Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.10.14, 21:51   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,228
Ettiği Teşekkür: 171931
Aldığı Teşekkür: 185659
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Mitomani ve Hubris Hastalığı Nedir?

Mitomani ve Hubris Hastalığı Nedir?
Yalan hastalığı olarak da nitelendirilen mitomani
günümüzde sanal alemin yaygınlaşması ile giderek artmakta ve ortaya çıkarılması güçleşmektedir. Mitomaninin en büyük özelliği kişinin çok fazla yalan söylemesi ve kimi zaman söylediği yalana kendisinin de inanmasıdır. Zaten işin en tehlikeli yönü de budur. Bazen söylediği yalanın yalan olduğu o kadar barizdir ki insan bu kadar basit bir yalan söylenemeyeceğini düşünerek inanabilir.

Mitomani davranışını bir hastalık olarak görmekten çok kimi zaman bir davranış sorunu olarak görmek mümkündür. Özellikle çocukluk dönemlerinde çocuklar bir dönem rastgele sürekli yalan söylerse erişkinlerde bu şekilde davranıp akıllarına estiği gibi yalan söyleyebilmektedirler.

Bu yalanların en önemli özelliği kişinin karşısındaki insana zarar verme gibi bir amacının olmaması kimi zaman ilgi çekmeye, kimi zaman zor bir durumdan kurtulmaya çalışırken, kimi zaman da hiçbir amacı olmadan, sadece yalan söylemiş olmak için söylenmesidir.


Bu yalanlara baktığımızda aslında hepimizin günlük hayatta sıkıştığımızda başvurduğumuz yalanlardan çok farklı olmadıklarını görmekteyiz. Örneğin işe geç kaldığımızda yolda kaza olduğunu, sabah uyanamadığımızı, akşam acil bir hastamız olduğu için uyuyamadığımızı dolayısıyla da sabah kalkamadığımızı söylemek gibi ufak yalanlar olduğu halde, sorun bu yalanları söyleyen kişinin bunu çok sık yapmasıdır.

Yalana artık o kadar çok başvurulmaktadır ki kişinin adı yalancıya çıkabilmekte, kimse onun söylediklerine itibar etmemektedir. Ancak bunlar genellikle ilgi çekmeyi seven kişiler olup söyledikleri yalanlar da zarar veren yalanlar olmadığı için genellikle yalancı olarak bilinseler bile çevrelerinden çok sert tepkiler almayıp sadece “Yine yalan söylüyor” diye geçiştirilebilmektedirler.


Bu kişilerin söyledikleri yalanlar gerçek anlamdaki yalanlardan farklı olarak birbirini destekleyen olay örgüsüne sahip olmadığı için çabuk fark edilmekte örneğin hasta olduğu için gelmediğini söylediği iş yerine bir ara unutup başka bir bahaneyle gelmediğini söyleyebilmekte kimi zaman da geçmişteki işi, hayatı ve ailesi hakkında yalanlar söyleyebilmekte örneğin çok fakir bir çocukluk geçirdiyse bunun yerine çocuklukta ne kadar büyük imkanlara sahip olduğunu ballandıra ballandıra anlatabilmekte, anlattığına kendisi de inanarak ipin ucunu kaçırabilmektedir.

Mitoman kişiler bulundukları ortamda tanınıp yalancı olarak da bilinince etrafa çok zarar verememekte ama sanal alem gibi uçsuz bucaksız bir ortamda insanları kandırabilmekte ve onların hayatlarını karartabilmektedir. Kendisine göre kimseye zarar vermeyecek yalanlarla 40’lı yaşlarda bir erkek kendisini 20’li yaşlarda, yakışıklı ve iyi bir sahibi bir genç olarak tanıtıp genç kızlarla yazışabilmekte gene aynı şekilde 25 yaşında bir genç kız kendisini erkek olarak tanıtıp hemcinsleriyle kimliğini belirtmeden flört edebilmektedir.

Sanal alemin yalana bu kadar açık olmasının en büyük nedeni kişinin beden dilinin gözlenememesi ve yalan söylemek isterse bu yalanın sonunun olmaması ve kişinin yalanı ortaya çıktığı zaman yalan söyleyip kandırabileceği başka ortam ve başka kişileri çok çabuk bulabilmesidir. Günlük yaşamda yalan söyleyen kişinin beden dili kendisini ele vereceği ya da konuşmaya devam ettiğinde yalan kendisini gösterebileceği halde kısıtlı zamanlarda girilebilen, insanların kendisini göstermediği, çok basit bilgilere ulaşabildiği sanal ortamlarda bu giderek yaygınlık kazanmaktadır.

Sanal alem dışında bir diğer ortamda bilgi deformasyonunun çok etkin olduğu medyada mitomani gözlenebilmekte, özellikle bilimsel gerçekler konusunda kişiler kitleleri çok rahat kandırabilmekte, olmadık şifa dağıtma sözleri ile insanların güvenlerini kullanıp bundan çıkar elde edebilmektedir. Bana getirdikleri bir danışanım kendisinin üstün güçleri olduğunu insanları sadece gözleri ile iyileştirebildiğini, dokunarak hastalıklarını iyi edebildiğini iddia ediyor ve buna kendisi de inanıyordu. Hasta olduğunu söyleyip ilaç verdim. Bir süre sonra yakını arayıp “Hastamız verdiğiniz ilaçları kullanmıyor çünkü etrafındakiler ona inanmaya başladı. Kimse artık ona hasta gözüyle bakmıyor.” Dediği zaman bunun kötü kullanıma ne kadar açık bir konu olduğunu bir kez daha fark etmiştim. Ne yazık ki günlük hayatta mitoman kişilerin söyledikleri her zaman fark edilmiyor ve birçok insanı kandırarak yaşantılarını devam ettiriyorlar. İnsanlarımız da o kişilerin anlattıklarına inandıkları için söylediklerinde keramet aramaya devam ediyorlar.

Mitomanlık psikiyatride dürtü kontrol bozukluğu olarak tarif edilmekte olup alışveriş hastalığı, patolojik kumar gibi bir takım hastalıklarla bir arada anılmaktadır. Bu durumun özelliği kişinin yalan söylemek için, içinde büyük bir arzu-istek duyması, yalan söyleyince bir süre pişmanlık yaşaması ama sonra gene yalan söylemeye devam etmesi ile karakterize olmasıdır. Mitomanlar özellikle de yalan söyledikleri açığa çıktığında bile yalan söylemeye devam edip, yalan söylediklerini inkar etmeleri nedeniyle “gözümün içine baka baka yalan söylüyor” sözüne muhatap olmakta ve bu nedenle dost ve arkadaşlarından tepkiler alıp arkadaşsız kalabilmekte ama buna rağmen yalan söylemeye devam edebilmektedirler.

Sonuç olarak mitomani kimi zaman normal kişilerde rastlansa bile boyutları büyüdüğünde hastalık olarak ele alınmalı ve tedavi edilmelidir.

Psikiyatrist Dr. R.Sabri Yurdakul • Hubris Hastalığı Nedir?
Hubris, sözcük olarak; aşırı gurur, kibir ve kasılma anlamına geliyor. Klasik yunan trajedyalarında, kahramanın kendini beğenmişliğinin, küstahlığının, haddini bilmemesinin ve densizlik düzeyine varan hırsının sonucu olarak yok olmasına neden olan en büyük hatadır. Sokrat öncesinde ise “tanrısal yasaya itaatsizlik” olarak tanımlanmıştır. Shakespeare’in Macbeth’inde geçtiği şekliyle; her şey olmaya çalışırken hiçbir şey olamamaktır. İrvin D. Yalom, hubrisi psikoanalizlerinde ‘tanrısal ego’ olarak ifade etmiştir. Şeytanın Avukatı filminde Al Pacino’ nun ağzından duyduğumuz şekliyle hubris yani kibir , şeytanın en sevdiği günahtır. Kutsal kitabımız Kur’anı kerimin Sad suresi 75. Ayetinde; Allah: “Ey İblis! O benim kudretimle yarattığıma secde etmene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Yoksa yüksek derecelerde bulunanlardan mı oldun?” buyurmuştur. İslam inancına göre Hubris yani kibir meleği, şeytan yapan günahtır.

2009 yılında tıp dünyasının saygıdeğer dergisi “Brain” Amerikan Başkanları ve İngiltere Başbakanlarında gözlenen Hubris Sendromu adlı bir kişilik bozukluğu hastalığını tanımlamış. Şaka falan zannetmeyin, meraklısı bakabilir makalenin yazarları David Owen ve Jonathan Davidson. Araştırmacılara göre hastalık bir “güç zehirlenmesi”. Yine bu çalışmaya göre diktatörler Hubris Sendromuna özel bir eğilim taşıyor. Demokratik ülkelerde, tekrarlayan seçim zaferleri liderlerin Hubris Sendromu hastalığına yakalanma olasılığını artırıyormuş. Bu hastalarda; kriz dönemleri, savaşlar ve ekonomik felaketler daha fazla kibire yani hubrise neden oluyormuş. Makaleye göre bu hastalığa yakalanan bazı siyasetçileri sayarsak; Oğul George W. Bush, Tony Blair ve Margaret Teacher. Hastalığa tanı koymak kolay aşağıdaki sayılan on dört bulgudan, en az bir tanesi yıldızlılardan olmak üzere 3 veya daha fazlası bir liderde mevcutsa; o kişi hasta demektir,


 • Dünyayı, güç kullanımı yoluyla kendini yücelteceği bir yer olarak görür.
 • Öncelikle kişisel imajını geliştirmek amaçlı hareket etme eğilimi vardır.
 • Görüntüsü ve ifadeleri ile orantısız bir endişe içindedir.
 • Mevcut faaliyetleri ile ilgili konuşurken, bir mesih gibi yücelme eğilimi taşır.
 • Kendisini ulus veya kuruluşla bir tutar.
 • Konuşmalarında kraliyet ailesine özgü bir “biz” ifadesi kullanır.
 • Aşırı özgüven gösterir.
 • Kendisi için öteki olan grubu açıkça hor görür.
 • Diğer insanlar ya da iş arkadaşları gibi sıradan bir mahkemeye değil de sadece tarih ya da Tanrı gibi bir üst iradeye karşı hesap verebilir olduğu duygusunu taşır.
 • O üst iradenin yargılamasında, haklı olacağına dair sarsılmaz inancı vardır.
 • Gerçeklik ile bağı kopmuştur.
 • Pervasız, tezcanlı, vesveseli, huzursuzdur, dürtüsel eylemler sergiler.
 • Uygulamaların, sonuç ve maliyetlerinin dikkate alınmasını önlemek için, uygulamalarını ahlak, dürüstlük hakkında “geniş tasavvurlarına” dayandırır.
 • Aşırı özgüven, işlerin ters gidebileceği düşüncesinden yoksun, uygunsuz politikalar oluşturmasına neden olur.

Ne diyelim hastalık işte; son söz Kanuni Sultan Süleyman’ın olsun;

Yer yüzünde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya cihanda devlet bir nefes sıhhat gibi… Allah tüm hastaların şifasını versin.


Dr. Taha Okan

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.10.14, 22:02   #2
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,349
Ettiği Teşekkür: 14078
Aldığı Teşekkür: 10048
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mitomani ve Hubris Hastalığı Nedir?

Bak kanunda cikardilar, hakaret sucundan gitmeyelim
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.10.14, 23:12   #3
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79564
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Mitomani ve Hubris Hastalığı Nedir?

Alıntı:
2009 yılında tıp dünyasının saygıdeğer dergisi “Brain” Amerikan Başkanları ve İngiltere Başbakanlarında gözlenen Hubris Sendromu adlı bir kişilik bozukluğu hastalığını tanımlamış.
Bu Hubris Sendromu başbakanlarda bulaşıcı galiba. Brain dergisi gelsin de birde bizdekileri bir gözlemlesin. Belki başka bir sendrom daha bulabilirler.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.17, 23:07   #4
Gerçek Üye

Scorer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Yaş: 30
Konular: 12
Mesajlar: 915
Ettiği Teşekkür: 1936
Aldığı Teşekkür: 3064
Rep Derecesi : Scorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Mitomani ve Hubris Hastalığı Nedir?

Konu güncelliğini korumakta.
__________________
Bir saat mutlu olmak istiyorsan
Şekerleme yap.
Bir gün mutlu olmak istiyorsan
Balık tut.
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan
Tatile çık.
Bir ay mutlu olmak istiyorsan
Evlen.
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan
Servete kon.
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan
Sevdiğin işi yap

Scorer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Scorer'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.17, 21:54   #5
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79564
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Mitomani ve Hubris Hastalığı Nedir?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Scorer Mesajı göster
Konu güncelliğini korumakta.
Her dakika her saniye hararetle korumakta hemde.

Uzayan burunlarla duble yollar inşa edilecek gibi.
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
hastalığı, hubris, mitomani, nedir, yalan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bacakların Atardamar Hastalığı nur@n Sağlığımız İçin Püf Noktaları 3 15.10.12 01:48
Alzheimer Hastalığı Nedir? | Tanısı | Tedavisi LaLe İç Hastalıkları 14 17.11.11 10:51
Hastalık Hastalığı Nedir? Canan Psikoloji 1 27.05.11 17:59
Ülseratif Kolit Ve Crohn Hastalığı jickata İç Hastalıkları 0 17.01.11 18:13
Tedavisi Olmayan Türk Hastalıkları Smyrna Geyiğin Hası 13 18.12.10 16:52


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.