Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Güzellik ve Moda > Kadınlara Ait Güncel Konular

Kadınlara Ait Güncel Konular Bizimle olmuyor demeyin. Biliriz biz olmadan hiç olmaz


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.04.15, 23:50   #1
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,703
Ettiği Teşekkür: 15539
Aldığı Teşekkür: 22121
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Sağlıklı ve Mutlu Evlilik İçin Yapılabilecekler

Sağlıklı ve Mutlu Evlilik İçin YapılabileceklerUzman Psikolog Naciye Tokaç, sağlıklı ve mutlu evlilik için yapılabilecekler hususunda önerilerde bulundu.

Evliliğin bir çocuk gibi olduğunu ve büyümesi için sürekli beslenmesi gerektiğini belirten Tokaç, “Evlilikte ise bu süreç sürekli yatırım yapılması ve beslenmesi ile gerçekleşmektedir. Söz konusu yatırım evlilik kurumuna bağlı olan kişilerin öncelikle evlilikleri konusunda sağlıklı bir birliktelik isteklerinin olması ve ardından buna bağlı olarak kendilerini geliştirmesi ile mümkündür. Her evlilik kurumu kendi içinde bireylerin kültürel, ekonomik, sosyal, eğitim ve psikolojik farklılıklarına göre değişiklik gösterebilir. Bir birliktelik için çok önemli olan bir sosyal değer, diğer bir birliktelik için o kadar da önem arz etmeyebilir. Bu nedenle evliliklerin unsurları ve yapılması gereken yatırımları değerlendirirken; bu birlikteliğin içinde bulunduğu tüm öğeler önem kazanmaktadır. Eğer evliliğinize yatırım yapmak ve sağlıklı bir ilişki içerisinde bulunmak istiyorsanız, önce kendi özelliklerinizi ve değerlerinizi fark etmeniz, ardından eşinizin özelliklerini ve değerlerini bilmeniz gereklidir. Böylece sadece kendi arzu ve istekleriniz doğrultusunda ilerlemekten ziyade ikinizi de mutlu edebilecek faktörlere sahip olmaya çalışırsınız” diye konuştu.

********

Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Eğer evliliğinizin düşlediğiniz gibi olmadığını düşünüyor ve bunu değiştirmek için bir şeyler yapmak istiyorsanız” diyerek bazı önerilerde bulundu:

“İkili ilişkilerdeki sorunlardan en önemli gördüğüm noktalardan birisi hangi düzeyde bir ilişki olursa olsun karşılıklı konuşmanın yetersizliğidir. Karşılıklı konuşma yapılıyor olsa da etkin değildir. Eşler arasında yapılan karşılıklı konuşma daha çok kişilerden birinin diğerine kendi fikrini anlatmaya çalışıyor olmasından ibarettir. Oysaki karşılıklı konuşma birbirinizin düşünce ve duygularını özgürce ve açık bir şekilde ifade edebilmesini, zihninizden geçenleri rahatlıkla söyleyebilmesini içerir. Karşılıklı konuşmanızda sadece kendinizi anlatmaya çalışmayın, aynı zamanda duygularınızı ve neler hissettiğinizi ifade edin; ardından eşinizin fikirlerini dinleyin ve duygularını anlamaya çalışın ki bu sizin aranızdaki samimiyetinde artmasını sağlayacaktır. Eşinizle iletişim kurarken genellikle sizin beklentilerinizi eşinizin anlamasını, aklınızdan geçenleri onun fark etmesini beklemektesiniz. Oysaki siz de onun aklından neler geçtiğini tam olarak anlayamayacağınız gibi oda sizin neler düşündüğünüzü tam olarak bilemeyecektir. Bunun yerine kendi düşünce, istek ve arzularınızı açıkça söylemek ve onunkileri de sormak gereklidir. Eşinizin duygu ve düşüncelerini tahmin etmeye çalışmak size gereksiz bir gerginlik ve beklide onu olduğundan farklı anlamanızı sağlayacaktır. Bu da aranızda sorunlar oluşmasını sağlayabilir. Öyleyse kafanızdaki soruları ona açıkça sorun”.

Eşler arasındaki sorunlarda en yoğun görülen problemlerden birinin etkili dinlemenin eksikliği olduğunu kaydeden Tokaç, şöyle konuştu:

“Eşiniz ile aranızdaki iletişimin kuvvetlenmesini istiyorsanız etkisiz dinlemeden uzaklaşmanız gereklidir. Bir yetişkin dinlenildiğini hissettiğinde bir bebeğin anne kucağında hissettiği güven duygusu gibi kendisini güvende hissedecektir. Dolayısıyla size daha çok güvenecektir. Sanırım her birey eşinin kendisine güvenmesini ister. Dinlenildiğini hissetmek; sevilmek, değer verilmek, şefkat görmek kadar iyi hissettirir kişiye. Bu nedenle dinleme hatalarınızdan kaçının. Peki nedir bu hatalar? “Ama” ile başlayan cümleler kendisinden önce gelen cümlenin anlamını yok eder; bu nedenle ‘ama’ ile başlayan cümlelerden uzak durun. “Ama” yerine karşıdakinin söylediğinin size düşündürdüklerini, kendi fikrinizi ekleyin, yani konuşmaya katılın, devam edin. “Ama” yerine “ve” kullanmanız daha etkin bir iletişim içerisinde olmanızı sağlayacaktır. Örneğin; “Akşamları seninle geçirmekten mutluyum ama hafta sonlarını da seninle geçirmek istiyorum” yerine “Akşamları seninle geçirmekten mutluyum ve hafta sonlarını da seninle geçirmek beni mutlu edecektir. Diyebilirsiniz. Sağlıklı evlilikleri olan çiftlerde gözlemlediğimiz önemli bir nokta da karşılaştıkları problemleri, ufak tefek konuları bile konuşabiliyor olmalarıdır. İkinizi veya birinizi ilgilendiriyor olsa da, sorunlarınızı karşılıklı konuştuğunuzda ve bu sorunlar hakkında birbirinize fikirler verdiğinizde aranızdaki iletişim daha da kuvvetlenecektir. Genelde kadınlar karşılaştıkları sorunları eşleri ile konuşma yanlısı iken, erkekler daha çok içe çekilmeyi tercih eder ve suskunlaşabilirler. Bazen kendi baş etme becerileriniz karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmeye yeterli olmayabilir. Böyle zamanlarda eşler olarak birbirinizle sorunları konuşmanız, farklı bakış açıları kazanmanızı ve sorunla ilgili göremediklerinizi görmenizi sağlayabilir. Dolayısıyla sorunlarınızın ilişkinize verebileceği zararı da en aza indirgemiş olabilirsiniz.


********

Evliliklere en büyük zararı veren durumlardan bir diğeri de öfke duygusudur. Öfke aslında sarı ışık gibidir. Ardından gelebilecek tepkilerinizi size haber verir. Öfke duyduğunuzda, vücudunuzdaki kimyasallar giderek artar ve giderek daha da gerginleşirsiniz. Bu da sizin kendinizi güçlü hissetmenizi ve ardından saldırıya geçmenizi sağlar. Öfkelendiğinizde ardından ne geleceğini bilirsiniz. Gerginleşecek ve saldıracaksınız. Eğer öfkelendiğinizi hissederseniz frene basın ve ardından geleceklere izin vermeyin. Öfke sanıldığı kadarda kötü bir duygu değildir. Aksine bir işarettir. Yeter ki siz onu fark edin. Eşinizle herhangi bir durumda öfkelendiğinizde öncelikle derin derin iki defa nefes alın. Bu tamamen eşinize yönelen dikkatinizi aslında öfkelendiğiniz konuya yöneltmenize yardımcı olacaktır. Ancak bu esnada nefes alışınıza odaklanın. Tekrar konuyu düşündüğünüzde daha sakin olabileceğinizi fark edeceksiniz. Eğer sakinleşemiyorsanız konuyu başka zamanda konuşmaya bırakın. Bunu iki eş de yapmalısınız. Geleneksel evlilik yapılarında erkekler evin reisi, kadınlar ise ona uyan konumdaydılar. İki tarafta bunu kabullendiğinde sorun görünmüyor gibiydi(!). Ancak modern yaşam evlilikte kadınında erkek kadar söz sahibi olmasını öneriyor. Burada önemli bir sorunla karşılaşıyoruz. Alınan eğitim, okunan kitaplar, TV, sinema, diziler modern yaşamı örneklerken; bireyin yetiştiği en alt birim olan ailede bu kadar erkek kadın eşitliğine şahit olunamamakta; o zaman bireylerin istek ve arzuları eşit söz hakkını talep ederken; alınan temel kültürel değerler, bastırılmış duygu ve dürtüler daha geleneksel sesler fısıldamakta kulaklara. Bu durumda çatışmalara yol açabilmektedir. Evliliğiniz, eviniz ve çocuklarınızla ilgili alacağınız kararlarda ortaklaşa karar vermek iki eşi de mutlu edecektir. Ancak burada unutulmaması gereken bazen ikna edilebileceğinizdir.


********

Ortak karar alırken bazen sizin fikriniz uygun olabileceği gibi; fikirlerinizi değiştirmeye, karşınızdakinin fikrini de kabul edebilmeye veya tamamen yeni bir fikir ortaya çıkarmaya da açık olun. Bir diğer önemli konu da eşlerin birbirinin haklarını savunması konusudur. Özellikle başkalarının yanında eşlerinizi başkalarına karşı yanlış yapsalar dahi küçük düşürmeyiniz ve aşağılamayınız. Onlara karşı gelebilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı sizde onların yanında yer alın. Ancak bazı durumlarda eşleriniz ile aynı fikirde olmayabilirsiniz. Böyle bir durumda ise konuyu ikiniz baş başa iken konuşmayı tercih edin. Yaşam; somut veya soyut yanları düşünüldüğünde zordur ve büyük bir uğraş gerektirir. Taşlı bir yolda yürümek ne denli zorsa yaşamak da öylece zordur. Bazen geriye bakınca pişmanlık duyabilir, ileriye bakınca kaygılanabilirsiniz. Yaşama devam ettikçe yorulabilir, önünüze çıkan güçlüklerden yılabilir, bazen çaresiz hissedebilir, bir desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Hayat yolculuğunda kaygılarınızı, yorgunluklarınızı, can sıkıntılarınızı paylaşacağınız bir yol arkadaşı olun birbirinize. Enerjinizi paylaşın, bilginizi paylaşın, tecrübelerinizi paylaşın. Unutmayın siz aynı geminin kaptanlarısınız. Eşler kendileri için çok önemli olan bir konuyu daima arka plana atmaktadır. Duygusal ve cinsel yakınlık. Evlilikleri yılları bulmuş çiftler bile bazen birbirini yeterince iyi tanımayabiliyor. Yakınlık yavaş yavaş gelişen bir süreçtir ve tanıdıkça gelişir. Her evlilikte yakınlık kazanılması kolay olmayabilir veya uzun yıllar alabilir. Eşinizle ne kadar yakınlık kurabilir ve duygu düşüncelerinizi, istek arzularınızı, tutkularınızı, nefretlerinizi, sevdiklerinizi birbirinize rahatlıkla açarsanız ilişkiniz daha da derinleşecektir. Aynı zamanda bu durum cinsel yakınlığınızı da artıracaktır. Aynı zamanda cinsel yakınlık da eşler arasındaki yakınlığı ve samimiyeti artıracaktır. Aşk hakkında konuşmaktan kaçınmayın. Evliliğinizin sağlıklı ilerleyişine katkı sağlayabilmek ve evinizi sıcak bir yuvaya dönüştürebilmek için birlikte vakit geçirin ve bundan zevk alın, beklentiniz daima daha fazlası olmasın, olduğunuz andan mutlu olmayı deneyin. Moral, mizah ve neşe, insanı mutlu eden şeylerdir. Espri yapmaktan kaçınmayın, esprilere katılın, birbirinizi övün ve teşekkür etmekten kaçınmayın.”

Alıntı
__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.02.16, 11:40   #2
Düz Adam

Sami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 8
Mesajlar: 893
Ettiği Teşekkür: 855
Aldığı Teşekkür: 3088
Rep Derecesi : Sami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sağlıklı ve Mutlu Evlilik İçin Yapılabilecekler

Adam akşam kapıdan girdiğinde, sağ sol fark etmez, birisini ağzına dayayacaksın. Ayrıca, onu yapmam, bu ııyyy demeyeceksin.

Kaynanayla arada en az bir şehir mesafe varsa, biraz da para varsa mutlu mesut gider o evlilik.


.
Mobil Sürüm ile Gönderildi
Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sami'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 03.02.16, 11:55   #3
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1595
Mesajlar: 7,984
Ettiği Teşekkür: 29682
Aldığı Teşekkür: 35066
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Sağlıklı ve Mutlu Evlilik İçin Yapılabilecekler

Bence daha kolayı var..

Evlenmeyin. İnsanın tabiatına aykırı özellikle erkeğin hayatına tamamen aykırıdır evlilik.

Ha kadınlar için nedir? onlar içinde intihardır.
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.02.16, 13:35   #4
Benden Öte Benden Ziyade

Neria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2014
Konular: 25
Mesajlar: 308
Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 1368
Rep Derecesi : Neria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmedeNeria muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Fikirci
Standart Cevap: Sağlıklı ve Mutlu Evlilik İçin Yapılabilecekler

Cevap çok basit aslında. Kimse evlendiği kişiyi değiştirmeye çalışmayıp, nasıl tanıdıysa evliliğe nasıl karar verdiyse aynı istikrarla devam ederse sorun çıkacağını düşünmüyorum. Birbirine üstünlük kurma çabaları her zaman evliliklerin çatırdamasına veyahut hüsranla bitmesine sebep olmuştur.
Empatiden yoksun, temelleri sağlam olmayan her evlilik sıkıntı yaşar...
__________________
Bir delil yeter kırk alime.
Kırk delil yetmez bir cahile
Neria isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Neria'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.02.16, 16:54   #5
Uzman Üye

Ahmet Arif Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2014
Konular: 12
Mesajlar: 1,471
Ettiği Teşekkür: 4878
Aldığı Teşekkür: 6142
Rep Derecesi : Ahmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği varAhmet Arif Hoca parlak bir geleceği var
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: Sağlıklı ve Mutlu Evlilik İçin Yapılabilecekler

Eşin ne derse odur , doğru ya da yanlış olsun farketmez...
__________________
Ahmet Arif Hoca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ahmet Arif Hoca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.02.16, 00:24   #6
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20662
Aldığı Teşekkür: 11125
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Sağlıklı ve Mutlu Evlilik İçin Yapılabilecekler

Evlilik öncesi eş adayınızı ne kadar tanıdınız? Hangi değer yargıları ile size eş olacağına karar verdiniz? İnsanların sosyo ekonomik, sosyo kültürel kesimlerden gelmesi farklı değer yargılarının geçen her zaman diliminde sosyal hayatın değişmesi ile birlikte değişmesi, evlilik süreci içinde değişen yaşam koşulları ile doğru bilinen değer yargılarının yanlış olduğunun anlaşılması ve en önemlisi asgari müştereklerde bir türlü ara yolun bulunamaması, her konuşma ve sohbetin sonunda konular geçmişe dayalı yaşananların kinaye göndermeler ile münakaşaya dönüşmesi, sağlıklı ve mutlu evliliklerin önündeki engellerden bazılarıdır.

İki gönül bir olunca artık samanlık seyran olmuyor.. Türkiye'de her yıl 700 bin civarında evlilik, 650 bin civarında boşanma gerçekleşiyor.. Ayrılıkların en büyük ve başlıca nedenlerinin başında ekonomik sebeplerin geldiği unutulmamalıdır.

Yukarıdakı satırlar 50 yıllık evlilik deneyimini geride bırakmış bir insan tarafından yazılmıştır.

Surc-i lisan ettik ise affola..
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
evlilik, için, mutlu, sağlıklı, yapılabilecekler, İçin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.