Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Mustafa Akten


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 10.01.13, 12:54   #1
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 564
Mesajlar: 2,622
Ettiği Teşekkür: 21198
Aldığı Teşekkür: 11338
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Hukuk Devleti Nedir? Hukuk Nedir? Kanun Nedir?

HUKUK DEVLETİ NEDİR? HUKUK NEDİR? KANUN NEDİR?

Her ülkenin, her rejimin kanunlar
ı vardır. Hitler rejiminin de, Saddam rejiminin de, Stalin rejiminin de kanunları vardı. Kanunlar bazı siyasi rejimlerde insan hak ve hürriyetlerini korumaz, koruyamaz. Buyurgan ve otoriter olan, tek kişi özentisine sahip idare anlayışında, sosyal ve bireysel yaşamda daima hükümran ve buyurucu idare, kendi koyduğu kurallara uyulmasını ister, topluma verdiği kadarı ile yetinilmesini ister, aksine ilave talepler, istemlere ilişkin bireysel veya örgütlü kuruluşa üye olanların yapacağı miting benzeri gösteriler devletin gücü ile baskılanarak ber taraf edilmeye ve susturulmaya çalışılır. Başarılı olunamazsa ve gösteri mahiyetinde protesto benzeri olaylar devam ederse zecri tedbirlerin ağırlaşacağı anlamına gelir. 11 yıldır AKP hükümeti adeta bunu yapmaktadır.

Bir ülkede ça
ğ dışı kanunların var olması, çağ dışı kanunları hükümet yandaşı yargıçların yorumlayarak uygulaması, o ülkeyi bir hukuk devleti yapmaz. Ülkeleri gerçekte hukuk devleti yapan unsur, yürütmenin baskısından uzak, yandaşlaştırılmasından uzak, bağımsız, kararlarını verirken korku duymadan, gelecek endişesi yaşamadan, demokratik olan, mevcut yasaları tarafsız olarak bireylerin temel hak ve özgürlüklerini koruyacak şekilde yorumlayan yargı ve adalet mekanizmasıdır. Türkiye bu gün bağımsız yargıdan uzak ve temelde hukuk sisteminin yara aldığı bir ülke konumundadır.

Muhtelif sebepler ile Anayasa Mahkemesine ba
şvurular yapılmış, bu günkü Anayasa Mahkeme heyeti zihniyetinde dışında gerçek manada hukuk adamlarından teşkil olunmuş heyet olan Anayasa Mahkemesi, aşağıda örneklerini sunduğumuz kararları vererek hukuk devleti, insan hak ve hürriyetlerinin olduğu yerde vardır demiştir.

“1982 Anayasas
ının 2. maddesinde; “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” hükmü yer almış olup maddede yer alan Hukuk Devleti İlkesi Anayasa Mahkemesinin aşağıda yer alan kararları ile tanımlanmış, perçinlenmiş ve altı çizilerek vurgulanmış ve somut hale gelerek milli karakter kazanmıştır.


Anayasa Mahkemesinin 25 May
ıs 1976/28 sayılı Kararında;
“Hukuk devleti; insan haklar
ına saygılı ve bu hakları koruyucu âdil bir hukuk düzeni kuran ve bunu devam ettirmekle kendini yükümlü sayan, bütün davranışlarında hukuk kurallarına ve Anayasa’ya uygun, bütün eylem ve işlemleri yargı denetimine bağlı olan devlet demektir” Demiş..
(Türkiye bu gün bu durumdamıdır? Bu değerlere uyulmaktamıdır?)


27 Mart 1986 Tarih ve E.1985/31, . 1986/11 say
ılı Kararında;
“Hukuk devleti, her eylem ve i
şlemi hukuka uygun, insan haklarına saygı gösteren, bu hak ve özgürlükleri koruyup güçlendiren, her alanda adaletli bir hukuk düzeni kurup bunu geliştirerek sürdüren, Anayasa’ya aykırı durum ve tutumlarından kaçınan, hukuku tüm devlet organlarına egemen kılan, Anayasa ve hukukun üstün kurallarıyla kendini bağlı sayıp yargı denetimine açık olan, yasaların üstünde yasa koyucunun da bozamayacağı temel hukuk ilkeleri ve Anayasa bulunduğu bilincinden uzaklaştığında, geçersiz kalacağını bilen devlettir”.
(Anayasa Mahkemesi bu kararı ile bu günün ve son 11 yıl AKP uygulamalarına atıfda bulunmuş sanki)


21 Haziran
??1991/17 sayılı Kararında;
“Hukuk devleti, insan haklar
ına saygılı ve bu hakları koruyan, toplum yaşamında adalete ve eşitliğe uygun bir hukuk düzeni kuran ve düzeni sürdürmekle kendisini yükümlü sayan, bütün davranışları hukuk kurallarına ve Anayasa’ya uyan, işlem ve eylemleri yargı denetimine bağlı olan Devlet demektir”,
(AKP anlayışındaki Türkiye böylemidir? Bu gün bu karar hükümleri doğrultusunda hareket eden bir hükümet, bir idare varmıdır?)


12 Kas
ım 1991/43 sayılı Kararında; “Temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmadığı, hukukun evrensel kurallarına saygı gösterilmediği ve adaletli bir düzenin gerçekleşmediği bir ortamda hukuk devletinden söz edilemez”
(Türkiye'de 2002-2013 arasında hukuk devleti ilkesi ve hukuk üstünlüğü AKP hükümetleri dahli ve katkıları ile yara almıştır diyorsak bu karara bakarak söylüyoruz!)


01 Temmuz 1998/45 say
ılı Kararında;
“Hukuk Devleti” insan haklar
ına saygılı ve bu hakları koruyan, adaletli bir hukuk düzeni kuran ve bunu sürdürmekle kendini yükümlü sayan, bütün işlem ve eylemleri yargı denetimine bağlı olan Devlettir. Böyle bir düzenin kurulması, yasama, yürütme ve yargı alanına giren tüm işlem ve eylemlerin hukuk kuralları içinde kalması, temel hak ve özgürlüklerin, Anayasal güvenceye bağlanmasıyla olanaklıdır” ifadelerine yer vermiştir.
(Bu gün Türkiye'de son 11 yıldır Anayasa ile güvence altına alınanlar uygulanmadığı gibi, yeni bir Anayasa özlemi ile yanıp tutuşan AKP hükümeti bu teminatları da Anayasa'dan kaldırmak istiyor.)

Bütün bu var olan hukuk ve hukuk üstünlü
ğü ve hukuk devleti gerçekliğine rağmen, 11 yıldır ülkeyi idare eden AKP Hükümeti ve onun zihniyetinden bir hukuk ve demokrasi, insan hak ve hürriyetlerine ilişkin davranış beklenmez, niçin? Son 6 yıldır Silivri zindanlarında ömür tüketen insanlara bakınız! Başta Tuncay ÖZKAN, Mustafa Balbay, yurtsever komutanlar, bu komutanlar hakkında 21/09/2012 tarihinde Balyoz adıyla görülen güya davada haklarında verilen kararlar, keza tutsaklık durumu devam eden Gazeteciler vd. leri olmak üzere bir çok insan sindirilmek ve yok edilmek üzere kurgulanmış olan planların parçası olarak Hukuk anlayışından yoksun idarenin yön verdiği AB Hukuk normlarından uzak, iç hukuk kurallarının hiçe sayıldığı, kanun adına kanunsuzluğun, hukuk adına hukuksuzluğun hüküm sürdüğü bir cenderenin içinde bu insanlar boğulmaya Kuddusi OKKIR örneğinde olduğu gibi yok edilmeye çalışılıyor.


Y
ıllardır aylardır işlediği suçu soran ama bir türlü hangi suçtan dolayı ceza evinde tutulduğu kensine söylenmeyen, insan onuru ve toplumsal statüsü ile bağdaşmayan ceza evinin en ağır koşullarında tutulan bu insanlar, hükümsüz hükümlü gibi muamele görüyorlar.
Hükümlü bile olsalar konuldukları ve orada yaşamaya mahkûm edildikleri yer ve fiziki şartları her tür suçu işlemiş insanın dahi konmaması gereken yerlerdir, insan yaşamasına müsait olmayan yerlerdir. Bumudur ileri demokrasi? Bumudur insan hak ve hürriyetleri? Bumudur AKP'nin anladığı hukuk anlayışı?
Tüm bunlar yaşanır ve bilinirken ülkenin emek vererek yetiştirdiği insanlar kıyıma uğratılırken, vekil seçilmiş olanları dahi bırakma yanlısı olmayan, o seçilenlerin hiçmi suçu yoktur diyecek kadar insanlıktan nasibini almamışların beyanları ortada dururken, Türkiye'de demokrasiden ve hukuk devletinden söz etmek abesle iştigaldir. Türkiye bu gün bunları yaşıyor. Bunlar yaşanırken kendisindeki hezeni görmeyenler Suriye'nin gözündeki Arpacığa bakıyor hayret! ki Hayret!AKP ve zihniyeti ve idarecileri Türkiye Cumhuriyeti için tehlike olmaya devam ediyor. En kötü itilaf devletinden gelecek tasallut ve sald
ırının, daha fazlasını AKP zihniyeti eliyle Türkiye yaşamaktadır.

Basireti ba
ğlanmış, kan uykusunda uyuyanlarla maalesef aynı Gemi içinde yolculuk etmekteyiz. Gemi su almaya başlamış ve batma tehlikesi olasıdır. AKP ülke üzerinden demokratik şekilde behamahal ber taraf edilmelidir. Son pişmanlık, başa gelecekler için çare değildir.


10/01/2013
Mustafa AKTEN


__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.01.13, 14:22   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2664
Mesajlar: 31,309
Ettiği Teşekkür: 172412
Aldığı Teşekkür: 186141
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Hukuk devleti nedir? Hukuk nedir? Kanun nedir?

Hukuk'un Kanun'un ne olduğunu onlar da biliyor da, şimdilik sadece kullanıyorlar..

Teşekkürlür Mustafa AKTEN

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.14, 17:12   #3
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1206
Mesajlar: 9,738
Ettiği Teşekkür: 33148
Aldığı Teşekkür: 44051
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hukuk devleti nedir? Hukuk nedir? Kanun nedir?

Tesekkkürler
__________________Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.14, 21:13   #4
... Cliff 'Em All...

Cliff Durden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 108
Mesajlar: 1,462
Ettiği Teşekkür: 1054
Aldığı Teşekkür: 6340
Rep Derecesi : Cliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura about
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Hukuk Devleti Nedir? Hukuk Nedir? Kanun Nedir?

Bugünkü HSYK seçimleriyle alakalı tüm gazete haberlerini toplayın.

İşte topladıklarınızın tam tersi hukuk devleti oluyor.
__________________
Yerli dizilerle ilk tanışmam TV'de değildi. 12 yaşındaydım, bir ilçede arkadaşlarla geyik yapıyorduk. Arkadaş bir diziden bahsetmişti:

''Abi şimdi bir adamın yengesi var ona yürüyor, yenge de çocuğa yürüyor, amca teyzeye yürüyor...''

Ana fikir açık, basit ve doğruydu. En sonunda Cem Yılmaz ve diğerlerinin öğrendiği şeyi öğrendim;

Bahçevan aşçıya, aşçı evin büyük oğluna, büyük oğul yengeye, sonra hep beraber uşağa

Kurt Sutter bazılarının neyine la, bu imza yeter. He bu suç değildir inşallah.
Cliff Durden isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Cliff Durden'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.10.14, 20:29   #5
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 564
Mesajlar: 2,622
Ettiği Teşekkür: 21198
Aldığı Teşekkür: 11338
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Hukuk Devleti Nedir? Hukuk Nedir? Kanun Nedir?

HSYK seçimlerinin yapıldığı bu günlerde hukuk adına hukuksuzluk yaşandığı Türkiye'de ve hukuk düzeninin yara aldığı bir günde, 2013 yılının birinci ayında yazarak FG forumdaşları ile paylaşımına sunduğum yazının güncellenmesi yargısına varıp güncelleyen ve yorumlayan arkadaşlarıma teşekkürler.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
devleti, hukuk, insan, kanun, nedir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Temel Hukuk-Hukuk Kurallarının Amaçları oneyouu Sosyal Bilimler 0 29.01.09 05:01


WEZ Format +3. Şuan Saat: 22:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.