Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Oyun Dünyası


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.01.10, 21:58   #1
Outlaws
Ziyaretçi
Outlaws - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Knight Online Nedir ?

"Knight Online Nedir ? "

Knight Online Malezyalı Bir Bilgisayar Programcısı Tarafından Yapılan Karsılıklı iki Irkın Savasını Konu Alan Devasa Bir Multi Player Online Oyundur..

"Knight Online paralı mı?"
Hayır, kısmen paralı değil. Oyunu para ödemeden oynayabiliyorsunuz, ama paralı üyelik (premium account) sahibi olmayan oyuncular sunuculara bağlanmakta büyük zorluk çekiyorlar.


"Knight Online'ın Türkçe yaması var mı?"
Hayır, oyun için henüz resmi bir Türkçe yama yok.


"Knight Online'dan oyun sırasında bilgisayarıma virüs girer mi?"
Kısa ve net, hayır. İlk olarak oyun içerisinden bir kullanıcıya dosya göndermek imkansız. Kötü niyetli bir kişinin oyun sırasında bu anlamda yapabileceği tek şey, sizin IP numaranızı bulmak ve bunu başka bir programda kullanarak bilgisayarınıza girmeyi denemek olacaktır. Ama son çıkan yamalarla birlikte oyuncuların IP adreslerini ele geçirmek de zaten tarihe karışmıştır.


"Manner nedir? Ne işe yarar?"
Bu konu uzun süre tartışıldı; kimi daha iyi item çıkıyor dedi, kimi upgrade şansını yükselttiğini iddia etti. En sonunda yetkililer tarafından manner puanları için "henüz hiç bir işlevi yok" açıklaması yapıldı. Manner puanlarının son eklenti paketi Reign of the Fire Drake'e rağmen hl hiçbir işlevi yok.


"Low Quality Jewel ne işe yarıyor?"
Knight Empire ile eski Cursed Upgrade Scroll'lar Low Quaility Jewel oldular. LQJ'lar, Proconsul'dan alacağınız armor görevinde kullanılırlar. Ayrıntılı bilgi için Proconsul'a başvurabilirsiniz .


"Mage'lerin Level 35 büyüsü nasıl yapılıyor?"
Bu büyüleri yapabilmek için Blast Scroll'lara ihtiyacınız var. Bu scroll'ları pazardan satın alabilirsiniz; satın almak için yeterli paranız yoksa Antares, Haunga, Harunga, Baron veya Cardinal öldürerek bu scrolları düşürebilirsiniz. Tabiki scroll çıkma ihtimali gayet düşük.


"Knight Online'daki level sınırlaması nedir?"
Son eklenti paketi Reign of the Fire Drake ile birlikte yapılan değişikliğe göre, oyunda şu anda ulaşabileceğiniz en yüksek seviye 80'dir.


"Klanlar ne işe yarar?"
Klanların en büyük faydası, yapılan klan partileriyle daha hızlı level atlayabilmektir. Diğer bir yararı da eğer klan içerisindeki insanlar birbirlerini tanıyorlarsa "clan chat" bölümünden rahat konuşabilmektir. Eğer klandaki karakterlerin level'ları yüksek ise ve yeterli National Point'e sahipse pelerin görevini yapabilirler. Böylece doğal olarak biraz "karizma" getirisi de var. Daha da ileride Colony Zone'a ve savaşlara klan üyeleri birlikte giderler ve oyunun asıl zevkini çıkartırlar. Eğer gerçekten iyi bir klandaysanız item ve para yardımı da alabilirsiniz.


"Klanların seviyeleri neye göre belirlenir?"
Klanlar, üyelerinin sahip olduğu toplam national point'e göre seviyelendirilirler. Klanların seviyeleri için gereken national point'ler şöyledir:

Seviye 5: 0-74.000
Seviye 4: 74.000-144.000
Seviye 3: 144.000-360.000
Seviye 2: 360.000-760.000
Seviye 1: 760.000+
Ayrıca klanınız server'da ilk beşte olursa kolunuzdaki clan tag alevli, hatta yanarlı dönerli görünür. Pelerin almak için ise klanın en az grade 3 olması, yani en az 144.000 np'ye sahip olması gerekir.


"Battle Priest'ler neden Raptor kullanmıyor?"
Priest'ler master olmadan önce Spear ve Sword kullanırlarsa bir handikap yaşıyorlar ve saldırı güçleri yarıya iniyor. Master olduklarında ise Sword kullanımı ile ilgili handikap ortadan kayboluyor, spear'lar için ise bir değişiklik yaşanmıyor. Raptor da bir Spear olduğu için 60+ battle priest'ler Durandal/Mirage Sword kullanıyorlar. una Rağmen Eğer İmkanı Varsa Battle Priestler İcin En Uygun Silah Iron Impact - HellBreaker Gibi Club Türevi Ap si Yüksek Silahlar Olmalidir.


"En iyi sınıf (rogue,mage,warrior,priest) hangisi?"
En iyi diye bir şey yoktur, sorgulamak da gereksizdir çünkü bu durum oyunun mantığına ters düşer. Zaten eğer "en iyi" olarak tanımlanabilecek bir sınıf olsaydı herkes onu seçerdi değil mi? Farklı class'lar farklı durumlarda birbirlerine karşı üstünlük sağlayabilirler, ama iş yine de her zaman oyuncunun kendisinde biter. Bu yüzden önemli olan en çok zevk alacağınız ve de size en uygun olan sınıfı seçmektir.


"Exceptional silahların normallerinden farkı nedir?"
Exceptional silahlar, +1'de normal olanlara göre daha fazladan 2 attack power'a sahipler. Tabiki buna bağlı olarak daha zor elde ediliyorlar.


"Rebirth item nedir? Ne faydası vardır?"
Rebirth, Fire Drake eklentisi ile birlikte gelen bir upgrade sistemidir. Middle Class ve üzerindeki +7 ve daha üst seviye silahlar/zırhlar, Rebirth Scroll kullanarak rebirthed item'a dönüştürülebilmektedir.
Rebirth sisteminin faydası, eskiden tek scroll ile yaptığımız bir upgrade'i 4 aşamaya bölerek şansını artırmasıdır. Bir örnekle açıklayalım:
Örneğin bir Rogue Chitin Pauldron +7/12 Dexterity zırhımız olsun. Bunu +8/15 yapmak istesek, upgrade şansımız %5 gibi bir şey. Onun yerine Rebirth yaptığımızda, elimizde bir Rebirthed +1/12 Dexterity zırhımız oluyor. Bu zırhı upgrade etmek istediğimizde yaklaşık %20 şansa sahibiz, ama normal +8 zırha karşılık gelen Rebirthed +5 zırh elde edebilmek için tam dört kez upgrade yapmak zorundayız. Kısaca tek tek düşündüğümüzde Rebirthed Item'ları upgrade etmek dört kat daha kolay, ama +8 item elde etme şansımız dört kez upgrade yapmamız gerektiği için eşit.
Bunun yanında +7 rebirth silahlar elemental damage sahibi iseler parlamakta, zırhlar ise yanıp sönmektedir.


"Kekuri Ring nereden çıkar?"
Kekuri Ring Kekurikekukaka isimli boss'tan ve her türlü Kecoon'dan nadir de olsa düşer. Kekurikekukaka Moradon'da Kecoon bulunan her yerde çıkıyor, pek belli bir saati de yok. Ama özellikle server'lar yeniden başlatıldıktan sonra sağa sola bir bakınmakta fayda var.


"Lag nedir? Neden ortaya çıkar? Ne çeşitleri vardır?"

Lag kısaca sunucu ile oyuncunun bilgisayarı arasındaki veri transferinde yaşanan gecikme olarak tanımlanabilir.
Sunucuda, oyuncunun bilgisayarında, ya da Türk Telekom'da oluşan bir problem yüzünden ortaya çıkabilir.
Veri gönderiminde ve veri alımında yaşanan gecikme olarak iki gruba ayrılabilir.

Veri gönderiminde gecikme yaşanırsa oyuncunun karakterinde yaptığı değişiklikler sunucuya geç ulaşır ya da ulaşmaz. Geç ulaşırsa bu değişiklikler diğer oyuncular tarafından da geç algılanır. Hiç ulaşmaz ise değişiklikler sunucuya kaydedilmediği için geçersiz sayılır.
Veri alımında yaşanan gecikme ise diğer oyuncularda ve oyun dünyasında yaşanan değişikliklerin oyuncunun bilgisayarına geç ulaşmasına ya da ulaşamamasına neden olur. Geç ulaşırsa oyuncu yanına kadar gelen bir düşmanı farketmeyebilir, arkasından da kendini bir anda ölü bulabilir. Veriler oyuncunun bilgisayarına hiç ulaşmazsa disconnect mesajı alır ve oyundan kopar.

Unique Silahlar

Ayrıntılı Bilgi Vermek Gerekirse

Uniqueleri 3 e Ayıralım

Temle Itemler : HEllBreaker / DarkVane / EnioinBow / RonStaff / Wreath Of Erenion Staff / Lighting Erenion Staff / Glacier Erenion Staff /

+6 da Parlamaya ( Yanmaya ) Baslar Ve Kesinlikle Rebith Basilmaz..

oss Dropları : ChitinBow / ScorpionBow / 2Handed Giantic Axe / 1 Handen Giantic Axe / 2 Handed Javana / 1 Handed Javana

Scorpion Bow Haric +0 da Parlamaya ( Yanmaya ) Baslarlar.. ScorpionBow +6 da Parlamaya Baslar.. Kesinlikle Rebith Basilmaz..


BiFrost Itemleri : Sherion / Avedon / Lugias / Heleneid CrossBow / Garp / HEllBlodd / Elysyum / Holy Animour

+6 Dan Iibaren Parlamaya ( Yanmaya ) Baslarlar Ve +7 den Itibaren Normal HClass Itemler Gibi Rebith Basilabilir.. Unique Itemler Arasında Sadece BiFrost Itemlerine Rebith Basılabilir..


Ayrıca Tum Unique Itemleri ( Takılar Haric ) Upgrade Edebilmek İcin Öncelikle BUS ( Blessed Upgrade Scrol ) Kullanarak Upgradeye Acmak Gereklidir Ve Sadece +3 e Kadar %100 Garantidir..

  Alıntı ile Cevapla
'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.01.10, 22:06   #2
Outlaws
Ziyaretçi
Outlaws - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Knight Online Nedir ?

KARAKTER YAPILANDIRMA:

Priest

Priest nedir?


Priest oyunda diğer oyuncuların yararları için yapılan bir characterdir.

Skillere ön bakış.

Skiller buff (playerlarin max. Hp lerini artıran skill.),Heal (playerlarin düşen canlarını artıran skill.), Rezzer (Ölen playerlari diriltmek,ya da player & moblara debuff [lanet] atan skill.)

Skiller ve işlevleri.

Basic skiller.

Tiny Healing level 1 . Playerin canını 15 healler.
Light Strike level 2 . Lightning bazlı bir atack yapar.
Strength level 4. Playerin strength statını 15 arttırır.
Light Healing level 5. Playerin canını 30 healler.
Resist Poison level 6. Playerin posiona karşı korunumunu 20 arttırır.
Brightness level 7. Lightnin bazlı bir atack yapar.
Tiny restore level 8. Playeri 20 saniye boyunca 50 healler.Saniye baş 50/20 heal.

Aura skilleri.(Buff)

Insenbility skin Level 3. Playerin defansını 20 arttırır.
Grace level 6. Playerin canını 60 artırır.
Resist all level 9. Playerin magic,curse ve posion defansını 20 artırır.
Wrath level 11. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %120 damage vurur.
Insenbility shell Level 12. Playerin defansını 40 arttırır.
Brave level 15. Playerin canını 120 artırır.
Wield level 20. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage vurur.
Insenbility Armor level 21. Playerin defansını 80 artırır.
Strong level 24. Playerin canını 240 artırır.
Bright mind level 27. Playerin magic,curse ve posion defansını 40 artırır.
Wildness level 29. Kendi strengthini 30 artırır.
Insenbility shield level 30. Playerin defansını 120 artırır.
Hardness level 33. Playerin canını 720 artırır.
Calm mind level 36. Playerin magic,curse ve posion defansını 60 artırır.
Insenbility barrier level 39. Playerin defansını 160 artırır.
Harsh level 41. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage ve ekstra 100 damage vurur.
Mightness level 42. Playerin canını 960 artırır.
Fresh mind level 45. Playerin magic,curse ve posion defanısını 80 artırır.
Corrupts level 51. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstra 50 damage vurur.
Insenbility protector level 51. Playerin defansını 200 arttırır.
Undying level 54. Playerin canını %60 artırır.
Heapness level 54. Playerin canını 1200 artırır.
Greatness level 57. Partydeki playerlarin canını 1200 artırır.
Massiveness level 57. Playerin canını 1500 artırır.
Insenbility peel level 60. Playerin defansını 300 artırır.
Passivness level 70. Playerin canını 2000 artırır.
Breath of god level 70. Tüm partiyi cureler.
Massive binder level 72. Partideki tüm playerlarin canını 2000 artırır.
Round insenbility level 74. Partideki tüm playerlarin defansını 300 artırır.
Incentbility guard level 76. Partideki tüm playerlarin defansını 350 artırır.
Superior lease level 78. Partideki tüm playerlarin canını 2500 artırır.
Counter curse level 80. Playeri 10 saniyeliğine debufflardan korur.

Heal skilleri.

Minor Healing level 0. Playeri 60 healler.
Light restore level 3. Playeri 20 saniyeliğine 100 healler.
Healing level 9. Playeri 240 healler.
Collision level 11. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %120 damage verir.
Restore level 12. Playeri 20 saniyeliğine 400 healler.
Major Healing level 18. Playeri 360 healler.
Shuddering level 20. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage verir.
Major restore level 21. Playeri 20 saniyeliğine 600 healler.
Cure curse level 25. Debuffları siler.
Great Healing level 27. Playeri 720 healler.
Blasting level 30. Skill sahibine 30 str puanı ekler.
Great restore level 30. Playeri 20 saniyeliğine 800 healler.
Cure disease level 35. Sürekli can götüren debuffları siler.
Massive Healing level 36. Playeri 960 healler.
Massive restore level 39. Playeri 20 saniyeliğine 1500 healler.
Ruin level 42. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage ve ekstra 100 damage verir.
Superior Healing level 45. Playeri 1920 healler.
Superior restore level 48. Playeri 20 saniyeliğine 2500 healler.
Hellish level 51. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstra 50 damage verir.
Complete Healing level 54. Playeri 10000 heal yapar.
Group massive Healing level 57. Tüm partideki playerlari 960 heal yapar.
Group complete Healing level 60. Tüm partideki playerlari 10000 heal yapar.
Critical restore level 70. Partydeki tüm playerlari 20 saniyeliğine 3000 heal yapar.
Fast recovery level 75. Playeri 2500 healler,20 saniyeliğine 3000 restore yapar.
Fast restore level 80. Tüm partdeki playerlarin 20 saniyeliğine 6000 heal yapar.Saniye başı 300 heal.

Healler priestlar pot basabilir.Bu özelliğin en yaygın olarak kullanılanı 720 pot basımıdır,çünkü oyundaki en çok kullanılan hp potu 720 lik olanıdır.Bu özelliği kullanmak için priestların " Group Complete Healling " skillinin açık olması gereklidir.Gerekli malzemeler sundriesten alınan yaklasık olarak 2.5k değerindeki prayer of favor kağıdı ile,45 hp dolduran en ucuz can potudur.Bu iki malzemenin her biri ile 1 pot elde edilir.Pot basma işlemi ırkların ana şehirlerindeki (luferson - el morad castle) great priest helenada yapılır.En son şık seçilir.Pot basma işlemi çok kolay bir para kasma yöntemidir.

Holy skileri. (Debuff-Rezzer)

Gate level 0. Re-spawn noktasına direk teleport olur.
Malice level 3. Rakibin varsa ac’sini siler,normal defansını %20 sini siler.
Clear mana level 9. Rakibin manasını 480 azaltır.
Tilt level 12. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %120 damage verir.
Confusion level 15. Düşmanın büyüsün %30 düşürür. (?)
Bloody level 21. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage verir.
Slow level 24. Rakibin atack hızını %20 düşürür.
Reverse life level 27. Rakibin buffını siler.
Eruption level 30. Skill sahibine 30 str ekler.
Sleep wing level 33. Seçilen mobu 20 saniye uyutur.
Loved resurrection level 33. Kaybolan experience’ın %60ını geri verir,karşılığında 2 taş alır.
Sweep mana level 36. Rakibin manasını 960 azaltır.
Raving edge level 39. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage ve ekstra 100 damage vurur.
Blessed resurrection level 42. Kaybolan experience’ın %70ini geri verir,karşılığında 5 taş alır.
Parasite level 45. Varsa rakibin buffını siler,normal canının da %20 sini alır.
Hades level 51. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstra 50 damage vurur.
Sleep carpet level 54. Belirli bir alan içindeki mobları 20 saniyeliğine uyutur.
Blessed resurrection level 54. Kaybolan experience’ın %80ini geri verir,karşılığında 15 taş alır.
Torment level 57. Belirli bir alan içindeki rakiplerin varsa ac’sini siler,normal defansının %30 siler.
Massive level 60. Rakibin atack gücünü %20 düşürür.
Sub side level 70. Belirli bir alan içindeki rakiplerin atack gücünü %20 düşürür.
Superior parasite level 75. Rakibin varsa buffını siler,normal canını da %30 düşürür.
Discountess level 80. Belirli bir alan içindeki rakiplerin manasını 3820 düşürür.

Master skilleri.

Valor level 0. Playerin hp’si %30un altına düştüğü zaman,defans %20 artar.
Judgement level 2. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstradan 150 damage verir.
Absoluteness level 5. Tüm atack damagelerini %5 azaltır.
Matchness level 10. Tüm atack damagelerini %10 azaltır.
Helis level 12. Rakibin defansına bakmadan %250 damage ve ekstradan 400 damage verir.
Curse reflection level 15. Playeri debufflara karsı 10 saniye korur ve atılan debuffın sahibine işlemesine olanak sağlar.
Illisuon web level 20. Magic atacklara karsı 20 saniyelik koruma verir,magic atacklardan alınan damageleri %30 düşürür.

Prieslar master açabilmek için 10ar tane saphire crystal ve opal ile Holy water of templeı priest minevraya verirler.
62 skilli için 100 zombie gözü 30 opal ve 5milyon coin priest minervaya veriliyor.

Priestin skilleri bunlardır.Bir oyuncu kendi yetenekleri ve isteklerine göre bu skilleri kullanır..Benim görüşüm level kasmak için buff,kalanı heal skillidir..60’dan sonra en iyi para kasma skilli ise healdir.60 level healler bir Priest,günde rahatlıkla 50 milyon Kasabilir.Rezzerlikte iyi bir para kasma yoludur..Ayrıca cz’de en rahat np kasan priestlar ise bufferdırlar.Townda oturup sadece buff verirler..Ama action seven Priestlar heal kalanı debuff veya debuff,kalani heal olup parti ile takılırlar..Ve çok iyi derecede eğlenirler..

Geldik statlara.2 çeşit Priest vardır,str (atack priest) ve int Priest..Ben int priestlara demin ki paragrafı aynen öneriririm.Str priestlar ise 62’den sonra Rezzer kalanı healler olurlar..63’de ise judg,1920 heal ve massive ile iyide item varsa çok devasa olur str priestlar..Çünkü bana göre oyundaki en avantajlı class Rezzer atack priesttır..
Kısaca priestların stat dağılımını şöyle açıklayabiliriz.

• Str priest 76 int kalanı str verir,65 lvl dan sonra str 255 olacagı için kalanı hp verir. Battle priest için ek bilgiler aşağıdadır .

Battle Priest/Savaşçı Priest yada iyice Türkçeleştirirsek // Savaşçı Rahip Anlamına Gelir.

Oyuna Başlamadan önce İlk OLarak Irk ve Sonra Priest Clasını seçtikten Sonra İlk 10 Stat'ı Str'Ye Verin.

Server:Manes Olsun Ve fiyatları Manes Piyasasına göre ayarlayalım.

(0-30 Level arası Dizilmesi Gereken Itemlar Ve Kasılacak Yerler)

0-15'e kadar Worm,Carion Crawler,Earth Worm,Snatcher,Bandicoot Gibi Türde Yaratıklarda Kasın
Bu Leveller Icınde Birşey giymenizi Tavsiye Etmiyorum Giyersenizde +2 +3 Giyin Ama Bunları bile Giymek saçma İlla giyeceğim Bir şeyler Diyosanız +3 giyin.Int'i 76 ya kadar verin.(+8 Set giyebilmek İçin)Sonra Hep Str ye abanın.

Skill Açtırma : +10 olunca Skilleriniz Açtırın.
Buff-Heal Olmanızı Tercih Ederim Cabuk Kasarsınız Ama Holy Spirite 3 tane Skill Verip Malice ide açtırbilirsiniz.
Heal-Holy veya Holy-Heal OLursanız Kasmanız Biraz Zor Olur Ve ileride Sc almak Zorunda Kalabilirsiniz.

16-25 Level arası Bulcan,Small Bulcan,Kecoon,Kecoon Raider gibi yerlerde Kasın.Kıyafetlerinizi Değiştirmeyin

26+ Olunca Werewolf lerde 27 28 Yaptıktan sonra Direk Emc ye gidin ve Lycan Larda Kasmaya Başlayın.
Quest Kafetlerini Giymeye Başlayın.

30+ olunca Direk Zombie lerde 45 e kadar hatt 48 e kadar kasın.
Kıyafetleriniz +7 Set Yapın Ve Elinize +7 Large Breaker Bulmaya Çalışın
+7 Setiniz 2Hp 3Str den Oluşsun Takılarıda Str Seçin (+) sı Önemli Deil

48-55 Arası Dts,Ash,Dtc gibi Yerlerde Kasın
Kıyafetlerinizi 55+ Olunca Andreama Geçeceğiniz İçin +8 2hp 3str olarak set yapın
Takılar +8 +9 Karışık Str OLsun

55-60 Arası Apostle,Deru,Harpy, de kasın
Kıyafetleriniz Kalsın
Takılar Kalsın

Master %50 Sword Atack Verdiğinden Sword Almaya Çalışalım ( Ama II da olabilir )

Ms Manes Piyasasına göre 23 Gb Rebirth 1 adet alalım
Takılarımız +9 +10 Karışık Yapalım
Setimiz Kalsın Yaklaşık 2K aP Olucaktır.

Ayrıca 70+ lar içinde Bir Kısım Açtım ^^
UnHolyPriest'ın Seti / Level 72
+7 Hb (+8 de olabilir açıklamıyor^^)
Üstü +8 Set 2 Hp 3str
Takılar:Bu kısım biraz Yüreğinizi Hoplatabilir Bİr bardak soğuk su Alın
Dual Ring Of Magic (40 def verior)
Wp+1
We+1
Sse

Intler...

* +7 shell için 188 int verilir.

* +7 chitin için 172 int verilir.+8'i için 174 int.

* +8 fp için 158 int verilir..

Benim tavsiyem kalkan olarak scorpion shielddir (Tabii bulunması ya da alınacak güçte olduktan sonra Chitin Shield değişilmez bir kalkandır ..) ancak bulunamaması durumunda,+8 kite shield süper olur.Hp bonusundan dolayı.Ve az str istemesinden dolayı.Böylece az bir defanstan tasarruf ile charın hp si devasa bir warriorunkiyle eşit olur.Benim tavsiyem orta lvllardaki bir int priestin (60-65) +7 chitin set,+8 kite shield kullanmasıdır.Böylece str chitine göre verilir,hp statı çok iyi olur.Yeteri kadar str-int verildikten sonra int priestlar tamamen hp verirler.. Ve şunuda unutmayalım,master öncesinde priestlara sword atack vermez.Master öncesi battle priestlar için en iyi atack veren silahlar club ve hammerlardır.Lütfen master öncesi battle priestlar bu öneriyi kafaya taksın,çok önemli bir noktadır..Boşa harcanan paralardan fazla can sıkan bir şey yoktur..

Ve geldik priestların en kritik yeri,silaha..Benim tavsiyem bütçeye göre; smite hammer , tooth veya lobo hammer'dır..Çünkü int priestların içi dışı hp olmalıdır..


Warrior

Warrior nedir ?

Warrior oyundaki en fazla defans ve cana sahip characterdir..Bu özelliği ona mükemmel bir dayanıklılık ve atack gücü verir.


Skillerle ön bakış.

Warriorların skilleri atack,defans (warrioru warrior yapan defans özelliği.) ve berserkingdir(atack,defans vs. çeşitli bonuslar veren skill.).Bu Skiller warriorun temel taşları ve warriora hayvan dememizi açıklayan unsurlardır

Skiller ve işlevleri..

Basic Skiller.

Sprint level 1. Koşma hzını geçici olarak arttırır.
Slash level 3. Rakibe %120 damage verir.
Crash level 5. Atack 1.5 katına çıkar.
Defense level 7. Defans geçici olarak artar.
Piercing level 9. Atack 2 katına çıkar.

Atack skilleri.

Hash level 0. Defansa bakmaksızın rakibe 30 damage verir.
Hoodwink level 5. Rakibe %150 damage verir.
Shear level 10. Rakibin defansına bakmaksızın 50 damage verir.
Pierce level 15. Iskalamadan rakibe %100 damage verir.
Leg cutting level 20. Rakibin hızını azaltır.
Carving level 25. Rakibe %200 damage verir.
Sever level 30. Defansa bakmaksınız rakibe 100 damage verir.
Freak level 35. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage verir.
Multiple shock level 40. Rakibe %150 damage ve ekstradan 50 damage verir.
Cleave level 45. Rakibe %250 damage verir.
Mangling level 50. Rakibin defansına bakmaksızın %150 damage verir.
Thrust level 55. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage verir.
Sword aura level 57. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstradan 150 damage verir.
Sword dancing level 60. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %250 damage ve ekstradan 150 damage verir.
Howling sword level 70. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %300 damage ve ekstradan 200 damage verir.
Bleeding level 75. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstradan 100 damage verir.Ayrıca 20 saniyeliğine 1000 damage verir.(Saniye başına 50 damage.)
Hell blade level 80. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %300 damage ve ekstradan 350 damage verir.

Defans skilleri

Hinder level 5. Defansı %20 artırır.
Resist level 10. Resistleri 30 artırır.
Arrest level 15. Defansı %30 artırır.
Endure level 20. Resistleri 60 artırır.
Binding level 30. Bir yaratığa 10 damage vurarak sana saldırmasını sağlar.
Bulwark level 35. Defansı %40 artırır.
Immunity level 40. Resistleri 90 artırır.
Provoke level 45. Etrafındaki yaratıkları yanına çeker.
Decent level 50. Seçili party arkadaşının yanına ışınlar.
Evading level 55. Defansı %50 artırır.
Sacrifice level 60. Party arkadaşının canını doldurmak içini kendini kurban eder.
Iron skill level 70. Defans %30 artar.Bunun yarısı kalkan takılırsa gerçekleşir.
Wool of iron level 75. 10 saniyeliğine defans 3 katına çıkar ancak hareket hızı %50 düşer.
Iron body level 80. Defans %40 artar,kalkan takılı değilse bu %20 ye düşer.

Berserking skilleri.

Gain level 5. Strength puanı 15 artar.
Pain killer level 10. 100hp 200mp ye dönüşür.
Raise level 15. Hp puanını 10 artırır.
Outrage level 20. Alınan damageler manayı düşürür.
Blood of hate level 25. Belirli mesajedeki düşmanlara aura of swordla saldırır.
Restoration level 30. Hp dolma süresini hızlandırır.
Blaze killer level 35. 200hp 400mp ye dönüşür.
Nimble wind level 40. Dexterity puanı 20 artar.
Return to life level 45. 500mp yi 250hp’ye dönüştürür.
Regenaration level 50. Hp dolma süresini max. seviyeye ulaştırır.
Frenzy level 50. Alınan damageler manayı düşürür.
Quake level 60. Çevredeki tüm düşmanlara damage verir.
??? level 70. Atack hızı geçici olarak %40 artar.
Berserker level 75. 20 saniyeliğine atack %20 artar ama defans 300 düşer.
Hp booster level 80. Hp oturmadan da dolar.

Master skilleri

Boldness level 0. Hp %30’un altına düştüğü zaman defans %20 artar.
Scream level 2. Rakibe %250 damage ve ekstra 150 damage verir.Bu atack ıskalamaz ve rakibin hareketini kesebilir.
Absoluteness level 5. Tüm alınan atack damagelerini %5 düşürür.
Matchness level 10. Tüm alınan atack damagelerini %10 düşürür.
Axe blade level 15. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage verir.Ekstra 1000 damage belirli bir süre etki eder.
Shock stun level 20. Rakibe %200 damage verir,3 saniye durdurur.

Warriorlar master açabilmek için lobo-lupus ve lycaon pendant üçlüsü,10ar tane opal saphire ve crystali warrior master skaky'e veryorlar.
Warriorların 62 skilli screamı kullanmaya gerekli scroll için Feather of harpy quenn,30 saphire ve 5m warrior master skaky'e veriliyor.

Warriorların skilleri bunlardır.Warrior oynayan kullanıcılar klasik Skiller kullanırlar..Bu pek fazla değişmez.Eskiden (provoke olduğu zamanlar) warriorlar 45e kadar defans,geri kalanı atack verirlerdi..Ama artık provoke kalktığı için warriorlar atack,kalanı defans veriyorlar..15 str yi açmak isteyenlerde 5 tane skilli berserking kısmına veriyorlar.Bu skill döngüsünün pek fazla aksi olmaz.

Warriorların stat dağılımları 2 çeşittir.Şimdi biraz da ondan bahsedelim..

1-Tank warrior..

Hp’sini yükset tutmam amacıyla,shell giyecek str,kalanı hp veren warrior tipidir.Avantajı çok yüksek hp,dezavantajı ise kendi level’ındaki bir warriordan en az 100 ila 200 arasında atack kaybıdır.

2-Normal warrior..

Tank warriora göre daha sık tercih edilen warrior tipidir.Burada esas alına nokta,shell giyecek kadar hp (94) geri kalanı str vermektir.Str puanı 255’e ulaştıktan sonra warriorlar hp verirler…

Warrior hakkında dip bilgi:Paper warrior diye bir şey saçmalıktan ibaret değildir..Warrioru warrior yapan şey defans&hp ve atackın hep bir arada olmasıdır.Defans ve hp’den ödün vererek atack artırma çabası saçmadır,böyle bir şey asla ama asla tavsiye etmem.


Mage

Mage nedir?

Mage çeşitli büyülerle yani magic atacklarla saldırı yapan characterdir.Diğer characterlerden kendini ayıran en belirgin özelliği,başkalarını yanına çekmesi ve moblara karşı alan büyüleri kullanmasıdır.

Skilleri ön bakış..

Bir mage için hem en kolay,hem de en zor şey level kasmaktır..Eğer bir magein kendi kafadarı olan arkadaşları varsa,level kasmak en kolay magee göredir..Ancak bir mage oyunda yalnızsa,değil roguelar,warriorlar bile halinden anlamaz onların..Bir mage için önerim level kasmadaki o “zorluğu” atlatabilmek için birincil skillini asla lightning olarak seçmemesidir..Level 62 ya da 63’e kadar bence bir mage ikinci skill olarak her türlü lightning kullanmalıdır.Birinci skill flame ya da glacier olabilir.

Skiller ve işlevleri.

Basic Skiller.

Flash level 1. Küçük bir lightning atağı.
Shiver level 3. Küçük bir atack.
Summon party members level 4. Party arkadaşını yanına ışınlar.Dolma süresi yoktur.
Flame level 5. Küçük çaplı bir flame atağı.
Cold wawe level 7. Bir ice atağı yapar.
Spark level 9. Küçük bir lightning atağı.
Gate level 15. Re-spawn noktasına ışınlanır.
Escape level 30. Tüm partiyi towna ışınlar.

Fire skilleri.(Max damage.)

Burn level 3. Küçük bir flame saldırısı.
Resist fire level 6. Playerin fire resistini 20 artırır.
Blaze level 9. Küçük ve devamlı damage.
Fire ball level 15. Rakibe ateşten bir top atar.
Ignition level 18. Rakibin etrafını flame ile sarar ve devamlı yapılan saldırı çok fazla damage verir.
Endure fire level 24. Playerin fire resistini 50 artırır.
Fire spear level 27. Rakibe mızrak şeklinde bir ateş atar.
Fire burst level 33. Küçük bir alan büyüsü.
Fire blast level 35. Rakibe fire blast yollar.
Hell fire level 39. Rakibin vücudunu ateşle sarar,devamlı damage verir.
Fire blade level 42. Staff ile saldırı,ekstra fire damage.
Specter of fire level 43. Dolma süresi olmadan devamlı ateş saldırısı.
Inferno level 45. Belirli bir alandaki düşmanları etkileyen bir patlama.
Immunity fire level 48. Playerin fire resistini 80 artırır.
Pillar of fire level 51. Rakibi ateşle sarar.
Fire thorn level 54. Rakibe güçlü bir damage verir.Playerlardan can çeker,moblara can çekme işlemez.
Manes of fire level 56. Dolma süresi olmadan devamlı ateş saldırısı.
Fire impact level 57. Güçlü ve devamlı can götüren bir flame patlaması.
Supernova level 60. Belirli bir alana supernova indirir,playerlara işlediği takdirde belirli zaman araklıklarında damage verir.Moblara bu zehir işlemez..
Incineration level 70. Koca bir ateş parçası rakibin kafasına iner
Meteor fall level 70. Belirli bir alana meteor düşürür.
Fire staff level 72. Staff ile güçlü bir atack yapar.
Armor of fire level 75. Kendine saldıran düşmana atack yapar.Değişmeyen bir flame damage verir.
Vampiric fire level 80. Rakibe ateş topu yollar.Bu top rakibin canını emer,manasını düşürür.Hayatını kaydırır
Ignition level 80. Rakibin üzerine meteor indirir.

Ice skillleri.(Ya da glacier..2. en yüksek damage ve yavaşlatma kabiliyeti.)

Freeze level 3. Küçük bir ice atağı.
Resist cold level 6. Playerin ice resistini 20 artırır.
Chill level 9. Büyülü bir ice atağı yapar.Büyüden etkilenen rakip,20 saniyeliğine yavaşlar.
Frozen Armor level 12. Playerin defansını artırır.
Ice arrow level 15. Bir ice atack.
Solid level 18. Skill dolma süresi olmadan rakibe atack yapar.Skillden etkilenen rakip,yavaşlar.
Endure cold level 24. Playerin ice resistini 50 artırır.
Ice orb level 27. Rakibe ice orb gönderir.
Frozen shell level 30. Playerin defansını artırır.
Ice burst level 33. Belirli bir alandaki rakiplere ice atağı yapar.
Ice blast level 35. Düşmana ice blast patlamasıyla atack yapar.
Frostbite level 39. Düşmana frostbite büyüsü yapar.Etkilenen düşmanın hızı düşer,yavaşlar..
Frozen blade level 42. Staff ile ice atack yapar.
Specter of ice level 43. Skill dolma süresi olmadan ice atackı yapar.
Blizzard level 45. Belli alandaki düşmanlara blizzard büyüsü yapar.Büyüden etkilenen düşmanlar geçici olarak yavaşlar.
Immunity cold level 48. Playerin ice resistini 80 artırır.
Ice comet level 51. Rakibe atack yapmak için ice comet indirir.
Ice barrier level 54. Playerin defansını artırır.
Manes of ice level 56. Skill dolma süresi olmadan buz atağı yapar.
Ice impact level 57. Düşmanı şok edici bir buz patlamasıyla şok eder.Devamlı damage verir.
Frost nova level 60. Güçlü bir buz patlaması gerçekleşir.Bundan belirli bir alandaki düşmanlar etkilenir ayrıca hareket hızlarıda düşer.
Prismatic level 70. Soğuk cumulusu seçili rakibin üstüne yıkar.
Ice storm level 70. Soğuk cumulusu belirli alandaki rakiplerinin üstüne yıkar.
Ice staff level 72. Staff ile güçlü bir saldırı yapar.
Armor of ice level 75. Kendisine kim atack yaparsa ona damage verir ve yavaşlatır.
Freezing distance level 80. Rakibi anında dondurmak için kristaller saçar.Rakibin donma ihtimali,canına bağlıdır.

Lightning skilleri (En az damage veren Skiller.Durdurma ve kör etme özelliği.)

Charge level 3. Damage veren Lightning atackı.
Resist lightning level 6. Playerin lightning defansını 20 artırır.
Counter spell level 9. Küçük bir lightning atackı yapar.
Lightning level 15. Ligthning atackı yapar.
Static hemisphere level 18. Rakibin çevresini ligthning küresiyle kaplar ve damage verir.
Endure lightning level 24. Playerin lightning defansını 50 artırır.
Thunder level 27. Rakibe damage veren bir lightning atack.
Thunder burst level 33. Belirli bir alana etki eden lightning büyüsü.
Thunder blast level 35. Rakibe thunder blast atackı yapar.
Discharge level 39. Rakibin vücudunu kitler,belirli zaman aralıklarıyla damage verir.
Charged blade level 42. Staffla atack yapar,ekstradan lightning damage verir.
Thunder cloud level 45. Belirli bir alana etki eden lightning bulutu.
Immunity Lightning level 48. Playerin lightning defansına 80 ekler.
Static orb level 51. Seçili düşmana lightning orb gönderir.
Static thorn level 54. Yapılan lightning atağıyla atack yapılan playerdan hp çalınır.Hp çalmak ancak pvp de gerçekleşir.
Thunder impact level 57. Güçlü ve devamlı etki eden bir lightning atackı.
Static nova level 60. Güçlü bir lightning patlaması,belirli bir alana etki eder.
Stun cloud level 70. Bir torpedo gelir ve seçilen düşmana damage verir.
Chain lightning level 70. Bir torpedo atackı gelir ve belirli alandaki düşmanlara etki eder.
Light staff level 72. Staff ile çok güçlü bir saldırı yapar.Stunlama olanağı doğurur.
Armor of Lightning level 75. Kendisine atack yapana lightning damage verir,stunlama olanağı doğurur.
Blink level 80. 20 metre ileri gider/ışınlanır.

Master skilleri.

Valor level 0. Mana %30 un altına düştüğünde,can yükselme hızı %20 artar.
Absolute power level 2. Geçici olarak magic power %30 artar.
Absoluteness level 5. Alınan tüm damageler %5 azalır.
Matchness level 10. Alınan tüm damageler %10 azalır.
Mana shield level 12. Mana kalkanı aktif olduğu zaman,alınan damagein %15i manadan düşer.Bu olay 4 kez tekrarlanabilir.
Instantly magic level 15. Dolma süresi olmadan 2 skill birden atabilme.
Minor resist level 20. Belirli bir alandaki rakiplerin resistlerini %20 düşürür.

Magelerin bazı skilleride kendiliğinden kapalıdır.Bunlardan 35 skilleri için blast kağıtları gerekir.Bu kagıtlar moblardan düşer.Ama thorn ve impact skilleri için scroll yapılabilir.Thorn kağıdı için 30ar tane opal saphire crystal ve 5m arch mage drakeye veriliyor.Impact kağıdı içinse 3. seviye goblin set ile 5m arch mage drakeye veriliyor.
Magelerin masterları için ise Kekuri ring,50 gavolt wing,50 zombi gözü,Cursed bone,Feather of harpy quenn,10 blood of glyptodont,10 ar tane opal saphire crystal gerekiyor.
62 skillinin scrollu için ise 3 tane blessed enchant scroll (str), 3 tane blessed enchant scroll (Hp), 3 tane blessed enchant scroll (Int) ve 5m arch mage drakeye veriliyor.

Magein skilleri bunlardır.Gördüğünüz gibi 1elin nesi var,2 elin sesi var sözü,aynı mageler için söylenmiş gibidir..Cz de mage partinin üstüne tanımam.. [:’(]

Geldik statlara..Yaygın olarak 3 tip mage vardır..

1-Paper mage..

Statlarını mp,kalanı int olarak veren mage tipidir.Amacı max damage vermektir..Bunun için defansından ödün versede,kodum mu oturtmak isteyen bir mage böyle olmalıdır.Zaten sıkı bir mage olursa taktığı unique takılar ile defans açığını kapatır.Bu magein avantajı,çoğu skilli ile 700+ vurması,dezavantajı ise battle priestlar ile birlikte cz de en çok atack yapılan character olmasıdır

2-Pet mage..

Complete (+8). Giyecek kadar int,kalanı mp veren mage tipidir.Genelde ice ya da lightning birincil skill tercihleridir.Ice ve lightning gibi durduran veya yavaşlatan skilli seçen mageler mutlaka pet mage olmalıdırlar.Çünkü bir lightning mage paper iken 3 vurusun 1 tanesinde kitlerse,pet mage iken 2 veya 1 vuruşta kitler..İntelligence puanı lightning ve ice skillerine bonus özellik katar.Bu magelerin avantajı kitleme ve durdurma yeteneklerini paperlara göre daha üstün olması ile defans farkı (unique takılar ele alınmadığında),dezavantajları ise paper magelere göre daha az damage vermeleridir.

3-Semi pet mage..

Türkçe’si yarı pet magedir.Grade 2 mage elbiseleri giyecek kadar int,kalanı mp veren mage tipidir.Yaptığım küçük bir araştırmadan da edindiğim bilgilere bakacak olursak,en avantajlı (gerek defans,gerek damage,gerek durdurma & yavaşlatma) mage tipi budur.İşte o dosya..

Test yapılan itemlar.

Dual +1ROM (Ring of Magic)
Elemental pendant +2
white silver earing +1
secret silver earing
Glass belt


1) Full paper mage(YUKSEK MP,FIRE ONERILIR):

MP: 255
INT: 102
HP: 4412
MANA: 3650
Defans 711

Lycaon +7 staff
LvL 1 mage armor +7/hp

Oyunda en sık rastlayacağınız mage türüdür.Yüksek hasar verir,defansı düşüktür.
LVL 70 Incineration ile Cz’de ortalama 900-1100 damage...

Önemli not !! Oyuncuya karşı atakta (Harpy,troll vs. değil),yalnızca taban mp puanı etkili,+bonus hasarı artırmayacaktır..Savaş ve cz’de hp bonus,yaratıklara karşıda mp bonus giyinin.

NOT2:Inteligencein yuksek olmasinin nedeni,MP ye 255 den fazla verilemiyo,testi yapan mage lvl 70,fazla puanlarini inteligence a vermis.


2)FULL PET MAGE(YÜKSEK INT,GLACIER VE LIGHTNING ÖNERİLİR)

INT: 225
MP: 132
HP 3856
MANA: 7112
DEFENSE: 941

Elixir +8
Full Complete Armor +7/hp


Bu mageler kesinlikle kitleme ve yavaşlatmak için.
Damage 400-600 arası,paper mage nazaran oldukça düşük.

Not: Complete giyinebilmek için 160 int yeterli ama inte daha fazla verince kitleme ve yavaşlatma süresi gözle görülür şekilde artıyor.


3) YARI PET (FIRE)

MP: 245
INT: 112
3912 HP
4412 MANA
741 Defans

Full level 2 magician armor +7/hp
Wreath of Erenion +7

Wreath erenion’un inanılmaz etkisi gözüküyor,sadece 112 int istiyor,ve lycaon +8’den daha yüksek damage veriyor!!Cz’de 1200-1450 damage ve bu hasar nooblara verilmemiştir!! +8 erenion ile damage 1800 lere kadar çıktı.Alanla 8-10 adam alınabilir.

Mage combosu - Ignition + hellfire + thorn + impact +nova

Ignition: 300 + 5 X 35 = 465

Hell fire: 400 + 5 X 50 = 650

Thorn :800/1000 + 120/140 = 920/1140

Impact : 800/1100 +120/140 = 920/1240

Nova: 800/1200 + 5X 40/80 = 1200/1600

Toplam hasar = 3250 ile 5095 arasi


Rogue

Rogue nedir ?

Rogue bana kalırsa oyunda ki en avantajlı karakterdir.Hem hızı,görünmezliği vardır,hemde max damage ve kendini healleme avantajı fazladır.Ama bir yandan da en masraflı karakterlerden birisidir.

Skillere ön bakış..


Rogue olan playerlar ya okçu (Archery), ya da bıçakçı (bu tabiri sevmiyorum ama kullanmak zorundayım.)(Assasin) olurlar.Yan skill mutlaka explorer olmalıdır..Assasin ya da archery olmak playerin kendi keyfine kalmıştır..Hangisiyle oynamaktan daha fazla zevk alıyorsa,oynaması gereken karakter odur.


Skiller ve işlevleri..

Basic Skiller.

Sprint level 1. Kısa süreliğine koşma hızını artırır.
Archery level 3. Bir ok atar.
Stab level 5. Hedefe %150 damage vurur.
Swift level 10. Playerin koşu hızını artırır.
Blood of wolf level 30. Partideki playerlarin ataklarını %20 artırır.

Archery skilleri.

True shot level 0. Rakibe %150 damage vurur.
Fire arrow level 5. Ateşli ok atar.
Posion arrow level 10. Posion ok atar.
Multiple shot level 15. Üçlü ok atar.
Guided arrow level 20. %100 hedefi bulacak bir ok atar.
Perfect shot level 25. Rakibe %200 damage verir.
Fire shot level 30. Daha güçlü ateşli ok atar.
Posion shot level 35. Daha güçlü posion ok atar.
Arc shot level 40. Düşmana %250 damage verir.
Explosive shot level 45. Daha da güçlü ateşli ok atar.
Viper level 50. Daha da güçlü posion ok atar.
Counter Strike level 52. Ne vuracağı belli olmayan güçlü bir ok atar,%100 hedefi bulur.
Arrow shower level 55. Hedefe 5li ok atar.
Shadow shoot level 57. %100 hedefi bulur ve %200 damage vurur.
Shadow hunter level 60. %100 hedefi bulur ve %250 damage vurur.
Dark prusuer level 70. Hedefe %300 damage verir,hedefi bulma ihtimali %100 dür.
Blow arrow level 72. Hareket ederken %200 damage vurur.
Strafe level 75. %400 damage vurur ve düşmanı kör eder.(Bu sistem nasıl çalışıyor bilmiyorum)
Power shot level 80. % kaç vurduğu yazmıyor ama çok güçlü bir vuruş olduğu belirtilmiş.

Assasin skilleri.

Jab level 0. Rakibin defansına bakmaksızın damage verir.
Blood drain level 10. Rakibin canının %5ini çeker.1dk’da 1 kullanılabilir.
Pierce level 15. Düşmana %200 damage verir.
Shock level 20. Rakibin defansına bakmaksızın damage verir.
Illisuon level 30. Kısa bir süreliğine düşmanın atackının başarı oranını düşürür.Moblara işlemez.
Thrust level 35. Düşmana %400 damage verir.
Cut level 40. Rakibin defansına bakmaksızın damage verir.
Stealth level 45. 80 saniyeliğine görünmez olunur.Atack yapınca gider.
Vampiric touch level 50. Rakibin canının %10 unu çeker.1dk’da 1 kullanılabilir.
Spike level 55. Rakibe %600 damage verir.
Bloody beast level 70. Rakibin defansına bakmaksızın damage verir.
Blinding level 72. %400 damage vurur ve düşmanı 5 saniyeliğine kör eder.
Beast hiding level 75. %300 damage verir ve 5 saniyeliğine stealth (görünmez) olursunuz.
Critical point level 80. Belli olmayan derecede bir damage verir.

Explore skilleri.

Hide level 0. 40 saniyeliğine görünmez olur,hareket edince gider.
Minor Healing level 5. Playeri 60 healler.
Evade level 10. Bir süreliğine defansa 200 ekler.
Cat’s eyes level 15. Skill sahibi belirli bir süre görünmezleri görür.
Light feet level 25. Bir süreliğine hız 2 katına çıkar.
Safety level 30. Bir süreliğine defansa 400 ekler.
Lupine eyes level 35. Partideki playerlarin görünmez rakipleri görmesini sağlar.
Cure curse level 36. Debuffları siler.
Cure disease level 48. Sürekli hp götüren debuffları siler.
Scaled skin level 60. Bir süreliğine defansa 800 ekler.
Enchanced Concentration level 75. 15 saniye boyunca asla fail vurmazsınız.
Smoke screen level 80. Sis bombası fırlatır ve ekran düşman karakterde görünmez bir hal alır..Pvp’de işler..

Master skilleri.

Valor level 0. Hp %30 un altına düştüğü zaman,tüm resistler 50 artar.
Magic shield level 2. Tüm resistleri 120 artırır.
Absoluteness level 5. Tüm alınan damageleri %5 azaltır.
Matchness level 10. Tüm alınan damageleri %10 azaltır.
Source masking level 15. Düşmana bir alıcı yerleştirir ve düşman 10 saniye boyunca görünmez olamaz..
Disarm level 20. Rakibin silahını düşürür.(Sadece playerlara işler.)

Roguelar master açabilmek için tail of lesath,tail of shaula,fang of bakirra,10 blood of glyptodont,10 ar tane opal saphire crystali secret agent clearence veriyorlar.
62 master skill scrollu içinde kekuri ring,30 crystal ve 5m coini veriyorlar.

Roguelarin skilleri de bu kadar..Assasinler için tavsiyem,94 hp gerisi dex tir..Yani Shell giyecek kadar hp,geri kalanı dex olur..Archerylere vereceğim tavsiyelerde bu şekildedir , stat dağılımı olarak.Şimdiye kadar en iyi archery silahı iron bow,en iyi Assasin silahıda sharddır…

Arkadaşlar o kadar emek vererek charınızı getirmek isteyeceğiniz en avantajlı nokta şu olacaktır ; ( item olarak )

Paper Mage

+8 paper armor hp set , +8 paper armor mp set , +8 paper armor str set ..
+6/25 paper dd cap
+5/20 paper spear gauntlet & boots
+5/20 paper axe defans pants
+5/20 paper club defans pauldron
+8 lycaon staff
+1 dual ring of felankor
+1 dual secret-silver earring
+1 iron necklace
+1 glass belt
Chitin shield
Scorpion shield
Dol

Pet Mage
+8 complete hp set , +8 complete mp set , +8 paper str set ..
+6/25 dagger defans cap
+5/20 spear defans gauntlet & boots
+5/20 axe defans pants
+5/20 club defans pauldron
+1 dual ring of felankor
+1 dual secret-silver earring
+1 iron necklace
+1 glass belt
Chitin shield
Scorpion shield
Dol

Rogue Assasin

+8 dual exceptional shard
+8 dual dark vane
+8 dual sherion
+8 shell set
+8 paper str set
+6/25 fp dagger defans cap
+5/20 fp spear defans gauntlet & boots
+5/20 fp axe defans pads
+5/20 fp club defans pauldron
+1 black dragon necklace
+1 iron necklace
+1 iron belt
+1 dual rol
+1 dual ring of felankor
Cs
Ss
Dol

Rogue Archer

+8 shell set
+8 paper str set
+6/25 fp dagger defans helmet
+5/20 fp spear defans gauntlet & boots
+5/20 fp axe defans pants
+5/20 fp club defans pauldron
+8 chitin bow
+8 iron bow
+1 black dragon necklace
+1 iron necklace
+1 iron belt
+1 dual rol
+1 dual ring of felankor
Cs
Ss
Dol

Warrior

+8 raptor
+8 giantic axe (light)
+8 avedon
+8 impact
+8 toto
+8 hanguk sword
+8 shell set
+6/25 fp dagger defans helmet
+5/20 fp spear defans gauntlet & boots
+5/20 fp axe defans pants
+5/20 fp club defans pauldron
+1 dual warrior earring
+1 iron necklace
+1 amulet of str
+1 iron belt
+1 dual ring of felankor
+1 dual roc
+8 cs
+8 ss
+8 dol

Int priest
+8 shell set
+6/25 fp dagger defans helmet
+5/20 fp spear defans gauntlet & boots
+5/20 fp axe defans pants
+5/20 fp club defans pauldron
+8 lobo hammer
+8 lycaon hammer
+8 lupus hammer
+1 iron necklace
+1 amulet of goddess
+1 iron belt
+1 dual secret-silver earring
+1 dual ring of felankor
+1 dual rol
+8 cs
+8 ss
+8 dol

Str priest

+8 paper str set
+8 paper hp set
+6/25 paper dd cap
+5/20 paper spear gauntlet & boots
+5/20 paper axe defans pants
+5/20 paper club defans pauldron
+8 mirage sword
+8 giantic axe
+1 dual roc
+1 dual ring of felankor
+1 iron necklace
+1 iron belt
+1 dual warrior earring
+8 cs
+8 ss
+8 dol

Armor ve Item Karşılaştırmaları

Rogue Armor Seçenekleri:

+8 FP mi +7 Chitin mi?

Şayet Ardream charı yapıyorsanız ve dagger defence helmetinizde varsa +8 FP, şayet Ronark(CZ) charı yapıyorsanız her türlü +7 Chitin tüm tartışmalar sonucunda doğruluğu tespit edilmiştir. Ayrıca assassin yerine archer seçimi yaptıysanız her zaman için +8 FP.

+6/25 Plate DD mi +7/15 Chitin DD mi?

Her zaman ama her zaman için isterseniz Rogue Cap derecesinde olsun 25 dagger defence rare armor helmet daha iyidir. Dagger Defence normal defence değerinizden PvP arenalarında daha önemlidir.

+8 Chitin mi +7 Shell mi?

Aralarında çok az bir defans farkı vardır. Bu yüzden her türlü PvP arenasında +8 Chitin tercih edilmelidir.

Rogue Silah Seçenekleri:

+8 MD mi +7 Shard mı?

Hiçbir zaman aynı türde olan silahların şekillerini önemsemeyiniz. Şekil farkı ıskalama şansında önemsizdir. Bu nedenle AP si fazla olan +8 MD her zaman +7 Shard dan daha yararlıdır.

+8 Shard mı +9 Cleaver mı?

Yukarıda açıkladığım gibi Ap si fazla olan yani +9 Cleaver tercih edilmelidir.

+7 DV mi +8 MD mi?

Eğerki yüksek lvl ve yüksek mana+hp bonuslarınız varsa DV aksi taktirde +8 MD kullanılmalıdır. Ayrıca DV sol el silahıdır dual kesinlikle kullanmayınız. Çok büyük bir mana ve Hp kaybı yaşatır.

+8 MD mi +7 Sherion mu?

Sherion unique bir dagger olmasına rağmen mükemmel bonusları olduğu söylenemez. Sword defence ve str bonusları veriyor. Sword çok tercih edilen bir silah değildir, STR de sizin aktif olarak kullandığınız bir bonus değildir. Dolayısıyla AP farkından dolayı +8 MD tercih edilmelidir. Piyasadaki sherion fiyatları bu silahın görüntüsü ve yeni çıkmış olmasından kaynaklanmaktadır.

+8 Cleaver mı +7 MD mi?

Geldik Ardream assassinlerinin popüler sorusuna...
+8 Cleaver kullanmanızı öneririm. Nitekim defalarca deneyerek bu sonuca ulaştım. +7 Dual MD, +8 Dual Cleaver, +8 Cleaver +7 MD gibi kombinasyonlar kullandım ve kesinlikle ''cleaver ıskalar-sıyırır'' söylentisinin doğru olmadığını gözlemledim. Sonuç olarak +8 Cleaver.

Warrior Armor Seçenekleri:

+8 FP mi +7 Chitin mi?

Warriorlar için defans son derece önemli bir değerdir. Nitekim her zaman için saldırıyı göğüslemesi gereken warriordur. Defansı az bir warrior düşünemeyeceğimizden ve +8 FP ile +7 Chitin arasındaki yüksek defans farkından dolayı +7 Chitin tercih edilmelidir.

+7 Shell mi +8 Chitin mi?

Bu 2 armor arasındaki fark FP ile Chitin arasındaki farktan daha azdır. Bu yüzden +8 Chitin varsa +7 Shell'e tercih edebilirsiniz.

Warrior Silah Seçenekleri:

+7 Raptor mu +8 Glave mi?

Glave +8 177 AP, Raptor +7 175 AP...
Şekil dış etmenler için önemli olabilir(clana girmek, party bulmak vb...) ama +8 Glave ile daha fazla dmg verebilirsiniz. Ayrıca ikisininde Long Spear olduğunu unutmazsak AP si yüksek olanı seçmek en mantıklısıdır. +8 Glave seçiniz.

Aynı +da Iron Impact mi Raptor mu?

+8 Raptor 187 AP very slow poison damage, +8 Iron Impact 180 AP slow lightning damage.
Bu birazda sizin oyun tarzınıza ve serverınıza bağlıdır. Warriorlar için fix silah spear dır bu yüzden karşısında heybetli bir warrior gören hemen spear defence armorları veya kalkanları takınır. Ancak her oyuncu club defence armor veya kalkan kullanmaz. Bu iron impact için bir avantajdır. Diğer taraftan iron impact, raptora göre daha seri bir silahtır. Ancak atağı raptordan düşüktür. Başka bir warrior ile VS yaparken seri vuruşlar erken mana bitmesi anlamına geleceğinden Vs lerde raptor daha avantajlı diğer taraftan seri vuruşları ve anti club armor kullanımının yaygın olmaması sebebi ile PK larda iron impact tercih edilmelidir. Arkanızda healer varsa iron impact kullanın derim ben.


Totamic Spear mı Raptor mu?

İkiside birer spear ancak Tota Normal, Raptor very slow. Tota ile AP düşüyor, Raptor ile hız düşüp Ap yükseliyor. Raptor ile mana/hp pot ayarlaması yapmak tota ya göre daha kolay çünkü daha yavaş skill vuracağınızdan raptor ile daha az mana harcarsınız buda daha fazla HP pot içmenize imkan sağlar. Tota'nın avantajı scream vuruşunun sol eldeki silahında elemental damage'i ile toplanarak daha etkili stun etme özelliğidir. Raptor'da 80 Poison, +8 Tota +8 Impact ile 160 80 Poison-80 Lightning 160 elemental DMG demektir buda. Benim tercihim Raptor'dan yana olur ancak seri vurmak isteyenler Tota da tercih edebilirler.
Not:Aynı + değerinde 2h Giga Raptor'dan, Avedon'da 2h Giga'dan daha iyi silahlardır.

Priest Armor Seçenekleri:

+8 FP mi +7 Chitin mi?
Ben sizin yerinize hesapladım. Aralarında set olarak kabul eder ve statları buna göre verirsek 68 defans ve 300HP gibi bir fark oluşuyor. Yani +8 FP set kullanan bir priestin defansı 68 eksik ama HP si 300 Fazla oluyor. 68 Defans çok büyük bir rakam değil ancak 300 HP Undy buff kullanacağınızıda hesaba katarsak önemli bir değer. Şayet DD helmetiniz varsa(rare) +8 FP yoksa +7 Chitin kullanın.

+8 Chitin mi +7 Shell mi?
Aralarında set olarak sadece 2 defans fark oluyor. Kesinlikle +8 chitin.

Priest Kalkan Seçenekleri

+7 SS mi +7 DOL mu?
DOL çok daha fazla defans veriyor ayrıca dagger defence ve arrow defence de veriyor. Tüm bunların yanında daha çok Str istiyor ancak zaten bu str yi +7 Chitin giymek içinde vermek zorundasınız. Veri olarak SS'e çok büyük fark atıyor. +7 DOL seçiniz.

Priest Silah Seçimleri:

Aynı + değerlerinde Tooth mu Lobo mu yoksa Smite Hammer mı?
Atak yapmayacaksanız lobo hammer. En çok HP ve en çok resistance ı veren lobo.

Aynı + Değerinde Iron Impact mi Hell Breaker mı?
Hell Breaker'ın atağı daha az olabilir ancak verdiği Flame Damage ve Int bonus ile bu açığı kapatım öne geçiyor. O kadar fazla elemental damage farkı varki daha iyi dmg ler vermenizi sağlayabilir. Bu yüzden Hell Breaker tercih ediniz.

Paper mageler için ;

+9 wizard - +7 lycaon staff

Lycaon staffta hp , mp ve flame damage özellikleri vardır ama çok da pahalıdır .Wizard staffta ise sadece flame damage olacağından (paper mageleri flame sayarak konuşuyorum) wizard staff tercih edilebilir.Ancak lycaon staff alacak bütçeye sahip bir oyuncu kesinlikle lycaon staff almalıdır .

+8 wizard - +8 wood staff

Bütçesi sınırlı olan paper mageler wood staff tercih ederler ancak küçük bir birikime sahip mageler wizard kullanmalıdır .+7 wizard ile +8 wood staff arasında kalınırsa tercih wood staff olmalıdır .Paper magelerde staff atağının pek bir etkisi yoktur.

Armor seçimi

Paper mageler için bir çeşit armor seçeneği vardır , 1. class .En yararlı olan kombine armor takımı , goblin pants + diğer armorlardır.Mageler intelligence skilli verdikçe armor seviyesi artacaktır.
Yarı paper mageler

Yarı paper mageler için en ideal staff wreath of ereniondur . Buna sahip olmayan mageler skillerine göre damage basılı mage staff tercih edebilirler .

Armor seçimi

Yarı paper mageler için ideal armor takımı , elde varsa 2. derece +8 hp set ve goblin 2. derece pantstir .Ama elde +8 2.derece armorlar yoksa , +8 1.derece armorlarda tercih edilebilir , arada fazla defans oynamaz .Mageler pants armorları +9 olmadıkça goblin pants tercih etmelidir .

Pet mage

+7 salamander - +7 elixir

Bütçe uygunsa elixir tercih edilmelidir . Pet magelerin eline aldıkları staffların atackları yüksek olduğu için pet mageler 42 skilleri ile daha fazla atack yaparlar (paper ve yarı paperlara göre).Bu yüzden elemantal damage kadar staffın atackıda önem kazanır.

+7 salamander - +6 elixir

Asla alır basarım gibi bir zihniyet ile elixir tercih edilmemelidir .Büyük hata olur .

Armorlar

+7 crimson - +6 complete

Oyuncumuzun sağlam defansı ve uniquleri yoksa ve hp sorunu fazla değilse complete kullanmalıdır .Ama olaylar aksi yönde ise tercih crimsondan yana olmalıdır .

+8 crimson - +7 complete

Diğer charlarda +8 chitin - +7 shell konusuna dönen bu seçimde kullanılması gereken crimsondur .

Level 70 itemları

Assassin

70 lvl olan her assassin bu görevi yaptığında kendisine özel bir dagger alır.Bu dagger ' ın ismi şöyledir ; atıyorum nickiniz aliveli, dagger ın ismi Dagger of aliveli oluyor. Bu silahı satamazsınız, inn e koyamazsınız ya da trade den başkasına veremezsiniz. Bıçağın şekli Shard la aynıdır.

http://img182.imageshack.us/my.php?i...ggerbn9ty7.jpg


Archer

70 lvl olan her archer bu görevi yaptığında kendisine özel bir bow alır.Bu bow ' un ismi şöyle olur ; nickiniz zxcv, bow un ismi Bow of zxcv. Bu silahı satamazsınız, inn e koyamazsınız ya trade den başkasına veremezsiniz. Yayın şekli Iron Bow la aynıdır.

http://img183.imageshack.us/my.php?i...0okujh1gz3.jpg


Warrior

70 lvl olan her warrior bu görevi yaptığında kendisine özel bir kalkan, One Handed Spear ve Two Handed Sword alır. Bu itemların isimleri şöyle olur ; atıyorum nickiniz wasd, item larınızın ismi de Shield of wasd ,One handed sword of wasd ve Two handed sword of wasd. Bu itemları satamazsınız, inn e koyamazsınız ya da trade den başkasına veremezsiniz. One handed spear ın şekli Totemic Spear la, Two Handed Sword un şekli Mirage Sword la aynıdır. Kalkan oyundaki bir itemla eş görüntüye sahip değildir.

http://img169.imageshack.us/img169/2781/swordva5em0.jpg (Kılıç)
http://img180.imageshack.us/my.php?i...pearzi6gq8.jpg (Mızrak)
http://img180.imageshack.us/my.php?i...ieldww6lj8.jpg (Kalkan)Mage

70 lvl olan her mage bu görevi yaptığında kendisine özel bir staff alır. Bu staff ın ismi şöyle olur ; atıyorum nickiniz 1234 staff ın ismi Pole of 1234 olur. Bu staff ı satamazsınız, inn e koyamazsınız ya da trade den başkasına veremezsiniz. Şekli Mythril Staff la aynıdır.

http://img88.imageshack.us/my.php?im...1452fp3vp2.jpg


Priest

70 lvl olan her priest bu görevi yaptığında kendisine özel bir club alır. Bu club in ismi şöyle olur ; atıyorum nickiniz 789, mace in ismide
Mace of 789 olur. Bu club ı i satamazsınız, inn e koyamazsınız ya da trade den başkasına veremezsiniz. Şekli Priest Impact la aynıdır.

http://img168.imageshack.us/my.php?i...2169el7og4.jpg

70 skillerinin açtırılması için gereken itemlar

Warrior

1 Silver Bar
1 Scream Scroll
1 Tail of Lesath
60 Opals
20 Magic Hammers
50 Tyon meat
30 Orc Bracelets

Rogue

1 Magic Shield Scroll
1 Silver Bar
1 Fang of Bakirra
20 Cursed Bones
30 Blood of Glyphodonts
5 Abyss Wings
50 Tentacles

Mage

1 Silver Bar
1 Absolute Power Scroll
1 Tail of Shaula
30 Crude Saphires
30 Bones of Dragon Tooth
20 Sweeping Potions
50 Bee Stings

Priest

1 Silver Bar
1 Judgment Scroll
1 Feather of Harpy Queen
30 Crystals
30 Zombie Eyes
2 Abyss Eyes
50 Poison Sacks

Evet arkadaşlar..Bu kadar uğraştım ettim.Eğer yazımın burasına kadar okuduysanız sizlere çok teşekkür ederim..Diğerleri hepsi kendi emeğim,kendi çevirim.Umarım herkese yararlı olacaktır…

Magelerin damage - stat - pet paper sami paper testleri Kerem_DuUrden ' den alıntıdır.
Armor ve item karşılaştırmasında priest - warrior ve rogue karşılaştırmaları L.J ' den alıntıdır .
Level 70 itemları Coşku ' dan alıntıdır.
Battle priestlar için kısa ek bilgiler adı altındaki metin M1croStyle ' dan alıntıdır .

Karakterlerinizle ilgili her türlü stat - skill - item meraklarınızı paylaşabilirsiniz .Elimden geldiğince yardımcı olurum , bilmediğim konularda başka arkadaşlar yardımcı olur .

(alıntıdır)
  Alıntı ile Cevapla
'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.01.10, 22:06   #3
Outlaws
Ziyaretçi
Outlaws - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Knight Online Nedir ?

KARAKTER YAPILANDIRMA:

Priest

Priest nedir?


Priest oyunda diğer oyuncuların yararları için yapılan bir characterdir.

Skillere ön bakış.

Skiller buff (playerlarin max. Hp lerini artıran skill.),Heal (playerlarin düşen canlarını artıran skill.), Rezzer (Ölen playerlari diriltmek,ya da player & moblara debuff [lanet] atan skill.)

Skiller ve işlevleri.

Basic skiller.

Tiny Healing level 1 . Playerin canını 15 healler.
Light Strike level 2 . Lightning bazlı bir atack yapar.
Strength level 4. Playerin strength statını 15 arttırır.
Light Healing level 5. Playerin canını 30 healler.
Resist Poison level 6. Playerin posiona karşı korunumunu 20 arttırır.
Brightness level 7. Lightnin bazlı bir atack yapar.
Tiny restore level 8. Playeri 20 saniye boyunca 50 healler.Saniye baş 50/20 heal.

Aura skilleri.(Buff)

Insenbility skin Level 3. Playerin defansını 20 arttırır.
Grace level 6. Playerin canını 60 artırır.
Resist all level 9. Playerin magic,curse ve posion defansını 20 artırır.
Wrath level 11. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %120 damage vurur.
Insenbility shell Level 12. Playerin defansını 40 arttırır.
Brave level 15. Playerin canını 120 artırır.
Wield level 20. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage vurur.
Insenbility Armor level 21. Playerin defansını 80 artırır.
Strong level 24. Playerin canını 240 artırır.
Bright mind level 27. Playerin magic,curse ve posion defansını 40 artırır.
Wildness level 29. Kendi strengthini 30 artırır.
Insenbility shield level 30. Playerin defansını 120 artırır.
Hardness level 33. Playerin canını 720 artırır.
Calm mind level 36. Playerin magic,curse ve posion defansını 60 artırır.
Insenbility barrier level 39. Playerin defansını 160 artırır.
Harsh level 41. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage ve ekstra 100 damage vurur.
Mightness level 42. Playerin canını 960 artırır.
Fresh mind level 45. Playerin magic,curse ve posion defanısını 80 artırır.
Corrupts level 51. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstra 50 damage vurur.
Insenbility protector level 51. Playerin defansını 200 arttırır.
Undying level 54. Playerin canını %60 artırır.
Heapness level 54. Playerin canını 1200 artırır.
Greatness level 57. Partydeki playerlarin canını 1200 artırır.
Massiveness level 57. Playerin canını 1500 artırır.
Insenbility peel level 60. Playerin defansını 300 artırır.
Passivness level 70. Playerin canını 2000 artırır.
Breath of god level 70. Tüm partiyi cureler.
Massive binder level 72. Partideki tüm playerlarin canını 2000 artırır.
Round insenbility level 74. Partideki tüm playerlarin defansını 300 artırır.
Incentbility guard level 76. Partideki tüm playerlarin defansını 350 artırır.
Superior lease level 78. Partideki tüm playerlarin canını 2500 artırır.
Counter curse level 80. Playeri 10 saniyeliğine debufflardan korur.

Heal skilleri.

Minor Healing level 0. Playeri 60 healler.
Light restore level 3. Playeri 20 saniyeliğine 100 healler.
Healing level 9. Playeri 240 healler.
Collision level 11. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %120 damage verir.
Restore level 12. Playeri 20 saniyeliğine 400 healler.
Major Healing level 18. Playeri 360 healler.
Shuddering level 20. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage verir.
Major restore level 21. Playeri 20 saniyeliğine 600 healler.
Cure curse level 25. Debuffları siler.
Great Healing level 27. Playeri 720 healler.
Blasting level 30. Skill sahibine 30 str puanı ekler.
Great restore level 30. Playeri 20 saniyeliğine 800 healler.
Cure disease level 35. Sürekli can götüren debuffları siler.
Massive Healing level 36. Playeri 960 healler.
Massive restore level 39. Playeri 20 saniyeliğine 1500 healler.
Ruin level 42. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage ve ekstra 100 damage verir.
Superior Healing level 45. Playeri 1920 healler.
Superior restore level 48. Playeri 20 saniyeliğine 2500 healler.
Hellish level 51. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstra 50 damage verir.
Complete Healing level 54. Playeri 10000 heal yapar.
Group massive Healing level 57. Tüm partideki playerlari 960 heal yapar.
Group complete Healing level 60. Tüm partideki playerlari 10000 heal yapar.
Critical restore level 70. Partydeki tüm playerlari 20 saniyeliğine 3000 heal yapar.
Fast recovery level 75. Playeri 2500 healler,20 saniyeliğine 3000 restore yapar.
Fast restore level 80. Tüm partdeki playerlarin 20 saniyeliğine 6000 heal yapar.Saniye başı 300 heal.

Healler priestlar pot basabilir.Bu özelliğin en yaygın olarak kullanılanı 720 pot basımıdır,çünkü oyundaki en çok kullanılan hp potu 720 lik olanıdır.Bu özelliği kullanmak için priestların " Group Complete Healling " skillinin açık olması gereklidir.Gerekli malzemeler sundriesten alınan yaklasık olarak 2.5k değerindeki prayer of favor kağıdı ile,45 hp dolduran en ucuz can potudur.Bu iki malzemenin her biri ile 1 pot elde edilir.Pot basma işlemi ırkların ana şehirlerindeki (luferson - el morad castle) great priest helenada yapılır.En son şık seçilir.Pot basma işlemi çok kolay bir para kasma yöntemidir.

Holy skileri. (Debuff-Rezzer)

Gate level 0. Re-spawn noktasına direk teleport olur.
Malice level 3. Rakibin varsa ac’sini siler,normal defansını %20 sini siler.
Clear mana level 9. Rakibin manasını 480 azaltır.
Tilt level 12. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %120 damage verir.
Confusion level 15. Düşmanın büyüsün %30 düşürür. (?)
Bloody level 21. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage verir.
Slow level 24. Rakibin atack hızını %20 düşürür.
Reverse life level 27. Rakibin buffını siler.
Eruption level 30. Skill sahibine 30 str ekler.
Sleep wing level 33. Seçilen mobu 20 saniye uyutur.
Loved resurrection level 33. Kaybolan experience’ın %60ını geri verir,karşılığında 2 taş alır.
Sweep mana level 36. Rakibin manasını 960 azaltır.
Raving edge level 39. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage ve ekstra 100 damage vurur.
Blessed resurrection level 42. Kaybolan experience’ın %70ini geri verir,karşılığında 5 taş alır.
Parasite level 45. Varsa rakibin buffını siler,normal canının da %20 sini alır.
Hades level 51. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstra 50 damage vurur.
Sleep carpet level 54. Belirli bir alan içindeki mobları 20 saniyeliğine uyutur.
Blessed resurrection level 54. Kaybolan experience’ın %80ini geri verir,karşılığında 15 taş alır.
Torment level 57. Belirli bir alan içindeki rakiplerin varsa ac’sini siler,normal defansının %30 siler.
Massive level 60. Rakibin atack gücünü %20 düşürür.
Sub side level 70. Belirli bir alan içindeki rakiplerin atack gücünü %20 düşürür.
Superior parasite level 75. Rakibin varsa buffını siler,normal canını da %30 düşürür.
Discountess level 80. Belirli bir alan içindeki rakiplerin manasını 3820 düşürür.

Master skilleri.

Valor level 0. Playerin hp’si %30un altına düştüğü zaman,defans %20 artar.
Judgement level 2. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstradan 150 damage verir.
Absoluteness level 5. Tüm atack damagelerini %5 azaltır.
Matchness level 10. Tüm atack damagelerini %10 azaltır.
Helis level 12. Rakibin defansına bakmadan %250 damage ve ekstradan 400 damage verir.
Curse reflection level 15. Playeri debufflara karsı 10 saniye korur ve atılan debuffın sahibine işlemesine olanak sağlar.
Illisuon web level 20. Magic atacklara karsı 20 saniyelik koruma verir,magic atacklardan alınan damageleri %30 düşürür.

Prieslar master açabilmek için 10ar tane saphire crystal ve opal ile Holy water of templeı priest minevraya verirler.
62 skilli için 100 zombie gözü 30 opal ve 5milyon coin priest minervaya veriliyor.

Priestin skilleri bunlardır.Bir oyuncu kendi yetenekleri ve isteklerine göre bu skilleri kullanır..Benim görüşüm level kasmak için buff,kalanı heal skillidir..60’dan sonra en iyi para kasma skilli ise healdir.60 level healler bir Priest,günde rahatlıkla 50 milyon Kasabilir.Rezzerlikte iyi bir para kasma yoludur..Ayrıca cz’de en rahat np kasan priestlar ise bufferdırlar.Townda oturup sadece buff verirler..Ama action seven Priestlar heal kalanı debuff veya debuff,kalani heal olup parti ile takılırlar..Ve çok iyi derecede eğlenirler..

Geldik statlara.2 çeşit Priest vardır,str (atack priest) ve int Priest..Ben int priestlara demin ki paragrafı aynen öneriririm.Str priestlar ise 62’den sonra Rezzer kalanı healler olurlar..63’de ise judg,1920 heal ve massive ile iyide item varsa çok devasa olur str priestlar..Çünkü bana göre oyundaki en avantajlı class Rezzer atack priesttır..
Kısaca priestların stat dağılımını şöyle açıklayabiliriz.

• Str priest 76 int kalanı str verir,65 lvl dan sonra str 255 olacagı için kalanı hp verir. Battle priest için ek bilgiler aşağıdadır .

Battle Priest/Savaşçı Priest yada iyice Türkçeleştirirsek // Savaşçı Rahip Anlamına Gelir.

Oyuna Başlamadan önce İlk OLarak Irk ve Sonra Priest Clasını seçtikten Sonra İlk 10 Stat'ı Str'Ye Verin.

Server:Manes Olsun Ve fiyatları Manes Piyasasına göre ayarlayalım.

(0-30 Level arası Dizilmesi Gereken Itemlar Ve Kasılacak Yerler)

0-15'e kadar Worm,Carion Crawler,Earth Worm,Snatcher,Bandicoot Gibi Türde Yaratıklarda Kasın
Bu Leveller Icınde Birşey giymenizi Tavsiye Etmiyorum Giyersenizde +2 +3 Giyin Ama Bunları bile Giymek saçma İlla giyeceğim Bir şeyler Diyosanız +3 giyin.Int'i 76 ya kadar verin.(+8 Set giyebilmek İçin)Sonra Hep Str ye abanın.

Skill Açtırma : +10 olunca Skilleriniz Açtırın.
Buff-Heal Olmanızı Tercih Ederim Cabuk Kasarsınız Ama Holy Spirite 3 tane Skill Verip Malice ide açtırbilirsiniz.
Heal-Holy veya Holy-Heal OLursanız Kasmanız Biraz Zor Olur Ve ileride Sc almak Zorunda Kalabilirsiniz.

16-25 Level arası Bulcan,Small Bulcan,Kecoon,Kecoon Raider gibi yerlerde Kasın.Kıyafetlerinizi Değiştirmeyin

26+ Olunca Werewolf lerde 27 28 Yaptıktan sonra Direk Emc ye gidin ve Lycan Larda Kasmaya Başlayın.
Quest Kafetlerini Giymeye Başlayın.

30+ olunca Direk Zombie lerde 45 e kadar hatt 48 e kadar kasın.
Kıyafetleriniz +7 Set Yapın Ve Elinize +7 Large Breaker Bulmaya Çalışın
+7 Setiniz 2Hp 3Str den Oluşsun Takılarıda Str Seçin (+) sı Önemli Deil

48-55 Arası Dts,Ash,Dtc gibi Yerlerde Kasın
Kıyafetlerinizi 55+ Olunca Andreama Geçeceğiniz İçin +8 2hp 3str olarak set yapın
Takılar +8 +9 Karışık Str OLsun

55-60 Arası Apostle,Deru,Harpy, de kasın
Kıyafetleriniz Kalsın
Takılar Kalsın

Master %50 Sword Atack Verdiğinden Sword Almaya Çalışalım ( Ama II da olabilir )

Ms Manes Piyasasına göre 23 Gb Rebirth 1 adet alalım
Takılarımız +9 +10 Karışık Yapalım
Setimiz Kalsın Yaklaşık 2K aP Olucaktır.

Ayrıca 70+ lar içinde Bir Kısım Açtım ^^
UnHolyPriest'ın Seti / Level 72
+7 Hb (+8 de olabilir açıklamıyor^^)
Üstü +8 Set 2 Hp 3str
Takılar:Bu kısım biraz Yüreğinizi Hoplatabilir Bİr bardak soğuk su Alın
Dual Ring Of Magic (40 def verior)
Wp+1
We+1
Sse

Intler...

* +7 shell için 188 int verilir.

* +7 chitin için 172 int verilir.+8'i için 174 int.

* +8 fp için 158 int verilir..

Benim tavsiyem kalkan olarak scorpion shielddir (Tabii bulunması ya da alınacak güçte olduktan sonra Chitin Shield değişilmez bir kalkandır ..) ancak bulunamaması durumunda,+8 kite shield süper olur.Hp bonusundan dolayı.Ve az str istemesinden dolayı.Böylece az bir defanstan tasarruf ile charın hp si devasa bir warriorunkiyle eşit olur.Benim tavsiyem orta lvllardaki bir int priestin (60-65) +7 chitin set,+8 kite shield kullanmasıdır.Böylece str chitine göre verilir,hp statı çok iyi olur.Yeteri kadar str-int verildikten sonra int priestlar tamamen hp verirler.. Ve şunuda unutmayalım,master öncesinde priestlara sword atack vermez.Master öncesi battle priestlar için en iyi atack veren silahlar club ve hammerlardır.Lütfen master öncesi battle priestlar bu öneriyi kafaya taksın,çok önemli bir noktadır..Boşa harcanan paralardan fazla can sıkan bir şey yoktur..

Ve geldik priestların en kritik yeri,silaha..Benim tavsiyem bütçeye göre; smite hammer , tooth veya lobo hammer'dır..Çünkü int priestların içi dışı hp olmalıdır..


Warrior

Warrior nedir ?

Warrior oyundaki en fazla defans ve cana sahip characterdir..Bu özelliği ona mükemmel bir dayanıklılık ve atack gücü verir.


Skillerle ön bakış.

Warriorların skilleri atack,defans (warrioru warrior yapan defans özelliği.) ve berserkingdir(atack,defans vs. çeşitli bonuslar veren skill.).Bu Skiller warriorun temel taşları ve warriora hayvan dememizi açıklayan unsurlardır

Skiller ve işlevleri..

Basic Skiller.

Sprint level 1. Koşma hzını geçici olarak arttırır.
Slash level 3. Rakibe %120 damage verir.
Crash level 5. Atack 1.5 katına çıkar.
Defense level 7. Defans geçici olarak artar.
Piercing level 9. Atack 2 katına çıkar.

Atack skilleri.

Hash level 0. Defansa bakmaksızın rakibe 30 damage verir.
Hoodwink level 5. Rakibe %150 damage verir.
Shear level 10. Rakibin defansına bakmaksızın 50 damage verir.
Pierce level 15. Iskalamadan rakibe %100 damage verir.
Leg cutting level 20. Rakibin hızını azaltır.
Carving level 25. Rakibe %200 damage verir.
Sever level 30. Defansa bakmaksınız rakibe 100 damage verir.
Freak level 35. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %150 damage verir.
Multiple shock level 40. Rakibe %150 damage ve ekstradan 50 damage verir.
Cleave level 45. Rakibe %250 damage verir.
Mangling level 50. Rakibin defansına bakmaksızın %150 damage verir.
Thrust level 55. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage verir.
Sword aura level 57. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstradan 150 damage verir.
Sword dancing level 60. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %250 damage ve ekstradan 150 damage verir.
Howling sword level 70. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %300 damage ve ekstradan 200 damage verir.
Bleeding level 75. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage ve ekstradan 100 damage verir.Ayrıca 20 saniyeliğine 1000 damage verir.(Saniye başına 50 damage.)
Hell blade level 80. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %300 damage ve ekstradan 350 damage verir.

Defans skilleri

Hinder level 5. Defansı %20 artırır.
Resist level 10. Resistleri 30 artırır.
Arrest level 15. Defansı %30 artırır.
Endure level 20. Resistleri 60 artırır.
Binding level 30. Bir yaratığa 10 damage vurarak sana saldırmasını sağlar.
Bulwark level 35. Defansı %40 artırır.
Immunity level 40. Resistleri 90 artırır.
Provoke level 45. Etrafındaki yaratıkları yanına çeker.
Decent level 50. Seçili party arkadaşının yanına ışınlar.
Evading level 55. Defansı %50 artırır.
Sacrifice level 60. Party arkadaşının canını doldurmak içini kendini kurban eder.
Iron skill level 70. Defans %30 artar.Bunun yarısı kalkan takılırsa gerçekleşir.
Wool of iron level 75. 10 saniyeliğine defans 3 katına çıkar ancak hareket hızı %50 düşer.
Iron body level 80. Defans %40 artar,kalkan takılı değilse bu %20 ye düşer.

Berserking skilleri.

Gain level 5. Strength puanı 15 artar.
Pain killer level 10. 100hp 200mp ye dönüşür.
Raise level 15. Hp puanını 10 artırır.
Outrage level 20. Alınan damageler manayı düşürür.
Blood of hate level 25. Belirli mesajedeki düşmanlara aura of swordla saldırır.
Restoration level 30. Hp dolma süresini hızlandırır.
Blaze killer level 35. 200hp 400mp ye dönüşür.
Nimble wind level 40. Dexterity puanı 20 artar.
Return to life level 45. 500mp yi 250hp’ye dönüştürür.
Regenaration level 50. Hp dolma süresini max. seviyeye ulaştırır.
Frenzy level 50. Alınan damageler manayı düşürür.
Quake level 60. Çevredeki tüm düşmanlara damage verir.
??? level 70. Atack hızı geçici olarak %40 artar.
Berserker level 75. 20 saniyeliğine atack %20 artar ama defans 300 düşer.
Hp booster level 80. Hp oturmadan da dolar.

Master skilleri

Boldness level 0. Hp %30’un altına düştüğü zaman defans %20 artar.
Scream level 2. Rakibe %250 damage ve ekstra 150 damage verir.Bu atack ıskalamaz ve rakibin hareketini kesebilir.
Absoluteness level 5. Tüm alınan atack damagelerini %5 düşürür.
Matchness level 10. Tüm alınan atack damagelerini %10 düşürür.
Axe blade level 15. Iskalama ihtimali olmadan rakibe %200 damage verir.Ekstra 1000 damage belirli bir süre etki eder.
Shock stun level 20. Rakibe %200 damage verir,3 saniye durdurur.

Warriorlar master açabilmek için lobo-lupus ve lycaon pendant üçlüsü,10ar tane opal saphire ve crystali warrior master skaky'e veryorlar.
Warriorların 62 skilli screamı kullanmaya gerekli scroll için Feather of harpy quenn,30 saphire ve 5m warrior master skaky'e veriliyor.

Warriorların skilleri bunlardır.Warrior oynayan kullanıcılar klasik Skiller kullanırlar..Bu pek fazla değişmez.Eskiden (provoke olduğu zamanlar) warriorlar 45e kadar defans,geri kalanı atack verirlerdi..Ama artık provoke kalktığı için warriorlar atack,kalanı defans veriyorlar..15 str yi açmak isteyenlerde 5 tane skilli berserking kısmına veriyorlar.Bu skill döngüsünün pek fazla aksi olmaz.

Warriorların stat dağılımları 2 çeşittir.Şimdi biraz da ondan bahsedelim..

1-Tank warrior..

Hp’sini yükset tutmam amacıyla,shell giyecek str,kalanı hp veren warrior tipidir.Avantajı çok yüksek hp,dezavantajı ise kendi level’ındaki bir warriordan en az 100 ila 200 arasında atack kaybıdır.

2-Normal warrior..

Tank warriora göre daha sık tercih edilen warrior tipidir.Burada esas alına nokta,shell giyecek kadar hp (94) geri kalanı str vermektir.Str puanı 255’e ulaştıktan sonra warriorlar hp verirler…

Warrior hakkında dip bilgi:Paper warrior diye bir şey saçmalıktan ibaret değildir..Warrioru warrior yapan şey defans&hp ve atackın hep bir arada olmasıdır.Defans ve hp’den ödün vererek atack artırma çabası saçmadır,böyle bir şey asla ama asla tavsiye etmem.


Mage

Mage nedir?

Mage çeşitli büyülerle yani magic atacklarla saldırı yapan characterdir.Diğer characterlerden kendini ayıran en belirgin özelliği,başkalarını yanına çekmesi ve moblara karşı alan büyüleri kullanmasıdır.

Skilleri ön bakış..

Bir mage için hem en kolay,hem de en zor şey level kasmaktır..Eğer bir magein kendi kafadarı olan arkadaşları varsa,level kasmak en kolay magee göredir..Ancak bir mage oyunda yalnızsa,değil roguelar,warriorlar bile halinden anlamaz onların..Bir mage için önerim level kasmadaki o “zorluğu” atlatabilmek için birincil skillini asla lightning olarak seçmemesidir..Level 62 ya da 63’e kadar bence bir mage ikinci skill olarak her türlü lightning kullanmalıdır.Birinci skill flame ya da glacier olabilir.

Skiller ve işlevleri.

Basic Skiller.

Flash level 1. Küçük bir lightning atağı.
Shiver level 3. Küçük bir atack.
Summon party members level 4. Party arkadaşını yanına ışınlar.Dolma süresi yoktur.
Flame level 5. Küçük çaplı bir flame atağı.
Cold wawe level 7. Bir ice atağı yapar.
Spark level 9. Küçük bir lightning atağı.
Gate level 15. Re-spawn noktasına ışınlanır.
Escape level 30. Tüm partiyi towna ışınlar.

Fire skilleri.(Max damage.)

Burn level 3. Küçük bir flame saldırısı.
Resist fire level 6. Playerin fire resistini 20 artırır.
Blaze level 9. Küçük ve devamlı damage.
Fire ball level 15. Rakibe ateşten bir top atar.
Ignition level 18. Rakibin etrafını flame ile sarar ve devamlı yapılan saldırı çok fazla damage verir.
Endure fire level 24. Playerin fire resistini 50 artırır.
Fire spear level 27. Rakibe mızrak şeklinde bir ateş atar.
Fire burst level 33. Küçük bir alan büyüsü.
Fire blast level 35. Rakibe fire blast yollar.
Hell fire level 39. Rakibin vücudunu ateşle sarar,devamlı damage verir.
Fire blade level 42. Staff ile saldırı,ekstra fire damage.
Specter of fire level 43. Dolma süresi olmadan devamlı ateş saldırısı.
Inferno level 45. Belirli bir alandaki düşmanları etkileyen bir patlama.
Immunity fire level 48. Playerin fire resistini 80 artırır.
Pillar of fire level 51. Rakibi ateşle sarar.
Fire thorn level 54. Rakibe güçlü bir damage verir.Playerlardan can çeker,moblara can çekme işlemez.
Manes of fire level 56. Dolma süresi olmadan devamlı ateş saldırısı.
Fire impact level 57. Güçlü ve devamlı can götüren bir flame patlaması.
Supernova level 60. Belirli bir alana supernova indirir,playerlara işlediği takdirde belirli zaman araklıklarında damage verir.Moblara bu zehir işlemez..
Incineration level 70. Koca bir ateş parçası rakibin kafasına iner
Meteor fall level 70. Belirli bir alana meteor düşürür.
Fire staff level 72. Staff ile güçlü bir atack yapar.
Armor of fire level 75. Kendine saldıran düşmana atack yapar.Değişmeyen bir flame damage verir.
Vampiric fire level 80. Rakibe ateş topu yollar.Bu top rakibin canını emer,manasını düşürür.Hayatını kaydırır
Ignition level 80. Rakibin üzerine meteor indirir.

Ice skillleri.(Ya da glacier..2. en yüksek damage ve yavaşlatma kabiliyeti.)

Freeze level 3. Küçük bir ice atağı.
Resist cold level 6. Playerin ice resistini 20 artırır.
Chill level 9. Büyülü bir ice atağı yapar.Büyüden etkilenen rakip,20 saniyeliğine yavaşlar.
Frozen Armor level 12. Playerin defansını artırır.
Ice arrow level 15. Bir ice atack.
Solid level 18. Skill dolma süresi olmadan rakibe atack yapar.Skillden etkilenen rakip,yavaşlar.
Endure cold level 24. Playerin ice resistini 50 artırır.
Ice orb level 27. Rakibe ice orb gönderir.
Frozen shell level 30. Playerin defansını artırır.
Ice burst level 33. Belirli bir alandaki rakiplere ice atağı yapar.
Ice blast level 35. Düşmana ice blast patlamasıyla atack yapar.
Frostbite level 39. Düşmana frostbite büyüsü yapar.Etkilenen düşmanın hızı düşer,yavaşlar..
Frozen blade level 42. Staff ile ice atack yapar.
Specter of ice level 43. Skill dolma süresi olmadan ice atackı yapar.
Blizzard level 45. Belli alandaki düşmanlara blizzard büyüsü yapar.Büyüden etkilenen düşmanlar geçici olarak yavaşlar.
Immunity cold level 48. Playerin ice resistini 80 artırır.
Ice comet level 51. Rakibe atack yapmak için ice comet indirir.
Ice barrier level 54. Playerin defansını artırır.
Manes of ice level 56. Skill dolma süresi olmadan buz atağı yapar.
Ice impact level 57. Düşmanı şok edici bir buz patlamasıyla şok eder.Devamlı damage verir.
Frost nova level 60. Güçlü bir buz patlaması gerçekleşir.Bundan belirli bir alandaki düşmanlar etkilenir ayrıca hareket hızlarıda düşer.
Prismatic level 70. Soğuk cumulusu seçili rakibin üstüne yıkar.
Ice storm level 70. Soğuk cumulusu belirli alandaki rakiplerinin üstüne yıkar.
Ice staff level 72. Staff ile güçlü bir saldırı yapar.
Armor of ice level 75. Kendisine kim atack yaparsa ona damage verir ve yavaşlatır.
Freezing distance level 80. Rakibi anında dondurmak için kristaller saçar.Rakibin donma ihtimali,canına bağlıdır.

Lightning skilleri (En az damage veren Skiller.Durdurma ve kör etme özelliği.)

Charge level 3. Damage veren Lightning atackı.
Resist lightning level 6. Playerin lightning defansını 20 artırır.
Counter spell level 9. Küçük bir lightning atackı yapar.
Lightning level 15. Ligthning atackı yapar.
Static hemisphere level 18. Rakibin çevresini ligthning küresiyle kaplar ve damage verir.
Endure lightning level 24. Playerin lightning defansını 50 artırır.
Thunder level 27. Rakibe damage veren bir lightning atack.
Thunder burst level 33. Belirli bir alana etki eden lightning büyüsü.
Thunder blast level 35. Rakibe thunder blast atackı yapar.
Discharge level 39. Rakibin vücudunu kitler,belirli zaman aralıklarıyla damage verir.
Charged blade level 42. Staffla atack yapar,ekstradan lightning damage verir.
Thunder cloud level 45. Belirli bir alana etki eden lightning bulutu.
Immunity Lightning level 48. Playerin lightning defansına 80 ekler.
Static orb level 51. Seçili düşmana lightning orb gönderir.
Static thorn level 54. Yapılan lightning atağıyla atack yapılan playerdan hp çalınır.Hp çalmak ancak pvp de gerçekleşir.
Thunder impact level 57. Güçlü ve devamlı etki eden bir lightning atackı.
Static nova level 60. Güçlü bir lightning patlaması,belirli bir alana etki eder.
Stun cloud level 70. Bir torpedo gelir ve seçilen düşmana damage verir.
Chain lightning level 70. Bir torpedo atackı gelir ve belirli alandaki düşmanlara etki eder.
Light staff level 72. Staff ile çok güçlü bir saldırı yapar.Stunlama olanağı doğurur.
Armor of Lightning level 75. Kendisine atack yapana lightning damage verir,stunlama olanağı doğurur.
Blink level 80. 20 metre ileri gider/ışınlanır.

Master skilleri.

Valor level 0. Mana %30 un altına düştüğünde,can yükselme hızı %20 artar.
Absolute power level 2. Geçici olarak magic power %30 artar.
Absoluteness level 5. Alınan tüm damageler %5 azalır.
Matchness level 10. Alınan tüm damageler %10 azalır.
Mana shield level 12. Mana kalkanı aktif olduğu zaman,alınan damagein %15i manadan düşer.Bu olay 4 kez tekrarlanabilir.
Instantly magic level 15. Dolma süresi olmadan 2 skill birden atabilme.
Minor resist level 20. Belirli bir alandaki rakiplerin resistlerini %20 düşürür.

Magelerin bazı skilleride kendiliğinden kapalıdır.Bunlardan 35 skilleri için blast kağıtları gerekir.Bu kagıtlar moblardan düşer.Ama thorn ve impact skilleri için scroll yapılabilir.Thorn kağıdı için 30ar tane opal saphire crystal ve 5m arch mage drakeye veriliyor.Impact kağıdı içinse 3. seviye goblin set ile 5m arch mage drakeye veriliyor.
Magelerin masterları için ise Kekuri ring,50 gavolt wing,50 zombi gözü,Cursed bone,Feather of harpy quenn,10 blood of glyptodont,10 ar tane opal saphire crystal gerekiyor.
62 skillinin scrollu için ise 3 tane blessed enchant scroll (str), 3 tane blessed enchant scroll (Hp), 3 tane blessed enchant scroll (Int) ve 5m arch mage drakeye veriliyor.

Magein skilleri bunlardır.Gördüğünüz gibi 1elin nesi var,2 elin sesi var sözü,aynı mageler için söylenmiş gibidir..Cz de mage partinin üstüne tanımam.. [:’(]

Geldik statlara..Yaygın olarak 3 tip mage vardır..

1-Paper mage..

Statlarını mp,kalanı int olarak veren mage tipidir.Amacı max damage vermektir..Bunun için defansından ödün versede,kodum mu oturtmak isteyen bir mage böyle olmalıdır.Zaten sıkı bir mage olursa taktığı unique takılar ile defans açığını kapatır.Bu magein avantajı,çoğu skilli ile 700+ vurması,dezavantajı ise battle priestlar ile birlikte cz de en çok atack yapılan character olmasıdır

2-Pet mage..

Complete (+8). Giyecek kadar int,kalanı mp veren mage tipidir.Genelde ice ya da lightning birincil skill tercihleridir.Ice ve lightning gibi durduran veya yavaşlatan skilli seçen mageler mutlaka pet mage olmalıdırlar.Çünkü bir lightning mage paper iken 3 vurusun 1 tanesinde kitlerse,pet mage iken 2 veya 1 vuruşta kitler..İntelligence puanı lightning ve ice skillerine bonus özellik katar.Bu magelerin avantajı kitleme ve durdurma yeteneklerini paperlara göre daha üstün olması ile defans farkı (unique takılar ele alınmadığında),dezavantajları ise paper magelere göre daha az damage vermeleridir.

3-Semi pet mage..

Türkçe’si yarı pet magedir.Grade 2 mage elbiseleri giyecek kadar int,kalanı mp veren mage tipidir.Yaptığım küçük bir araştırmadan da edindiğim bilgilere bakacak olursak,en avantajlı (gerek defans,gerek damage,gerek durdurma & yavaşlatma) mage tipi budur.İşte o dosya..

Test yapılan itemlar.

Dual +1ROM (Ring of Magic)
Elemental pendant +2
white silver earing +1
secret silver earing
Glass belt


1) Full paper mage(YUKSEK MP,FIRE ONERILIR):

MP: 255
INT: 102
HP: 4412
MANA: 3650
Defans 711

Lycaon +7 staff
LvL 1 mage armor +7/hp

Oyunda en sık rastlayacağınız mage türüdür.Yüksek hasar verir,defansı düşüktür.
LVL 70 Incineration ile Cz’de ortalama 900-1100 damage...

Önemli not !! Oyuncuya karşı atakta (Harpy,troll vs. değil),yalnızca taban mp puanı etkili,+bonus hasarı artırmayacaktır..Savaş ve cz’de hp bonus,yaratıklara karşıda mp bonus giyinin.

NOT2:Inteligencein yuksek olmasinin nedeni,MP ye 255 den fazla verilemiyo,testi yapan mage lvl 70,fazla puanlarini inteligence a vermis.


2)FULL PET MAGE(YÜKSEK INT,GLACIER VE LIGHTNING ÖNERİLİR)

INT: 225
MP: 132
HP 3856
MANA: 7112
DEFENSE: 941

Elixir +8
Full Complete Armor +7/hp


Bu mageler kesinlikle kitleme ve yavaşlatmak için.
Damage 400-600 arası,paper mage nazaran oldukça düşük.

Not: Complete giyinebilmek için 160 int yeterli ama inte daha fazla verince kitleme ve yavaşlatma süresi gözle görülür şekilde artıyor.


3) YARI PET (FIRE)

MP: 245
INT: 112
3912 HP
4412 MANA
741 Defans

Full level 2 magician armor +7/hp
Wreath of Erenion +7

Wreath erenion’un inanılmaz etkisi gözüküyor,sadece 112 int istiyor,ve lycaon +8’den daha yüksek damage veriyor!!Cz’de 1200-1450 damage ve bu hasar nooblara verilmemiştir!! +8 erenion ile damage 1800 lere kadar çıktı.Alanla 8-10 adam alınabilir.

Mage combosu - Ignition + hellfire + thorn + impact +nova

Ignition: 300 + 5 X 35 = 465

Hell fire: 400 + 5 X 50 = 650

Thorn :800/1000 + 120/140 = 920/1140

Impact : 800/1100 +120/140 = 920/1240

Nova: 800/1200 + 5X 40/80 = 1200/1600

Toplam hasar = 3250 ile 5095 arasi


Rogue

Rogue nedir ?

Rogue bana kalırsa oyunda ki en avantajlı karakterdir.Hem hızı,görünmezliği vardır,hemde max damage ve kendini healleme avantajı fazladır.Ama bir yandan da en masraflı karakterlerden birisidir.

Skillere ön bakış..


Rogue olan playerlar ya okçu (Archery), ya da bıçakçı (bu tabiri sevmiyorum ama kullanmak zorundayım.)(Assasin) olurlar.Yan skill mutlaka explorer olmalıdır..Assasin ya da archery olmak playerin kendi keyfine kalmıştır..Hangisiyle oynamaktan daha fazla zevk alıyorsa,oynaması gereken karakter odur.


Skiller ve işlevleri..

Basic Skiller.

Sprint level 1. Kısa süreliğine koşma hızını artırır.
Archery level 3. Bir ok atar.
Stab level 5. Hedefe %150 damage vurur.
Swift level 10. Playerin koşu hızını artırır.
Blood of wolf level 30. Partideki playerlarin ataklarını %20 artırır.

Archery skilleri.

True shot level 0. Rakibe %150 damage vurur.
Fire arrow level 5. Ateşli ok atar.
Posion arrow level 10. Posion ok atar.
Multiple shot level 15. Üçlü ok atar.
Guided arrow level 20. %100 hedefi bulacak bir ok atar.
Perfect shot level 25. Rakibe %200 damage verir.
Fire shot level 30. Daha güçlü ateşli ok atar.
Posion shot level 35. Daha güçlü posion ok atar.
Arc shot level 40. Düşmana %250 damage verir.
Explosive shot level 45. Daha da güçlü ateşli ok atar.
Viper level 50. Daha da güçlü posion ok atar.
Counter Strike level 52. Ne vuracağı belli olmayan güçlü bir ok atar,%100 hedefi bulur.
Arrow shower level 55. Hedefe 5li ok atar.
Shadow shoot level 57. %100 hedefi bulur ve %200 damage vurur.
Shadow hunter level 60. %100 hedefi bulur ve %250 damage vurur.
Dark prusuer level 70. Hedefe %300 damage verir,hedefi bulma ihtimali %100 dür.
Blow arrow level 72. Hareket ederken %200 damage vurur.
Strafe level 75. %400 damage vurur ve düşmanı kör eder.(Bu sistem nasıl çalışıyor bilmiyorum)
Power shot level 80. % kaç vurduğu yazmıyor ama çok güçlü bir vuruş olduğu belirtilmiş.

Assasin skilleri.

Jab level 0. Rakibin defansına bakmaksızın damage verir.
Blood drain level 10. Rakibin canının %5ini çeker.1dk’da 1 kullanılabilir.
Pierce level 15. Düşmana %200 damage verir.
Shock level 20. Rakibin defansına bakmaksızın damage verir.
Illisuon level 30. Kısa bir süreliğine düşmanın atackının başarı oranını düşürür.Moblara işlemez.
Thrust level 35. Düşmana %400 damage verir.
Cut level 40. Rakibin defansına bakmaksızın damage verir.
Stealth level 45. 80 saniyeliğine görünmez olunur.Atack yapınca gider.
Vampiric touch level 50. Rakibin canının %10 unu çeker.1dk’da 1 kullanılabilir.
Spike level 55. Rakibe %600 damage verir.
Bloody beast level 70. Rakibin defansına bakmaksızın damage verir.
Blinding level 72. %400 damage vurur ve düşmanı 5 saniyeliğine kör eder.
Beast hiding level 75. %300 damage verir ve 5 saniyeliğine stealth (görünmez) olursunuz.
Critical point level 80. Belli olmayan derecede bir damage verir.

Explore skilleri.

Hide level 0. 40 saniyeliğine görünmez olur,hareket edince gider.
Minor Healing level 5. Playeri 60 healler.
Evade level 10. Bir süreliğine defansa 200 ekler.
Cat’s eyes level 15. Skill sahibi belirli bir süre görünmezleri görür.
Light feet level 25. Bir süreliğine hız 2 katına çıkar.
Safety level 30. Bir süreliğine defansa 400 ekler.
Lupine eyes level 35. Partideki playerlarin görünmez rakipleri görmesini sağlar.
Cure curse level 36. Debuffları siler.
Cure disease level 48. Sürekli hp götüren debuffları siler.
Scaled skin level 60. Bir süreliğine defansa 800 ekler.
Enchanced Concentration level 75. 15 saniye boyunca asla fail vurmazsınız.
Smoke screen level 80. Sis bombası fırlatır ve ekran düşman karakterde görünmez bir hal alır..Pvp’de işler..

Master skilleri.

Valor level 0. Hp %30 un altına düştüğü zaman,tüm resistler 50 artar.
Magic shield level 2. Tüm resistleri 120 artırır.
Absoluteness level 5. Tüm alınan damageleri %5 azaltır.
Matchness level 10. Tüm alınan damageleri %10 azaltır.
Source masking level 15. Düşmana bir alıcı yerleştirir ve düşman 10 saniye boyunca görünmez olamaz..
Disarm level 20. Rakibin silahını düşürür.(Sadece playerlara işler.)

Roguelar master açabilmek için tail of lesath,tail of shaula,fang of bakirra,10 blood of glyptodont,10 ar tane opal saphire crystali secret agent clearence veriyorlar.
62 master skill scrollu içinde kekuri ring,30 crystal ve 5m coini veriyorlar.

Roguelarin skilleri de bu kadar..Assasinler için tavsiyem,94 hp gerisi dex tir..Yani Shell giyecek kadar hp,geri kalanı dex olur..Archerylere vereceğim tavsiyelerde bu şekildedir , stat dağılımı olarak.Şimdiye kadar en iyi archery silahı iron bow,en iyi Assasin silahıda sharddır…

Arkadaşlar o kadar emek vererek charınızı getirmek isteyeceğiniz en avantajlı nokta şu olacaktır ; ( item olarak )

Paper Mage

+8 paper armor hp set , +8 paper armor mp set , +8 paper armor str set ..
+6/25 paper dd cap
+5/20 paper spear gauntlet & boots
+5/20 paper axe defans pants
+5/20 paper club defans pauldron
+8 lycaon staff
+1 dual ring of felankor
+1 dual secret-silver earring
+1 iron necklace
+1 glass belt
Chitin shield
Scorpion shield
Dol

Pet Mage
+8 complete hp set , +8 complete mp set , +8 paper str set ..
+6/25 dagger defans cap
+5/20 spear defans gauntlet & boots
+5/20 axe defans pants
+5/20 club defans pauldron
+1 dual ring of felankor
+1 dual secret-silver earring
+1 iron necklace
+1 glass belt
Chitin shield
Scorpion shield
Dol

Rogue Assasin

+8 dual exceptional shard
+8 dual dark vane
+8 dual sherion
+8 shell set
+8 paper str set
+6/25 fp dagger defans cap
+5/20 fp spear defans gauntlet & boots
+5/20 fp axe defans pads
+5/20 fp club defans pauldron
+1 black dragon necklace
+1 iron necklace
+1 iron belt
+1 dual rol
+1 dual ring of felankor
Cs
Ss
Dol

Rogue Archer

+8 shell set
+8 paper str set
+6/25 fp dagger defans helmet
+5/20 fp spear defans gauntlet & boots
+5/20 fp axe defans pants
+5/20 fp club defans pauldron
+8 chitin bow
+8 iron bow
+1 black dragon necklace
+1 iron necklace
+1 iron belt
+1 dual rol
+1 dual ring of felankor
Cs
Ss
Dol

Warrior

+8 raptor
+8 giantic axe (light)
+8 avedon
+8 impact
+8 toto
+8 hanguk sword
+8 shell set
+6/25 fp dagger defans helmet
+5/20 fp spear defans gauntlet & boots
+5/20 fp axe defans pants
+5/20 fp club defans pauldron
+1 dual warrior earring
+1 iron necklace
+1 amulet of str
+1 iron belt
+1 dual ring of felankor
+1 dual roc
+8 cs
+8 ss
+8 dol

Int priest
+8 shell set
+6/25 fp dagger defans helmet
+5/20 fp spear defans gauntlet & boots
+5/20 fp axe defans pants
+5/20 fp club defans pauldron
+8 lobo hammer
+8 lycaon hammer
+8 lupus hammer
+1 iron necklace
+1 amulet of goddess
+1 iron belt
+1 dual secret-silver earring
+1 dual ring of felankor
+1 dual rol
+8 cs
+8 ss
+8 dol

Str priest

+8 paper str set
+8 paper hp set
+6/25 paper dd cap
+5/20 paper spear gauntlet & boots
+5/20 paper axe defans pants
+5/20 paper club defans pauldron
+8 mirage sword
+8 giantic axe
+1 dual roc
+1 dual ring of felankor
+1 iron necklace
+1 iron belt
+1 dual warrior earring
+8 cs
+8 ss
+8 dol

Armor ve Item Karşılaştırmaları

Rogue Armor Seçenekleri:

+8 FP mi +7 Chitin mi?

Şayet Ardream charı yapıyorsanız ve dagger defence helmetinizde varsa +8 FP, şayet Ronark(CZ) charı yapıyorsanız her türlü +7 Chitin tüm tartışmalar sonucunda doğruluğu tespit edilmiştir. Ayrıca assassin yerine archer seçimi yaptıysanız her zaman için +8 FP.

+6/25 Plate DD mi +7/15 Chitin DD mi?

Her zaman ama her zaman için isterseniz Rogue Cap derecesinde olsun 25 dagger defence rare armor helmet daha iyidir. Dagger Defence normal defence değerinizden PvP arenalarında daha önemlidir.

+8 Chitin mi +7 Shell mi?

Aralarında çok az bir defans farkı vardır. Bu yüzden her türlü PvP arenasında +8 Chitin tercih edilmelidir.

Rogue Silah Seçenekleri:

+8 MD mi +7 Shard mı?

Hiçbir zaman aynı türde olan silahların şekillerini önemsemeyiniz. Şekil farkı ıskalama şansında önemsizdir. Bu nedenle AP si fazla olan +8 MD her zaman +7 Shard dan daha yararlıdır.

+8 Shard mı +9 Cleaver mı?

Yukarıda açıkladığım gibi Ap si fazla olan yani +9 Cleaver tercih edilmelidir.

+7 DV mi +8 MD mi?

Eğerki yüksek lvl ve yüksek mana+hp bonuslarınız varsa DV aksi taktirde +8 MD kullanılmalıdır. Ayrıca DV sol el silahıdır dual kesinlikle kullanmayınız. Çok büyük bir mana ve Hp kaybı yaşatır.

+8 MD mi +7 Sherion mu?

Sherion unique bir dagger olmasına rağmen mükemmel bonusları olduğu söylenemez. Sword defence ve str bonusları veriyor. Sword çok tercih edilen bir silah değildir, STR de sizin aktif olarak kullandığınız bir bonus değildir. Dolayısıyla AP farkından dolayı +8 MD tercih edilmelidir. Piyasadaki sherion fiyatları bu silahın görüntüsü ve yeni çıkmış olmasından kaynaklanmaktadır.

+8 Cleaver mı +7 MD mi?

Geldik Ardream assassinlerinin popüler sorusuna...
+8 Cleaver kullanmanızı öneririm. Nitekim defalarca deneyerek bu sonuca ulaştım. +7 Dual MD, +8 Dual Cleaver, +8 Cleaver +7 MD gibi kombinasyonlar kullandım ve kesinlikle ''cleaver ıskalar-sıyırır'' söylentisinin doğru olmadığını gözlemledim. Sonuç olarak +8 Cleaver.

Warrior Armor Seçenekleri:

+8 FP mi +7 Chitin mi?

Warriorlar için defans son derece önemli bir değerdir. Nitekim her zaman için saldırıyı göğüslemesi gereken warriordur. Defansı az bir warrior düşünemeyeceğimizden ve +8 FP ile +7 Chitin arasındaki yüksek defans farkından dolayı +7 Chitin tercih edilmelidir.

+7 Shell mi +8 Chitin mi?

Bu 2 armor arasındaki fark FP ile Chitin arasındaki farktan daha azdır. Bu yüzden +8 Chitin varsa +7 Shell'e tercih edebilirsiniz.

Warrior Silah Seçenekleri:

+7 Raptor mu +8 Glave mi?

Glave +8 177 AP, Raptor +7 175 AP...
Şekil dış etmenler için önemli olabilir(clana girmek, party bulmak vb...) ama +8 Glave ile daha fazla dmg verebilirsiniz. Ayrıca ikisininde Long Spear olduğunu unutmazsak AP si yüksek olanı seçmek en mantıklısıdır. +8 Glave seçiniz.

Aynı +da Iron Impact mi Raptor mu?

+8 Raptor 187 AP very slow poison damage, +8 Iron Impact 180 AP slow lightning damage.
Bu birazda sizin oyun tarzınıza ve serverınıza bağlıdır. Warriorlar için fix silah spear dır bu yüzden karşısında heybetli bir warrior gören hemen spear defence armorları veya kalkanları takınır. Ancak her oyuncu club defence armor veya kalkan kullanmaz. Bu iron impact için bir avantajdır. Diğer taraftan iron impact, raptora göre daha seri bir silahtır. Ancak atağı raptordan düşüktür. Başka bir warrior ile VS yaparken seri vuruşlar erken mana bitmesi anlamına geleceğinden Vs lerde raptor daha avantajlı diğer taraftan seri vuruşları ve anti club armor kullanımının yaygın olmaması sebebi ile PK larda iron impact tercih edilmelidir. Arkanızda healer varsa iron impact kullanın derim ben.


Totamic Spear mı Raptor mu?

İkiside birer spear ancak Tota Normal, Raptor very slow. Tota ile AP düşüyor, Raptor ile hız düşüp Ap yükseliyor. Raptor ile mana/hp pot ayarlaması yapmak tota ya göre daha kolay çünkü daha yavaş skill vuracağınızdan raptor ile daha az mana harcarsınız buda daha fazla HP pot içmenize imkan sağlar. Tota'nın avantajı scream vuruşunun sol eldeki silahında elemental damage'i ile toplanarak daha etkili stun etme özelliğidir. Raptor'da 80 Poison, +8 Tota +8 Impact ile 160 80 Poison-80 Lightning 160 elemental DMG demektir buda. Benim tercihim Raptor'dan yana olur ancak seri vurmak isteyenler Tota da tercih edebilirler.
Not:Aynı + değerinde 2h Giga Raptor'dan, Avedon'da 2h Giga'dan daha iyi silahlardır.

Priest Armor Seçenekleri:

+8 FP mi +7 Chitin mi?
Ben sizin yerinize hesapladım. Aralarında set olarak kabul eder ve statları buna göre verirsek 68 defans ve 300HP gibi bir fark oluşuyor. Yani +8 FP set kullanan bir priestin defansı 68 eksik ama HP si 300 Fazla oluyor. 68 Defans çok büyük bir rakam değil ancak 300 HP Undy buff kullanacağınızıda hesaba katarsak önemli bir değer. Şayet DD helmetiniz varsa(rare) +8 FP yoksa +7 Chitin kullanın.

+8 Chitin mi +7 Shell mi?
Aralarında set olarak sadece 2 defans fark oluyor. Kesinlikle +8 chitin.

Priest Kalkan Seçenekleri

+7 SS mi +7 DOL mu?
DOL çok daha fazla defans veriyor ayrıca dagger defence ve arrow defence de veriyor. Tüm bunların yanında daha çok Str istiyor ancak zaten bu str yi +7 Chitin giymek içinde vermek zorundasınız. Veri olarak SS'e çok büyük fark atıyor. +7 DOL seçiniz.

Priest Silah Seçimleri:

Aynı + değerlerinde Tooth mu Lobo mu yoksa Smite Hammer mı?
Atak yapmayacaksanız lobo hammer. En çok HP ve en çok resistance ı veren lobo.

Aynı + Değerinde Iron Impact mi Hell Breaker mı?
Hell Breaker'ın atağı daha az olabilir ancak verdiği Flame Damage ve Int bonus ile bu açığı kapatım öne geçiyor. O kadar fazla elemental damage farkı varki daha iyi dmg ler vermenizi sağlayabilir. Bu yüzden Hell Breaker tercih ediniz.

Paper mageler için ;

+9 wizard - +7 lycaon staff

Lycaon staffta hp , mp ve flame damage özellikleri vardır ama çok da pahalıdır .Wizard staffta ise sadece flame damage olacağından (paper mageleri flame sayarak konuşuyorum) wizard staff tercih edilebilir.Ancak lycaon staff alacak bütçeye sahip bir oyuncu kesinlikle lycaon staff almalıdır .

+8 wizard - +8 wood staff

Bütçesi sınırlı olan paper mageler wood staff tercih ederler ancak küçük bir birikime sahip mageler wizard kullanmalıdır .+7 wizard ile +8 wood staff arasında kalınırsa tercih wood staff olmalıdır .Paper magelerde staff atağının pek bir etkisi yoktur.

Armor seçimi

Paper mageler için bir çeşit armor seçeneği vardır , 1. class .En yararlı olan kombine armor takımı , goblin pants + diğer armorlardır.Mageler intelligence skilli verdikçe armor seviyesi artacaktır.
Yarı paper mageler

Yarı paper mageler için en ideal staff wreath of ereniondur . Buna sahip olmayan mageler skillerine göre damage basılı mage staff tercih edebilirler .

Armor seçimi

Yarı paper mageler için ideal armor takımı , elde varsa 2. derece +8 hp set ve goblin 2. derece pantstir .Ama elde +8 2.derece armorlar yoksa , +8 1.derece armorlarda tercih edilebilir , arada fazla defans oynamaz .Mageler pants armorları +9 olmadıkça goblin pants tercih etmelidir .

Pet mage

+7 salamander - +7 elixir

Bütçe uygunsa elixir tercih edilmelidir . Pet magelerin eline aldıkları staffların atackları yüksek olduğu için pet mageler 42 skilleri ile daha fazla atack yaparlar (paper ve yarı paperlara göre).Bu yüzden elemantal damage kadar staffın atackıda önem kazanır.

+7 salamander - +6 elixir

Asla alır basarım gibi bir zihniyet ile elixir tercih edilmemelidir .Büyük hata olur .

Armorlar

+7 crimson - +6 complete

Oyuncumuzun sağlam defansı ve uniquleri yoksa ve hp sorunu fazla değilse complete kullanmalıdır .Ama olaylar aksi yönde ise tercih crimsondan yana olmalıdır .

+8 crimson - +7 complete

Diğer charlarda +8 chitin - +7 shell konusuna dönen bu seçimde kullanılması gereken crimsondur .

Level 70 itemları

Assassin

70 lvl olan her assassin bu görevi yaptığında kendisine özel bir dagger alır.Bu dagger ' ın ismi şöyledir ; atıyorum nickiniz aliveli, dagger ın ismi Dagger of aliveli oluyor. Bu silahı satamazsınız, inn e koyamazsınız ya da trade den başkasına veremezsiniz. Bıçağın şekli Shard la aynıdır.

http://img182.imageshack.us/my.php?i...ggerbn9ty7.jpg


Archer

70 lvl olan her archer bu görevi yaptığında kendisine özel bir bow alır.Bu bow ' un ismi şöyle olur ; nickiniz zxcv, bow un ismi Bow of zxcv. Bu silahı satamazsınız, inn e koyamazsınız ya trade den başkasına veremezsiniz. Yayın şekli Iron Bow la aynıdır.

http://img183.imageshack.us/my.php?i...0okujh1gz3.jpg


Warrior

70 lvl olan her warrior bu görevi yaptığında kendisine özel bir kalkan, One Handed Spear ve Two Handed Sword alır. Bu itemların isimleri şöyle olur ; atıyorum nickiniz wasd, item larınızın ismi de Shield of wasd ,One handed sword of wasd ve Two handed sword of wasd. Bu itemları satamazsınız, inn e koyamazsınız ya da trade den başkasına veremezsiniz. One handed spear ın şekli Totemic Spear la, Two Handed Sword un şekli Mirage Sword la aynıdır. Kalkan oyundaki bir itemla eş görüntüye sahip değildir.

http://img169.imageshack.us/img169/2781/swordva5em0.jpg (Kılıç)
http://img180.imageshack.us/my.php?i...pearzi6gq8.jpg (Mızrak)
http://img180.imageshack.us/my.php?i...ieldww6lj8.jpg (Kalkan)Mage

70 lvl olan her mage bu görevi yaptığında kendisine özel bir staff alır. Bu staff ın ismi şöyle olur ; atıyorum nickiniz 1234 staff ın ismi Pole of 1234 olur. Bu staff ı satamazsınız, inn e koyamazsınız ya da trade den başkasına veremezsiniz. Şekli Mythril Staff la aynıdır.

http://img88.imageshack.us/my.php?im...1452fp3vp2.jpg


Priest

70 lvl olan her priest bu görevi yaptığında kendisine özel bir club alır. Bu club in ismi şöyle olur ; atıyorum nickiniz 789, mace in ismide
Mace of 789 olur. Bu club ı i satamazsınız, inn e koyamazsınız ya da trade den başkasına veremezsiniz. Şekli Priest Impact la aynıdır.

http://img168.imageshack.us/my.php?i...2169el7og4.jpg

70 skillerinin açtırılması için gereken itemlar

Warrior

1 Silver Bar
1 Scream Scroll
1 Tail of Lesath
60 Opals
20 Magic Hammers
50 Tyon meat
30 Orc Bracelets

Rogue

1 Magic Shield Scroll
1 Silver Bar
1 Fang of Bakirra
20 Cursed Bones
30 Blood of Glyphodonts
5 Abyss Wings
50 Tentacles

Mage

1 Silver Bar
1 Absolute Power Scroll
1 Tail of Shaula
30 Crude Saphires
30 Bones of Dragon Tooth
20 Sweeping Potions
50 Bee Stings

Priest

1 Silver Bar
1 Judgment Scroll
1 Feather of Harpy Queen
30 Crystals
30 Zombie Eyes
2 Abyss Eyes
50 Poison Sacks

Evet arkadaşlar..Bu kadar uğraştım ettim.Eğer yazımın burasına kadar okuduysanız sizlere çok teşekkür ederim..Diğerleri hepsi kendi emeğim,kendi çevirim.Umarım herkese yararlı olacaktır…

Magelerin damage - stat - pet paper sami paper testleri Kerem_DuUrden ' den alıntıdır.
Armor ve item karşılaştırmasında priest - warrior ve rogue karşılaştırmaları L.J ' den alıntıdır .
Level 70 itemları Coşku ' dan alıntıdır.
Battle priestlar için kısa ek bilgiler adı altındaki metin M1croStyle ' dan alıntıdır .

Karakterlerinizle ilgili her türlü stat - skill - item meraklarınızı paylaşabilirsiniz .Elimden geldiğince yardımcı olurum , bilmediğim konularda başka arkadaşlar yardımcı olur .

(alıntıdır)
  Alıntı ile Cevapla
'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.01.10, 22:07   #4
Outlaws
Ziyaretçi
Outlaws - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Knight Online Nedir ?

OYUNUN HİKAYESİ

KNIGHT ONLİNE'IN HİKAYESİ
Giriş : Carnac Dünyası
Milenya dönemi öncesinde, zamansız enerjiler maddeleşmeye başladı ve kilden bir yapılanma oluşturarak, onu hayata geçirecek sihirli sözü bekleyerek uzayın sonsuz boşluğunda dalgalanmaya başladı.
Bu yapılanmanın dış tarafındaki, küçücük bir güç yumağı çözüldü ve tek başına bilinç kazandı.

Amaçsızca etrafta dolaşan bu kütle, çözülmeden sonra bir yıldız haline gelmişti; bilinçli Logos, hayat yaratmak için onu kendine aldı. Günlerce ona şekil verdi ve Canac’ı oluşturmak için derin vadiler, yüksek dağlar ve masmavi gökyüzü yaptı.

49 gün içerisinde kayaları yararak akan su yarattı, vadileri onunla doldurdu ve okyanusları yarattı. Kısa sürede Carnac Turkuaz renkli mücevhere benzeyen görkemli bir dünyaya dönüştü. Her halükarda Logos fark etti ki, görkemli nehirler, okyanuslar ve göller canlı gibi hareket edebiliyordu fakat taşlar, kayalar, dağlar cansızdı.

Logos, kil kümesinden kalan enerji ile, dağlara şekil vererek hayatı yarattı. Yarattığı balıkların suda yüzmesi çok hoşuna gitti ve ağaçlar onun favorisi olan nemli ortamı sağladı. Ve sonunda kendisine benzeyen insanlar yaratmak istedi ve çok fazla güçç harcayarak Carnac’ı onların ihtiyacına cevap verecek şekile getirdi ve daha sonra muhteşem nehirlerin kenarına insanlığı oluşturacak tohumlar bıraktı. Orada istedikleri herşeyi bulmakta başarılı olacaklardı.

Bir süre için herşey yolundaydı. Logos artık hoşnut bir tanrıydı. Yarattıkları ise mutlu ve onlara bağışlanan topraklarda başarılıydı.

Oysa çözülmenin başlangıcı çok yakındaydı

Hayalindeki insanlığı yaratmanın telaşı içerisinde bir parça kili kullanmayı unutmuştu. Unutulmuş kil parçası güzel bir şeye dönüştürülmeyi düşleyerek karanlık vadilerin kuytuluklarında asırlarca bekledi.

Başlangıçta çok sabırlıydı.

“Logos’un benim için özel planları olmalı” diye düşünüyordu. Belkide beni neye dönüştüreceğine henüz karar vermedi".

Ancak her bilinçli varlık gibi onun da sabrı gün geçtikçe tükendi ve her tükenişte bir parça büyüdü. Dünyanın geniş çatısı altında, Logosunkinden çok farklı olmayan bir bilinç verilerek yaratılmıştı ve o kil parçası kendisinin de mevcut olan yaşamın içerisine katılmasını istiyordu. Unutulmuş olmanın verdiği öfke ile her geçen gün parça parça biraz daha büyüdü ve şekillenerek gelişti.

Zaman içerisinde Logos unuttuğu o parçayı hatırladı ve kendisine çağırdı ancak çok geçti çünkü kendisini Patos olarak isimlendiren bağımsız bir varlık oluşmuştu. Bu bağımsız varlık kendisini Patos olarak isimlendirdi ve kendisinin hissettiği terk edilmişliği ve acıyı Logosun da yaşamasını istedi.

Artık Logosa rakip olmuştu ancak Logosun dikkatlice yarattıklarının tam tersine içerisinde aşk, arzu ve merhamet duygularından yoksundu. Patos ilk intikam olarak Logosun ilk başlangıçta yarattığı doğal oluşumu değiştirdi.

Patos’un bu ilk intikamı nedeni ile 4 mevsim, gece ve gündüz, yaşam ve ölüm gerçekleşti. Patos için bu yeterli değildi. Bir avuç dolusu kum alarak bunları içgüdü, his ve günah duyguları ile doldurarak Logos’un yarattığı dünyaya doğru savurdu ve savurduğu her bir zerre insanların içerisinde tohumlandı. Bunun sonucunda insanlar Logos’a yüz çevirerek ondan uzaklaşmaya başladı. Günahı, şehveti öğrendiler ve yok etme ve hükmetme duyguları ile doldular.

Logos’un Patosu durduracak gücü kalmadı

Bölüm I : Kaosun başlangıcı

Patosun dünyayı değiştirmesinden bir süre sonra, iki tanrı arasındaki bu oyun nedeniyle Logosun başta arzuladığının dışında ölüm ve yaşamın başlaması olumsuz bir ortam geliştirdi çünkü ölüm yokken Logosun yeni yaşamlar yaratmasına gerek yoktu. Bu Logosun yaratıcılığının, sonsuzluğunun ve görkeminin kabul edilmesiydi. Ancak bu gidişatın kötü bir şekilde değişmesi sonucunda, kaybolan hayatların yerine yenisinin getirilmesi gibi bir iş çıkmıştı. Halbuki Logos yaşamı yaratırken bunu kontrol altına almamıştı. O nedenle bütün bu görevleri yerine getirmesi için yeni bir tanrı, hayat Tanrıçası Akara’yı yarattı.

Birbirinden iki farklı ve birbiri ile çekişen tanrı Logos ve Patos’un aksine, Akara sakin, kararlı ve yaşayan her canlı ile ilgilenen bir tanrıçaydı. Yaşlanıp yok olanların yerine yenilerinin gelmesini ve büyüyüp onların yerini almasını sağladı. Onların yeryüzünde yaşamaları gerektiğini anladı, gerçek yaratıcıları kendisi olmadığı ve yarattıkları kendisine saygı göstermediği halde onları sevmeyi öğrendi.

Akara bu görevi üstlendikten bir süre sonra Logosun eski keder ve üzüntüsünden uzaklaştığını, yarattıkları üzerindeki sorumluluk ve görevlerini savsaklamaya başladığını fark etti. Halbuki yaratıcının rehberliği olmadan yaşamın başarılı olması mümkün görünmüyordu oysa Akara canlıları çok sevmişti. “Belkide” dedi kendi kendisine “Bunların hepsini kendi çocuklarım gibi benimsemeliyim.”

Akaranın, Alın yazısı gibi bütün yaratıkların varlığını koruma niyeti karşısında Logos yarattıklarını tamamen kaybedeceği korkusuna kapıldı ve Akaraya, yaratıcı olarak kendi görev ve sorumluluklarını tekrar yerine getirmeye başlayacağına dair söz verdi. Tanrıça bu söz karşısında geçmişte yaşadığı zorluk ve sorunları unuttu. Logos tekrar her şeyle ilgilenmeye ve yaratıcı görevlerini yerine getirmeye başladı. Akara kendisini yardımcı dadı gibi hissetmesine rağmen, dünyadaki yaşamın devam ettirilmesi için üstlendiği rolün onurunu içinde hissediyordu.

Fakat Logosun görevlerini yapmaya başlaması ile birlikte, Patos yeniden ortaya çıktı.

Bu defa, Logosun rüzgarlarını ve ağaçlarını çok sevdiği, bulutlarına dokunduğu ve ilk yarattıklarından olan dağların yapısını bozmaya karar verdi.

Carnac’ın çekirdeğindeki deliklerden alevleri çağırdı. Hapsedilmiş ateş, o güzelim dağların zirvesinden alevli kraterler açarak erimiş lavlar şeklinde yeryüzüne doğru püskürmeye başladı.

Çok sevdiği dağlarının ve ormanlarının korkunç bir şekilde yok edilişi esnasında ,Logos lavların etrafını güçlü bir rüzgar ile çevirip soğutmak ve çevresinde yarıklar oluşturup içerisine hapsetmek için çok geç kalmıştı. Bütün ormanlar ve yerleşim yerleri yok oldu, nehirler kaynadı ve insanlar hayatlarını kaybetmeden önce korkudan donakaldılar.

Kuşaklar sonra, akara yok edilen ormanların yerine yenilerini yeşertti. Hayvanlar yeniden yeryüzünde dolaşmaya, nehirler tekrar kaynaklarından akmaya başladı. Önceki atalarının başlarına neler geldiğini bilen insanlar da kayıplarını telafi ederek yeniden çoğaldılar. Sessiz dağlar sık, sık lavlar püskürtmeye devam ettiler ancak insanlar onu yeryüzündeki değişik bir güzellik olarak algılamaya başlamıştı.

Halbuki onların çoğu bir dağın zirvesine çıkıp, Logosun daha önce yaptığı gibi oradan yeryüzüne bakıp dünyanın güzelliğini zirveden seyretmemişti.

Buna karşılık Logos tekrar o umutsuzluğuna geri çekildi ve sanki kendisinin yarattığı dünya değilmiş gibi hiç ilgilenmedi. Bu defa Akara, Logosun sorumluluklarını kendi üzerine almaya karar verdi fakat Logosun bunu kendisine kolaylıkla vermeyeceğini de biliyordu. O nedenle yüreksiz Logos ve Bölücü Patos’tan dünyayı kurtarıp temizlemek için plan yaptı.

Diğerlerinin bilmediği ve tanımadığı başka bir tanrı biliyordu. Tanrı Cypher’i. Cypher bilgisizin tekiydi ancak yok etme ve düzenbazlık tanrısıydı. Carnac’a bilinen veya bilinmeyen her türlü yok edici belanın gelmesine Cypher in yol açtığı inancı vardı. Aslında onun yokediciliğine, Patosun neden olduğu konusunda tarihciler çok tartışmıştır.

Cypher’in ortaya çıkması konuşulmaya başlayınca, Logos temkinli davranarak Akaraya bu yeni tanrının kimliğini sordu.
Akara dedi ki “Cypher’i bende tanımıyorum ancak tanrı olmadığı kesin ayrıca yaratıcılık gücü olmadığını da biliyorum. Yağmuru kara çeviremez, insana can veremez, rüzgarı estiremez. Onun tek yapabileceği dağları aşındırmak, karları buhara çevirmek ve canlılara darbe vurmak. Sadece yok etme, zarar verme gücü var ne daha fazla, ne daha az. Biz onu kullanarak gücünü Patostan kurtulmak için kullanabiliriz.”

Bunu duyan Logos, dünyasının ilk yarattığı günlere döneceğinin hayali ile mutlu bir şekilde bu yeni tanrı Cypher’i aramaya giderken Tanrıçanın yüzündeki hafif gülümsemeyi fark etmedi bile.

Logos, Cypheri bulduğunda düşündüğü gibi bir tanrı bulmadı, sanki azametin anti tezi gibi zayıf, bitkin, yıpranmış ve tükenmiş gibi duruyordu. Diğer tanrıların yapısından çok uzaktaydı. Buna rağmen Hayat Tanrıçasına hürmeten de olsa, Cypherden destek istemeye karar verdi.

Ancak onun bilmediği şey, Akaranın ondan önce geldiği ve Cypher’e fırsatını bulduğu zaman atalarını yok etmesini istediği idi. “Önce Patosu öldürmelisin” demişti Akara, “Logos ise idealist ve zayıf, onu daha sonra boş bir zamanında öldürebilirsin”.
Cypher hiç şeytanca düşünmeden saflıkla inanmıştı, hayatın yöneticisi Tanrıçaya.

Patos ile karşılaşmasından önce, Logos, Patosun görmesini engellemek için Cypherin etrafını bulutlarla çevirerek ona ölümüllüğünü gizleyen çok güzel bir kılıç verdi ve Patosun hüküm sürdüğü derin vadiye doğru yola çıktılar.

Vadinin tam ağzındaki büyük ağaçlarca oluşmuş ormana bakınca, değişikliğin tanrısının orada bulunduğuna dair en ufak bir tahmin bile yürütmek mümkün olamazdı. Ancak onlar iyice yanaştıklarında, Patos gölgelerden dışarıya çıktı. Elinde sağa sola savurduğu yeşil renkli, en iyi ağaçtan yapılma bir mızrak vardı. Mızrak sanki barış dolu yeşil ormanlardaki huzurun ve hayatın ışığını yansıtıyor gibiydi.

Bu silahı sadece bir tek kişi yapabilirdi. O kişi ise diğerlerinin gelişini Patosa önceden haber veren kişiden başkası değildi. Tanrıça Akara. Gizli bir köşede Logos, Patos ve Cypherin kaçınılmaz sonlarının gelmesini sabırla bekliyordu.

Savaş hızlı ve öfke doluydu. Cypher’ın yukarıda tuttuğu ışıltılı kılıç ile yaptığı atağı gören savaşçılar söyleyecek hiçbir söz bulamazdı. Patos sadece üst üste gelen darbelerden elindeki mızrak ile korunmaya çalışıyordu. Logos ise yalnızca önünde süregelen dövüşü seyrediyor ve Patos'un hak ettiği sonu bulması için dua ediyordu.

Sonunda dövüş tanrıların savaşına dönüştü. Patos, güneşi kapatarak dünyayı karanlık hale getirdi. Cypher kendisini derin ve karanlık vadinin içerisinde kör olmuş gibi hissetti. Patos mızrağı ile saldırarak rakibinin omuzunda bir sıyrık açtı. Bunun üzerine öfkelenen yaralı tanrı yokedici gücünü vadinin üzerine yağdırdı. Kayalar alevlenerek yürümeye başladı ve Patos'u çepeçevre kuşattılar, Cypher kılıcını savurdu ve Patos’un sol elini kopardı. Patos acı içerisinde gökgürültüsü gibi haykırırken kanı dışarıya püskürüyordu.

Cypher ve Logos zafer sevinci ile onu seyrederken birşeyler oldu. Patos ve Cypher'ın bedenleri değişmedi ama zihinleri yer değiştirdi. Sanki Patos, Cypher'ın bedeni içerisine girmişti ve Cypher de az önce ölümcül yara açtığı bedene hapsolmuş gibiydi.

Acı içerisindeki Cypher'ın ruhu ölmeyi reddederek, refleks bir hareketle elindeki mızrağı kendisinden çalınan ve içine Patosun ruhunun girdiği bedene fırlattı. Cypher/Lord of Destruction tarafından fırlatılan bu mızrağı Patos savuşturamadı.

Patos artık ölü vaziyette yerde uzanıyordu, Cypher'da neredeyse ona katılmak üzere idi. Zorlukla yerden doğruldu ve biraz önce kendi bedeni içerisindeki iken çağırdığı yok edici alevden taşların yanına giderek, kesik kolunu dağladı ve kanamayı durdurdu, daha sonra sahip olduğu güç ile kesik parçayı eski yerine koyduğunda, kolu sanki hiç kesilmemiş gibi oldu.

Tamamen düzeldikten sonra yenilenen gücü ve enerjisi ile herkesin duyabileceği şekilde haykırdı.

“Yeniden doğdum, benden korkun, artık rakipsizim”

Bir güç gösterisi olarak vadiyi darmadağın ederek taş yığınlarından, taşa benzeyen ancak camdan bir anıt yarattı. Her yöne uzanan kesitleri ile anıt güzel değildi ancak muhteşem görünüyordu. İnsanlar anıtın yapımındaki mucizevi şekli görmek ve onun yapıcısı tanrı Cypher'a saygı göstermek için üşüştülerBölüm II : Pianna Savaşçıları
Yıllar sonra insanlık altı büyük krallığa bölündü.. Çöllerin akıncıları Hellsgarem, Çelikten gemileri ve limanları ile Buegrant, Arrdeam'ın beyaz şehri, Muhteşem ormancıları ile Planisad Ticaretin merkezi Brisbia ve Batı sahilinde El Morad.

Yaratılış, kırılgan bir seydi. Patos ve yeni Patos-Cypher mevcudiyeti arasında yaşananlardan sonra Carnacta kademe kademe değişiklikler olmaya başladı. Başlangıçtaki değişiklikler önemsizdi, çiçekler yavaşça soluyorlardı, mevsimler önceden tahmin edilemiyordu ve sular bazen paslanmış gibi kahverengiye dönüşüyordu.

Bu tür ufak tefek şeyleri insanlar sadece gözlemliyordu ancak “Olay” diye ilan edecek bir durum yoktu.Bunları Cypher'da yapmıyordu zaten, o kendisi ile ilgili yeni konuları incelemekle meşguldü.

Acaba Patos yeniden mi canlanmıştı?

Bu defa Carnac’ın her yerinde tuhaf yaratıklar dolaşmaya başlamıştı. Başlangıçta bunları zarar verebilecek vahşi kurtlar, ayılar olarak düşündüler fakat değillerdi, değişik yaratıklardı ve yıllar geçtikçe değişiklikler büyüdü de büyüdü. Bazılarının taşa dönüştüğü görüldü, bunlardan kötüsü arkadaşlarına büyü yapılanlar oldu ve şimdi bildikleri ve anladıkları ölüm seviyesinin ötesinde canlanmış cesetler ortaya çıktı.

Bu cehennemi yaratıklar sayıca öyle çoğaldılarki, insan şehirleri ve onların etrafına çevrilen yüksek kale duvarları ve surlar bile yaratıkları geri püskürtmeye yetersiz kalmaya başladı.

Yiyecek stokları tükendiği için ilk yıkılan krallık Planised oldu. Kısa süre içerisinde Brisbia ve Arrdeam devrildi. Kanlı Barbarların krallığı Hellsgarem bile duvarların yıkılarak krallığın yok olmasını engelleyemedi. Canlı kurtulan azınlık, kendi krallıklarından sağ kurtulmayı başaran Buegrants’ların gemileri ile deniz üzerinden El Morad’a kaçtı.

El Moradın yöneticisi Kral Manes, göçmenleri hiçbir ön yargı göstermeksizin kabul etti ve orduda görev almalarını sağladı. Henüz saldırı yaşamayan şehrin etrafını desteklemek ve kuvvetlendirmek için yeni siperler ve mazgallar inşa ettirdi. Saldırganlar gelmeden önce ihtiyaçlar temin edilerek stoklandı, silahlar güçlendirildi, zırhlar cilalandı. Eğer El Morad yıkılırsa, yeni düzen oluşturmak için, krallığa ve El Morada bağlı sadakatli siviller tespit edilerek kaçış yönleri ve planları hazrılandı.

Olaylar öyle gelişmişti ki, El Morad artık insan neslinin en son kalesi durumuna gelmişti. Eğer o da yıkılırsa, insan soyunun yeniden türemesinin önü kesilmiş olacaktı.

Çok geçmeden yaratıkların saldırıları başladı. Başlangıçtaki dağınık ve düzensiz ataklar, savunmacıların başarılı defansı sayesinde geri püskürtülüyordu ancak saldırılar her geçen gün artıyor ve sürekli yineleniyordu. Bu saldırılar yedi yıl boyunca sürdü. Kral Manes, yedi yıl boyunca halkının çektiği acı ve sıkıntılara karşı kör ve sağır duran tanrılara sürekli dua etti.

Eğer ilk iki yıllık saldırılara alışan ve savaştaki tarz ve yöntemleri ile başarılı olan El Moradlılar, cesaret edip surların altında tüneller açarak dağların arasına giden yollar yapmasalardı, bu hikaye çok kısa sürecekti.

Dağlara kazdıkları tüneller boyunca metal madenleri buldular ve bunlarla daha fazla silah yapıp, mevcut silahlarını geliştirdiler. Yiyecek büyük sorun olmaya başlamıştı ancak tünellerden dağların arasındaki ormana bant yaparak, ağaçları işlediler ve El Morada getirdiler, kazanılan arazide yeterince ürün ekip yetiştirmeyi başardılar.

Üçüncü yılda, tecrübeli askerler bu yaratıkları avlayıp öldürmeye başladılar. Küçük gruplar halinde partiler oluşturarak, ana gurubun dışında gezinen nispeten zayıf yaratıklara arkadan saldırıyor ve öldürüyorlardı. Bu savaşçılar geri döndüklerinde birçok zafer ve macera hikayeleri de getiriyorlardı.

Kısa süre içerisinde birbirinden bağımsız hareket eden bu partiler, kendi içlerinde organize oldular ve Pianna Şövalyeleri ortaya çıktı. El Morad'dan bağımsız yaşayan bu şövalyeler hayatlarını işlerine adamışlardı. Bazıları büyü sanatlarını ve güç vermeyi bile öğrendiler.

Yedinci yılın son gününde, hiç beklenmedik tuhaf bir şey oldu. El Moradın her yanına kırmızı bir yağmur yağdı. Uzaktan koyu bir yeşil sis perdesi gittikçe yaklaşıyordu. Bir uyarı yankılandı ve yıllardan sonra ilk defa herkes kaçmak için kapılara koştu ve ilk defa bu kadar korkmuşlardı.

Kral Manes, kendisini duyacak herhangi bir tanrı için yine dua ediyordu ve bu defa Cypher'ın görüntüsündeki Patos yanıt verdi.

Manes “Uzun yıllardır sürekli sana yalvarıyorum, neden şimdiye kadar bekledin?” diye bağırdı.
“Gerek yoktu” diye cevap geldi.
“Hergün insanlarım ölüyor bundan daha gerekli ne olabilirdi ki?” dedi Manes.
Yine “Gerek yoktu” yanıtı geldi.
Kral kurtarıcıya yalvarması gerektiğine karar vererek “ Senin gücün var, sadece kullanman yeterli biz senin alçakgönüllü hizmetkarlarınız. Tam şimdi bizi kurtarabilirsin”
“Bugün hizmetçilerin akıbeti yok artık. Sonun yaklaştığı anda kendimi göstermek istedim. İsteseydim gururlandığım bu yıkımı sahip olduğum güçle ta başlangıcında durdurabilirdim.”
Kral öfke ile doğrularak kılıcını sesin geldiği yöne doğrulttu ve haykırdı “ Sen bir tanrı olabilirsin Cypher ancak kolayca yıkıp geçemeyeceksin. Eğer bize yardım etmeyeceksen, sende bizimle aynı sona katlanacaksın.”.
Fakat Patos çoktan gitmişti bile.

"Konsül üyelerinden birisi, alnından akan teri silerken “ Yapabileceğimiz bir şeyler olmalı diyordu”.
Onun hemen yanındaki diğer bir üye esnemesini gizlemeye çalışıyordu. Vakit öğleden sonra olmuştu. Lordlar ve liderler Cypher’ın göründüğü gece yarısından bu yana tartışıyorlardı.

Bir Planisadian lordu ayağa kalkarak, yaklaşan koyu yeşil sisten kaçmak için yaptığı planı tekrarladı. Sisi keşfe gidenlerden hiçbiri dönmemişti ve ona göre koşulları yeniden değerlendirebilmek için öncelikle kaçıp uzaklaşmaları gerektiği idi. Sis hızla yaklaşıyordu ve herkesin kaçıp uzaklaşması günler alacaktı.

“Hayır, kalacağız ve direneceğiz, sonrada Cypher’ı öldüreceğiz böylece her şey yoluna girecek” diye gürledi elleri ile okunu okşamakta olan yan taraftaki Erenion lideri, “Yeterince kaçtık”.

Konsül gürültü ve yaygaraya boğuldu, daha önce de birçok uçuk öneriler getirenler olmuştu ancak böyle bir çözüm herkesi hayrete düşürmüştü.

Birisi haykırdı “Sen delimisin? Cyhper bir tanrı. “ “Gerekirse burada kalacağız ancak Cypher'a karşı savaşmayacağız”

Oda birden sessizliğe büründü. Kalmak ancak savaşmamak ? Sonra ne olacaktı ? Sadece ölüm ?

Kral Manes sükunetle konuştu “ Pianna Şövalyelerini çağırın”.

Bazıları Kralın aklını yitirdiğini düşündü, bazıları da aslında Cypher’ın kralla konuştuğuna inanmamaya başladı.

Pianna Şövalyeleri bütün popülerlikleri ile kale kapısının önüne doğru at sürdüler. İşte herkesi koruyacak efsanevi kahramanlar buradaydı. Yeni dizayn edilmiş zırhları ve parlak silahları içerisinde, eski kahramanlık kitaplarından canlanıp gelmiş gibi görünüyorlardı. Hiç kimse onların kaybedeceğini düşünmüyordu.

Yaklaşık ikiyüz güçlü asker, efsane haline gelen Camdan Abidenin bulunduğu yöne doğru Cypher'ı bulmak için at sürdüler. Önlerinde hiçbir rehber olmadan, insan yerleşimi kalmamış çılgın topraklarda at sürdüler. Ormanların içerlerinde önlerine çıkan her yaratığı öldürerek ilerlediler. İçlerinden tek bir tanesi bile kaçamadı. Gece karanlığında gelip zarar vermesinler diye uyku bile uyumadılar.Fakat bir gece aşırı bir yorgunluk dalgası hepsini kapladı ve derin bir uykuya daldılar.

Rüyalarında bir vadinin kenarındaki bir alanda bir sürü insan gördüler. Başlangıçta insanların görünüşleri mutlu gibi geldi ancak yanlarına yaklaştıkça o insanların yüzündeki umutsuzluğu, yorgun bakışları ve ruhlarındaki mutsuzluğu gördüler. Halbuki rüyalarındaki bölge gayet huzurlu ve abidenin camından yansıyan gökkuşağını yansıtan ışıklar sayesinde apaydınlıktı. Tan yeri ağarırken gerçekler ortaya çıktı, Cypher’ın ini de oradaydı ve bütün o insanlar ona tapmaya gelmemişlerdi, onun esiri olmuşlardı. Abide ise, onların bilincini yutan siyah bir taşa benziyordu. Yapıya yaklaşınca kendilerini insanlara bakarken hissettiklerinden daha kötü hissettiler ve birden bir kol uzanarak görüşlerini kapattı.

Rüya sona ermişti ancak gün doğana kadar yattıkları yerden kıpırdayamadılar.Gördükleri rüya yüzünden etkilenseler dahi, kararlarından en ufak bir eksilme olmadan ve kendilerini neyin beklediğini bilerek batıya doğru at sürmeye devam ettiler. Akıllarında ve kalplerindeki ayetten bir dua ile;

Uzun süre Unutulmuş
Biz senin çocuklarınız
Uzun süre Unutulmuş olsan dahi
Bizi Terk etme

Daha önce hiç hissetmedikleri gibi bir şevkle rüzgar gibi batıya doğru at sürmeye devam ettiler. Günlerce hiç durmadan ilerlediler, ne onlar nede atları açlık veya yorgunluk hissetmediler. Gözleri bir işaret yakalayana kadar hiç durmadılar.

Elmas gibi ışıklar saçan Devasa bir Abide millerce ötede duruyordu. Daha önce gördükleri rüya bile onları böyle bir manzara ile karşılaşınca düştükleri hayrete hazırlamamıştı. Atlardan birinin kişneyerek bağırması, onları bu hayretten uyandırdı ve tekrar devam ettiler. Ertesi gün şafak vakti abideye ulaştılar ancak sanki önlerinde geçilemez bir bariyer vardı. Görünürde hiç bir şey yoktu ancak atlar görünmez bir çizgiden öteye gitmeyi reddediyorlardı. Binicileri aşağı inip çektikleri halde ilerlemeyi reddediyorlardı. Sonunda atları bırakarak ilerlemeye karar verdiler fakat onlar da ilerleyemediler. Öğlene kadar uğraşmalarına rağmen hiçbiri o görünmez engeli geçemedi fakat arazinin yapısı gittikçe değişiyordu.

Ağaçlar ve çimenler kapanan zarflar gibi göz önünde katlanarak yok olmaya başladılar, zemin birden kurudu ve ve toprakta çatlaklar oluşmaya başladı ve birden çatlaklardan birisi genişçe bir yarığa dönüşerek şövalyeleri içine çekti.

Birçoğu yaralandı, bazıları ise hayatını kaybetti fakat çoğu kurtuldu ve kurtulanlar kendilerini etrafında daha önce hiç karşılaşmadıkları türden yaratıkların çevirdiği büyük bir mağaranın ortasında buldular. Önlerindeki uzun ve kol yüksekliğindeki sarkıtların altında ise Cypher'ın ta kendisi duruyordu. Onu tanımıyorlardı ancak karşılaştıklarının kim olduğunu tahmin ediyorlardı.

Bir baş hareketi ile, Pianna şövalyeleri her yana saldırdılar. Güç veren büyücülerini, sihirbazlarını ve yaralıları ortalarına alacak gibi bir halka oluşturdular. Savaşçılar dövüş sanatında ustaydılar ve 7 yıl boyunca hayvanlara karşı verdikleri onlarca savaşta sadece bir kardeşlerini kaybetmişlerdi fakat savaş alanındaki sayıdan daha azdılar ve göründüğü kadarı ile düşmanları yorulmak bilmeyecekti.

Elliden daha az sayıya düştüklerinde, yaratıklar saldırmayı bıraktı ve geriye çekilerek Cypherin şövalyelere doğru ilerlemesine olanak sağladılar.

Şövalyeler Cypher'ın gerçek yüzünü ilk defa gördüler. Devasa yapısı dışında yaşlı bir adama benziyordu. Rivayetlerdeki gibi acımasız bir savaşçı görüntüsünden çok uzaktaydı.

”Hoşgeldiniz, Pianna Şövalyeleri, yorulmuş olmalısınız” diye alay ederek konuştu.

Şövalyeler cevap vermek yerine kılıçlarını sıkıca tutarak seçtikleri hedeflere doğru kaldırdılar ve dosdoğru üzerlerine saldırdılar. Sihirbazlar onlara ateş ve yıldırım ile eşlik etti ve bu saldırının ödülü olarak birkaç yüz yaratığı öldürdüler.

Cypher sadece yaratıklarının acımasızca öldürülüşünü seyretti.

Şövalyeler çoğu adamlarını kaybettiler ancak her şey sona ermişti. Tek bir yaratık bile ayakta kalmamıştı. Mağaranın zemininde, kendi kanlarından oluşan bir gölde yatıyorlardı. Hemen Cypher'ın etrafını çevirdiler.

Fakat bir tanrıyı basit büyüler ve fiziki güç ile yenmeyi düşünmek saf aptallık demekti. Cypher de bunu bildiği için sakin ve korkusuzdu.

Hali hazırda, arkadaşlarının cesetleri kıpırdamaya başlamıştı. Yakında tekrar ayağa kalkacaklardı fakat karşısındaki kişi arkadaşımı veya kardeşimi anlayamayacaktı.

İlk zombinin elleri kılıcı kavradığı anda, hayattaki şövalyelerin aklına birden o dua geldi. Sebebini bilmeden duayı haykırmaya başladılar

Biz senin çocuklarınız
Uzun süre Unutulmuş olsa dahi
Bizi Terk etme

Ölen arkadaşları dirilip ayağa kalktıkça ve silahlandıkça, Pianna şövalyeleri daha önce hiç hissetmedikleri bir korkuya kapıldılar, buna rağmen haykırmaya devam ettiler.

Biz senin çocuklarınız
Uzun süre unutulmuş olsan dahi
Bizi Terk etme

Gittikçe güçlenen haykırdıkları bu cümleler mağara boyunca ilerledi ve tarih öncesi duvarlarda yankılanarak sarkıtları titretti. Daha fazla ayet döküldü ağızlarından

Seninle birlikte olan yine biziz
Sen bizi duyabilirsin
Yalvarışlarımızı duy

Cypher onların bu dualarını önemsemeden alayla izlerken, mağaranın tavanı sarsılmaya başladı ve tavandaki granitler kahramanlarmızın üzerine döküldü, birden fazlası düşen granitlerin altında ezildi. Onlar halen devam ediyordu.

Bu bir son.
Geri dönmek istiyoruz
Bizi evimize ulaştır.

Şimsek gibi bir ışık cennetten fırladı. Logos, yaratıcı tanrı güçlü yayını çekti ve geçmişten bu güne söylenen uzun duaların verdiği enerji ile yüklü oku fırlattı. Ok yıldırım gibi bulutların arasından indi ve Cypher'ın omuzlarının üzerindeki mağaranın tavanını geçerek Cypher'a saplandı.

Logos kutsamış olmasaydı, okun parlaklığından hepsi kör olacaklardı. Cypher yani Patos artık yoktu. Sadece ölmeden önceki zayıf final çığlığı titredi mağaranın içinde.

Çok yumuşak, çok net ve sevgi dolu bir başka ses dedi ki..

"Evinize hoşgeldiniz"Bölüm III : Bir Kez Daha Diriliş
Cypher'ın yokedilmesinden sonra yeşil sis kayboldu ve sağ dönen Pianna Şövalyeleri, El Moradlılar tarafından kapıda büyük kutlama ve sevinç gösterileri ile karşılandılar. Onların kahramanlık öyküleri, pınardan akan sular gibi El Moradın her tarafına yayıldı ve tapınaklarda Logos’un heykelleri yükseldi. İnsanlık yeniden başarılı oldu ve gelişti.

Zaman ilerledikçe tek bir kişi bile Cypher'ın yaptıklarını hatırlamaz oldu.Birçok kişi şehir duvarları dışına çıkarak yeni keşifler yaptı, insanlar mantar gibi çoğalarak yeni bölgelere yerleşti, El Moradın dışında bir çok köy, kasaba ve şehirler inşa edildi. Logos'un kutsadığı tarlalar ekildi ürünler biçildi.

Ancak barış El Morad için sonsuza kadar sürecek değildi.

Cpherin yokedilişinin üzerinden 20 yıl geçmişti ve El Morad insanlığın baş şehri olmuştu. Barış ve huzurun getirdiği başarılı ortam sayesinde güzel bulvarlar, muhteşem binalar ve karanlık dönemlerde hayatını kaybedenleri yaşatmak için, yenilenen ve genişletilen şehir surlarına isimleri yazıldı.

Şehir etrafındaki birçok köy ve kasabada yaşayan bir takım kişiler bu zenginlikten haksız kazanç elde etmek için eşkiyalığa ve saldırılara başladılar. Birçok konvoy saldırıya uğradı ancak Kral Manes halen yaşarken bunlar çok fazla değildi.

Kral Manesin uykusunda aniden ölümünden sonra yerine geçen oğlu Paul çok genç ve tecrübesizdi, ülkeyi güvenlik altında tutan Pianna Şövalyelerine kumanda etmekten acizdi ve o nedenle Konsülün lordlarının yetkilerini artırdı ancak lordların çerisinde ülkede daha çok söz sahibi olmak isteyenler vardı ve bunların bir kısmı baskınları yapan eşkiyalar ile işbirliği yaptılar. Bazıları vergilerin yükselmesine neden oldu ve bazıları da baskı yaparak orduyu dağıttılar.

Ülkenin kötü durumundan mutlu olmayan ve konsülün kararlarına karşı çıkan klan liderleri idam edildi. Kargaşa ve düzensizlik ülkenin her yanını kapladı. Konvoylar daha çok saldırıya uğradı, maskeli katiller her yerde insanları öldürmeye başladı ve kadınlar kocalarının, oğullarının yanında tecavüze uğradı.

El Moradın merkezinde kötülük yuvaları yapılanmaya başladı. Tüccarlar şehire giremez oldu, dükkanlar kapandı. İnsanlar günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz oldular. Yerleşik halkın çoğunluğu evlerini ve eşyalarını geride bırakarak kaçtılar. Çiftçiler tarlalarını ekemediler. Ürünlerini toplayamadılar.Huzur ve barışın yerini çok kısa sürede kötülük ve kargaşa aldı ve birçok çeşitli hastalık baş gösterdi.

Bütün bu yıllar boyunca Paul ülkede neler olduğunu bilmeden, hizmetçileri ile sarayında yaşayarak geçirmişti. Her şeyin yolunda gittiğini zannediyordu. Konsülün ülkeyi iyi yönettiğini düşünüyor ve insanların arasına karışmaya gerek görmüyordu. Lordlar ona şehirde bir hastalık olduğunu ve doktorların tedavi ettiğini, Paul ün saraydan ayrılmasının tehlikeli olacağını söylemişlerdi.

Dignar, ülkesine sadık klan lideri, konsüle karşı geldiği için öldürülemsine karar verilen klan lideri, canlı kurtulan az sayıdaki klan savaşcısı ile El Moradın 2 günlük mesafesinde saklanmıştı ve ülkede yaşananları üzüntü ile takip ediyordu. “Kral Paul artık 19 yaşında neden bunları durdurmuyor, acaba o da onlarla birliktemi” diye düşündü ve bunu araştırmaya karar verdi. Eşkıya kılığına girerek bir gece El Morada girdi ve saraya ulaştı.

Paul'ün nerede olduğunu ararken, konsül üyesi lord Bero'nun söylediklerini dinledi “ Kralım konsül ülkeyi çok güzel yönetiyor, halk çok mutlu ancak pis taşralılardan tuhaf bir hastalık geldi, siz sarayda bir süre daha bulunun biz hastalık geçince size kutlama töreni yapacağız ve şenlikler düzenlenecek” .

Dignar bir süre daha gizlendi ve Bero gider gitmez krala koşarak önünde diz çöktü. “Kralım Bero yalan söylüyor. Sarayın duvarlarına çıkın ve El Moradı seyredin” dedi.

Paul bir merdiven yaptırarak sarayın duvarındaki surların üzerine çıktı ve gördüğü şey, pislik, yangın ve haydutların sarhoş naraları oldu.

Dignara “seni öldürtecektim ama gördüğüm manzara korkunç, ülkeme ne oldu, bu hangi şehir, sanki başka bir yer, burası El Moradmı” dedi. Sonra Dignarı kolundan tutarak gel bana herşeyi anlat” diye saraya götürdü.

Yaşlı klan lideri Manes'in ölümünden sonra yaşananları bir, bir anlattı.
Paul başını ellerinin arasında tutarak ağlamaya başladı. Babasının sevgili şehri kaousun tam merkezi olmuştu. “Pianna Şövalyelerini yeniden göreve çağırın” dedi Dignar, “ben de klanımı ve bana uyan klanları toplayıp geleyim. Bütün umudumuz bu.”

Genç kral, yaşlı klan liderini doğru bularak söylediklerini yapmaya karar verdi.

Cypher'a karşı kazanılan zaferden sonra, kendilerine tahsis edilen arazide inşa edilmiş büyük kalenin içerisinde yaşayan Pianna Şövalyelerinin reisi Mutro idi. Kötülüğe karşı yapılan savaştan sonra geçen zamanda eski şövalyelerin hemen hepsi ölmüştü ve yaşlı Mutro reis seçilmişti. Dignarı tanıyordu, anlattıklarını dinledi ve şövalyelere doğru bağırdı.
“Hepiniz ihtiyaç kalmayana veya ölene kadar , halkınıza hizmet etmek için hazır olun”. “Bu çağrıya kulak verecek misiniz?”.
Şövalyelerden gürültülü bir onay bağırışı yükseldi.
“O halde demirci ocakları yansın, zırhlarınızı parlatın, silahlarınızı bileyin ve yağlayın, atlarınızı ağıllarından çıkarın”

Şehrin merkezinden alevler ve dumanlar yükseliyordu. Cansız bedenlerden akan kanların keskin kokusu yüzünden atları zaptetmek zorlaşmıştı. Konsüle bağlı askerler ve haydutlar başlangıçta çok direnmişlerdi ancak hemen hepsi yanlış tarafta bulunduğunu anlamadan can vermişti. Az sayıdaki haydut canlı esir alınmış, Logos’u ululamak için yaptırılan anıtın dibinde toplanmıştı.

Dignar ve ona katılan üç klan lideri can verinceye kadar çarpışmışlardı ve Pianna şövalyelerinden geriye ise küçük bir gurup kurtulmuştu.

Paul, anıtın merdivenlerinin en üstündeki rahipler için yaptırılmış adak taşının üzerine çıkarak, karşısındaki manzaraya baktı. Çocukluğunun tertemiz yolları, balkonlarından çeşitli çiçekler sarkan, sokaklarında çocukların neşe ile oyunlar oynadığı, mutlu ve güler yüzlü insanlar ile dolu El Moradı şimdi harabeye dönmüştü. Yaşanan iç savaşta ölenlerin cesetlerinden yayılan koku halen duruyordu. Kendisini dinlemeye hazırlanan yorgun, bitkin insanların yüzlerinde büyük bir keder okunuyordu.

“El Moradın halkı” diye gür bir sesle başladı konuşmasına.
“Bugün yıllar süren gaflet uykusundan uyanışımın ilk günü, sizi bu zalimlerin eline bırakmakla büyük bir hata etmişim” derken sol kolu ile anıtın yan tarafında, askerlerin arasında elleri ve ayaklarından zincirlenmiş konsül lordlarını işaret ediyordu.
Devam etti “Ancak beni de kandırdılar. Zaten çocuktum bir şey anlamıyordum. Ülkemde her şey çok güzel sanıyordum. Bana hep öyle anlattılar. Beni bağışlayın, bundan sonra babamın yolunu takip edeceğime söz veriyorum. Logos şahidim olsun”.

O çaresiz bitkin ve yorgun kalabalık sanki bir enerji dalgasının etkisine girmiş gibi canlandı ve yüzlerindeki bitkinlikten eser kalmadı, sevinçle haykırdılar “selam sana Kral, selam sana Logos”.
Paul devam etti ve “bugünden itibaren vergileri düşürüyorum, artık tarlanızdaki ürünleri vergi diye vermeyeceksiniz. Evsizler El Morad surları dışında sahipsiz kalmış yerlerde kendilerine özgürce kulübeler inşa etsin, etrafını çevirsin, eksin biçsinler. Surların içerisinde evlerinden yerlerinden kovulanlar artık dönsün. Komşular el ele vererek evlerini tamir etsin. Sokakları, caddeleri temizlesin. Klanlar bir araya gelsinler ve ülkemizi haydutlardan, katillerden temizlesinler ve bugünden itibaren eski konsülleri görevlerinden aldım. Yerlerine sizin seçeceğiniz konsülleri koyacağım. Eski konsüller ülkemize ihanet ettikleri için en ağır şekilde cezalandırılacak.

”Ertesi sabah kent merkezi tertemizdi, Kraliyet sarayına giden yolun başlangıcında yükselen bir platform yapılmıştı ve 12 konsül üyesi boyunlarında “suçlu” yazan tabelalar ile cezalarının bedelini ödemeyi bekliyordu. Şövalyelerin liderinin el hareketi ile bir görevli platformun üzerine çıkarak konsül lordlarının suçlarını halka duyurdu. Cellatlar sıra ile lordları yere yatırarak başlarını kütüklerin üzerine yatırdılar. 12 balta aynı anda kalktı ve güneşin ışıklarını yansıtarak hızla indi. Böylelikle uzun yıllardır süren iç savaşın bittiği ilan edilmişti.

Paul’ü izleyen ve dinleyen sadece El Morad halkı değildi, Logos yüzünde bir tebessümle yarattığı insanların yeniden derlenip, toparlanmasından gayet hoşnuttu ancak oğulları ve kızlarının artık ilk yarattığı zamanki gibi saf ve temiz olamayacaklarını anlamıştı. Patos/Cypher’in uğursuz gölgeleri çocuklarının üzerinden asla yok olmayacaktı.

İnsan ırkı yaşanan kargaşadan sonra yeniden birleşti ve normal hayatlarına dönmeye başladı. Fakat Patos’un unutulmuş laneti insanlar üzerindeki tuhaf etkisini bir kez daha göstermeye başladı ancak bu defa sebep olacağı değişiklik önceki nesillerin hiç rastlamadığı türdendiBölüm IV : Tuareklerin Efsanesi
El Morada, altı gün altı gece gemi yolculuğu ve bir gün, bir gece at sürümü mesafede, Karus diye adlandırılan geniş çölleri, yüksek dağları ve sayısız mağaraları ile tanınan bölgenin kuzeyindeki yüz kişiden biraz daha fazla sivilin yaşadığı küçük Breth köyünde bir kısım çocukların kaos döneminde köyde konaklayan klanlardan ve askerlerden yakalandıkları hastalıktan dolayı vücutlarının çeşitli yerlerinde oluşan bozukluklar nerede ise bütün vücutlarını kaplamıştı. Köyün doktorları ve şifacıları bu hastalığa çare bulamıyorlardı ve gençlerde de bu hastalık görünmeye başlamıştı.

Hastalığın bulaştığı yerlerde deri sertleşiyor, yeşile yakın renge dönüşüyordu. Dişlerin ve kemiklerin yapısını da bozuyordu. Ağır hasta çocuklar, diğer çocuklar korkmasın diye evlerin mahzenlerinde, etraftaki mağaralarda tutuluyordu.

Hastalığı durduramayan köyün ileri gelen klan başkanı, El Morad’a giderek Konsülden yardım istemeye karar verdi. Köylüler bu haberi sevinçle karşıladılar ve çocuklarını kurtarması için Logos’a daha fazla adak adadılar.

Klan lideri konsül üyelerine konuyu açıkladığında, yaşlı bir konsül üyesi söze girerek ülkenin birçok yerinde bu hastalığın göründüğünü ancak henüz hekimlerin çare bulamadığını söyledi. Klan liderine köyüne dönmesini ve iyi haberi beklemesini tavsiye etti.

Paul yaşlı lord sarayına geldiği zaman onu karşılamak için acele etmedi. İç barış sağlandıktan sonra bir çok konu ile uğraşmıştı ve aradan geçen 2 yıl içerisinde artık o çevik ve kararlı Kral rehavete kapılmıştı. Bir çok konuyu danışmanlarına havale ediyordu. Gençliğin verdiği enerjiyi partiler, eğlenceler düzenleyip sabahlara kadar eğlenerek harcıyordu. Bir gece öncesinde de böyle bir davet sabaha kadar sürmüştü ve uykusundan uyandırıldığı çok önemli konuyu kendisine getirdikleri için de kızgındı.

Yaşlı konsül üyesi kendisini nerede ise azarlayan kralın tavrından mutsuz bir şekilde kaos döneminde baş gösteren fakat tedavi edilemediği için çoğalan hastalığı anlattı.

İnsanlık nesli bir kez daha tehdit altındaydı ancak bu tehdit silahların, zırhların yenemeyeceği türdendi.

Paul ülkesindeki insanların hastalığa yakalandıklarını iç savaş zamanında da duymuştu ancak bu konuda hiçbir şey yapmamıştı. Danışmanları birçok defa bunu dile getirmeye çalışmışlardı fakat o bunu basit bir hastalık diye düşünüyor ve hekimler çare bulur diyordu. Oysa şimdi duyduklarından korkmuştu. Ya bende hastalanırsam halkın arasına nasıl çıkarım. Nasıl davetler düzenlerim diye düşünmeye başlamıştı.

Kralın çağrısı üzerine danışmanlar toplandı ve fikir yürütmeye başladılar. Ülkenin dört bir yanındaki hekimleri ve rahipleri toplayarak bu hastalığa şifa bulunması için çalışmalarına karar verdiler.

Kralın sarayına bundan sonra hiç kimsenin giremeyeceğini, saraya girmesi gerekenlerin önce kontrolden geçirileceğini hastalık belirtisi taşıyanların derhal kovulacağını duyurdular.

Böylece aradan 4 yıl daha geçti.

Logos için yaptırılan yeni tapınaklar, hastalığa yakalananların adakları ile dolup taşıyordu. Hekimler ve Rahipler hiçbir başarı sağlayamamıştı. Kral artık sarayından hiç çıkmıyordu.

El Morad surlarının içerisinde hastalık her geçen gün artıyordu. Konsülün kararı ile hangi sebepten olursa olsun ölenler surların bitişiğinde yaptırılan büyük odun fırınlarına atılarak yakılıyordu.

Logos evlatlarına gelen bu bela nedeni ile kendisine yakaran binlerce rahibin çağrısını duyuyor ancak kendisinin de durduramadığı bu lanetli hastalık karşısında sessizce izlemekle yetiniyordu.

Ey Logos duy bizi.
Evlatlarını terk etme
Unutulmuşun lanetinden kurtar
Sen bizimlesin biz seninle


Hastalığa yakalananlara, sağlıklı olanlar tarafından yapılan saldırılar o kadar çoğalmıştı ki, hasta diye işaret edilen her insan diğerleri tarafından dövülüyor, işkence ediliyor, evlerinden, yuvalarından atılıyorlardı. Bu yüzden hastalığa yakalananlar yer altındaki büyük kanalizasyon kanallarına kaçıyor diğerlerinden kurtulmaya çalışıyorlardı.

Kargaşa artınca konsülün lord’ları bir araya gelerek karar aldılar. El Moradın içerisinde ve yakın köylerinde bu belaya yakalananlar, Karus bölgesine sürgün edildiler. Bölgenin arazisi çok büyüktü ve El Morad bölgesinden ayıran büyük Carnac denizi nedeni ile geriye dönmeleri çok zordu.

İnsanlık içerisinde bölünmenin başlangıcı.

Zorla evlerinden köylerinden ailelerinden koparılarak yollara sürülen yedi binden fazla genç ve çocuk, klan savaşçıları ve şövalyelerin alt tabaka askerleri gözetiminde 2 hafta yürütüldü. Hastalıktan ölen olmadı ancak zorlu yürüyüşe dayanamayan bir çoğu öldü.

Ey Logos duy bizi.
Evlatlarını terk etme
Unutulmuşun lanetinden kurtar
Sen bizimlesin biz seninle


Karus bölgesine ulaştıklarında geriye üç yüzden azı sağ kalmıştı. Bu kıyım katiller ve haydutların hüküm sürdüğü kaos döneminde bile yaşanmamıştı.

Yıllardır bekledikleri “iyi haber” yerine, hastalığa yakalanmış ve çoğu ölmek üzere olan gençleri sevgi ile kabul eden Breth köyü sakinleri hastalığa yakalananların sadece dış görünüş formlarının değiştiğini biliyorlardı.

Başlangıçta mahzenlerde, mağaralarda gözlerden uzak tuttukları çocuklar evlerine döneli çok olmuştu. İnsan formundan hiçbir değişiklik kaybetmemiş yaşlılar ile, görünüşü değişmiş çocukları ve onların çocukları bir arada huzur ile değirmenlerine ekinlerini götürüyor, hayvanlarını otlatıyor, su başlarında keyifli sohbetler ediyorlardı.

Yeni gelen bu zavallı sürülmüşleri de aralarına aldılar. Hepimizi Logos yarattı diyordu köyün en bilgesi. Lanete uğratılmışları da.

Hastalığın iyileştirilmesi için yıllardır uğraşan hekimler ve şifacılar birçok ilaç geliştirmişti. Bunlar lanetli hastalığı yok etmemişti ancak hastaları güçlendirmiş, geliştirmişti. Bu güçlü nesil için tarlaları ekmek ve biçmek, yetiştirdikleri hayvanları idare etmek çok kolay oluyordu.

Zaman içerisinde birbirleri ile evlenen hastalığa uğramış gençlerin çocukları sokaklarda dolaşmaya başladığında Breth artık büyük bir kasabaydı.

Bu yeni nesil ırk anne ve babalarından daha güçlüydü. Aralarından bir kısmı, hayvancılık veya çiftçilik yapmak istemediklerinden, geniş Karus topraklarında avlanmaya, Patos’un meydana getirdiği yaratıkların soylarından kalanları avlamaya başladılar.

Karuslular bu savaşçı ırka Tuarekler demeye başladı.

Dövüşmekte çok büyük maharetler ve tecrübeler kazandılar. Büyüklerinin geleneklerinden gelme alışkanlıkla, küçük savaşçı grupları bir araya gelerek Klanlar oluşturdular. Sayıca küçük klanlar gözcülük yaparken, büyük klanlar birleşerek yaratıklara saldırıyor ve her defasında başarılı oluyorlardı.

Böylece Brethin dışında da yaratıkların saldırısından korkmadan yaşanabilecek bölgeler oluştu. Buralara aileler yerleşti Bellua ve Linate. Bu iki kasabanın arasında da Tuarek’lerin mola verdiği Roan Kamp.

Breth artık Karus bölgesinin merkez şehri olmuştu. Klan liderleri ve şehrin ileri gelenleri haftada bir toplanıyor, ortaklaşa kararlar alarak uyguluyorlardı.

Bir süre sonra bazıları denizin karşı yakasını merak ederek oraya geçmek istediklerinde, idareciler buna karşı çıktılar. Karşı yakadaki eski akrabalarının onlara yaptıkları bir çoğu tarafından hatırlanıyordu ancak gençler inatçılıkla ısrar ediyorlardı. Bunun üzerine yöneticiler toplandı. Bir konsey oluşturdular ve karşı yakaya giderek eski bağlarını yeniden canlandırmak istediler.

Yirmi kişilik heyet El Morad bölgesine geldiklerinde karşılaştıkları köylüler çığlıklar atarak kaçtı. Askerler ve savaşçılar geldi. İnsana benzeyen bu yeşil derili, iri yarı ve güçlü yaratıklardan daha önce hiç görmemişlerdi.

Konsey üyeleri biz dostuz yöneticilerinizle görüşmeye geldik dediklerinde hepsi bu yaratıkların konuştuğuna hayret ettiler ancak hemen üzerlerine çullanıp ellerinden ve ayaklarından zincirlere vurdular.

Askerlerin başındaki Klan lideri, atının üzerinde El Morad’ın surlarına geldiğinde, bu olayın haberi çoktan duyulmuştu. Birçok insan ve konsül üyesi şehrin girişinde bekliyordu bile. Önlerinden geçirilen prangalı Karuslulara iğrenerek ve tiksinerek bakıyorlardı. İçlerinden bazıları kendi torunlarıydı ancak bunu bilenler bile onlardan yüzünü çeviriyordu.

Kent meydanındaki büyük Logos anıtı yakınında durduruldular. İtile, kakıla hepsi bir araya getirildi.

Kral Paul bir takım konuşan yaratıkların esir alınıp kente getirildiğini haber verdiklerinde, beyazlaşmış saçlarını taratmakla meşguldü. Hemen adamları ile birlikte saraydan çıkarak anıtın yanına gitti. "Patos’un yaratıkları artık konuşmayı mı öğrendi" diye konuştu.

Karus heyetinin başkanı Gringod, kan revan içerisinde güçlükle doğrularak, "Ey kral Paul. Ben senin hastalıklı diye kovduğun insanlardanım. Benim çocukluğum burada geçti ancak sen ve bu kendini beğenmiş halkın bizi dışladınız, bize eziyet ettiniz, bizi kovdunuz. Benim gibi hastalığa uğrayanlar ölmedik. Çocuklarımız ve onların çocukları doğdu. Bunun artık bir hastalık olmadığını gör. Bu bir lanet ve laneti getiren biz değiliz. Barış ve huzur içerisinde çocuklarımızın buraya girip çıkmasına izin vermenizi istemeye geldik" dedi.
Kendini beğenmiş bir konsül lordu hemen söze girdi. "Siz mi bizimle aynı nesildensiniz. Siz sadece pis, yeşil, ilkel yaratıktan başkası değilsiniz. Bir bize bak bir kendinize."

Heyet başkanı yine konuşarak, "bugün burada benim yerimde sende olabilirdin veya senin yanındaki lordlardan birisi de" ve eli ile etrafını işaret ederek "buradakilerden birisi de. Biz de bir zamanlar sizin durduğunuz yerdeydik. Bunu anlamıyor musunuz" dedi.

Kral Paul konsüle dönerek "Ne yapmamı istiyorsunuz" diye sordu.

Kovalım, öldürelim, parçalayıp kanallara atalım cevapları gelince şövalyelerine işaret etti ve "bunları götürün yakaladığınız yerde öldürün, cesetlerini de parçalara ayırıp nehire atın" emrini verdi.

Dragnon.... Yaşlı heyet üyesi, öldürülecekleri yere götürülürken yorgunluk ve ızdıraptan bayıldığı için şövalyeler öldü sanarak düştüğü yerde "bunu köpekler parçalasın biz şunları halledelim" diye gülüşerek bırakmışlardı.

Güçlükle doğrularak bir ağaca yaslandı. Karanlık yüzünden nerede olduğunu bilmiyordu. Biraz sola dönünce, dolunayın deniz üzerinde meydana getirdiği yansımayı fark ederek o yöne ilerledi."Karus'a kadar dayanmalıyım" diye düşünüyordu sadece.

Tuarekler yaşlı Dragnon’un anlattıkları karşısında silahlanmış ve Roan Kamp ta büyük gruplar halinde toplanmışlardı. En büyük klanın başkanı ve en itibarlı savaşçı yenilmez Masthar yüksekçe bir kayanın üzerinde, mızrağının ucunu sahilde demirlemiş heybetli Karus gemilerine doğru yönelterek bağırdı.
“Kardeşlerim, bugün bizi dışlayan, eziyet eden, öldüren ve sevgi ile uzattığımız eli kesip paramparça eden insanlara bedel günü. Bir tekiniz bile geri kaçarsa onu kendi ellerimle cezalandıracağım. Haydi”

Patos’un laneti o gün yerine geldi. İnsanlık artık bir daha birleşemeyecek gibi ikiye bölündü.

Logos mahzun gözlerini yarattıklarından kaçırarak gökyüzüne çevirdi.

El Morad ve Karus’un sonsuza kadar sürecek savaşı başladı.
  Alıntı ile Cevapla
'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.01.10, 22:08   #5
Outlaws
Ziyaretçi
Outlaws - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Knight Online Nedir ?

OYUNUN HİKAYESİ

KNIGHT ONLİNE'IN HİKAYESİ
Giriş : Carnac Dünyası
Milenya dönemi öncesinde, zamansız enerjiler maddeleşmeye başladı ve kilden bir yapılanma oluşturarak, onu hayata geçirecek sihirli sözü bekleyerek uzayın sonsuz boşluğunda dalgalanmaya başladı.
Bu yapılanmanın dış tarafındaki, küçücük bir güç yumağı çözüldü ve tek başına bilinç kazandı.

Amaçsızca etrafta dolaşan bu kütle, çözülmeden sonra bir yıldız haline gelmişti; bilinçli Logos, hayat yaratmak için onu kendine aldı. Günlerce ona şekil verdi ve Canac’ı oluşturmak için derin vadiler, yüksek dağlar ve masmavi gökyüzü yaptı.

49 gün içerisinde kayaları yararak akan su yarattı, vadileri onunla doldurdu ve okyanusları yarattı. Kısa sürede Carnac Turkuaz renkli mücevhere benzeyen görkemli bir dünyaya dönüştü. Her halükarda Logos fark etti ki, görkemli nehirler, okyanuslar ve göller canlı gibi hareket edebiliyordu fakat taşlar, kayalar, dağlar cansızdı.

Logos, kil kümesinden kalan enerji ile, dağlara şekil vererek hayatı yarattı. Yarattığı balıkların suda yüzmesi çok hoşuna gitti ve ağaçlar onun favorisi olan nemli ortamı sağladı. Ve sonunda kendisine benzeyen insanlar yaratmak istedi ve çok fazla güçç harcayarak Carnac’ı onların ihtiyacına cevap verecek şekile getirdi ve daha sonra muhteşem nehirlerin kenarına insanlığı oluşturacak tohumlar bıraktı. Orada istedikleri herşeyi bulmakta başarılı olacaklardı.

Bir süre için herşey yolundaydı. Logos artık hoşnut bir tanrıydı. Yarattıkları ise mutlu ve onlara bağışlanan topraklarda başarılıydı.

Oysa çözülmenin başlangıcı çok yakındaydı

Hayalindeki insanlığı yaratmanın telaşı içerisinde bir parça kili kullanmayı unutmuştu. Unutulmuş kil parçası güzel bir şeye dönüştürülmeyi düşleyerek karanlık vadilerin kuytuluklarında asırlarca bekledi.

Başlangıçta çok sabırlıydı.

“Logos’un benim için özel planları olmalı” diye düşünüyordu. Belkide beni neye dönüştüreceğine henüz karar vermedi".

Ancak her bilinçli varlık gibi onun da sabrı gün geçtikçe tükendi ve her tükenişte bir parça büyüdü. Dünyanın geniş çatısı altında, Logosunkinden çok farklı olmayan bir bilinç verilerek yaratılmıştı ve o kil parçası kendisinin de mevcut olan yaşamın içerisine katılmasını istiyordu. Unutulmuş olmanın verdiği öfke ile her geçen gün parça parça biraz daha büyüdü ve şekillenerek gelişti.

Zaman içerisinde Logos unuttuğu o parçayı hatırladı ve kendisine çağırdı ancak çok geçti çünkü kendisini Patos olarak isimlendiren bağımsız bir varlık oluşmuştu. Bu bağımsız varlık kendisini Patos olarak isimlendirdi ve kendisinin hissettiği terk edilmişliği ve acıyı Logosun da yaşamasını istedi.

Artık Logosa rakip olmuştu ancak Logosun dikkatlice yarattıklarının tam tersine içerisinde aşk, arzu ve merhamet duygularından yoksundu. Patos ilk intikam olarak Logosun ilk başlangıçta yarattığı doğal oluşumu değiştirdi.

Patos’un bu ilk intikamı nedeni ile 4 mevsim, gece ve gündüz, yaşam ve ölüm gerçekleşti. Patos için bu yeterli değildi. Bir avuç dolusu kum alarak bunları içgüdü, his ve günah duyguları ile doldurarak Logos’un yarattığı dünyaya doğru savurdu ve savurduğu her bir zerre insanların içerisinde tohumlandı. Bunun sonucunda insanlar Logos’a yüz çevirerek ondan uzaklaşmaya başladı. Günahı, şehveti öğrendiler ve yok etme ve hükmetme duyguları ile doldular.

Logos’un Patosu durduracak gücü kalmadı

Bölüm I : Kaosun başlangıcı

Patosun dünyayı değiştirmesinden bir süre sonra, iki tanrı arasındaki bu oyun nedeniyle Logosun başta arzuladığının dışında ölüm ve yaşamın başlaması olumsuz bir ortam geliştirdi çünkü ölüm yokken Logosun yeni yaşamlar yaratmasına gerek yoktu. Bu Logosun yaratıcılığının, sonsuzluğunun ve görkeminin kabul edilmesiydi. Ancak bu gidişatın kötü bir şekilde değişmesi sonucunda, kaybolan hayatların yerine yenisinin getirilmesi gibi bir iş çıkmıştı. Halbuki Logos yaşamı yaratırken bunu kontrol altına almamıştı. O nedenle bütün bu görevleri yerine getirmesi için yeni bir tanrı, hayat Tanrıçası Akara’yı yarattı.

Birbirinden iki farklı ve birbiri ile çekişen tanrı Logos ve Patos’un aksine, Akara sakin, kararlı ve yaşayan her canlı ile ilgilenen bir tanrıçaydı. Yaşlanıp yok olanların yerine yenilerinin gelmesini ve büyüyüp onların yerini almasını sağladı. Onların yeryüzünde yaşamaları gerektiğini anladı, gerçek yaratıcıları kendisi olmadığı ve yarattıkları kendisine saygı göstermediği halde onları sevmeyi öğrendi.

Akara bu görevi üstlendikten bir süre sonra Logosun eski keder ve üzüntüsünden uzaklaştığını, yarattıkları üzerindeki sorumluluk ve görevlerini savsaklamaya başladığını fark etti. Halbuki yaratıcının rehberliği olmadan yaşamın başarılı olması mümkün görünmüyordu oysa Akara canlıları çok sevmişti. “Belkide” dedi kendi kendisine “Bunların hepsini kendi çocuklarım gibi benimsemeliyim.”

Akaranın, Alın yazısı gibi bütün yaratıkların varlığını koruma niyeti karşısında Logos yarattıklarını tamamen kaybedeceği korkusuna kapıldı ve Akaraya, yaratıcı olarak kendi görev ve sorumluluklarını tekrar yerine getirmeye başlayacağına dair söz verdi. Tanrıça bu söz karşısında geçmişte yaşadığı zorluk ve sorunları unuttu. Logos tekrar her şeyle ilgilenmeye ve yaratıcı görevlerini yerine getirmeye başladı. Akara kendisini yardımcı dadı gibi hissetmesine rağmen, dünyadaki yaşamın devam ettirilmesi için üstlendiği rolün onurunu içinde hissediyordu.

Fakat Logosun görevlerini yapmaya başlaması ile birlikte, Patos yeniden ortaya çıktı.

Bu defa, Logosun rüzgarlarını ve ağaçlarını çok sevdiği, bulutlarına dokunduğu ve ilk yarattıklarından olan dağların yapısını bozmaya karar verdi.

Carnac’ın çekirdeğindeki deliklerden alevleri çağırdı. Hapsedilmiş ateş, o güzelim dağların zirvesinden alevli kraterler açarak erimiş lavlar şeklinde yeryüzüne doğru püskürmeye başladı.

Çok sevdiği dağlarının ve ormanlarının korkunç bir şekilde yok edilişi esnasında ,Logos lavların etrafını güçlü bir rüzgar ile çevirip soğutmak ve çevresinde yarıklar oluşturup içerisine hapsetmek için çok geç kalmıştı. Bütün ormanlar ve yerleşim yerleri yok oldu, nehirler kaynadı ve insanlar hayatlarını kaybetmeden önce korkudan donakaldılar.

Kuşaklar sonra, akara yok edilen ormanların yerine yenilerini yeşertti. Hayvanlar yeniden yeryüzünde dolaşmaya, nehirler tekrar kaynaklarından akmaya başladı. Önceki atalarının başlarına neler geldiğini bilen insanlar da kayıplarını telafi ederek yeniden çoğaldılar. Sessiz dağlar sık, sık lavlar püskürtmeye devam ettiler ancak insanlar onu yeryüzündeki değişik bir güzellik olarak algılamaya başlamıştı.

Halbuki onların çoğu bir dağın zirvesine çıkıp, Logosun daha önce yaptığı gibi oradan yeryüzüne bakıp dünyanın güzelliğini zirveden seyretmemişti.

Buna karşılık Logos tekrar o umutsuzluğuna geri çekildi ve sanki kendisinin yarattığı dünya değilmiş gibi hiç ilgilenmedi. Bu defa Akara, Logosun sorumluluklarını kendi üzerine almaya karar verdi fakat Logosun bunu kendisine kolaylıkla vermeyeceğini de biliyordu. O nedenle yüreksiz Logos ve Bölücü Patos’tan dünyayı kurtarıp temizlemek için plan yaptı.

Diğerlerinin bilmediği ve tanımadığı başka bir tanrı biliyordu. Tanrı Cypher’i. Cypher bilgisizin tekiydi ancak yok etme ve düzenbazlık tanrısıydı. Carnac’a bilinen veya bilinmeyen her türlü yok edici belanın gelmesine Cypher in yol açtığı inancı vardı. Aslında onun yokediciliğine, Patosun neden olduğu konusunda tarihciler çok tartışmıştır.

Cypher’in ortaya çıkması konuşulmaya başlayınca, Logos temkinli davranarak Akaraya bu yeni tanrının kimliğini sordu.
Akara dedi ki “Cypher’i bende tanımıyorum ancak tanrı olmadığı kesin ayrıca yaratıcılık gücü olmadığını da biliyorum. Yağmuru kara çeviremez, insana can veremez, rüzgarı estiremez. Onun tek yapabileceği dağları aşındırmak, karları buhara çevirmek ve canlılara darbe vurmak. Sadece yok etme, zarar verme gücü var ne daha fazla, ne daha az. Biz onu kullanarak gücünü Patostan kurtulmak için kullanabiliriz.”

Bunu duyan Logos, dünyasının ilk yarattığı günlere döneceğinin hayali ile mutlu bir şekilde bu yeni tanrı Cypher’i aramaya giderken Tanrıçanın yüzündeki hafif gülümsemeyi fark etmedi bile.

Logos, Cypheri bulduğunda düşündüğü gibi bir tanrı bulmadı, sanki azametin anti tezi gibi zayıf, bitkin, yıpranmış ve tükenmiş gibi duruyordu. Diğer tanrıların yapısından çok uzaktaydı. Buna rağmen Hayat Tanrıçasına hürmeten de olsa, Cypherden destek istemeye karar verdi.

Ancak onun bilmediği şey, Akaranın ondan önce geldiği ve Cypher’e fırsatını bulduğu zaman atalarını yok etmesini istediği idi. “Önce Patosu öldürmelisin” demişti Akara, “Logos ise idealist ve zayıf, onu daha sonra boş bir zamanında öldürebilirsin”.
Cypher hiç şeytanca düşünmeden saflıkla inanmıştı, hayatın yöneticisi Tanrıçaya.

Patos ile karşılaşmasından önce, Logos, Patosun görmesini engellemek için Cypherin etrafını bulutlarla çevirerek ona ölümüllüğünü gizleyen çok güzel bir kılıç verdi ve Patosun hüküm sürdüğü derin vadiye doğru yola çıktılar.

Vadinin tam ağzındaki büyük ağaçlarca oluşmuş ormana bakınca, değişikliğin tanrısının orada bulunduğuna dair en ufak bir tahmin bile yürütmek mümkün olamazdı. Ancak onlar iyice yanaştıklarında, Patos gölgelerden dışarıya çıktı. Elinde sağa sola savurduğu yeşil renkli, en iyi ağaçtan yapılma bir mızrak vardı. Mızrak sanki barış dolu yeşil ormanlardaki huzurun ve hayatın ışığını yansıtıyor gibiydi.

Bu silahı sadece bir tek kişi yapabilirdi. O kişi ise diğerlerinin gelişini Patosa önceden haber veren kişiden başkası değildi. Tanrıça Akara. Gizli bir köşede Logos, Patos ve Cypherin kaçınılmaz sonlarının gelmesini sabırla bekliyordu.

Savaş hızlı ve öfke doluydu. Cypher’ın yukarıda tuttuğu ışıltılı kılıç ile yaptığı atağı gören savaşçılar söyleyecek hiçbir söz bulamazdı. Patos sadece üst üste gelen darbelerden elindeki mızrak ile korunmaya çalışıyordu. Logos ise yalnızca önünde süregelen dövüşü seyrediyor ve Patos'un hak ettiği sonu bulması için dua ediyordu.

Sonunda dövüş tanrıların savaşına dönüştü. Patos, güneşi kapatarak dünyayı karanlık hale getirdi. Cypher kendisini derin ve karanlık vadinin içerisinde kör olmuş gibi hissetti. Patos mızrağı ile saldırarak rakibinin omuzunda bir sıyrık açtı. Bunun üzerine öfkelenen yaralı tanrı yokedici gücünü vadinin üzerine yağdırdı. Kayalar alevlenerek yürümeye başladı ve Patos'u çepeçevre kuşattılar, Cypher kılıcını savurdu ve Patos’un sol elini kopardı. Patos acı içerisinde gökgürültüsü gibi haykırırken kanı dışarıya püskürüyordu.

Cypher ve Logos zafer sevinci ile onu seyrederken birşeyler oldu. Patos ve Cypher'ın bedenleri değişmedi ama zihinleri yer değiştirdi. Sanki Patos, Cypher'ın bedeni içerisine girmişti ve Cypher de az önce ölümcül yara açtığı bedene hapsolmuş gibiydi.

Acı içerisindeki Cypher'ın ruhu ölmeyi reddederek, refleks bir hareketle elindeki mızrağı kendisinden çalınan ve içine Patosun ruhunun girdiği bedene fırlattı. Cypher/Lord of Destruction tarafından fırlatılan bu mızrağı Patos savuşturamadı.

Patos artık ölü vaziyette yerde uzanıyordu, Cypher'da neredeyse ona katılmak üzere idi. Zorlukla yerden doğruldu ve biraz önce kendi bedeni içerisindeki iken çağırdığı yok edici alevden taşların yanına giderek, kesik kolunu dağladı ve kanamayı durdurdu, daha sonra sahip olduğu güç ile kesik parçayı eski yerine koyduğunda, kolu sanki hiç kesilmemiş gibi oldu.

Tamamen düzeldikten sonra yenilenen gücü ve enerjisi ile herkesin duyabileceği şekilde haykırdı.

“Yeniden doğdum, benden korkun, artık rakipsizim”

Bir güç gösterisi olarak vadiyi darmadağın ederek taş yığınlarından, taşa benzeyen ancak camdan bir anıt yarattı. Her yöne uzanan kesitleri ile anıt güzel değildi ancak muhteşem görünüyordu. İnsanlar anıtın yapımındaki mucizevi şekli görmek ve onun yapıcısı tanrı Cypher'a saygı göstermek için üşüştülerBölüm II : Pianna Savaşçıları
Yıllar sonra insanlık altı büyük krallığa bölündü.. Çöllerin akıncıları Hellsgarem, Çelikten gemileri ve limanları ile Buegrant, Arrdeam'ın beyaz şehri, Muhteşem ormancıları ile Planisad Ticaretin merkezi Brisbia ve Batı sahilinde El Morad.

Yaratılış, kırılgan bir seydi. Patos ve yeni Patos-Cypher mevcudiyeti arasında yaşananlardan sonra Carnacta kademe kademe değişiklikler olmaya başladı. Başlangıçtaki değişiklikler önemsizdi, çiçekler yavaşça soluyorlardı, mevsimler önceden tahmin edilemiyordu ve sular bazen paslanmış gibi kahverengiye dönüşüyordu.

Bu tür ufak tefek şeyleri insanlar sadece gözlemliyordu ancak “Olay” diye ilan edecek bir durum yoktu.Bunları Cypher'da yapmıyordu zaten, o kendisi ile ilgili yeni konuları incelemekle meşguldü.

Acaba Patos yeniden mi canlanmıştı?

Bu defa Carnac’ın her yerinde tuhaf yaratıklar dolaşmaya başlamıştı. Başlangıçta bunları zarar verebilecek vahşi kurtlar, ayılar olarak düşündüler fakat değillerdi, değişik yaratıklardı ve yıllar geçtikçe değişiklikler büyüdü de büyüdü. Bazılarının taşa dönüştüğü görüldü, bunlardan kötüsü arkadaşlarına büyü yapılanlar oldu ve şimdi bildikleri ve anladıkları ölüm seviyesinin ötesinde canlanmış cesetler ortaya çıktı.

Bu cehennemi yaratıklar sayıca öyle çoğaldılarki, insan şehirleri ve onların etrafına çevrilen yüksek kale duvarları ve surlar bile yaratıkları geri püskürtmeye yetersiz kalmaya başladı.

Yiyecek stokları tükendiği için ilk yıkılan krallık Planised oldu. Kısa süre içerisinde Brisbia ve Arrdeam devrildi. Kanlı Barbarların krallığı Hellsgarem bile duvarların yıkılarak krallığın yok olmasını engelleyemedi. Canlı kurtulan azınlık, kendi krallıklarından sağ kurtulmayı başaran Buegrants’ların gemileri ile deniz üzerinden El Morad’a kaçtı.

El Moradın yöneticisi Kral Manes, göçmenleri hiçbir ön yargı göstermeksizin kabul etti ve orduda görev almalarını sağladı. Henüz saldırı yaşamayan şehrin etrafını desteklemek ve kuvvetlendirmek için yeni siperler ve mazgallar inşa ettirdi. Saldırganlar gelmeden önce ihtiyaçlar temin edilerek stoklandı, silahlar güçlendirildi, zırhlar cilalandı. Eğer El Morad yıkılırsa, yeni düzen oluşturmak için, krallığa ve El Morada bağlı sadakatli siviller tespit edilerek kaçış yönleri ve planları hazrılandı.

Olaylar öyle gelişmişti ki, El Morad artık insan neslinin en son kalesi durumuna gelmişti. Eğer o da yıkılırsa, insan soyunun yeniden türemesinin önü kesilmiş olacaktı.

Çok geçmeden yaratıkların saldırıları başladı. Başlangıçtaki dağınık ve düzensiz ataklar, savunmacıların başarılı defansı sayesinde geri püskürtülüyordu ancak saldırılar her geçen gün artıyor ve sürekli yineleniyordu. Bu saldırılar yedi yıl boyunca sürdü. Kral Manes, yedi yıl boyunca halkının çektiği acı ve sıkıntılara karşı kör ve sağır duran tanrılara sürekli dua etti.

Eğer ilk iki yıllık saldırılara alışan ve savaştaki tarz ve yöntemleri ile başarılı olan El Moradlılar, cesaret edip surların altında tüneller açarak dağların arasına giden yollar yapmasalardı, bu hikaye çok kısa sürecekti.

Dağlara kazdıkları tüneller boyunca metal madenleri buldular ve bunlarla daha fazla silah yapıp, mevcut silahlarını geliştirdiler. Yiyecek büyük sorun olmaya başlamıştı ancak tünellerden dağların arasındaki ormana bant yaparak, ağaçları işlediler ve El Morada getirdiler, kazanılan arazide yeterince ürün ekip yetiştirmeyi başardılar.

Üçüncü yılda, tecrübeli askerler bu yaratıkları avlayıp öldürmeye başladılar. Küçük gruplar halinde partiler oluşturarak, ana gurubun dışında gezinen nispeten zayıf yaratıklara arkadan saldırıyor ve öldürüyorlardı. Bu savaşçılar geri döndüklerinde birçok zafer ve macera hikayeleri de getiriyorlardı.

Kısa süre içerisinde birbirinden bağımsız hareket eden bu partiler, kendi içlerinde organize oldular ve Pianna Şövalyeleri ortaya çıktı. El Morad'dan bağımsız yaşayan bu şövalyeler hayatlarını işlerine adamışlardı. Bazıları büyü sanatlarını ve güç vermeyi bile öğrendiler.

Yedinci yılın son gününde, hiç beklenmedik tuhaf bir şey oldu. El Moradın her yanına kırmızı bir yağmur yağdı. Uzaktan koyu bir yeşil sis perdesi gittikçe yaklaşıyordu. Bir uyarı yankılandı ve yıllardan sonra ilk defa herkes kaçmak için kapılara koştu ve ilk defa bu kadar korkmuşlardı.

Kral Manes, kendisini duyacak herhangi bir tanrı için yine dua ediyordu ve bu defa Cypher'ın görüntüsündeki Patos yanıt verdi.

Manes “Uzun yıllardır sürekli sana yalvarıyorum, neden şimdiye kadar bekledin?” diye bağırdı.
“Gerek yoktu” diye cevap geldi.
“Hergün insanlarım ölüyor bundan daha gerekli ne olabilirdi ki?” dedi Manes.
Yine “Gerek yoktu” yanıtı geldi.
Kral kurtarıcıya yalvarması gerektiğine karar vererek “ Senin gücün var, sadece kullanman yeterli biz senin alçakgönüllü hizmetkarlarınız. Tam şimdi bizi kurtarabilirsin”
“Bugün hizmetçilerin akıbeti yok artık. Sonun yaklaştığı anda kendimi göstermek istedim. İsteseydim gururlandığım bu yıkımı sahip olduğum güçle ta başlangıcında durdurabilirdim.”
Kral öfke ile doğrularak kılıcını sesin geldiği yöne doğrulttu ve haykırdı “ Sen bir tanrı olabilirsin Cypher ancak kolayca yıkıp geçemeyeceksin. Eğer bize yardım etmeyeceksen, sende bizimle aynı sona katlanacaksın.”.
Fakat Patos çoktan gitmişti bile.

"Konsül üyelerinden birisi, alnından akan teri silerken “ Yapabileceğimiz bir şeyler olmalı diyordu”.
Onun hemen yanındaki diğer bir üye esnemesini gizlemeye çalışıyordu. Vakit öğleden sonra olmuştu. Lordlar ve liderler Cypher’ın göründüğü gece yarısından bu yana tartışıyorlardı.

Bir Planisadian lordu ayağa kalkarak, yaklaşan koyu yeşil sisten kaçmak için yaptığı planı tekrarladı. Sisi keşfe gidenlerden hiçbiri dönmemişti ve ona göre koşulları yeniden değerlendirebilmek için öncelikle kaçıp uzaklaşmaları gerektiği idi. Sis hızla yaklaşıyordu ve herkesin kaçıp uzaklaşması günler alacaktı.

“Hayır, kalacağız ve direneceğiz, sonrada Cypher’ı öldüreceğiz böylece her şey yoluna girecek” diye gürledi elleri ile okunu okşamakta olan yan taraftaki Erenion lideri, “Yeterince kaçtık”.

Konsül gürültü ve yaygaraya boğuldu, daha önce de birçok uçuk öneriler getirenler olmuştu ancak böyle bir çözüm herkesi hayrete düşürmüştü.

Birisi haykırdı “Sen delimisin? Cyhper bir tanrı. “ “Gerekirse burada kalacağız ancak Cypher'a karşı savaşmayacağız”

Oda birden sessizliğe büründü. Kalmak ancak savaşmamak ? Sonra ne olacaktı ? Sadece ölüm ?

Kral Manes sükunetle konuştu “ Pianna Şövalyelerini çağırın”.

Bazıları Kralın aklını yitirdiğini düşündü, bazıları da aslında Cypher’ın kralla konuştuğuna inanmamaya başladı.

Pianna Şövalyeleri bütün popülerlikleri ile kale kapısının önüne doğru at sürdüler. İşte herkesi koruyacak efsanevi kahramanlar buradaydı. Yeni dizayn edilmiş zırhları ve parlak silahları içerisinde, eski kahramanlık kitaplarından canlanıp gelmiş gibi görünüyorlardı. Hiç kimse onların kaybedeceğini düşünmüyordu.

Yaklaşık ikiyüz güçlü asker, efsane haline gelen Camdan Abidenin bulunduğu yöne doğru Cypher'ı bulmak için at sürdüler. Önlerinde hiçbir rehber olmadan, insan yerleşimi kalmamış çılgın topraklarda at sürdüler. Ormanların içerlerinde önlerine çıkan her yaratığı öldürerek ilerlediler. İçlerinden tek bir tanesi bile kaçamadı. Gece karanlığında gelip zarar vermesinler diye uyku bile uyumadılar.Fakat bir gece aşırı bir yorgunluk dalgası hepsini kapladı ve derin bir uykuya daldılar.

Rüyalarında bir vadinin kenarındaki bir alanda bir sürü insan gördüler. Başlangıçta insanların görünüşleri mutlu gibi geldi ancak yanlarına yaklaştıkça o insanların yüzündeki umutsuzluğu, yorgun bakışları ve ruhlarındaki mutsuzluğu gördüler. Halbuki rüyalarındaki bölge gayet huzurlu ve abidenin camından yansıyan gökkuşağını yansıtan ışıklar sayesinde apaydınlıktı. Tan yeri ağarırken gerçekler ortaya çıktı, Cypher’ın ini de oradaydı ve bütün o insanlar ona tapmaya gelmemişlerdi, onun esiri olmuşlardı. Abide ise, onların bilincini yutan siyah bir taşa benziyordu. Yapıya yaklaşınca kendilerini insanlara bakarken hissettiklerinden daha kötü hissettiler ve birden bir kol uzanarak görüşlerini kapattı.

Rüya sona ermişti ancak gün doğana kadar yattıkları yerden kıpırdayamadılar.Gördükleri rüya yüzünden etkilenseler dahi, kararlarından en ufak bir eksilme olmadan ve kendilerini neyin beklediğini bilerek batıya doğru at sürmeye devam ettiler. Akıllarında ve kalplerindeki ayetten bir dua ile;

Uzun süre Unutulmuş
Biz senin çocuklarınız
Uzun süre Unutulmuş olsan dahi
Bizi Terk etme

Daha önce hiç hissetmedikleri gibi bir şevkle rüzgar gibi batıya doğru at sürmeye devam ettiler. Günlerce hiç durmadan ilerlediler, ne onlar nede atları açlık veya yorgunluk hissetmediler. Gözleri bir işaret yakalayana kadar hiç durmadılar.

Elmas gibi ışıklar saçan Devasa bir Abide millerce ötede duruyordu. Daha önce gördükleri rüya bile onları böyle bir manzara ile karşılaşınca düştükleri hayrete hazırlamamıştı. Atlardan birinin kişneyerek bağırması, onları bu hayretten uyandırdı ve tekrar devam ettiler. Ertesi gün şafak vakti abideye ulaştılar ancak sanki önlerinde geçilemez bir bariyer vardı. Görünürde hiç bir şey yoktu ancak atlar görünmez bir çizgiden öteye gitmeyi reddediyorlardı. Binicileri aşağı inip çektikleri halde ilerlemeyi reddediyorlardı. Sonunda atları bırakarak ilerlemeye karar verdiler fakat onlar da ilerleyemediler. Öğlene kadar uğraşmalarına rağmen hiçbiri o görünmez engeli geçemedi fakat arazinin yapısı gittikçe değişiyordu.

Ağaçlar ve çimenler kapanan zarflar gibi göz önünde katlanarak yok olmaya başladılar, zemin birden kurudu ve ve toprakta çatlaklar oluşmaya başladı ve birden çatlaklardan birisi genişçe bir yarığa dönüşerek şövalyeleri içine çekti.

Birçoğu yaralandı, bazıları ise hayatını kaybetti fakat çoğu kurtuldu ve kurtulanlar kendilerini etrafında daha önce hiç karşılaşmadıkları türden yaratıkların çevirdiği büyük bir mağaranın ortasında buldular. Önlerindeki uzun ve kol yüksekliğindeki sarkıtların altında ise Cypher'ın ta kendisi duruyordu. Onu tanımıyorlardı ancak karşılaştıklarının kim olduğunu tahmin ediyorlardı.

Bir baş hareketi ile, Pianna şövalyeleri her yana saldırdılar. Güç veren büyücülerini, sihirbazlarını ve yaralıları ortalarına alacak gibi bir halka oluşturdular. Savaşçılar dövüş sanatında ustaydılar ve 7 yıl boyunca hayvanlara karşı verdikleri onlarca savaşta sadece bir kardeşlerini kaybetmişlerdi fakat savaş alanındaki sayıdan daha azdılar ve göründüğü kadarı ile düşmanları yorulmak bilmeyecekti.

Elliden daha az sayıya düştüklerinde, yaratıklar saldırmayı bıraktı ve geriye çekilerek Cypherin şövalyelere doğru ilerlemesine olanak sağladılar.

Şövalyeler Cypher'ın gerçek yüzünü ilk defa gördüler. Devasa yapısı dışında yaşlı bir adama benziyordu. Rivayetlerdeki gibi acımasız bir savaşçı görüntüsünden çok uzaktaydı.

”Hoşgeldiniz, Pianna Şövalyeleri, yorulmuş olmalısınız” diye alay ederek konuştu.

Şövalyeler cevap vermek yerine kılıçlarını sıkıca tutarak seçtikleri hedeflere doğru kaldırdılar ve dosdoğru üzerlerine saldırdılar. Sihirbazlar onlara ateş ve yıldırım ile eşlik etti ve bu saldırının ödülü olarak birkaç yüz yaratığı öldürdüler.

Cypher sadece yaratıklarının acımasızca öldürülüşünü seyretti.

Şövalyeler çoğu adamlarını kaybettiler ancak her şey sona ermişti. Tek bir yaratık bile ayakta kalmamıştı. Mağaranın zemininde, kendi kanlarından oluşan bir gölde yatıyorlardı. Hemen Cypher'ın etrafını çevirdiler.

Fakat bir tanrıyı basit büyüler ve fiziki güç ile yenmeyi düşünmek saf aptallık demekti. Cypher de bunu bildiği için sakin ve korkusuzdu.

Hali hazırda, arkadaşlarının cesetleri kıpırdamaya başlamıştı. Yakında tekrar ayağa kalkacaklardı fakat karşısındaki kişi arkadaşımı veya kardeşimi anlayamayacaktı.

İlk zombinin elleri kılıcı kavradığı anda, hayattaki şövalyelerin aklına birden o dua geldi. Sebebini bilmeden duayı haykırmaya başladılar

Biz senin çocuklarınız
Uzun süre Unutulmuş olsa dahi
Bizi Terk etme

Ölen arkadaşları dirilip ayağa kalktıkça ve silahlandıkça, Pianna şövalyeleri daha önce hiç hissetmedikleri bir korkuya kapıldılar, buna rağmen haykırmaya devam ettiler.

Biz senin çocuklarınız
Uzun süre unutulmuş olsan dahi
Bizi Terk etme

Gittikçe güçlenen haykırdıkları bu cümleler mağara boyunca ilerledi ve tarih öncesi duvarlarda yankılanarak sarkıtları titretti. Daha fazla ayet döküldü ağızlarından

Seninle birlikte olan yine biziz
Sen bizi duyabilirsin
Yalvarışlarımızı duy

Cypher onların bu dualarını önemsemeden alayla izlerken, mağaranın tavanı sarsılmaya başladı ve tavandaki granitler kahramanlarmızın üzerine döküldü, birden fazlası düşen granitlerin altında ezildi. Onlar halen devam ediyordu.

Bu bir son.
Geri dönmek istiyoruz
Bizi evimize ulaştır.

Şimsek gibi bir ışık cennetten fırladı. Logos, yaratıcı tanrı güçlü yayını çekti ve geçmişten bu güne söylenen uzun duaların verdiği enerji ile yüklü oku fırlattı. Ok yıldırım gibi bulutların arasından indi ve Cypher'ın omuzlarının üzerindeki mağaranın tavanını geçerek Cypher'a saplandı.

Logos kutsamış olmasaydı, okun parlaklığından hepsi kör olacaklardı. Cypher yani Patos artık yoktu. Sadece ölmeden önceki zayıf final çığlığı titredi mağaranın içinde.

Çok yumuşak, çok net ve sevgi dolu bir başka ses dedi ki..

"Evinize hoşgeldiniz"Bölüm III : Bir Kez Daha Diriliş
Cypher'ın yokedilmesinden sonra yeşil sis kayboldu ve sağ dönen Pianna Şövalyeleri, El Moradlılar tarafından kapıda büyük kutlama ve sevinç gösterileri ile karşılandılar. Onların kahramanlık öyküleri, pınardan akan sular gibi El Moradın her tarafına yayıldı ve tapınaklarda Logos’un heykelleri yükseldi. İnsanlık yeniden başarılı oldu ve gelişti.

Zaman ilerledikçe tek bir kişi bile Cypher'ın yaptıklarını hatırlamaz oldu.Birçok kişi şehir duvarları dışına çıkarak yeni keşifler yaptı, insanlar mantar gibi çoğalarak yeni bölgelere yerleşti, El Moradın dışında bir çok köy, kasaba ve şehirler inşa edildi. Logos'un kutsadığı tarlalar ekildi ürünler biçildi.

Ancak barış El Morad için sonsuza kadar sürecek değildi.

Cpherin yokedilişinin üzerinden 20 yıl geçmişti ve El Morad insanlığın baş şehri olmuştu. Barış ve huzurun getirdiği başarılı ortam sayesinde güzel bulvarlar, muhteşem binalar ve karanlık dönemlerde hayatını kaybedenleri yaşatmak için, yenilenen ve genişletilen şehir surlarına isimleri yazıldı.

Şehir etrafındaki birçok köy ve kasabada yaşayan bir takım kişiler bu zenginlikten haksız kazanç elde etmek için eşkiyalığa ve saldırılara başladılar. Birçok konvoy saldırıya uğradı ancak Kral Manes halen yaşarken bunlar çok fazla değildi.

Kral Manesin uykusunda aniden ölümünden sonra yerine geçen oğlu Paul çok genç ve tecrübesizdi, ülkeyi güvenlik altında tutan Pianna Şövalyelerine kumanda etmekten acizdi ve o nedenle Konsülün lordlarının yetkilerini artırdı ancak lordların çerisinde ülkede daha çok söz sahibi olmak isteyenler vardı ve bunların bir kısmı baskınları yapan eşkiyalar ile işbirliği yaptılar. Bazıları vergilerin yükselmesine neden oldu ve bazıları da baskı yaparak orduyu dağıttılar.

Ülkenin kötü durumundan mutlu olmayan ve konsülün kararlarına karşı çıkan klan liderleri idam edildi. Kargaşa ve düzensizlik ülkenin her yanını kapladı. Konvoylar daha çok saldırıya uğradı, maskeli katiller her yerde insanları öldürmeye başladı ve kadınlar kocalarının, oğullarının yanında tecavüze uğradı.

El Moradın merkezinde kötülük yuvaları yapılanmaya başladı. Tüccarlar şehire giremez oldu, dükkanlar kapandı. İnsanlar günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz oldular. Yerleşik halkın çoğunluğu evlerini ve eşyalarını geride bırakarak kaçtılar. Çiftçiler tarlalarını ekemediler. Ürünlerini toplayamadılar.Huzur ve barışın yerini çok kısa sürede kötülük ve kargaşa aldı ve birçok çeşitli hastalık baş gösterdi.

Bütün bu yıllar boyunca Paul ülkede neler olduğunu bilmeden, hizmetçileri ile sarayında yaşayarak geçirmişti. Her şeyin yolunda gittiğini zannediyordu. Konsülün ülkeyi iyi yönettiğini düşünüyor ve insanların arasına karışmaya gerek görmüyordu. Lordlar ona şehirde bir hastalık olduğunu ve doktorların tedavi ettiğini, Paul ün saraydan ayrılmasının tehlikeli olacağını söylemişlerdi.

Dignar, ülkesine sadık klan lideri, konsüle karşı geldiği için öldürülemsine karar verilen klan lideri, canlı kurtulan az sayıdaki klan savaşcısı ile El Moradın 2 günlük mesafesinde saklanmıştı ve ülkede yaşananları üzüntü ile takip ediyordu. “Kral Paul artık 19 yaşında neden bunları durdurmuyor, acaba o da onlarla birliktemi” diye düşündü ve bunu araştırmaya karar verdi. Eşkıya kılığına girerek bir gece El Morada girdi ve saraya ulaştı.

Paul'ün nerede olduğunu ararken, konsül üyesi lord Bero'nun söylediklerini dinledi “ Kralım konsül ülkeyi çok güzel yönetiyor, halk çok mutlu ancak pis taşralılardan tuhaf bir hastalık geldi, siz sarayda bir süre daha bulunun biz hastalık geçince size kutlama töreni yapacağız ve şenlikler düzenlenecek” .

Dignar bir süre daha gizlendi ve Bero gider gitmez krala koşarak önünde diz çöktü. “Kralım Bero yalan söylüyor. Sarayın duvarlarına çıkın ve El Moradı seyredin” dedi.

Paul bir merdiven yaptırarak sarayın duvarındaki surların üzerine çıktı ve gördüğü şey, pislik, yangın ve haydutların sarhoş naraları oldu.

Dignara “seni öldürtecektim ama gördüğüm manzara korkunç, ülkeme ne oldu, bu hangi şehir, sanki başka bir yer, burası El Moradmı” dedi. Sonra Dignarı kolundan tutarak gel bana herşeyi anlat” diye saraya götürdü.

Yaşlı klan lideri Manes'in ölümünden sonra yaşananları bir, bir anlattı.
Paul başını ellerinin arasında tutarak ağlamaya başladı. Babasının sevgili şehri kaousun tam merkezi olmuştu. “Pianna Şövalyelerini yeniden göreve çağırın” dedi Dignar, “ben de klanımı ve bana uyan klanları toplayıp geleyim. Bütün umudumuz bu.”

Genç kral, yaşlı klan liderini doğru bularak söylediklerini yapmaya karar verdi.

Cypher'a karşı kazanılan zaferden sonra, kendilerine tahsis edilen arazide inşa edilmiş büyük kalenin içerisinde yaşayan Pianna Şövalyelerinin reisi Mutro idi. Kötülüğe karşı yapılan savaştan sonra geçen zamanda eski şövalyelerin hemen hepsi ölmüştü ve yaşlı Mutro reis seçilmişti. Dignarı tanıyordu, anlattıklarını dinledi ve şövalyelere doğru bağırdı.
“Hepiniz ihtiyaç kalmayana veya ölene kadar , halkınıza hizmet etmek için hazır olun”. “Bu çağrıya kulak verecek misiniz?”.
Şövalyelerden gürültülü bir onay bağırışı yükseldi.
“O halde demirci ocakları yansın, zırhlarınızı parlatın, silahlarınızı bileyin ve yağlayın, atlarınızı ağıllarından çıkarın”

Şehrin merkezinden alevler ve dumanlar yükseliyordu. Cansız bedenlerden akan kanların keskin kokusu yüzünden atları zaptetmek zorlaşmıştı. Konsüle bağlı askerler ve haydutlar başlangıçta çok direnmişlerdi ancak hemen hepsi yanlış tarafta bulunduğunu anlamadan can vermişti. Az sayıdaki haydut canlı esir alınmış, Logos’u ululamak için yaptırılan anıtın dibinde toplanmıştı.

Dignar ve ona katılan üç klan lideri can verinceye kadar çarpışmışlardı ve Pianna şövalyelerinden geriye ise küçük bir gurup kurtulmuştu.

Paul, anıtın merdivenlerinin en üstündeki rahipler için yaptırılmış adak taşının üzerine çıkarak, karşısındaki manzaraya baktı. Çocukluğunun tertemiz yolları, balkonlarından çeşitli çiçekler sarkan, sokaklarında çocukların neşe ile oyunlar oynadığı, mutlu ve güler yüzlü insanlar ile dolu El Moradı şimdi harabeye dönmüştü. Yaşanan iç savaşta ölenlerin cesetlerinden yayılan koku halen duruyordu. Kendisini dinlemeye hazırlanan yorgun, bitkin insanların yüzlerinde büyük bir keder okunuyordu.

“El Moradın halkı” diye gür bir sesle başladı konuşmasına.
“Bugün yıllar süren gaflet uykusundan uyanışımın ilk günü, sizi bu zalimlerin eline bırakmakla büyük bir hata etmişim” derken sol kolu ile anıtın yan tarafında, askerlerin arasında elleri ve ayaklarından zincirlenmiş konsül lordlarını işaret ediyordu.
Devam etti “Ancak beni de kandırdılar. Zaten çocuktum bir şey anlamıyordum. Ülkemde her şey çok güzel sanıyordum. Bana hep öyle anlattılar. Beni bağışlayın, bundan sonra babamın yolunu takip edeceğime söz veriyorum. Logos şahidim olsun”.

O çaresiz bitkin ve yorgun kalabalık sanki bir enerji dalgasının etkisine girmiş gibi canlandı ve yüzlerindeki bitkinlikten eser kalmadı, sevinçle haykırdılar “selam sana Kral, selam sana Logos”.
Paul devam etti ve “bugünden itibaren vergileri düşürüyorum, artık tarlanızdaki ürünleri vergi diye vermeyeceksiniz. Evsizler El Morad surları dışında sahipsiz kalmış yerlerde kendilerine özgürce kulübeler inşa etsin, etrafını çevirsin, eksin biçsinler. Surların içerisinde evlerinden yerlerinden kovulanlar artık dönsün. Komşular el ele vererek evlerini tamir etsin. Sokakları, caddeleri temizlesin. Klanlar bir araya gelsinler ve ülkemizi haydutlardan, katillerden temizlesinler ve bugünden itibaren eski konsülleri görevlerinden aldım. Yerlerine sizin seçeceğiniz konsülleri koyacağım. Eski konsüller ülkemize ihanet ettikleri için en ağır şekilde cezalandırılacak.

”Ertesi sabah kent merkezi tertemizdi, Kraliyet sarayına giden yolun başlangıcında yükselen bir platform yapılmıştı ve 12 konsül üyesi boyunlarında “suçlu” yazan tabelalar ile cezalarının bedelini ödemeyi bekliyordu. Şövalyelerin liderinin el hareketi ile bir görevli platformun üzerine çıkarak konsül lordlarının suçlarını halka duyurdu. Cellatlar sıra ile lordları yere yatırarak başlarını kütüklerin üzerine yatırdılar. 12 balta aynı anda kalktı ve güneşin ışıklarını yansıtarak hızla indi. Böylelikle uzun yıllardır süren iç savaşın bittiği ilan edilmişti.

Paul’ü izleyen ve dinleyen sadece El Morad halkı değildi, Logos yüzünde bir tebessümle yarattığı insanların yeniden derlenip, toparlanmasından gayet hoşnuttu ancak oğulları ve kızlarının artık ilk yarattığı zamanki gibi saf ve temiz olamayacaklarını anlamıştı. Patos/Cypher’in uğursuz gölgeleri çocuklarının üzerinden asla yok olmayacaktı.

İnsan ırkı yaşanan kargaşadan sonra yeniden birleşti ve normal hayatlarına dönmeye başladı. Fakat Patos’un unutulmuş laneti insanlar üzerindeki tuhaf etkisini bir kez daha göstermeye başladı ancak bu defa sebep olacağı değişiklik önceki nesillerin hiç rastlamadığı türdendiBölüm IV : Tuareklerin Efsanesi
El Morada, altı gün altı gece gemi yolculuğu ve bir gün, bir gece at sürümü mesafede, Karus diye adlandırılan geniş çölleri, yüksek dağları ve sayısız mağaraları ile tanınan bölgenin kuzeyindeki yüz kişiden biraz daha fazla sivilin yaşadığı küçük Breth köyünde bir kısım çocukların kaos döneminde köyde konaklayan klanlardan ve askerlerden yakalandıkları hastalıktan dolayı vücutlarının çeşitli yerlerinde oluşan bozukluklar nerede ise bütün vücutlarını kaplamıştı. Köyün doktorları ve şifacıları bu hastalığa çare bulamıyorlardı ve gençlerde de bu hastalık görünmeye başlamıştı.

Hastalığın bulaştığı yerlerde deri sertleşiyor, yeşile yakın renge dönüşüyordu. Dişlerin ve kemiklerin yapısını da bozuyordu. Ağır hasta çocuklar, diğer çocuklar korkmasın diye evlerin mahzenlerinde, etraftaki mağaralarda tutuluyordu.

Hastalığı durduramayan köyün ileri gelen klan başkanı, El Morad’a giderek Konsülden yardım istemeye karar verdi. Köylüler bu haberi sevinçle karşıladılar ve çocuklarını kurtarması için Logos’a daha fazla adak adadılar.

Klan lideri konsül üyelerine konuyu açıkladığında, yaşlı bir konsül üyesi söze girerek ülkenin birçok yerinde bu hastalığın göründüğünü ancak henüz hekimlerin çare bulamadığını söyledi. Klan liderine köyüne dönmesini ve iyi haberi beklemesini tavsiye etti.

Paul yaşlı lord sarayına geldiği zaman onu karşılamak için acele etmedi. İç barış sağlandıktan sonra bir çok konu ile uğraşmıştı ve aradan geçen 2 yıl içerisinde artık o çevik ve kararlı Kral rehavete kapılmıştı. Bir çok konuyu danışmanlarına havale ediyordu. Gençliğin verdiği enerjiyi partiler, eğlenceler düzenleyip sabahlara kadar eğlenerek harcıyordu. Bir gece öncesinde de böyle bir davet sabaha kadar sürmüştü ve uykusundan uyandırıldığı çok önemli konuyu kendisine getirdikleri için de kızgındı.

Yaşlı konsül üyesi kendisini nerede ise azarlayan kralın tavrından mutsuz bir şekilde kaos döneminde baş gösteren fakat tedavi edilemediği için çoğalan hastalığı anlattı.

İnsanlık nesli bir kez daha tehdit altındaydı ancak bu tehdit silahların, zırhların yenemeyeceği türdendi.

Paul ülkesindeki insanların hastalığa yakalandıklarını iç savaş zamanında da duymuştu ancak bu konuda hiçbir şey yapmamıştı. Danışmanları birçok defa bunu dile getirmeye çalışmışlardı fakat o bunu basit bir hastalık diye düşünüyor ve hekimler çare bulur diyordu. Oysa şimdi duyduklarından korkmuştu. Ya bende hastalanırsam halkın arasına nasıl çıkarım. Nasıl davetler düzenlerim diye düşünmeye başlamıştı.

Kralın çağrısı üzerine danışmanlar toplandı ve fikir yürütmeye başladılar. Ülkenin dört bir yanındaki hekimleri ve rahipleri toplayarak bu hastalığa şifa bulunması için çalışmalarına karar verdiler.

Kralın sarayına bundan sonra hiç kimsenin giremeyeceğini, saraya girmesi gerekenlerin önce kontrolden geçirileceğini hastalık belirtisi taşıyanların derhal kovulacağını duyurdular.

Böylece aradan 4 yıl daha geçti.

Logos için yaptırılan yeni tapınaklar, hastalığa yakalananların adakları ile dolup taşıyordu. Hekimler ve Rahipler hiçbir başarı sağlayamamıştı. Kral artık sarayından hiç çıkmıyordu.

El Morad surlarının içerisinde hastalık her geçen gün artıyordu. Konsülün kararı ile hangi sebepten olursa olsun ölenler surların bitişiğinde yaptırılan büyük odun fırınlarına atılarak yakılıyordu.

Logos evlatlarına gelen bu bela nedeni ile kendisine yakaran binlerce rahibin çağrısını duyuyor ancak kendisinin de durduramadığı bu lanetli hastalık karşısında sessizce izlemekle yetiniyordu.

Ey Logos duy bizi.
Evlatlarını terk etme
Unutulmuşun lanetinden kurtar
Sen bizimlesin biz seninle


Hastalığa yakalananlara, sağlıklı olanlar tarafından yapılan saldırılar o kadar çoğalmıştı ki, hasta diye işaret edilen her insan diğerleri tarafından dövülüyor, işkence ediliyor, evlerinden, yuvalarından atılıyorlardı. Bu yüzden hastalığa yakalananlar yer altındaki büyük kanalizasyon kanallarına kaçıyor diğerlerinden kurtulmaya çalışıyorlardı.

Kargaşa artınca konsülün lord’ları bir araya gelerek karar aldılar. El Moradın içerisinde ve yakın köylerinde bu belaya yakalananlar, Karus bölgesine sürgün edildiler. Bölgenin arazisi çok büyüktü ve El Morad bölgesinden ayıran büyük Carnac denizi nedeni ile geriye dönmeleri çok zordu.

İnsanlık içerisinde bölünmenin başlangıcı.

Zorla evlerinden köylerinden ailelerinden koparılarak yollara sürülen yedi binden fazla genç ve çocuk, klan savaşçıları ve şövalyelerin alt tabaka askerleri gözetiminde 2 hafta yürütüldü. Hastalıktan ölen olmadı ancak zorlu yürüyüşe dayanamayan bir çoğu öldü.

Ey Logos duy bizi.
Evlatlarını terk etme
Unutulmuşun lanetinden kurtar
Sen bizimlesin biz seninle


Karus bölgesine ulaştıklarında geriye üç yüzden azı sağ kalmıştı. Bu kıyım katiller ve haydutların hüküm sürdüğü kaos döneminde bile yaşanmamıştı.

Yıllardır bekledikleri “iyi haber” yerine, hastalığa yakalanmış ve çoğu ölmek üzere olan gençleri sevgi ile kabul eden Breth köyü sakinleri hastalığa yakalananların sadece dış görünüş formlarının değiştiğini biliyorlardı.

Başlangıçta mahzenlerde, mağaralarda gözlerden uzak tuttukları çocuklar evlerine döneli çok olmuştu. İnsan formundan hiçbir değişiklik kaybetmemiş yaşlılar ile, görünüşü değişmiş çocukları ve onların çocukları bir arada huzur ile değirmenlerine ekinlerini götürüyor, hayvanlarını otlatıyor, su başlarında keyifli sohbetler ediyorlardı.

Yeni gelen bu zavallı sürülmüşleri de aralarına aldılar. Hepimizi Logos yarattı diyordu köyün en bilgesi. Lanete uğratılmışları da.

Hastalığın iyileştirilmesi için yıllardır uğraşan hekimler ve şifacılar birçok ilaç geliştirmişti. Bunlar lanetli hastalığı yok etmemişti ancak hastaları güçlendirmiş, geliştirmişti. Bu güçlü nesil için tarlaları ekmek ve biçmek, yetiştirdikleri hayvanları idare etmek çok kolay oluyordu.

Zaman içerisinde birbirleri ile evlenen hastalığa uğramış gençlerin çocukları sokaklarda dolaşmaya başladığında Breth artık büyük bir kasabaydı.

Bu yeni nesil ırk anne ve babalarından daha güçlüydü. Aralarından bir kısmı, hayvancılık veya çiftçilik yapmak istemediklerinden, geniş Karus topraklarında avlanmaya, Patos’un meydana getirdiği yaratıkların soylarından kalanları avlamaya başladılar.

Karuslular bu savaşçı ırka Tuarekler demeye başladı.

Dövüşmekte çok büyük maharetler ve tecrübeler kazandılar. Büyüklerinin geleneklerinden gelme alışkanlıkla, küçük savaşçı grupları bir araya gelerek Klanlar oluşturdular. Sayıca küçük klanlar gözcülük yaparken, büyük klanlar birleşerek yaratıklara saldırıyor ve her defasında başarılı oluyorlardı.

Böylece Brethin dışında da yaratıkların saldırısından korkmadan yaşanabilecek bölgeler oluştu. Buralara aileler yerleşti Bellua ve Linate. Bu iki kasabanın arasında da Tuarek’lerin mola verdiği Roan Kamp.

Breth artık Karus bölgesinin merkez şehri olmuştu. Klan liderleri ve şehrin ileri gelenleri haftada bir toplanıyor, ortaklaşa kararlar alarak uyguluyorlardı.

Bir süre sonra bazıları denizin karşı yakasını merak ederek oraya geçmek istediklerinde, idareciler buna karşı çıktılar. Karşı yakadaki eski akrabalarının onlara yaptıkları bir çoğu tarafından hatırlanıyordu ancak gençler inatçılıkla ısrar ediyorlardı. Bunun üzerine yöneticiler toplandı. Bir konsey oluşturdular ve karşı yakaya giderek eski bağlarını yeniden canlandırmak istediler.

Yirmi kişilik heyet El Morad bölgesine geldiklerinde karşılaştıkları köylüler çığlıklar atarak kaçtı. Askerler ve savaşçılar geldi. İnsana benzeyen bu yeşil derili, iri yarı ve güçlü yaratıklardan daha önce hiç görmemişlerdi.

Konsey üyeleri biz dostuz yöneticilerinizle görüşmeye geldik dediklerinde hepsi bu yaratıkların konuştuğuna hayret ettiler ancak hemen üzerlerine çullanıp ellerinden ve ayaklarından zincirlere vurdular.

Askerlerin başındaki Klan lideri, atının üzerinde El Morad’ın surlarına geldiğinde, bu olayın haberi çoktan duyulmuştu. Birçok insan ve konsül üyesi şehrin girişinde bekliyordu bile. Önlerinden geçirilen prangalı Karuslulara iğrenerek ve tiksinerek bakıyorlardı. İçlerinden bazıları kendi torunlarıydı ancak bunu bilenler bile onlardan yüzünü çeviriyordu.

Kent meydanındaki büyük Logos anıtı yakınında durduruldular. İtile, kakıla hepsi bir araya getirildi.

Kral Paul bir takım konuşan yaratıkların esir alınıp kente getirildiğini haber verdiklerinde, beyazlaşmış saçlarını taratmakla meşguldü. Hemen adamları ile birlikte saraydan çıkarak anıtın yanına gitti. "Patos’un yaratıkları artık konuşmayı mı öğrendi" diye konuştu.

Karus heyetinin başkanı Gringod, kan revan içerisinde güçlükle doğrularak, "Ey kral Paul. Ben senin hastalıklı diye kovduğun insanlardanım. Benim çocukluğum burada geçti ancak sen ve bu kendini beğenmiş halkın bizi dışladınız, bize eziyet ettiniz, bizi kovdunuz. Benim gibi hastalığa uğrayanlar ölmedik. Çocuklarımız ve onların çocukları doğdu. Bunun artık bir hastalık olmadığını gör. Bu bir lanet ve laneti getiren biz değiliz. Barış ve huzur içerisinde çocuklarımızın buraya girip çıkmasına izin vermenizi istemeye geldik" dedi.
Kendini beğenmiş bir konsül lordu hemen söze girdi. "Siz mi bizimle aynı nesildensiniz. Siz sadece pis, yeşil, ilkel yaratıktan başkası değilsiniz. Bir bize bak bir kendinize."

Heyet başkanı yine konuşarak, "bugün burada benim yerimde sende olabilirdin veya senin yanındaki lordlardan birisi de" ve eli ile etrafını işaret ederek "buradakilerden birisi de. Biz de bir zamanlar sizin durduğunuz yerdeydik. Bunu anlamıyor musunuz" dedi.

Kral Paul konsüle dönerek "Ne yapmamı istiyorsunuz" diye sordu.

Kovalım, öldürelim, parçalayıp kanallara atalım cevapları gelince şövalyelerine işaret etti ve "bunları götürün yakaladığınız yerde öldürün, cesetlerini de parçalara ayırıp nehire atın" emrini verdi.

Dragnon.... Yaşlı heyet üyesi, öldürülecekleri yere götürülürken yorgunluk ve ızdıraptan bayıldığı için şövalyeler öldü sanarak düştüğü yerde "bunu köpekler parçalasın biz şunları halledelim" diye gülüşerek bırakmışlardı.

Güçlükle doğrularak bir ağaca yaslandı. Karanlık yüzünden nerede olduğunu bilmiyordu. Biraz sola dönünce, dolunayın deniz üzerinde meydana getirdiği yansımayı fark ederek o yöne ilerledi."Karus'a kadar dayanmalıyım" diye düşünüyordu sadece.

Tuarekler yaşlı Dragnon’un anlattıkları karşısında silahlanmış ve Roan Kamp ta büyük gruplar halinde toplanmışlardı. En büyük klanın başkanı ve en itibarlı savaşçı yenilmez Masthar yüksekçe bir kayanın üzerinde, mızrağının ucunu sahilde demirlemiş heybetli Karus gemilerine doğru yönelterek bağırdı.
“Kardeşlerim, bugün bizi dışlayan, eziyet eden, öldüren ve sevgi ile uzattığımız eli kesip paramparça eden insanlara bedel günü. Bir tekiniz bile geri kaçarsa onu kendi ellerimle cezalandıracağım. Haydi”

Patos’un laneti o gün yerine geldi. İnsanlık artık bir daha birleşemeyecek gibi ikiye bölündü.

Logos mahzun gözlerini yarattıklarından kaçırarak gökyüzüne çevirdi.

El Morad ve Karus’un sonsuza kadar sürecek savaşı başladı.
  Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.01.10, 22:16   #6
Süper Üye

nur@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 511
Mesajlar: 2,260
Ettiği Teşekkür: 1393
Aldığı Teşekkür: 5451
Rep Derecesi : nur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Knight Online Nedir ?

ufffff..plotus..arotuss..dilotuss...

seven oynasın doyasıya......... Türkçesi..
nur@n isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11.01.10, 22:21   #7
Süper Üye

Smashmouth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 39
Konular: 79
Mesajlar: 2,233
Ettiği Teşekkür: 6050
Aldığı Teşekkür: 6105
Rep Derecesi : Smashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Knight Online Nedir ?

Benim yegenim bu oyunun hastası deli oluyorum bu oyuna bunu oynarken gördüğümde bilgisayarı kırasım geliyor
__________________
"Canın aşk yoluna vermeyen aşık mıdır?
Cehdeyleyüp ol dosta ermeyen aşık mıdır?
Dost sevgisin gönülde, can ile berkitmeyen
Tul-i emel defterin dürmeyen aşık mıdır?"
Yunus Emre
Smashmouth isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Smashmouth'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.01.10, 22:24   #8
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85444
Aldığı Teşekkür: 125485
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Knight Online Nedir ?

Yazdıklarından hiç birşey anlamadım Maximus, ama yararlıdır muhakkak

Knight Online arada nette karşıma çıkar. Bu tip oyunları oynarken nedense benim biraz midem bulanıyor. Herhalde figürlerin kayar gibi gitmesinden

Teşekkürler.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.01.10, 22:29   #9
Süper Üye

nur@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 511
Mesajlar: 2,260
Ettiği Teşekkür: 1393
Aldığı Teşekkür: 5451
Rep Derecesi : nur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Knight Online Nedir ?

Aradan çekme he LaLe....
nur@n isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11.01.10, 22:36   #10
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85444
Aldığı Teşekkür: 125485
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Knight Online Nedir ?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi nur@n Mesajı göster
Aradan çekme he LaLe....
Evet sıkışmıştı Ne bilem bitti sanmıştım...
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
nedir, online


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Essay Nedir? Nasıl Yazılır? OkyanusunKalbi Üniversitelerimiz 3 14.12.16 13:38
Kan Verme - Transfüzyonu Nedir? | Donör Nedir? Kartal İnsan Sağlığı ve Hastalıklar 7 30.10.14 12:02
Kıbrıs'la İlgili Bütün Belgeler, Bütün Gerçekler Kartal Türk Tarihi 8 03.02.14 12:03
Gen nedir? oneyouu Fen Bilimleri 0 13.02.09 19:00
Trafik Sigortası Nedir - Neden Yapılır - Trafik Sigortaları Nedir? Kartal Eğitim - Sigorta - Maliye 1 26.01.09 02:10


WEZ Format +3. Şuan Saat: 23:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.