Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Psikoloji (http://www.forumgercek.com/psikoloji/)
-   -   Mazoşizm Nedir, Mazoşist Kime Denir? (http://www.forumgercek.com/psikoloji/145429-mazosizm-nedir-mazosist-kime-denir.html)

Canan 17.10.20 16:28

Mazoşizm Nedir, Mazoşist Kime Denir?
 
Mazoşizm Nedir, Mazoşist Kime Denir?


Psikolojik rahatsızlıklardan biri olan mazoşizm, kişinin kendine acı verilmesinden, eziyet edilmesinden hoşlanılması durumudur.


Mazoşizm, 19. yüzyılda yaşamış Avusturyalı bir romancı olan Leopold von Sacher Masoch'un bir romanında anlattığı cinsel uygulamalara dayandırılarak, yazarın adıyla anılan bir cinsel tutuma verilen isimdir.

Mazoşizm sıklıkla cinsel ilişki ile ilişkilendirilse de, günlük yaşamda da karşılaşılabilen hastalıktır. Buna örnek olarak ise işkolik insanlar genellikle bu kategoride değerlendirilir.

MAZOŞİZM TEDAVİSİ NEDİR?

Tıbbi bir tedavisi bulunmayan mazoşizm için, psikolog desteği almak bu durumun üstesinden gelmek için atılabilecek ilk adımlardan birisi görülüyor.

Mazoşizme, modern psikiyatrik gruplandırmaların içerisinde psikoseksüel bozukluklar içinde yer verilmektedir.


OkyanusunKalbi 17.10.20 17:22

Cevap: Mazoşizm Nedir, Mazoşist Kime Denir?
 
Çoğu insanın kendine yaptığı şey.
Aşkta acı çektiğini bile bile o aşkı devam ettirenler de mazoşist bence.

Canan 17.10.20 18:54

Cevap: Mazoşizm Nedir, Mazoşist Kime Denir?
 
Mazoşizm Nedir? Mazoşist Ne Demek?Mazoşizm, adını Sacher Mazoch’un adından alan bir ruh bilim terimi. Genel hatlarıyla Sadizm ile bağdaşan mazoşizm, acı duyarak haz almaya dayanan bir sapıklık olarak değerlendirilir. Sapıklık olarak değerlendirmesinin altında yatan sebep sağlıklı bir insanın isteyerek kendine fiziksel bir şiddet uygulama içgüdüsünde olmayacağındandır. Mazoşizm, genellikle seksle bağdaştırılsa da gündelik hayatta belirgin biçimde örneklerine rastladığımız yaygın bir hastalık türlüdür.

Kabuk bağlayan yaraları koparma, vücudunu kesici delici aletlerle kesme ya da tahrip etme, mum damlaları ile deriyi yakma gibi somut fiziksel acılarla, acı çekme ihtiyacını karşılayan mazoşistler de vardır. Bu mazoşizmin ilk evresidir.

Mazoşizmin ikinci evresi ise ruh mazoşizmi safhasıdır ve burada insanların duygusal bağlamda mazoşist yanlarını ortaya çıkardığını görürüz. Örneğin imkansız bir aşkta ısrar eden birinin kasıtlı bir biçimde devam etmesi gibi. Mazoşizmin ilk evresinde kişi somut bir acı karşısında kendisini frenleyebilirken ikinci evre olan ruh mazoşizminde acının sınırları olabildiğince geniştir ve tahmin edilemeyen bu sınır, mazoşist ruhlar tarafından sıklıkla tercih edilen evreyi oluşturur.

İkisinde de farklı olarak bir de gizli olarak sayabileceğimiz mazoşistler de vardır. Sıklıkla işkolik olanlar bu kategoride değerlendirilirler. Usanma sıkılma bilmeden yöneticilerinin sadist tutumlarını çeker ya da emirlerini yerine getirirler. Gizli mazoşistler için yorgunluğun ve acının son safhası, mutluluktur.

Her insanda mazoşizm vardır görüşü de sosyal bilimlerde sıkça tartışılan bir konu haline gelmiştir. Bu görüşe göre ise her insanda acı çekmek, bastırılmış bir duygudur. Mazoşistler ise sadece bu duyguyu bastırmayan insanlardır.

korhan_kor 19.10.20 11:01

Cevap: Mazoşizm Nedir, Mazoşist Kime Denir?
 
Vücut acı çekmeye başladığında beyin Endorfin salgılar. Endorfin nedir?

"Endorfin, Endorphin ("endogenous morphine"), vücutta bulunan morfin; opiat benzeri etki gösteren peptit yapıda hormonlardır. Hipofiz bezi ön lobu tarafından sentezlenir ve salgılanırlar. İnsan vücudunda ağrıyan dokularda ağrının azalması için beyin dokuları tarafından üretilen hormonlara verilen isimdir."

Yani acıyı vücudun katlanabilir seviyesine düşürmek için beyinde salgılanan doğal uyuşturucu. Mazoşistler uyuşturucu bağımlısı diyebiliriz.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 18:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker