Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 08.09.13, 11:47   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20662
Aldığı Teşekkür: 11125
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Eğitim ve Gayri Millilik

EĞİTİM VE GAYRİ MİLLİLİK

Tüm yazılarımızda Cumhuriyet ve ilkelerinden söz ederken çoğu zaman açılımlarının çok geniş detaylarını vermez, bu detayların Cumhuriyet okullarında zaten verildiğini var sayar ve Cumhuriyet çocuklarının bu ilkeleri ezbere bildiğini yeğlerdik.

Cumhuriyet ve ilkeleri dendiğinde; Devletçilik, Devrimcilik, Halkçılık, Laiklik, Milliyetçilik , Cumhuriyetçilik olarak 6 okla simgelenen temel ana değerleri anlar, Atatürk ve devrimleri üzerine bilimsel çalışma yapan, tüm değerli Türk aydınları ve tüm ansiklopedik bilgiler, Atatürk ve inkılaplarını yaklaşık olarak aşağıdaki satırlarda okuyacağınız gibi anlatır, ifade eder ve kelimelere döker bilirdik.

Atatürk ve devrimleri tarif ve içeriği ve açılımları her Türk yurttaşına, Cumhuriyet okullarında öğretilip anlatıldığı, aşağıdaki satırlarda ifadesini bulan şekliyle verilmekte idi, öğrenciler bu minval üzere yetiştirilmekte idi. Acizane bizim Cumhuriyet okullarında Cumhuriyet öğretmenlerinden okuyup öğrendiğimiz de aşağıda örnekleri sunulan ansiklopedik bilgiler ile desteklenen ifadelerden farklı değildir.

güzide Cumhuriyet çocuğu Öğretmenlerinden feyiz ve ilham alarak yaşamın her alanında hayata başlayan, devlet hayatında idarecilikten belirleyici projelere imzalar atan herkes ve eğitim ve öğretimle alakalı olan analar babalar, milli duyguları yüksek bir çok insan bilirki, 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunu, öğretim ve eğitimin birliğini sağlamakla beraber medreselerin de kaldırılmasını sağlamaktadır. Keza 3 Mart 1924 tarihli kanun Evkaf ve şeriye Vekaletlerinin kaldırılmasına dair kanunla da, okullar ve medreseler ödenekleri ile birlikte (Milli Eğitim Bakanlığına) devredilmiştir.

Cumhuriyet ilanı ile birlikte Türk milleti hayatında var olan, ona Osmanlı idaresi ve bir takım gericiler tarafından dayatılmış ilkelerin yerine konan, Atatürk ve arkadaşları tarafından daha çağdaş daha modern, daha ilmi yenilikler Tevhid-i Tedrisat kanununda yer almıştır.

Yeni Osmanlıcı olanlar, anti Cumhuriyetçiler, anti Atatürkçüler, din esasına uygun bir idari sistem ve eğitim istemi ve yaklaşımı içinde olanlar, toplumsal yanılgı ve çarpık seçim sistemi ile parlementoda çoğunluk sağlayıp hükümet eden Akp ve zihniyeti ve onun başbakanı ve şürekalarının, Türkiye Cumhuriyeti devletinin milli ve manevi değerlerine ne kadar düşmanca ve bölücü bir anlayışla yaklaşımını artık bilmeyen duymayan kalmadı, içimizde ki sağır sultanlardan başka!

Cumhuriyet değerleri ile birlikte yok olmasına çalışılan tevhid-i Tedrisat esasına dayalı eğitim sistemide yok edilmeye, idari sistem bütünü ile değiştirilmeye adeta rejim değişikliği, Anayasa ve Yasa değişimleri ile birlikte berhava edilmeye çalışılmaktadır.

Her gün yaşamda 11 yıldır örneklerini görüyor kahroluyoruz.

Önümüzdeki günlerde önemli seçimler var. Seçim ve sandık olayı demokrasi adına her şey değildir. Onu tamalayan yığınla demokratik öğe ile demokrasi, Cumhuriyet ve ilkeleri ancak bir bütünlük sağlar. Ayrılmadan, bölücü ve gericilerin, irtica odaklı mahkum olmuş siyasi parti ve başkanları ile siyasi hacı yatmazlarının ayak oyunlarını halka anlatmanın ve gerçek manada halka inmenin tam zamanıdır diyoruz.

Tevhit-i Tedrisat kanunu Atatürk devrimlerinin eğitimle ilgili çok önemli bölümlerinden biridir. 2013-2014 eğitim ve öğretim yılının başlamasına sayılı çok az günler kala burada çok önemli bir Atatürk ilkesinin, adı milli olan bakanlığın içinde ve idaresinde olan ama kendileri milli olmayan zihniyet tarafından Tevhid-i Tedrisat içinde bulunan ifade, artık öğrenim ve öğretim hayatından çıkarılmış ve bir genelge ile kaldırılmıştır.

Nedir o dendiğinde:
Öğrenciler;
“Atatürk ilke ve inkılaplarını Benimsemiş, Temel Demokratik Değerler ile donanmış, Araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş, Hayat boyu öğrenen, İnsan haklarına saygılı mutlu bireyler olarak yetiştirilir”.
HÜKMÜ KALDIRILDI!..


 
"Hangi inkilaplar hangi ilkeler doğrultusunda yapıldı...

Devletçilik, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma için, yapılması gereken işlerin derhal yapılması demektir. Atatürk tarafından uygulamaya konulan bir ekonomi politikasıdır. Devlet özel sektörün gerçekleştirdiği başarılı atılımları desteklediği ve teşvik ettiği gibi, başarının yakalanması gereken alanlarla ilgili çalışmalarına daha fazla ağırlık vererek, kalkınmayı topyekün gerçekleştirmeyi amaçlar. Ekonomik kalkınma, yatırım, üretim, kalkınma planı, sermaye, gibi kavramlar devletçilik ilkesi ile ilgilidir. Devleçilik ilkesi kalkınmanın temel ilkelerinden birisidir.

* Birinci ve ikinci Beş Yıllık Kalkınma Planlarının hazırlanması ve uygulamaya konulması * Etibankın kurulması
* Denizbankın kurulması
* Sümerbankın kurulması
* Milli Koruma Kanununun çıkarılması
* Özel girişimcilere ait kurumların millileştirilmesi

İnkılapçılık İlkesi Doğrultusunda Yapılan İnkılaplar

İnkılap, kelime olarak yenilik demektir. İnkılapçılık, çağın gerektirdiği yeniliklerin toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yapılmasıdır. Çağ dışı kalmış kurumların kaldırılarak yerine çağdaş kurumların getirilmesini ve modernleşmeyi esas alır.

*Şapka Kanununun çıkarılması *Kılık-Kıyafette yapılan değişiklikler
*Latin Alfabesinin kabulü *Latin Rakamlarının kabulü
*Takvim,saat, ağırlık ve uzunluk ölçülerinin değiştirilmesi
*Hafta tatilinin Cuma gününden Pazar gününe alınması


Halkçılık İlkesi Doğrultusunda Yapılan İnkılaplar

Atatürk ilkeleri arasında olan halkçılık ilkesi; Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkede, kalkınmada, yönetimde, ulus ve devlet imkanlarının kullanılmasında halk yararının gözetilmesi demektir.

*Cumhuriyetin İlanı
*Kılık-Kıyafet Kanununun Kabulü
*Aşar Vergisinin kaldırılması *Medeni Kanunun kabulü *Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi
*Yeni Türk Harflerinin Kabulü *İlköğretimin zorunlu hale getirilmesi
*Sosyal hizmet kurumları ve sağlık örgütlerinin kurulması (Çocuk Esirgeme Kurumunun açılması, devlet hastanelerinin açılması, dispanserlerin açılması, Kızılayın güçlendirilmesi)
*Devlet Demir Yollarının kurulması

Laiklik İlkesi Doğrultusunda Yapılan İnkılaplar

Laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulmasıdır. Atatürkün laiklik ilkesi, kişilerin din, ibadet ve vicdan özgürlüğünün sağlanmasını ifade eder. Ayrıca devlet düzeninin ve hukuk kurallarının, dine değil akla ve bilime dayandırılmasıdır.

* Saltanatın kaldırılması
* Cumhuriyetin ilanı
* Halifeliğin kaldırılması
* Şeriye ve Evkaf Vekaletinin kaldırılması * Tevhid-i Tedrisat kanunu
* Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması
* Medeni Kanunun kabulü * 1924 Anayasasından Devletin dini İslamdır maddesinin çıkarılması.
* 1924 Anayasasına laiklik ilkesinin girmesi
* Maarif Teşkilatı hakkındaki kanunun kabulü * Medreselerin kapatılması
* Kılık Kıyafet Kanununun kabulü (Peçe ve Çarşaf giyilmesinin yasaklanması)Milliyetçilik İlkesi Doğrultusunda Yapılan İnkılaplar

Atatürk milliyetçiliği, Türk vatanını ve milletini sevmek ve sahip çıkmakla beraber, diğer dünya uluslarının da bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı göstermek demektir.

* Yeni Türk Devletinin kurulması
* Türk Tarih Kurumunun kurulması
* Türk Dil Kurumunun kurulması
* İzmir İktisat Kongresinin toplanması
* Kapitülasyonların kaldırılması
* Kabotaj Kanununun çıkarılması
* Yeni Türk harflerinin kabul edilmesi * Yabancıların kurduğu bazı işletmelerin millileştirilmesi
* Türk Parasını Koruma Kanununun çıkarılması


Cumhuriyetçilik İlkesi Doğrultusunda Yapılan İnkılaplar

Cumhuriyetçilik; Cumhuriyetçilik demokrasi, milli egemenlik, halk iradesi gibi kavramları içinde barındıran bir olgu ve idari sistem, "GENEL TARİF VE ANLAYIŞI İTİBARI" cumhuriyet rejimini benimseme, koruma ve yüceltmeyi amaçlar. Cumhuriyetçilik İlkesi doğrultusunda yapılan inkılaplar:

* TBMMnin açılması (23 Nisan 1920)
* Saltanatın kaldırılması (1 Kasım 1922)
* Cumhuriyetin ilanı (29 Ekim 1923)
* Siyasal partilerin kurulması
* 1921 ve 1924 Anayasalarının hazırlanması
* Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması (5 Aralık 1934)
* Ordunun siyasetten ayrılması" (Wikipedia)

08.09.2013
Mustafa AKTEN
 
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.09.13, 12:15   #2
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79551
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Eğitim ve Gayri Millilik

İktidara geldiklerinden beri sürekli eğitim sistemi ile oynadılar durdu. Yap-boz tahtasına dönüştürdüler. Daha doğrusu ne yapacaklarını bilemediler. Aslında biliyorlar da, bildiklerini şak diye yapamayacaklarının bilincinde oldukları için sürekli saçmalıklarla karşımıza çıkıp dayatma yöntemini seçtiler. Bu da onlardan biri.

Atamızın eğtime ne kadar önem verdiğini bilmeyen yoktur. Daha o zamanlarda Avrupa ülkelerine öğrenciler göndererek bu milleti din taciri şeyhlerin ellerinden kurtarmayı amaçlamıştı. Biliyordu ki ne kadar yenilikler getirirse getirsin işine gelmeyenler bunu bozmaya çalışacaktı.

Şu anda da görünen o ki bu zihniyet açılım saçılım, özgürlük, demokrasi, hak kak guk, gibi söylemlerle Atatürk adı ile geçen ve Atamızın izini taşıyan herşeyi yok etmeye çalışıyorlar.
Alıntı:
“Atatürk ilke ve inkılaplarını Benimsemiş, Temel Demokratik Değerler ile donanmış, Araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş, Hayat boyu öğrenen, İnsan haklarına saygılı mutlu bireyler olarak yetiştirilir”.
"Bizden mucit sacit çıkmaz çıksa çıksa yan eleman çıkar" diyen bir zihniyet elbetteki bu maddeyi de çıkarmak zorundalar.

Çünkü işlerine gelmez hayat boyu sorgulayan, öğrenen, araştıran,problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş bir millet istemezler.

Koyunlar en büyük tercihleridir.
At önlerine bir bağ ot yeter. Fazla uğraşmazlar kendileri de bildiklerini okurlar.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.09.13, 06:50   #3
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 578
Mesajlar: 13,669
Ettiği Teşekkür: 142841
Aldığı Teşekkür: 48464
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eğitim ve Gayri Millilik

Alıntı:
"Bizden mucit sacit çıkmaz çıksa çıksa yan eleman çıkar" diyen bir zihniyet elbetteki bu maddeyi de çıkarmak zorundalar.

Çünkü işlerine gelmez hayat boyu sorgulayan, öğrenen, araştıran,problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş bir millet istemezler.

Burada bir zamanlar Topraga Kaybettigim Arkadasimdan bahsedesim geldi!.

Kendisi Rize Dogumlu olmakla, devamli olarak Almanyaya gelmeden Istanbulda yasardi, daha dogrusu, devamli Almanya, Istanbul, Rize, Pazar yolculugu yapardi.

Burada sadece Istanbulun Avrupa kitasinda degil, Rizede ve Pazardada yerler edinmis, ne Sülalesine, nede yandaslarina yaranabilmisti!.

Bir zamanlar burada Rizelilerin Cogunlukla yasadigi Topluma, Arkadasi soktugumda, buna karsi halbuki birde Soguk Omuzlarini bile göstermislerdi!.

Zaman gecti, Televizyonlarda bir haber esmeye basladi.
Haberin Özü, "Dama Bacaya" Helikopter Indiren adam, Ucak Modelini evinin önünde asan adam olarak Medya pesini birakmamisti.

Ilk olarak, bunu su Soguk omuzu gösteren Rizeliler tarafindan duymustum, iste böyle Rizeden akilli adam cikar diye Gögüslerini germisti bunlar!.

Essas haberi 2006´da aldiktan sonra, bu sahisin Arkadasim Naim Toptas oldugunu ögrendim.

Askere geldigimde, evinde üc gün kaldim, Gazete resimlerini cikartip bana göstermisti!.

Orada gördügüm Helikopteri Zamaninda Bavyera eyaletine gidip, O zamanin Parasinla sanirsam 1500 DM´a almistik, bundan evvel daha ucuz olan Modellerle deneyler yapip, elini alistirmisti!.

Rizedeki Evinin önüne taktigi Ucagini, Frankfurt Airbase´e gidip, gördüklerimizce Bad Homburgta Atölyesinde yapmistik.

Bunlari yeniden Parcalayip, Türkiyeye tasidiginda, Deniz kenari yaptigi Villanin önüne asmis, Internette bile Resimleri bir zamanlar Mevcuttu.

Bunun haricinde, Arsasinda Tasi yararak, kuyu yapmaya baslamisti!.

Bunu gören Köy Halki, bu Adamin salak oldugunu, Tastan Kuyumu yapilir diye, birde Kahvehanelerde alay cektigini duymustum!.

Bunun hergün evin önünden gecen bir Is adami, merak etmis, bir ara Naim Toptasla Muhabbet etmeye karar vermisti!.


Zamanla yaptigi Kuyu artik sularla dolmus, "yaz kuraginda" bunla Alay eden Köy Halki bile, bu Tastan olan Kuyudan su almaya baslamisti!.

Bunlarida soran Is Adami, ne yapayim demis, Isi ben yaptim, gerisini doga yapip, Kuyuyu iste doldurdu, banada yetiyor, onlar bile nasibini alabiliyor demisti!.

Buna dayanip Ögrencilerime bile hep söylemistim, yoluna beraber almalarini, bir sey yaparken, sacma bile görünse, bir yap, geriside gelir diye!.

Burada anlatmak istedigim, Cahil kalmis Köy halki 4 Sene zarfinda Kuyu bitene kadar, Naim Toptasla alay etti!.

Rizeli Hemserilerinle bile tanistirdigimda, buna soguk sirtlarini gösterdiler!.

Ama yaptiklarindan yararlanmasini biliyorlar!.

Böyle Cahil kalmis Halkimizi, en büyük Caba Harciyarak, tesvik etmek lazim, bilimi Türkiyemize getirmek, tutmak lazim!.

Böyle Okul sisteminle oynanmasina Sacma sapan islemlere göz yummamak lazim!.

Bilinci ilerletmek, Kölelige Elveda demek oldugunu, bunlarin Beyinlerine isleyene kadar Vurgulamak lazim!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürk, cumhuriyet, eğitim, gayri, kurulması, millilik, türk


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kaynaştırma Nedir? Faydaları Nelerdir? AFiLi Engelliler Hakkında Bilgi ve Haberler 4 24.09.14 11:54
Türkiye'de Eğitim ve Öğretim Sistemi Rukia Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları 7 29.12.13 23:37
573 Sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname AFiLi Engelliler Hakkında Bilgi ve Haberler 0 15.02.13 16:53
Zihin Engelliler ve Zihin Engellilerin Eğitimi AFiLi Zihinsel Engelliler 5 30.11.11 22:44


WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.