MERHABALAR
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 05.10.13, 10:30   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20662
Aldığı Teşekkür: 11125
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Akıl, İzan, Vicdan

AKIL, İZAN, VİCDAN.

Akıl, izan, vicdan; Akıl yüce yaratıcı tarafından insana bahşedilmiş en yüce insani yaratılış değerlerinden bir öğe, izan ise aklın kullanılması ile doğruları ve yanlışları algılayabilme, ölçme değerlendirme yeteneğidir.

Yaşam sürerken, insanlar kendine eş edinir, iş edinir, yaşamın inişli çıkışlı merdivenlerinde turlarken yaşama, tüm zorluklara rağmen tutunmaya çalışır, fıtratı gereği belki en iyisi, en güzeli, en çoğu benim olsun der, bu istek ve tutku ile hareket edildiğinde akıl çalışır, bazen rahmani bazen şeytani dürtüler insanı istem ve arzularında etkin kılar, şeytani dürtülerin yoğunluğunda sağlam karakterin geliştiği insanda vicdan dediğimiz olgu devreye girer, daima doğrulardan yana eğilimli olan vicdan muhasebesi, insanları doğru olmaya doğru kararlar vermeye yönlendirir.
Yaşam devam ederken yaşananlar vardır, haksızlıklara uğranıldığı var sayılan zamanlar ve durumlar vardır, bunlar vicdan muhasebesinden mahrum olunduğunda, çoğu kez intikam duyguları çağrıştırır, İntikam duygusu; insan olmanın erdemlerini tümden ortadan kaldırır.

Akıl, izan ve vicdan, insanı diğer canlılardan hem farklı, hem de daha üstün kılar. Bu hasletlerin insan dışındaki diğer canlılarda olmadığı, sadece ve sadece insanlara özgü olduğunu yaşamımız boyunca gözlemler ve biliriz. “İnsanlık öldümü?” deyimi akıl, izan ve vicdan yoksunluğu, insani erdemlerin kusursuz bütünlüğünün olmadığı tespitini ortaya koyar.

Doğrulardan yana senteze varmak için, akıl, izan ve vicdan üçlüsünün bir arada olması, yaşama yön verecek analizlerin sağlıklı yapılmasını sağlar. Şüphesiz beşer olan şaşar ve mükemmele yakın insan bulmak biraz zor. Akıl, izan ve vicdan, insan fıtratında hümanizm ve sevgi bütünlüğü içinde ise, kâmil ve mütekâmil insanlara yaklaşılmış demektir. Akli ferasetlerini kin ve düşmanlık üzerine bina edenler, şeytani duyguların esiri olur, yaptıkları tüm iş ve eylemlerde başarısız ve verimsiz olur orada ulvi değerlerden sayılan bereket olmaz. Sevgi kıtlığı, insanları soysuz kılar, sevgisizlik insanları gaddar kılar, kibirli kılar, diğer insanlardan üstün olduğu düşüncesini hâkim kılar, kibirli kendini beğenmiş kılar, ilimden yoksun, ilmi kaale almayan, gerici ve softa düşüncelerin sahibi olan, softa denilen ulema olmadıkları halde ulema sayılanları üstün gören insan profili ortaya çıkar.

İşte ülkeler yukarıda ifade ettiğimiz ulema profiline iltifat kar insanlar tarafından idare ediliyor, toplumsal yanılgı ile seçilip ülkeleri idare etmek üzere idari makamlara getiriliyorsa, orada ülkeler insanları adına sorun var demektir. Bu ülkelerden biri de Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk milletidir.

Türkiye; 11 yıldır akıl, izan ve vicdan muhakemesi yapamayan, mağdur edebiyatını bir türlü üzerlerinden atamayan, akılsız ve izansızca, bir türban tutkusunu siyasi dalaşma ve malzeme konusu yapan, din anlayışında olmadığı halde türbanı Allah’ın ilahi emri sayan, ne kadar türban o kadar özgürlük ve demokrasi diyerek, bu inanışları yanlış bulan insanları mağdur eden, bir takım insanların ulvi ve dini duygularını istismar ederek, akıl, izan ve vicdan yoksunluğu yanında sevgisizliğin ve hoşgörüsüzlüğün daniskasını yapan, kin, nefret duyguları ağır basan, kendilerinden saymadığı insanlara intikam duyguları ile yanıp tutuşan insan güruhu tarafından idare edilmektedir.

Bu anlayıştaki insanların Türkiye gibi bir devlete verebilecekleri bir hizmet ve hizmetkârlık düşünülemez kaldı ki, 11 yıldır ne yapıldığını ne yapılmadığını görmüş bulunuyoruz.

05.10.2013
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.02.16, 16:25   #2
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20662
Aldığı Teşekkür: 11125
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Akıl, İzan, Vicdan

Akıl, izan, vicdandan bahseden yazımı, yeniden paylaşma gereği duydum. Anılan hasletlerden yoksun olan insanların, Türkiye'yi temsile değil Turistik geziye çıktıkları malum. Son gezilerden biri, misafir olarak gidilen ülkenin bir STK'nun düzenlediği forumda konuşma yapmak üzere kürsüde protesto edilen zat imam Tayyip hazretleri, konuşma kürsüsünden saygısızlık yaptıklarına inandığı protestocu insanları tehdit ve koruma ordusunun, içinde milletvekillerininde olduğu insanlara yaptığı Türkiye'yi utandıracak akıl, izan ve vicdan ile bağmayan hareket!
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.16, 00:49   #3
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1503
Mesajlar: 14,449
Ettiği Teşekkür: 59881
Aldığı Teşekkür: 51366
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Akıl, İzan, Vicdan

Bizim CB' nin koruma polislerinin o ülkede iktidar partisi bir milletvekilini de dövüp, burnunu kırdıkları olaydan bahsediliyor anladığım kadarıyla... Bizimkinin korumaları o ülkede protestocu bayanlara da saldırmıştı...

Ekvador söz konusu yani...

...

Bir de enternasyonalizm diye bir ''kutsal'' var.

Ekvador devlet başkanı Rafael Correra' da güya enternasyonalist ve Chaves eğilimli...

...

Hem solcu hem enternasyonalist geçinir ve hem de kendi halkını gazlayan, sulayan, joplayan ve hatta gaz fişekleriyle vurup öldürten bir islamcıyı ülkene davet edersen böyle olur işte... Ekvador' un devlet başkanı kafayı soldan kullanmak yerine başka bir yerinden kullanıp da bir islamcıyı ülkesine sokarsa, o İslamcı onun milletvekilinin de burnunu kırar ve senin ülkende senin vatandaşına senin gözlerin önünde sopayı atar...

Bu olanların sorumlusu kesinlikle bizim CB ve korumaları değil; lafta solcu geçinip, kendi halkına zulmedenleri konuk olarak ülkesine sokan Ekvador devlet başkanı gibileridir.

...

Türban konusuna gelince...

Bizim memlette Meclsi ilk kez türbanla delindiğinde bunu liboş yazar bir hatun yapmıştı... O kadın! O 70 yaşında bile estetik yaptıran kadın, Merve Kavakçı adlı bir gavur vatandaşını elinden tutup türbanıyla meclise sokmuştu...

...

Merve Kavakçı denen yobaz milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi' ne girdiği o türban yıllardır hala ABD senatosunda cam fanus içinde sergileniyor.

İşte bu türban o türban:

ABD senatosunda cam fanus içinde:Ve kapanmak aslında budur:__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
akıl, insan, izan, kılar, vicdan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Devlet Yönetiminde Laiklik İlkesi ve Özellikleri Basakca Türk Tarihi 25 09.04.16 00:57
“Milli Vicdan Kanadı!” Basakca Diğer Köşe Yazıları 1 07.08.13 10:49
Hukuk ve Vicdan Sınıfta Kaldı Basakca Diğer Köşe Yazıları 17 07.08.13 03:37
Etnik Kimlik mi? Zenginlik mi? YILkI Serbest Kürsü 23 09.03.13 23:53


WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.