Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 13.11.16, 13:53   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20670
Aldığı Teşekkür: 11124
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Kuvvetler Ayrılığı

KUVVETLER AYRILIĞI

Küllenmeye yüz tutar gibi olup, AKP stepnesi Bahçeli'nin göz kırpmasına aldanan AKP kurmay heyeti ve başkan olmak için yanıp tutuşan zat-ı devletleri imam hazreti Erdoğan, yeniden Anayasa ve başkanlık tartışmasını gündeme getirdi. Türkiye'de bir kez olsun gündemi kendisi belirlemeyen belirlemek için çaba göstermeyen, AKP'nin yaptıklarına yorum getirmekten başka bir işlev görmeyen ana muhalefet konumundaki CHP bile Anayasa çalıştayı başlattı.

Demokrasilerde kuvvetler ayrılığı dendiğinde devlet gücünü temsil eden kanun koyucu organ, halkların seçtiği meclistir. Türkiye’de TBMM’dir, yapılan kanunları yürütme, işletme, bu kanunlar ile tanımı yapılmış bakanlıklar dağılımı ile devlet denilen kurumu yine kanunlar ile idare etmedir ki, demokratik parlamenter sistemlerde halk meclisleri içinden çıkan kuruldur ve adı Hükümetttir.

Tüm uygulamalardan doğan anlaşmazlıkların giderilmesine kararları ile yön veren güç, yargı gücüdür! Bu güç tüm kararlarını bağımsız, bağlantısız hukuk üstünlüğüne dayalı adalet anlayışı ile Türkiye'de Türk ulusu adına kararlar veren hâkim ve savcılardır.

Modern devletlerin oluşumunda, demokratik parlamenter sistem ile idare edilen ülkelerin yaşamında, birbirinden bağımsız, “yasama, yürütme, ve yargı” olarak bilinen bu üç kurum temeldir.

"Yasama, yürütme, yargı!" Bu kurumlar birbirinin direkt ita amiri pozisyonunda değildir ancak, birbirleri ile devletin işleyiş çarkı açısından bağımsız olarak ilintileri yasalar çercevesinde ortak çalışmaları vardır.

Cumhuriyetin kuruluşunun ilk yıllarında ki, Türkiye Cumhuriyet’i devleti için özel bir zaman dilimi olan tarihlerde çıkarılan 1921-1924 Anayasalarında kuvvetler ayrılığı tanımı yapılmamış ve fakat işlevler hazırlanmış ortam uygun hale getirilmiştir. kimilerine göre bir darbe, bizim anlayışımıza göre bir devrim olan 1961 hareketi ve getirdiği Anayasasında kuvvetler ayrılığı tanımı yerini bulmuş, 1982 Anayasasında devam etmiştir.

Kuvvetler ayrılığı ilkesi, Türk hukuk sistemine ilk defa 1961 Anayasasına giren bir hukuk metnidir. Bu anayasa ile “yasama” ve “yürütme” organları hukuki açıdan birbirlerinden ayrılmışlardır. Türkiye'de Anayasaya emniyet sistemi olarak yasama organından Anayasaya aykırı kanunların çıkması durumunda denetim ve iptaline ilşkin görevle denetleme organı olarak Anayasa Mahkemesi kurumu güçlenerek gelmiştir.

1789 tarihli insan ve yurttaş hakları bildirisine göre; kuvvetler ayrılığının gerçekleşmediği ve yurttaş haklarının güvence altına alınmadığı toplumların Anayasası olamaz anlayışı hâkimdir.

Turkiye Cumhuriyet'i, kuruluş ilkeleri, kurucuların ön görüleri ile egemenlik kayıtsız şartsız milletindir denmiş, temsil makamı olarak TBBM gösterilmiş, tek adamlık, başkanlık, Führerlik, bunların getireceği dikta anlayışı, ünüter yapısı, Cumhuriyet'i taçlandıran hukukun üstünlüğü ile Türkiye Cumhuriyetini diğer adı Cumhuriyet olan Muz ve İslam Cumhuriyetlerinden farklı kılmıştır.

Bağımsız yargı, yasama ve yürütmeden ayrı olması, yargının her türlü siyasal ve politik çekişmelerden uzak, siyasete, idarelere gelen madrabazların ayak oyunlarına alet ve onların baskısı altında olmadan Türk Ulusu adına kararlar vermesi yeğlenmiş, öngörülmüştür.

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti bunun için diğer Cumhuriyetlerden ayrıdır farklıdır. Bu farklılıkta Ulusal egemenlik, adı Cumhurbaşkanı, Başkan, Reis vb. İsimler adı altında görev yapacak tek kişi inisiyatifine bırakılamayacak kadar Türk Ulusu ve Türkiye Cumhuriyeti büyüktür.


ULUSAL EGEMENLİK DÖNEMİ ANAYASA METİNLERİ
a) 1921 ANAYASASI :
1921 Anayasa’sı bir olağanüstü dönem anayasası olup, kuvvetler birliğini tek bir erk olan Yasama organında birleştirmiştir. 1921 Anayasası’nda, mahkemelerin işlevlerine dair bir hüküm mevcut değildir.


MADDE 2.- İcra kudreti ve teşri salahiyeti milletin yegâne ve hakiki mümessili olan Büyük Millet Meclisinde tecelli ve temerküz eder.

MADDE 3.- Türkiye Devleti, Büyük Milleti Meclisi tarafından idare olunur ve hükûmeti “Büyük Millet Meclisi Hükûmeti” unvanını taşır.

b) 1924 ANAYASASI :
1924 Anayası da, meclis hükümeti esaslı olup, yargı organı ile ilgili düzenlemeyi içermesi bakımından kendine özgüdür.

MADDE 5.- Teşrî salâhiyeti ve icrâ kudreti Büyük Millet Meclisinde tecellî ve temerküz eder

MADDE 54.- Hâkimler bilcümle davaların muhakemesinde ve hükmünde müstakil ve her türlü müdahâlattan âzâde olup ancak kanûnun hükmüne tabidirler.

1961 ANAYASASI :

Egemenlik
MADDE 4.- Egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milletinindir.
Millet, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organlar eliyle kullanır.

Egemenliğin kullanılması, hiçbir suretle belli bir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılmaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.

Yasama Yetkisi
MADDE 5.- Yasama yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez.

Yürütme Görevi
MADDE 6.- Yürütme görevi, kanunlar çerçevesinde, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından yerine getirilir.

Yargı Yetkisi
MADDE 7.- Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.

d) 1982 ANAYASASI :
1982 Anayasa’sı, 1961 Anayasa’sı ile getirilmiş olan, kuvvetler ayrılığı ilkesini hukuki açıdan benimsemekle, 1961 Anayasa’sı aksine yürütme organını güçlendirici hükümler içermektedir.

Egemenlik
MADDE 6.– Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.
Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır. (yani egemenliği bir kişinin tasallutuna, dini anlayaşına, yaşam tarzına, giyim tarzına, hayata bakış açısına göre temsil edeceği ulus bireylerinin çoğunluğunun aksine kanunlara ve Anayasaya aldırmadan idare etmeye kalkana bırakmaz.)
Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.

MADDE 7.– Yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez.

MADDE 8.– Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir.

MADDE 9.– Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.

Durmadan, temcit pilavi gibi ısıtılıp ısıtılıp Türk Ulusunun gündemine getirilen Anayasa değişikliği bütünü ile zaten değiştirilmesi hukuken mümkün olmayan bir durum! Buna rağmen 1982 yılından günümüze kadar zaten bir çok maddeleri ki bildiğimiz kadarı ile 23 adet maddesi son 15 yıl içinde AKP eliyle olmak üzere değişmiştir.
Eğer bu 1982 Anayasası bir vesayet içeriyorsa, Askerin Cumhuriyeti koruma ve kollama görevini bir vesayet sayanlar ve sürekli bir askeri darbe korkusu ile yaşayanlar, Türkiye'nin kuruluş ilkeleri ile oynamaya, kendilerine makamlar olarak tanınmış yetkilerle yetinmeyenler, zaten 15 yıldır başta TSK ve Cumhuriyetin bir çok kurumu ile oynadılar neredeyse bu kurumları işlev göremez hale getirdiler..

Maksat Anayasa değişimi değil AKP trollerinin REİS dedikleri şahsiyeti Türk tipi başkan yapmak, her dediğini hukuki veya değil emir kabul ederek biat edilmiş zümreler topluluğu oluşturmak. Başkanlıkta başkanlık diyenlerin istediğide budur. Yoksa ülkenin çıkarları, halkın çıkarları garip gurebanın çıkarları kimsenin umurunda değil.

13.11.2016
Mustafa AKTEN

__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.11.16, 14:54   #2
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 111
Mesajlar: 2,012
Ettiği Teşekkür: 4671
Aldığı Teşekkür: 7230
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kuvvetler Ayrılığı

Sayın AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Başkanlık Sistemi'nin Türkiye'nin yapısına son derece uygun olduğunu ifade etmişti. Zaten buna benzer bir çok laf duyuyoruz iktidar tarafından. Başkanlık hatta Üniter yapıyla olacak, tek meclis olacakmış (bkz: Kulis: AKP tam başkanlığı getiriyor; üniter yapı korunuyor, tek meclis olacak - Politika - T24). Yani biz buna padişahlık ya da monarşi de diyebiliriz. Adı da Türk tipi başkanlık . Vaktiyle II. abdülhanid han da işine gelmeyince 1877 de Osmanlı meclisini kapatmış ve 30 yıl kadar vesayetle devleti yönetmişti. Şimdi sormak istiyorum da, tek adamlıktan ne koruyacak insanları??? Demokrasinin doğru düzgün olmadığı, toplumun gerildiği, çoğunluğun hukukunun işlediği ve diğerlerinin ötekileştirildiği bir sistem, ülkeyi ne hale sokar???
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.16, 00:38   #3
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1482
Mesajlar: 14,202
Ettiği Teşekkür: 59105
Aldığı Teşekkür: 50844
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kuvvetler Ayrılığı

İşin en ''soytarı'' tarafı da şu:

Kendisini ''gürcü'' olarak ifade eden bir kişiden ''Türk tipi başkan'' yaratmak nasıl olacak?

Normalde mümkün olmaz ama Türklüğü elinden alınmış sefillerin başına ancak Türklük adına Türk olmayan bir başkan yaraşır.

Sokaklarda ''ben türküm'' diye gezen reziller utansın!

Bu ülke bölünmek zorundadır...

Hayatı boyunca ırkçılıktan ve milliyetçilikten uzak duran ve hala da uzak durmakta olan objektivist bir insan ve bir enternasyonalist olarak söylüyorum:

Allah, biz Türklerin belasını veriyor böyle...

Anlatabildim mi?
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.17, 13:51   #4
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,562
Ettiği Teşekkür: 20670
Aldığı Teşekkür: 11124
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Kuvvetler Ayrılığı

Cumhuriyet dönemi 1921 anayasası istisna 1924-1961-1982 anayasa metinleri idari açıdan irdelendiğinde erk'ler ayrılığı ve tüm yetkilerin tek kişiye verilemeyeceği hükümleri ile doludur.. Buna rağmen sistem değişiyor denilerek sivil darbe ile rejim değiştirmeye çalışıp Padişah olmaya çalışanların ne yapmaya çalıştıkları ortada değilmidir.. Galiba bir nebze olsun yukarıdaki yazıda buna değinmeye çalışmışım..
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ayriliäži, ayrılığı, kuvvetler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 17:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.