Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Kadınlara Ait Güncel Konular (http://www.forumgercek.com/kadinlara-ait-guncel-konular/)
-   -   Coco Chanel'den efsanevi stil önerileri... (http://www.forumgercek.com/kadinlara-ait-guncel-konular/73450-coco-chanelden-efsanevi-stil-onerileri.html)

saya35 27.03.11 17:43

Coco Chanel'den efsanevi stil önerileri...
 
1971 yılında vefat eden moda devrimcisi Coco Chanel, "Zarafetin özü sadeliktir" diyerek kadınlara yaşam ve moda alanında birçok tavsiyede bulunmuş.


Chanel'in modası asla geçmeyen kusursuz şıklığının temelinde de bu sadelik yatar. Günümüz modern kadınının tişört, spor ayakkabı ve kottan oluşan tarzı hiçbir zaman Coco Chanel zarafeti ile boy ölçüşemez.

***

-"Lüksün rahat olması gerekir, aksi takdirde lüks değildir"
Coco Chanel'in moda anlayışı her zaman konfor üzerine olmuştur. Müşterilerinin rahatlığı her zaman ilk plandadır. Asla moda için moda yaratmamıştır.

Alçak topuklu ayakkabılar, ceket altına giyilen kolsuz bluzlar, uzun kayışlı çantalar... Tüm bunlar kadınların konforu göz önüne alınarak tasarlanmıştır.

-"Pantolon, kadınları özgürleştirir"
Coco Chanel'e kadar kadınlar dar korseler içinde acı çekiyorlardı. Kadın pantolonu tasarlayan ve giyen ilk kişi olan Coco Chanel'in cesareti başlarda çok eleştirilse de, kısa sürede kadınlar arasında pantolon modası hızla yayıldı.

Coco, kısa pantolonları pahalı klasik kazaklarla birlikte giyerdi. Gece dışarı çıkarken giymek için tasarladığı geniş pantolonları ise Marlene Dietrich sayesinde çok meşhur oldu.

-"Mükemmel bir etek diz kapağını örtmelidir"
Matmazel Coco, görünen diz kapaklarının estetik olmadığını düşündüğü için ideal etek boyunun dizleri örten olduğuna inanıyordu.

İş kadınları için düz ve dar etekler tasarladı. İnanılmaz zarif etekler...

-"Küçük siyah elbiseleri taparcasına sevin"
Coco Chanel 1926 yılında küçük siyah elbise kavramını hayatımıza soktu. Hem gece hem gündüz kullanılan, hem seksi hem çok yönlü olan, aksesuarlar ile farklı görünümlere bürünen bu elbiseleri kadınlara hediye etti.

Yas rengi olarak kabul edilen siyah, Chanel'den sonra klasik şıklığın rengi oldu.

-"Mükemmel bir takım hem feminen hem maskülen unsurları birleştirmelidir"
1920'lerde; bob kesim saçlar, çocuksu bir siluet ve gözlerde ışıltı çok popülerdi. Coco Chanel, bu maskülen giyim tarzını alarak, boncuklarla süslediği şık denizci takımlarını yarattı.

-"Ceket yumuşak olmalıdır"
1925 yılında Coco, ilk yumuşak ceketi tasarladı. Bu yepyeni bir yaklaşım idi.

İpekten, kol oyuğu geniş ve dar kollu sunduğu ceketler çok zarif bulundu.

-"Aksesuar: Ne kadar fazla o kadar iyi"
Coco Chanel aksesuarları çok seviyordu. Takıları üst üste takmak favori görünümüydü. Pahalı mücevherler ile bijuteriyi birleştiriyordu.

-"Şık ayakkabılar iki renk olabilir"
Chanel, ayakkabıda siyah ve beyaz kombinasyonunun ayakları seksi ve küçük gösterdiğine inanıyordu. Meşhur siyah beyaz Chanel ayakkabılar da bu inançtan doğmuştur.

-"Omuz askılı çanta en iyisidir"
Omuz askılı çanta en iyisidir çünkü elleri serbest bırakır. Chanel'in klasikler arasına girmiş, zincir saplı kapitone omuz çantası hala en çok satan çanta modellerinden biridir. Modası asla geçmeyecek...

"Parfüm, giyim kadar önemlidir"
Parfüm kullanmayan bir kadının geleceği yoktur diyecek kadar parfüme önem veren Coco Chanel, 1922 yılında kadınların ve erkeklerin deli olduğu meşhur Chanel No5'i yarattı. Bu parfüm, o günden bu yana hala en çok satanlar arasında...

"Parfümü öpülmek istediğiniz yerlere sıkın.” :blink:
Coco Chanel..LaLe 27.03.11 18:05

Cevap: Coco Chanel'den efsanevi stil önerileri...
 
Takı dışında dediklerinin hepsine katılıyorum.


Teşekkürler Saya.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker