Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 06.03.16, 01:34   #1
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1200
Mesajlar: 6,528
Ettiği Teşekkür: 13559
Aldığı Teşekkür: 21696
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik Kişilik BozukluğuBu kişilerin bazılarında psikolojik bir sorun olan narsistik kişilik bozukluğu olabilir. İlk bakışta kendini beğenmiş ve benmerkezci olarak algılanan bu kişilerin davranışlarının altında, aslında çok daha derin kişilik problemleri yatmaktadır.

Business Insider dergisi karşınızdakinin narsist olup olmadığını anlamanıza yardım etmek için, narsisistik davranış kalıplarına bakarak ekteki listeyi yayımlamış:
  • Çekicidirler ve şık giyinirler .
Washington Üniversitesi’nden psikolog Simine Vazire'nin idare ettiği bir çalışmaya göre, narsistler genelde zarif ve fiziksel olarak çekici görülürler.

Diğer insanları aşağılamayı severler. Narsistler kendilerini üstün görmeye devam edebilmek için diğer insanları aşağılarlar.

"Hayranlık arayışı narsistler için bir uyuşturucu gibidir." diyor Johannes Gutenberg Üniversite'sinde psikolog olan Mitja D. Back, ve ekliyor, "Uzun süren arkadaşlıklarında narsistler yeterince alkış alamıyor ve arkadaşlık anlamını yitiriyor, bu yüzden de sonraki doz için sürekli yeni arkadaşlıklara yöneliyorlar.”
  • İnsanlara dediklerini yaptırmayı severler .
Narsistler lider olmayı severler, çünkü böylece insanlara dediklerini yaptırabilir ve destek görmeye sürekli olarak duydukları ihtiyacı giderebilirler.
  • Duygularını dışa vurmazlar .
Harvard Tıp psikoloğu Craig Malkin, "Bir insan karşısında duygulanmak, arkadaşların, ailenin, ya da ara sıra yaşanan üzücü olayların kişiyi etkileyebildiğini gösterir” diyor ve ekliyor: “Kendileri dışında bir şeyden etkilenmek, narsistlerin mükemmel irade algısına meydan okur.” Bu yüzden, narsistler kendi duygularından bahsetmekten nefret ederler ve konuşma sırasında konu duygulardan açılırsa, özellikle de kendi duygularından, konuyu hemen değiştirirler.
  • Her zaman kontrolün kendilerinde olmasını isterler .
Duygularından konuşmaktan nefret ettikleri gibi, "Diğer insanların seçimlerinin merhametine kalmaya da dayanamazlar." diyor Malkin. “Bu durum, onlara yenilmez ve tamamen bağımsız olmadıklarını, hatta birinden bir şey istemeleri gerekebileceğini, daha da kötüsü insanların hayır diyebileceklerini hatırlatır.”
Bu yüzden öfke hissetmeden kontrolcü olabilirler. Romantik ilişkilerde narsistler, onay vermeyen bakışlarla, son anda yaptıkları plan değişiklikleriyle ve sürekli geç kalmalarıyla insanları kontrol eder. Bu, narsistlerin diğer insanların seçim yapma kabiliyetini ellerinden alma şeklidir.
  • Belirli kişileri yüceltirler .
Malkin'e göre, narsistlerin ilişkilere bakış açısı şöyledir: "Eğer mükemmel birisine yakın olursam, belki mükemmelliklerinin birazı bana geçer ve ben de mükemmel olurum." Bu fikirden yola çıkarak, narsistler mükemmel buldukları insanlarla yakınlaşmaya çalışır. İster bir meslektaş, isterse hoşlandıkları biri olsun.
  • Havalı görünmek veya çıkar sağlamak için arkadaşlık kurarlar .
Narsisistik erkekler ve kadınlar arkadaşlarını farklı şekilde seçerler.

Kadınlar değerli hissetmek için statü sahibi erkeklerle arkadaşlık kurarlar. Erkekler ise kadınları tavlarken onlara yardım edebilecek tipte erkekler ararlar.
  • İlişkilerde aldatırlar .
Güney Alabama Üniversite'nden psikolog Joshua Foster ve Georgia Üniversite'nden W. Keith Campbell, narsisistler partnerlerinin ilişkiye sadık olduklarını düşündüklerinde aldatmaya daha meyilli olduklarını keşfetti.

Ayrıca diğer insanları alışık olmadıkları cinsel davranışlara ikna etmekten zevk alırlar.
  • Narsistlerin ilişkileri genel olarak 4 ay sürer .
Keith Campbell, araştırmaları sonucunda insanların narsistlerin gerçek yüzünü 4 ayda gördüğünü, bu yüzden ilişkinin 4 ay civarı sürdüğünü keşfetti.
  • Kendilerini çok büyük görmüyorlarsa, içe dönük, aşırı duyarlı, savunmacı ve endişelidirler .
Psikologlar narsisizmi iki yönlü görürler. Bir tarafta aşırı sinirli, yüksek sesli, empati kuramayan narsistler vardır. Ama narsisizmin bir de yumuşak tarafı da var. Gizli narsisizm denilen bu türün özellikleri ise içedönüklük, aşırı duyarlılık, savunuculuk ve endişeli olmaktır.

Narsisizmin iki hali de ortak bir çekirdeğe sahiptir. Bu çekirdeğin özellikleri kibir, küstahlık, kendi ihtiyaçlarına çok duyarlılık ve başkalarınınkini umursamamaktır.
  • Ebeveynleri tarafından çok takdir edilmiş ama aynı zamanda ihmal edilmişlerdir .
Sigmund Freud'a göre ebeveynin çocuğa yeterince vakit ayırmaması ve aynı zamanda aşırı takdir göstermesi yetişkin narsisiszmi ile yakından ilgili. Burada kritik olan tutarsızlık, sadece ihmal veya sadece aşırı takdir etmeleri narsisistik kişilik bozukluğuna yol açmıyor.
Ebeveynin çocuğa karşı tutarsızlığı eninde sonunda "takdir görmeye karşı derin bir açlık" yaratıyor ve çocuğu narsisistik bir hayata itiyor.

Kaynak: http://www.cnnturk.com
__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.03.16, 02:53   #2
Gerçek Üye

MariaPuder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 12
Mesajlar: 539
Ettiği Teşekkür: 80
Aldığı Teşekkür: 2230
Rep Derecesi : MariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Narsistik Kişilik Bozukluğu

Kişilik bozuklukları ile baş etmek, kişilik bozukluğu olanla arkadaşlık etmek çok zor, ve tedavisi de başarısız. Ağır hastalıklar bunlar, ismi hafif gelse de ..
__________________
MariaPuder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz MariaPuder'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.03.16, 03:41   #3
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 118
Mesajlar: 2,078
Ettiği Teşekkür: 4005
Aldığı Teşekkür: 7500
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsist kişiler; önce "BEN" diyen tiplerdir. Kendileri haricindeki herkes bu tipler için çizgi film karakteri gibidir.
Kelimeleri içinde çok fazla "Ben" laf'ı geçer, insan kullanmayı severler. Çıkarcıdırlar bu arkadaşlar, kendi 10 kuruşluk menfeatleri için sizin milyonunuz gitse adam için önem taşımaz. Kendilerini kafdağlarında görürler...
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.20, 16:35   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9684
Mesajlar: 32,716
Ettiği Teşekkür: 107663
Aldığı Teşekkür: 166956
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Narsist İnsanlarla Nasıl Baş Edilir?

Narsist İnsanlarla Nasıl Baş Edilir

Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı Serhat Yabancı, narsist insanları tanımlayarak narsist kişilere nasıl davranılmasını gerektiğini anlattı...Narsist kimseler, son derece ben merkezcidir, bencildir, varsa yoksa kendisidir. Ama bu kendine duyduğu hayranlıktan ziyade insanların ona duyduğu hayranlığın kaybolmasından korkmasıdır. Amacı sizi kendisine hayran bırakmak, sizi ele geçirmek ve çizdiği sınırlarda sizi tutmaktır. Aslında özgüveni yoktur, çok yaralıdır, değersizlik duygusu çok yüksektir ve bu yüzden de kaybetmekten çok korkar ama nasıl davranır resmen hiç umurunda değilmişsiniz gibi, korkmuyormuş gibi. İlişkinizdeki sorunlarla, size hissettirdiği durumların çözümü için mücadele etmez çünkü size açık telkinler vermezler.

Temelde içerde bulunan incinmiş, yıpranmış, değersiz yapının saklanması için kullanılan bir savunma mekanizmaları vardır. Herkesten biraz daha farklı, özel, üstün, önemli bir kişi olduklarını düşünürler. Övüldüklerinde kendilerini çok iyi hissederken, eleştirildiklerinde rahatsız hissederler, incinirler, öfkelenirler. Derinlerdeki değersizlik duygusunun farkında değillerdir, bu duyguya hiç bulaşmamak için sürekli olarak kendilerine ve çevrelerine ne kadar özel ve değerli olduklarını ispatlamaya çalışırlar. Kimsenin yapamadığı işleri yapmak isterler. (Mesela en iyi mesleği yapmalı, en iyi işler peşinde koşmalılardır.)

Kendisinden üsttekilere saygısı vardır neden vardır o da çıkar meselesi için. Olur da kendi statüsünü artırır, daha iyi bir konuma getirtir gibi. Ama kendinden aşağıdakileri yok sayar hiç yokmuş gibi davranır. İnsanları kullanma ve sömürme peşindedir sanki herkes o kişiye hizmet etmek için yaratılmıştır ve bunun hakkı olduğunu düşünür. Ben özelim, hiçbir kurala uymak zorunda değilim. (Yani en güzel araba bende ve ben hız da yapabilirim buna kimse de karışamaz diye düşünür.) Kurallar kendi çıkarına ters düşerse karşı çıkar ve kendisine göre yontar.

Narsist insanlar sizi nasıl ele geçirir


- Önce sizin ayaklarınızı yerden bir keser, öyle şeyler sunar ki size, çünkü narsist kişi sizin eksikliklerinizi ve boşluklarınızı, neye ihtiyaç duyduklarınızı çok iyi bilir ve sizi gözlemler.

- Sizin adınıza da birçok şeyi halletmeye girişir. Bunları kullanır, halbuki siz bunu yapabilirsiniz. Mesela çantanızı siz tutabilir, su almaya siz gidebilirsiniz ama bunları dahi kendisi yapar.

- Sizi şaşırtır, sürprizler yapar. Kimse beni herhalde bu kadar çok sevemez diye düşünürsünüz. (Yani çantanızı taşır, istediklerinizi alır vs.) Dünyanın en şanslı en özel insanı hissedersiniz.

- Birdenbire bir şeye sinirlenebilir (saçını neden öyle topladın, onu nasıl yaptın öyle vs.) Anormal atraksiyonlar yapar. Size 'çok iyi biri ama işte öfke problemi var ya da ben çok kızdırıyorum ben hatalar yapıyorum' diye düşündürür. Dolayısıyla sürekli temkinli hareket etmeye başlarsınız ve siz temkinli olmaya başladığınızda aslında onu o kadar öfkelendirirsiniz.

- Hiçbir zaman haklı olamazsınız, duygusal olarak ona asla yakın olamazsınız. En haklı olduğunuzu düşünseniz bile o haklıdır. Misal, yalan söylemiştir, hatta sizi aldatmıştır böyle bir durumda bile size söylemediği laf bırakmaz. Bir şekilde bahane söyler bu kadar kilo almasaydın, bunu şunu yapmasaydın o zaman tarzında size suçlamalar yapar. (Sizin yüzünüzden sizi aldatmıştır vs. bunu söylemeye çalışır aslında.) Olurda bazen anlıyor dediğinizde bile sizin hayranlığınızı kazanmak için yapar çünkü tek derdi budur.

- Sizin hayranlığınızı kazanmaya çalışır çünkü sizi kontrol etmek ister kontrol edemezse kaybeder sizi ve bundan korkar. Çünkü özgüveni asla yoktur.

- 'Haklısın, yanlış yaptım, özür dilerim' demeyecektir. Olur da çiçeklerle gelse bile orda pişman duymaz asla o sadece yeniden size kendisine hayran bırakıp, kafasını karıştırmak için yaptığı şeylerdir. Siz bir türlü anlayamazsınız iyi mi kötü mü olduğunu, hep belirsiz kalırsınız.

Ne tür kadınlar narsistlerle oluyor


- Sizin yetersizlik duygunuz fazladır,

- Duygusal yoksunluk şemanız fazladır,

- Kendinizi kusurlu ve yetersiz hissediyor olabilirsiniz,

- Onay almak ve beğenilmek için bir şey yapmaya çalışıyorsunuzdur.

Eğer ki evlisiniz bu tip kişilerle ya da yaşamak zorundasınız o zaman ne yapacaksınız?


1. Kabul edeceksiniz. Hayalini kurduğunuz yakınlık, duygusallık, özürler size hiçbir zaman gelmeyecek. Tek istediğiniz anlaşılmak evet ama siz bunun çabasına girdiğinizde o kendisini suçlu hissettiği için hemen saldırganlaşacaktır.

2. Sizi çok iyi tanıyorlar, temelde sizin karşılanmamış ihtiyaçlarınızı çok iyi bilirler. Sizi devamlı kontrol ederler yani bazen özgür olduğunuzu düşünürsünüz ama onsuz yapamayacağınıza sizi inandırdı bunun farkında olacaksınız.

3. Empati becerisinden yoksundur yani karşı tarafın duygularından anlamaz acı çektiğini sevmek veya sevilmek istediğini anlamayacak şu hayatta her şeyin en iyisinin en güzelini hak ettiğini düşünecek ve size bunları asla vermeyecek.

4. Laf anlatmayı bırakmalısınız, anlasın ve bana hak versin diye çabalarsınız ya onu ikna edemezsiniz. O sizi asla anlamayacak. Üzgün olduğunuzda, paylaşmak istediğinizde hayır maalesef sizi anlamayacak. Peki ne yapacaksınız; anlatmayacaksınız. (Mesela bugün yoruldum, sen bakar mısın ilgilenir misiniz derseniz, dışarda gezineceğine şunu bunu yapacağına çocuklara baksaydın der.)

5. Şuraya gitme bunu yapma demeseler bile mesela Merve'ye gitme demez Merve'nin kötü biri olduğunu söyleyip zihninize sızmaya başlar yani seni kıskanıyor mu acaba tarzında sizi şüpheye düşürür

6. İyi bir kadın, eş, anne olmadığınızı söyler mesela ya da böyle düşündürtür.

7. Onun amacı sizin kontrolünüzü kaybetmenizi sağlamaktır ki iyice eline düşün. Krizlere öfke nöbetlerine girmeyin kendinizi onaylamayı öğrenin. Merve'ye gidin mesela ama gideceğine çocuklarına baksaydın diyerek içinize sindirtmeyecek buna hazır olun.

8. Mutlu olduğunuzu düşündüğünüz her şey yolundayken misal bir yemekteyken al işte geldik buraya getirttirdin ama bak ışığı böyle dese bile siz 'of yeter be' gibi tepkiler yerine, ama yemekleri çok güzel diye karşılık verin, onunla diyaloğa girmeyin.

9. Ona şefkatle yaklaşıp, sevginizle onu iyileştireceğinizi düşünmeyin. Onun istediği tek şey hayranlık ve güçtür.

10. Onun sevgi ve şefkatle işi yok. Kaldı ki onun hakaretlerini, yargılamalarını umursamamanız için alın şefkati kendinize yöneltin.

Unutmayın;

Onun amacı kendisinin güçlü olduğunu ispatlamak, onun sizinle hiçbir derdi yoktur. Başka bir insanı ezerek onun üzerinden yükselmek, fark edilmek ve parlamak isterler.

Serhat Yabancı

Aile/Evlilik/İlişki Danışmanı

__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.20, 17:17   #5
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1534
Mesajlar: 13,632
Ettiği Teşekkür: 37009
Aldığı Teşekkür: 54983
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kopkop
Standart Cevap: Narsist İnsanlarla Nasıl Baş Edilir

İlişkilerde çoğumuz ayrılma eşiğine gelince, narsist birisi olmasakta, narsist davranışlar sergiliyoruz, galiba kişiliğimiz bozuluyor.

Az da olsa insanın içinde bu duygular olabiliyor ama empati yoksunluğu ve bencillik çok kötü davranışlar. Bazen kendimi o kişinin yerine koymaktan kendime olan saygımı yitirdiğim hissine kapılıyorum. Belli bir süre sonra bir bakıyorum ki ben de empati yapmıyorum; birbirimizi suçlamaktan öteye gitmiyoruz. Ne kadar çok umursarsan o kadar çok canın yanıyor.

En güzeli, ''ya bu deveyi güdeceksin, ya bu diyardan gideceksin''. Hangisine katlanabiliyorsan artık. Genelde ruh sağlığım için gitmeyi, ya da muhattap olmamayı tercih ediyorum.

--

Eline sağlık canım. Yine güzel bir konu.__________________
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.11.20, 21:41   #6
Üye

Ben kimim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2020
Konular: 38
Mesajlar: 142
Ettiği Teşekkür: 405
Aldığı Teşekkür: 512
Rep Derecesi : Ben kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Narsist Ne Demek?

Narsist Ne Demek? Karşınızda Narsist Bir İnsan Olup Olmadığını Tespit Etmenin 13 Yolu

Narsisizm, her zaman gündeme gelen popüler konulardan. Hem mitolojide hem de psikolojide yeri var ve hala hakkındaki tartışmalar sıcaklığını koruyor. Selfie bağımlılarındaki narsist eğilimler tartışılmaya devam ederken aslında akıllı telefonlarla birlikte "narsisizm çağı" başladı da denebilir. Peki bir narsisti nasıl tanırız ya da karşımızdaki narsist mi nasıl tespit ederiz?

Narsist ne demek? Narsizm nedir? Kime narsist denir? Hadi gelin hep birlikte öğrenelim.1. Narsisizm bir kişilik bozukluğudur. Gereğinden fazla ukalalık bunun ilk göstergesi.

Hikayede anlatıldığı gibi narsistler aslında kendilerine olan aşkları sebebiyle cezalandırılmıştır. Çünkü başkasını sevmeyi bilmeyenler, kendilerine olan sevgilerinde boğulmalılardır. Mitolojideki mesaj budur; peki ya 2015'te durum ne?

2. Sizi asla tam olarak dinlemezler, nedense her anlattığınızı eksik dinlemişlerdir veya hatırlamıyorlardır.Bu tipler genelde sizin söylediklerinizi üstün körü dinlerler veya hiç dinlemezler. Bir şey sorduğunuzda "hı pardon ne dedin?" cevabı alıyorsanız dikkat.

3. Cömert gözükmeleri bir şey ifade etmez, her zaman kendi sorunları ön plandadır.

Bir sorununuzdan bahsettiğinizde yine konuyu kendi sorununa getiren bir insanla karşı karşıyaysanız yandınız. Narsistler, her zaman kendi sorunlarının dünyanın en büyük sorunu olduğunu savunup sizi çileden çıkarırlar.

4. Kimseyi beğenmezler; herkese bir kulp bulmakta asla gecikmezler.Onlara bir şey sevdirmek mümkün değildir. Her zaman eleştirecek bir şey bulurlar ve en sevdikleri insanları bile yerden yere vurmaya bayılırlar.

5. Kurallarla ilgilenmezler; onlar için önemli olan sadece kendi kurallarıdır.


Tam çakallardır işte. İşlerine geldiğinde en prensipli onlar olurlar; işlerine gelmediğinde de kurallara karşı olduklarını söylerler. Kendi doğruları, her zaman en doğrudur.

6. Utanma duyguları oldukça zayıftır; kafalarına estiği gibi davranırlar.Bir narsist neredeyse yok denecek kadar az utanç duyar. Hayatında yaptığı her şey onun için doğru olduğundan yanlış olduğunu söylediğiniz her şeye karşı savunmaya geçerler. Ar damarı çatlamış da denebilir.

7. Aman onları sakın eleştirmeyin yoksa karşınızda alaycı ve sert bir odun bulursunuz.Asla eleştiri kabul etmezler ve eleştirildiklerinde ya sizinle alay ederler ya da oldukça kırıcı şekilde karşılık verirler.

8. Sorumluluk almaktan kaçınırlar; bu yüzden hep kendileri haklı ve her zaman siz suçlusunuzdur.

Onların en dikkat çeken özelliklerinden biri de karşındaki devamlı suçlamalarıdır. Siz ne yaparsanız yapın hatalı ve suçlusunuzdur; o da her zaman haklı. Asla olaylar empati kurarak değerlendirmezler.

9. Çabuk öfkelenip aslan kesilirler. Kedi olsalar dahi
Çabuk öfkelenip aslan kesilirler. Kedi olsalar dahi


Her konuda çabuk yükselen bir öfkeye sahiptirler. Sizi dinlemedikleri gibi bir de üstüne canınızı sıkacak derecede kızgın ve öfkeli olurlar. 1 saniye içinde karşınızda bağırıp çağıran ve asla susmayan bir narsist bulabilirsiniz.

10. Kendilerini geliştirmeye kapalıdırlar. Yeni şeyler karşısında tetikte davranırlar.Yeni şeyler öğrenmeye ve deneyimlemeye kapalıdırlar ya da anca kendileri çok isterlerse bir şeyleri yapmayı kabul ederler. Onu yeni bir yerde yemeğe götürmek için oturup bin saat dil dökmeniz lazım.

11. Kendileri her zaman en güzel/en yakışıklı/en zeki/en anlayışlıdır.Bir insanın kendine bu kadar hayran olması size mantıklı gelmeyebilir ama onların hayatta örnek aldığı kimse yoktur. Her zaman kendileri çok beğenirler ve diğer insanların zayıf noktalarından bahsederler.

12. Kendilerini nasıl özel görüyorlarsa arkadaş çevrelerini de öyle görürler.

Narsist bir insan arkadaşlarını da özenle seçtiğini iddia ederler. Onlar için sevgilileri de arkadaşları da özel insanlardır. Asla sıradan insanlarla vakit geçirdiklerini kabul etmezler. Hatta zaman zaman sizi hayatlarından çıkarmakla tehdit ederler.

13. Selfielerle coşanların bir bölümü narsisttir. Ayırt etmek için günde kaç selfie çektiğine bakın.


Bir insan gün içinde sıradan işlerini yaparken 2-3'ten fazla selfie çekiyorsa, ya da sosyal medyada gün içinde her anını paylaşmaya başlamışsa (ama bunu annenizin ve teyzenizin saksı çiçeklerini Facebook'ta paylaşmaları olarak düşünmeyin) o kişiye dikkat etmekte fayda var. Narsisizm, akıllı telefon çağıyla beraber hızla artıyor; ve etrafımız kendine hayran, bizi dinlemeyen, anlayışsız ve kaba insanlarla dolup taşıyor.

Sizin etrafınızda bu özelliklerin en az 5'ine sahip olan insanlar var mı?


https://onedio.com/haber/karsinizda-...13-yolu-529668
__________________


Ben kimim! Beni söylediklerimde arama…! Ben söylemediklerimde gizliyim.
Ben kimim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 17.11.20, 21:45   #7
Üye

Ben kimim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2020
Konular: 38
Mesajlar: 142
Ettiği Teşekkür: 405
Aldığı Teşekkür: 512
Rep Derecesi : Ben kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Narsist Ne Demek?


Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler, başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Kendini beğenmiş, başkalarının yaşattıklarına ve yaşadıklarına duyarsız kalan, sürekli olarak kendini ön plana çıkarmak isteyen kişiler narsistik olarak adlandırılır.

Narsist kişiler, kendileriyle meşgul gibi görünseler de kendilerini değersiz, hissetme eğilimi içindedirler. Başkalarının eleştirilerine gelemezler. Karşısındakileri kendi istekleri ve amaçları için kullanmayı severler. Güç ve sevgide doyumsuz, kendilerini eşi bulunmaz biri olarak görme özellikleri vardır.

Narsistik kişiler kendilerini üstün, diğerlerini küçük görür. Bu durumu kişilik haline getirmişlerdir.

Narsistik kişinin kendine hayranlık hastalığıdır. Kişiliğindeki en büyük ana tema da büyüklük duygusudur. Büyüklük duygusu olan kişiler sarımsak yemiş kişiler gibidir.

Kişinin dikkat etmesi gereken unsurun haddini bilmek olduğunu kaydeden Tarhan, Büyüklük hastalığı olan kişiler sınırlarını ve nerede duracaklarını bilmezler. Bunlar büyüklenerek konuşan kişilerdir. İnsanlar sevmez ve soğurlar o kişilerden.

Bu tipler farkında olmadan sevilmezler. Kibir sarımsak kokusu gibidir, saklayamazsınız ses tonunuzdan bile anlaşılır. Kibir itici ve soğuk bir duygudur ve onun için kibirli kişiler yalnız kalır.

Kibirli kişilerin arkasında müthiş bir korku vardır aslında. Sıradan olma korkusu vardır.

Sırf kendi güçlerini, iktidarlarını devam ettirmek için. Tehlikelidir. Dünyada da bunun üzerinden savaşlar çıkmıştır, aile içi kavgalar bu yüzden çıkıyor.

Eleştiriye çok duyarlıdır. İnsanların kendi hakkındaki düşüncelerine çok önem verir. Eğer insanlar onların istedikleri biçimde davranmazsa, eleştiriye öfke ile de tepki gösterebilir.
__________________


Ben kimim! Beni söylediklerimde arama…! Ben söylemediklerimde gizliyim.
Ben kimim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.11.20, 22:34   #8
Üye

Ben kimim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2020
Konular: 38
Mesajlar: 142
Ettiği Teşekkür: 405
Aldığı Teşekkür: 512
Rep Derecesi : Ben kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Narsist Ne Demek?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ben kimim Mesajı göster

Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler, başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Kendini beğenmiş, başkalarının yaşattıklarına ve yaşadıklarına duyarsız kalan, sürekli olarak kendini ön plana çıkarmak isteyen kişiler narsistik olarak adlandırılır.

Narsist kişiler, kendileriyle meşgul gibi görünseler de kendilerini değersiz, hissetme eğilimi içindedirler. Başkalarının eleştirilerine gelemezler. Karşısındakileri kendi istekleri ve amaçları için kullanmayı severler. Güç ve sevgide doyumsuz, kendilerini eşi bulunmaz biri olarak görme özellikleri vardır.

Narsistik kişiler kendilerini üstün, diğerlerini küçük görür. Bu durumu kişilik haline getirmişlerdir.

Narsistik kişinin kendine hayranlık hastalığıdır. Kişiliğindeki en büyük ana tema da büyüklük duygusudur. Büyüklük duygusu olan kişiler sarımsak yemiş kişiler gibidir.

Kişinin dikkat etmesi gereken unsurun haddini bilmek olduğunu kaydeden Tarhan, Büyüklük hastalığı olan kişiler sınırlarını ve nerede duracaklarını bilmezler. Bunlar büyüklenerek konuşan kişilerdir. İnsanlar sevmez ve soğurlar o kişilerden.

Bu tipler farkında olmadan sevilmezler. Kibir sarımsak kokusu gibidir, saklayamazsınız ses tonunuzdan bile anlaşılır. Kibir itici ve soğuk bir duygudur ve onun için kibirli kişiler yalnız kalır.

Kibirli kişilerin arkasında müthiş bir korku vardır aslında. Sıradan olma korkusu vardır.

Sırf kendi güçlerini, iktidarlarını devam ettirmek için. Tehlikelidir. Dünyada da bunun üzerinden savaşlar çıkmıştır, aile içi kavgalar bu yüzden çıkıyor.

Eleştiriye çok duyarlıdır. İnsanların kendi hakkındaki düşüncelerine çok önem verir. Eğer insanlar onların istedikleri biçimde davranmazsa, eleştiriye öfke ile de tepki gösterebilir.
https://npistanbul.com/prof-dr-nevza...gu-vardir/4805
__________________


Ben kimim! Beni söylediklerimde arama…! Ben söylemediklerimde gizliyim.
Ben kimim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bozukluğu, demek, edilir, insanlarla, kişilik, narsist, narsistik, nasıl, İnsanlarla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 07:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.