Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 18.06.16, 18:43   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 11369
Mesajlar: 34,956
Ettiği Teşekkür: 108475
Aldığı Teşekkür: 169376
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değildir


Kendi kendine konuşmak delilik değildir

Uzun yıllardan beri birçok psikolojik rahatsızlığın belirtisi olarak görülse de, yapılan araştırmalar bireylerin kendi kendine konuşmalarının ‘’düşünce boşalması’’ olduğunu ortaya koydu.Mitolojik çağlardan beri insanların kendi kendilerine konuşması tuhaf karşılanmış olsa da, aslında bu durum bireyin içindeki karmaşanın dışavurumudur. Kendi kendine konuşmak gibi bir alışkanlıkları olan bireylerin genel ruhsal tablolarına bakıldığında delilikten ziyade yalnızlık, mutsuzluk, kendini ifade edememe, insanlara güvenmeme ve sakladığı duyguları dışarıya vurmak istemesi gibi unsurlar görülmektedir.

Delilik nedir


Delilik denen kavram, tamamıyla bambaşka bir olaydır ve farklı bir şekilde incelenmesi gerekir. Çünkü dünya ruh sağlığı örgütünün sözlüğüne göre delilik; bir bireyin günlük işlerini yapamayacak kadar kendini soyutlaması, sanrılar görmesi, toplum düzenine ayak uyduramaması olarak geçmektedir.


Kendi kendine konuşma ne zaman delilik sayılır

Dünya çapında saygınlık kazanmış birçok psikiyatrisin bu konu ile ilgili ortak görüşü, bireyin kendi kendine konuşmasının 'öz eleştiri yapma' boyutunda kaldığı sürece herhangibi bir ruhsal sorun belirtisi olmadığıdır. Hayatınızda sizi alt üst edecek bir olay yaşadığınız zaman, bir uzman yardımıyla içinde bulunduğunuz durumdan çıkmak istediğinizde, sizden istenen ilk şey kendinizi anlatmanız olur. Kendinizi rahat bir şekilde ifade edebilmeniz için başvurduğunuz uzman öncelikle sizi rahatlatmaya ve güveninizi kazanmaya çalışır. Siz sonunda kabuğunuzu kırıp kendinizi anlatmaya başladığınızda karşınızdaki uzman, konuşmacı rolünden dinleyici rolüne geçer. Siz giderek onun varlığını unutmaya ve kendiniz ile konuşmaya başlarsınız. Çünkü bir şeyler anlatmak için en çok ihtiyaç duyduğunuz insan başkası değil, kendinizdir.

Karakteri güçlendiriyor

Dünya çapındaki birçok başarılı insana bakıldığında onların, kendilerini keşfetme süreçlerinden sonra yapabilecekleri konusunda hedefler koyup, istedikleri noktaya ulaştıkları görülür. Örneğin dünyanın en zengin adamlarından biri olan Bill Gates, iç dünyasına ulaşmak için oldukça fazla çaba göstermiş ve bu zorlu yolculuğun sonucunda hedeflerine ulaşmıştır. Sizce bir insan kendi ile konuşmaz, kendi düşüncelerini dinlemezse kim olduğunu öğrenebilir mi? Elbette ki hayır.

İnsanlık tarihi boyunca bilinen en büyük düşünürlerden biri olan Sokrates, ''cinleri'' ile anılan biriydi. Felsefenin temel taşlarından biri olan Sokrates'in cinleri ile anılmasının nedeni, hiç umulmadık bir anda bağırarak ya da sessizce kendi kendine konuşmasıydı.

Birçok insan onu ''cinler'' ile konuşuyor sanıyorken o aslında içinde barındırdığı karmaşık ve derin düşünceleri istem dışı olarak dile getiriyordu. Eğer Sokrates insanların baskısı yüzünden kendisini keşfetme yöntemi olan ''kendi kendine konuşmak''tan vazgeçseydi, şu an ki modern felsefe olmaz ya da oluşum süreci sekteye uğrardı.

Kendinizi ifade edin

Farkında olmadan kendi kendinize konuştuğunuz için insanların size olan tutumlarından rahatsızsanız, bu konu ile ilgili yapabileceğiniz en pratik ve etkili yöntem yazmaktır. Yolda giderken, evde boş boş otururken ya da üzüntünüz ile boğuşurken elinizde olan herhangi bir materyal ile iç dünyanızda biriken her şeyi yazın. İyi bir yazar olmamanız ya da düzgün cümleler kuramamanız hiç önemli değil.

Önemli olan sizi kendi kendinize konuşmaya iten olayın sizde yarattığı duygu ve düşünceleri anlamak. Yazdıklarınızı birilerine okutmayacağınız için gerilmeniz ya da yazdığınız yazıdan sır saklamanıza gerek yok. Çünkü kimsenin sizi anlamayacağını ya da yargılayacağını düşünmenize rağmen, kelimelerin dünyası sizi kucaklayacak ve sizi asla yargılamayacaktır. Zaten sizin var ettiğiniz bir şey sizi nasıl yadırgayabilir ki?

Yüzleşin

Kendinizi ifade etmenizin en iyi taraflarından biri de, kendinizi görmenizdir. Bir türlü itiraf edemediğiniz ve kabullenemediğiniz (olay, kişi, durum, duygu, düşünce, özellik vb.) şeyleri görerek artık yavaş yavaş kendinizi tanımaya başlarsınız. Tanıdıkça kendinizde sevmediğiniz bütün kötü özellikleri yok eder ve asıl benliğinize kavuşursunuz. Dünyadaki insanların en azından yarısı bunu yapsaydı şu an dünyada açlık, savaş, suç, tecavüz, kin, nefret, ırkçılık, nüfus fazlalığı vb. şeyler olmazdı. Eğer dünyaya bir iyilik yapmak istiyorsanız, kendinizi tanıyın ve insanlara kendilerini tanımayı öğütleyin.

Elif Kutlu
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.06.16, 19:09   #2
ugLy
Yasaklı Üye

ugLy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2016
Konular: 1
Mesajlar: 271
Ettiği Teşekkür: 154
Aldığı Teşekkür: 790
Rep Derecesi : ugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kuskulu
Standart Cevap: Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değildir

....kelimelerin dünyası bizi kucaklıyacak....
ugLy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ugLy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.06.16, 23:44   #3
Basakca
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,055
Ettiği Teşekkür: 75886
Aldığı Teşekkür: 73180
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değildir

Sık sık düşünçe boşalmasını yaparım. Ara da bir de gülerim.

Bu verilere göre deli değilim demek ki.
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.06.16, 00:44   #4
Suzim
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1200
Mesajlar: 6,437
Ettiği Teşekkür: 13296
Aldığı Teşekkür: 21377
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değildir

Canım bir şeye sıkıldığında kendi kendime konuşurum .

Çok ta güzel oluyor , içimi boşaltıp rahatlıyorum .

Bu şekilde yapan çok insan vardır diye düşünüyorum .

Delilik değildir denmiş zaten


__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.06.16, 00:56   #5
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 708
Mesajlar: 3,209
Ettiği Teşekkür: 49976
Aldığı Teşekkür: 7836
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Thumbs up Cevap: Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değildir

Bir otobüste veya Metro'da veya toplum içerisinde konuşmaya başlayın bakalım..Size çok akıllımısın diyecekler...Bir kamera şakası gibi test edin...Halkın size tepkisi ne olacaktır...İyi geceler dilerim...
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
değildir, delilik, kendi, kendine, konuşmak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.