Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Avcılık > Kara Avcılığı


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.01.09, 05:51   #1
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,976
Ettiği Teşekkür: 19939
Aldığı Teşekkür: 26226
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Kara Avı Kuş Çeşitleri

Kara Avı Kuş Çeşitleri

KINALI KEKLİK
Topluca bir kuş olup, 32–35 cm büyüklüğündedirler. Açık kahverengi arkaları, gri göğüsleri ve kahverengimsi sarı karınları vardır. Yüz siyah bir gerdanlıkla beyazdır. Pas rengi çizgili böğürleri ve kırmızı bacakları vardır. Kaya Kekliğine çok benzerdir ama arkası daha kahverengidir ve ön boyunda sarımsı bir belirtisi vardır. Mükemmel tanımlanan gerdanlığı, kırmızı bacaklı keklikten (Alectoris rufa) bu türü ayırır. Tohumlar ve böceklerle beslenir. Pakistan'ın ulusal kuşudur.
Kınalı Keklik sesiÇULLUK
Yetişkinler 33-38 cm boyunda olup, 6-7 cm düz bir gagası vardır. 55-56 cm kanat genişliğine sahiptir. Çulluğun vücudu üstte tarçın rengi olup alta ise gridir. Başının yukarısında geniş gözleri yer alır. Bacakları kısa ve pembemsidir. Trakya bölgesinde Yelve ve Gagalı olarak bilinir. Boynu ve kuyruğu kısa gövdesi ise oldukca dolgun olup uçarken kaba bir görüntü sergiler. Sakin bir orman kuşudur.Nemli ormanlarda özellikle dibi çamur olan açıklık alanlarda bulunur. Su çulluğuna göre daha ağır ve uçuşu daha yavaştır. Havalandığı zaman 100-200 m ileriye konar.
Su Çulluğu

Çulluk sesi
BILDIRCIN
Bıldırcın küçük, tıknaz yapıda bir kuştur. Tohum, böcek ve benzeri küçük avlarla beslenirler. Yerde yuva yaparlar.Çayır,tarla,bozkır ve özellikle gündöndü,buğday tarlalarında görülür. Çokhızlı yürüyen bu hayvanlar uçmaktan ziyade yürümeyi tercih eder havalandığı zaman gürültülü ve alçaktan gider. Çok değişik türleri vardır. Bayağı Bıldırcın, Japon bıldırcını, Ekin bıldırcını, Yeni Zellanda bıldırcını, Yağmur bıldırcını, Kızıl bıldırcın, Kahverengi bıldırcın, Mavi bıldırcın, Mavi Göğüslü bıldırcın gibi...
Bıldırcın sesi
ÜVEYİK
Üveyik düz gagası uzun kanatları uzun ve yuvarlanmış kuyruğuyla dikkati çeker tüyleri genel olarak kızılımsı veya pas rengidir boynunun arkası gri mavidir boynunun yanlarında gümüş kenarlı dört siyah serit vardır ülkemize genelde nisan aylarında gelirler ve eylül ekim gibi geri dönerler…Ağaçlara yuvalanırlar.


TAHTALI
Güvercinler arasında en büyük olanıdır, ormanlık ağaçlık yerlerde yaşar tohumlarla beslenir.

KAYA GÜVERCİNİ
Gagası ince ve gaga dibinde beyaz renkli minik bir leke bulunan yabani güvercin türü. Evcil çeşidinin gagası kalındır, gaga dibindeki leke büyük ve açık renklidir. Yabanıl türün rengi mavi-gridir, boynunda yeşil ve mor parlaklık vardır, ensesi koyudur. Kanadını çaprazlayan siyah renkli iki geniş bant vardır. Kuyruk sokumundaki beyaz leke ile normal güvercinden ayırt edilir, kayalık yamaçlarda ve dağlık bölgelerde bulunur, kaya oyuklarında yuvalanır.


BAĞIRTLAK
Bozkır ve onun gibi kuru arazilerde yaşar sürü halinde gezerler kanadının altındaki beyaz tüylerden ve sivri kısa kuruğundan tanınır Anadoluda yılboyu görülür. Erkekleri karın ( bağır) tüylerini suya batırarak su depolarlar ve bu şekilde uzun mesafeler uçarak yuvadaki yavrulara su götürürler. Kuşu yuvasında gözlemlemek zordur. En kolay gözlemlenebildiği yerler, avcıların pusuya yattığı su birikintileridir. Kuşun bağrını suya daldırıp çıkarması çok kolay gözlemlenen tipik davranıştır ve halkımız da adını buna dayanarak koymuştur. Paçalı, Kılkuyruk, Kahverengi Karınlı, Benekli, Bayağı, Taçlı gibitürleri vardır.
KARA TAVUK

Erkek kara tavuk simsiyah tüyleri ve sarı gagası ile kesinlikle başka türlerle karıştırılmaz. Yavruları kısa zamanda büyür ve topraktan solucan avlamaya başlar.


TURNA
Dünyanın hemen her yerinde görülebilen uzun boyunlu ve uzun bacaklı göç eden kuşlardır. göğüs yapıları sayesinde sesleri kilometrelerce duyulabilen turnalar sürü halinde uçarken v şekli oluşturmasıyla insanoğluna aerodinamik dersi vermiştir. Sulak alanlarda ve bataklıklarda yaşar tohum ile beslenir. Orta Anadolu'da bataklıklarda ürer göç mevsimlerinde V şeklinde toplanarak göç ederler. Turna kuşu bir çok kültüre işlemiş, sembol olarak kullanılmıştır. turna kuşunun bazı özellikleri ( uzun mesafeli uçabilme, tek eşli yaşama ) farklı kültürlerde harmanlanarak yaşamın her alanına yansıtılmıştır.
Japonyada kendisi gibi atom bombasından etkilenen yaşlı bir nineye arkadaşlık eden bir kız çocuğuna (sadako sasaki ) nine şöyle söyler: eğer bir kişi kağıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul oluyor.” Küçük kızın ömrü buna yetmez ama arkadaşları Hiroşima’da sadako sasaki adına elinde bir turna kuşu bulunduran heykelini dikmişlerdir. Japon kültüründe bunun gibi birçok hikaye anlatılır. Turna yaşamın, barışın, mutluluğun, güzelliğin, şans ve bereketin sembolü olarak hikayelendirilir.
Çin'de anlatılan bir hikayeye göre yaralı bir turnanın yarasını saran bir adamın evine çok güzel bir bayan gelir, birlikte mutlu bir hayat yaşarlar, kocasına güzel el işleri yapar ve onu zengin eder. Fakat günden güne zayıflayan kadının bu halini merak eden adam gizlice onu seyrederken kadının bir turna olduğunu el işlerini yapmak için tüylerini kullandığını görür, seyredildiğini fark eden kadının tekrar turna olarak uçup kaybolduğu söylenir. Turna kuşları Çin'de vefanın, iyiliğin sembolü olmuştur. Ayrıca turnanın bir pirinç tarlasının üstünde görülmesi de bereketin işareti sayılırmış.
Türkülerimizde adı sıkça geçen turna kuşunun her türküde farklı bir anlam bütünlüğü içinde kullanıldığını görüyoruz. göç eden kuşlar olduklarından sevgiliye hasret duyguları bu kuş aracılığıyla ifade edilir.ALAKARGA
Mavi alakarganın kafasından kuyruğuna kadar açık maviden orta-maviye kadar renkler bulunur. Kafasında da bir ibiği vardır. Renginin kanatlarını açıp uçarken siyaha, gök mavisine ve beyaza doğru dönüştüğü görülür. Altı beyazdır; boynuna doğru da bu renk koyulaşır. Boyu 28 cm olup, kanat aralığı 42 cm'dir. 52 gr ağırlığındadır.Bütün yıl orman koru ve benzeri ağaçlık alanlarda yaşar yerdeyken dev bir serçe gibi zıplayarak yürür.

Yedikleri besinler arasında; yerden ve ağaçlardan alınabilecek bir çok tür bulunmaktadır. Bilinenler arasında ekmek, et, yumurta, fıstık, çilek ve diğer meyveler, tohumlar ve bir çok şehir parklarında kuş masası yemeklerini yerler.
Nadiren yem verilirken agresif davranabilirler, lakin bazen diğer kuşların yuvalarını ve yumurtalarını yok ederler. Bu yüzden kuşları doyuranlar tarafından uygun karşılanmazlar. Yine de, bu zeki ve yaşama adapte olabilen kuşlar yaşamda kalabilirler ve insanlara alışkınlardır. Genelde çekirdek ve cevizleri çok severler.
Sesleri diğer kargalardan daha farklıdır, ama genelde bir alarm sesi gibi, oldukça gürültülü ve martı çığlığına benzer. Ayrıca kuş, kızması durumunda daha da yüksek bir ses çıkartabilir. Mavi alakargalar genellikle bu sesleri şahinlerden korunmak için çıkartırlar.SIĞIRCIK
Çoğunlukla insanlara yakın yerlerde yaşar yurdun hemen her yerinde görülür. Çok iyi taklitçidir kışın büyük guruplar oluşturarak korularda ve sazlıklarda geceler.
KIZ KUŞU
Keklik büyüklüğünde ki bu tür uzaktan bakıldığında üstü siyah altı beyaz bir kuş gibi görünse de yakından incelendiğinde, üst kısımlarının siyah üzerine yeşil ve erguvani pırıltılı olduğu hemen göze çarpar.

Başına dik duran sorguçları ve uçuşta yuvarlak kanat uçları tanımını kolaylaştırır.Göğsü ve yankları beyaz, kuyruk altı tüyleri açık pas rengidir. Gaga siyah ve ayakları pembedir.Boğazı yazın siyah kışın beyaz olur.Erkek ve dişiler birbirine benzerse de; erkeğin sorguçları daha uzun, göğsü daha siyah,yanakları daha beyaz ve kanatları daha geniştir.

Bataklık, çayır ve sulak arazilerde bulunur.Böcekler, örümcekler ve toprakta bulunan kurtçuklarla beslenirler. Sonbaharda kalabalık sürüler oluşturur, yurdumuzun her yerinde yıl boyu görünür.

Ağrı-Patnos'ta Kız Güzeli, Hatay civarında Tartbiz, Kastamonu'da Cavga, Adana civarında Tiyyik, Kıbrıs'ta Vanelli olarak adlandırılır.


Kızkuşu sesiTEPELİ TOYGAR
Boyları 16-18 cm dir.Büyük kanatlıdırlar. Uçuş sırasında kanat altları kırmızımsı görülür. Göğsünde ince, koyu renk çizgiler bulunur.Üst kenarı kıvrık şekilde olan gagaları vardır. Sesi gür, ötüşü trii-lii-piyoo seklindedir.
Tohum, dane, yeşil bitkiler ve böceklerle beslenirler.Tepesinde ki uzun tüylerle tarla kuşundan ayrılır. İnsana yakın yerlerde, ekili arazide, bozkırda yaşar.
Tepeli Toygar sesi
BOĞMAKLI TOYGAR
Boğmakları belirgin ve iricedir. Uçarlarken kanat altları koyu renk görülür. Kanat uçları yuvarlaktır. Ggaarı kalınca ve iridir. Boyları 20 cm yi bulur. 4-5 yumurta bırakırlar.Çoğunlukla yukarısı çizgili grimsi-kahverengi, aşağısı beyaz ve göğüs kenarlarında siyah yamaları vardır. Beyaz bir kaş bölgesi bulunur.Yuvasını yerde yapar, kurak yerlerde, tarlalarda, bozkırlarda bulunur.
Genelde tohumlarla, üreme döneminde böceklerle beslenirler.

Boğmaklı Toygar sesi

ARI KUŞU
Bazı yörelerde Yağmur Kuşu da denir. Arılarla ve böcekler beslendiği için bu ismi almıştır. Tellerde ve direklerde tünemiş olarak görülebilir Açıklık alnlarda toprak oyuklarında yuvalanırlar.


Sesi berrak, tatlı ve sık tekrarlı bir prup prup dur.SARIASMA
Erkeği göz alıcı derecede sarı ve kanatları siyah renkli, gagası pembedir. Dişisi erkeğine çok benzer ancak gagaya yakın siyahlıktan yoksundur ve göğsü siyah noktalıdır.Dişilerin renkleri daha yeşil, kuyruk sokumları sarı, kanatları koyu renk ve alt tarafları açık renktir.Genç erkekler gagaları ile dişilerden ayırt edilir. Gagaları pempedir.İlkbaharda ülkemize gelir, sonbaharda Afrika'ya göçerler. Ormanlarda, bahçe ve parklarda yapraklarını döken yaşlı ağaç tepelerinde yaygın olarak bulunur. Uçuşu derin kanat vuruşları ile hızlıdır. Sesi gür ve flütümsüdür. Kısa perde değişiklikleri içerir. ii-lo-vi ya daviidl-o ... Ötüşü ise pes ve serttir. şaaakk...
Dişi Sarıasma


Sarıasma kuşu sesi

Konu Ekin tarafından (03.12.14 Saat 18:29 ) değiştirilmiştir..
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.12.14, 18:38   #2
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1198
Mesajlar: 9,577
Ettiği Teşekkür: 32698
Aldığı Teşekkür: 43416
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kara Avı Kuş Çeşitleri

@Kartal34 Abi ;

Bu güvercinler avlanıp ne oluyor ? Yiyorlar mı
Anlayamadım yani Midemde bulanmaya başladı.
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.06.16, 02:50   #3
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 707
Mesajlar: 3,699
Ettiği Teşekkür: 58111
Aldığı Teşekkür: 8865
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Thumbs up Cevap: Kara Avı Kuş Çeşitleri

..............................
Kartal;Bu güzel bilgiler ve paylaşım için teşekkürler..
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
Çeşitleri, kara


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Rakı Çeşitleri ReaL İçecekler 55 11.03.18 13:39
Kavrama Sistemi - Kavramanın Görevleri - Çeşitleri - Çalışma Prensipleri Kartal Bilgi ve Sorun Merkezi 2 13.01.16 16:50
Türk Denizcilerinin Kullandıkları Gemi Çeşitleri Kartal Türk Tarihi 0 03.03.09 01:18
Bilgi ve Çeşitleri oneyouu Sosyal Bilimler 0 12.02.09 19:49
Motosiklet Bilgileri -Teknik | Motorlarda Yağlama ve Yağ Çeşitleri Kartal Motor Sporları | Motosiklet Dünyası 0 31.01.09 01:29


WEZ Format +3. Şuan Saat: 17:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.