Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Müzeler

Müzeler Ülkemiz ve Dünyadaki önemli müzeler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.12.17, 16:46   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Dünyanın En Ünlü Müzeleri


Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen En Ünlü Müzeleri

Dünyanın ünlü müzelerini tam olarak önem sırasına koymak imkansız. Çünkü, hepsi birbirinden güzel ve önemli diye düşünüyorum.

Aşağıdaki listede, dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerin çok daha geniş ve detaylı olarak oluşturulmuş konularına ulaşmak için ilgili müze yazısının üzerine tıklamanız yeterlidir.


1. Hermitage Müzesi - Hermitage Museum - (Sankt Petersburg - Rusya)

2. Ulusal Gallery - National Gallery - (Londra - İngiltere) (3. mesaj)

3. British Müzesi - British Museum (Londra İngiltere) (5. Mesaj)

4. Louvre Müzesi - Louvre Museum (Paris - Fransa) (8. mesaj)

5. Metropolitan Sanat Müzesi - The Metropolitan Museum of Art - (New York - ABD) (11. mesaj)

6. Orsay Müzesi - Musée d’Orsay - Paris - Fransa) (14. mesaj)

7. Ulusal Galeri - Nationalgalerie - (Berlin - Almanya) (16. mesaj)

8. Viyana Sanat Tarihi Müzesi - Kunsthistorisches Museum - (Wiyana - Avustuya) (17.mesaj)

9. Victoria ve Albert Müzesi (V&A) - Victoria and Albert Museum - Londra - İngiltere) (21. mesaj)

10. Viyana Doğa Tarihi Müzesi - Naturhistorisches Museum - (Wiyana - Avusturya) (25. mesaj)

11. Cerralbo Müzesi - Museum Cerralbo - ( Madrid - İspanya) (28. mesaj)

12. Vatikan Müzeleri - Vatikanische Museen (Roma -İtalya) (31. mesaj)

13. Belvedere Sarayı Müzesi - Museum and Palace (Vienna) (36. mesaj)

14. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi - American Museum of Natural History (New York - ABD) (40. mesaj)

15. Kraliyet Havacılık Müzesi - Royal Air Force Museum (Londra - İngiltere) (44. mesaj)

16. Cincinnati Müzesi - Cincinnati Art Museum - (Ohio - ABD Eyaleti) (49. mesaj)

17.
Doğa Tarihi Müzesi - Natural History Museum - (Londra - İngiltere) (54.mesaj)


Hermitage Müzesi


Dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden biri olan müze, 1754 yılında Büyük Katerina tarafından kuruldu ve 1852’de halka açıldı. Dünyadaki en büyük resim koleksiyonunu da içermekte ve toplamda üç milyondan fazla öğeyi barındırmaktadır.Müze, Saray boyunca, Rus imparatorlarının eski ikametgahı olan Kış Sarayı da dahil olmak üzere altı tarihi yapıdan oluşan büyük bir komplekse sahiptir. Bunların yanı sıra, Staraya Derevanya’daki Menshikov Sarayı, Porselen Müzesi, Depo Tesisi ve Genelkurmay Başkanlığı’nın doğu kanadı da müzenin bir parçasıdır. Müzenin yurtdışında birkaç sergi merkezi vardır. Temmuz 1992’den bu yana, müzenin yöneticisi Mikhail Piotrovsky olmuştur.Ana müze kompleksindeki altı binalardan beşi, yani Kış Sarayı, Küçük Hermitage, Eski Hermitage, Yeni Hermitage ve Hermitage Tiyatrosu, halka açıktır. Yabancı turistlerin giriş bileti, Rusya ve Beyaz Rusya vatandaşlarının ödediği ücretten yüksektir. Müze öğrenciler ve çocuklar için ücretsizdir ayrıca her ayın ilk Perşembe günü tüm ziyaretçiler için ücretsizdir. Müze pazartesi günleri kapalıdır. Bireysel ziyaretçiler girişi Avludan yapmaktadır.

Golden Room (Altın Oda)


Bernsteinzimmer (Kehribar Oda) • Hermitage Müzesi Tarihçe
Büyük Katerina, 1764’te Berlin’li tüccar Johann Ernst Gotzkowsky’den resim satın alarak bir sanat koleksiyonu oluşturmaya başladı. Prusya kralı II. Frederick’in koleksiyonunu topladı. Gotzkowsky, başta Flaman ve Hollanda sanatçılarından olmak üzere 317 tablo yanı sıra, 90’a yakın diğer ülke sanatçılarından tabloların koleksiyona kazandırılmasını sağladı.

Der Alexander Saal (Alexander Oda)

Koleksiyonda Rembrandt (13 resim), Rubens (11 resim), Jacob Jordaens (7 resim), Anthony van Dyck (5 resim), Paolo Veronese (5 resim), Frans Hals (3 Manzaralı, Genç Adamın Portresi dahil olmak üzere) Jan Steen (Idlers), Hendrik Goltzius, Dirck van Baburen, Hendrick van Balen ve Gerrit van Honthorst, Raphael (2 resim), Holbein (2 resim), Titian (1 resim) bulunmaktaydı. Bunların arasında Rembrandt tarafından yapılmış olan Danae (1636) ve Çarmıha Geriliş (1624) ile Frans Hals’ın Eldiven Tutan Genç Bir Adamın Portresi (1650) öne çıkan eserlerdir.
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.17, 16:48   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Müzeleri
Küçük Hermitage


1764’te, Katerina, Yury Felten’i Kış Sarayı’nın doğusundaki bölümü tamamlaması için görevlendirdi. Bu bölüm daha sonra Küçük Hermitage’nin Güney Pavyonu oldu. 1767-1769’da Fransız mimar Jean-Baptiste Vallin de la Mothe, Neva setinde Kuzey Pavyonu’nu kurdu. 1767-1775 arasındaki ilavelerle, bu bölümü Katerina’nın koleksiyonlarının bulunduğu galeriler ile birleştirdi. Neoklasik yapıların tamamı Küçük Hermitage olarak anılmaktadır.
Küçük Hermitage'nin İçiHermitage Müzesi binaları İmparatorluk ailesi de dahil olmak üzere yaklaşık bin kişiye ev ve işyeri olarak hizmet etti. Asalet, görkemli resepsiyon ve eyalet ve hükümet yetkilileri için yapılan törenler de dahil olmak üzere bu binalarda birçok etkinlik düzenlendi.

Kleine Hermitage, Pavillon Saal (Küçük Hermitage Köşkü Salonu)Bu durum Hermitage’ı yalnızca İmparatorluk ailesinin için konut yeri olarak değil, aynı zamanda imparatorluk Rus devletinin önemli sembolü ve anısı olarak sağlamlaşmasına yardımcı oldu. Bugün, saray ve müze bir ve aynıdır. Katerina’nın zamanında, Kış Sarayı, Saray Meydanı’nın merkezi bir parçası olarak görev yaptı.Saray Meydanı, kentin en önemli binalarına bağlanarak St. Petersburg’un bağlantı merkezi olarak hizmet etti. Saray Meydanı’nın varlığı St. Petersburg’un kentsel gelişimi için son derece önemlidir ve sembolik değeri hala korunmaktadır.Katerina, 1769’da Saksonya’da 600’den fazla tablo ve çok sayıda baskıyla ve çizimden oluşan Brühl koleksiyonu satın aldı. Üç yıl sonra, Croisat’ın Fransa’daki resim koleksiyonunu Denis Diderot’un yardımıyla satın aldı. Daha sonra 1779 yılında Londra’daki Robert Walpole’e ait 198 adet tablodan oluşan resim koleksiyonunu ve ardından 1781’de Count Baudouin’den 119 resimden oluşan bir koleksiyonu satın aldı. Ardından 1787’de Londra’da çoğunlukla Eski Roma mermerleri olan Lyde Browne’a ait heykel koleksiyonunu satın aldı. Katerina boyut ve değer bakımından binlerce etkileyici eser topladı


 • Ekim Devrimi Sonrası
1917 Devrimi’nden hemen sonra İmparatorluk Sarayı ve eski Saray Sarayı, devlet müzeleri ilan edildi ve birleştirildi. 1922’de, önemli bir 19. yüzyıl Avrupalı ​​resim koleksiyonu, Sanat Akademisi’nden Hermitage’a transfer edildi. Buna karşılık, 1927’de yaklaşık 500 önemli resim, Sovyet otoritelerinin ısrarı üzerine Moskova’daki eski Batı sanatının Orta Müze’sine aktarıldı.1928’de Sovyet hükümeti, Hermitage’daki değerli eserlerin bir listesinin derlenmesini sağladı. 1930-1934’te, Hermitage Müzesi koleksiyonundaki iki binin üzerinde sanat eserleri, yurtdışındaki açık artırmalarda ya da doğrudan yabancı yetkililere ve işadamlarına gizlice satıldı. Satılan eserler arasında, Raphael’in Alba Madonna’sı, Titian’ın Aynalı Venüs’ü ve Jan van Eyck’in Annunciation adlı eseri, Botticelli, Rembrandt, Van Dyck ve diğerlerinin dünyaca ünlü başyapıtları vardı.

1941’de Leningrad Kuşatması başlamadan önce koleksiyonların önemli bir bölümü Sverdlovsk’a tahliye edildi. Ekim 1945’te tahliye edilen koleksiyon geri getirildi ve Kasım 1945’te müze yeniden açıldı.
1948’de, çoğunlukla ulusal koleksiyonlardan Sergei Şchukin ve Ivan Morozov’dan kaynaklanan ve savaş öncesi ayrılmış olan, Yeni Batı Sanatı Müzesi Koleksiyonundan empresyonist, post-Empresyonist ve modern sanatın 316 eseri, bunlara Matisse ve Picasso’nun çalışmaları da dahil olmak üzere müzeye kazandırıldı. 1981’de restore edilen Menshikov Sarayı, 18. yüzyılın başlarındaki Rus kültürünü sergileyen Hermitage müzesinin yeni bir kolu oldu.

Rembrandt - Danaë


15 Haziran 1985’de Rembrandt’ın Danaë tablosuna yapılan saldırı sonrası eser Hermitage uzmanları tarafından restore edildi ve 1997’de zırhlı bir camın arkasında tekrardan sergilendi.


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.17, 16:48   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Müzeleri


National Gallery, Londra’da 1824 yılında kuruldu. Binası Trafalgar Meydanı’nın kuzey ucunda bulunmaktadır. Sahipliğini İngiltere devletinin yaptığı müze, 13. yüzyıl ile 19. yüzyıl dönemini kapsayan yaklaşık 2300 esere ev sahipliği yapmaktadır. Girişin ücretsiz olduğu müze yıllık ortalama 6,4 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri konumundadır.1824 yılında İngiliz hükümetinin, banker John Julius Angerstein’ın koleksiyonunu satın alması ile başlayan süreç Sir Charles Lock Eastlake’in büyük çabaları ve yapılan bağışlar ile müze ciddi bir koleksiyona ulaştı.


Özellikle Sir George Beaumont ve William Holwell Carr bağışları ile bina 1838’de genişletilerek yenilendi. İlk başlarda ağırlıklı olarak 15 ve 16. yüzyıl İtalyan resmine yoğunlaşmış bulunan mütevazi koleksiyon sonraki 30 yıl boyunca özellikle Geç Rönesans dönemi tablolarının toplanmasıyla zenginleşmeye başladı.
Venus vor dem Spiegel (1648–1651) - (Ayna Önünde Venüs)
Diego Velazquez1906 yılında Diego Velazquez’in
''Venus vor dem Spiegel'' (Ayna Önünde Venüs) tablosunun Ulusal Sanat Koleksiyonu Vakfı tarafından müze eserlerine katılması, ilk önemli tablo olarak kayıtlara geçti. Bu süreç diğer önemli tabloların koleksiyona dahil edilmesi ile devam etti, ancak 19. yüzyılda müzede çağdaş sanatçıların eserleri bulunmuyordu.


Bu durum Hugh Lane’nin 1917 yılında bazı empresyonist sanatçıların tablolarını bağışlaması ile değişti.
İkinci Dünya Savaşı sırasında müzedeki tablolar Blaenau şehrindeki bir dağ madeninde korumaya alındı ve bu sürede müze, konser salonu olarak hizmet verdi.

 • National Gallery Londra Mimari Tarihi
Bina 1837 yılında William Wilkins tarafından planlandı. Gittikçe genişleyen koleksiyon için yer sıkışıklığı yaşayan müzeye 1872 ve 1876 yıllarında Doğu kanadı ilave edildi. Son yıllardaki en önemli ilavelerden biri olan Sainsbury Kanadı 1991’de postmodern mimarlardan Robert Venturi tarafından yapıldı. Ancak, bütün bu ilavelere rağmen yapının simetrik planının bozulmamasına dikkat edildi.


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.17, 16:48   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Müzeleri

Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.17, 16:49   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü MüzeleriBritish Müzesi, İngiltere’nin göz bebeklerinden bir tanesi olan geçmiş zamanları günümüze getiren çeşitli sayılardaki objelerin, yapıtların ve tarihi kalıntıların sergilendiği özel bir müze olarak bilinmektedir. Roma Mısır ve Yunan kültürüne ait eserlerin bulunmasının yanı sıra İngiltere’nin en büyük müzesi olma ünvanına sahiptir.


 • Müzenin Tarihçesi
Günümüzde yaklaşık olarak 7 milyon nesneyi himayesinde bulunduran British Müzesinin halka açılış tarihi 15 Ocak 1759 olarak kayıtlarda yer almaktadır. Dünya çapında üne sahip müzenin yaratılmasında en etkili olay İngiliz halkından soylular tabakasında olan aristokrat natüralist, koleksiyoncu ve doktor gibi ünvanlara sahip Sir Hans Slome’un (1660- 1753) ölümü olmuştur. Onun ölümü ile yeni bir süreç başlamıştır. Yaşadığı süre içerisinde kendisinin sahip olduğu yaklaşık olarak 69,352 parçalık bir sanat koleksiyonu devlete miras olarak kalmıştır. Bu rakamın fazla olması devlet adamlarını bir müze oluşturmaları için teşvik etmiştir.Edward ve Robert Harley adındaki Oxford kontlarına ait el yazması kütüphanesi ile Sir Robert Bruce Cotton’ın (1571- 1631) bağışladığı el yazmaları, sikkeler ve antikalarda bu koleksiyona katılarak genişletilmiştir. Zamanın kralı olan II. George’nin kütüphanesini 1757 yılında hediye etmesinin ardından iki sene sonra Bloomsbury’deki Montagu House’da tasarımını Sir Robert Smirke’nin yaptığı müze halka açılmıştır.Müzenin yer aldığı bina Montagu House 1675’de soylu sınıfından Robert Hooke tarafından yaptırılmıştır. Müzenin sahip olduğu eserlerin çoğu hediye, miras ve satın alma yoluyla elde edilmesinin yanında, kaçırılma yolu ile de oldukça çok sayıda esere sahip olunmuştur.Yıllar geçtikçe eser sayısını çoğaltan müze 1772 yılına gelindiğinde, İtalya tarafından gönderilen Antik Yunan vazo parçalarının gelişiyle, binaya sığılamadığı fark edilmiş ve yeni arayışlar içerisine girilmiştir. İngiliz hükümetinden Sir Robert Smirke ana binaya eklemeler yapmıştır.

Dönemimize en yakın tarihte yapılan değişiklik olarak, 1993’de planlanan Kraliçe ‘Elizabeth II Great Court’’ adı verilen Norman Foster ve ortakları tarafından yapılan, 8000 metre karelik cam çatıya sahip kısmın 2000 yılında açılmasıdır. Üstlendiği görev; çok sayıdaki sergi galerilerini yeni düzenlemeler ile birbirlerine bağlayarak iç düzeni sağlamaktır. Burası aynı zamanda British Müzesi merkezinde yer alan okuma odalarını örtmektedir. Mimari açıdan Louvre Müzesi’nde yer alan piramide benzetilmektedir.
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.17, 16:49   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünya MüzeleriSikkeler ve madalyalar bölümünde, adından da anlaşılacağı üzere sahip olunan ve kazanılan eski madeni paralar sergilenmektedir. Çeşitli boyutlar ve şekillerdeki paralar incelenip günümüz koşulları ile kıyaslama yapılarak değişime tanıklık edilebilmektedir.


Müzenin Kuzey kısmı etnografya ve Asya galerilerine ayrılmaktadır. Burada Mısır’a özgü diyebileceğimiz tarih içerisinde mumyalanmış insanlar bulunmaktadır. Müzenin Doğu kısmına gelindiğinde Ortaçağ, İngiliz ve Rönesans eserleri görülmektedir.


Iznik Design Ceramic
A Hittite Necklace (Turkey, BC). Each of the goldİkinci kat Sloane Koleksiyonuna ayrılmaktadır. Türkiye’ye ait eserleri görmek için ‘’Antique Turkey” kısmı ziyaret edilmelidir. Ülkemizde de görebileceğimiz İznik çinilerinden el işlemelerine kadar birçok eser burada da sergilenerek farklı kültürlere tanıtılmaktadır.

Lycian Nereid Monument from Xanthos Turke • British Müzesi Bölümleri
Birçok çeşitli eserin düzenli bir şekilde sergilenmesi için müzede farklı bölümler inşa edilmiştir. Eskiçağ yapıtları bölümü, sikkeler ve madalyalar bölümü, baskılar ve çizimler bölümü ve insanlık müzesi adı altında sergilenen etnografi bölümü olmak üzere toplam dört bölümden oluşmaktadır.

Asur kalıntılarından olduğu bilinen dev boyutlardaki insan başlı kanatlı aslan figürlere sahip binadan, içeriye girildiğinde, giriş katta Kral II.George’nin sayesinde yaptırılan kitaplık sizi karşılamaktadır. İlerleyen zamanlarda getirilen yeni düzenlemelere göre burası ayrı bir binaya taşınarak “Round Reading Room’ ismini almıştır.Eskiçağ yapıtları bölümü denince aklımıza Mısır, Batı Asya, Eski Yunan ve Antik Roma, tarih öncesi İngiltere, Ortaçağ ve Doğu yapıtlarından oluşan koleksiyonları gelmektedir. Bu bölümde farklı medeniyetlere ait sayısız eser ile geçmişe yolculuk yaparak dönemin havasını koklamak mümkün.


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.17, 16:50   #7
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü MüzeleriZaman içerisinde yeni kanatlar eklenerek kuzey batı ve doğu yönlerine doğru büyütülmüştür. Bu sayede elde edilen tarihi eserler, rahatlıkla sergilenebilecektir. Sir John Burnet’in mimarlığını üstlendiği binanın kuzey yönü ''Kral VII. Edward Galerileri” olarak adlandırılmıştır.19. yüzyıl ortalarına gelindiğinde, antika koleksiyonun zenginliği ile düzenlemelere gidilmiştir. 1993’ten itibaren teknolojiyle donatılan müze, günümüz tarihine yaklaştıkça (1997- 2000) sahip olduğu 28 galerisi onarılmıştır.
Müzenin yönetimi küratör adında sanatsal ve teknolojik donanıma sahip kişilerdedir.British Müzesinin en faydalı ve insanlarla birebir iletişimde bulunduğu bölüm eğitim bölümüdür. British kitaplığının yönetiminde olan bölüm, okulların müze programlarını organize etmek, sanat eğitimi vermek adına, bilgilendirici konferanslar düzenlemek, seminerler, açık oturumlar düzenlemek gibi sosyal sorumluluk görevlerini üstlenmektedir. Küratör bölümü ise başka müzelerle iş birliği sağlayarak çeşitli sergilere imza atmaktadır.

 • Müzede Yer Alan Eserlerden Bazıları
Saymakla bitiremeyeceğimiz eserlere sahip müze içerisinde; Dünya harikalarından sayılan Bodrum Halikarnas Mozolesini, Nemrut Heykellerini, Atina’dan Londra’ya Lord Thomas Bruce Elgin tarafından götürülen Elgin (Parthenon) Mermerlerinin yanı sıra, iki metre yüksekliğinde 50 cm genişliğindeki heybetli bir görünüme sahip Asur Kara Dikilitaşını, Orta Doğu galerisi içerisinde sergilenen Rosette Taşını, en çok ilgi gören bölümlerden olan etnografi galerisindeki mumyaları, Ortaçağ dönemine ait 78 parçalık Lewis Satranç figürlerini, Ain Sakhri’yi ve saymakla bitiremeyeceğimiz birçok eseri görebiliriz.British Libary 1977 yılında Sir Colin St John Wilson tarafından yaptırılan mimari müzenin dışında camdan dev bir tavana sahip olarak konumlanmaktadır. Farklı ülkelere ait çeşitli dillerde içerikler bulunan kütüphanede aynı zamanda okuma odaları bulunmaktadır.


Dünyanın en büyük kütüphanesi olmasında diğer kütüphanelerden getirilen basılı kitapların el yazması koleksiyonlarının etkisi oldukça fazladır. 10 yıl içerisinde yapımı süren mimariyi müzenin baş kütüphanecisi Sir Anthony Panizzi tasarlamıştır.
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.12.17, 00:42   #8
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Müzeleri


Louvre Müzesi ( le Musée du Louvre). Fransız ihtilâlinden sonra 1793 senesinde, Fransa'da açılan ilk devlet müzesi. Paris 1. bölgede bulunan bu müze emsalleri arasında en ünlülerindendir.2012'de 9.7 milyon kişinin ziyaret ettiği Louvre, dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesidir.


 • Tarihçe
Louvre, on üçüncü yüzyıl başlarında (1204), Philippe Auguste tarafından ilk şekliyle inşâ ettirilmiştir. Adını İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen “Lower” kelimesinden alan saray, daha sonra 14. yüzyılda kraliyet merkezi olmuştur.


On beşinci yüzyılda ise saray, Loire'nin kıyısına taşınınca Louvre bakımsız kalmış ve 1564'te sarayın Tuileries bölümünün yapımına başlanmış fakat, 3. Napolyon zamanında tamamlanabilmiştir. 1793'te müze hâline gelen saray, 1871'de büyük bir yangın geçirmiştir. Yapılan tâmirât ve değişikliklerle zamanımıza kadar gelen binâ 1932'de son şeklini almıştır. İçersinde bulunan sanat kolleksiyonları, yenileriyle birleştirilerek büyük bir sanat müzesi hâline getirildi.

Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.12.17, 00:43   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Müzeleri

 • Bölümleri
Louvre Müzesi; yedi bölümden meydana gelmektedir. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlardan meydana gelmektedir.
Doğu sanatları bölümünde; heykel, Akat uygarlıklarından eserler mevcuttur.Mısır Eserleri bölümünde
;
Antik Mısır, Orta Krallık, Yeni Krallık, roma, Bizans ve Kıpti’ye ait 50.000’den fazla eser sergilenmektedir. Müzenin ikinci yeni olmasının yanında coğrafi olarak Doğu Akdeniz, Mezopotamya ve Pers imparatorluğu olarak üç bölümden oluşan Yakın Doğu eserleri departmanı; 1881 yılından itibaren, İslam öncesi, erken dönem Yakın Doğu Uygarlığını ve ilk yerleşim kalıntılarını barındırmaktadır.


Fragonard, Rembrandt, Rubens, Titian, Poussin ve Jacque Louis David gibi sanatçıların eserlerinin görülebileceği gibi, Louvre Müzesi ayrıca Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi çok iyi bilinen heykellere de ev sahipliği yapmaktadır.

Venus de Milo


The Nike of Samothrace (Winged Victory)
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.12.17, 00:43   #10
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8050
Mesajlar: 29,764
Ettiği Teşekkür: 108527
Aldığı Teşekkür: 157442
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyanın En Ünlü Müzeleri


Yunan sanatları bölümünde
;
MÖ 2000 yılı ile M.S. 3. Yüzyıl sanatlarına ve çinilerine, sanat eserleri bölümünde; ortaçağdan günümüze kadar gelen süsleme sanatı örnekleri, resim bölümünde; ortaçağ Fransız ve Avrupa resim koleksiyonları vardır.


Ayrıca Heykel Bölümü’nde, 19. yüzyıl Fransız sanatının zamanımıza kadarki önemli eserleri de bulunmaktadır. Baron Edmond de Rothschild’ın 40.000’den fazla oyma resim, yaklaşık 3000 çizim ve 500 resimli kitap içeren koleksiyonu 1935’te Louvre’a bağışlanmıştır.Bunların yanı sıra Louvre'da arkeolojik, mimari ve tarihsel sergilere de yer verilmektedir.

Mona Lisa - (Leonardo Da Vinci)


Müzenin çok zengin kütüphânesi, konferans salonu ve eğitim bölümü, eserlerin incelendiği ve yenilendiği laboratuvar ile sanat târihi ve müzecilik konusunda eğitim yapan Louvre Müze Okulu da önemli kısımlarındandır.
Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa'sı da burada bulunmaktadır. Müzenin tamamını dolaşmak iki gün sürmektedir.

 • Louvre Piramidi (Louvre Pyramid)
Ana giriş olarak kullanılan piramit, Louvre Müzesine yapılan son ek kısımdır. 1989 yılında Çinli mimar I. M. Pei tarafından yapılmıştır. Camdan tasarımıyla güneş ışığının zemin kata ulaşmasını sağlamaktadır.


Piramidin İçi

Yüksekliği 20.6 metre olup kare şeklinde olan tabanının her bir kenarı 35 metredir. 603 adet eşkenar dörtgen şeklinde ve 70 tane üçgen şeklinde pencereden oluşmaktadır İlk yapıldığında müzenin bütünlüğünü bozduğu ve sanatsal olmadığı söylenen Louvre Piramidi bugünlerde dokuya zarar vermediğine inanılarak hoş görülmektedir.


Piramidin İçi
 • Koleksiyon
Louvre Müzesi ; sekiz sorumlu departmanda 380.000'den fazla obje ve sergilenen 35.000 sanat eserini içerir.
 • Mısır Eserleri
Bu departman, 50.000'den fazla eseri içerir bunlara Nil Uygarlığının İ.Ö 4000'den 4. yüzyıla kadar yaptığı eserler dahildir. Dünyanın en büyükleri arasında yer alan koleksiyon; Antik Mısır, Orta Krallık, Yeni Krallık, Kıpti, Roma, Bizans dönemlerinin yaşamını gözler önüne serer.
 • Yakın Doğu Eserleri
Yakın Doğu Eserleri Departmanı, müzenin ikinci en yeni departmanıdır. Bu departman 1881'den beri, islam öncesi, erken dönem Yakın Doğu Uygarlığını ve ilk yerleşim kalıntılarını sergiler. Departman coğrafyaya göre üç bölüme ayrılmıştır: Doğu Akdeniz Bölgesi, Mezopotamya ve Pers İmparatorluğu.

 • Grek , Roman ve Etrüsk
Grek , Roman ve Etrüsk departmanı , Ege Bölgesinin neolitik dönemden 6. yüzyıla kadar olan dönemlerini sergiler. 1793 yılında, müze ilk açıldığında , ayrılan iki departmandan biridir. Koleksiyon, Kiladik dönem ile Roma İmparatorluğunun çöküşüne kadar olan dönem arasında bir köprü oluşturur ve ağırlıklı olarak Venus de Milo gibi mermer heykelleri içerir.Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alan, dünya, dünyanın, edilen, en büyük müzeler, en çok, en çok ziyaret, en güzel, en önemli, en önemli müzeler, en sık, güzel, museum, müzeler, müzeleri, müzesi, popüler, sıralaması, tarihi, ımportant, ziyaret


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 04:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.