Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Müzik > Müzik Kültürü ve Tarihi

Müzik Kültürü ve Tarihi Müzik evrenseldir


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.10.17, 21:40   #1
Moderator

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 419
Mesajlar: 3,714
Ettiği Teşekkür: 18946
Aldığı Teşekkür: 20299
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Çigan Müziği | Doğuşu | Müzikleri | Dansı

Çigan müziği Çingene müziğidir.

Çigan müziği insanın içini kıpırdatır, ruh verir, can verir, sıcaktır, insanı ısıtır, hayat dolu bir müziktir.

Çingene kökenli Macarlar onu en güzel icra ederler. Çigan müziğinin temel çalgısı kemandır ve kemanı en hızlı çalanlar yine onlardır.

Mahiye MorgülÇigan Müziğinin Doğuşu

Çigan müziği çingenelerin zaman içerisinde göç ederek yerleştirdikleri toplumlarla uyum sağmasıyla ortaya çıkmış bir müzik türüdür.

Çingeneler Hindistan’ın Pencp-Sind nehir havzası boyunca Afganistan ve Pakistan’ın da bazı bölgelerinin dahil olduğu topraklarda yaşamaktayken, göçlerle birlikte İran ve Anadolu üzerinden dünyaya, özellikle de Avrupa’ya yayıldılar.

Bu göç yaklaşık 1000 yıl önce olduğu için çingeneler bugün yaşadıkları toplumlarla uyum sağlamış fakat, kendi kültürleriyle yaşadıkları toplumun kültürünü harmanlayıp kendilerine özgü türler oluşturmuşlardır.

Çingeneler genel olarak faklı isimlerle anılmayı isterler mesela Türkiye’de yaşayan çingeneler kendilerini Roman olarak adlandırırlar.

Çigan müziği sanatçıları canları istedikçe rubato (kafasına göre takılırlar) yaparlar ve genel olarak hiçbir kuralları yoktur.

Çigan müziği sanatçıları beste yazma konusunda yeterince iyi değillerdir fakat müzik aletlerini kullanmada ve şarkıları seslendirmekte oldukça başarılıdırlar.

Çigan müziğinin olgunlaşması nesilden nesile aktarılarak olmuştur bu müzik türünde bir eğitim yakın tarihe kadar verilmemiştir.

Çigan müziğinin öncüleri Macar Çigan sanatçıları olmasına rağmen Rus, İspanyol, Türk vs. toplumlarda Çigan müziği yapılmakta ve eğlenceli havalarından dolayı yaygın olarak dinlenmektedir.
Çigan müziği sanatçıları halk müziklerini kendi tarzlarına göre uyarlayıp yorumlarlar. Rusya ve diğer toplumlarda bu yaygın olarak görülmektedir fakat en başarılı ve özgün olanı Macaristan’da icra edilen Çigan müziği şarkılarıdır.
Çigan müziği batıda ‘renklendirme’ ile ‘eksiltme’ yaparak şarkıları yeniden yorumlar.

Çigan müziğinde doğaçlama büyük rol oynamaktadır. Çigan müziğini icra eden sanatçı şarkıya bütünüyle hakimdir ve istediği yerde yavaşlayıp istediği yerde hızlanabilir, hatta şarkıyı hızlandırıp yavaşlatma çok sık yapılır.

Çigan müziğin sanatçıları çalgı aletlerini kullanmakta muazzam yeteneklere sahiptir enstrümanları o kadar iyi kullanırlar ki ıslık vb. sesleri enstrümanlarla çıkarabilirler.

Çigan müziğinin başlıca enstrümanları ise; keman, klarnet, cimbalomdur.Çigan Müziği Sanatçıları ve Toplulukları

Çigan müziği sanatçıları genel olarak saz virtüözleridir ve çingenelerin yaşadığı coğrafyalarda bu müzik türü icra edildiği için geniş bir yöreye sahiptir.
Türkiye’de Çigan müziğinin öncüsü Suphi Vural DOĞU iken birçok Çigan müziği grubu da gece hayatında insanlara keyifli anlar yaşatmakta.

Dünyada Çigan müziğinin en popüler olduğu yer Macaristan’dır ve dünyanın en ünlü Çigan topluluğu Macaristan merkezli olan Budapeşte Çigan Senfoni Orkestrasıdır.

Budapeşte Çigan Senfoni Orkestrası 100 yaylı çalgıya sahip dünyanın büyük orkestralarından biridir.

Çigan müziğinin önde gelen sanatçıları Oszcar Okros, Sandor Buffo Rigo, Joszef Lendai Csocsi, Laszo Berki, Boross ve Lendvai Csocdi’dir.

Oszcar OkrosÇigan Müziği Enstrümanları

Çigan müziğinde yaylı sazlar daha yoğun ve ustaca kullanılır hatta Çigan müziği virtüözleri çalgı aletleriyle her sesi çıkarabilme yeteneğine sahiplerdir. Yaylı sazlardan en çok kullanılanı kemandır.


Berki László- KemanÇingen müziği sanatçıları en iyi keman virtüözleridir ve dünyaca ünlü sanatçılara sahiptir.

Cimbalom, Çigan müzikleri için özelleşmiş olan bir enstrümandır ve santur le akrabalığı bulunmaktadır. Türk kültüründe olan kanuna benzer bir forma sahiptir ve ikiz kenar yamuk şeklindedir. Cimbalom bir çubuk yardımıyla çalınır ve çubuk tellerde titreşim oluşturarak notaların seslendirilmesini sağlarCimbalom- Oskar OkrozÇigan müziğinin kaynağı, değişikliğe uğramış geleneksel yerli müzikleri ya da özgül ve otantik müziklerdir.

Orta Avrupa Çingeneleri'nin müziği, halk müziğinden doğmuş olmayan, batı (Viyana klasik müziği), Balkan ve Türk müziklerine dayalı Macar ve Rumen müziğidir.

Forum Gerçek Flash Dosyası
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.17, 21:43   #2
Moderator

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 419
Mesajlar: 3,714
Ettiği Teşekkür: 18946
Aldığı Teşekkür: 20299
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Çigan Müziği | Doğuşu | Müzikleri | DansıÇigan Müziği ve Macaristan


Macar toplumunda müzik ve dans her zaman çok önemli bir yere sahip olmuş, hani deyim yerindeyse, Macarların ruhu asırlardan beri hep müzikle beslenmiş.

Araştırmacılar, bundan yüzyıllar önce Asya’dan Avrupa’nın merkezine göç etmiş olan Macar ? toplumunun, geçtiği yerlerdeki diğer toplumların müziğinden bir şeyler alarak geldiklerini ve bunu Avrupa müziği ile harmanlayıp bugünkü kendi özgün ve muhteşem müziklerini oluşturduklarını söylüyorlar.

Gerçekten de, bugün dinlediğiniz bir Macar halk müziğinde, doğu’dan esintiler, ya da slav, yahudi veya roman ezgilerinden parçalar bulabirsiniz.


Macar Folklor Müziği

Geleneksel Macar halk müziğini 100,000’den fazla müzik parçası oluşturuyor. Bu konuda bir çok araştırma yapılmış, ama ünlü besteciler Bela Bartok ve Zoltan Kodaly’in bütün ülkeyi tarayarak yaptıkları araştırma belki de en kapsamlı olanı.

Bela Bartok
Bartok ve Kodaly’nin duydukları her melodiyi kaydederek bu zengin müzikal mirası unutulmaktan kurtardıkları kesin.

Macar folklor müziğinin en büyük özelliklerinden biri, genellikle halk danslarının da bu müziğe eşlik etmesi. Geleneksel danslar bugün de Macaristan’da bütün popülerliğini koruyor. Aslında, çoğu zaman Macar folklor müziği insanı zaten dansa davet eden bir müzik.

Her bölgenin kendine has yerel dansları olsa da, en yaygın olanlar “karikazo”, “legenyes” ve “czardas”.

Karikazo sadece kadınlar, legenyes sadece erkekler tarafından yapılıyor, csardas ise çiftlerin dansı.

Çiçeklerle bezeli elbiseler, kat kat ve kabarık etekler, süslü başlıklar, şapka, çizme ve yelekle yapılan halk dansları, bir renk bayramı gibi.

19. yüzyılda altın çağını yaşayan legenyes’in (“verbunkos” olarak da adlandırılıyor) simge ismi János Bihari.

Zamanının en ünlü Çigan kemancısı olan Bihari nota bilmeyen bir dahi.

Tekniği ve repertuarı Liszt’i de etkilemiş ve eserlerinde onun melodilerini kullanmasına neden olmuş.

Macar müziği denince, tek bir ulusal müzik türünden değil, insanları adeta dans etmeye zorlayan canlı bir folklor müziğinden; dünyanın her tarafında keyifle dinlenen çigan müziğinden; ve Lizst gibi, Kodaly gibi, Bartok gibi dünya devlerinin renk kattığı klâsik müzikten söz etmek gerekiyor.

Macaristan’ın yaygın sembollerinden biri olan Çigan müziği, kültürel bir karışıma ve müthiş bir enstrüman çeşitliliğine sahip.

Aslında, 1000 yıl kadar önce, Hindistan’dan yola çıkıp, halâ göçebe olarak bir çok değişik ülkede varlığını sürdüren Çingene- Roman topluluğuna mal edilen Çigan müziği, Macaristan’da çok farklı ve özgün bir karakter kazanmış.

Gerçekten de, Balkanlarda duyulan Roman müziği, ya da İspanya’nın ünlü “Gypsy” melodileri, Macar Çigan müziğine hiç benzemiyor.

Genellikle hiç bir akademik eğitim almamış olan müzisyenler tarafından yılların birikimi ve aile gelenekleriyle sürdürülen bu müzik türü, çok geniş bir repertuara sahip ve doğaçlama yapmaya da çok uygun.

Macar Çigan müziği yapanlar, klasik batı müziğinin ünlü melodilerine de repertuarlarında yer veriyorlar.

Örneğin Brahms’tan veya Liszt’den parçalara her zaman rastlayabilirsiniz.
Kaynak: 1 / 2
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.10.17, 15:07   #3
İzindeyiz ATAM

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3697
Mesajlar: 17,993
Ettiği Teşekkür: 73230
Aldığı Teşekkür: 67466
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Çigan Müziği | Doğuşu | Müzikleri | Dansı

Müzik, danslar ve kostümler süper...

Son derece eğlenceli...

Dans etmesini sevmeyen insanlar bile dans edesi gelir bu müzikte...

Ellerine sağlık Modum...

Teşekkürler...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.10.17, 22:04   #4
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,389
Ettiği Teşekkür: 85348
Aldığı Teşekkür: 82874
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Çigan Müziği | Doğuşu | Müzikleri | Dansı

Doğuşu, kostümleri, sanatçıları, müziği ile dolu dolu bir konu olmuş.
Teşekkürler Dilaver


__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve sıçtığı bok olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.10.17, 22:19   #5
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 791
Mesajlar: 6,517
Ettiği Teşekkür: 29096
Aldığı Teşekkür: 34512
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Çigan Müziği | Doğuşu | Müzikleri | Dansı

Müziğin insanı hipnotize eden bir havası var. Konuyu da pek güzel hazırlamışsın. Teşekkürler Dilaver.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.10.17, 23:09   #6
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1423
Mesajlar: 8,236
Ettiği Teşekkür: 49993
Aldığı Teşekkür: 30796
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Çigan Müziği | Doğuşu | Müzikleri | Dansı

Hareketli müziği insanın içini kıpır kıpır ettiriyor.

Tek kelimeyle harika bir konu olmuş Dilaver modum ellerine sağlık.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bela bartok, cimbalom, cszardas, çigan, dansı, doğuşu, gibsy kings, gypsy, hakkında bilgi, legenyes, liszt, müziği, müzikleri, nedir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 15:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.