Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 05.04.15, 14:07   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 561
Mesajlar: 2,604
Ettiği Teşekkür: 21009
Aldığı Teşekkür: 11273
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Kadınlar ve Yöneticilik

KADINLAR VE YÖNETİCİLİK

Konuyu iyi takip edenler bilirler ki, Türk toplum yapısı kadınlar açısından Cumhuriyet’in tüm kazanımlarına rağmen, hala bir feodal anlayışın, Arap kültürü karışımı “Pederşahi Aile Yapısı” nın etkisi ve cılızda olsa tepkisi altındadır. Her ne kadar medeni kanunlar, kadın ile erkek eşitliğini vurgulasa da, seçme seçilme hakkında eşit birey mantığı ile baksa da, toplumun büyük bir kesimi içinde kadınların yaşadığı olumsuzluklara karşın feminist yaklaşımlarla kadınlara korumacılık zırhı talep etse de, edenlerin varlığı bilinse de, ülkemiz son 13 yılında kadın açısından menfilik dolu yaşananlar az şeyler değildir.

Hatırlamak gerekirse;

Türkiye’yi güya idare ettiğini sanan ve büyük ölçüde Arap kültürü etkisinde kalan, yaşanan ve yaşatılan bu kadar kötülüklerin müsebbibi olanlar, yaşanılanları İslam anlayışı ile bağdaştırmaya çalışanlar utanmazlık ve hayâsızlığın içinde olmuşlardır. Feodal erkek anlayışı, kıyılan nikâhın kadının atılmaz, satılmaz devredilmez, sermayesinden aşağı pazarda satılmaz ilahi ve nihai tapusu sanmaktadır. Ya benimsin ya kara toprağın anlayışı ile işlenen cinayetler, seviyordum öldürdüm mantığı ile bıçak ile lime lime etmeler. Hangi literatür de vardır.
Çalışan kadın aldatır,
Hamile kadının çarşı pazarda uluorta gezmesi caiz değildir,
Kadının en büyük kariyeri ana’lıktır,
Tesettürsüz kadın perdesiz eve benzer,
Kadın 3-5 çocuktan aşağı doğurmamalıdır,
Kadın 13 ünde ya erdedir ya yerdedir,
Kadın tecavüzü özendirici kıyafetler içinde olmamalıdır der.
Etek boyuna karışır,
Kadıköy vapurundan çıkan kadınların kıyafetine karışır,
Kürtaja karışır,
Park bahçede sevdiği ile el ele tutuşup oturmasına karışır,
Sonra kadın erkeğe Allah’ın bir lutfu ve emanetidir, büyüklüğü azameti içinde kadına eşya muamelesi yaparsın!

Kimse kusura bakmasın ama Türk toplumunda kadına en büyük haksızlığı, kötülüğü yapan erkeklerdir. Bir ana tarafından dünya ya getiriliyor, ana; bütün hayatını canını, malını, mülkünü, sağlığını uğruna feda ettiği oğul erkek tarafından aşağılanıyor, vuruluyor öldürülüyor.. Bu hangi namus anlayışı? Bu hangi din anlayışı? Bu hangi fıtrat anlayışı?

Meselenin özünde muasır medeniyet seviyesine çıkamama, idareci ve idare edilenlerin eğitimsizliği, sakat eğitim politikaları, din eksenli fıtrat düşüncelerinin hâkim olduğu Arap kültürü hâkimiyet ve anlayışı ile bu anlayışın temsilcisi olan güya siyasileri üzerimizden atmadık ça bu illet den kurtulamayacağız.
Biraz uzun olacak ama iki satır da evlenmeyen, genelde hem cinsleri tarafından “KIZ KURUSU” olarak nitelendirilen kadınlardan söz edeyim.

Bu kadar erkek hegemonyasında kadınlar çalışma hayatında neden başarı kazanmaktan korkar?

Kadın kendine özgü bedeni, fizyolojik ve anatomik yapısı, vücut kimyasal yapısı, hormonları ve hatta duyguları ile erkeklerden farklı olarak yaşar. Kadın ekonomik özgürlük kazanmaya, erkek önünde ve toplum önünde birey ve dahi lider olmaya feodal erkek anlayışının olduğu yerde korkar. Türkiye’de istisna olan, çalışan, yönetici olan, siyasetçi olan, ekonomik özgürlük kazanmış tüm kadınları kutlayarak onları tenzih ederim.

Evlenmemiş, erkeğe daima kuşku ile bakmış, evlendiğinde baskı göreceğinden, kaşık düşmanı sayılacağından, cinsi latif olarak görüleceğinden, saçı uzun aklı kısa kabul edileceğinden korkan çekinen kadınlar, tüm duygularını içine gömerek evlenmeyi kabul etmemişlerdir. Diğer çok farklı sebeplerden evlenmeyenleri muaf tutarım.

Kız kurusu kabul edilenlerin yaşadıkları duygusal buhranlar, iş hayatına yansıdığında, başarı bazen geç kalmış, bazen hiç gelmemiş, adaletli davranma, her olaya doğru orantıdan bakabilme, sevgi saygı, hoşgörü, anlayış yerini hırçınlığa, hakarete, tepeden bakmaya, kuşkuya, sevecenlikten yoksun bir ruh haline bırakmıştır. Tabi her kız kurusunda durum böyle değildir. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Kadın kız kurusu da olsa, evlenmiş ayrılmış da olsa (dul demek hoşuma gitmiyor) eğer biraz alımlı ise, biraz bakımlı ise, iş yerlerinde eğitimsiz patrondan şefe, amire, çalışma arkadaşlarına kadar, çevre, mahalleli tarafından ve hatta en çok hem cinsleri nazarında dedikoduya açık çekiştirme malzemesi olacak durumdadır.

Sakat düşüncelere göre yalnız kadın; müsait kadındır, “yollu kadın” dır. Böyle bakan gafiller cahiller, her insan her birey demokratik ve özgür bir ortamda kimseye bağımlı olmadan, dost, akraba, mahalle ne der? Baskısı olmadan hayatını, çalışma hayatını dilediği şekilde tanzim etme hakkına sahiptir. Bunu bilmezler, anlamazlar, anlamak istemezler. Erkeğin hakkı hürriyeti ne ise? Kadın hak ve hürriyeti odur!


Kadının başta adına İslam ülkeleri denilen ülkelerde ve Atatürk Cumhuriyeti devletinin son 13 yılında yaşadıkları az şey değildir. Nasıl eleştiri getirirsiniz? Nasıl sevecen ve müşfik davranır da gönül alırsınız? Yaşananlara ve yaşatanlara bağlı!
Tanrı tüm kadınların yardımcısı olsun.

05.04.2015
Mustafa AKTEN


__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.04.15, 14:37   #2
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79573
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Kadınlar ve Yöneticilik

Gözlemlerime ve yaşadıklarıma dayanarak şunu söylemek isterim; Erkek kadından korkar ve korktuğu içinde çeşitli baskılarla kadını alt etmeye bastırmaya çalışır.

Hal böyle olunca da imam ve cemaat ilişkisi ile bu eylemlerini arttırmaya devam ediyorlar.

Tabi ki bu durumu kabullenen ve boyun eğenler de yok değil. Onların ne amaçla bu şekilde davrandıkları açıkça belli oluyor. Örnek vermek gerekirse "Üresin" gibi gereksizler.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.04.15, 14:56   #3
» Angel Fall «

Dilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Konular: 30
Mesajlar: 1,934
Ettiği Teşekkür: 10863
Aldığı Teşekkür: 10536
Rep Derecesi : Dilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kadınlar ve Yöneticilik

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster
Gözlemlerime ve yaşadıklarıma dayanarak şunu söylemek isterim; Erkek kadından korkar ve korktuğu içinde çeşitli baskılarla kadını alt etmeye bastırmaya çalışır.

Hal böyle olunca da imam ve cemaat ilişkisi ile bu eylemlerini arttırmaya devam ediyorlar.

Tabi ki bu durumu kabullenen ve boyun eğenler de yok değil. Onların ne amaçla bu şekilde davrandıkları açıkça belli oluyor. Örnek vermek gerekirse "Üresin" gibi gereksizler.

Katılıyorum korkudan gelen bir bastırma isteği..

Geçmişten günümüze her toplumda kadınların öne çıkması engellenmiş..
Genellikle din kullanılmış set olarak.

Tarih boyunca kadın katliamları yaşanmış toplu yada tek tek farklı nedenlerle...

Sadece islamiyette değil diğer dinlerdede kadınların liderliğe yöneldiği veya herhangi bir alanda öne çıktığı düşünüldüğünde hemen bir komisyon kurulmuş ( erkeklerden oluşan ) çözüm de dinden gelmiş her ne hikmetse

Liderliği erkeklerin yaptığı kadınlarında evinin hanımı olduğu düzen istenir hep... Dinde bunu tarih boyu desteklemiş

Şimdinin modern gelişmiş diye düşünülen ülkelerde de bilinç altında vardır bu düşünce ( atalarından miras ) sadece fazla su yüzüne çıkarılmaz
__________________


Regretsmistakes they’re memories made.
Dilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.04.15, 20:56   #4
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 5,070
Ettiği Teşekkür: 17725
Aldığı Teşekkür: 26845
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Kadınlar ve Yöneticilik

Ülkemde son on iki yılda kadın cinayetlerinin % 1400 artmış olduğunu eklemek de bana düştü. İmamın gazını çıkardığı yerde cemaatin ne yaptığı malum. Bizde memleketin başında olan imamlar, her fırsatta kadına insan olarak değil de, cinsiyet farkı açısından yaklaştığı için durumun bu noktalara gelmesi son derece doğal.

Zordur kadının işi. Hem de yaşı ne olursa olsun, eğitim düzeyi ne olursa olsun, yaşadığı yer ne olursa olsun...

Erkek doğduğu andan itibaren her konuda yüreklendirilirken, kız çocukları "sen kızsın otur oturduğun yerde" mantığıyla büyütülür. Ben uzunca yazmıştım bu konuda bir konu başlığı altında da forumda bile kan çıkacaktı.

Kim ne derse desin, kadın güçlüdür ve her zorluğun üstesinden gelir. İşine gelmeyenler istese de istemese de...

DipNot: Bu aralar basında, yapılan bir araştırmada, kadına şiddetin en çok İzmir' de uygulandığı sonucuna ulaşılmış. Bu aptal sonuca ulaşanlar, araştırma yapmayı hangi aptal okulda öğrendiler bilmem ama, kendisine uygulanan şiddete itiraz etme gücü ve cesaretini gösterip, ilgili mercilere konuyu şikayet eden ve kayıtlara geçen kadın sayısının araştırmalara yansıyacağını hesap etmemişler. Başka bölgelerde oturup, her gün dayak yiyip kaderine razı olan kadınları göz ardı etmişler. Kınıyorum...
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.04.15, 00:02   #5
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1514
Mesajlar: 14,546
Ettiği Teşekkür: 60420
Aldığı Teşekkür: 51586
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kadınlar ve Yöneticilik

''Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin'' diye düşünen anlayış, zaten tüm İslam ülkelerinde (Suriye iktidarını tenzih ederim) iktidarda...

Ki ''Allah erkeği kadından üstün kılmıştır'' diye başlayıp, ortak bir yaşamın tüm karar mekanizmasını erkeğe devreden islamik toplumsal yaşam tarzı, her ne kadar arada bir kadınların gönlünü alacak ayetler de sunsa, hadislerle de gelse hatta bazen fetvalar da verse, inancın taçlandığı yer olan cenette bile bir eşin yerini huriler almışsa aklı başında hiç bir kadın ''cennet anaların ayakları altındadır'' lafına tav olmaz!..

Ancak biz Türkler, İslam öncesinde böyle değildik. Türklerin kadına bakışı İslam öncesinde çok farklıdır. İslam sonrasında ise giderek araplaşmıştır.

Bu arada yazacaklarım bitmeden göndere tıkladığım için kısa kesiyorum ki, düzenleme seçeneği de zaman aşımına uğramasın...

Ama Mustafa abi yine bam teline vurmuş! Bu pilav (konu) daha çok su kaldırır...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kadınlar, yöneticilik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kadınlar Neden Aldatır? Umutgüneşi Kadınlara Ait Güncel Konular 11 14.01.15 15:46
Kadınlar ve Futbol Takımları ReaL Kadınlara Ait Güncel Konular 27 18.01.14 15:15
Kadın Dili = Bükçe DAMLA Kadınlara Ait Güncel Konular 10 12.11.09 10:37
Evlilik Gelenekleri Minerva Kadınlara Ait Güncel Konular 0 11.02.09 04:32


WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.