Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Psikoloji (http://www.forumgercek.com/psikoloji/)
-   -   Mutluluktan Korkmanın Diğer Adı: Çerofobi (http://www.forumgercek.com/psikoloji/136431-mutluluktan-korkmanin-diger-adi-cerofobi.html)

Umut 03.05.18 01:17

Mutluluktan Korkmanın Diğer Adı: Çerofobi
 

Çerofobi, hakkında pek konuşulmasa da oldukça yaygın olduğu düşünülen bir sorun. Mutluluk korkusu diye bilinen bu kaygı türü, insan hayatını çekilmez bir hale getirebiliyor. Tedaviye başlamak için, önce geçmişinizi eşelemeniz gerekiyor.

Bir şeyin gerçek olamayacak derecede iyi göründüğünü hissettiğinizde, yani son zamanlarda sizin yararınıza birçok şey yaşandığını fark ettiğinizde, bu durum şüpheli mi görünüyor?

Kimi insanlar bu duyguyu aşamaz ve iyi şans, zihinlerinde bir uğursuzluğa dönüşür.

Akıldışı bir nefret duygusuna sahip olan insanlar, “Çerofobi” adı verilen bir olgudan mustariptir. Bu terim “keyifliyim/neşeliyim” anlamına gelen “chairo” kelimesinden türemiştir. Temel anlamda, (bu kişilerin) eğlenceli bir şeye katılmaya korkması anlamına gelir.

Korkutucu olan şey aktiviteler değil; şayet (eğlenceye) katılırsanız, mutlu ve kaygısız durumdayken korkunç bir şey olacağı korkusudur.

Çerofobi yaygın biçimde kullanılmıyor ya da iyi tanımlanmamış bir terim ve ruh sağlığı durumlarının teşhisinde temel kaynak olan (ABD’de kullanılan) ‘Zihinsel Bozukluklar Tanısal ve Sayısal Kılavuzu’nun (DSM-5) son baskısında mevcut değil.

Ancak Healthline adlı siteye göre, kimi tıp uzmanları Çerofobi’yi bir kaygı biçimi olarak sınıflandırıyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Büyük ihtimalle çerofobisi olan biri her an için üzüntü yaşamıyor, yalnızca mutluluk yaşatabilecek olaylardan ve etkinliklerden kaçınıyor. Healthline’ın aktardığına göre, bozukluğun kimi işaretleri şunlar:

– Bir sosyal buluşmaya davet edildiğinde endişe hissi.

– Kötü bir şeyin gerçekleşeceği korkusundan dolayı olumlu yaşamsal değişimler sağlayabilecek fırsatları görmezden gelme.

– “Eğlenceli” etkinliklere katılmayı reddetmek.

– Mutluluğu düşünmenin kişiyi kötü veya fena birisi yapacağı düşüncesi

– Mutluluğu düşünmenin kötü bir olayın gerçekleşeceği anlamına geldiğine inanmak

– Mutluluğu göstermenin, sizin ya da aileniz veya arkadaşlarınız için kötü olduğuna inanmak.

– Mutlu olmaya çabalamanın zaman ve enerji kaybı olduğunu düşünmek.

Psikiyatrist Carrie Barron, ‘Psychology Today’ adlı sitede yayınlanan bir blog yazısında, “zevk alma korkusu” biçiminde tanımlanan “Hedonofobi” ya da Çerofobi yaşayan insanlarla ilgili olası sebepleri ele alıyor.

“Bugünlerde, mutluluk arayışını konu alan birçok konuşma var,” diye yazmış.

“Bir insanın bu pozitif duygudan korkması olağandışı görünebilir. Şayet çocukluk dönemine dayanan bir mutluluk/ceza ilişkisinden kaynaklanıyorsa, düşündüğümüzden çok daha yaygın olabilir.”

SEBEBİ OLUMSUZ DENEYİMLER OLABİLİR

Örneğin, sevdiğiniz bir insanla veya belirli bir olayla ilişkilendirdiğiniz olumsuz bir deneyim ile çatışma yaşama korkusundan kaynaklanıyor olabilir. Mutluluk verici bir olayın hemen ardından kötü şeyler yaşamışsanız, buna karşı bir direnç geliştirebilirsiniz.

Barron, “Eğer zevk almaktan hoşlanmıyorsanız, bunun sebebi yol üzerinde bir yerde öfke, ceza, aşağılama ya da hırsızlığın -zevki siz hak etseniz de onlar ele geçirmiş ve- sevincinizi öldürmüş olması mümkün,” diye ekliyor. “Artık bunu hissetmekten korkuyorsunuz; zira, ardından bir hayal kırıklığı geliyor.”

Metro haber sitesinin gerçekleştirdiği bir söyleşide, blog yazarı Stephanie Yeboah, kendi deneyiminden çerofobi ile yaşamanın neye benzediğini anlatıyor:

“Bu, mutluluğun uzun sürmeyeceğini hissetmeniz nedeniyle tam anlamıyla bir ümitsizlik hissi yaşatıyor; bu ise, bir şeye dâhil olmaktan veya aktif biçimde bir şeyler yapmaktan kaygı duymanıza neden oluyor.

“Mutluluk korkusu, bir kişinin aralıksız olarak mutsuzluk içinde yaşadığı anlamına gelmiyor. Benim durumumda, çerofobi, travmatik olaylar nedeniyle daha da kötüleşti ve tetiklendi. Kazanılan bir kampanyayı kutlamak, zor bir görevi tamamlamak ya da bir müşteriyi kazanmak gibi şeyler bile huzursuz hissettiriyor.

Yeboah’ın çok da faydalı olmadığını ifade ettiği çerofobi tedavisi, kimi durumlarda depresyon sorununu tedavi etmekle karıştırılabiliyor.

“Çerofobi hakkında çok fazla kaynak olmadığı için yapabileceğim pek bir şey yok, bu yüzden sadece onunla yaşamaya devam ediyorum ve mümkün olduğu kadar onu düşünmekten kaçınıyorum.”

GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK GEREKİYOR

Barron, geçmişinizi eşelemenin başlangıç için iyi bir yer olduğunu, bu sayede olumsuz sonuçlardan korkmaksızın, keyfince zaman geçirmeye, eğlenmeye ve mutluluğa karşı tolerans göstermeyi deneyebileceğinizi söylüyor.

Bilhassa, iç-görü odaklı psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapiler gibi tedavilerin, insanların sebepleri idrak etmede, ayrıca zevk ve acı arasında kurdukları olumsuz bağlantıları çözme noktasında yararlı olduğunu söylüyor.

Çerofobi ile uğraşmak, her şeyden öte, düşünme biçiminizi değiştiriyor. Şayet aynı sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle, geçmişte yaşanan bir çatışma ya da travma sebebiyle ortaya çıkan bir savunma mekanizmasıdır.

Sorunlarınız üzerinde çalışmak zaman alır; fakat tedavi ile bunu geçmişte bırakacak, mutluluğun tadını çıkaracak ve işte o anda yaşamaya başlayabileceksiniz.* Yazının aslı Business Insider‘dan alınmıştır. (Çeviren: Tarkan Tufan)

Kaynak

Canan 03.05.18 13:40

Cevap: Mutluluktan korkmanın diğer adı: Çerofobi
 
Bu psikolojik rahatsızlıklar çok kötü ve atlatılması çok zor.
Adı belli olmayan, daha nice korkular vardır kim bilir.
Bilgilendirme için teşekkürler Umut.

Tapatalk ile gönderildi.

Gülümsün 03.05.18 22:38

Cevap: Mutluluktan Korkmanın Diğer Adı: Çerofobi
 
Alıntı:

Sorunlarınız üzerinde çalışmak zaman alır; fakat tedavi ile bunu geçmişte bırakacak, mutluluğun tadını çıkaracak ve işte o anda yaşamaya başlayabileceksiniz.
İşte bu.:!(Sağlık gibisi yok.)
Konu için teşekkürler Umut ellerine sağlık.

Umut 04.05.18 00:05

Cevap: Mutluluktan Korkmanın Diğer Adı: Çerofobi
 
Mutluluktan korkarmi insan, demek korkuluyormus. Her hastaligi yenmek icin yanindaki kisinin destegi cok önemli.

Aristo 04.05.18 00:54

Cevap: Mutluluktan Korkmanın Diğer Adı: Çerofobi
 
Ben şahsen bu tip psikolojik dertlerden muzdarip olan insanlar tanıdım.

Kendi deneyimim şöyle:

Çerofobiden muzdarip insanların kendi mutluluklarına ilişkin sorunları yoktur. Onlar mutsuz olmaya dünden razıdır. Onların asıl derdi partnerini mutlu edemeyeceklerinden müthiş derecede korkmalarıdır. Partnerlerini mutsuz edememe korkusu! Partnerini mutlu edemezse kendi kişliği yıkılacaktır. İşte bu nedenle uzun üzreli bir sevgi ilişkisine giremezler.

Bu tip insanların çok önemli bir özelliğide partnerlerinde kendi vasıflarına uymayacak derecede yüksek vasıflar aramalarıdır.

Kendi çıtaları diyelim ki, 50 santimdir. Ama partnerini mutlu edememe korkusu onların zihnini öyle sarmıştır ki, sırf bu korku yüzünden bir ilişkiye girememek üzere partnerlerinden 2 metrelik çıta ararlar... Asıl mesele ilişkiden kaçmanın ön koşuluğunu kurmaktır.

Ancak bu bizim toplumumuzda yaygın bir durum değil.

Bu durum Avrupalı kadınlarda ya da gelişmiş ülkelerin kadınlarında çok daha yaygın.

Aslında kendi kişiliğine ve kendi yetkinliğine inançsızlık sendromudur bu.

Kadın bir ilişkiye girdiğinde kendi yeterliliğinin aile hayatında her alanda sınanacağına inanır.

Bu sınavı aşacak yeterliliğe sahip olmadığına kanaat getirdiği için ilişkiden kaçar.

Bunun da en iyi yolu, yine kendi kişiliğini yükselterek, partner adayları üzerinde kendi kişiliğinden çok daha yüksek beklentiler kurmaktır. Yani her şey ''benim bir ilişkim olmasın'' üzerine kurulmuştur.

Çünkü girebileceği muhtemel bir ilişki hüsranla sonuçlandığında faturanın kendine çıkmasından korkmaktadır. Ki o faturayı kendisine çıkaracak kişi de zaten kendisidir.

Kendinden şüphe etmenin, kendine güvenmemenin, bir kişilik ve şahsiyet geliştirememiş olmanın kendine yönelik korkusudur bu.

Partnerinden değil, kendinden korkma durumudur.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker