Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Ortopedik Hastalıklar (http://www.forumgercek.com/ortopedik-hastaliklar/)
-   -   ön diz ağrısı (patella-femoral ağrı) belirtileri, nedenleri, tanı ve tedavi (http://www.forumgercek.com/ortopedik-hastaliklar/58146-diz-agrisi-patella-femoral-agri-belirtileri-nedenleri-tani-ve-tedavi.html)

Pitsy 30.12.09 17:42

ön diz ağrısı (patella-femoral ağrı) belirtileri, nedenleri, tanı ve tedavi
 
Diz eklemi denince hemen akla yük taşıyan tibia-femur kemikleri arasındaki ana eklem gelir. Aslında diz yakınmamalının önemli bir kısmını oluştururlar. Koşucularhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif atlayıcılarhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif bisikletçiler gibi dizi kıvrık pozisyonda bacağına yüklenen sporcularda diz kapağına aşırı bir yük biner. Bu aşırı yüklenme diz kapağının altındaki kıkırdak ve altındaki kemiğe aşırı yük biner ve ağrıya neden olur. Fakat bu bulguların çıkması için mutlaka sporcu olması gerekmez. Ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazede de bu tür ağrılar görülür.

Belirtiler;
 • Merdiven iner-çıkarken
 • Diz çöküldüğünde
 • Çömelip kalkıldığında
 • Diz bükülü pozisyonda uzun süre oturulduğunda ağrı olur.


Nedenler;

Dizin karmaşık yapısı çok hassastır. Ön diz ağrılarına etki eden çok sayıda faktör vardır.
Tanı;Eğer günün birinde yukarıdaki pozisyonlarda ağrınız başlarsa neden olan hareketi yapmaktan vazgeçip dinlenin ve bir basit ağrı kesici alın ve buz yapın. Eğer 1-2 güne kadar geçmezse ve tekrarlıyorsa diz konusunda deneyimli bir ortopediste başvurun.

Tanı için en değerli bulgular konuşma ve muayene ile elde edilir. Hastaların ağrılarının hangi pozisyonda arttığıhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif süresi çok değerli verilerdir. Sinemahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gifhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif uçak-otobüs yolculukları gibi dizin uzun süreli sabit kaldığı durumlarda dizde ağrı ve huzursuzluk hissemeye "theatre sign" (tiyatro bulgusu) denir ve ön diz ağrıları için çok tipiktir. Uzun süre spor yaptıktan sonra bırakan kişilerdede kas dengesizliğine bağlı ön diz ağrıları sıktır. Muayene eklendiğinde % 90 lara varan tanı konur. Hastalık hikayesi + muayene ön diz ağrılarının ana eklem ağrılarıyla karıştırlmasını önler. Ana eklemlerdeki MR bulguları ile ön diz problemleri gözden kaçanhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif gereksiz tedavi ve ameliyat olan çok sayıda hasta vardır.

Konuşma ve muayene sonrası ön diz ağrılarının nedenlerini ve ciddiyetini tesbit için çeşitli radyolojik incelemeler gerekir. Diz kapağının pozisyonunu saptamak için diz kapağının çeşitli açılarda pozisyon röntgenlerihttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif bilgisayarlı tomografi istenebilir. Diz kapağı ve altındaki kıkırdağın durumunun tesbiti ve diz içindeki-tendonlardaki diğer patolojilerin tesbiti için de MR sıklıkla gerekir.

Tedavi;


Tedavi ön diz ağrısının nedenine göre biçimlendirilir.

Tendonhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif yaralanmahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif aşırı yüklenme-antreman kökenli ön diz ağrılarında öncelikle RICE protokolü (dinlenme-buz-elastik bandaj-yukarıda tutma) uygulanır. Arkasından egzersizhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif germehttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif fizyoterapi ile esnetmehttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif çabukluk, kuvvetlendirme,
koordinasyon çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar normale dönünceye kadar devam eder. Sonrasında egzersizlere devam etmek nüksleri engellemek için gereklidir. Bu konuda doktorunuzla iletişimi koparmamanız gerekir. Cerrahi tedavilerin yeri çok sınırlıdır. Diz kapağı pozisyonunun bozukluğuna bağlı ön diz ağrılarında daha uzun ve zorlu bir süreç vardır. Öncelikli tedavi fizyoterapi ve egzersiz tedavisidir. Burada klasik fizik tedaviden çok farklı bir fizyoterapi uygulanır. Ön diz adelelerinden iç kısımdakiler elektroterapi ve egzersizle kuvvetlendirilirkenhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif diz kapağının hareketliliğini için manüplasyon yapılır. Fizyoterapi ile % 50-60 başarı elde edilir. 3 ay fizyoterapiye cevap vermeyen vakalarda cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelir.

Cerrahi tedavi olarak 2 temel seçenek vardır;

 • 1. Artroskobik cerrahi; 2 adet 1 cm den küçük kesilerden cerrahi yapılır. Artroskopi ile bozulmuş kıkırdak parçalarının traşlanması-canlandırılması yapılabilir. Artroskopik veya bazen 2 cm lik küçük kesiler eklenerek kıkırdak nakilleri yapılabilmektedir. (miniopen teknik)
  • Diz kapağının dışa devrik veya yarı çıkık olduğu durumlarda diz kapağını dışa doğru çeken kapsül artroskobik olarak kesilerek (LATERAL GEVŞETME) pozisyonunun düzeltilmesi sağlanır. Diz kapağının pozisyonunun tam düzelmediği durumlarda içteki kapsülün daraltılması da eklenebilmektedir.

   Bu tip artroskapiler sonrası hastalar 4 saat sonra yürüyerek ağrısız bir biçimde evlerine giderler.

   Başarı oranı % 80 lerdedir.

  2. Yönlendirme cerrahisi; Artroskopinin başarılı olmadığı veya diz kapağının ileri çıkık-yarı çıkık durumlarında diz kapağının anatomik kusurunu düzeltici kemik operasyonları gerekebilir. Bu konuda en popüler operasyon "Fulkerson Osteotomisi" dir. Bu operasyonda diz kapağı kemiğinin alt bağlantısı patellar tendonun tibiaya yapışma yerinin içe-öne-yukarı veya aşağı kaydırma olanağı vardır. Böylece diz kapağı pozisyonu düzelmiş ve kıkırdağına binen aşırı yükler azaltılmış olur. Ameliyat sonrası ciddi bir fizik tedavi gereksinimi vardır.
Korunma;

Ön diz ağrılarından korunmak için günlük yaşamda yapılacak şeyler vardır.


 • 1. Formda kalın; Genel vücut kondüsyonunuzu koruyun. Fazla kiloların olmaması dize binen yüklerin aşırı olmaması sağlar. Bunun için düzenli egzersiz yapın. Egzersiz öncesi 5 dakika ısının. Uygun ayakkabılar ile spor yapın.

  2. Germe egzersizleri yapın; Diz etrafı kasları için germe egzersizleri yapın.

  3. Temponuzu yavaş arttırın; Egzersiz yoğunluğunu aniden aşırı bir biçimde arttırmayın.

  4. Dizinize aşırı yük bindiren egzersizlerden uzak durun;
  Diz çevresi adelelerini kuvvetlendirmek için yapılan "leg extantion"http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif "leg press" hareketlerinde dizinizin bükme açısını 0-45 derece arasında ve ayak uçları dışarı bakar pozisyonda tutun. Hip abduktion hareketini yapmayın.

**EMEL** 30.12.09 20:18

Cevap: ön diz ağrısı (patella-femoral ağrı) belirtileri, nedenleri, tanı ve
 
Teşekkürler Pitsy seni böyle ciddi konularda görünce ne yalan söyliyim önce bi afallıyorum :)

çok faydalı bir paylaşım olmuş sağol canım...

banazlı 31.12.09 02:24

Cevap: ön diz ağrısı (patella-femoral ağrı) belirtileri, nedenleri, tanı ve
 
Teşekkürler Pitsy,önemsemedigimiz aslında çok önemli bir konu işlemişsin.:zgd:


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker