Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.03.15, 13:18   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,557
Ettiği Teşekkür: 19215
Aldığı Teşekkür: 11090
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Dünya ve Türkiye


DÜNYA VE TÜRKİYE


Eksiksiz ve yaşanası ve gelecek kuşaklara bi hakkın tam olarak devir edilerek aktarılacak dünyanın farkında olan, sevgi dolu, ekolojik ve biyolojik çevrenin korunması gerektiğinin farkında olan, hümanist duyguların insanlar üzerinde eksilmediğini görmek isteyen bir dünya görüşüne sahip insan, toplum ve dünya halklarının birbiriyle uyumlu ve ahenk içinde barışsever olarak yaşamasını ister.. İstenen bu değerlerin dünya halkları hayatında daim olması için, ekonomik, siyasal ve iktisadi doktrinlerin birbirleriyle girift halde insandan yana, adil bölüşümden yana olması gerekir.


İnsandan yana olmayan, insan mutluluğunu engelleyen, insan gelişimini, refahını, insanca yaşama hakkını engelleyen en önemli faktör, yine insana hizmet etmesi gereken siyasi, iktisadi, idari doktrinlerdir! İnsan topluluklarının devlet olması, kayıtlı ve tescilli ulus olması, insandan yana bir Anayasa ya sahip olması, hukuk ve hukuk üstünlüğü, kanun hâkimiyetinin üstünde olması ile mümkündür. Kanun, sözlü ve yazılı olarak her idari doktrinde vardır. Ancak; hukuk üstünlüğü ulus devlet olma şansını yakalayan ülkelerde vardır. Bu değerlere sahip olmayan insan toplulukları kabile aşiret vb tanımlama ile anılırlar. Bu tanımlama Türkiye için beyin jimnastiği yapan kafalarda bir çağrışım yapıyor mu?

Acaba iktisadi, siyasi, idari doktriner sistemler nedir? Sistemler içinde mülkiyet hakkı, yaşam hakkı, insan gibi yaşam hakkı nedir? Üretim tüketim dengesi içinde insan nerededir? Refah, kalkınmışlık, toplumsal huzur, bireysel iç huzur üretim ve tüketim dengesinin neresindedir?

Örneğin bir liberal kapitalist sistem egoist çıkarlar üzerine kurulu, iyi işlemediğinde emeği ve insan mutluluğunu sömüren, eşitsizliğin temeli sayılan, dünya genelinde düşünüldüğünde yayılmacı ve emperyal düşünceler içinde olan açlıktan işsizliğe, sefaletten cehalete iten sağlıksız toplumların oluşmasına neden olan bir iktisadi doktrin! Bırakınız yapsınlar! Bırakınız geçsinler diyen para politikaları! İnsan mutsuzluğunun amili ve adil bölüşümün düşmanıdır.


Örneğin tüm üretim araç ve gereçleri devlet mülkiyetinde olan, uygulamalar günümüz tarihinin gerilerinde kalan Marks ve Engels teorilerini sosyal idari iktisadi doktrinleri bireysel ve zümresel diktaya dönüştürüp hayalleri hüsrana uğratan kömün destekli çalışma şartlarında insanı esir alan bir idari, siyasi, iktisadi doktrin, geçerli olduğu zamanlarda uygulamalar ile halklara zülüm, eziyet, yokluk yoksulluk ve cehaletten başka ne verebilmiştir?

Bize öğretilen; üretimin olmadığı yerde fukaralık, fukaralığın olduğu yerde cehalet, cehaletin olduğu yerde bozulmuş, deforme olmuş, sağlıksız yaşayan, sağlıksız düşünen toplumlar vardır. Böyle toplumların istisna olarak gelişmiş bireyleri olmak, bize göre insana ne gurur verir ne de liyakat kazandırır.

Yenidünya düzeni denilen bir iktisadi ve idari uygulamanın yanında ki, bu sistemde özelleştirme, devlet mülkiyetinde kalması gereken stratejik öneme haiz tesis ve kurumların yanında her tesisin satılması öngörülür. Bu durum 1983 sonrası Özal ve Papatyalar dönemi için bir çağrışım yapar mı? Veya 2002- 2015 arası 13 yıllık Akp dönemi Türkiye’si için bir çağrışım yapar mı?

Yenidünya düzeni uygulamaları dünyada iktisadi moda olarak eserken, popüler olmasından hiç ödün vermeyen bir uygulama olan sosyal devlet, kapitalist uygulamaların yine egemen olduğu bir yapıda, eğitim sağlık, konut ve sosyal dayanışma ve yardımlaşma ve imeceye dayalı kurum ve kuruluşlar sosyal devlet bünyesi içinde devletin yüklendiği kamu hizmeti haline gelmişti. Türkiye zaten Anayasa hükmünde yerini bulan bir sosyal devletti. Her değer sulandırılıp yitirildiği gibi bu idari değer de yozlaştırılmış oldu.

Türkiye Cumhuriyeti devletini kuranların önderi ve lideri Mustafa Kemal Atatürk 2 büyük eserinden söz ederken, Cumhuriyet ve CHP demiştir. CHP hangi ilkeleri ile tanınır? “Devletçilik, Halkçılık, Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Devrimcilik ve Laiklik” Rahmetli Atatürk, halkı ve devleti birbirinden ayırt etmemiştir. Sanayide, kalkınmada karma ekonomi demiş bu şekildeki iktisadi doktrin ile Cumhuriyetin ilk on yılında az zamanda çok işler başardık demiş ve ülkeyi demir ağlar ile örmeyi, bacası tüten üretim tesislerini halkı ve karma ekonomi sayesinde kurmuş işletmiş ve başarmıştır. Karma ekonomide sosyal devlet özel sektörün yetişemediği yerde devlet sektörü olarak lokomotif olmuş, Akp zihniyetinin 13 yıldır sata sata bitiremediği kurum ve kuruluşları kurmuştur.

Rahmetli Atatürk, denenmiş tüm iktisadi ve idari ve siyasi doktrinlerin mahsurlarını görmüş halkına karma ekonomi yanında aşiret ve kabile olmadığını gösterir Anayasa, hukuk üstünlüğü, idarede erkler ayrılığını getirerek zaten dünyanın hayranlığını kazanmıştır. Hayranlığını kazanamadığı zümreler ise, gericiler, softalar, mollalar, dinciler, din ile insanları aldatıp kurallarını din, kendilerini kutsal kabul ettirmeye çalışanlardır.

İktisadi, idari ve siyasi doktrin arandığında Atatürk ve ilkeleri akla gelmeli. Çağdaşlık, medeniyet, hukuk üstünlüğü, özgürlük, bağımsızlık, kalkınma, huzur, ulus olmanın heyecanı Atatürk ilkelerinin içinde bol miktarda mevcuttur. Yeter ki ilkeleri göz ardı etmeyelim, ilkelerden sapmayalım. Arada bir yaşadığımız olumsuzluklar 2002-2015 Akp dönemi gibi 1950-1960 Menderes dönemi gibi dönemler sadece frene basılan zamanlardır. Türkiye aracı eminim ki medeniyet ve kalkınma yolunda frene basanları ber taraf ederek hızla gitmeye devam edecektir.

26.03.2015

Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.15, 16:32   #2
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,689
Ettiği Teşekkür: 30405
Aldığı Teşekkür: 30144
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dünya ve Türkiye

CHP hangi ilkeleri ile tanınır? “Devletçilik, Halkçılık, Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Devrimcilik ve Laiklik”


Aynen öyle de.
Bu ilkeleri savunanlara bakıyorsun bir gece de görüşleri değişiveriyor ve başka partiye gönül rahatlığı ile geçebiliyor.

İnsanın bir gecede görüşünün değişmesi mümkün mü?

Paylaşımınız için teşekkürler.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.15, 19:57   #3
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,557
Ettiği Teşekkür: 19215
Aldığı Teşekkür: 11090
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Dünya ve Türkiye

Her ne kadar 6 ok ve ifade ettikleri içerik, Atatürk ve Cumhuriyetin temel ilkeleri ve CHP'nin amblemi olsa da, CHP eski değil yeni CHP! Genel Başkanından PM sine, MKYK'na ve parlamentodaki vekillerinin bazılarına kadar CHP yi hak etmiyorlar. Bu konu ayrı bir tartışma ve başlı başına bir yazı konusu.

Sn. Çengelli İğne yorumunuz ve paylaşımınız teşekkürler.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dünya, türkiye


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk Hakkında Dünya Basınının Yazdıkları Kartal Atatürk Kimdir? 4 29.01.15 16:12
Unesco Dünya Miras Listesinde Türkiye LaLe Buram Buram Türkiye'm 8 01.08.13 15:09
Küreselleşme Stratejisi,Yeni Emperyalizm Ve Türkiye oneyouu Sosyal Bilimler 0 29.01.09 04:31
1929 Dünya Ekonomik Bunalımı oneyouu Dünya Tarihi 0 25.01.09 06:29


WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.