Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.07.15, 13:45   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,555
Ettiği Teşekkür: 19107
Aldığı Teşekkür: 11067
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Heteredoks Ortadoks

HETEREDOKS ORTADOKS

Türkiye Cumhuriyeti devleti laik bir ülkedir. Bu ülkede din ve siyaset dolasıyla idare birbirinden ayrı, din ve inanç ne olursa olsun siyaset ile sarmal hale getirilemez. Laik ülkemizde dinler, mezhepler, dinlerin tarikat ve cemaatleri bir diğerine üstün tutulamaz, idarecilerin mensubu olduğu inanç, diğer inançlar üzerinde hegemonya ve baskı aracı olarak kullanılamaz, benim inancım en doğru inanç diyemez, bunun dayatmasını yapıp farklı inançları olanları yok sayamaz.


Türkiye Cumhuriyeti büyük çoğunluğu İslam dini ve onun mezheplerine, fraksiyonlarına inanır. İslam dışında diğer din ve tarikatlerinin mensubu olanlarda Türkiye'de İslam ile yan yana yaşar.. Çünkü din ve vicdan özgürlüğü laik ülkemizde gerek anayasa gerekse yasalar tarafından teminat altına alınmış, kimse inancından ibadetinden dolayı kınanamaz, ibadetine mani olunamaz.


"Kimse Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmende olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nufus sağlama amacıyla her ne surette olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz" İşte bu Anayasa hükmü varken zırva tevil götürmez misali, bu anlayışa aykırı davranışlardan dolayı bazı dönemlerde özellikle N. Erbakanın partileri olarak bilinen siyasi partiler kapatılmış, onun çırağı ve öğrencilerinin kurduğu AKP ise kapanmaktan kıl payı kurtulmuş ama dini ve irticai çalışmaların odağı olduğu tescil edilerek mahkum olmuş cezasını devlet yardımından kısmen mahrumiyet ile ödemiştir. Yetermi? Yetmez! Bu anlayıştaki mazarrat kişi, parti ve kurumların, kurumlar içinde zararlı insanların siyaset kurumundan, devlet kadrolarından, idari, hukuki, askeri, eğitim, sağlık, polis kurumundan silinmesi temizlenmesi gerekir.
 

Türkiye'de 13 yıldır hükümet eden bazı idarecilerin anlayışında İslam dogmalarına, Kur'an ve Hadis hükümlerine uygun düşen inancın "SÜNNİLİK" olduğu kanaati vardır, bu nedenle kendilerini SÜNNİ olarak gördüklerinden birinci sınıf Müslüman olarak telekki ederek "ORTADOKS= sahih= gerçek= reel" oldukları zehabına kapılırlar, İslam anlayışının tümüne hizmet etmesi gereken Diyanet İşleri Başkanlığı dahi, 13 yıldır hükümet edenler tarafından yönlendirilir sünni inanç dışında olanları görmemeleri salık verilir. Bu anlayış İslam'ın diğer fraksiyonlarına inananları İslam'dan saymaz heteredoks olarak kabul eder. "HETEREDOKS=asıl dinden sapma= aykırılık" olarak görülür ve fakat İslam dini çercevesiiçine girmişler olarak telakki edilirler. İslam adına bu bir ayrımcılık ve bölücülüktür! Bunun bir ülkede ileri safhaları mezhep savaşlarıdır, tarikat savaşlarıdır. Örnek görmek isteyenler Irak, Suriye, İran, Ürdün, Katar, Yemen, Suudların malı Arabistan'a bakmaları yeterlidir. Türkiye'de bu savaşların başlatılması için çok çaba harcanmış örnek olaylar tezgahlanmış, görmek için Sıvas Madımak, K.Maraş olaylarına iyi bakılması gerekir...


Bir ülkede bir taraftan ırk ayrımcılığı, bir taraftan mezhep, tarikat ve hatta din ayrımcılığı tıpkı ülkemizde imam Tayyip Erdoğan misali körüklenirse, ocakta kor haline gelen ateş inanın laik olanıda olmayanıda cehennem ateşi gibi yakar.


78 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde sünni olarak kabul görmeyen yaklaşık 25 milyon Alevi yurtaşımız yaşamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devletini kuranların tümüne Türk denir. Türk'ler aynı ulusal sınırlar içinde aynı Bayrak ve ülkü etrafında yaşar ancak din ve inançta ayrılırlar. Ayrılanlar inançlarını siyasete sarmal etmedikçe, inançlarını ve ibadetlerini üstünlük vasfı saymadıkça, kendilerinin dışındaki inançlara dayatmaya kalkmadıkça, dini ritüelleri yasalara aykırı şekilde kamusal alanda kullanmaya kalkmadıkça her inancın mensubu gibi laik halis Türk'tür.


Yukarıda ifade etmeye çalıştığım konularda yanlış yapan imam Recep Tayyip Erdoğan ve şurekası, Cumhuriyet dönemi ile birlikte tekke ve zaviyelerin kaldırıldığını bilmeleri gerekir, şahsi çıkarları uğruna oğlu ve kızı tarafından kurulan Vakıf adlı kuruluşlar tekkedir, zaviyedir. Çıkar guruhu buralara ayni ve nakdi kaynak aktarımı için adeta sıraya girmişlerdir. Diğer yanlışlar gibi bu yanlışlarında bir bedeli olacaktır. Şu unutulmamalıdır! Suç varsa? Cezada olacaktır!


17.07.2015

Mustafa AKTEN
 
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.07.15, 21:42   #2
Gerçek Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 50
Konular: 1
Mesajlar: 941
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 3528
Rep Derecesi : Livan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Heteredoks Ortadoks

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster

HETEREDOKS ORTADOKS

 
Yazınız için teşekkür ederim öncelikle.

Başkalarının hafızasında da yanlış kalmaması düşüncesiyle, heteredoks değil, heterodoks, ortadoks değil, ortodoks şeklinde düzeltmekte fayda vardır sanırım. Yazı boyunca bu sözcükler yanlış kullanılmış.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster
Laik ülkemizde dinler, mezhepler, dinlerin tarikat ve cemaatleri bir diğerine üstün tutulamaz, idarecilerin mensubu olduğu inanç, diğer inançlar üzerinde hegemonya ve baskı aracı olarak kullanılamaz, benim inancım en doğru inanç diyemez, bunun dayatmasını yapıp farklı inançları olanları yok sayamaz.
 
Diğer cümlelerle ifade ettikleriniz içerik olarak doğru olmakla birlikte, koyulaştırdığım cümle mantıklı değil. Kişilerin, 'en doğru düşünce benim düşüncemdir', 'en doğru din benim dinimdir', 'en doğru mezhep benim mezhebimdir', 'en doğru ideoloji benim ideolojimdir' deme hakları vardır ve bu, ifade özgürlüğü kapsamındadır. Ben CHP'ye oy verdim. Neden? Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti Türkiye Cumhuriyetinin felsefesi olan Atatürk ilke ve inkılaplarına en uygun anlayışı bu partide gördüğüm için. Şimdi benim burda 'en uygun anlayış'a sahip bir partiye mensup olduğumu söylemem benim ifade özgürlüğüm değil midir? Ne zamanki diğer partileri 'yok say'arım, sorun burada başlar. Aynı şekilde, insanların, 'en doğru inancın kendilerinin mensup olduğu inanç olduğu'nu düşünme ve bunu ifade etmelerinde hiç bir sakınca yoktur. Aksini düşünmek zaten insanın kendisiyle çelişmesi demek olur. Tıpkı Alevilerin, 'İslam dininin en ideal yorumunun Alevilik olduğu'nu söylemeleri gibi. 'En doğru yol benim yolumdur' demek herkes için düşünce ve vicdan özgürlüğüdür. Ne zamana kadar? 'Diğer yolların önü kesilmelidir' diyene kadar. Bu kısım, özgürlük değil, tahakküm ve zulümdür.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster
Türkiye Cumhuriyeti büyük çoğunluğu İslam dini ve onun mezheplerine, fraksiyonlarına inanır.
Türkiye Cumhuriyeti tektir, çokluk veya çoğunluk değildir. Türk halkı bir çokluk veya çoğunluktur. Türkiye Cumhuriyetinin herhangi bir dine veya onun mezhebine inanması veya inanmaması diye bir şey de söz konusu olamaz. 'Türkiye Cumhuriyeti halkı'nı kastettiğinizi anlıyorum ama bunu yabancı biri okusa, Türkiye Cumhuriyetinin 'bir inancı, bir mezhebi olduğu'nu düşünür. Türkiye, İstanbul, Ankara, Kayseri sözcükleriyle oralarda yaşayan halkı kastedebiliriz. Örneğin, 'İzmir CHP'ye oy verdi', 'Türkiye başbakanını seçti' dediğinizde, halkı kastettiğiniz açıktır. Ancak, 'Türkiye Cumhuriyeti bir dine, bir mezhebe inanır ' sözünü edemeyiz. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti bir yer adı değil, bir devlet organizasyonunun adıdır.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster
78 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde sünni olarak kabul görmeyen yaklaşık 25 milyon Alevi yurtaşımız yaşamaktadır.
Yukarıdaki ' kabul görmeyen' ifadenizden, 'Alevilerin ısrarla sünni olmak istedikleri, başkalarının da bunu kabul etmedikleri' gibi bir anlam çıkıyor sn Akten. Alevilerin sünni olduklarını söylediklerine veya sünni olmak istediklerine dair bir işaret yoktur. Tam aksine Aleviler, 'biz Aleviyiz' derler. Dolayısıyla, yukarıdaki açıklamanızı '78 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde, sünni olmadıkları halde, yaklaşık 25 milyon Alevi yurttaşımız yaşamaktadır' şeklinde düzeltebiliriz.
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Livan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.07.15, 11:02   #3
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,555
Ettiği Teşekkür: 19107
Aldığı Teşekkür: 11067
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Heteredoks Ortadoks

Sn. Livan,

Yazı bütününde Ortodoks yerine Ortadoks, Heterodaks yerine Heteredoks dediğimiz göz fukaralığından dolayı fark edemeyişimiz bir vakıa! Önemli bir yanlışımızın tespiti ile FG de imajımız üstüne esaslı bir çizik atmanızdan dolayı size teşekkür ederiz.


Diğer eleştiri mahiyetinde gördüğüm katkılarınız için de teşekkür ederim ancak yoruma yorumla cevap vermem çok şık ve hoş olmaz.

Sn. Livan,

Yazı bütününde açık ve sarih olarak neyi anlatmak isteğim anlayışıma göre görülmüş olması lazım. Siz kendi pencerenizden ve mantalitenizden görmüş tevil etmişsiniz saygı duyarız. Burası bir paylaşım sitesi özgürlük var.. Herkes düşündüğünü FG kurallarına aykırı olmamak kaydıyla paylaşmakta serbesttir.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
heteredoks, ortadoks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 09:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.