Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Güzellik ve Moda > Kadınlara Ait Güncel Konular

Kadınlara Ait Güncel Konular Bizimle olmuyor demeyin. Biliriz biz olmadan hiç olmaz


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 05.06.14, 14:00   #1
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1198
Mesajlar: 9,594
Ettiği Teşekkür: 32745
Aldığı Teşekkür: 43483
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

Aile içi şiddete maruz kalanlar ne yapmalı

"Şiddet insan hakları ihlalidir" diyen Av. Saliha Ersöz Baştaş aile içi şiddet hakkında bilgilendiriyor.

Maalesef kadına şiddet ve aile içi şiddet, gündemden bir türlü düşmeyen, her defasında içimizi yaralayan konulardır. Haberlerde her gördüğünüzde, gazetelerde her okuduğunuzda siz de içinizden hep "Yeter artık!" diyorsanız haberimize bir göz atın. Karşılaştığınız şiddetlere göz yummayın. Ya siz bir şeyler yapın ya da şiddete maruz kalan kişileri uyarın, bilgilendirin.

Aile içi şiddete karşı kendinizi koruyabilmeniz ve savunabilmeniz, uğradığınız şiddete karşı boyun eğmemeniz için editörümüz Buse Demirkır, Avukat Saliha Ersöz Baştaş'a şiddete maruz kalanların ne yapabileceğini, nerelere başvurabileceğini ve kanunlardan hangi durumlarda yararlanılabileceğini sordu.

"Şiddet insan hakları ihlalidir" diyen Av. Saliha Ersöz Baştaş aile içi şiddet konusunda bilgilendiriyor.

Şiddet vakaları hayatın her alanında kendini göstermekle birlikte; insan hakları ihlali olan kadına yönelik, aile içi şiddet, şiddet mağduru kadının eğitim durumu, yaşı, gelir düzeyi vs. gibi farklılıklar gözetilmeksizin kadın aile içi şiddetin mağduru olmaktadır. Şiddet olgusu hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Fiziksel üstünlük sahibi olan erkekler kadınlara yüzyıllar boyunca şiddet uygulamışlardır. Aile içi şiddete kadınlar ve çocuklar maruz kalmaktadır. Aile içi şiddet eşinizin, aynı evde yaşadığınız akrabanızın ya da mahkeme kararı ile ayrı evlerde yaşadığınız eşinizin size karşı fiziksel, psikolojik, cinsel olarak tehdit ve baskı içeren, zarar görmenize sebep olan her türlü davranıştır.

Ne yapılmalı
Şiddete maruz kaldığınızda başvuru yapılabilecek kurum ve kuruluşlar;

- Cumhuriyet Savcılıkları

Bulunduğunuz yerin adliyesindeki Cumhuriyet Savcılıklarına şikayetinizi içerir bir dilekçe ile başvurabilirsiniz, gerekli gördüğünüz durumda sağlık raporu için Savcılıktan tabipliğe sevkinizi isteyebilirsiniz. Savcılığa vermiş olduğunuz dilekçenin tarih ve sayı numarası içerir bir nüshasının sizde bulunması gerekmektedir.

- Polis Merkezleri, Jandarma ve Karakollar

Evinize en yakın Polis Merkezi ya da Jandarmaya giderek şikayetinizi\ihbarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Şikayetinizin tutanağa geçmesini isteyin, imzalamadan evvel beyanlarınızın doğru bir biçimde geçmiş olduğunu kontrol etmek için muhakkak okuyun ve tutanaktan tarih ve sayı no içerir bir suretini mümkünse alın. Tehlike altında olduğunuzu belirttiğinizde ve bulunduğunu eve geri dönmenizin risk oluşturacağı durumlarda sizi sığınma evine teslim edeceklerdir. Polis merkezine başvurduğunuzda Cumhuriyet Savcılıklarını bilgilendirir, talimat gereği adli işlemleriniz başlar. Ayrıca bulunduğunuz polis merkezinde avukat istediğinizi beyan etmeniz halinde Baro tarafından tarafınıza ücretsiz avukat sağlanabilmektedir.

- Aile Mahkemesi

Şiddet uygulayan eşin evden uzaklaştırılması, evinizin çocuğunuzun okuluna, iş yerinize yaklaşmaması, çocukla kurulacak kişisel iletişimin düzenlenmesine dair, dosya üzerinden yapacağı inceleme ile karar verebilmektedir.

- Baroların Adli Yardım Merkezleri ve Kadın Danışma Merkezleri

Maddi durumunuz müsait olmadığı ve hukuki yardıma ihtiyacınız olduğunuz da baroların adli yardım bürolardan hukuki yardım alabilirsiniz.

- ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk, Sosyal Hizmet Danışma Hattı

Bu hatları aradığınızda gerekli destek ve tedbirleri alabilmeniz için bilgi alabilmektesiniz.

Herhangi bir harç ödenmiyor
Şiddet mağdurları ve uygulayanlar için; Hakim, Kolluk Görevlileri, Mülki Amirler tarafından önleyici ve koruyucu tedbirler alınmaktadır. Şiddet mağdurunun tedbir kararlarına başvurusunda herhangi bir harç ödenmemektedir.

Şikayet neticesinde, Karakol–Jandarma tarafından sağlanabilecek koruyucu tedbirler kapsamında;

- Şiddet mağdurunun ve beraberindeki çocuklarının barınma imkanı,

- Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti,

- Hayati tehlikenizin olması halinde talebiniz ile birlikte tarafınıza koruma sağlanması,

- Hakim tarafından önleyici tedbir kapsamında verilecek karar ile şiddet uygulayanın evden ve korunan kişi iş yeri ve çocuğun okulundan uzaklaştırılması, korunan şiddet mağduru ve çocuğun okuluna yaklaşamaması,

- Şiddet mağduru eşe gerekli olması halinde nafaka verilmesine hükmedilir. (SGK ‘ya bağlı eş ise maaşından yasal kesinti miktarı üzerinden ödeme sağlanır.)

Kanundan hangi durumlarda faydalanılabilir
Kanundan faydalanmak için fiziksel şiddete maruz kalmak ve bunu ispat etmek zorunda değilsiniz, ekonomik, cinsel ya da psikolojik şiddet türleri de bu kapsamda bulunmaktadır. Mahkeme kararı ile ayrı evlerde yaşadığınız eşiniz de size şiddet uygularsa bu kapsamda da şikayet hakkınız bulunmaktadır.

Kaynak

__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.06.14, 14:18   #2
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 6,257
Ettiği Teşekkür: 18575
Aldığı Teşekkür: 30872
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

Şiddete maruz kalan bir insan bu konuda sessiz kalırsa bunun devamı hep gelir.

Bu konuda sessiz kalmayıp hakkınızı aramanız gerekiyor..

Şiddet uygulayan kişilere karşı cezalar daha büyük olmalı, hatta hatta bol bol sığınma evleri açmak yerine bu hasta insanlar için özel yerler yapılmalı..

Bir kadını sokak ortasında dövebilir, hatta öldürebilirsiniz. Fakat öpemezsiniz, halk buna tepki gösterir. Çünkü çok duyarlı bir toplumuz..
__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..
”


Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.07.15, 19:23   #3
Düz Adam

Sami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 8
Mesajlar: 893
Ettiği Teşekkür: 855
Aldığı Teşekkür: 3088
Rep Derecesi : Sami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

Kadın karakola, " kocam bana bağırdı, tehdit etti "gibi sadece kendi beyanına dayanan bir şikayette bulunduğunda, bunun doğrudan ve tamamen gerçek olduğuna hükmediliyor, kadından herhangi bir delil istenmiyor.

Koca hemen karakola alınıyor, ifadesi alınıyor fakat ne söylediğini hiç bir önemi yok yapmadım dese de suçlu kabul ediliyor. Sonra geliyor sırasıyla para cezası, hapis cezası.

Eğer kadın isterse kocası kendi evine giremiyor, mahallesine yaklaşamıyor, telefonla arayamıyor, hatta çocuğuna ve çocuğunun okuluna bile yaklaşamıyor.

Erkek bu cezalardan birini delecek olursa, evine eşyasını almak için bile gitse hapis cezası alıyor.

Türkiye' de evlilik bütün kötülüklerin başı olmuş. Normal zekaya sahip * bir erkek yeryüzünün en şımarık, en saygısız kadınlarına sahip bu ülkede evlenip hayatını zindan etmez.


.
Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Sami'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.07.15, 20:53   #4
Uzman Üye

Farbak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Konular: 75
Mesajlar: 1,884
Ettiği Teşekkür: 5163
Aldığı Teşekkür: 6939
Rep Derecesi : Farbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardırFarbak şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

Kadının adı yok gibiydi,şimdilerde hiç yok.Yadsınamayan gerçekler..
__________________
Farbak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Farbak'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.07.15, 20:59   #5
Uzman Üye

İklim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 11
Mesajlar: 2,115
Ettiği Teşekkür: 10051
Aldığı Teşekkür: 10734
Rep Derecesi : İklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

@Sami bu yüzden mi sokak ortasında,evlerinde kadınlar kocaları,sevgilileri tarafından öldürülüyor.Şiddete maruz kalanlarını sayısı belli degilken...
__________________
Bazen önemli olmamalı gidecek olan ya da gelmeyen. Çünkü bazen, başlaman gerekir her şeye yeniden.
Nazım Hikmet Ran.
İklim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz İklim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.07.15, 21:01   #6
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,218
Ettiği Teşekkür: 32639
Aldığı Teşekkür: 31431
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sami Mesajı göster
Türkiye' de evlilik bütün kötülüklerin başı olmuş. Normal zekaya sahip * bir erkek yeryüzünün en şımarık, en saygısız kadınlarına sahip bu ülkede evlenip hayatını zindan etmez.


.

İlginç.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.07.15, 21:04   #7
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1198
Mesajlar: 9,594
Ettiği Teşekkür: 32745
Aldığı Teşekkür: 43483
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

Normal bir zekaya sahip kadınlarımızda höthöt delisi adamları seçmemeye özen göstermeli.
Ama çaresiz kalabiliyor insanlar bazen.
Gönlümüzü öküzlerden yana kullanmayalım arkadaşlar. Onları itina edeceğiz diye kendinizi yormayın.
Bir insana bir canlıya kıyabilecek yaratıklardan Allah tüm canlıları korusun.
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.07.15, 21:15   #8
Düz Adam

Sami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 8
Mesajlar: 893
Ettiği Teşekkür: 855
Aldığı Teşekkür: 3088
Rep Derecesi : Sami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

Son çıkan aile kanunundan sonra şiddet iyice arttı. Çünkü kanun aileyi korumaktan daha çok yıkmaya yönelik. Kanunun adı "Aileyi Koruma Kanunu" olsa da içerik kadını korumak adına erkeği cezalandırmak üzerine hazırlanmış.
Şiddet haberlerine bakarsanız çoğu ya erkeğin evine yaklaşma cezası verildiği zamanlarda sokakta kalan adamın öfkesi ile ya da boşanma davası sırasında oluyor. Erkeği cezalandırarak aile kurumunu kurtaramazsınız, tam aksi batırırsınız.

.
Bana ait olmasını çok isterdim ama, bu doğru tesbitler, hayranlıkla yazılarını takip ettiğim Sayın Sema Maraşlı hanımefendi' ye aittir. )
.


.
Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 18.07.15, 21:24   #9
Uzman Üye

İklim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 11
Mesajlar: 2,115
Ettiği Teşekkür: 10051
Aldığı Teşekkür: 10734
Rep Derecesi : İklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

Kadını koruma adı altında hangi yasa çıktı ise kadın ölümlerini engelleyen hiç bir ceza yöntemi uygulanmadı bu ülkede.
Mor kırmızı kadın sıgınma evleri yapıldı kaç kadın barındırıldı içinde,kusura bakmayında o hanım kimse,yorumuna hiç bir kadının saygı duymasını bekleyemez.
Şiddet haberlerine bakarsanız kadın ne zaman şiddet görmekten yorulup önlem almaya başladı ise kocası tarafından öldürülüyor.Suçlu kimse cezasını çekmeli mutlaka,cinsiyetin ne önemi varki.
__________________
Bazen önemli olmamalı gidecek olan ya da gelmeyen. Çünkü bazen, başlaman gerekir her şeye yeniden.
Nazım Hikmet Ran.
İklim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
İklim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.07.15, 21:26   #10
Düz Adam

Sami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 8
Mesajlar: 893
Ettiği Teşekkür: 855
Aldığı Teşekkür: 3088
Rep Derecesi : Sami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aile İçi Şiddete Maruz Kalanlar Ne Yapmalı ?

.... Alıntıdır ....

Sayın milletvekillerimiz,

Öncelikle hepinize iyilikler ve vatana millete hayırlı hizmetler diliyorum. çok şerefli bir görevdesiniz, sorumluluğu yüksek ve vebali çok. Rabbim yardımcınız olsun.

Bu günlerde aile kurumu ile ilgili bir kanun hakkında karar verecek ve bizim adımıza oy hakkınızı kullanacaksınız. "aile ve sosyal politikalar bakanlığı" tarafından tbmm’ye sunulan "kadınları şiddetten koruyacak yeni yasa tasarısı" için oy kullanmadan önce çok iyi araştırma yapmanız ve doğru karar vermeniz vatan ve milletimizin selameti ve aile birliğinin devamı için çok önemlidir.

Kanun tasarısının ismi "kadını şiddetten koruyacak" olunca insanın merhamet duyguları kabarıyor. kadınlara şiddet uygulanmasın tabii; alkolik, kumarbaz, uyuşturucu kullanan ve ruh hastası erkeklerle evli kadınlara devlet mutlaka sahip çıkmalı, her türlü yardımı desteği yapmalı. buna hiç kimsenin itirazı olmaz.

Fakat kanun sadece mazlum kadınlar düşünülerek hazırlanmamış. şiddet gören kadın deyince bizim aklımıza ilk olarak yüzü gözü morarmış ya da öldürülmüş kadınlar geliyor. oysa kanuna göre "bağırma, tartaklama, bir şey fırlatma, tokat, saç çekme" hepsi şiddet sayılıyor. elbette şiddet sadece fiziksel değildir, psikolojik şiddette önemli. fakat kanun tek taraflı hazırlanmış. sanki erkekler insan değil.

Yeni kanun teklifine göre erkek karısına bağırırsa suç, (dayak falan olmasa bile) kadın bağıran kocasını şikayet ederse eve yaklaştırmamadan tutun hapis cezasına kadar yolu var. hatta evleri varsa kadın ev satılmasın diye tedbir koydurabiliyor.

Aksi durum olursa; yani kadın kocasına hakaret etse küfretse kafasına bir şey fırlatsa suç değil. erkeğin karısını eve yaklaştırmama ya da hapse attırma gibi bir hakkı yok. neden? kadın olması masum olmasını mı gerektiriyor?

Şu anda kaldırılmak istenen, cezaları hafif bulunan kanundan sonra bile şiddet azalmadı arttı, bu ağır cezalar gelirse "aile" diye bir şey kalmayacak. bu kanunlar hazırlanırken ekipte kaç erkek kaç kadın var, psikolog, psikiyatr var mı bilmiyorum; fakat sonuçları hesaplanmadan nasıl böyle kanunlar çıkıyor? mevcut kanuna göre şiddet uygulayan kocaya eve hatta mahalleye yaklaşmama cezası veriliyor.

Diyelim ki dayak atan kocaya iki ay eve yaklaşmama cezası verildi. bu adam iki ay nerde yaşayacak? ne yiyip ne içecek? gidecek yeri yoksa, otele verecek parası yoksa, bu adam ne yapacak? adamı düşündüğüm için söylemiyorum, hadi ona sürünsün diyelim. bu adam iki ay boyunca sokaklarda orda burada yaşarken karısına daha çok kinlenmez mi? eve döndüğünde karısına iyi mi davranacak? o iki ayın hesabını sormayacak mı? bu adam dayakçı iken katil olmaz mı? kadına yapacaksanız bir iyilik kocasını şikayet eden kadını istemese de boşayın, o zaman. bu kadını daha korumaya yönelik bir çalışma olur.

Son dönemlerde "kadın cinayetleri arttı" diye basında haberler çıkıyor. bu cinayetlerin artmasında bu cezaların ne kadar etkisi oldu araştırılıyor mu?

kadın cinayetleri en çok boşanma dönemlerinde oluyor. neden? "türk erkeği boşanmayı kabullenemiyormuş!" bu kadar yüzeysel bir açıklama olamaz. kendini istemeyen kadını kaç erkek ister? elbette cinayetin bir mazereti olamaz; fakat boşanma döneminde babaya gösterilmeyen düşman edilen çocuklar, erkeğe yapılan hakaretler, yüksek tazminatlar ve nafaka talepleri ve kadın devlete sırtını dayayıp erkeğe her türlü küfrü yapılınca cinayetlere şaşmamak gerek.

Kanunlar ile ilgili halk bilgi sahibi değil. çok kadın bu şikayetlerin geri alınamadığını bilmiyor. kızgınlıkları geçtikten sonra şikayetini almak için başvuruyorlar; fakat alamıyorlar. sonra ev yaklaşmama cezası verdirdikleri kocalarını gizlice eve alıyorlar ya da erkeğe hapis cezası verilmişse ceza para cezasına çevriliyor ve ikisi birden boğazlarından kesip cezayı ödüyorlar. oysa sokakta iki adam kavga etse sonra birbirlerini şikayet etseler şikayetlerini geri alabiliyorlar, devlet olayı takip etmiyor; fakat olay karı koca arasında geçmişse sanki aralarını daha kötü yapmak ister gibi şikayetlerini alma fırsatı tanınmıyor.

Ayrıca teklif edilen kanun sadece evlileri değil, sevgilileri, nişanlıları,birlikte yaşayanları da kapsıyor. mesela nişanlı çiftten erkek ayrılmak istiyor. kız onu şikayet ederse erkek yandı. ona da kadına şiddet kapsamında duygusal şiddet yaptığı için aynı cezalar gelecek. yani erkekleri kadınlara kul, köle yapacak, ellerini kollarını bağlayacak başka bir kanun çıkarılamaz herhalde. korkarım bu kanunlardan sonra erkekler evlenmek değil, kadınlara yaklaşmak bile istemeyecekler.

Kötü niyetli kadınlar bu kanunları kendi menfaatleri için kullanabilir. fakat "kadının kötü niyetlisi olmaz hepsi melektir derseniz" tabii bir şey diyemem. ayrıca yeni kanuna göre şahit bile gerekli olmayacak sadece kadının sözleri üzerine erkeğe ceza uygulanabilecekmiş. pek çok kadın bu kanunlara sırtını dayayıp sevgilisini, nişanlısını, kocasını şikayet ederse devletimiz maddi manevi bu yükün altından nasıl kalkacak? bu arada gerçekten ihtiyacı olan kadınlara yetişebilecek mi?

Kadınlar ve kanunlar arasında kalacak ve ezilecek erkekleri kadınlardan ve devletten kim koruyacak?

Bu kanunlar onaylanırsa son dönemlerde çok yara alan aile kurumumuz ciddi zararlar görecek. gazetelerin üçüncü sayfa haberlerine bakarak kadına şiddetten bahsediliyor; fakat ortada doğru düzgün rakamlar yok. kadına şiddetle ilgili yaptığım araştırmalarda en kapsamlı çalışma 2008 de 23 bin kadınla yapılmış ksgm ve avrupa birliği ortak projesi olan bir çalışma var. daha sonrası için böyle kapsamlı çalışma yapılmamış.

Rapora göre ülkemizde ağır şekilde şiddete maruz kalan kadın sayısı az. ağır şiddette de sebep alkol, kumar ve uyuşturucu en önemli etken olarak görülüyor.

Bu çalışmada da tokat atma ya da bir şey fırlatma, itme, tartaklama ve saç çekme de şiddet sayılmış. kadının kocası ile isteksiz birlikte olması da cinsel şiddet olarak görülüp çalışmaya dahil edilmiş. ayrıca hakaret ve para vermemeyi de duygusal şiddete katarak yapmışlar bu çalışmayı ve bir kadın ömründe bir kez bile bunlardan birine maruz kalmışsa şiddete uğramış olarak kabul edilmiş. tabi olay bu kadar geniş tutulunca hafif şiddet oranı oldukça yüksek çıkmış.

Ayrıca bu çalışmada çocuklara uygulanan şiddette var. fiziksel şiddeti yüzde 41 baba, yüzde 32 anne uyguluyormuş. yani fiziksel şiddette kadınlarda erkeklerden geri kalmıyor; fakat kadınlara ceza yok. neden? çocuklar kadınlardan daha mı değersiz?

Değerli milletvekilleri,

Bu kanunu onaylarken lütfen iyi düşünün elinizi vicdanınıza koyun. avrupa da bu kanunlar yüzünden aile kurumu bitmek üzere. onlar istiyorlar diye böyle bir kanun onaylanırsa bunun hesabını veremezsiniz. bu kanun onaylanırsa dağılan ailelerin çocuklarının, perişan edilmiş erkeklerin hatta "yuvam sizin yüzünüzden yıkıldı" diyecek kadınların âhını alacak ve vebalini taşıyacaksınız.


..
Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aile, kalanlar, maruz, yapmalı, şiddete


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tezer Özlü (1943 - 1986) - Kalanlar Mislina Türk Edebiyatı Ustaları 4 11.08.13 11:53
Kadına şiddete teknik takip Ekin Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler 9 25.02.12 19:42
Şiddete Uğrayan Bir Süre Sonra Şiddeti Uygulayan Oluyor Malefica Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler 1 03.04.11 01:11
25 kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü saya35 Kadınlara Ait Güncel Konular 0 21.11.10 18:33
Kadına şiddete "Hayır" denise Kadınlara Ait Güncel Konular 28 02.12.09 00:31


WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.