Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Spor Dünyası > Motor Sporları | Motosiklet Dünyası


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 23.01.09, 22:47   #1
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1446
Mesajlar: 5,909
Ettiği Teşekkür: 18258
Aldığı Teşekkür: 26016
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Motosiklet Tarihi Ve Kronolojsi

Motosiklet Tarihi Ve Kronolojsi
Motosiklet, iki tekerlekli, bisiklet benzeri, içten yanmalı motora sahip bir ya da iki kişilik ulaşım aracıdır, ve dünyada şu an en çok kullanılan araçlardan birisidir…

İlk örnekleri bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıkmıştır. 1869 yılında ABD Massachusetts’li Sylvester Roper buhar gücüyle çalışan motosiklet benzeri bir taşıtı geliştirmeye çalışmıştır. Yaptığı buhar gücü ile çalışan bisiklet 1867 yılında ABD’de fuarlar ve sirklerde halka tanıldı. Günümüzün motorsikletlerine tam olarak benzemese de bazı yönlerden andırıyordu. Roper marka motorun bir örneği günümüze kadar ulaşmıştır. Kömürle çalışan iki silindirli bu motor doğrudan arka tekerlekteki kranka bağlı millerle görev yapıyordu. Bu makine sonraki yıllarda icat edilen güvenlik bisikletine öncülük etmiştir. 1800 yılı civarında ortaya çıkmıştır ve etrafı demirle kaplı at arabası tekerleri vardır. Bunlarin sürüş biçimleri son derece sarsıntılı ve sürücülerini üzerlerinden fırlatıp atma eğilimindeler.

1893 yılında Felix Millet beş silindirli bir motoru bir bisikletin ön tekerleğine takarak bugünkü motosiklete oldukça benzeyen bir taşıt gerçekleştirmiştir.


1902 - Triumph
1903 - Harley-Davidson (Harley-Davidson Motor Company)
1946 - Honda (The Honda Motor Company)
1952 - Suzuki ( Suzuki Motor Co., Ltd.,)
1954 - Kawasaki (Kawasaki Heavy Industries)
1955 - Yamaha (Yamaha Motor Corporation)

1944-46 yıllarında askere giden erkek ve kadınlar 2. Dünya Savaşından eve dönüyorlardı ve yaşam ve yaşamaya susadıkları için sadece bir yerlere oturup yerleşmekten daha fazlasını yapmak istiyorlardı. Motorsikletler 2. Dünya Savaşı sırasında oldukça popülerdi ve insanlar denemek istiyorlardı. Bu nedenle çok iyi satış rakamları yakalandı. Ancak motorsiklet satışlarının patlaması bu insanların çocuklarının büyüyüp motorsiklet kullanabilecek yaşlara gelince olabildi. 1962 yılı dünyada görülebilecek en meşhur ve başarılı satış kampanyasına şahitlik etti.Alman Gottlieb Daimler tarafından 1885 yılında yapılan tahta motosiklet ile dünyada ilk defa benzinli motor motosiklet üzerinde kullanılmış oldu. Bu model Amerikalı Sylvester Howard Roper tarafından 1867 yılında geliştirilen buharlı motora sahip, kömürle çalışan 2 silindirlik motosikletinin günümüz teknolojisine ulaşmasında devir atlatan önemli bir icattır.


Nicolaus August Otto 'nun 1876 yılında geliştirdiği Otto Çevrimine Sahip içten yanmalı motorun üretilmesinden kısa bir süre sonra Daimler motoru motosiklete entegre ederek modern motosikletlerin ilk temelini atmış oldu.
Daimler ve Roper, ürettikleri motosiklet modelleri ile beraber ürettikleri otomobiller ilede sektöre hizmet vermiş önemli girişimcilerdi, dışarıdan bakılınca sadece 2 tekerlekli bir bisiklete benzinli bir motor entegre etmişlerdi belki ama bir devrin, tutkunun, kültürün, özgürlüğün doğmasına ve günümüze kadar gelmesini sağladılar.
1892 yılında 5 silindirli Millet, 1894 yılında bilinen ilk iki teker üretimi olan patentli Hildebrand & Wolfmueller Almanya 'da Doğdu. 1895 yılında Fransız DeDion-Buton firması motosiklet motoru üretimine başladı, bu motorun kopyası ile Metz firması 1898 yılında Orient-Aster olarak bilinen ilk Amerikan üretimi motosikleti çıkarttı. Indian ve Harley-Davidson firmaları da bu motorun teknolojisini kullandılar, DeDion-Buton motosiklet motoru günümüz modern motosiklet motorlarının atasıdır.
Daimler ve Roper her ne kadar motosikleti icad etmiş olsalarda kabiliyetlerini otomobil sektöründe göstererek yeni başarılara yelken açarlarken açtıkları motosiklet sektörü Excelsior, Indian, Pierce, Merkel, Schickel ve Thor gibi firmalarla hareketlenmeye başlamıştı. Elbette Amerika 'nın yükselişi efsanevi Indian ve Harley-Davidson firmaları ile oldu.
1900 'lü yıllara geçiş dönemlerinde genç mühendis ve yarış bisikleti üreticisi olan Oscar Hedstrom Pacer, George M. Hendee ile beraber Hendee firmasını kurdu, 1.75 bg gücünde ki, 25 mil/s hıza sahip Single markasını üreten firma, adını Indian olarak değiştirdi ve 1. Dünya Savaşı 'na kadar dünyanın en çok satan motosiklet modeli oldu.
1903 yılında 2 ve 3 hızlı şanzımanlarla desteklenmiş V-Twin motorlu araçlar üreten Indian firmasının birde rakibi doğuyordu. Aynı yıl 20 'li yaşlarda ki William Harley ve arkadaşları Arthur ile Walter Davidson kardeşler, Wisconsin eyaletinin Milwaukee semtinde bulunan evlerinin bahçesinde bulunan küçük bir barakaya Harley-Davidson firmasını kurdu.


Çocukluğundan beri aklından çıkarmadığı kendi eliyle otomobil üretme rüyasını gerçekleştiren adam. Eylül 1948'de Honda'yı kuran adam. İlk gençlik günlerinde kendi ürettiği otomobili dünya yarışlarında lider olarak görmeyi hayal eden ve başaran adam. Yarattığı mühendislik harikası motorlarla Honda markasını kısa sürede yollarda rakip tanımayan bir konuma getiren adam. Çalıştığı yıllar boyunca ticari kaygıları bir kenara bırakıp idealist tavrıyla mühendislik harikası tasarımlar ve buluşlar yapan adam.
Soichiro Honda Neleri Başardı?

Honda'nın sadece kurucusu değil, aynı zamanda Honda'nın yolunu belirleyen insan olmayı başardı. Her zaman yaratıcı fikirleri ve projeleri desteklemek için sermaye aktardı. 1949 yılında Dream (Rüya) isimli 98 edik motosikleti üretti. 1961'de 125 cc gücündeki Honda motosikletle dünya şampiyonluğunu kazandı. 1964'te Honda, seri otomobil üretimine başladı. Yine aynı yılda kendi aracıyla Formula 1'e katıldı ve ilk Gp'yi 1965 yılının Ekim'inde kazandı. 1975 yılında dünyadaki en önemli otomobil markalarının içine girmeyi başardı. Dünyanın en büyük motor üreticisi Honda, 1980'li yıllarda ise kalitesi, sorumlulukları, çevre konusundaki duyarlılığı ve mühendislik hedefleriyle dünyanın en büyük çok uluslu şirketlerinden biri haline geldi. Şöyle bir dönüp baktığımızda bütün bu başarıların ve gelinen noktanın bir hayalinden başka bir şey olmadığını anlamak çok şaşırtıcı ama gerçek...

AJSnin 1919 da yaptığı 350 cc lik 6 vitesli, tek silindirli yarış motosikleti tam bir sansasyoınon yarattı.1939'da ise Grand Prix pistini ilk defa 160 km/h ortalama süratle dönen 4 silindirli, su soğutmalı, 498 cc. lik bir motosiklet üretti. Ford'un ilk otomobili model-t den 11 yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen motosiklet teknolojisi ne kadar ilerlemiş.

CB 750-Disk frenli, 5 vitesli ve elektrik marşlı seri üretilen ilk motosiklet. 1968'de piyasaya çıktığında güç dolu ve hızlı idi. Kaxasaki'nin 4 silindirli, 750 cc. lik bir motor planladığı bir dönemde, Honda CB 750, Kawasaki'nin 750 cc. lik motor projesini iptal edip 900 cc. lik bir motor üzerinde çalışmaya başlamasına sebep oldu. Bundan 5 sene sonra 1973'te Kawasaki Z1 900'ü piyasaya sürdü.

DRAG-Drag yarışlarının ve performans testlerinin yapıldığı 400 metre uzunluğundaki düzlük. Fabrikasyon motorlar arasında çeyrek mili en kısa zamanda geçen motosiklet Honda CBR 900 RR'dır. Finişe 10.5 saniyede vardığında sürati 215 km/h'ı bulur. Modifiyeli motosikletlerde ise durum biraz farklı; rekor Ameriklı Tony Lang'e ait. Süre 6.19 saniye finişteki sürati 350 km/h. motoru nikrometan yakan 800 beygir gücünde,süpercharge'lı bir suzuki GSX 1100

HONDA-Modern motosiklet sanayisinin babasıdır kısa tarihçesi 1948 67 milyon sermayeyle fabrikayı kurdu. 1953 aylık üretimi 6.000'e ulaştu. 1961 Dünyanın en büyük motosiklet büreticisi oldu halen öyle.


JAP PRIESTLEY 30'lu ve 40'lı ve 50'li yılların motor mühendisi idi MZ için çalışıyordu 1953'te ilk 500 cc. 4 silindir ve DOHC motoru yapmıştır.

LAVERDA-1978'de Boldor pistinde yapılan yarışa soktuğu V6 motor çok meşhur olmuştu. Tek yarışa çıkabilen 996 cc. lik su soğutmalı, silindir başına 4 sübaplı,6 adet webwe karbüratörü motor arka lastiği şafta bağlı idi. 11.800 devirde 140 beygir veren motor Honda'dan 30 km daha hızlı idi. Şaft bütün bu yüke 8 saat dayanmıştı. V6 ne yeniden yarıştı ne de üretildi.

MZ-Adını Motorradwerke Zschopau'dan alan MZ DKW adlı Doğu alman üreticisinin savaş küllerinden oluşmuştur. 2 zamanlı motor teknolojisine bir çok katkıları oluşmuştur.

SUPER BIKE 750 cc. 900 cc. gibi büyük hacimli ve 4 zamanlı motorların yer aldığı yarışlar ilk defa Amerika'da yapılmaya başlandı ve kısa sürede tüm dünyaya yayıldı her ülkenin kendi kupası olduğu gibi bir de WSB yani World Superbike şampiyonası varki buda ilk defa 1988'de yapıldı 88-89'da Honda'nın birinci olduğu şampiyonayı o gün u gündür Ducati kazanmaktaydı.

TRIUMPH 1897'de iki Alman tarafından bisiklet üretmek üzerine kuruldu. 1939'dael değiştirdi 1951'de BSA motosikletleri tarafından satın alındı. 1970'de Norton-Villier Triumph ortaklığı kuruldu. 1983'te üçlü ortaklık sona erdi. 1991'de Japon çizgileri ile yeniden piyasaya girdi.

DON VESCO-Dünya sürat rekortmeni 1978'de Amerika'da çift motorlu bir Kawasaki ile 510 km/h hız yaptı.

SUZUKİ X7 160 km yapabilen dünyanın ilk fabrikasyon motosikleti.

YAMAHA 2 zamanlı motorların kralı TZ'ler RD'ler olarak kabul edilen Yamaha 2 zamanlıların dışında 4 zamanlılarada önemli katkıları olan yamaha ilk defa 1985'de FZ 750'de piston başına 5 sübap uygulamış ardından 1987'de Exup teknolojisini FZR 400 R'da uygulamıştır. YZF 1000R ise aerodinamik sürtünme katsayısı düşük motosiklet olarak tarihe geçecek.


MOTOCU ALMANLAR
Bir aralar Almanya'dan Türkiye'ye gelip klasik motosikletleri toplayıp giden Almanlar vardı eski İndian'lar Motherless'ler,BSA'lar Triumphlar bitti şimdi sıra Japonların antikasında 6 silindirli Honda'lar 900 Boldor'lar Z 1300'ler GPZ 900'ler FJ 1200'ler yabancıların ağzını sulandırıyor yani biz hangi motora kıymet vermiyorsak onlar onun kıymetini biliyor ve bizden 3 kuruşa alıp restore edip değerlendiriyorlardı fakat şu an Türkiye'de motosiklet kavramı yaygınlaştığı için kimsenin bu güzel klasikleri yabancılara vereceğini sanmıyorum aman bunlara dikkat...

alıntıdır !
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.01.09, 22:48   #2
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1446
Mesajlar: 5,909
Ettiği Teşekkür: 18258
Aldığı Teşekkür: 26016
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Motosiklet Tarihi Ve Kronolojsi

MARKALAR KRONOLOJİSİ


Aprilia
Ivano Beggio tarafından kurulmuş, el yapımı ilk modeller 60 'lı yılların sonunda piyasaya sunulmuş.
1985 ETX 350 üretildi.
1992 ilk dünya şamp. kazanıldı.
1996 Leonardo maxi-scooter üretildi, Aprilia Avropa'nın 2. büyük motosiklet ve scooter üreticisi konumuna geldi.
2004 Piaggio Guruba dahil oldu


BSA
1903 BSA 233cc motosiklet üretti. (Firebird, Gold Star, Royal Star, Thunderbolt, Rocket ve Victor modelleri üretimi ardından geldi).
1930 30 'lu yılların sonlarında Sunbeam üretildi.
1944 Ariel üretildi, BSA Norton - Villiers ile birleşen Triumph 'u satın almak istedi.


BMW
1916 yılında "Rapp Motorenwerke AG" ve "Gustav Otto Flugmaschinenfabrik" adlı firmalar "Bayerische Flugzeugwerke AG" ismi altında birleştiler. Bir süre sonra da “Bavyera uçak Fabrikaları” olan ünvanı, “Bavyera Motor Fabrikaları” anlamına gelen "Bayerische Motoren Werke AG" şekilde değişti ve BMW markası doğdu.
1922 ilk motosiklet modeli olan R32 üretildi
1923 BMW motorlarının hala simgesi olan boxer motorlar kullanılmaya başlandı.
1925 R37 ve R 39 modelleri
1929 R11 ve R16 modelleri, boru yerine çelik levha
1935 R12 ve R17 modelleri ile birlikte dünyada ilk defa hidrolik amortismanlı teleskopik furşlar tanıtıldı. Aynı yıl 10.000 adet motosiklet üretildi.
1936 tekrardan boru şaseye geçildi
1938 İlk defa arka suspansiyon kullanımı
1941 R75
1948 Yeni bir başlangıç. Savaş sonrası ilk motosiklet modelleri, R24 ve R25
1952 600 cc lik ve 35 HP gücünde R68 modeli üretilmeye başlandı. 160 km/ h gibi alışılmadık yüksek hızlara erişen bir modeldi.
1960 Münih fabrikalarının son motosikleti R69S
1969 Motosiklet sektörüne geri dönüş. “/5” ( R50/5 , R60/5 , R75/5 ) serisi motorlar piyasaya çıktı.
1973 R90 S ve R90/6
1976 1000 cc lik motor
1980 yeni R serisi motorlar
1983 BMW nin ilk 4 silindirli ve 1000 cc lik serisi olan K100 tanıtıldı.
1985 3 silindirli motor K75
1987 dünyanın en kuvvetli endorosu
1989 BMW K1
1991 1 milyonuncu motor
1993 R 1100 RS ile beraber ,4 ventilli ve dijital Motor elektroniği ile geliştirilmiş yeni bir boxer teknolojisi ortaya çıktı. Ayrıca F650 üretildi
1997 İlk BMW cruiser : R1200 C
1998 K1200 LT
2000 Üstü kapalı şehir motosikleti, BMW C1


CAVICA
1950 İtalya 'da kuruldu
1978 AMF-Harley Davidson 'dan İtalya da ki Aermacchi fabrikasını alarak motosiklet üretimine başladı.
1986 Cagiva Husqvarna 'yı ve akabinde Ducati 'yi aldı.
Cagiva 'nın sahipleri Claudio ve Gianfranco Castiglioni kardeşlerdir


CZ
1919 Strakonice 'de kuruldu. Silah üretimi yapıyordu
1932 İlk motosiklet üretildi
1950 Jawa ile ortaklık
1969 350 "Typ-860" GP
1991 yeni CZ ve Jawa modellerinin üretimi için Cagiva ile anlaşma
1997 Cagiva ile olan anlaşmanın feshi


Daelim
1962 Kore 'de Daewoo Motors 'un yan firması olarak kuruldu.


Derbi
1922 Simeon Rabasa Singla tarafından bisiklet tamircisi olarak kuruldu
2. Dünya savaşından sonra moped "Derbi SRS" üretildi.
1987 Derbi Kawasaki ürünleri satmaya başladı
1992 Derbi scooter modeli "Vamos" u üretti.
2001 Piaggio Grubuna dahil oldu.


Ducati
1926 Mühendis Antonio Cavalieri Ducati ve oğulları Adriano, Bruno ve Marcello tarafından kuruldu.
Adriano Ducati 20 yaşında olamsına rağmen başarılı bir telsiz teknisyeniydi, 60 watt ampül gücü ile İtalya Amerika arasında ilk iletişimi sağladığında takvim yaprakları 1924 ü gösteriyordu. İtalyan Deniz Kuvvetleri bu teknolojiden faydalandı.
1926 Guglielmo Marconi Bologna Üniversitesin 'de Elektrik Mühendisliğinde Onur Derecesi ladı, aynı yıl aynı şehirde kurulan Ducati 'nin ticari ünvanı "Societa' Scientifica Radio Brevetti Ducati" şeklindeydi.
1935 Ducati yeni fabrikaya taşınır
1940 Savaş başlar, orduya elektronik aygıt üretimi başlar
1945 Fabrika bombalarla yıkılır, 7000 işçi artık açıkta kalmıştır
1946 Savaşın sonu, Turin 'de SIATA (Societa Italiana per Applicazioni Tecniche Auto-Aviatorie) fabrikası vardır, gerçekte avukat olan mekanik konusunda amatör olan Aldo Farinelli tarafından yönetilen bir fabrika. Bu avukat 4 stroke 48 cc bir güç ünitesinin patentinin sahibidir ve üretimini yapmaktadır, adı "Cucciolo" dur. Ducati firması Cucciolo 'dan araç gereçleri ve üretim haklarını satın alır ve üretime geçer.
1952 Milan Fuarı, Ducati 65 TS ve aykırı cruiser modeli otomatik şanzıman ve elektrikli marş ile tanıtıldı.
1954 Ducati Meccanica SpA günde 120 ünite üretime çıktı
1956 125 Desmo Ducati ilk yarışını İsveç GP sinde kazandı, yarışı kazanan Gianni degli Antoni ertesi hafta İtalya Monza yarışı antremanları esnasında vefat etti. Bu vefat Ducati 'nin yarışlarda 1958 'e kadar yerini MV Agusta ve Dünya Şampiyonu pilotu Carlo Ubbiali 'ye bırakmasına sebebiyet verdi.
1961 İlk Ducati 250 mdoeli Milan fuarında
1963 Diana Mark 3 Super Sport yollarda, dünyanın en hızlı 250 lik aracı
1963 Cycle World testleri, çeyrek mil Diana Mark 3 Super Sport ile 16.5 saniyede geçildiğinde motor 79.5 mph hızındaydı ve maksimum 104 mph ye kadar çıktı, aynı derginin aynı sene içerisinde yaptığı Yamaha TD-1 racer testinde TD-1 Ducati 'nin performansına yetişemedi.
1965 Ducati Meccanica SpA standart triumph araçları, leyland vans ve kamyon modellerinin İtalya distribütörü oldu
1965 İlk konsept 350 Sebring. Bu araç Ducati takımı pilotu Franco Farne ile Amerika 'ya yarışmaya gitti, 251-700 cc kategorisinde 11. oldu
1968 Mark 3D (Desmodromic) 'nin üretime geçeceği duyuruldu.
1969 Desmodromic Avrupa ve Amerika yollarında.
1971 750GT, yüksek performanslı 500 V-twin ile Duca gene yarışlarda.
1972 Francesco Costa İtalya 'da yarış düzenler, Imola pistinde, Amerika 'dan Avrupa 'ya geçiyordur yarışlar, Ducati 'nin yeni 750 lik modelini göstermek için büyük şans doğmuştur, Amerika 'da Kawasaki için yarışan Paul Smart transfer edilir, beraberinde test pilotu Bruno Spaggiani 'de takımdadır.
1972 Imola yarışında Smart ve Spaggiani 1. lik ve 2. lik alarak kürsüye çıkarlar, bu zafer MV Agusta ve pilotu Agostini ile Triumph pilotu Walter Villa 'ya karşı kazanılmamıştır sadece, BSA, Laverda, Moto Guzzi, Honda, Kawasaki ve Suzuki geride bırakılmıştır, efsane doğmuştur.
1973 Desmo modeli 750 'liklerde Imola şampiyonluğunu gösteren gümüş işlemeye sahip olur.
1974 Vic Camp Ducati 'nin Britanya distribütörlüğünü alır.
1975 Hacim 846cc ye çıkartıldı ve 900ss doğdu
1983 Kimi Kaynaklara göre 1985 'de Ducati, Claudio ve Gianfranco Castiglioni yani Cagiva tarafından satın alındı. Bu birleşme Cagiva 'ya 350 ve 650 cc 'de ilerleme sağlattı. Paris Dakar Rallisinde başarı isteyen Cagiva, Elefant modelini Ducati motoru ile güçlendirerek 10 sene kullandı.
1985 Ducati tasarım ve şase araştırma merkezi Rimini 'de kuruldu. 750 F1 modeli çıktı.
750 cc sonradan 851 cc ye çıkarıldı, yakıt sistemi Ferrari takımının yarış ekipmancısı Weber-Marelli ortaklığı ile geliştirildi.
1987 American AMA Superbike Şampiyonası gibi Dünya Superbike Şampiyonasın 'da 750cc üretim araçları piste çıkar, Lucchinelli takımın pilotudur ve elektrik sorunu yüzüden damalı bayrağı 4. görür, akabinde 851 lik model üretime çıkar. 750 lik gibi bu modelde kırmızı, beyaz ve yeşil renklere sahiptir.
1988 851 modelinin çıkmasıyla 750 F1 satışları düştü
1989 Ducati Paso 906 88bg gücünde
1990 Ducati 900 SS, 750 Sportun 904 cc versiyonu çıktı.
1993 tasarımcı Miguelangel Galluzzi 888 şasesi ile 900cc 2 valf motordan çıplak bir model geliştirdi ve ona 'Il Mostro' yani Monster dedi.
1996 Ducati 'yi Texas Pacific Grubu satın aldı.

Ducati 1968 'de Marco Lucchinelli ile Dünya Superbike Şamp. 'da 2 5. almış, ardından bu başarılar artmış, şampiyonluklar görülmüş, 1988 'den bu yana firma katıldığı 143 yarışın 78 'ini kazamış. 1988 sürücü ve markalarda 5., 1989 sürücü ve markalarda de 3., 1990 'da Raymond Roche 'nin kullandığı 851 modeli ile sürücülerde şampiyon, markalarda 2., 1991-1992 Amerikan Doug Polen ile iki şampiyonluk, ilk şampiyon 851, 888 modeli ve 916 modelleri hepsi efsane olmuş milyonlarca motosikletseverin gönlünde taht kurmuşlardır.

1990 'da Superbike dünya şampiyonu olan Raymond Roche Ducati 'nin Superbike Dünyasında yerini sağlamlaştırmıştır. 1983 'den bu yana Roche çok prestijli yarışlar kazanmış, 500cc Dünya Şampiyonluğunda 3. olmuş, 1985 Fransız Gran Prixinde 2. olmuş ve 1987 yılında Ducati 'ye geçmiştir. Daha sonra Amerikan Doug Polen Roche 'un yerine geçmiş. Polen özellikle amatör yarışlarda kendini kanıtlamış, AMA, Japon Formula I ve Formula III lerde derece görmüş, 1991-1992 yıllarında aldığı şampiyonluklar ile Ducati 'nin imajını perçinlemiş sürücüdür.


Gilera
1909 Giuseppe Gilera tarafından İtalya 'da kuruldu.
Gilera`nın ilk modeli 317cc
1935 Rondine 4 silindir motor
1969 Piaggio Group Gilera 'yı aldı
1993 Arcore Gilera fabrikası kapatıldı.


Harley-Davidson
1903 Milwaukee 'de Harley Davidson kuruldu
1903 Bill Harley ve Arthur Walter Davidson ilk Harley-Davidson modelini üretti
1908 154 ünite motosiklet Davidson'un babasının yaptığı ahşap kasasıyla üretildi.
1909 45-derece V-Twin motor üretildi.
1910 Efsanevi "Bar and Shield" logo kullanılmaya başlandı.
1912 Harley-Davidson yeni fabrikasını kurdu ve Japonya 'ya üretime başladı. Amerika 'da 200 bayiisi mevcuttu.
1914 Sidecar eklendi
1915 Harley-Davdison 2 ileri şanzımanı üretti.
1917 Harley-Davidson dünyada ki en büyük motosiklet üreticisi oldu.
1932 3 tekerlekli Servi-Car tanıtıldı, "Eagle" tüm Harley-Davidson benzin depolarında yerleştirilmeye başladı.
1937 William A. Davidson vefat etti.
1942 Walter Davidson vefat etti.
1943 Bill Harley vefat etti.
1940'lı yıllarda Harley-Davidson üretimlerini savaşa gönderdi, Army-Navy (Kara-Deniz) "E" ödülü aldı.
1965 George Roeder modifiyeli Harley-Davidson Sprint ile dünya yer hız rekorunu 177.225 mph ile 250cc motosiklet kategorisi için kırdı.
1969 Harley-Davidson Amerikan Makine ve Döküm firması ile birleşti.
1987 Harley-Davidson New York borsasında.
1993 "90. Yıldönümü" kutlandı.


Honda
1946 Soichiro Honda Hamamtsu Japonya 'da Teknik Araştırma Enstitüsünü kurdu.
1947 Honda A-tip motor üretti.
1949 Honda 98cc Model D(Dream) 'i üretti.
1958 C100 Super Club
1960 Honda Suzuki fabrikasında üretime başladı.
1963 Amerikan Honda "You meet the nicest people on a Honda" sloganıyla kuruldu.
1965 CB450
1969 CB750
1971 CB500
1975 CB400
1978 CBX1000
1980 Honda Gold Wing
1982 Honda of America üretime başlamak için kuruldu. Aspencade adlı yeni Gold wind tanıtıldı.
1987 CBR600F
1988 GL1500 Gold Wing
1991 Honda'nın kurucusu Soichiro Honda vefat etti.
1992 CBR900RR (893cc)
1996 CBR1100XX Super Blackbird (1137cc)
2000 Fireblade CBR929RR (929cc)
2003 CBR600RR yeniden dizayn edildi


Husaberg
1988 Husaberg İsveç bir grup Husqvarna mühendisi tarafından kuruldu
1989 İlk ürün çıktı


Husqvarna
1689 Husqvarna Vapenfabrik (Husqvarna weapons factory) silah üretimi için kuruldu
1903 Tek silindirli motorla bezenmiş 1,5 bg güçlük bisiklet üretimi
1916 İlk şampiyonluk
1920 Kendi motor fabrikasını kuran firma tamamı kendi üretimi olan 550cc 50-dereceli V-twin motora sahip ilk modeli çıkarır
1987 Cagiva tarafından satın alındı ve Husky 'ler İtalya 'da üretilmeye başlandı.


Hyosung
1958 Hyosung Group of industries
1978 Hyosung Motors & Machinery Inc. kuruldu
1979 Japon Suzuki Motor Corps. lisansı ile Suzuki modelleri üretmeye başladı
1980 Changwon fabrikası tamamlandı
1982 İhracat başladı
1986 Kendi Ar-Ge departmanı
1988 Seul Olimpiyatlarının resmi motosiklet sağlayıcısı
1990 Daesung 'da ki 2. fabrika tamamlandı


Indian
1901 George Hendee ve Oscar Hedstrom 50 km/s hıza sahip bisiklet motosiklet karışımı alet yaptılar
1907 V-Twin motor üretildi bu motor 1924 yılına kadar ufak güncellemelerle kullanıldı
1913 Hendee Special üretildi
1920 Yılda 20,000 ünitelik üretimle dünyanın en büyük motosiklet üreticisi oldu
1922 Ünlü Chief modeli
1927 Scout modeli
İngiltere 'de yerleşik Brockhouse Ltd. alınan borcun ödenemeemesi, yönetim hataları firmanın Associated Motorcycles Ltd. 'e satılamsına sebebiyet verdi. AMC 1950'lerin sonlarında Indian markasını kullansada 1960 'ların sonalrında kepenkleri indirdi.
1998 Bazı yatırımcılar Indian firmasını yeniden hayata geçirmek istedilersede başarısız oldular.


Jawa
1929 Çek motosiklet üreticisi Jawa Frantisek Janecek tarafından kuruldu
Jawa ismi Janecek ve Wanderer isimlerinin ilk iki harfinden oluşmuştur.


Kanuni (Kuralkan)
1950 yılında küçük bir dükkanda işe başladılar.
1954 yılında metal sektörüne adım attılar, otomotiv, beyaz eşya sektörlerine parça ürettiler.
1987 yılında MZ'nin Türkiye distribütörlüğünü üstlenerek motosiklet sektörüne ilk adımlarını attılar.
1990 yılında Alman özelleştirme idaresinden Doğu Alman Mz markasınının tüm haklarını ve tesislerini aldılar.
1993 1998 yılları arası yurtdışına Kanuni MZ ismiyle 20 bin motosiklet ihraç ettiler.
1995 yılında Kanuni markasıyla yerli üretime başladılar.
2000 yılında 'Peugeot Scooters' Türkiye distribütörlüğünü aldılar.
2006 yılının Ekim ayında faaliyete geçmesi düşünülen, İst.Sabiha Gökçen Havaalanı yakınında 50 dönüm arazi üzerine kurdukları yeni fabrikada yıllık 200 bin adetlik üretim yapmayı planlıyorlar. Kuralkan grubu motosiklet sektörünün yanısıra bilgisayar donanım ve programlama (sentim), tarım, hayvancılık, inşaat, otomotiv, enerji sauna sistemleri, reklamcılık gibi sektörlerde de iş yapmaktadır.


Kawasaki
1963 Japonya 'nın en eski motosiklet firması Meguro Kawasaki ile birleşti
1965 ilk Kawasaki modeli ABD 'ye gönderildi.
1966 Hantal ve ağır olduğundan başarısız olan W1 (650cc) modeli
Firma daha sonra A1 Samurai (250cc) ve A7 Avenger (350cc) iki ufak versiyonunu çıkararak bu aracın başarısını arttırmıştır
1969 H1 (500cc) (Mach III olarakta bilinir)
1972 H2 (Mach IV) (748cc)
Bu modeller hantaldı ve rakipleri karşısında ağır kalıyordu
1973 750cc olması planlanan Z1 modeli 1968'de Honda CB750 tanıtıldığından 903cc olarak üretildi.
1976 Z1 Z900 oldu motoru güçlendirildi
1977 Z650
1990 ZZR-R1100 (1052cc) Devamında ki 5 yıl en hızlı üretim modeli oldu
1995 ZX-6R
2000 ZX-12R (1199cc)
2002 ZZR-1200
2003 Yeni ZX-6R (636cc), Z1000


KTM
1934 Hans Trunkenpolz Mattighofen kasabasında tamir bakım atölyesi açtı.
DKW motosikletlerini satmayla başladı.
1953 Avusturya 'da KTM ilk üretim serisi çıktı
1957 Model gamı spor model "Trophy 125 cc" ve scooter "Mirabell" ile genişletildi.
1992 KTM yeniden sektöre giriş yaptı


Kymco
1963 Tayvan 'lı üretici kuruldu
1970 İlk motosiklet üretildi
Arjantin 'de ISMA lisansı ile satış yapmaktadır.


Mondial (FB Mondial)
1948 Fratelli Boseli Mondial tarafından kuruldu
1949 1957 yılları arasında 125cc ve 250cc yarışlarında 5 markalar, 5 sürücüler toplam 10 şampiyonluk kazandı
1952 Efsaneci Ducati tasarımcısı Fabio Taglioni 2 yıl Mondial için çalıştı, 1954 'te Ducati 'ye geçti
Formula 1 kazanan Mercedes-Benz 'in desmo motorlarından esinlenerek kendi prototip desmodromic motorlarını Ducati 'den önce yaptılar
1957 Italyan Tarquinio Provini (125) ve İngiliz Cecil Sandford (250) ile yeniden podyumda
1957 Soichiro Honda İtalyan Count Boselli 'den 125cc ve 250cc de şampiyon olan Mondial yarış motosikletlerinden aldı. 125 cclik Mondial modeli Honda 'nın Motegi Collection Hall 'ine giren ilk yarış motorudur.
1999 Roberto Ziletti gençliğinde ki rüya marka Mondial 'i eski parlak günlerine döndürmek amacıyla Boselli ailesindne satın aldı.
2000 Ziletti yeni Mondial modelleri için Honda 'dan RC51 superbike modellerinde ki güç ünitelerini istedi. Bu Soichiro Honda 'ya verilen ilk yarış motorunun geri ödemesi gibi olacaktı, Honda ilk defa güç ünitesini başka bir markanın üretiminde kullanmasına izin verdi.
2005 Firma mali krize girdi, bazı anlaşmalar yapıldı, iptal edildi 2005 'de Monza Mondial Moto SPA 'yı sattı.


Moto Guzzi
1921 İtalya Mandello del Lario 'da kuruldu, Kartal logosu Giovanni Ravelli 'ye ithaf edildi.
1921 Guzzi yarışlarda
1967 Guzzi V7 üretildi
1973 Şu an Aprilia grup şirketi olan Guzziyi The De Tomaso Inc. group aldı.
2004 Piaggio gurubuna dahil oldu


MZ
1906 yılında temel taşı genç danimarkalı mühendis Jörgen Skafte Rasmussen tarafından Zschopau daki boş tekstil fabrikasının alınması ile atıldı
1907 yılının 13 nisan günü genç Mühendis Kurduğu firmanın adını Zschopau şehir mahkemesinde "Rasmussen & Ernst" olarak tescilledi..Firma iş , ev aletleri ve araba aksesuarları üretecekti
1912 yılında fabrikanın adı "Zschopauer Maschinenfabrik J.S. Rasmussen" olarak değişti
1917 yılında diğer fabrikalar gibi devlet tarafından silah üretimine zorlandılar. .(1. dünya savaşı).. Mermi kovanı üretimi yanı sıra buharla çalışan araba üretimi için teşebbüste bulundular..İflas ettiler ama DKW ("Dampf Kraft Wagen", Buhar gücü ile çalışan otomobil). Markası doğu
1919 diğer bir kilometre taşı fabrikanın tekrar ayakta kalabilmek için ürettiği 2 zamanlı ufak motoru Leipzig fuarında halka tanıttılar.. DKW artık "Des Knaben Wunsch" (Erkek çocukların arzusu) olarak anılıyordu …
1920 tek beygirlik yardımcu motoru bir bisiklete taktılar ..Artık DKW "Das Kleine Wunder" (Küçük mucize) diye anılıyordu
1921 scooter modelinin ilk örneği sayılabilecek Golem ve Lomos üretildi..DKW ilk yarış deneyimini ADAC ın organize ettiği Berlin – Heidelberg arasında düzenlenen 800 km lik yarışta yaşadı..Yarış sonunda DKW 1. lik 2. lik ve 3. lük ödüllerinin sahibi oldu..
1922 asıl motosiklet prejeleri olan Zschopau üretime geçti..İlk motor yarışında ki zaferin ardından "Reichsfahrtmodell" diye adlandırıldı ..148 cc 2 zamanlı 2,5 beygirlik motosikletleri piyasaya çıktı..Firma adı “Zschopauer Motorenwerke J. S. Rasmussen” (Zschopau Motor firması J.S. Rasmussen ) olarak değişti.
1924 DKW çelik modeli SM motor üretiminde markaya öncülük etti …50 000 DKW motosiklet üretildi..
1926 İlk defa motor üreticileri motor için üretim bandı ile tanıştılar..İlk 2 zamanlı 2 silindirli 2,5 beygirlik Motosiklet üretildi.. Başarılar ard arda geldi .Almanya yol şampiyonası ve Almanya grandprisi markanın zaferi ile sonuçlandı
1927 Yarış departmanı kuruldu ..Rasmussen aynı yıl otomotiv ve buzdolabı sektörünede girdi (bizde tersi oldu UĞUR buzdolabı sektörüne ilave olarak motosiklet sektörüne girdi ama 2005 te )
1928 Firma diğer büyük firmaların hisselerini alarak yeni ortaklıklar kurdu .. Audi Werke AG in tüm hisselerini alarak 2357 çalışanı ile dünyanın en büyük motor üreticisi oldu …
1956 yılında firma MZ ismini kullanmaya başladı ve 1990 yılına kadar 3.000.000 dan fazla motosiklet sattılar.
1996 yılında Almanya”nın tekrar birleşmesi ile şirket halka açıldı ..İstenen talep oluşmadı ..
2004 Malezya şirketi olan “Hong Leong Industries” tarafından finansal ve teknolojik olarak desteklenen MZ pazarda yine atağa geçti..

MZ felsefesini oluşturan “her kim motosiklet üretecekse motorunuda kendi üretebilmeli “ anlayışı günümüz Türkiye”sininde en büyük eksiğidir.


Norton
1898 James Lansdowne Norton tarafından Birmingham 'da kuruldu.
1902 Fransız ve İsviçre menşeili motorlar ile ilk üretimler yapıldı.
1907 Isle of Man TT yarışı kazandı
1913 Bob Shelley ile ortaklık yapıldı, yeni isim Norton Motors Ltd.
Shelley 'in üvey kardeşi Dan O’Donovan ilk seri üretim yarış motoru BS 490cc yi üretti
1925 James Norton vefat etti
1927 CS1 motor
1931 1939 arası Isle of Man Senior TTs (500cc) yarışlarında 7 şampiyonluk yaşadı
1949 500cc 7 dominator
1950 Yarış için şase Rex & McCandless tarafından elden geçirildi
1951 MV Agusta ve Gilera 'nında yer aldığı yarışlarda başarı elde etti
1952 Dominator 88
1953 Mali sıkıntı ve Associated Motorcycles (AMC) 'a satıldı
1957 Şanzuman sistemi iyileştirildi
1958 600cc Dominator 99
1962 Birmingham fabrikası AMC nin Woolwich fabrikasına taşındı
1962 500cc Manx (47 bg@6500 rpm, 142 kg), Norton 650SS
1963 Norton Atlas 750
1969 Commando
1972 10:1 sıkıştırma oranıyla, 65 bg@6,500 rpm. lik Combat motor üretildi
1973 Firmalar birleşerek Norton-Villiers-Triumph (NVT) 'u kurdu
1973 828cc "850" motor üretildi (51 bg@6,250 rpm)
1978 Son Commando modelleri üretildi, 588 cc Classic ve touring Commander mdoelleri polis birlikleri ve satış için üretildi
1989 Norton racer
1990 Norton F1
Firma büyük mali kriz yaşar, 1500cc Norton modeli olarak düşünülen Nemesis projesi suya düşer ve firma iflas eder.
2003 Kenny Dreer tarafından satın alındı


Piaggio
1884 Cenevre 'de Rinaldo Piaggio tarafından kuruldu.
1917 Piza 'da yeni tesis açıldı, I. Dünya savaşı ile beraber hava ve deniz taşıtı üretimine ağırlık verildi
1921 Pontedera tesisi kuruldu, burası motor, uçak vb. ürünlerin üretim merkezi oldu, 2. dünya savaşı için ünlü P 108 uçakları burada üretildi

Savaştan sonra ülkenin ekonomik sıkıntıda olması, yol sıkıntısı Piaggio 'yu scooter üretimine yöneldi ve ünlü "Vespa" modeli böyle doğdu.


1950 'lerde Belçika, Fransa, Almanya, Britanya, İtalya ve İspanya 'da Vespa üretiliyordu.
16 milyondan fazla Vespa üretildi.
2000 Piaggio müzesi açıldı.
2001 İspanyol Derbi 'yi bünyesine kattı
2004 Moto Guzzi ve Aprilia 'yı bünyesine kattı

50cc den 1.100cc 'ye Piaggio, Vespa, Gilera, Aprilia, Moto Guzzi, Derbi ve Scarabeo markalarına sahip 610,000 ünite 2-3-4 tekerlekli araç üretme kapasitesine sahip, 4 'ü İtalya 'da, 1 İspanya 'da, 1 Hindistan 'da, 1 Çin Halk Cumhuriyeti nde olmak üzere toplam 7 üretim tesisi, 5 Ar-Ge merkezi, 6,300 işçisi ile Avrupa 'nın lider üreticilerindendir.


Royal Enfield
1851 George Townsend Givry Works 'ü Hunt End İngiltere 'de kurdu
1871 Üvey oğlu Foster şirketin hizmetlerini bisiklet ve parçları konusunda genişletti
1880 Doğuş, Redditch Britanya 'da Townsend cycle company kuruluyor
1892 Royal Enfield Markasının doğuşu, üretilen bisiklet verilen enfield adı, Enfield Manufacturing Company Ltd. 'nin kuruluşu.
1893 "Royal" kelimes,n,n isme eklenmei ve efsanenin doğuşu.
1901 ilk Royal Enfield modeli.
1910 425cc V-twin (2.25 bg).
1930 4 valf, tek silindir Bullet üretildi.
1939 JS Modeli
1949 Madrass Motor 'dan Mr. Sundaram ve Shankar Bullet modelini Hindistan 'a ihraca başlar
1955 Hindistan fabrikası açıldı
1962 Firma satıldı.
1967 Redditch fabrikası kapandı.
1970 Motosiklet efsanesinin Britanya ayağı Reddick fabrikasıyla beraber kapandı, Britanya versiyonları üretimden çıktı
1994 Kamyon ve traktör üreticisi Eicher guruba dahil oldu
1999 1912 'den bu yadan sidecar üreten Watsonian-Squire gurubu Britanya distribütörlüğünü yeniden aldı, ilk üretim yerinden 30 mil uzakta ki yeni yerinde bir takım yeni modellerin üretilmesine başlandı.


Suzuki
1909 Pamuk çiftçisinin oğlu Michio Suzuki pedallı ahşap dokuma tezgahı satmaya başladı
1920 Suzuki Dokuma Tezgahı Şirketi (Suzuki Jidosha Kogyo) bugünkü adıyla Suzuki Motor Company
1922 Suzuki Japonya 'nın en büyük dokuma tezgahı üreticisi oldu
1926 Suzuki tezgahları Güney Asya ve Hindistan 'a ihraç edildi
1938 İlk otomobil konsepti İngiltere 'den satın alınan Austin Seven modeli üzerinde yapıldı. Ancak bu proje hayata hiç geçmedi, savaş yaklaşıyordu. (Nissan'ın ilk otomobili de Austin Seven üzerine geliştirilmiş.) Michio Suzuki 'nin oğlu Shunzo bisikletiyle balıktan dönerken bisikletine motor takmayı düşünür.
1951 Suzuki Dokuma Tezgahı Şirketi mühendisleri bisiklete motor takma fikrini gündeme alırlar, o zaman 100 den fazla Japon firması bu fikri uygulamak istemekte. 1946 senesinde Soichiro Honda firması Honda Technical Research Institute 'yü kurarak savaşta Japon ordusunca kullanılan küçük motorları elden geçirip bisikletlere monte etmeye başlamıştır bile. Suzuki tarafından 30 cc lik prototip Atom yapılmış, ancak üretime geçmemiştir.
1952 Power Free (hava soğutmalı, 36cc, 1bg/4000rpm) modeli üretilmiş ve Japon hükümetinin küçük hacimli motosiklet kullanımıyla ilgili yasalarda yaptığı düzenleme ile yollara çıkmaya başlamış, ilgili düzenlemeler 2-stroke 60cc, 4-stroke 90cc ye kadar motosikletlerin ehliyetsiz kullanılmasına olanak sağlamış.
1953 58cc lik 2bg/4000 rpm lik Diamond Free modeli üretildi.
1954 Suzuki ayda 6,000 ünite motosiklet üretiyordu, firma ismini Suzuki Motor Co. Ltd olarak değiştirdi.
1958 Moped modeli Suzumoped, Mini Free yerine banta çıktı.
1967 Suzuki T500 'ü tanıttı
1971 Water buffalo Amerika ve Britanya 'da, Superbikep azarına giriş
1976 GS750
1978 GS1000
1980 GSX1000
1982 GSX1100S
1986 GSX-R1100
1999 Suzuki dünyanın en hızlı üretim aracı olacak olan 190 mph (307 km/h) lik GSX-1300R (hayabusa) 'yı üretti.
2001 GSX-R750 motoru yenilendi, GSX-R1000 (998cc) aileye katıldı
2003 GSX-R1000 kasası yenilendi

Triumphİki Alman Siegfried Bettman & Muaritz Shulte tarafından kurulmuştur.
1884 Londra S. Bettmann & Co. İthalat İhracat Ajansı motosiklet satışına başladı
1886 Bettmann adını Triumph olarak değişti, firma "The Triumph Cycle Company" olarak adlandırıldı.
1888 Triumph kendi üretimini yapmak için fabrika aldı.
1902 İlk Triumph üretildi
1905 Yılında tamamı Triumph tarafından yapılan ilk model üretildi, bu model ilk Britanya motosikleti oldu, 45 pound dan satışa çıkarıldı.
1909 Üretim 3,000 üniteye çıkarıldı.
1914 Üretim 4,000 ünite oldu.
1915 - 1918, Triumph savaşa girdi, 30,000 kadar H modeli ordu güçlerinin hizmetine verildi.
1920 Junior modelinin gelişmişi Almanya ve ABD lisansı altında üretildi.
1925 Triumph 3,000 işçisi ile yıllık 30,000 ünite üretime başladı.
1937 500cc Speed Twins 75 pounddan satışa çıktı.
1948 Triumph ilk trail modelini çıkardı.
1957 21. doğumgünü Coventry 'de ki Hotel Leofric 'de kutlandı
1967 28,700 Triumph ABD 'de satıldı.
1990 6 yeni Triumph modeli Cologne Motor Cycle Fuarında tanıtıldı.
1994 Triumph yeniden ringe çıktıç
1996 2. Triumph fabrikasında iş başı yapıldı.

Yamaha
1888 Yamaha Musical Instrument Company Torakusu Yamaha tarafından kurulduç
1954 Savaştan sonra 125cc tek silindir YA-1 üretildi.
1955 Yamaha Motor Co., Ltd. 274 işçisi ile kuruldu ve aylık 200 ünite üretime geçti.
1957 YD1 'nin üretimine başlandı.
1958 Yamaha uluslararası yarış arenasında ilk Japon üretici oldu.
1968 DT-1 off-road mdoeli üretildi.
1969 XS-1
1978 Yamaha 1100cc motosiklet üretimi için çalışma yaptı
1982 20,000,000 motosiklet üretildi.
1984 FJ1100
1986 FJ1200
1996 YZF-R6
1998 YZF-R1
2001 YZS1000 Fraiser


Zundapp
1917 Dr. Fritz Neumeyer ve Friedruch Krupp tarafından kuruldu.
2. Dünya Savaşında alman ordusuna motosiklet üretti
1951 Moped fabrikası yapıldı
1984 Fabrika kapatıldı

Motosıklet net sitesinden Alıntıdır...
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kronolojsi, motosiklet, tarihi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kask Hakkında - Bakımı - Seçimi Kartal Motor Sporları | Motosiklet Dünyası 23 04.08.18 23:45
Türkiye'nin Tarihi Köprüleri Basakca Buram Buram Türkiye'm 22 27.01.16 21:52
İstanbul'da Tarihi Değiştirecek Buluş ReaL Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 9 11.06.12 20:55
Motosiklet Bilgileri- Sürüş Teknikleri | Dönüş Teknikleri Kartal Motor Sporları | Motosiklet Dünyası 0 31.01.09 03:18
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 03:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.