Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Marmara


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 04.04.12, 10:31   #1
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,472
Ettiği Teşekkür: 42764
Aldığı Teşekkür: 74677
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık (Fener - İstanbul)

Fatih ilçesinin sınırları içinde, Eski İstanbul’un yedi tepesinden Yavuz Sultan Camii ile taçlanan beşincisinden Haliç sahillerine kadar uzanan yöreyi içine alıyor.


Fener İstanbul'un Haliç kıyısındaki tarihi semtlerinden biridir. Bir yanında Cibali, diğer yanında Balat'ın bulunduğu semtin en önemli özelliği, Ortodoks mezhebinin merkezi konumundaki İstanbul Patrikhanesi'nin 1601 yılından bu yana burada Ayios Yeoryios (Aya Yorgi) Kilisesi'ne yerleşmiş olmasıdır.
Ayrıca Bulgar (Stefan Sveti) Kilisesi, Dimitri Kantemir veya Vlah Sarayı, Kanlı Meryem Kilisesi veya Panayia Muhliotissa Kilisesi, Tur-i Sina (İoannes Prodromos Kilisesi), Kırmızı Mektep (Fener Rum Lisesi) ve II. Mehmed (Fatih) döneminde yapıldığı sanılan Fenerkapısı Mescidi semtin önemli yapılarıdır.

Bizans döneminde burada, Haliç kıyısında bulunan bir fener semtin Fanarion adıyla anılmasına neden olmuştur. O dönemde Haliç surlarından semte girmek için kullanılan kapıya Porta Fari (Fener Kapısı) denilmekteydi. Bu kapı bugün mevcut değildir.
Fener'de Osmanlı döneminde Rumlar ve varlıklı Museviler oturuyordu. Osmanlı yönetimi başka ülkelerle ilişkilerinde Fenerli Rumlardan tercüman olarak yararlanıyordu. Fenerli Rumlar Osmanlı Hariciye Vekaleti'nde yüksek mevkilere tırmanmışlardı. 18. ve 19. yüzyıllarda Fener sahillerinde varlıklı Rum ailelerin yalıları bulunuyordu.


Solda Süleymaniye Cami, sağda Fener Rum Lisesi,
önünde Sveti Stefan - Bulgar Kilisesi (Demir Kilise)
20 yüzyılın başında semt tamamen gayrimüslimlerin oturduğu bir görünümdeydi. I. Dünya Savaşı sonunda İstanbul'da galip devletlerce kurulan işgal yönetiminin 1923'te kalkmasıyla birçok Rum aile Yunanistan'a göç etti. Semt 6-7 Eylül 1955 olaylarına kadar yarı yarıya Müslüman ve Hristiyan ailelerden oluşan bir nüfus yapısına sahipti. Müslüman aileler genellikle Karadeniz kökenliydiler.

Kıbrıs sorunu nedeniyle 6-7 Eylül olaylarında semtteki Rum ev ve işyerleri tahrip edilince Rum nüfus İstanbul'un başka semtlerine taşınmak ya da Yunanistan'a göç etmek zorunda kaldı. Bugün Fener’de Rum ve diğer gayrimüslim nüfus yok denecek kadar azdır.

Semtte 19. yüzyılda çıkan yangınlardan sonra ızgara planlı bir sokak yapısında, kagir evlerden oluşan bir doku oluşmuştur. Bugün harap haldeki bu yapıların küçük bir bölümü Avrupa Birliği fonlarıyla onarılmaktadır. 1930'lu yıllardan sonra semtin Haliç kıyısı fabrikalarla dolmuş, ancak bu yapılar 1984-1989 arasında İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığını yapan Bedreddin Dalan tarafından yıktırılarak bugünkü sahil yolu açılmıştır.

Fener (Phanarion), İstanbul'un yedi tepesinden birinin üzerine kurulduğundan dik yokuşlu sokaklardan oluşur. Bizans Dönemi'nde Petrion (kaya) adıyla anılan semt, gerek Bizans Dönemi'nde gerekse Osmanlı Dönemi'nde Rum ailelerinin yerleştiği bir semttir. Rum ailelerinin tercih ettiği bir semt olmasının nedenlerinden biri 1600'lerde Patrikhane'nin Fener'deki yerine taşınmasıdır.
Rumlar, Fener'de taş konaklar, yalılar yaptırdılar. Çocuklarını dil eğitimi için Avrupa'ya yolladılar. Birden fazla dil öğrenen iyi eğitimli Rum çocuklar önce bürokraside, sonra Eflak-Boğdan Prensleri, Divan-ı Hümayun ve Donanma-i Hümayun'da tercüman olarak görev aldılar. Fenerliler'in yükselişi 1821'de Yunan İhtilali ile son buldu. Bugünlerde ise Rum aileler gitmiş ve onların evleri Anadolu'dan gelenlerin meskeni olmuştur.

Dimitir Kantemir'in Evi

Dimitir Kantemir, Boğdan hospodarlarından biridir. Osmanlı tarihi ve Klasik Türk Müziği ile ilgili sistematik ve bilimsel kitaplar yazdı. (1673-1723) Kantemir'in evinin bulunduğu bahçe, Fener'in en büyük ailelerinden Kantakuzenos ailesine aitti.

Bahçenin içinde bir Aya Yorgi Kilisesi (Ayios Yeoryios) var. Ortodoksların bir adeti uyarınca, bu kiliseyi, Kudüs Patrikliği kendi Metohion'u, yani bir çeşit şubesi olarak yaptırmıştı; dolayısıyla idari olarak kilise halen de Fener Patrikhanesi'nin yetkisi dışındadır. Bahçe kapısını açtırıp içeri girmek, kilise bekçisini bulmak son derece zordur. Kilise bazilika tipinde, fazla ilginç özelliği olmamakla birlikte güzel ve özenilerek yapılmış, yapımında bolca mermer kullanılmış bir binadır.
Tarihi Haliç İşkembecisi

Haliç'teki Fener vapur iskelesinin karşısındaki Tarihi Haliç İşkembecisi, semtin en eski mekanlardan biri.

3 katlı işkembeci, Fener Rum Patrikanesi'nin bahçesine bakan bir terası, Haliç'e bakan yüzüyle çorbaları kadar manzarasıyla da ilgi görüyor.

Tam sahil şeridinin kenarında yer alan lokantada, damardan, tuzlama ve tandırda yapılan kelleyi mutlaka tadın. Kokoreç, işkembe çorbası, beyin salata, arnavut ciğeri diğer spealiteler. Safran kullanılarak yapılan buz gibi ve hafif zerde tatlısı ile işkembe keyfini sonlandırabilirsiniz.


__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.12, 13:20   #2
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,472
Ettiği Teşekkür: 42764
Aldığı Teşekkür: 74677
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık | Fener | İstanbul

Fener Rum Lisesi nam-ı diğer
Kırmızı Mektep
Fener'in dik yokuşlarından bakılınca görkemli, Fener'in küçük evleri arasına sıkışmış devasa kırmızı bir bina göze çarpar. Bu bina 1881 yılında, mimar Dimaolis tarafından yapılan Fener Rum Lisesi nam-ı diğer Kırmızı Mektep. Çok az sayıda öğrenci ile de olsa halen eğitim veren özel bir erkek lisesi. Tamamen tuğla olan bina, herhangi bir üsluba bağlı kalmadan inşa edilmiş. Çoğu kimse bu binayı Fener Rum Patrikhanesi ile karıştırır.


Fener Rum Erkek Lisesi, İstanbul Fener’de bulunan bir azınlık lisesidir. İstanbul'un en güzel yerlerinden birinde yer alan okul, gerek mimari yapısı gerekse tarihsel değeri ile İstanbul’un en görkemli binalarından biridir.

Patrikhanenin arkasında, Sancaklar Yokuşu’nda bulunan okul, Fransa’dan getirtilen kırmızı tuğlalardan yaptırıldığı için halk arasında “Kırmızı Okul/Mektep” diye de anılmaktadır. Haliç'in her iki tarafından da görülebilen okul, kırmızı rengi ve kubbeli mimari yapısı ile hemen göze çarpar.
Tarihi Bilgi

İstanbul´un fethinden sonra Bizans´ın yönetici sınıfı ve tüccarları kenti terk ederek Ege adaları, İtalya ve Fransa´ya sığınmıştı. Fatih Sultan Mehmet, 1454´te, tüm İstanbullu Ortodoksları kente geri çağırdı. Bu çağrısını bir fermanla resmileştiren Fatih, Ortodoklar´ın kendi dillerinde eğitim yapabileceklerini, patrikhanelerini yeniden ihya edebilecekleri ve tüm ibadetlerinin eskiden olduğu gibi serbestçe yerine getibileceklerini bildirdi. Bunun üzerine İstanbul´dan ayrılmış olan eski Bizanslılar gruplar halinde kente geri döndü.

Patrikhane, o dönemde Fatih Camii´nin bulunduğu, Oniki Havariler Manastırı´na yerleştirildi. Daha sonra Fethiye Kilisesi´ne nakledilen Patriklik makamı son olarak Fener´deki bugünkü yerine taşındı. Patrik Gennadios ile Fatih Sultan arasında yapılan anlaşma gereği 1454´te Fener sınırları içinde bir okul kuruldu. Yüzyıllar içinde adı, "Patrikhane Akademisi2 ya da "Rum Mekteb-i Kebiri" olarak anılan bu eğitim kurumuna Osmanlı geniş olanaklar sağladı.
Osmanlı İmparatorluğu´nun en yüksek mevkilerinde görev almış bulunan pek çok Fenerli Rum, baştercuman, Eflak ve Boğdan beyleri, patrik ve yüksek din görevlileri, bu okuldan yetişti. Osmanlı döneminde okulun müdürleri din görevlileri arasından seçilirdi.

Okutulan dersler teolojik ağırlıklı, antik ve çağdaş felsefe, klasik filoloji ve edebiyattı. Okulun hocaları arasında da çok ünlü yazar ve araştırmacılar bulunuyordu. Bunlardan, baba ve oğul Zigomolar (1556-1580), Teofilos Koridaleus (1621-1639), Aleksandros Mavrokordatos (1663-1671), Avgenios Vulgaris (1760-1761) ve Konstantin Kumas, dünyaca ünlü isimlerdir.


Okul 1861´den sonra klasik eğitim veren bir liseye dönüştü. Günümüze kadar ulaşan görkemli bina 1881´de mimar Dimadis tarafından inşa edildi. 1903´te okulun bünyesine, ilkokul öğretmeni yetiştirmeye yönelik, klasik filoloji ve pedogoji eğitimi veren bölüm eklendi.

Haliç´in iki yakasında bulunan en görkemli yapılardan bir olan okul cumhuriyetten sonra Fener Rum Erkek Lisesi adını aldı. Okulun, hemen bitişiğinde, Tevkii Cafer Mektebi Sokak´ta bulanan bir binada ise kız öğrencilere eğitim veriliyordu. Okulların karma olmasından sonra kız öğrenciler de Fener Rum Erkek Lisesi binasına taşındi.


Okulun bugünkü binası, Ondokuzuncu yüzyılın en önemli memerlerinden biri olan ve Fener Rum Erkek Lisesi mezunları arasında bulunan mimar Dimadis tarafından inşa edilmiş. Haliç´in her iki yakasındaki yapılar içinde Süleymaniye´den sonraki en büyük binası olan eserin yapı malzemelerinden çoğu Marsilya´dan getirilmiş. Avrupa´nın çeşitli ülkelerinde özellikle İtalya ve İspanya´da da şatolar yapan Dimadis, eseri beş sene içinde bitirmiş. Fener sırtlarındaki yüksek tepe üstüne inşa edilen eser, geniş ve yüksek cephesi, kırmızı ateş tuğlaları ve ortasındaki kubbeli kalın bir kulesiyle dikkatleri çekiyor.


Fener Rum Lisesi ve Fener İskelesiEğitimi

Tarih ve edebiyat öncelikli bir eğitim müfredatı olan lisede eskiden yalnızca erkek öğrenciler eğitim almaktaydı. Bugünlerde ise okulda az sayıda öğrenci ile karma eğitime devam edilmektedir.Öğrenim dili Yunanca ve Rumcadır.Fener Rum Lisesi 4+1 yıllık eğitim vermektedir.

Kaynak


Fener Rum Ortodoks PatrikhanesiSadrazam Ali Paşa Caddesi'ndeki Patrikhane, Ortodoks Rumları'nın en kutsal mekanıdır. 1602 yılında bugünkü binasına taşınan Patrikhane, şimdiki görüntüsüne 1800'lü yıllarda yapılan esaslı restorasyonla kavuştu.


Patrikhaneye üçlü bir kapıdan girilir. Basamaklardan yukarı doğru çıkıldığında ana kapı karşımıza gelir. Ana kapı, 1821 yılındaki Mora İsyanı'nı desteklediği gerekçesiyle idam edilen Patrik V.Grigorios ve üç metropolitin burada idam edilmesi anısına kapalı tutulmakta, giriş sol kapıdan yapılmaktadır. Soldaki kapıdan patrikhane kilisesi Aya Yorgi'ye geçilir.
Kalem OdasıPatriklik ibadethanesi olarak kullanılan Aya Yorgi Kilisesi ise 12'nci yüzyılda inşa edilmiş. 1601'e kadar kadınlar manastırı olarak kullanılan bu kilise Patrikhane'nin taşınmasıyla erkekler manastırına çevrilerek hizmet vermeye başlamış. Kilise'nin ana ibadet mekanı 12 sütun üzerine inşa edilmiş. 12 Havari'yi ifade eden bu 12 sütunun üzerinde havarilerin tasvirleri yapılmış.
Aya Yorgi


Çeşitli kiliselerde bulunan üç taşınabilir mozaik ikon da burada toplanmıştır. Bu gibi ikonlardan bütün dünyada sadece on, onbeş tane bulunmaktadır. Kilisenin ikonostasionun tahta oymacılığı gerçekten etkileyici. Söylentiye göre iki usta bunun üzerinde kırk yıl çalışmış! Sağ köşede, demir kaplamasındaki açıklıktan görülen sütun parçasında bir delik var ki, bunun da İsa'nın gerildiği çarmıh olduğuna inanılıyor.


Gene sağ tarafta, biri gümüş olmak üzere üç azizenin tabutu var; gümüş tabut Rusya'dan armağan: Eufemia, Teofano ve Omonia. Patrikhane'de ayrıca Rus Ortodoks cemaatinin elinde kalmış değerli dini eşyalar mevcut. Örneğin Patrik tahtı üzerine İncil konan iki masa... Tahtın ünlü Patrik ve Aziz İoannes Hrisostomos'tan kaldığına inanılıyor.
Kin KapısıFener Rum Patrikhanesi
Sanal Turu İçin Tıklayınız

Yazı ; Vikipedi ve derleme

Resimler; Bazıları wowturkey'den alıntıdır.


__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.12, 16:35   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85449
Aldığı Teşekkür: 125445
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık | Fener | İstanbul

Banemin, sayende Istanbul'un en renkli ve tarihinde yeri olan mahalleleri taniyorum. Önce Balat, simdi de Fener.

Üzücü olan; güzel binasi ile Fener Rum Okulu'nun carpik yapilasmaya kurban gidip, sagdan soldan firlamis cirkin binalarin arasinda kalmasi. Ayni sekilde Fener Rum Patrikhanesi ve Aya Yorgi kilisesi de öyle. Harika yapisi ile
Sveti Stefan - Bulgar Kilisesi daha da bir sansliymis, Haliç kenarinda kaldigi icin.

Bence Fener ve Balat Iskele civarinin iyi bir sekilde yeniden yapilanmasi ve bu güzelim binalarin orataya cikarilmasi gerekir.


Tesekkürler ve Ellerine saglik.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.12, 16:48   #4
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 841
Mesajlar: 7,409
Ettiği Teşekkür: 33012
Aldığı Teşekkür: 38341
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık (Fener - İstanbul)

Fener Rum Lisesi'nin tam karşısında kuzenimin evi var.
Sık sık çan sesleri duyuluyor.
Kendinizi değişik bir memlekette hissediyorsunuz.
Fener tam anlamıyla kendine özgü bambaşka bir havası olan bir semt.
Rum vatandaşların bıraktığı izler tarihi eser değerinde artık.

Teşekkürler Banemin detaylı bilgi için.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.12, 16:57   #5
Üye

Anıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Yaş: 25
Konular: 16
Mesajlar: 76
Ettiği Teşekkür: 22
Aldığı Teşekkür: 461
Rep Derecesi : Anıl Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnıl Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnıl Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnıl Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnıl Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnıl Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnıl Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık (Fener - İstanbul)

Ellerine sağlık Banemin
Anıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Anıl'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.12, 17:09   #6
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85449
Aldığı Teşekkür: 125445
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık (Fener - İstanbul)

O can sesinin Fener Rum Lisesi'nden degil de, Fener Rum Patrikhanesi'nden geliyordur Sayler. Birbirlerine cok yakinlar ve Fener Rum Lisesi'nin genellikle Patrikhane oldugu sanilmakta, belki o seni yaniltmistir.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.12, 17:13   #7
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,161
Ettiği Teşekkür: 9248
Aldığı Teşekkür: 15482
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık (Fener - İstanbul)

Banemin senin sayende tanıdığım ve beğendiğim bir İstanbul semti daha var artık, Fener...


Bu güzel sunumla konuyu okuyunca kırmızı mektebe gidesim, Haliç işkembecisine gidip işkembe yemeden gelesim geliyor.

Emeklerin için bir kez daha çok teşekkürler Banemin
Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.12, 17:18   #8
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,472
Ettiği Teşekkür: 42764
Aldığı Teşekkür: 74677
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık (Fener - İstanbul)

Alıntı:
Haliç işkembecisine gidip işkembe yemeden gelesim geliyor.

Tamam bunu beraber yapalım. Pilav-yoğurt yeriz. İşkembecilerde yediğim tek şey bu ikili benim de...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.12, 17:21   #9
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,161
Ettiği Teşekkür: 9248
Aldığı Teşekkür: 15482
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık (Fener - İstanbul)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Tamam bunu beraber yapalım. Pilav-yoğurt yeriz. İşkembecilerde yediğim tek şey bu ikili benim de...
Olur valla . Hatta pilav-yoğurt bile yemeyelim. Fotoğraflarını çekip gelelim
Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.12, 17:27   #10
☆ hayy-ı meyyit ☆

Anjelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Yaş: 39
Konular: 20
Mesajlar: 461
Ettiği Teşekkür: 3287
Aldığı Teşekkür: 2784
Rep Derecesi : Anjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Yeditepenin Birinden Yansıyan Işık (Fener - İstanbul)

İstanbul'un gerçek sahibinin Rum ve Ermeni'ler olduğunu savunurlar. Şimdi şu fotoğrflarda ki bakımsızlığa,sefalete bakarsak hak vermemek elde değil.


Sadece İstanbul değil Adana'da bile halen ikamet eden Rum ve Ermeni vatandaşlar var. Çok milliyetçi insanlar; Adana'da insanlar maddi durumlarını düzelince hemen göl kenarına taşınırlar,onlar eski vilayet cıvarında ikamet ederler ve semtlerini asla terk etmezler.


Rum patrikhanesinin kapısında idam edilen papazların vasiyeti üzerine ana kapı kapalı olmasının sebebi;ne zaman bir Türk büyüğü Rum'lar tarafından asılırsa işte o gün patrikhanenin ana kapısı açılacaktır.

Bizim siyasiler hala zeytin dalı uzatmaya devam ede dursun!


Tesekkürler Banemin...
__________________
Anjelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Anjelik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aya yorgi, balat, birinden, cibali, dimitir kantemir, fatih ilçesi, fener, fener iskelesi, fener rum lisesi, haliç, haliç işkembecisi, istanbul, kibris, kilise, mahalle, musevi, ortodoks, patrikhane, rumlar, yavuz sultan camii, yeditepenin, yunanistan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tüm Ülkelerin Elçilik, Konsolosluk, İletişim Bilgileri- Alfabetik Sıralı Kartal Bir Adımda Dünya Turu 3 19.12.15 02:42
İstanbul Ticaret Üniversitesi KaLiNKa Üniversitelerimiz 3 20.11.14 00:21
İstanbul Şiirleri Kartal Resimli, Resimsiz Şiirler 12 31.03.13 00:21
İstanbul Üniversitesi KaLiNKa Üniversitelerimiz 18 17.03.13 10:34
Üniversitelerin Tlf. Numaraları Mausi Üniversitelerimiz 0 24.01.09 06:02


WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.