Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.05.17, 11:50   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,555
Ettiği Teşekkür: 19107
Aldığı Teşekkür: 11067
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart İnsan ve İnanç

İNSAN VE İNANÇ

İlk insandan itibaren insanlar önce güneşi, sonra ayı, sonra yıldızı, şimşeği, ve hatta çoşkun akan suyu, sonra putları, sonra Tanrı'lık iddiasında bulunan Firavun benzerlerini İlah yapmış tapınmaya başlamış.. Firavunların yerine tapılası değil ama ardından gidilesi, dokunmanın bile ibadet olacağı, Peygamber yerine konulacak, ağzından çıkan her söz veya kelâm ûlvi sayılacak şıhlar, şeyhler, ve güya siyasetçiler türemiş insanlar bu kelâmların doğruluğunu yanlışlığını sorgulamadan biat eder hale gelmiştir.

İnsanlar bazen insanların parasal, sanatsal, hünersel, politik ve hitabet özelliği olan şöhretli kişilere biat etmiş, adeta tapınır hale gelmiştir...
Semavi dinler, peygamberleri yani tebliğ edicileri ve kitapları ile gelmiş, geldiği gibi kalmamış, insanlığın hayrına, mutluluğuna, yaşamına iyilik güzellik doğruluklar getireceği yerde, birilerinin hegemonya ve çıkar alanına dönüşmüş, her tür rezalet, insanların mezhep ve inanış farklılıklarından birbirinin kafasını keser hale dönüştürülmüş ve yapılan bu vahşetlerin Tanrı adına yapıldığını ise terörize ederek beyan etmekten kaçınmamışlardır.

Tarih, dinler içindeki din adamı geçinenlerin insanlığa hangi zararları verdiğini yazmaktadır. Günümüze kadar uzanan ve Ülkemiz Türkiye'nin de nasibini aldığı fiziksel olarak insana benzeyen ama içlerinde insanlık mefhumu olmayanları görmeye, uygulamalarını yaşamaya başlamıştır.

İnsanların sosyo psikolojik zaaflarını bilen ve kendisine biat edilenler, biat edenleri çeşitli çıkarları adına kullanmış, kullanılan insanların varlığı ile toplumlar yozlaşmış, dejenere olmuş, hukuk ve adalet kavramı hiç edilmiştir.. Şeklen ve fiziki olarak olarak bakıldığında insana benzeyen bu yaratıkların içinde insan mefhumu kalmamış, insanlık gazete ilanları ile aranacak hale gelmiştir. Türkiye ve Türk ulusu bu curcunadan nasibini bolca almaktadır.

Sormayan, sorgulamayan, okuma özürlü, eğitim açısından olabildiğince düşük seviyeli bir topluma doğru hızla gitmekteyiz.. Toplumun yarısı kadın, kadın, sosyal yaşamın dışına itilmeye, çocuk doğuran, evde erkeğin her istediğini yapan, dört duvar arasında yaşamaya mâhkûm edilmeye çalışılan bir zihniyete bizzat kendisi türbanı, çarşafı, ilkel zihniyeti ile biat eder hale gelmiş getirilmeye çalışılmaktadır.. (İstisnaları muaf tutularak)

21.05.2017
Mustafa AKTEN

__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.05.17, 09:19   #2
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 195
Mesajlar: 1,958
Ettiği Teşekkür: 10550
Aldığı Teşekkür: 7534
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Insan ve İnanç

Merhaba,

Asıl temel öncelikle İNANÇ...!

İnanç, kelimeden de anlaşılacağı üzere inanmaktır sadece...İspatı olmayan, bilimselliği olmayan, genellikle tamamen dogmatik ve meta-fizik bir konudur...

İman ise yukarıdaki satırdakine " şüphe duymaksızın " biat etmektir...Ancak biat ederken dahi önemli bir ayrıntı vardır ki o da o inancın detaylarını bilmeyi gerektirir...Yani referansı, özellikle ana referansı - Kur'an gibi, İncil gibi, Tevrat gibi, Avesta gibi...v.b.- bilmek demektir.

Ülkemizde İslam inancı en yaygın inanç...Oysa ki bu inancın referansı olan Kur'an, anlaşılmak adına en az okunan kitaptır belki de...Bu da çok ilginçtir, aynı zamanda iman ile de tezat oluşturur...Bilmeden kabullenmek imanı değil, biad kültürünü perçinler sadece...

Eğer ki ana referanstan saparsa insanlar...:
İsmâil’e bedel getirilen koç ile beraber idim.
Koçlar ancak benim gönül cömertliğimle indi.
Yakub’un gözü kapanıp kör olduğunda anunla beraber dim.
Yakub’un gözleri ancak benim nefesimle iyileşip şifâ buldu !
Yüceye çıkarken İdris ile beraber idim,
Onu Firdevs’e en güzel CENNETİME oturttum !
Musâ Rabbine munacaat ederken beraberinde idim,
Musâ’nın asa’sı benim asamdan meded gördü !”
Füyûzât-ı Rabbâniyye, Şeyh Abdülkadir Geylâni,s.74

İşte yukarıdaki gibi TABU olamaya aday olan basamağa adım atmış demektir...Kişileri Tanrılaştırır...!

Örneğin sadece referansa bile bakmaları halinde neler görürler...:

İBRAHİM
İbrahim-4 “Her kavme sadece o kavmin kendi diliyle seslenir. O kavimden olan birini peygamber yollarız.”

İbrahim-4.Kendilerine apaçık anlatabilsin diye, her peygamberi kendi milletinin diliyle gönderdik. Allah dilediğini saptırır ve dilediğini de doğru yola eriştirir; güçlü olan, Hakim olan O'dur.
=============
ŞURA
7.Ve kezâlike evhaynâ ileyke kur’ânen arabiyyen li tunzire ummel kurâ ve men havlehâ ve tunzire yevmel cem’i lâ reybe fîh(fîhi), ferîkun fîl cenneti ve ferîkun fîs saîr(saîri).

7.Şehirlerin anası (olan Mekke'de) ve onun çevresinde bulunanları uyarman ve asla şüphe olmayan toplanma günüyle onları korkutman için, sana böyle Arapça bir Kur'an vahyettik. (İnsanların) bir bölümü cennette, bir bölümü de çılgın alevli cehennemdedir.

ve men havle-hâ : ve onun etrafındakiler
==================
EN’AM
92.Ve hâzâ kitâbun enzelnâhu mubârakun musaddıkullezî beyne yedeyhi ve li tunzire ummel kurâ ve men havlehâ, vellezîne yu’minûne bil âhirati yu’minûne bihî ve hum alâ salâtihim yuhâfizûn(yuhâfizûne).

92.Bu Kitap (Kur'ân), kendinden önceki kitapları tasdik eden, şehirler anası (Mekke) halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Ahiret gününe iman edenler bu Kitab'a da iman ederler ve onlar namazlarına da devamlıdırlar.

ve men havle-hâ : ve onun etrafındakiler
=================
Çeviriciler, bir abidik-kubidik yapıp " Mekke ve çevresindekiler " olan cümleyi " tüm insanlık " olarak çevirirler...Neden çünkü HAPLARI SORGUSUZ SUALSİZ YUTAN ÇOK...!
==============
KASAS
59.Ve mâ kâne rabbuke muhlikel kurâ hattâ yeb’ase fî ummihâ resûlen yetlû aleyhim âyâtinâ, ve mâ kunnâ muhlikîl kurâ illâ ve ehluhâ zâlimûn(zâlimûne).

59.Rabbin, kendilerine âyetlerimizi okuyan bir peygamberi memleketlerin merkezine göndermedikçe, o memleketleri helâk edici değildir. Zaten biz ancak halkı zalim olan memleketleri helâk etmişizdir.
===============
ŞUARA
208.Ve mâ ehleknâ min karyetin illâ lehâ munzirûn(munzirûne).

208.Biz, uyarıcıları olmayan hiçbir kenti/uygarlığı helâk etmemişizdir.
==================
YASİN
5.Tenzîlel azîzir rahîm(rahîmi).
5.Azîz ve Rahîm'in indirdiği üzeresin.

6.Li tunzire kavmen mâ unzire âbâuhum fe hum gâfilûn(gâfilûne).
6.Ataları uyarılmamış, bu yüzden kendileri de gaflet içinde kalmış bir toplumu uyarman için indirilmiştir.
===================
Tüm bunlar aslında bu inancın BÖLGESEL olduğunu gösterir...Çok daha fazla buna benzer ayetler, ancak tam anlamıyla konu bu olmadığı için uzatmayayım...İslam dini tüm insanlığa değil, o bölgeye has bir inançtır...

Her inancın içerisinde bulunan güzellikleri almak ise evrensel bir konudur...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.05.17, 19:49   #3
Gerçek Üye

Scorer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Yaş: 31
Konular: 12
Mesajlar: 875
Ettiği Teşekkür: 1707
Aldığı Teşekkür: 2947
Rep Derecesi : Scorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: İnsan ve İnanç

Kureyş Eşrafı...
__________________
Bir saat mutlu olmak istiyorsan
Şekerleme yap.
Bir gün mutlu olmak istiyorsan
Balık tut.
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan
Tatile çık.
Bir ay mutlu olmak istiyorsan
Evlen.
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan
Servete kon.
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan
Sevdiğin işi yap

Scorer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Scorer'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.17, 01:42   #4
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 761
Mesajlar: 13,974
Ettiği Teşekkür: 136138
Aldığı Teşekkür: 48535
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İnsan ve İnanç

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
....

Eğitim yükseldikçe inanç düşüyor.
Cehalet yükseldikçe inanç artıyor.


Gerçek budur ve bu gerçek her zaman kabak gibi insanlığın önünde durmaya devam ediyor.
Kilit Cevabi Bildigin halde.........................................
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.17, 10:48   #5
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 195
Mesajlar: 1,958
Ettiği Teşekkür: 10550
Aldığı Teşekkür: 7534
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İnsan ve İnanç

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Emeğine sağlık @Bursalı60

İslam' ın Muhammed' in kavmi için geçerli bir din olduğu doğru elbette.Ancak bu dinler Allah' ın değil, kendini onun adına elçi sayanların insani saçmalıkları yüzünden içindeki güzellikleri bile kendi kendine yer bitirir.

Mesela bir ayette haramı kınarken başka bir ayette ganimetin helal olduğunu iddia eder.

Şimdi zamanım yok ama Allah en azından haram ve helal konusunda bile böyle bir çelişki içinde olmasa gerektir.

Tüm kutsal denilen kitaplar köylü kurnazlarının kendi ve çevresindekilerin çıkarları için yazdıkları saçmalıklardır.

Aklını kullanabilen hiç bir insan bu kutsal denilen kitapların Allah tarafından yazıldığına inanamaz. İnanıyorsa zaten aklını kullanamıyordur.

....

Eğitim yükseldikçe inanç düşüyor.
Cehalet yükseldikçe inanç artıyor.

Gerçek budur ve bu gerçek her zaman kabak gibi insanlığın önünde durmaya devam ediyor.
Merhaba,

Sevgili dostum, sonuna dek haklısın.

Ancak ben olaya biraz da şu yönlerden bakıyorum...:

Tüm dünya üzerinde yaşayan insanları düşünelim, etnik köken, dil, inanç, ideoloji...vb. farklılıklarıyla...7,5 milyarın üzerinde insan yaşıyor...

Ve bu insanların tamamının " ateist, agnostik, deist " olabilmesi mümkün değil...Yani her ne olursa olsun inançlar her zaman olabilecek gibi gözüküyor.Yani bu inançları doğa üstü bir Yaratıcı-Tanrı göndersin veya göndermesin, yine de bir şekilde olacak gözüküyor ki bazen de ideolojiler dahi inanç gibi işlem görebiliyor...

Bu durumda en kestirme çözüm yolu aslında her inancın, her ideolojinin " yaşam için, insanlık için " pozitif olan yönlerini almaya çalışmak bana sanki daha doğruymuş gibi geliyor...Böyle yapabilirse insanlık, hem çatışma ortamından uzaklaşabilir, hem daha barışçıl bir dünya ortaya çıkabilir...

Biliyorum son cümlelerim bir nevi " TOZ PEMBE " bir tablo...Umudum pek yok, ancak yine de gönül bunu ister...

Dünyada açlık, sefalet, akan kan, sömürü ortadan kalksın, eşitlik, yardımlaşma, hak-hukuk yerini bulsun...

Örneğin kemdimden pay biçeyim...

İlk dini araştırmalarıma bundan yaklaşık 25-30 yıl önce başladım...Kur'an, Tevrat, İnciller, Avesta, Mısır İnisiyeleri...Hepsini hem ayrı ayrı, hem birbirleriyle konuları karşılaştırarak araştırdım...Neredeyse bu konularda okumadığım kalmamıştır...

Ve çok da aşırı olmamak adına inançlıydım.Yani yine de bazı ritüelleri yapar, yapmaya çalışır, olmaz ise sıkıntı duyardım...

Bu araştırmalardan ve çok değişik kültür, inanç ve ideolojilerdeki dokümanları araştırıp, o düzeydeki insanlarla da haşır neşir olduktan sonra aslında şu an Deizm ile Agnostizm arasında biryerlerde hissediyorum kendimi, hatta bir çok konuda ateistlere de hak veriyorum diyebilirim...Bu anlamda aklını kullanabilen demeyeyim de araştıran, detaylara bakan hemen hemen hiç kimse inançların referanslarına tam anlamıyla kapılmaz...Ben daha önce Kur'an'a toz kondurmazken, şu an en ağır eleştirileri yapabiliyorum...Bu bazen Kur'an'ın dili olabiliyor, bazen dizilişi olabiliyor, bazen çevirileri olabiliyor...Ancak Meta-Fizik bir konu olduğu için içeriği asla ispatlanabilirliği olmadığından tamamen yanlış veya doğru diyemiyorum...

Ancak bir örnek vereyim, araştırmaya başladığım dönemlerden bu yana yaklaşık 25-30 yıldır söylediğimi Ali İhsan Eliaçık geçenlerde daha yeni söyledi : İslamın şartları diye bir şey yoktur...!

Ancak sorun yukarıda da değindiğim gibi, asla inançlar yok olmayacak gibi duruyor...Azalacak belki ama maalesef yok olmayacak...Bu bile akan kanın durmaması demektir...

Umarım daha iyiye gider...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.17, 10:54   #6
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 195
Mesajlar: 1,958
Ettiği Teşekkür: 10550
Aldığı Teşekkür: 7534
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İnsan ve İnanç

Merhaba,

Bu arada yaklaşık 1 hafta önce Duabai'deydim...Automechanica Dubai fuarı için...

Para için inançların nasıl SATILDIĞININ ispatını görmek isteyen varsa oraya gidebilir, görebilir...Şer-i hükümlere göre yönetilen bir yerdeki durumu bir gözlesinler yeter...Tek adamlığı geçiyorum, o ayrı bir konu...

Yani herşey satılıkmış...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.17, 12:10   #7
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,555
Ettiği Teşekkür: 19107
Aldığı Teşekkür: 11067
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: İnsan ve İnanç

Sn. Bursalı68,
sn Aristo,

Değerli görüşlerinizi dikkatle okudum, anlatmaya çalıştığım konuya katkılarından dolayı teşekkür ederim..
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
inanç, insan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.