Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 23.05.14, 21:28   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8023
Mesajlar: 29,665
Ettiği Teşekkür: 108308
Aldığı Teşekkür: 157091
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Bulimia (Nervoza) Hastalığı Nedir? | Tanısı | TedavisiBulimiya Nervoza veya kısaca bulimiya bir yeme bozukluğudur. Bulimik atak sırasında normal insanlardan fazla yerler. Bu yeme işlemini genellikle yalnız kaldıklarında çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışırlar.

BN, denetimi yitirmiş olma duygusunun eşlik ettiği yineleyen büyük miktarlarda yeme ataklarından oluşur. Toplumsal müdahale ya da karın ağrısı veya bulantı, tıkanırcasına yemeyi sonlandırır ve sıklıkla bunu suçluluk, depresyon ve kendinden iğrenme duyguları izler.

Alıntı:

Anoreksiya Nervoza, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluktur.

Anoreksiya nervoza
hastalarının aksine BN hastaları, normal beden ağırlıklarını koruyabilirler.

Genç kadınların %1 ila 3’ ün de bulunduğu tahmin edilir. BN de kadınlarda erkeklerden çok daha sık görülür, ancak başlangıç yaşı genellikle anoreksiya nervoza’ dan daha geç, ergenliğin sonları veya erken erişkinliktedir. Kolej eğitimi alan kadınların %40’a varan oranında izole tıkanırcasına yeme ve çıkartma epizotları gibi BN semptomlarının zaman zaman ortaya çıktığı bildirilmiştir.

BN hastası depresiftir ve ailelerinde depresyon oranı yüksektir. BN hastalarının aileleri anoreksiya nervoza hastalarınınkine kıyasla birbirlerine daha uzaktırlar ve çatışmalar daha belirgindir. BN hastaları, ana-babalarını ihmalci ve reddedici şeklinde tanımlarlar.BN’nın temel özellikleri yineleyen tıkanırcasına yeme atakları, tıkanırcasına yeme atakları sırasında yeme üzerinde denetimin olmadığı duygusu; kendisinin yol açtığı kusma, laksatif ve diüretiklerin gereksiz kullanımı, kilo alımını engellemek için hiç yemek yememe ya da aşırı egzersiz ve vücut şekli ve ağırlığından gereğinden fazla etkilenen kendini değerlendirmedir.Tıkınmalar, kusmaların yaklaşık bir yıl öncesinden başlar.

Kusma sıktır ve genellikle boğazı parmakla zorlayarak uyarılır, bununla beraber bazı hastalar istedikleri zaman kendiliğnden kusabilmektedir. Kusma abdominal ağrıyı ve şişkinlik hissini azaltır ve hastanın kilo alma korkusu olmaksızın yemeğe devam etmesine izin verir. Epizodu sıklıkla depresyon izler ve buna tıkınma sonrası elem adı verilir. Tıkınma atağı sırasında hastalar tatlı, yüksek kalorili ve genellikle kek, pasta gibi yumuşak gıdalar yerler. Gıdalar gizli ve hızlı, hatta bazen çiğnenmeden yenir.

Çoğu BN hastası normal kilo sınırlarındadır, fakat bazen düşük ya da yüksek kiloda olabilirler. Hastalar, beden yapısı ve görünümleriyle ilgilidirler (başkaları tarafından nasıl göründükleri) ve cinsel olarak aktiftirler. Çoğu BN hastası seks konusunda ilgisiz olan anoreksiya nervoza hastalarıyla karşılaştırıldığında cinsel çekiciliğe sahiptir.

Boşaltıcı tip bulimia nervoza hastalarının kusmaya ve laksatif kötüye kullanımına bağlı hipokalemi ve hipokloramik alkoloz gibi belli başlı tıbbi komplikasyon riskleri olabilir. Tekrarlayan kusmaları olan hastalarda nadirde olsa gastrit ve özofajiyal yırtılma riski vardır.

BN, mizaç bozukluğu ve dürtü kontrol bozukluğu olan kişilerde daha yüksek oranlardadır. BN hastalarında ayrıca anksiyete bozuklukları, bipolar I bozukluğu ve dissosiyatif bozukluklar ve cinsel taciz öyküsü artmış oranlardadır.

BN hastaları anoreksiya nervoza’ lılar gibi semptomlarını gizleme içinde değildir, dolayısıyla ayaktan tedavi genellikle zor olmaz. Yeme ataklarının denetim dışı olduğu ve ayaktan tedavinin mümkün olmadığı, ya da intihar eğilimi, madde kullanımı gibi ilave psikiyatrik durumların bulunduğu bazı hastalarda hastaneye yatış gerekli olabilir.
Bulimia Nervoza Tanı Ölçütleri

A- Yineleyen tıkanırcasına yeme epizotlarının olması. Bir tıkanırcasına yeme epizotu aşağıdakilerden her ikisi ile belirlidir;
  • Aynı zaman diliminde ve benzer koşullarda çoğu insanın yiyebileceğinden hiç tartışmasız çok daha fazla miktarda olan yiyeceği belirli bir zaman diliminde (örn. herhangi bir 2 saatlik süre içinde) yeme
  • Bu epizot sırasında yeme kontrolünün kalktığı duyumunun olması ( örn. yemeği durduramayacağı ya da ne yediğini ya da ne kadar yediğini kontrol edememe duygusu)
B- Kilo almaktan sakınmak için, kendisinin yol açtığı kusma, laksatiflerin, diüretiklerin, lavmaların ya da diğer ilaçların yanlış yere kullanımı, hiç yemek yememe ya da aşırı egzersiz yapma gibi uygunsuz dengeleyici davranışlarda tekrar tekrar bulunma.

C- Tıkanırcasına yeme ve uygunsuz dengeleyici davranışların her ikisi de 3 ay süreyle ortalama olarak en az haftada iki kez ortaya çıkmaktadır.

D- Kendini değerlendirirken anlamsız biçimde vücudunun biçimi ve ağırlığında etkilenir.

E- Bu bozukluk sadece Anoreksiya Nervoza epizotları sırasında ortaya çıkmaktadır.

Tedavisi

Psikolojik, beslenme ve tıbbi yaklaşımları içeren tedaviye hastalık belirtileri ortaya çıkar çıkmaz başlanmalıdır. Hastalığın ilerlemesi hastanede psikiyatrik tedaviyi gerektirebilir. Diyet tedavisinin temel amacı hastanın besinlere karşı olan fikirlerini ve düşüncelerini değiştirmektir. Hastadaki klinik bulgular değerlendirildikten sonra bireyin tolere edebildiği yiyecekler ile yüksek enerji ve protein sağlanması yoluna gidilir. Diyet posa, vitamin ve mineral yönünden yeterli olmalıdır. Diyet hastanın hoşuna giden besinlerden oluşmalı; karbonhidrat,yağ ve protein şeklinde ayrılan makro besin öğelerinin dengeli olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca hastaya davranış değişikliğine yönelik bir uzmandan uzun süreli bir eğitim verilmesi şarttır.

Derlemedir.
Kaynak
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.14, 23:27   #2
Üye

moonrose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2014
Yaş: 39
Konular: 2
Mesajlar: 29
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 69
Rep Derecesi : moonrose Karimasını arttırmak için doğru yerdemoonrose Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Bulimia ( nervoza ) Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Bildiğim kadarıyla zayıflama yöntemi olarak bazı insanların başvurduğu ve sonrasında da isteseler de düzeltemedikleri hal.
__________________
moonrose isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz moonrose'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.14, 23:30   #3
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 810
Mesajlar: 6,653
Ettiği Teşekkür: 30210
Aldığı Teşekkür: 35485
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Bulimia ( nervoza ) Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Eskiden mankenlerin sık sık bu yönteme başvurduklarını duymuştum.. Kötü bir hastalık.

Bilgilendirme için teşekkürler Canancığım.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.14, 23:57   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,204
Ettiği Teşekkür: 171811
Aldığı Teşekkür: 185445
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Bulimia (Nervoza) Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Kadıncağız klozetin içine girmiş nerdeyse yahu.

Psikolojik işte.. Madem kusacaksın, niye yiyorsun.. Vardı böyle bir tanıdığım. Hamile sandıydım, meğer sonradan öğrendim ki, yediklerini kusma hastalığına tutulmuş..
Kusarken de bayağı telaşlanmıştım..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.06.14, 02:53   #5
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Liaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 591
Mesajlar: 5,041
Ettiği Teşekkür: 41966
Aldığı Teşekkür: 21891
Rep Derecesi : Liaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bulimia (Nervoza) Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Çaresizce diyet uygulamak isteyenler, bile bile bu yolu kolaylık sanıyor.

Önemli ve tehlikeli bir hastalık.

Paylaşım için teşekkürler Canan.
__________________
Liaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Liaaa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.11.16, 23:11   #6
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1198
Mesajlar: 9,623
Ettiği Teşekkür: 32826
Aldığı Teşekkür: 43601
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bulimia (Nervoza) Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi

Nasıl çıkartıyorlar çok merak ediyorum. Uzun yola çıkmadığım sürece midemdekileri boşaltmam imkansız.

Sağlıksız işler. Bozulan düzen yerine gelmez. Eskisi gibi hiçbir zaman olmaz.

__________________Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bulimia, hastalığı, nedir, nervoza, tanısı, tedavisi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şeker Hastalığı (Diabet) Nedir? | Tanısı - Tedavisi LaLe Diyabet | Metabolizma 13 27.04.18 10:34
Charles West Cope (1811 - 1890) | İngiliz Ressam Canan Yabancı Ressamların Biyografileri 7 13.10.14 03:15
Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi LaLe İç Hastalıkları 14 17.11.11 10:51
Ülseratif Kolit Ve Crohn Hastalığı jickata İç Hastalıkları 0 17.01.11 18:13
Tedavisi Olmayan Türk Hastalıkları Smyrna Geyiğin Hası 13 18.12.10 16:52


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.