Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 05.01.16, 12:19   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20670
Aldığı Teşekkür: 11124
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Lâiklik Dindarlık ve Devlet (2)

Lâiklik Dindarlık ve Devlet (2)

Lâik ülkelerde din, kamusal alanın konusu değildir. Din ve devlet işleri birbirine karıştırılmaz, inanç çeşidi, biçimi, ibadet şekilleri ve mekânları ne olursa olsun din ve inanç vicdanidir, bireyseldir…

Lâik devlet düzeninde din konusunda devletin egemen tarafı söz konusu olamaz! Belli bir inancın eğitimi verilip tek taraflı dayatma ile diğer inanç sahiplerinin varlığı göz ardı edilemez.. Eğitim sistemi içinde din ve dinin belli mezhepleri belirgin şekilde olamaz ama ne yazak ki bu gün bunlar yapılmaktadır.. Türkiye'de Milli Eğitim, milli olmayan insanların idaresinde dinci ve anti lâik hale gelmiş, her geçen gün yeni uygulamalar ile adeta Lâik'lik unutturulmaya çalışılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti kuruluşu itibarı ile ve değişmez Cumhuriyet ilkeleri ile tüm anayasa yazılımlarında devletin Lâik olduğuna vurgu yapmış emretmiştir. Son 14 yıl ve geride bıraktığımız bir çok on yıl gibi bariz şekilde uygulamalarda olduğu gibi maalesef, sanki Türkiye anayasası kendi içinde tezat teşkil ediyor olgusunu hissettirmeye çalışan, kendilerini sağcı, mukaddesatcı, muhafazakâr, muhafazakârlığın yanında demokrat telakki eden idareler, idarelerde olan kişiler, Diyanet Kurumunuda yanlarına alıp kendilerine ve düşüncelerine âlet ederek anayasaya rağmen, İslam anlayışının bir ekolü ve mezhebi olan Sünniliğe özgü ve özel olarak buna matuf bir eğitim, Cami ve cemaât anlayışı ile idare elele vererek, lâik'liğin ve memleketin idaresini iğfal etmişlerdir.

Anayasanın “devlet lâik'tir” emrini esas alan, ülkenin çoğunluğunu temsil eden vatandaş, Müslüman ama Lâik olabilmiş, dinleri ve vicdanları, özgürlüğünü, hakkı ve insanlığı, din ve vicdan özgürlüğünü anayasanın emri olan hukukun üstünlüğünde aramış ve bu gün elan bunu savunmakta, aramaktadır ancak anti lâik olanlar buna mani olmak için elinden geleni yapmaktadır.


Hukuki genel tanımlara göre "Lâik'lik" devlet ile din işlerinin ayrılmasıdır.Demokrasi denilen idari değer Lâik sistem ile taçlanır şahlanır!

Genel tarif ile Lâik'lik, devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir. Fransızca'dan Türkçe'ye geçmiş olan "lâik" sözcüğü, "din adamı olmayan kimse; din adamı dışında kalan halk" anlamına gelen Latince "laicus" sözcüğünden gelmektedir.

Lâik devlet; bir dine, bir inanca inanan veya inanmayanları katagörize edemez, devlet olarak hiç bir dini taşımaz hiç bir dinin yandaşı olmaz, hiç bir dinin, inancı olan ayinine ibadetine, aktivitelerine iştirak etmez, her din ve inanca eşit mesafede durur. Ama bu gün Türkiye'de böylemi? Sağcı ve mukaddesatcı, muhafazakâr olduğunu ilan eden idarecilerin tasarrufunda lâik devlet ve hukukun üstün olduğu ülke Türkiye ne hale getirildi!!!

Türk kadınları, İslâm'ın yanlış uygulanan katı kuralları ile erkek egemenlerin güdümünde, giyim kuşamdan, yaşam biçimine, kaç çocuk yapacağından, nerede çalışıp çalışamayacağına, nişanlılık ve flört döneminde kimin neresini tutacağına kadar belirlenen erkek egemenlerin çizdikleri fasit daire içinde yaşamaya mecbur kılınmaktadır. İstisnalar kaideyi bozmaz diye bir söz var. Bizde istisnaları muaf tutar saygı duyarız.. Aslında arzu edilen, Türk kadınının yaşamın akışı ve lâik düzen içinde yanlış dini değer yargılarına bağlı ve muhatap kalmadan, Atatürk ilkeleri ile kadına tanınan tüm yasal ve anayasal hakları, evrensel insan haklarından ve doğuştan kazanılan insan haklarını kullanarak erkek egemenlerden daha çok lâik düzeni savunmaları gerekir diye düşünürüz.

Müslüman olduğunu iddia eden radikal dinciler ve yanında İslâmâ ait olduğu ritüelleri savunan ve dayatanlar;

"dine karışmayan ve dini kendi işine karıştırmayan; yasama, yürütme ve yargıda dîni referans olarak kabûl etmeyen ve kullanmayan, bütün vatandaşları bağlamasa ve özgürlükleri kısıtlamasa bile, belli inanç sahiplerinin, inançlarına göre yaşayabilmeleri için ihtiyaç duydukları düzenlemeleri yapmayı laikliğe aykırı bulan devleti .devlet olarak kabul etmezler.."

Radikal İslamcılara göre hem Müslüman hem laik olunmaz! Çünkü onlara göre devletin idaresinde daima İslâm anlayışı hakim olmalıdır!!!

Bu gün devlet idaresinde lâisizmi dışlamış, radikal dincilerin egemenliğinde olan devlet idarelerinde, halkların neler yaşadığını acizane yukarıda ifade etmeye çalıştım.

Türkiye dahil tüm dünyadaki Müslüman ülkelerin açmazında, huzursuzluğunda, mutsuzluğunda geri kalmışlığında dini siyasete ve idareye alet etmek var olduğu içindir. Başları beladan bunun için kurtulmuyor.

Büyük dâhi büyük devlet adamı, Cumhuriyet ve ilkelerinin ve dahi Lâik sistemi halkın ve devletin hayatına getiren eşsiz basiret sahibi Atatürk, Lâik sistemi basireti sayesinde idari sisteme koymuştur. Lâik sistemi içine sindiremeyen, absorbe edemeyen radikallerin idarede olması Türkiye'nin baş sorunlarından biridir..


05.01.2015

Mustafa AKTEN__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.01.16, 18:21   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1482
Mesajlar: 14,202
Ettiği Teşekkür: 59105
Aldığı Teşekkür: 50844
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Lâik'lik, dindarlık ve devlet (2)

Birinci bölümde, İslam' ın barış dini olduğu söylenmiş. Buna sadece müslümanların marjinal olduğu dönemler söz konusu olduğunda katılırım. Ancak arap müslümanlar çoğalıp belli bir güç olduktan sonra ganimetçi, saldırgan ve işgalci bir yapıya geçmişlerdir.

Kuran' da da zaten önce hıristiyanlar ve yahudiler ''kardeş'' gibi görülürken, İslam' ın güçlenmesine paralel olarak düşman durumuna getirilmişlerdir.

Türkler ise sanıldığı gibi oturup uzun uzun şamanizmin (burası da ayrı tartışma konusu)
ne kadar saçma olduğunu keşfetmiş ve toplumsal bir şekilde tüm dinleri araştırarak İslam dininin en doğru din olduğuna karar falan da vermemişlerdir. Zaten hiç bir toplum, geniş bir toplumsal katılımla kendilerine doğru din seçmez. Tarihte böyle bir şey yoktur, olmamıştır ve olmayacaktır.

Türkler İslam öncesi dinlerinden memnundu. Ve daha da önemlisi Türkler üretken bir toplumdu ve önemli toplumsal zenginliklere sahiptiler.

Üretkenlikten son derece uzak olan araplar ise İslam bayrağı altında güçlenerek işin kolay yoluna kaçmış, kendileri üretmek yerine üretken topluluklardan çalmak yoluna gitmişler ve Kuran' da bu konuda asıl yol göstericileri olmuştur.

Kuran' da müslüman olmayanlarla savaşmak ve onları cihad yoluyla müslümanlaştırmak/asimile etmek/araplaştırmak vaciptir. Kendileri gibi olmayanlara saldırmak ve onlardan kadınları, kızları dahi ganimet olarak almak ve hatta aldıkları ganimetin 1/5' ini Allah adına Peygamber (!) Muhammed' e vermek bir emirdir. (Bkz Kuran)

Şimdi İslam alemine bakalım: Hiç bir İslam ülkesi İslamik yönetimler altında üretken değildir. Hepsi kısa yoldan ve din bezirganlığı ile zenginleşen ve egemenliklerini devam ettiren dikta rejimleriyle yönetilmektedir. Allah ise bu egemenliğin devamı için kullanılan bir araçtır...

Şimdi dönüp Türkiye' ye bakalım...

Bizim yönetici müslümanlar da üretken değildir. Eğitimsiz ve geri insanlardır ve zenginliklerini din üzerinden yaptıkları rezilliklere borçludurlar. Aynı ganimetçi araplar gibidirler özetle...

Ve bu egemenler bir de kendilerine toplumsal destek bulurlarsa, hem içeriden hem de dışarıdan sağladıkları desteklerle ülkelerini İslam' ın bataklığına gömerler.

1400 yıllık İslam tarihinin özeti budur.

Ve maalesef ülkemiz de bu bataklığa giderek daha fazla gömülüyor.

Çünkü İslam ile gelişebilmiş, aydınlanabilmiş ve refaha erebilmiş tek bir toplum yoktur; olmamıştır ve olmayacaktır.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.16, 10:52   #3
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20670
Aldığı Teşekkür: 11124
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Lâiklik Dindarlık ve Devlet (2)

Paylaşım ve değerli yorumunuz için teşekkürler sn. Aristo.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.16, 13:54   #4
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 389
Mesajlar: 3,767
Ettiği Teşekkür: 14244
Aldığı Teşekkür: 15499
Rep Derecesi : Deniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Lâiklik Dindarlık ve Devlet (2)

bilgileriniz için teşekkürler Mustfa bey..
__________________
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus,Uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.16, 21:48   #5
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,339
Ettiği Teşekkür: 13999
Aldığı Teşekkür: 9989
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Lâiklik Dindarlık ve Devlet (2)

Laikliği çok güzel tarif etmişsiniz.Tüm ülkelerde her türlü ırktan ve dinden insanlar yaşadığını düşünürsek en güzel yönetim şeklidir.
Teşekkürler paylaştığınız için.

Türkiye Atatürkü Allaha borçlusun, geri kalan her şeyi Atatürk'e diyen ne güzel söylemiş
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
devlet, dindarlik, dindarlık, lâiklik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 17:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.