Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Psikoloji (http://www.forumgercek.com/psikoloji/)
-   -   Zor ve Problemli Öğrenciler ile Nasıl Başa Çıkılır? (http://www.forumgercek.com/psikoloji/116651-zor-ve-problemli-ogrenciler-ile-nasil-basa-cikilir.html)

Suzim 02.04.15 01:28

Zor ve Problemli Öğrenciler ile Nasıl Başa Çıkılır?
 
Zor ve Problemli Öğrenciler ile Nasıl Başa Çıkılır?


http://imageshack.com/a/img537/7342/DFleSP.jpg
Zaman zaman sınıflarda öğretmenin sabrını zorlayan öğrenciler çıkar. Öğretmen bu gibi zor ve problemli öğrencilere karşı bir strateji geliştiremezse en kestirme yolu tercih edebilir. Örneğin; öfkeyle bağırabilir, azarlayabilir, olumsuz söz ve davranışlarda bulunabilir. Bu yöntemler kısa süreli problemi çözmüş gibi görünse de uzun vadede problemin derinleşmesine neden olur.

Öğretmen zor ve problemli öğrenciler ile başa çıkabilinir.

1. Öncelikle zor ya da problemli öğrenciler ile kısa sürede çözüm alınamacağını bilmek gerekir. Çünkü öğretmene güvenmeyen ve saygı duymayan öğrenci gönüllü olarak ta kendini düzeltme çabasına girmeyecektir. “Ben öğretmenim. Susacak” anlayışı çoğu zaman günümüzde sonuç vermemektedir. Elbette öğrenciler bir şeyler alma motivasyonu ile derse girmeli ve dikkatlice ders dinlemelidir. Eğer öğretmen mesleğini sevmiyor ve sürekli problem buluyorsa bu yazı da faydalı olmayacaktır.

2. Yaş dönemlerinin özelliğini öğretmen çok iyi bilmelidir. 10 ncu sınıf ile 3 ncü sınıf aynı tarzda öğretmenliği kaldırmayacaktır.

3. Göz temasına her zaman dikkat etmek gerekir.

4. Problem olduğunda eğer sınıf içinde çözülemeyecek ve çatışmaya neden olacağını düşünüyorsanız konu ders sonrasında bire bir çözmeye çalışmalısınız.

5. Klasik olacak belki ama sınıf kurallarınızı her sınıf için birlikte sene başında koymalısınız.

6. Zor ve problemli öğrencilerin güçlü ve zayıf yönlerini tanımaya çalışın. Mümkünse tanıyan diğer öğretmenlerden bilgi alın.

7. Bu tip öğrenciler ile sınıf içinde espiri, şaka yaparken dikkatli olmak gerekir. Bazen espiri niyetine istemeden alınmasına neden olabiliriz.

8. Kurallarınızda tutarlı olmanız önemlidir.

9. Öğrenci ile güç savaşına girmemek gerekir. Kazananı olmaz.

10. Stresli olduğunu gördüğünüzde uygun bir zaman ve ortamda halini sorun. Size anlatma fırsatı verin. Oluşacak olumlu diyalog öğrencinin eğitimini kolaylaştıracaktır.

11. Öğrenci ile baş başa kaldığınızda açık ve dürüst bir şekilde (aşağlamadan ve eleştirmeden) onun rahatsız olduğunuz davranışlardan bahsedin. Ne istediğinizi öğrenciye net olarak söyleyin. Ancak “Ben anlattım. Yine de aynı davranmaya devam ediyor.” Noktasına gelmeyin. Gerekirse sürekli bu yönde konuşun. Samimi ve sürekli ilginiz öğrencinin 1-2 yıl sonra değişmesine neden olabilir.

12. Mutlaka öğrencinin gerekçelerini ve sıkıntılarını dinleyin. Makul olan nedenleri onaylamamız kolay ancak makul olmayan gerekçelerini empatik bir iletişimle geri bildirimde bulunun.

13. Dinlediğinizi belli etmelisiniz. Öğrenci dinlendiğini hissettiğinde değişime daha çok açık olacaktır.

14. Emir verici, aşağlayıcı, dalga geçici, eleştirici üsluplara dikkat etmelisiniz.

http://www.aktuelegitim.com

Mathematician 10.04.15 20:51

Cevap: Zor ve Problemli Öğrenciler ile Nasıl Başa Çıkılır?
 
Öğrenciler özellikle ergenlik dönemindekiler çok alıngan oluyorlar. Bu nedenle kullanılan her kelime daha da önem arz ediyor. Ama bildiğim ya da gördüğüm bir şey varsa öğrenciye dürüst olduğumuz sürece onlar da bizlere karşı dürüst oluyor. Şimdi yaptıkları her şeyi, bu hata bile olsa, kendileri gelip anlatıyor.

Paylaşım için teşekkürler suzim.

Mislina 11.04.15 01:00

Cevap: Zor ve Problemli Öğrenciler ile Nasıl Başa Çıkılır?
 
En önemlisi sabır ve anlayış sanırım. Tüm sorumluluğu rehber öğretmene yüklemeden çocuk ile iletişimi sağlamak ve problemin kaynağını araştırmak ile başlanabilir. Ailer ile iletişim halinde olunması her zaman sağlıklı bir sonuç vermese de denenmesi gerekiyor.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker