Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Karadeniz


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 10.10.12, 13:45   #1
KaLiNKa
Gerçek Üye

KaLiNKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 162
Mesajlar: 812
Ettiği Teşekkür: 1433
Aldığı Teşekkür: 4118
Rep Derecesi : KaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kuskulu
Standart Ardanuç (Artvin)

Ardanuç (Artvin)
Tarih
Ardanuç ve çevresinde yerleşmenin çok eski olduğu görülür. M.Ö. 2000 yıllarında Huriler ve Mitanni’ler Çoruh havzasına egemen olmuşlardır. Ardanuç ve çevresinin ilk defa yazılı tarihe geçmesi Urartular döneminde olmuştur. M.Ö.VIII. Yüzyılda yörede Urartular hüküm sürmüştür. M.Ö.VII. yüzyılda Ardanuç ve çevresine İskit (Saka) Türkleri boyundan Taoklar’ın yerleştiğini görmekteyiz.

M.S.75. yıllarda eski Oğuz kollarından olan Hazarlar ve Barseller bölgeye yerleşmişlerdir. Ardanuç tarihte “Eski Oğuzlar” denilen Arsak idaresinde iken, Arsaklardan Badarat hanedanı Bağrak Krallığını kurmuştur. Daha sonra Hazarlar ve Müslüman Araplar akınlar yapmışlar, 810 yıllarında Gürcistanlılar himayesine girmişlerdir. Anadolu Selçuklularının Anadolu’ya akınları sırasında 1065 yılında Türkler Ardanuç’u ülkelerine katmıştır. Uzun yıllar Selçuklular idaresinde kalan Ardanuç, Moğol istilasında Moğolluların hakimiyetine girmiştir. Sonra sırası ile Timur, Karakoyunlu, Akkoyunlu, ve İran Safavi Devletlerinin hakimiyetinde kalmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında Erzurum Beylerbeyi İskender Paşa 13.06.1551’de Ardanuç’u fethederek Osmanlılara katmış ve Osmanlıların ilk Ardanuç Sancağını kurmuştur. İskender Paşa’nın Sadrazam’a gönderdiği Ardanuç’un fethini anlatan “ Ariza”sı bügün Topkapı Sarayında bulunmaktadır. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşına kadar Osmanlı egemenliğinde kalan Ardanuç, bu savaştan sonra imzalanan Berlin Anlaşması ile Rusya’ya savaş tazminatı olarak verilen Üç- Sancak içinde yer aldı. Yerli halkımızın “Kırk Yıllık Kara Günler” dediği bu esaret hayatından sonra, 1918 Birinci Dünya Savaşı sırasında yapılan halk oylaması ile halkın tamamına yakınının isteği üzerine Ardanuç tekrar Osmanlı Devletine bağlandı.

Mondros mütarekesinden sonra Ardanuç önce İngilizlerin sonra gürcülerin istilasına uğramış, kazanılan Gümrü Anlaşmasıyla 7 Mart 1921’de Türkiye’ye katılmış ve bugünkü Misak-ı Milli sınırları içinde yerini almıştır. Ardanuç 1 Ağustos 1945 tarih ve 4769 sayılı kanunla ilçe olmuştur. İlk İlçe merkezi Tütünlü iken 1948 yılı Kasım ayında İlçe Merkezi Adakale’ye , 1954 yılında hükümet binası inşaatının tamamlanmasından sonra şimdiki Meydanlar’a nakledilmiştir.

Kültür ve Turizm

İskender Paşa Camii ve Türbeleri; Ardanuç ilçesi, Adakale mevkiinde bulunmaktadır. Camiinin İlk yapımı Osmanlı Dönemine dayanmaktadır. 1553 yılında tamir edilerek tekrar ibadete açılmıştır. Yanında Osmanlı Dönemine ait Hatice Hanım, Ali Paşa ve Süleyman Paşa’ya ait Türbeler bulunmaktadır. Yörenin ilk camisi olması açısından önem taşımaktadır.Ardanuç Kalesini Feth eden İskende Paşa tarafından yaptırılmıştır. Dört ahşap direk üzerine oturtulmuş kubbesiyle zamana meydan okumaktadır.Ardanuç (Gevhernik) Kalesi ; Ardanuç ilçesi, Adakale mevkiinde yer almaktadır. Kalenin ilk yapılaşması M.Ö. ki dönemlerde başlamıştır. Bagratlı Krallığı Çıldır Atabekleri ve Osmanlıların yönetim yeri olarak kullanılmıştır.Yöredeki en önemli kalelerden birisi olup iç kalesi ve etrafı surlarla çevrili şehir yapısıyla tek örnektir.Geçmiş dönemlere ait çeşitli kalıntıların yanı sıra,taş kemer dükkanlar, toprakaltı soğuk hava depoları ve Kanuni sultan Süleyman’a ait kitabesiyle de dikkat çekmektedir.Dev bir ağaç gövdesinin düzlemine kurulmuş gibi duran bir kara adası görünümüyle görkemli Gevhernik Kalesi bugün Adakale denilen eski Ardanuç’un yerleştiği yamacın tam tepesinde bulunmaktadır.

M.S.8 yy. Bagratlılar hanedanı tarafından yaptırılan bu kale 13 Mayıs 1551’de Osmanlılar tarafından feth edilmiştir. Gevhernik ve diğer pek çok kale bölgenin asırlarca akınlarla fetihlerle dolu bir tarihe sahne olduğunun belgesidir.Ferhatlı Kalesi : İlçemiz Ferhatlı köyünde bulunan Ferhatlı kalesi ilk yapısı Osmanlı Dönemine dayanmaktadır. Tabandan başlayarak kalenin üst kısmına ulaşan kaya içi oyma kapalı yol geçiti Ferhat- Şirin efsanesine benzetilip ilgi çekmektedir.Patrik Kısman Ahmet Kalesi: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleri çerçevesinde, başkanlığımdaki ekipçe yürütülen “Artvin-Erzurum İlleri Çoruh Vadisindeki Tarihi Yollar ve Kültür Varlıkları Yüzey Araştırması” çerçevesinde 04.07.2009 tarihinde Artvin ili, Ardanuç ilçesine bağlı Kutlu köyünün Bağlık mahallesinde bulunan yapı kalıntısı incelenmiştir.Yapı, Kutlu köyünden yaklaşık 3,5 km. uzaklıkta bulunan, bozuk araç yolu ile ulaşılabilen 15 haneli Bağlar mahallesinde yer almakta olup, mahallenin ortasında düz bir arsa üzerinde inşa edilmiştir.Kitabesi bulunmayan ve herhangi bir kaynakta adı geçmeyen yapının tarihi, kesin olmamakla birlikte Ortaçağ dönemine (VIII-IX. yy.) ait olduğu anlaşılmaktadır.

Doğu-batı doğrultusunda düzgün olmayan dikdörtgen planlı yapı, içten 48.00 x 55.00 m. Ölçülerine sahiptir. Giriş kapısı, batı cephesinden olup, doğu ve kuzey cephelerinde de daha küçük tutulmuş pencere görünümünde iki kapı daha yer almaktadır. İç mekanı tamamen bozulmuştur. Sur duvarlarının önemli bir kısmı ayakta olup, duvar kalınlığı 2.50 m.ye kadar ulaşmaktadır. Yapının en dikkat çeken yönü, 1.45 x 2.00 m. ölçülerinde büyük blok taşların sur duvar örgüsünde kullanılmış olmasıdır.Günümüzde herhangi bir amaçla kullanılmayan yapı, yörede tespit ettiğimiz kalelerden farklı bir mimari tarz sergilemektedir. Bu durumda, asıl tanımlama ancak arkeolojik bir kazıdan sonra sağlanabilir. Bu durumda, Ortaçağ döneminde yöreye egemen olan Bagratlı kral ailesinin yazlık olarak kullandığı bir konak olabileceğini tahmin etmekteyiz.

Sonuç olarak; Kutlu köyünün Bağlık mahallesindeki yapı kalıntısının tanımlanabilmesi ve define avcılarının yıkımından kurtarılması amacıyla, en yakın müze müdürlüğü elemanlarınca kurtarma kazısının yapılmasında yarar görülmektedir.
Cehennem Deresi Kanyonu : Türkiye’nin sayılı kanyonlarından biri olan Cehennem Deresi Kanyonu, ilginç doğal yapısı ile insanların ilgisini çekmektedir.200 metrelik dik duvarlarıyla göreni heybetiyle büyüleyen ve ürküten ender kanyonlarından biridir.Kireç taşların erimesiyle oluşan bu olağanüstü tabiat armağanı yaklaşık 5 km uzunluğundadır. İlçe merkezine 3 km uzaklıktadır.Rabat Kilisesi : Bulanık Köyüne 6 Km. mesafede Rabat mahallesindeki kilise yabancı turistlerin uğrak yerlerindendir.10.Yüzyılda Gürcü Bagratlı kültürünün özgün bir örneği olduğuna inanılan Yeni Rabat Kilisesi Ardanuç ilçesine bağlı Bulanık köyü Çamlık mahallesindedir. İlçe merkezine 13 km uzaklıktadır. Tarihi kayıtlarda bir manastır olarak geçmeyen ancak yöredeki manastır ve kiliselerle olan olan plan ve mimari benzerliği ile manastır olarak da nitelendirilmektedir. Manastır 1878 Rus işgali döneminde onarılarak kilise olarak kullanılmıştır. İç mimarisinin tahrip olmasına, duvarlarında yer yer büyükçe yıkıklar ve tarihi yaralar bulunmasına rağmen yanı başındaki ihtiyar ceviz ağacı ile birlikte engin dağları seyrediyor.Balkayası: Bulanık Köyü yayla yolu üzerinde İlçeye 14 Km. mesafede bulunan 1 Km uzunluk 300 metre yükseklikteki Bal kayası ilgi çeken yerlerdendir.

Üçlü Kara Göller : Kutlu Yaylası üzerinde Bilbilhan yaylası civarında bulunan Kara Göller doğal alabalığı ile ilgi çekmektedir.Çuruspil Yaylası: Temiz havası, serin sularıyla cana can katan yaylalar Ardanuç’un vazgeçilmezlerindendir. İlçe merkezinin 15 km uzunluğundaki Konaklı köyü sınırları içerisinde yer alan Çuruspil yaylası dört tarafı ormanlarla çevrili geniş ova şeklindedir. Her yıl Temmuz-Ağustos aylarında düzenlenen Çuruspil festivali Ardanuç halkının kaynaşmasını sağlamakta ve Ardanuç’u sosyal kültürel olarak tanıtmaktadır.
__________________

Kendini sevmek, hayatı sevmektir!

KaLiNKa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz KaLiNKa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.12, 14:06   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2701
Mesajlar: 31,169
Ettiği Teşekkür: 167557
Aldığı Teşekkür: 186523
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

Bir geldin yine pir geldin, ellerine sağlık, teşekkürler Kalinka..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.12, 14:10   #3
SuskunKalem
Tam Üye

SuskunKalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2012
Konular: 2
Mesajlar: 282
Ettiği Teşekkür: 1664
Aldığı Teşekkür: 1594
Rep Derecesi : SuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerdeSuskunKalem Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

Muhteşem yerler emeklerinize sağlık Kalinka
__________________
Lisânı ağızda olanı değil, lisânı gönülde olanlara yâr et bizi...
Tebessümü simâsında olanı değil, tebessümü gönülde olanlara kat bizi...
Aşkı tende sananı değil, aşkı ruhunda can bilenlere arat bizi!..
Mevlana...

SuskunKalem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz SuskunKalem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.12, 14:10   #4
KaLiNKa
Gerçek Üye

KaLiNKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 162
Mesajlar: 812
Ettiği Teşekkür: 1433
Aldığı Teşekkür: 4118
Rep Derecesi : KaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kuskulu
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

Rica ederim ReaL aktif olamasamda gönlüm tabiki sizlerle her zaman

Özledim herkesi
__________________

Kendini sevmek, hayatı sevmektir!

KaLiNKa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz KaLiNKa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.12, 14:13   #5
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10044
Mesajlar: 33,206
Ettiği Teşekkür: 108152
Aldığı Teşekkür: 167860
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

Hem tarih, hem de manzara yönüyle güzel bir yermiş.

Ellerine sağlık Kalinka.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.12, 14:17   #6
Ilgın
Gerçek Üye

Ilgın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 17
Mesajlar: 693
Ettiği Teşekkür: 790
Aldığı Teşekkür: 4167
Rep Derecesi : Ilgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

Hoş geldin kalinka arayı uzatma
Artvin nefis bir memleket İlk olarak Ardahan, şavşat yolu ile gitmiştim ilkbahardı, o manzara beynime çakılı kalmıştı resmen. Bütün ilçelerini bilirim. Sahilde gerçek Laz'lar yaşar pamuk gibi insanlardır.
__________________
Kader, çadırındaki kilim gibidir. İpliğini Tanrı verir sen dokursun
Ilgın isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Ilgın'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.12, 15:03   #7
Öykü
Müdavim

Öykü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 20
Mesajlar: 3,374
Ettiği Teşekkür: 46970
Aldığı Teşekkür: 15478
Rep Derecesi : Öykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

Görmek isterim, harika görünüyor.
Emeğinize sağlık olsun. Teşekkürler.
__________________
Öykü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Öykü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.12, 15:05   #8
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,140
Ettiği Teşekkür: 29387
Aldığı Teşekkür: 18603
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

Karadeniz'in her yeri, yemek kültürü ve insanları bir harika.

Gezip gördüğüm, hayran kaldığım ve kesinlikle bir kez daha gitmek istediğim bir yer.

Teşekkürler Kalinka.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.12, 15:34   #9
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 296
Mesajlar: 2,282
Ettiği Teşekkür: 30644
Aldığı Teşekkür: 14241
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

Bu güzel bilgiler için teşekkürler Kalinka,
Verdiğin bilgilerle beni yıllar öncesi 4,5 yıl yaşadığım (o yıllarda köylere elektirik daha gelmemiş, yollar topraktı) O güzelim doğası ve insanlarıyla eşsiz, Aşağıırmaklar ( Eski ismi SAMUHSAR, halk dilinde SAMSHAR) Nahiyesine ve onun yaklaşık 10-15 km çepe çevre (birer inci tanesi gibi) kuşatmış ondan fazla köyü, köylüyü (daha da önemlisi) gençliğimi, yaklaşık 40 km uzaklıktaki Ardanuç’a yolların kapalı olmasına rağmen bir metreye yakın karda defalarca gidip geldiğimi, bir kez de (3 saate yakın 60-70 cm’lik ham karda (hiç çiğnenmemiş iz olmayan) karda Ardanuç’tan Aşağıırmaklar nahiyesine tırmanıştan sonra) karda donmak üzereyken Cevizli Köyü köylüleri tarafından kurtarılışımı, hiç unutmam.
O yıllarda 1982-1986 yılları arasında (tepe tepe, çalı çalı gezdiğim) Aşağıırmaklar Nahiyesi ve çevresindeki köylerde, dikkatimi çeken bir başka tarihi yapı da, Aşağıırmaklar (Samshar), Kutlu (Göraşet) ve Hisarlı (Petoban) Köyleri üçgeni arasında kalan, kimi zaman Kilise Tepesi, kimi zamanda, Zigana Tepesi ismini verdikleri tepedeki (harabe) yapıydı.
Bu yapıyı ilginç yapan, Yaklaşık 300-400 metrelik tepedeki yapıdan toprak altında (kireç taşları ile oluşturulmuş) 3 tünelin oluşu ve tünellerden birisinin, Kapı Köyü’ne (Karsniya), ikincisinin Bağlıca Köyü’ne (Güdat-Çidil), sonuncusunun da Aşağıırmakların dış mahallerinden olan Kuyat Mahallesi’ne toprak altından yer yer 10 km’lik mesafeye kadar uzanmalarıydı. Tüneller yer yer bakımsızlıktan çökmüştü.
Halk arasında, bu tünellerin savaş esnasında veya zorlu kış günlerinde köyler arasındaki iletişim ve ulaşımı sağlamak için açıldığı konuşulmaktadır. (Kış mevsiminde genellikle, tipili kar yağışı hakimdir ve yaklaşık 6-7 ay toprak, (ortalama)yüksekliği yarım metre ile 1 metre arası değişen) kar ile kaplıdır.
Ayrıca , Ağaıırmaklar Nahiyesi ve bu bölgede yer alan 10’a yakın köyün , yaz aylarında (yaylalamak için çıktıkları Çadır Dağı’da (Yöresel adı Kürdevan Dağı) kurulmuş olan, Bilbilan Yaylası ve Şenlikleri de görülmeye değerdir.
O güzel günleri bana tekrardan yaşattığın için de, tekrar teşekkürler Kalinka,
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.12, 19:12   #10
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

AFiLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Yaş: 28
Konular: 641
Mesajlar: 2,662
Ettiği Teşekkür: 5108
Aldığı Teşekkür: 13211
Rep Derecesi : AFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura about
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

fotoğraf için uygun bir yer
__________________
Bütün şairler sana mı aşıktı ki,
Okuduğum her şiirde sen varsın..


Nazan Bekiroğlu
AFiLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ardanuç


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Borçka - Karagöl (Artvin) ReaL Karadeniz 43 29.01.20 18:29


WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.