Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 18.12.18, 22:19   #1
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1744
Mesajlar: 10,031
Ettiği Teşekkür: 54241
Aldığı Teşekkür: 38019
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cenneti Dişlemek Yahut Dayatılan Özgürlük

Cenneti Dişlemek Yahut Dayatılan Özgürlük

Özgürlüğün sınırsızlığı mevzusunu tam olarak nerede bir sapkınlığa evirdin? Herkesin bir arada durabildiği ‘cenneti düşlemek’ ile ‘cenneti dişlemek’ arasında ağzının suyunu akıtan, dişlerini gıcırdatan o dürtü neydi?İstediğin her şeyi yapabilmek özgürlüktür, evet. Özgürlük, bir muhatap tanımaz, evet. Birisinin özgürlüğünün, diğerinin hakkını gasp edip etmediği de özgürlüğün doğrudan ilgi alanında değildir, evet. Bu son mevzu, özgürlüğün sınırları, âdâb-ı muaşeret yahut bir arada yaşama estetiği (saygı, hoşgörü vs.) gibi alanları ilgilendirir zaten. Öyle sanıyorum hiçkimse, içten gelen dürtülerine hâkim olamayıp harekete geçtiği o vecd anında bir başkasını düşünecek durumda değildir. Belki birkaç saniye sonra, o ilk coşku ve çılgınlık bulutunun baştan çıkarıcılığı, bir hava dalgasıyla ‘özgür ruh’un kafasından birkaç milimetre ileriye ötelenince bir başkasının ses dalgaları kulaklara ulaşabilir ve kendi sınırlarını fısıldayabilir. Lakin bunun durdurucu, sınırlayıcı bir fısıltı olduğu zannedilmesin. ‘Özgür ruh’ durdurulamayabilir. Dolayısıyla, dünyayı dolaşmak isteğiyle uçağa adımını attığın o an, mesai saatinde yasak olduğu halde tüttürdüğün sigara, trafikte ters şeritten sürdüğün araba, sessiz bir kalabalıkta birden bire yüksek sesle söylediğin şarkı, pek çok yokluğu göze alarak ailenin yanından ayrılıp yerleştiğin eşyasız ev, ters giyip dışarı çıktığın pantalon, senin desteklediğin siyasi görüşü desteklemeyenlere yağdırdığın ‘vatan haini’ yağmurları, onca boş ve hoş masa dururken sakin bir köşede kitabını okumakta olan birisinin yanı başındaki nâhoş masaya oturup arkadaşınla başladığın bağıra çağıra sohbet, kapının önünden geçerken ‘cayırdattığın’ araba tekerlekleri, mutfak rafındaki bardakları dahi irkilten delikli egzos fantezin vb. her şey, ilginç bir biçimde senin özgürlüğündür, evet.

Özgürlüğün dayatmaya dönüşmesi an meselesidir şu durumda. “Lütfen ofiste sigara içme!” diye seni uyardığımda, “Çok rahatsız oluyorsan dışarı çık!” cevabını verebilirsin. Bak, bu cevap da senin özgürlüğün. Yahut “Kitap okuyorum, lütfen biraz alçak sesle konuşur musunuz?” ricama karşılık, “Git kitabını evde oku. Burası kütüphane mi?” diyerek hem özgürlük alanını belirleyebilir hem de bana haddimi bildirebilirsin. Oldukça başarılı. Memlekette olup bitenlere hepimizden çok daha hâkimsin ve muhakkak hepimizden daha iyi akıl yürütebiliyorsundur; o nedenle memleket üzerine söyleyeceğin her söz, bize, ‘kurtarılmayı bekleyenler’e bir vahiy gibi inmekte. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, -eğer bilmeyenler var ise de şu an itibariyle öğrensinler- yeryüzünün en ‘özgür ruh’usun sen ve hiç şüphesiz, kendi yaşam pratiğini bize tebliğ etmek üzere gönderildin. Amin!

Senin sonsuz cüretkârlığın karşısında epeyce ürkerek de olsa, tam olarak neresini yanlış anlamış olabilirsin, diye –elbette- gereksiz bir düşünceye dalıyorum. Özgürlük tarafından kemirilen bir vandala nasıl ve ne zaman dönüşmüş olabilirsin? Ötekini de içeren bir ‘özgürlük’ algısını neden terk etmiş, bu terk edişte kendini hangi şartlar altında haklılık mertebesine yükseltmiş olabilirsin? Özgürlüğün sınırsızlığı mevzusunu tam olarak nerede bir sapkınlığa evirdin? Herkesin bir arada durabildiği ‘cenneti düşlemek’ ile ‘cenneti dişlemek’ arasında ağzının suyunu akıtan, dişlerini gıcırdatan o dürtü neydi?

Çünkü, mesela benim sağ kolumda ve sol bacağımda izleri kaldı dişlerinin. Sen o cenneti kendi özgürlüğün için ısırdığın vakit, ben uçağa adımımı atmak üzereydim; kendi şeridimde yol alıyordum; ofiste işlerimi yetiştirmeye çabalıyordum; bir kafede dalıp gittiğim kitabın seksen sekizinci sayfasını çevirmek için parmağımı kâğıdın sert dokusuna değdirmiştim; parmak ucumda yükselerek rafa uzanmış, elimin bileğini hafifçe ileriye atarak cam bardağı kavramaya çalışıyordum; haber bültenlerinde anlatılanlardan huylanmış, alyuvarlarıma zerk edilen ideolojilerin nöronlar üzerindeki etkisini deneyimliyordum… Kanımın inceldiği bir yer vardı. Kendi özgürlüğümün bedelini ödemeye niyet ettiğim… başka hakikatler talep ettiğim… işte tam o anda ve oradan ısırdınız beni… sen ve özgürlüğün.

Cioran, “özgürlük, özü şeytanî olan etik bir ilkedir” derken, her şeyin bize bağlı olduğunun ayırdına varmanın dehşetiyle sarsılmamız gerektiğini işaret ediyordu herhalde. Zincirlere, yasalara alışkın olan bizler, bir sonsuz girişim ve keyfiliğin cazibesi karşısında ne yapacağızdır? İstediğim her şeye girişebileceğim bir gücün sarhoşluğu içinde ötekini yok saymaktan yahut kendi mahvoluşumdan nasıl kaçınabilirim? Özgürlüğümü sınırsız biçimde kullanarak pekâlâ bir caniye dönüşebilirim. Nitekim senin dönüşmene ramak kalmış, bak, işte dişlerin!

Bir şeyi gasp ediyorsun sesinle, eyleminle, düşüncenle. Varlığını başkasıyla bir aradalık üzerine değil, başkasının varlığını yok sayma üzerine kuruyorsun. Bizimlesin ama kendini ve yapıp ettiklerini dayatıyorsun ötekine. Peki kimdir bu ‘öteki’? ‘Ben’in dışında olan her şeydir. ‘Öteki’yi ve onu doğuran, semirten zihin alanını teşhir etmeden, özgürlük hakkında söylenecek her söz eksik kalacaktır, şüphesiz. Çünkü insan, zıtlıklar üzerine kurulu bir dünyada ikircikli bir hâlet-i ruhiye içinde yaşayıp gitmektedir. İyi ile kötünün, güzel ile çirkinin, yalan ile gerçeğin, dost ile düşmanın, ben ile onun vs. bir aradalığı insanın kendiliğinden bir tekinsizlik ve belirsizliğin içine yerleştirilmiş olduğunu işaret eder. Bu zıtlık ve tekinsizlik, ‘ötekilik’ bilincini sürekli diri tutar. ‘Ötekilik’ ise bireyi kimi zaman pasifize, kimi zaman manipüle eden ‘kaygı’ alanını besler. ‘Öteki’, bir yerde duran, kalan, biten bir şey değil; insan nereye giderse gitsin onunla birlikte gelir; ‘öteki’, yurduna ondan önce yerleşir ve kendi kavram alanını üretir; böylece varoluşu gölgeleyebilme potansiyeli vardır.

Ötekinin gasbı, kaygının aleni göstergesidir. Sen, beni gasp ederek özgürlüğünü ilan ettiğin vakit, kendi varoluşuna en uzak yerde duruyorsundur. Varoluşun, hem sağlam hem de belirsiz bir dert teşkil etmediği için hiçbir zaman ortasına yerleşemiyorsun özgürlüğün. Muhtemelen her şeyde olduğu gibi, özgürlüğün de en fazla ‘dolaylarında’sın. Hakikat ve ifade arayışın da yok bu yüzden. Özgürlük, senin kendini bulduğun yer değil; kendini bize ifşa ettiğin, varlığını gözümüzün içine içine soktuğun, akşamdan mayalanmış bir hamur gibi genleşip tüm boşlukları, hava deliklerini tıkadığın yer. Varoluş hastalığının bu gerçekten şeytanî inceliğiyle kibir ve züppelik çiçeklerinin açtığı yer.

Senin özgürlüğün, sonu gelmez bir hırıltı. Olmadığın vakitlerde de kafamızın içinde çınlayıp duruyorsun. Nereye gidersek gidelim bir anda karşımızda seni buluverecekmiş gibi, kitabımızın kapağını açmaktan, bir işe yoğunlaşmaktan, iki çift laf etmekten çekiniyoruz. Dişlerinden nasibini alan her yerimiz zonklayıp duruyor mütemadiyen. Bir şiddet biçimi, senin özgürlüğün. O varsa, benim özgürlüğüm eğri büğrü; gözünün altı mor, dili bir karış dışarıda özgürlüğümün.

Evet, “elleri var özgürlüğün” ama seninkilere benzemiyor hiç. Şu karşıdan gelenin ellerine daha çok benziyor sanki.


Emel KayaKaynak
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.12.18, 22:52   #2
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Konular: 141
Mesajlar: 5,246
Ettiği Teşekkür: 17648
Aldığı Teşekkür: 25373
Rep Derecesi : Tntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cenneti Dişlemek Yahut Dayatılan Özgürlük

Özgürlük güzel şey, ama başkalarını mutsuz etmemek kaydıyla.

Güzel yazıydı, teşekkürler @Gülümsün.
CEPTEN GÖNDERİLDİ
__________________
Ey, iki adımlık yerküre
Senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!
Tntcool Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.12.18, 11:29   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9060
Mesajlar: 31,426
Ettiği Teşekkür: 105982
Aldığı Teşekkür: 164033
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cenneti Dişlemek Yahut Dayatılan Özgürlük

Özgürlük sınırı aşmamak kaydıyla güzeldir.
Teşekkürler Gülümsün.

Tapatalk ile gönderildi.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cenneti, dayatılan, dişlemek, Özgürlük, yahut


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 16:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.