Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 06.04.16, 21:48   #1
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,522
Ettiği Teşekkür: 73485
Aldığı Teşekkür: 67799
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Şımartılan Çocuklar Ağır Bedeller ÖdüyorAvustralyalı tanınmış çocuk psikoloğu Dr. Michael Carr-Gregg’e göre helikopter ebeveynliğin bir anlamda daha ileri bir versiyonu olan ve çocuklarının önüne çıkan her tür zorluğu ortadan kaldıran “kar küreyici” ebeveyn nesli, çocuklarını öylesine el üstünde tuttu ki artık günümüzde ergenler arasında salgın gibi yayılan bir zihinsel rahatsızlığa neden oldular.


Dr. Michael Carr-Gregg, X Kuşağı ebeveynlerinin çocuklarının hayatını çok kolaylaştırdığını, böylece çocukların karşılaştıkları problemleri kendileri çözemez ya da önlerine çıkan engelleri kendileri aşamaz hale geldiklerini söylüyor.


“Bu kuşağın ebeveynleri önlerine çıkan engelleri ortadan kaldırarak, çocuklarının hayatını mümkün olduğunca basit ve kolay bir hale getirmeye çalışıyorlar” diyor Dr. Carr-Gregg.


“Dışarıdan bakıldığında bu hayranlık duyulacak bir şey çünkü hepimiz çocuklarımız için en iyisini istiyoruz ama böyle davranmak onlara dirençli olma konusunda hiçbir şey öğretmediği gibi, evden ayrılıp dünyayla yüzleştiklerinde çok savunmasız olmalarına neden oluyor.”


Bir “kar küreyici” ebeveyn, çocuklarının okula otobüse binerek ya da yürüyerek gitmesini istemek yerine onları okul kapısına kadar bırakıyor.


Çocuklarına en son cihazları ve oyuncakları alıyor, çocukları hiç sürece katmadan çamaşır yıkıyor, evi temizliyor, yemek ya da ütü yapıyorlar, kızlarının ya da oğullarının ev ödevlerini zamanında yapıp teslim etmesini sağlıyorlar.


Dr. Carr-Gregg giderek yaygınlaşan bu ebevyn yaklaşımının, çocuklarına yeterince zaman ayıramadığı düşünen anne babaların suçluluk duymasından kaynaklandığını düşünüyor.


“Bu kısmen de, ailelerin küçülmesinden ve ebeveynlerin çevreden daha az destek almasından kaynaklanıyor” diyor Dr. Carr-Gregg.


“Ebeveynlerin artık çok az zamanı var, kendilerini suçlu hissettikleri için de çocuklarını çok fazla şımartıyorlar.”

Dr. Carr-Gregg’e göre, bunun tek sonucu, şımartılmış ve fazla üstüne düşülmüş bir kuşak değil; gençler kendi problemleriyle başa çıkmaktan aciz oldukları için muazzam bir zihinsel sağlık kriziyle de karşı karşıya kalıyorlar.
Depresyon, kaygı, madde bağımlılığı ve intihar oranlarının oldukça yüksek olduğunu belirtiyor Dr. Carr-Gregg.

“Gençlerin dörtte biri, okuldan mezun olmadan önce ciddi bir psikolojik problem yaşamış olacak, bu da onların çok zayıf bir kuşak olduğunu gösteriyor.”


“Bu aslında çok ironik bir durum çünkü bizler Birinci ve İkinci Dünya Savaşları ile Vietnam Savaşı’nı gördük ama psikolojik bakış açısından bu çocuklar, ebeveynlerinden ya da onların ebeveynlerinden daha az dayanıklılar.”


Dr. Carr-Gregg, ebeveynlerin, çocuklarına zor işler yaptırarak onların daha büyük zihinsel sağlık krizleriyle karşılaşmamalarını sağlayabileceklerini söylüyor.


“Temel kural, ‘çocukların kendilerinin yapabilecekleri işleri onların yerine yapmamak’ olmalı,” diyor.


Yani, çocukları okula giderken otobüse ya da bisiklete bindirmek veya toplu taşımayı nasıl kullanacaklarını öğretmek gerekiyor. Ayrıca çocukların düzenli olarak yaptıkları ev işlerinin olması, teknoloji kullanımlarının sınırlanması ve belli bir yaşa geldiklerinde, paranın değerini anlayabilmeleri için yarı zamanlı bir işe girmeleri gerekiyor.


“Onları böyle el üstünde tutmayı bırakmalıyız artık, bu durum akıl almaz boyutlara ulaştı.”


“Konuştuğum çocukların pek çoğu hayatında yemek yapmamış, hatta kendi yataklarını bile kendileri yapmıyor, odalarını kendileri toplamıyorlar. Çamaşırlarını kendileri yıkamıyor, gömleklerini kendileri ütülemiyorlar.”


“Çocuklar camdan yapılmadılar, çatlamayacaklardır.”


İşte “kar küreyici” ebeveyn olmadan çocuklarınıza ilgi göstermenizin yolları:


• Uykularını tam alsınlar


Uyku en önemli öğrenme ve ders çalışma aracıdır çünkü yeterince uyumayan çocuklar, “huysuz ve memnuniyetsiz olur, iyi öğrenemez.”


• Sağlıklı bir kahvaltı yapsınlar


Araştırmalar, okul çocuklarının yüzde onunun kahvaltı yapmadığını, yüzde on beşinin ise sağlıksız gıdalar yediğini gösteriyor. Bu çocuklara nörolojik olarak bir şey öğretilemez.


• Teknoloji kullanımını yönlendirip sınırlayın


Dr Carr-Gregg, ebeveynlerin çoğunun, çocuklarının internet ve video oyunlarını sınırlamak için kullanabilecekleri araçlardan haberdar olmadığını söylüyor. Ebeveynlerin, çocuklarının ödevleri için araştırma yapmak için internete girmelerine izin verirken dikkatlerini dağıtacak sosyal medya kullanımını engellemek için bu programları kullanmaları gerekiyor.


• Çocuklarınızla konuşun. Birlikte, masada yemek yeyin.


Ebeveynler, çocukları küçükken onlarla birebir sohbet etmeye yeterince vakit ayırmıyorlar. Birlikte sofraya oturmak ise akademik başarının artmasına ve dil gelişimine katkı sağlarken, alkol ve madde bağımlılığına karşı koruma sunacaktır.


Kaynak

__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.04.16, 23:56   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1508
Mesajlar: 14,465
Ettiği Teşekkür: 59964
Aldığı Teşekkür: 51396
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Şımartılan Çocuklar Ağır Bedeller Ödüyor

Şimdi şu çocuklarını şimartan ebeveynler var ya...

Kendi çocukları yerine onlara terbiye etmeleri ve yetiştirmeleri için başkalarının çocuklarını verin, gerçekten başarılı olurlar ama kendi çocuklarının terbiye ve yetiştirilmesi konusunda maalesef çok rezil davranırlar.

Ailenin öz çocukları kendilerine yapılan ayrıcalıkları da gerçekten çok iyi gözlemler ve ebeveynleri çeşitli taktiklerle etlileyerek isteklerini kazanma yollarını bulurlar.

Konu çok önemli ama şu an vaktim yok...

Sadece bir örnek vereceğim:

Koruyucu bir aileye bir süre bakmaları için bir çocuk verilecek.

Annenin/kadının (ailenin) kendi iki öz çocuğu var. 7-8 yaşlarındalar. Koruyucu aile ihtiyacı olan çocuk ise 5 yaşında. Koruyucu aileyi de denetlemek, uygun olup olmadıklarına bakmak gerek...

Yemek vakti yaklaşınca anne kendi çocuklarına ''size ne yemek yapayım'' diye sordu. Yanlış hatırlamıyorsam kadının çocukları omlet istemişti. Kadın çocuklara omlet yaptı.

Ben sofraya oturma durumunda deilim zaten; gözlemciyim...

...

Neyse kadın ikisi kendi çocuğu biri ise korumaya alacağı çocuğun tabaklarına omleti koydu. Kadının kendi çocukları omlete bir abandılar ama nasıl abanma... Korumaya alınacak çocuk ise hayatında omlet görmemiş olmalı ki, omlete dokunmadı. Tabi bunda yabancılık çekiyor olmasının da rolü olabilir...

Neyse...

Çocuk omleti yemeyince kadın çocuğa ''bizim evimizde sofraya ne konuyorsa o yenir, sen de burda kalacaksan, bu evin kurallarına uyman gerekir'' demez mi!..

...

Bunu aslında bir kurum sorumlusuna karşı kendisini ve ailesini kural sahibi, iyi eğitmen, doğru terbiyeci vasıflarını (!)ı onaylattırmak için yapmıştı kendi küçük aklınca... Ben kısa bir süre sonra korunmaya muhtaç çocuğu alıp ordan gittim.

...

O çocuğu o aileye vermedik.

Sonra beni şikayet etmiş bu kadın.

...

Mecburen komisyon (!) toplandı...

Kadın beni sebepsiz yere o çocuğu onun ailesine teslim etmediğimiz için suçladı... Dır dır da dır dır...

Ama meslekdaşlara durumu anlatmıştım.

...

Neyse kadın konuştu, meslekdaşlar sordu, cevaplar, dırdırlar falan...

...

En sonunda ''suçlu'' olarak söz hakkı bana geldi.

Ddeim ki;

''Siz bu 5 yaşındaki zavallı çocuğa koruyucu aile olacaksınız!. Yemek yaparken ne yemeği istediklerinizi kendi çocuğunuza sordunuz ve kendi çocuklarınız ne istiyorsa onu pişirdiniz ve sofraya koydunuz. Bu zavallı 5 yaşındak, çocuk önüne koyduğunuz yemeği yemeyince, onu 'bu evde sofraya ne konuyorsa o yenir' diye azarladınız!..''

...

Kadın vaziyeti idrak etmeye başladı...

Ben devam ettim:

''Halbu ki sizin öz çocuklarınızın seçtiği yemeği pişirmek yerine bu misafir çocuğa öncelik tanıyabilir, ona ne pişireceğinizi sorabilirdiniz!..

O çocuğun tercih ettiği yemek sizin öz çocuklarınızın beğenmediği, daha önce yemediği ya da alışık olmadığı bir yemek ise ve sizin çocuklarınız o yemeği yemek istemiyorsa o çocuğa dediklerinizi kendi öz çocuklarınıza diyebilecek miydiniz?''

...

Kadın durumu tamamen idrak etti ama kendini aklama moduna giriverdi. Tabi daha ilk anda ayrıcalık yaptığını nasıl savunacaktı ki? Hıçtı sıvadı kendini savunmaya çalışırken.

...

Toplantı biterken ikinci defa söz aldım:

Dedim ki; ''Kendi öz çocuklarınızı iyi terbiye etmek istiyorsanız o 5 yaşındaki çocuğa nasıl davranıyorsanız, onlara da öyle davranacaksınız!''

O koruyucu aile, koruyucu aile listesinden çıkarıldı tabii ki..

Şimarık çocuklar mı diyorduk?..
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.16, 00:51   #3
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 707
Mesajlar: 3,696
Ettiği Teşekkür: 58110
Aldığı Teşekkür: 8875
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Thumbs up Cevap: Şımartılan Çocuklar Ağır Bedeller Ödüyor

Redwine...teşekkürler...
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.04.16, 00:56   #4
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1601
Mesajlar: 8,044
Ettiği Teşekkür: 29728
Aldığı Teşekkür: 35236
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Şımartılan Çocuklar Ağır Bedeller Ödüyor

Bir örnekte benim evet..

Bir bıçak yarası ve birde terkedilme duygusunun ardından çok kötü duruma girdim ve kötüden iyiye doğru döndüm.^^
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ağır, bedeller, çocuklar, ödüyor, şımartılan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 03:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.