Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Psikoloji (http://www.forumgercek.com/psikoloji/)
-   -   Şiddet Anti-Sosyal Kişiliğin Habercisi (http://www.forumgercek.com/psikoloji/134552-siddet-anti-sosyal-kisiligin-habercisi.html)

Gülümsün 07.12.17 22:49

Şiddet Anti-Sosyal Kişiliğin Habercisi
 
Kime karşı ve ne şekilde uygulandığı fark etmeksizin şiddetin her türlüsü, aslında psikolojik rahatsızlıkların habercisi.


Hayvana şiddet uygulamanın altında birçok psikolojik rahatsızlık bulunabileceğine dikkat çeken uzmanlar, şiddete yatkın kişilerin merhamet duygusundan yoksun, öfkesini kontrol edemeyen bireyler olduğunun altını çiziyor.

Uzmanlara göre, herhangi bir canlıya şiddet uygulayıp, bunun üzerine hiçbir suçluluk duymayan kişiler anti-sosyal kişilik bozukluğu sorunu yaşıyor.

Erzincan'da orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yapan T.H.'nin görüntüleri Türkiye'de büyük tepkiye neden oldu. Toplumun her kesiminin tepkisini toplayan T.H. gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen T.H. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı ancak o görüntüler hala konuşuluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ecem Erkin, bu ve benzer şiddet uygulama eyleminde bulunan kişilerde birçok psikolojik rahatsızlığın görülebildiğini söyledi.

  • Empati duyguları yoktur

Hayvana şiddet ve insana şiddet uygulamanın farklı konularmış gibi ele alınmasının söz konusu olmadığını belirten Psk. Erkin, "Şiddet uygulama eylemlerinde bulunan kişilerde birçok psikolojik rahatsızlık görülebilir. Şiddete yatkın kişiler genellikle merhamet duygusundan yoksun, öfkesini kontrol edemeyen bireylerdir. Empati duyguları yoktur, karşısındaki canlının acı çektiğinin farkına varamazlar. Herhangi bir canlıya şiddet uygulayıp, bunun üzerine hiçbir suçluluk duymayan kişilerin anti-sosyal kişilik özellikleri taşıdığı söylenebilir” dedi.

  • Şiddet model alınıyor

Şiddet uygulayan kişilerin genellikle geçmişte kendilerinin de şiddete maruz kaldıklarını belirten Psk. Erkin, şiddetin öğrenebilen bir kavram olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Böylelikle kontrol edilemeyen öfkelerini ancak başka bir canlıya zarar vererek dizginleyebileceklerini öğrenmeleri de kendilerini şiddet uygulamaya meyilli hale getiren unsurlardandır. Bazen kendisi şiddet görmese bile, bir insanın şiddete tanık olması da bu davranışı model alarak öğrenmesine sebep olabilir. Örneğin, evde anneye şiddet gösteren bir babanın varlığı, evdeki çocuğun bu davranışı model olarak almasını ve okulda arkadaşlarına uygulamasına sebep olabilir”

  • Hayvana şiddet uygulayan insana da zarar verebilir

Hayvanlara şiddet uygulayan kişilerin ileride insana zarar verebilecek potansiyele sahip olduklarını da ifade eden Psk. Erkin, "Geçmişte birçok örneği vardır. Birçok katil, cinayetlerinden önceki zamanlarda hayvanlara şiddet uygulamış hatta öldürmüştür. 13 kadının katili "Boston canavarı” Albert de Salvo öncesinde kedi ve köpekleri aynı kafese aç koyarak birbirlerini öldürmelerini seyredermiş. 50 kişini katili "Düsseldorf Vampiri” Peter Kurten ise birçok köpeğe ve koyuna tecavüz ettiğini ve öldürdüğünü daha sonralarda itiraf etti. Bunlar sadece belli başlı örnekler, fakat listeyi uzatmak mümkün” ifadelerini kullandı.

  • Can değil mal yaklaşımı değişmeli

Ülkemizde hayvana yönelik şiddetin nedenlerinden birinin yasaların yetersizliği olduğunu belirten Psk. Erkin, "Yasaların yetersizliği bu sorunun temellerinden birisidir. Hayvanlara karşı işlenen suçların cezası artırılmalıdır. Geçtiğimiz günlerde başka bir örneğini de yaşadığımız; katledilen 2 köpek sonrası "can” değil "mal” olarak değerlendirilmeleri, bu konuda yasalarımızın ne denli yetersiz olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

Kaynak

Redwine 08.12.17 17:38

Cevap: Şiddet Anti-Sosyal Kişiliğin Habercisi
 
Kimse şiddet eğilimli olarak doğmuyor sonrada öğreniyor...

Bir adam karısına şiddet uyguluyorsa mutlaka o da zamanında aile içinde şiddete maruz kalmıştır...

Şiddet bence zincirleme bir reaksiyon etkisi yapıyor... Bu zinciri ise bir tek sevgi ve hoşgörü ile kırabiliriz...

Teşekkürler Gülümsün...:zflower:

Aristo 08.12.17 19:45

Cevap: Şiddet Anti-Sosyal Kişiliğin Habercisi
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Redwine (Mesaj 909382)
Kimse şiddet eğilimli olarak doğmuyor sonrada öğreniyor...

Bir adam karısına şiddet uyguluyorsa mutlaka o da zamanında aile içinde şiddete maruz kalmıştır...

Şiddet bence zincirleme bir reaksiyon etkisi yapıyor... Bu zinciri ise bir tek sevgi ve hoşgörü ile kırabiliriz...

Teşekkürler Gülümsün...:zflower:


Tamamen katılıyorum.

Hayatımda ilk defa bir Avrupa ülkesine geldiğimde gündemde parkta bulunan kaz ve ördeklerin meçhul şekilde kaybolması haberi vardı...

Şu bizim gavur dediklerimiz, çocuklarını alıp, torbalara ekmek doldurup, parklarda çocuklarına o kuşları beslettiriyor. Daha küçücükken hayvanları sevmeyi öğretiyor ki bizim ''gavur'' dediklerimizin çoğu evlerinde hayvan besler...

Bizde öyle değil... Bizim çocuklar köylerde ellerinde sapanla büyümüş çocuklardır. Zevk için kuş vururlar mesela... Hatta hayvanlarında bir canı olduğunu tekmelenince acı duyacaklarını bilmezler... Çünkü öğretilmez.

...

Kırsal alanda gençlerin çoğu koyuna, eşeğe falan tecavüz ederler... Biz bu ülkede ördek tecavüzcülerini de gördük.

Birazdan kalkmak zorundayım ve kısa kesmek zorundayım ama Redwine bence doğru söylüyor. Bu iş büyük ölçüde psikolojik bozuklukla ilgili değil... Tersine eğitimle ilgili.

Hayvanları çocuklara sevmeyi öğretirsen bunlar olmaz.

SerseriGezgin 09.12.17 02:41

Cevap: Şiddet Anti-Sosyal Kişiliğin Habercisi
 
Her antisosyal'i kötü olarak görmeyin..

Aranızda iyileri de var..:smiley:


WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker