Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 04.02.16, 13:11   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20670
Aldığı Teşekkür: 11124
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart İnsan ve Onuru

İnsan ve Onuru

Bir düşünür diyor ki; “insanı yaşatan onuru, öldüren gururudur.” İnsanın, yaratılmış diğer içgüdüleri ile hareket eden canlılardan farklılığı, kendine özgü hasleti olan onurudur. İnsan onuru ile yaşar, gurur duyduğu insanlığı ile ölür.. İnsana yaraşır, insan olmaktan duyulan gurur, toplum içindeki bireylerin çoğunda görülen kibire dönüşürse gururu ile değil kibri ile ölür..

Onurlu insanlar, toplum içinde yücelir yükselir, taltifler, komplimanlar, methiyeler alır.. Bazıları ise egemenliğinden, kibrinden, kendini üstün gören davranışlarından dolayı methiyeler alır, bunları onurlu insanların aldıkları ile karıştırmamak gerekir.

Kibir tüm semavi dinlerinde yasakladığı telin ettiği insanlarda var olan bir hastalık biçimidir. Onurlu’nun aksine kibirli sevildiğini sanır aslında irrite yaratır.. İticidir, sevimsizdir, bu davranışları ile ne toplumda, ne aile çevresinde, ne siyasette, ne idari makamlarda gerçek manada yeri vardır. Günümüz toplumsal ve idari yaşamına bakıldığında örneklerini çoklukla görmek olasıdır. İnsan onuruyla yaşar, gururuyla ölür. Temennimiz kimseyi kibri ile ölenlerin safından eylemesin.. Onun için insanı yaşatan onurunu yüceltmek, yükseltmekte insanın kendi elindedir.. İnsan kendini yiyip bitiren kibre dönüşmüş onura, karşı cinse şehevi duygular ile sarılır gibi sarılıp, kendini daha çok alçaltmamalı, tevazu içinde olmalı ama “fazla tevazununda kibirden geldiğini unutmamalı!”

Bazen bazı olaylar karşısında takınılan tavır ve davranışlar görüldüğünde insanlar, insan olmanın gururunu yaşar. Yaratan yüce yaratıcıya şükran dolu seçkin kelimelerin bir araya geldiği şiirsel cümleler ile vefalı kul olunduğu ifade edilir. İnsanları bu ulvi davranış içine iten gördükleri ve yaşadıklarıdır!


Nedir görülenler;


*Aç kaldığında ekmeğinin yarısını bölüştüğü dost,

*Zorda kaldığında, iyi günlerin hatırına gösterilen eza ve cefaya katlanma ahde vefa,

*Üşüdüğünde hırkasını sorunsuzca sırtına takacağı insan,

*Yolda kaldığında yardıma koşan müşfik yardım eli,

*Evde yiyecek bir lokma yiyecek yokken, çalan kapı ile size çorba getirdim diyen komşu,

*Tarlada, bağda, bostanda hasat zamanı imece ile hafifletilen yüke katlanan aynı köylü,

*Hastalıkta, sağlıkta, iyi günde kötü günde, varlıkta yoklukta, sırdaş, yoldaş, yatak ortağı, yastık ortağı, sevgi yumağını işinde, aşında, evinde, kazançta, yetiştirilecek çocukta paylaşan eş, hayat arkadaşı, sadık, sadakâtli, hoş görülü, müşfik, hataları ve kusurları yüze gelmeyen anlayışlı uyumlu eş!

Bütün bunlar yaşanır, görülür, algılanır ise insan olduğunuz için tekrar tekrar yarattığına inanılan Tanrı’ya dua edilir verilen nimetler için şükredilir, insan olmak, insan onuru ile yaşamak adına övünülür….


Acaba insan olunduğu, insan onuru ile yaşanırken insanlıktan çıkaran olaylar karşısında insan oluşunuzdan dolayı insanları utandıran şeklen insanlar olur mu? Olmaz mı hiç!


Toplum içinde yaşayıp, toplumda insanca ve insan onuru ile yaşamayı savunanların, haksız yere tutuklananların, baskı, gözdağı, zorbalık ile çevrelenip, susturulmaya çalışılanlar görüldüğünde yaşadığınız ülkenin “yarı açık bir cezaevi” durumuna getirildiğini görmek, Türkiye gibi bir ülkede halka ve insanlığa, insanlığın onuruna ihanetin temsilcilerini ülke yönetiminde görmek, insanı, insanlıktan çıkarmazmı?

İnsan onuru ile bağdaşmayanları idari sistemin parçası ve kamu düzenin sağlanması adına yapılanları mazur göstermeye çalışanlar görüldüğünde insan olmaktan utanılmazmı?

Ülke idaresine gelmek her şeye kadir ve egemen olmak anlamına gelmiyor.. İnsan onuruna egemen olmak, insanlığı yok etmekle eş değerdir. Hangi makam ve mevkide olursanız olunuz duygudaşlık=empati yapmasını bilecek insanım diyorsanız, kişisel haklarım var diyorsanız, karşıdakilerin insan ve haklarının olduğunu, ötesinde sizin gibi onlarında insan onuru olduğunu bileceksiniz…

*Ülkede sadece seçkinlerin onuru varsa,

*Ülkede işkence varsa,

*Gelir dağılımında adalet yoksa,

*insanlar ırkı, dini, mezhebi, ibadeti, ibadet yerleri ile ayrılmış bölünmüşse,

*Demokrasi denilen nimet sözde var özde yok ise,

*Ülke yasaklar, yolsuzluklar ve yoksullar ülkesi haline gelmişse,

*Ülke yanlış politikalar ile bir iç savaşın içine sürüklenmişse,

*uygulanan yanlış politikalar ile ülke uluslararası platformlarda yalnız kalmışsa,

*Ülkeyi idare edenlerin başı içerde ve dışarıda endişe kaynağı olarak algılanıyorsa,

*Hukukun üstünlüğü, üstünler hukukuna dönüşmüşse,

*Cehalet oylarının çokluğu milli irade sayılıyorsa,

*Vurgun, talan, komisyon, rant, kamu malını iç etme politika sayılıyorsa,

Tüm bunlar olup biterken, aydın onurundan, insan onurundan söz edenler, halkın acılarını, uygulanan yasakları kanıksayıp, köşelerden ahkâm kesen aydın olduğunu iddia eden! Aydın ve insan onurundan söz eden onurlu insan olurmu?


Aydın olanların yapması gereken şey, bedeli ne olursa olsun, insan onuruna sahip çıkmak, ülkenin her kesiminden aydın olanların, demokrat ve yurtseverlerin özgürlük, ve demokrasi savaşımına hep birlikte omuz vermesidir. Sessiz çığlıkları kimse duymaz sesli ve eyleme dönüşmüş çığlıklar insan onurunu kurtarmada yer bulur.

Yurdunun, milletinin acısını yüreğinde duyup sessiz kalmayanlara, insan onurundan yana tavır koyan aydınlara aydınların önderliğinde saf tutan Cumhuriyet ve demokrasi sevdalısı halka selam olsun...

04.02.2016 - Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.02.16, 13:57   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1482
Mesajlar: 14,203
Ettiği Teşekkür: 59116
Aldığı Teşekkür: 50861
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Insan ve onuru

İnsanlar genellikle çevrelerine ve kendilerini yönetenlere benzer. Kendileriyle aynı özellikleri göstermeyenleri ise dışlama eğilimi gösterirler.

Bazı iktidarlar, işte insanların bu geri özelliklerini kullanarak toplumu ''biz ve onlar'' olmak üzere bölmek ve bu bölünme üzerinden egemenliklerini sağlamlaştırmak yoluna giderler.

Bu yöntem cahil toplumlarda egemenler lehine müthiş bir etki gösterir.

Artık egemenlerin kibiri, kendini toplumun en alt tabakalarında gören ''küçük insanlara'' sıçrar. Ve ''küçük insan'' kitleleri, kendilerinden üstün gördükleri diğer insanları düşman bellemeye ve onlara saldırmaya başlar. Artık kibir toplumsallaşmış ve çarşafı kefen yapıp sokaklara dökülen cehalet ordularına dönüşmüştür.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.02.16, 10:51   #3
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20670
Aldığı Teşekkür: 11124
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: İnsan ve Onuru

Sn. Aristo,

Değerli yorumlarınız için teşekkürler..
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
insan, onuru


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 07:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.