Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Kanser Çeşitleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 10.03.17, 15:04   #1
Uzman Üye

Senfonim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2017
Konular: 39
Mesajlar: 1,181
Ettiği Teşekkür: 3730
Aldığı Teşekkür: 4011
Rep Derecesi : Senfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bulutlarda
Çözüldü Mesane (İdrar Kesesi) Kanseri


Mesane (İdrar Kesesi) KanseriNedir ve Nedenleri?


Mesane, idrar kesesi diye isimlendirilen her iki böbrekten idrar yolları (üreterler) vasıtası ile gelen idrarı depolayan küreye benzeyen bir organdır. Bu organın iç yüzeyinden kaynaklanan kötü huylu tümörlere mesane (idrar kesesi) kanseri denir. Mesane kanseri, erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.


Belirtiler (Semptomlar)

Mesane kanserinin en sık görülen ve hastalarımızı bize getiren en önemli belirtisi idrardan ağrısız kanama olması ve pıhtıların gelmesidir. Bunun dışında kanserin tiplerine bağlı olarak devamlı ağrılı idrar, devamlı idrar yaparken sonuna doğru yanma tabir edilen şikayetler de görülür. Bazen bu kanama gözle görülmeyebilir ama idrar tahlilinde rastlanır.


Teşhis (tanı) nasıl konur?

Batın ya da Üriner Sistem Ultrasonografisi ile çoğu zaman mesanede kitle teşhisi kolayca konabilir, bu tetkik hazırlık gerektirmeyen basit uygulanan bir tetkiktir; bunun haricinde damardan ilaç verilerek yapılan Üst ve Alt Batın BT (Bilgisayarlı Tomografi) ile de tanıya gidilebilir.

Ancak bazen bu tetkiklerle kesin bir şey söylenemez ise o zaman teşhis kameralı videolu bir sistemle idrar kesesine idrar deliğinden girip idrar kesesinin içini görme yöntemiyle konur (Endoskopi=Sistoskopi).


Teşhisi koyduktan sonra ilk yapılacak nedir?

İlk yapılacak girişim hastalarımıza endoskopik kamera ile yaptığımız Kapalı TUR Tm (Trans Urethral Resection Tm) diye adlandırılan ameliyattır.


TUR Tm Ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat sonrası

Bu ameliyat Genel Anestezi ya da Bölgesel Anestezi (belden aşağısı uyuşturulur) ile yapılabilir. Biz bu ameliyat için gerekli tıbbi hazırlıkları tamamlamak üzere hastalarımızı sabah aç karına hastaneye çağırıyor ve hazırlıklardan sonra aynı gün ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Ameliyat idrar deliğinden girilerek mesaneye ulaşıp kanserli bölümü mesanenin bütün tabakalarından da örnekler alacak şekilde özel bir elektrikli cihazla keserek çıkarıyoruz.

Ameliyat sonrası hasta yatağına geliyor ve ertesi gün ayağa kaldırıyoruz, genellikle 2. veya 3. gün idrar sondasını çıkarıp taburcu ediyor ve patoloji raporunun sonucunu bekliyoruz.Mesane Kanserini ve Tedavisini anlamak için patoloji raporunda karşılaşılabilecek terimler

TUR Tm ile cerrah yeterli doku çıkarabilmiş ise çıkarılan kanserli dokunun incelenmesi sonucu yukarıda bahsedilen şekilde kanserin mesane derin katlarına inip inmediği ve derecesi (grade) yani ne kadar tehlikeli, saldırgan olduğu ortaya çıkar.


Örnekler


pTa Low Grade (pTa düşük dereceli) - pTa GI: Çok saldırgan özelliği olmayan idrar kesesinin derinlerine inmemiş en sığ tabakayı tutmuş kanser.

pTa High Grade (pTa yüksek dereceli) - pTa GIII: Çok saldırgan özelliği olan ama henüz idrar kesesi derinlerine inmemiş ama yüksek inme potansiyeli ve mesane dışı uzak organlara yayılma ihtimali taşıyan kanser tipi, ancak bu nadir görülen bir tiptir.

pT1 High Grade (pT1 yüksek dereceli) - pT1 GIII: Çok saldırgan ve tehlikeli özelliği olan idrar kesesinin pTa ya göre daha derinlerine inmiş kas dokusuna yaklaşmış ve uzak organlara ve lenf dokularına yayılabilme özelliği taşıyan kanser tipi.

pT2 High Grade (pT2 yüksek dereceli) - pT2 GIII: İdrar kesesinin en az kas tabakasına kadar derinleşmiş çok yüksek saldırganlık ve yayılım potansiyeli olan kanser, geç kalındığı takdirde lenf dokularına, akciğer, karaciğer ve kemikler gibi uzak organlara yayılım (metastaz) söz konusudur.


Aşağıda tedavi bölümünde bazı hastalarımızın patoloji raporu sonuçlarından örnekleri görebilir ve daha iyi canlandırıp anlayabilirsiniz.


Mesane Kanserinin Tedavisi nasıl yapılır?


Tedavi planı tamamen ilk yapılan TUR Tm ameliyatının patoloji raporu sonucuna bağlıdır, patoloji raporu beklenir ve sonuca göre davranılır. Örneklerle anlatmayı daha uygun buldum: Bu sayede ilk TUR Tm ameliyatı olmuş hastalar aşağıdaki örneklerde kendi durumlarına uyanı bulabilirler.

Örnek 1) pTa Low grade (pTa düşük dereceli) - pTa G1 olarak sonucu gelen bir patoloji raporu söz konusu ise ve kanserin boyutu çok büyük değil ise (3 cm den küçük çaplı) ise tecrübeli bir cerrahın yaptığı kaliteli bir TUR Tm ameliyatı tedavi için yeterlidir, bundan sonra idrar kesesi içine haftalık ilaç tedavisi yapılabilir ya da yapılmayabilir, hasta ile ortak karar verilebilir. Tekrarlama (nüks etme) ihtimaline karşı belli aralıklarla Sistoskopi ile takip edilir, tekrarlama halinde tekrar TUR Tm ameliyatı yapılır.

Örnek 2) pTa Low Grade (pTa düşük dereceli) - pTa GI ve büyük boyutlu bir kanser ise (3 cm den büyük veya mesanenin birçok bölgesinde): TUR Tm ameliyatı 2-4 hafta sonra tekrarlanır ve tümör tamamen temizlenmiş olur. Bundan sonraki tedavi 6 hafta idrar kesesi içine ilaç tedavisi uygulamak ve belirli aralıklarla Sistoskopi ile takip etmektir.

Örnek 3) pTa High Grade (pTa yüksek dereceli) - pTa GIII İlk defa yapılan TUR Tm ameliyatından sonra böyle bir patoloji sonucu gelir ise yapılacak şey tümör çapı büyük ya da küçük olsun 2-4 hafta sonra yeniden TUR Tm ameliyatını tekrarlamaktır. İkinci ameliyatın patoloji raporuna göre tedavi planlanır. Bu son derece saldırgan ve yayılım ihtimali olan bir kanserdir. İdrar kesesi içine 6-8 hafta BCG diye bilinen verem hastalığı aşısı uygulanır.

Örnek 4) pT1 High grade (pT1 yüksek dereceli) - pT1 G3 Böyle bir sonuç geldiği takdirde yapılıcak şey ilk TUR Tm ameliyatından 2-4 hafta sonra yeniden TUR Tm ameliyatı yapmak yani ameliyatı tekrarlamaktır, biz bu yeniden ameliyat işlemini Üroloji de Re-TUR diye adlandırıyoruz. İkinci defa ameliyat yapmanın gayesi birinci ameliyatta kaslara kadar derinleşmiş kanseri bir defa ortaya koyamama ihtimali için kanser kaslara kadar derinleşmiş ise yani pT2 ise bunu ortaya koymaktır.

Eğer Re TUR yani ikinci TUR Tm ameliyatının patoloji sonucu da pT1 High Grade (pT1 Yüksek dereceli) - pT1G3 şeklinde gelir ise ve mesanedeki kanser hacmi küçük ise mesane içine haftalık ilaç tedavisi (BCG ) verilir; kanser hacmi çok fazla ise "Radikal Sistektomi" diye adlandırdığımız mesane, prostat, idrar yollarının bir kısmı ve lenf dokularının çıkarıldığı ameliyat yapılabilir.


Prof. Dr. Tahir Karadeniz


__________________
Senfonim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Senfonim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.03.17, 00:57   #2
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 82
Mesajlar: 2,295
Ettiği Teşekkür: 33651
Aldığı Teşekkür: 11787
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Mesane (İdrar Kesesi) Kanseri

Bu türü tıbbi ve fonksiyonel gıdalar kimyası dersinde daha geçen hafta işledik. İlk defa duyduğum için garip gelmişti.

Nerde olduğuna bakmaksızın adıyla bile insanın içini ürperten bir hastalık.
__________________Bırak olmasın mezar taşımız,
bir okul bahçesine gömsünler bizi
çocuklar koşsun üzerimizde.

Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.03.17, 02:47   #3
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1491
Mesajlar: 14,311
Ettiği Teşekkür: 59429
Aldığı Teşekkür: 51086
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Mesane (İdrar Kesesi) Kanseri

Okul tıbbiyesi, her zaman teşhis ve tedavi konusuna önem verir.

Burda da bunun bir örneği mevcut. Hastalığın teşhisi ve tedavisine ilişkin bir yazı.

Ama asıl mesele şu son yarım yüz yıldır kanserin neden bu kadar yaygınlaştığı...

...

Okul tıbbiyesi, tıbbiye sektörü ile iç içe geçmiş bir kar sektörü olduğu için sebeplere değil, tedaviye (!) önem verir. Hele ki kanser bu sektöre müthiş bir kar alanı açmıştır. 5 liraya ürettikleri ve aslında hastalığı yok etmeyen ilaçları bile hastaya 5 bin liraya (abartmalı bir örnek) kakalamaya çalışır ve üstüne üstlük bir de bu ilaçları vermemek için bin bir engel oluştururlar.

Tıbbiye, kapitalizmin egemenliiğiyle birlikte para için her pohu yiyebilen rezil bir sektör durumundadır.

Kapitalizmde sağlık bir kar alanıdır.

Mesela sigara.

Sigarayı içip potansiyel bir kanser hastası olurken sigara üreten tekellere kar sağlarsınız... Devlete ise o sigara telellerinden daha fazla vergi girdisi sağlarsınız..

Bırakmaya çalışırken nikotin sakızları, nikotin hapları falan...

Herifler o kadar yabanileşmiş ki içenden de, bırakmaya çalışandan da inekten süt sağar gibi para sağıyor... Hele kanser olunca artık mandıraya otomatik olarak bağlanmış inek gibi insansan para emiyorlar...

Herhangi bir sektörde, üretim ne kadar yoğunlaşırsa kar oranı birim başına düşerken volüm başına artar. Sağlık sektörü ise en canavar sektördür. Birim/birey başına en maksimum karı hedefler... Çünkü insan hayatının sömürülmesi söz konusudur. Ve insanlar da doğal olarak neleri var neleri yoksa, sağlıkları tehlikeye düştüğünde feda etmeye hazırdırlar.

Ve yalana bak!

Kanserin hapı varmış!

Siz hiç 4. dereceden kanser olup da o haplara on binleri bastırıp sağlığına kavuşan tek bir insan gördünüz mü?

Yok! Mümkün değil.

Var mı böyle birisi?

''Kanser oldum. Metastas yapmış. Akciğerde başlamış, lenflere, karaciğere, böbreklere sıçramış... Ama 20 bin papel bastırıp ilaç aldım ve kurtuldum!''

Herif üretimi artırmak için daha yüksek seviyede iş gücü kullanıp masraf yapmak yerine üretim, kısıtlı tutup hem iş gücünden kar ediyor hem de çekicilik (!) yaratarak en az sermaye ile en devasa paraları götürüyor.

İnsan sağlığına kar bulaştığı her yerde rezalet kaçınılmazdır.

İnsan hayatından para kazanan ister birey, ister bir şirket, ister devlet olsun...

Katıldir hepsi!
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.03.17, 09:15   #4
Ne Mutlu Türküm Diyene

NaNaNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2016
Yaş: 52
Konular: 1330
Mesajlar: 9,189
Ettiği Teşekkür: 33230
Aldığı Teşekkür: 28583
Rep Derecesi : NaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart Cevap: Mesane (İdrar Kesesi) Kanseri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster

Mesela sigara.

Sigarayı içip potansiyel bir kanser hastası olurken sigara üreten tekellere kar sağlarsınız... Devlete ise o sigara telellerinden daha fazla vergi girdisi sağlarsınız..

Bırakmaya çalışırken nikotin sakızları, nikotin hapları falan...

Herifler o kadar yabanileşmiş ki içenden de, bırakmaya çalışandan da inekten süt sağar gibi para sağıyor... Hele kanser olunca artık mandıraya otomatik olarak bağlanmış inek gibi insansan para emiyorlar...
Süper bir anlatım tam şu kısmı harika cuk oturmuş
aynen böyle oluyor ne yazık ki.
Ağzına sağlık
__________________

NaNaNe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
idrar, kanseri, kesesi, mesane, İdrar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 21:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.