Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Mağaralar

Mağaralar Yeraltındaki doğal güzellikler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 25.01.09, 22:45   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2659
Mesajlar: 31,058
Ettiği Teşekkür: 170834
Aldığı Teşekkür: 184765
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Lightbulb Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)
Tınaztepe mağaraları 1968 yılında Fransız bilim adamı Michel Bakalowichz tarafından; ilk olarak bulunup, mağaraların krokisi çıkarılmıştır.(aşağıda görüldüğü gibi)Bu kroki de dünya ya Bilgi Dergisi tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca Dr. Michel Bakalowichz mağaraların tıbbi araştırmasını yapmış; astım hastalığı için doğal bir tedavi ortamı olduğunu belirtmiştir. (Bilgi Dergisi )Gölde Bot Gezintisi


1970 yılında başka bir araştırma grubu; Kaptan Jacgues Cousteau’nun ekibi alman Reinhold Messner ve arkadaşları Suğla Gölü ve onu besleyen su altı kaynaklarını araştırmak için bölgeye gelmişlerdir. Fası boğazı ve Tınaztepe mağaralarının irtibatlarını keşfetmişler ve buranın yer altı göllerinin 22 km uzunluğunun olduğunu tespit etmişlerdir. Aynı ekip mağaraları o zaman ki imkanlarıyla fotoğraflandırmışlar, jeolojik yapısını ve jeolojik dökümanını(aşağıda belirtildiği gibi), yaşadıkları macerayı Almanya da "Dünya Harikaları" adlı bir kitapta yayınlamışlardır.


Tınaztepe Mağaraları Hakkında
Mağaranın toplam uzunluğu 1580 metredir. Mağara, sonundaki 30 metrelik iniş dışında tamamen yatay özellikte bir mağaradır. Bölgede Akdeniz iklimi ile karasal iklim arası geçiş arz eden bir iklim hüküm sürer. En yüksek sıcaklık 36,5 °C en düşük sıcaklık –18,4 °C olarak ölçülmüştür.Tınaztepe Mağarası ve çevresi karışık jeolojik ve jeomorfolojik bir değişim geçirmiştir. Oligosen ve Miyosen dönemine ait alpin dağ oluşumlarıyla bugün kü tektonik konumlarına ulaşan bölgede genç ve yaşlı birimlerin içiçe olduğu görülmektedir. Giden gelmez dağlarının kuzeyinde bulunan Tınaz dağı, komprehensif serinin en üs katını oluşturan Eosen Yaşlı Nümmülitli kireç taşlarından meydana gelmiştir. Tınaztepe Mağarasının bulunduğu bölgede üst seviyelerde kiltaşı- kumtaşı- marn ve konglomera ardalanmasından oluşan fliş ile birlikte ofiyolitik karakterli kayaçlarda yer almaktadır.Tınaztepe Mağarasının gelişmesinde eğim atımlı normal faylar etkili olmuştur.Bu iki eğim atımlı normal fayların arasında kalan alan graben durumundadır. Mağaralar oldukça çok saf üst kretase kireç taşları içerisinde yer alıp, kapalı havza durumundaki boşalım sahasının geçirdiği morfolojik dönem sayısı, mağaranın altında ve üstünde yer alan basamak şeklindeki düzlükler ve buralardaki fosil mağaralardan çıkarılabilir. Mağara içerisinde eski taban seviyesi izleri taraça şeklindedir. Bu taraçalar ile bugünkü taban arasında 5-7 metre seviye farkı tespit edilmiştir. Eski tabanın çökemediği yerlerde doğal köprüler oluşmuştur. Mağara tabanı; girişte toprak, bazı yerlerde blok ve konglomeralar (Paleozoik ve Kretaşe Yaşlı) ile kaplıdır.Suların mağara içerisinde hareket ettikleri yerlerde kalker tüfleri; tavan ve yan taraflardaki çatlaklardan sızan sularla çok güzel travertenler, sarkıt ve dikitler oluşmuştur. Mağaranın son kısmındaki büyük alan bütünüyle ana faya bağlı olarak gelişmiş ve içerisinde göl mevcuttur.Üst sistemi fosil bir mağaradır. Altta bulunan ve havzanın sularını toplayan düden, morfolojik bakımdan tınaztepe mağarasının devamıdır. Tavandaki çatlaklardan sızan sular, içeride gölcükler oluşturmaktadır. Mağaranın sonundaki göl ise büyük boyutludur. Özellikle ilkbahar aylarında kar ve yağmur sularıyla beslenen dere ve yatakları en alt seviyedeki mağaraya ulaşmadan önce sular; şelale ve devkazanı tipi çok ilgi çekici görüntüler ortaya koymaktadır.


Mağararın Giriş Bölümü


Tınaztepe Mağarası şimdiki durumuna yapılan araştırmalara göre yaklaşık 230 milyon yıl gibi uzun bir süreçte meydana gelmiştir. Mağaranın iç kısımlarında ayrıca taban –tavan arası yükseklik farkının 65 metreye çıktığı yerler görülmektedir. Tınaztepe Mağaraları; turizmci Hasan Çelmeli tarafından uzun yıllar süren uğraşlar sonucunda 2001 yılında Orman Bakanlığınca Köylere Hizmet Götürme Birliğine tahsis edilmiştir. K.H.G.Birliği de Çelmeli Turizm Ltd. Şti’ne devretmiştir. Çelmeli Turizm Ltd. Şti, bir yıl gibi kısa bir sürede hem mağarayı ışıklandırıp gezi güzergahlarını yapmış hem de sosyal tesisleri tamamlamıştır.

Bugün tatilden dönerken konya yolu üzerinde yolun hemen sağında Tınaztepe Mağarasını gördüm. Daha doğrusu farkettik. Magaraya doğru yola koyulduk. Mağaranın girşine geldiğimizde güzel bir süprizle karşılaştım. Normalde devlet işletmesi gereken yerde Özel İşletmeile karşılaşınca biraz affalladım. Her neyse içeriye girmeye niyetliydim ancak bilet fiyatının 5 TL oldugunu öğrenince ben de protesto ettim ve mağaraya girmedim. Bilet fiyatı çok pahalı değildi fakat; işin içinde iş var diyerek geri döndüm. Çünkü; manavgat şelalesı için bile bilet fiyatı cüzzi bir rakamken malasef bu mağara için durum farklıydı.

(Konu; Şah-Mat isimli arkadaşımız tarafından oluşturulmuştur)
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
17 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.01.09, 22:46   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2659
Mesajlar: 31,058
Ettiği Teşekkür: 170834
Aldığı Teşekkür: 184765
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Lightbulb Cevap: Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)

Konya’nın Seydişehir İlçesi’ndeki Tınaztepe Mağarası, tanıtım eksikliği nedeniyle bölgeye turist çekemiyor. Türkiye’nin en büyük mağarası olma özelliğine sahip olan Tınaztepe, kaptan Cousteau’nun “dünya harikaları” listesinde de yer alıyor.Gezilebilen mesafesi yaklaşık 1580 metre olan mağaranın varlığı, ilk kez 1968 yılında bölgeye gelen Fransız bilim adamlarınca belirlendi. Araştırmacı Jacques Cousteau ve arkadaşları, 1970 yılında Suğla Gölü ve onu besleyen su kaynaklarında yaptıkları araştırmada, Tınaztepe Mağarası’nı keşfederek, mağaranın toplam uzunluğunun 22 kilometre olduğunu tespit etti.Mağara, gerekli çalışmalar yapılamadığı için 2003 yılına kadar turizme açılamadı. 2003 yılının Ocak ayında Çelmeli Turizm Ltd. Şti’yekir alanan mağara, yapılan çalışmaların ardından aynı yılın Temmuz ayında turizme kazandırıldı.
İçine yapılan köprüler ve ışıklandırmalarla gezilebilen Tınaztepe Mağarası, tavan ve yanlardaki çatlaklardan sızan kar ve yağmur sularının oluşturduğu travertenler, sarkıt-dikitler ve suların zeminde oluşturduğu gölcükleriyle görenleri adeta büyülüyor. Sızan suların oluşturduğu küçük şelaleler, 18.4-36.5 derece sıcaklıklarıyla, astım ve bronşit hastalarının da akınına uğruyor. Çevresini saran yeşillikler ve karlı dağların oluşturduğu görüntüyle doğa tutkunlarını çeken mağara, 2004 yılında 15 bin kişi tarafından ziyaret edildi.Çelmeli Turizm Ltd. Şti’nin sahibi Hasan Çelmeli, doğa harikası mağarayı turizme kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Henüz yeni turizme açılmasına ve herhangi bir turla anlaşılmamasına karşın, geçen yıl mağaraya beklenenin üzerinde turist geldiğini belirten Çelmeli, “15 bin rakamını hiç düşünmedik. İçi ve dışıyla ayrı bir güzelliğe sahip Tınaztepe Mağarası, kısa zamanda mağara tutkunlarının değişmez adresi oldu” dedi.
Çelmeli, 2005 yılında 20 bin yerli ve yabancı turist beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Mağaranın açık olan bölümü 1580 metre. Sonunda ise yaklaşık 35 metre derinliğinde bir gölet bulunuyor. Biz, kuracağımız bir asansörle gölete inmeyi ve burada bot gezintisi düzenlemeyi hedefliyoruz çünkü göletin çevresi tam gezilemiyor. Bot gezintileriyle mağara turizm açısından kendini tamamlayacak.

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
16 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.09, 01:59   #3
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,374
Ettiği Teşekkür: 37046
Aldığı Teşekkür: 38595
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)

Konya’nın Seydişehir İlçesi’ndeki Tınaztepe Mağarası, tanıtım eksikliği nedeniyle bölgeye turist çekemiyor. Türkiye’nin en büyük mağarası olma özelliğine sahip olan Tınaztepe, kaptan Cousteau’nun “dünya harikaları” listesinde de yer alıyor.


Bunun üzerine bişy söylenmez artık. Yazık...

Çok teşekkürler Real...
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.09, 10:37   #4
Müdavim

Lilium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 31
Konular: 376
Mesajlar: 3,679
Ettiği Teşekkür: 8739
Aldığı Teşekkür: 17867
Rep Derecesi : Lilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Konya’nın Seydişehir İlçesi’ndeki Tınaztepe Mağarası, tanıtım eksikliği nedeniyle bölgeye turist çekemiyor. Türkiye’nin en büyük mağarası olma özelliğine sahip olan Tınaztepe, kaptan Cousteau’nun “dünya harikaları” listesinde de yer alıyor.
Öyle güzel yerlerimiz var ki malesef çoğunun farkında bile değiliz..

Değerini bilemiyoruz..

Harika görünüyor.. Gidip görmeyi ne çok isterdim..

Teşekkürler ReaL.. Sen bu tanıtım işinde gerçekten ustasın
__________________
Lilium isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Lilium'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.09, 16:38   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,433
Ettiği Teşekkür: 87867
Aldığı Teşekkür: 126270
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)

Böyle yerlerin rutubetli bir havası olduğunu düşünüyorum, bu sebeple girmeye cekinirim hep. Sanki nefesim daralıcak gibi..

Tek girdiğim mağara gibi olan yer Kapadokya'daki yeraltı evleriydi.


Teşekkürler ReaL.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.04.10, 17:08   #6
Müdavim

Öykü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 20
Mesajlar: 3,426
Ettiği Teşekkür: 48876
Aldığı Teşekkür: 15663
Rep Derecesi : Öykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)

Sürekli konyaya gitmeme rağmen hiç duymamıştım. İlginç bir mağara. Teşekkürler Real.
__________________
Öykü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Öykü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.08.11, 18:02   #7
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7646
Mesajlar: 28,760
Ettiği Teşekkür: 106845
Aldığı Teşekkür: 154438
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)

Tınaztepe mağarasını geçen yıl gezdim. Resimler sanırım yeni restore edildiği zamandan. Tahta merdiven ve geçitler nemdendir bayağı bir yıpranmış görünüyor. Sonra botlarla gezilecek kadar su da yoktu. Bir İnsuyu ve Damlataş mağarası kadar değil açıkcası. Fakat büyüklüğüne çok daha büyük.
Teşekkürler konu için.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.09.11, 11:22   #8
Kahraman Tazeoğlu

AFiLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Yaş: 27
Konular: 641
Mesajlar: 2,773
Ettiği Teşekkür: 5291
Aldığı Teşekkür: 13572
Rep Derecesi : AFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura about
Ruh Halim: Eglenceli
AFiLi - AİM üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)

İşletmecilerini tanıyorum gerçekten çok emek harcadılar ve de müthiş bir mağara yani git sonuna kadar otur coğrafya karstik şekilleri incele o biçim
__________________
Bütün şairler sana mı aşıktı ki,
Okuduğum her şiirde sen varsın..


Nazan Bekiroğlu
AFiLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.09.11, 11:32   #9
Tam Üye

Hoppala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 3
Mesajlar: 323
Ettiği Teşekkür: 92
Aldığı Teşekkür: 245
Rep Derecesi : Hoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerdeHoppala Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)

Süper gözüküyor .. Teşekkürler
__________________

Hoppala isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Hoppala'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.12.11, 15:25   #10
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,660
Ettiği Teşekkür: 79436
Aldığı Teşekkür: 37484
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Tınaztepe Mağarası (Seydişehir - Konya)

Astıma iyi geliyormuş bende bir giriş yapmam lazım, güzel yerler paylaşım için teşekkürler.
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
konya, mağarası, seydişehir, tınaztepe


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cennet - Cehennem Obrukları | Çökükleri | Mağarası (İçel) ReaL Mağaralar 23 13.11.16 21:46
Kilistra (Gilisıra) | (Gökyurt - Meram - Konya) ReaL Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 22 04.07.16 14:50
Dim Mağarası (Alanya - Antalya) ReaL Mağaralar 21 21.09.15 16:22
Aşıklar Mağarası | Alanya | Antalya Mislina Mağaralar 11 21.06.15 22:25
Eşrefoğlu Cami (Beyşehir - Konya) Mathematician Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 5 24.07.14 19:18


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.