Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Kalp, Damar Hastalıkları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 03.07.11, 22:06   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,431
Ettiği Teşekkür: 87860
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Varis, toplardamarların duvarlarının zayıflamasına bağlı olarak bu duvarların kalıcı biçimde genişlemesidir. En sık bacaklarda görülür. Erişkinlerde yüzde 15 oranında bulunur. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Toplardamarların genişlemesi varis olarak adlandırılır. Varis terimi sıklıkla bacaklardaki varisleri belirtmek için kullanılırsa da, vücudun öteki bölgelerinde de görülebilir. Bizim bahsedeceğimiz, bacaklardaki varislerdir.


Bacak varisleri
Bacak varisleri, yüzeysel toplardamarlarda ortaya çıkar. Bacak toplardamarlarındaki kan dolaşımında yavaşlamaya neden olur. Buna bağlı olarak damar içinde basınç artışı görülür.

Hastalığı belirleyen etkenler

Varisin nedenini tahmin etmek pek güç değildir. Toplardamarlar bacaklardaki kirli kanı yukarıya yani kalbe taşıyan damarlardır. Bu geri dönüşü zorlayan zamanlarda ya da bacaklara fazla yük bindiği durumlarda söz konusu geri dönüş fonksiyonu aksamakta, damarlar genişlemeye başlamaktadır. Özellikle toplardamarlar içinde bulunan kapakçıklar bozularak, geri dönüşü bulunmayan yani tıbbi tedavisi mümkün olmayan bir süreç başlatmaktadır.Nedenleri
  • Uzun süre ayakta durma (polis, hemşire, öğretmen, tezgahtar vb. meslek gruplarında)
  • Irsi faktörler
  • Doğumsal damar bozukluluğu

Belirtileri


Varis, gözle görülebilen bir hastalıktır. Hastaların hemen hemen hepsi “damarların kabarmaya başladığı” gibi şikayetler ile doktora başvururlar. Gözle görülebilen bu kabarıklık dışında en önemli belirti, özellikle akşama doğru ya da yürüyüş sonrası başlayan, sıklıkla istirahatle geçen bacak ağrısıdır. Uzun süre ayakta durma, ağır yük taşıma gibi faktörler devam eder ve bir cerraha baş vurmayıp gerekli önlemlerde alınmazsa, kanama, yara (ülser), renk değişikliliği, kaşıntı gibi ileri dönem belirtileri başlar.
Varisli bacağın görünümü

Her şeyden önce hasta ayakta dururken varisin neden olduğu genişlemeler daha belirgin görüldüğünden bu pozisyonda muayene edilmelidir. Varisler büklümlü ipler gibi görünür, üzerlerine basıldığında kolaylıkla çöker, ağrısızdır. Üzerlerindeki deride değişme yoksa mavimtırak renklidir. Yüzeysel toplardamar dolaşımının başlıca iki toplardamarı, küçük ve büyük bacak toplardamarı ile bunların yan dalları boyunca kabarıklık izlenir. Varis, çoğu kez olduğu gibi, büyük bacak toplardamarındaysa, şişkinlikler bacağın iç yüzünde, dizde ve kalçada; küçük bacak toplardamarındaysa şişlik bacağın arka yüzündedir.

Teşhis


Belirtilerin görüldüğü durumlarda mutlaka bir Genel Cerrahi uzmanına başvurmak gereklidir. Basit bir muayene ile teşhis konulur. Tedavinin düzenlenmesi açısından mutlaka “venöz doppler ultrasonografi” ya da “venografi” yapılmalıdır.

Tedavi
Hastanın şikayet ve istekleri ayrıca hastalığın derecesine göre 3 değişik tedavi aşaması vardır: Basınçlı çorap ya da elastik bandaj uygulanması, skleroterapi (yapıştırma seansları) ve ameliyat.


Skleroterapi
Aslında oluşan varisi geçirici tedavi şekli yani mutlak tedavi ameliyattır. Çorap uygulaması ve medikal tedavi ancak hastalığın ilerlemesini engelleyebilir. Skleroterapi (yani damar içine yapıştırıcı madde enfeksiyonu) sıklıkla başlangıç dönemlerinde basit kılcal varislerde ya da ameliyat sonrası tedaviyi tamamlamak için uygulanır.

Tedavi öncesi ve sonrası

Cerrahi girişim

Ameliyat, varisin tek tedavi metodudur. Belden iğne ile uyuşturularak (spinal anestezi) ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat öncesi mutlaka “venöz doppler ultrasonografi” ile çıkarılarak damarların yerini tutacak yani görevini üstlenecek diğer damarların sağlam olup olmadığı saptanmalıdır. Toplam ameliyat süresi 1-3 saat arasında değişmekte olup, hastalar 1 gün hastanede yatmakta sonra taburcu edilmektedir.


Tedavi geciktirildiğinde

Uygun şartlarda ve gerekli tetkikler sonucu yapılan ameliyatın başarı oranı çok yüksektir. İleri döneme gelmiş varislerde cerrahi tedavi imkanı ortadan kalkmakta ve hayat boyu bu sevimsiz hastalıkla başbaşa yaşamak zorunda kalınmaktadır. Bu yüzden erken teşhisin ve ilerlemesini önlemek tedavinin başlatılmasının önemi büyüktür. Belirgin ve ilerlemiş hale gelmiş varislerin ise ameliyat ile temizlenmesi en akılcı çözüm olacaktır. Yoksa ameliyat bile artık çare olamayacaktır.

Bilmek istedikleriniz


* Varisli toplardamarlar kaslarda kramplara yol açar mı?


Varisleri olan kişilerde sıklıkla dokulardaki şişmeye bağlı olarak kaslarda kramplar görülebilir; bunlar özellikle toplardamar yetersizliğinin de olduğu durumlarda gözlenir. Bu kramplar esnek bandaj uygulanarak ya da her fırsatta bacakları yükseğe kaldırıp, dinlendirerek hafifletilebilir. Sıklıkla kişinin bacaklarında bir yorgunluk vardır; kişi bacaklarının konumunu sürekli değiştirmek ister.

* Şişmanlık ve yaşlılık varisli toplardamarların durumunu daha da ağırlaştırır mı?


Şişmanlık bacaklara daha fazla yük bindirdiğinden varislerin oluşumunu ve var olan varislerin daha da kötüleşmesini kolaylaştırır. Varisi olan şişman kişilerin yapması gereken ilk iş fazla kilolarından kurtulmaktır. Böylece bacak toplardamarlarına ve damarlardaki kapakçıklara binen yük hafifler. Yaşlılıkta da varis oluşumu ya da var olan varislerin daha da kötüleşmesi kolaylaşır.

Saglıklıbilgi.com

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 03.07.11, 22:53   #2
Müdavim

Kardelen26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 233
Mesajlar: 4,810
Ettiği Teşekkür: 26448
Aldığı Teşekkür: 23113
Rep Derecesi : Kardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura about
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Babamın bacaklarında oluşan varis nedeniyle bugünlerde ilgi alanıma giriyor, bilgilendirme için teşekkürler Lalecim...Ama doktoru babamın yaşının ileri olması dolayısıyla pek müdahele etmek istemiyor...
__________________
Kardelen26 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Kardelen26'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.11, 23:48   #3
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,968
Ettiği Teşekkür: 27385
Aldığı Teşekkür: 40367
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Varis Olmaması İçin Neler Yapmalıyız ?


Varis oluşumu ve ilerlemesi bazı uygulamalarla azaltılabilir ya da engellenebilir. Bu uygulamalar ayrıca varisli hastaların tedavi sonrası tekrar oluşumunu engellemek içinde geçerlidir.

Bunlar yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme gibi düzenli egzersiz, uzun süre ayakta sabit durmaktan ya da oturmaktan kaçınmak, ayakta iken ağırlığın bacaktan bacağa aktarılması ve ara sıra parmak uçlarında kalkıp inmek, kısa süreli yürüyüşler yapmak, uzun süre ayakta durduktan sonra dizler hafif bükük şekilde bacakların yukarı kaldırılarak yatmak, yatağın ayak ucunu örneğin ayaklarının altına tahta blok koyarak yükseltmek, otururken örneğin küçük bir taburenin üzerine konularak bacakların kaldırılması, uzun sure oturulması gereken durumlarda ara sıra kısa yürüyüşler yapmak, evde örneğin kanepeye uzanarak dinlenme alışkanlığı kazanmaktır.

Ayrıca otururken bacak bacak üstüne atmamak, kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmamak, sıkı kıyafetler giymemek, yüksek topuklu ayakkabılar yerine ortopedik ayakkabılar kullanmak, kilo vermek, kabız kalmamak, yüksek lifli az tuzlu gıdalar tüketmek faydalıdır.

Varisli damarların üzerine yapılmamak şartıyla ayaklardan bacağın üst bölümlerine doğru yapılan masaj ve hidroterapi örneğin bacakları 3 dakika sıcak suya batırıp, sonra 30 saniye soğuk suya koymak bacakların damar sağlığı açısından yararlı olabilir.

Beslenme olarak taze sebze tüketimi, özellikle mavi kırmızı renkli taneli meyve ve meyve suyu tüketimi, gıdalarla günde en az 30 gram lif alımı, gıdalarla yada ayrıca A, C ve E vitamini ve çinko alımı varis oluşumunu engellemede faydalı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra örneğin ayakta durmayı gerektiren meslekler, ailede varis öyküsü yada yeni başlamış varisler gibi varis gelişimi için riskli durumlar varlığında en azından diz altı düzeyine kadar uzanan düşük basınçlı korucu varis çoraplarının kullanılması da gerek bireylerin şikayetlerini azaltmada gerekse varis oluşumunu engellemede oldukça etkilidir.


Kaynak
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.08.12, 20:32   #4
suuuu
Ziyaretçi
suuuu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

merhaba,


sitenize yeni uye oldum. verdiginiz bilgiler cok acik ve yardimci olucu. Ben 26 yasindayim ve garsonluk yapiyorum.
benim sormak istedigim, bacagimda ayak bilegime yakin bir yerde bir sislik var. bazen bu sislikte agri olusabiliyor ve ayak tabanima vuruyor.
Doktora gidemiyorum ve bu agrili sislik beni cok endiselendiriyor. Sisligin dis kisminda belirgin bir sey yok ama icinde elime dokundugum zaman bir sertlik oldugunu hissediyorum. Ayrica, bacagimda dizimin arka kisminda genis varisler var ve bunun haricinde kilcal olanlardan da bulunuyor


Sizce, bunun nedeni varis olabilir mi? ve bunun sislik icin neler yapabilirim?

Tesekkurler.
  Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.08.12, 20:44   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,431
Ettiği Teşekkür: 87860
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Varisin de en büyük etkeni çok fazla ayakta durmaktır ve mesleğinizden dolayı maalesef siz de ayakta durmak zorundasınız.

Doktora gidemiyorsanız varis çorapları var bir süre onu bir deneyin, ama uzun süreli yardımcı olmayacaktır.

Bileğinizdeki şişlikte toplardamardan geliyor olabilir. Mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederim.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.08.12, 20:47   #6
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,621
Ettiği Teşekkür: 30242
Aldığı Teşekkür: 14242
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi suuuu Mesajı göster
merhaba,


sitenize yeni uye oldum. verdiginiz bilgiler cok acik ve yardimci olucu. Ben 26 yasindayim ve garsonluk yapiyorum.
benim sormak istedigim, bacagimda ayak bilegime yakin bir yerde bir sislik var. bazen bu sislikte agri olusabiliyor ve ayak tabanima vuruyor.
Doktora gidemiyorum ve bu agrili sislik beni cok endiselendiriyor. Sisligin dis kisminda belirgin bir sey yok ama icinde elime dokundugum zaman bir sertlik oldugunu hissediyorum. Ayrica, bacagimda dizimin arka kisminda genis varisler var ve bunun haricinde kilcal olanlardan da bulunuyor


Sizce, bunun nedeni varis olabilir mi? ve bunun sislik icin neler yapabilirim?

Tesekkurler.
Geçmiş olsun mesleğiniz yüzünden gündüzleri pek boş kalamasanızda muhakkak bir doktora görünün derim. Sağlıklı olduğunuz sürece para kazanabilir ve çalışabilirsiniz.
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.08.12, 20:51   #7
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 541
Mesajlar: 13,533
Ettiği Teşekkür: 142356
Aldığı Teşekkür: 48221
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Huh bende korktum, "su" suuuu´yu burada gördügümde, acaba fazla okuyup fazlami püfledim dedim.

De Forumu suuu´mu basti diye bakayim dedim, neyse yeni bir üyemizmis, sevindim.

Bari sevincede bir Hosgeldin atayim.

Gecmis olsun.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.08.12, 20:53   #8
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7994
Mesajlar: 29,528
Ettiği Teşekkür: 107980
Aldığı Teşekkür: 156481
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Benim bacağımda da, beşinci resimdeki gibi kılcal damarlar yüzeye çıktı. Varis çorabı verdi doktor; lakin,çok sıktığı için, yazın sıcaklarında giymem mümkün olmadı. Bereket versin ilerleme falan olmadı.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.12, 00:43   #9
Uzman Üye

C.Doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,256
Ettiği Teşekkür: 29023
Aldığı Teşekkür: 5816
Rep Derecesi : C.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura about
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Her iki bacağımda ki damarlarımda renk değişimi takip etmiştim. Sol bacağım zaman zaman bazen ayaktan başlayarak kasığıma kadar ağrıyordu.
Bu durum düzensiz aralıklarla devam ediyor bazen uykumdan ediyordu.

Ben varisi bilmediğim için durumu damar tıkanıklığı olarak düşünüyordum. Sonra görüştüğüm doktor bunu damar konusunda ki bir uzmanın çözeceğini söyledi.

Daha sonra özel kalp damar hastanesinde ki uzman doktorun kontrolü, ultrason sonuçlarına göre sağ bacağımda 4., sol bacağımda 3. derece varis tespit edildi. Varislerde en yüksek derece 4 imiş. Ancak; benim 3. derece varis olan sol bacağım ağrı yapıyordu.

Çorap ve ağrı kesici kullanmanın bir çözüm şekli olduğunu, ameliyatla da varisli damarın alınabileceğin belirtti. Ameliyatın süresini ve şeklini öğrendikten sonra ağrı olan sol bacağımdan ameliyat olmaya karar verdim.

Saat 11.00 sularında gittiğim hastaneden, saat 16.30 sularında yürüyerek çıktım. Ameliyat 15 dakika sürdü. Kalan süre ameliyat öncesi EKG, kan tahlili, anestezi, ameliyat sonrası kontrol, anestezi etkisinin geçmesi sürelerini kapsadı. Ameliyat sonrası üç gün pansuman yaptırdım. 10 gün sonra dikişleri aldırdım. Doktorum varis çorabı vermesine rağmen iki sefer aradım, bulamadım. Ben de kullanmaktan vazgeçtim.

Şimdi yaşantıma dikkat etmeye çalışıyorum. Varisi olanlar ihmal etmesinler. Uzman bir doktorla ( Damar, kalp ) görüşsünler. Konu sadece estetik ya da bacağınızda ki ağrı değil. Farkına varmadan daha büyük rahatsızlıklara engel olmak için tedbir almak.

Özellikle uzun yazdım. Varisi olan arkadaşlar ameliyatı da gözlerinde büyütmesinler istedim. Esas olan erken teşhis, erken tedavi ve uygun yaşam şekli.

Tabii birde varis çorabının alımı, kullanımı vb. bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Doktorunuzun vermiş olduğu varis çorabını doğru kullanmazsanız gerekli faydayı alamıyorsunuz. Varis çorabını araştırrırken öğrendim. İstenirse bu yönde de bilgi verebilirim.

Varissiz günler dileğimle.
__________________
C.Doğan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz C.Doğan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.09.13, 00:38   #10
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1491
Mesajlar: 14,339
Ettiği Teşekkür: 59496
Aldığı Teşekkür: 51122
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Toplardamarların Genişlemesi - Varis | Bacak Varisleri

Alıntı:
Bu ne yahu? Gerçekten o diz hizasındaki damarları görünce aklıma bunların damar değil, karın boşluğundan sarkan ince bağırsaklar olabileceği geldi.

Her kim bu sorunlarla uğraşıyorsa, kendilerine şifa diliyorum.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bacak, cerrahi, genişlemesi, iğne, müdahele, skleroterapi, toplardamarların, varis, varisleri, venografi, şişmanlık


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.