Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.04.09, 22:03   #1
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,976
Ettiği Teşekkür: 19938
Aldığı Teşekkür: 26256
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?


Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?Birinin size tüm gerçeği anlatmadığını anlayabilmeniz için uzmanların size verdiği 10 ipucu var.

RealAge.com.tr olarak sizlere bu konuda ilginç bir karakterin görüşlerini aktaracağız. J.J. Newberry, yalan tespit etme sanatı konusunda uzmanlaşmış, eğitimli bir Amerikan federal ajanıydı. Yani bir silahlı çatışmaya tanık olmuş, bir kadın karşısında oturup ‘’Ben kimseyi görmedim, silah seslerini duyduğumda sadece gözlerimi kapadım ve kaçtım.’’ dediğinde kadının yalan söylediğini anlayacak kişi oydu.

Peki Newberry nasıl bu sonuca varıyordu?

İşin sırrı anlatıcının gösterdiği, hikayedeki tutarsızlıklar, fazla detaylı anlatım veya kişinin kendi normal haline uymayan davranışlar sergilemesi gibi işaretleri fark etmede yatıyor.
Bu gibi işaretleri, yalancıları yakalamada kullanabilmek geniş bir eğitim ve pratik gerektiriyor. Ancak bu yöntemler artık sadece ajan Newberry gibi yetkililerin kullanımında değiller. Bugün herhangi biri yalanları tespit etmede usta olabilir, üstelik bu düşündüğünüz kadar zor da değil.

Elbette bu bilgiler sadece birer genelleme ve herkese uymayacak kriterler içeriyor. Ancak uzmanlar en azından gerçeği ortaya çıkarmak konusunda bir deneme yapmak için, size şu 10 ipucunu öneriyor:


İpucu No. 1: Tutarsızlıklar30 yıl federal ajan, 5 yıl da polis memuru olarak görev yapan Newberry’e göre birinin yalan söylediğini anlayabilmek için, söylediklerindeki tutarsızlıklara bakmak gerekir.

Sorguladığı kadın silah seslerini duyunca kaçtığını ve hemen saklandığını söylediğinde, Newberry tutarsızlığı hemen fark etmişti.

‘‘Doğru olmayan bir şeyler vardı.’’ diyor Newberry. ‘‘Silah sesi duymuş ama dönüp bakmamış öyle mi? Bu, bir insanın öyle bir duruma vereceği tepkiyle kesinlikle uyuşmuyor.’’

Ve kadının dikkat etmediği bir anda Newberry masaya yumruk attı, kadın da anında ona baktı.

‘‘İnsan bir gürültü duyduğunda refleks olarak o yöne bakar.’’ diyor Newberry. ‘‘O kadının silah seslerini duyduğunda seslerin geldiği yere baktığını, ateş edeni gördüğünü ve öyle kaçtığını biliyordum.’’

Newberry kesinlikle haklıydı.

‘‘Hikayesi mantıksızdı.’’ diyen Newberry, ‘‘Ve doğru söylemediğine inandığınız biriyle konuşurken sizin de bakmanız gereken şey budur. Hikayede doğru gibi durmayan tutarsızlıklar var mı?’’ diye de ekliyor.


İpucu No. 2: Beklenmeyen Bir Soru Sorun‘‘İnsanların % 4’ü başarılı yalancılardır ve iyi yalan söylerler.’’ diyor Newberry. ‘‘Ama Pinokyo gibi burunları uzamadığından, yalanını sizin yakalamanız gerekir.’’

Bu konuda en iyi sözü Sir Walter Scott söylemiş: ‘‘Ah ne kadar da karışık bir ağ ördük, ilk olarak aldatmayı öğrendik.’’ Ama birini kendi yalan ağı içinde nasıl yakalarsınız?

Newberry’e göre bu kişilere dikkatli yaklaşmak gerekir. ‘‘Ve sonra, hiç beklemedikleri bir anda onlara cevabını önceden hazırlamadıkları sürpriz bir soru sorup onları tuzağa düşürün.’’


İpucu No. 3: Kişinin Normal Halini Göz Önünde BulundurunSan Francisco Üniversitesi’nde psikoloji öğretmeni Doç. Dr. Maureen O’Sullivan, ‘‘Karşınızdakinin dürüst olmadığının en önemli göstergelerinden biri, davranışlarındaki değişikliklerdir.’’ diyor. ‘‘Normalde gergin olup da şimdi sakin olan veya normalde sakin olup da şimdi gergin olan birine dikkat etmeniz gerekir.’’

İşin sırrı kişinin norma hayattaki davranışlarına göre bir tahmin yürütmekte diye anlatıyor O’Sullivan. Davranışları, normalde gösterdiklerinden uzaklaşıyor mu? Eğer böyleyse, ortada bir durum var demektir.


İpucu No. 4: Samimi Olmayan Duygulara Dikkat Edin‘‘Birçok insan gülümsemeyi taklit edemez.’’ diyor O’Sullivan. ‘‘Ya zamanlaması yanlıştır, ya olması gerekenden fazla süre sürer ya da başka duygularla karışır. Hatta belki siniri saklamak için gülümseme taklit edilmiştir. Bunu da içten bir gülümsemeye göre dudakların daha küçük ve daha ince olmasından çıkartabilirsiniz.’’

Bu sahte duygular, kişinin doğru söylemediğinin iyi birer göstergesidirler.


İpucu No. 5: İçten Gelen Tepkilere Dikkat Edin‘‘İnsanlar içe doğma ya da sezgi derler ancak bence asıl gördükleri karışlarındakinin gerçek duyguları.’’ diyor O’Sullivan.

Biri karşısındakinin dürüst olmadığını düşünüp, ne gördüğünü bilmediğini sanırken ve bu şüphesini iç güdülerine bağlarken, bir bilimci bu duyguları kesin olarak saptayabilir. Bu da bizi 6. ipucuna götürür.


İpucu No. 6: Ufak Yüz İfadelerine DikkatHerhangi birinin içine bir şey doğduğunda, yalan tespiti konusunda ünlü bir uzman olan Dr. Paul Ekman ise ufak yüz ifadeleri görüyor.

‘‘Bu ufak yüz ifadeleri son derece kısa ifadelerdir. Genelde yaklaşık saniyenin 25’te biri kadar bir sürede gerçekleşirler ve her zaman gizlenmiş duygulardır.’’ diye konuşuyor San Francisco’daki California Tıp Okulu Üniversitesi’nde fahri profesörlük yapan Doç. Dr. Ekman.

Yani örneğin bir insan bozulmuşsa ama mutluymuş taklidi yapıyorsa, gerçek duygusu yüzünde bilinçsizce bir an için öfke olarak gözükecektir. Gizlenen duygu ister korku, ister öfke, ister mutluluk isterse de kıskançlık olsun, bu duygu göz açma- kapama süresinde bile olsa suratta gözükecektir. İşin sırrı sadece bunu görmekte.

‘‘Neredeyse hiç kimse (test ettiğimiz 10.000 kişiden % 99’u) bunu fark edemiyor.’’ diyor Ekman. Ama yine de bu duygular görülebilir.

Aslında bir saatten kısa bir sürede bile normal bir insan, ufak yüz ifadelerini görmeyi öğrenebilir..


İpucu No. 7: Çelişkileri ArayınEkman, ‘‘Genel kural, bir insanın anlattıklarıyla beraber gösterdiği el-kol hareketleri ve sesiyle, söylediği kelimeler uyuşmazsa bu insanın yalan söylediğidir.’’ diyor. ‘‘Örneğin, bu inanılmaz gelecek ama doğru, bazen insanlar ‘‘Evet benim paramı alan adam buydu.’’ dediklerinde eğer yalan söylüyorlarsa kafalarını istemsizce ‘hayır’ anlamında iki yana sallarlar. Bu söylediklerine tamamen zıt düşen bir hareket.’’

Ekman’a göre bu çelişkiler, sesle kelimeler arasında, sesle hareketler arasında, hareketlerle kelimeler arasında ve surat ifadeleriyle kelimeler arasında görülebilir.

‘‘Bu bir tavırla başka bir tavrın çelişmesidir.’’ diye anlatıyor Ekman.


İpucu No. 8: Tedirginlik Duygusu‘‘Bir kişi göz temasından kaçınıyorsa ve bu durum kendisinin normaldeki haliyle örtüşmüyorsa, o kişi yalan söylüyor olabilir.’’ diyor hukuk psikologu Doç. Dr. Jenn Berman. ‘‘Başka yöne bakarlar, terlerler, huzursuz gözükürler. Normal gözükmeyen ve tedirginliğe işaret eden herhangi bir şey olabilir.


İpucu No. 9: Fazla DetayBerman’a göre birine ‘‘Neredeydin?’’ diye sorduğunuzda size ‘‘Yumurta, süt ve şeker lazımdı ve markete gittim, yolda da az kaldı bir köpeğe çarpıyordum bu yüzden yavaş kullandım arabayı”…gibi cevaplar veriyorsa, bu ‘çok fazla detay’a girer.

Kişilerin çok fazla detaya girmeleri, durumdan nasıl kurtulacakları hakkında çokça kafa yordukları ve bunun sonucunda karışık bir yalan oluşturdukları anlamına gelir.


İpucu No. 10: Doğruyu da Görmezden GelmeyinNewsberry’e göre birinin doğru söylediğini anlamak, yalan söylediğini anlamaktan daha bile önemli çünkü insanlar bazen doğruyu söylerken bile yalan söylüyorlarmış gibi tepki verebilirler.

Kafa karıştırıcı gözüküyor ama bazen bir yalanın altında yatan gerçeği keşfetmek, çok önemli bir sorunun da cevabını bize getirir: Kişi neden yalan söylüyor?

Uzmanlar bu 10 ipucunun hepsinin aldatmayı ortaya çıkartacağında hemfikirler. Bize söyleyemedikleri ise neden kişilerin yalan söyledikleri ve bunun ne anlama geldiği.

‘‘Ufak yüz ifadeleri size yalanın nedenini söylemez.’’ diyor Ekman. ‘‘Size sadece ortada gizlenen bir duygunun var olduğunu ve gizlenen duygunun ne olduğunu söylerler.’’

Birinin yalan söylediğini düşünüyorsanız, ya o kişinin neden yalan söylediğini anlayabilecek kadar onu yakından tanımanız gerekir, ya da insan sarrafı olmanız.

‘‘Ufak yüz ifadelerini görebilirsiniz ama aynı zamanda onları kullanan insandan daha fazla sosyo-duygusal zekaya sahip olmanız gerekmektedir.’’ diye konuşuyor O’Sullivan. ‘‘Bu hareketlerin ne anlama geldiklerini çözmek için insanları iyi değerlendirebiliyor olmanız gerekir.’’


RealAge İpucu: İnsanlara GüveninEkman, ‘‘Genelde hayatta nasıl bir duruş sergileyeceğimizi kendimiz seçebiliriz.’’ diyor. ‘‘Eğer şüpheci bir duruş sergilersek hayat çok hoş geçmeyecektir ama böylece fazla aldanmayız. Eğer insanlara güvenen bir duruş sergilersek de, hayat kesinlikle daha keyifli geçecektir ama bazen insanlar tarafından aldatılabiliriz. Bir arkadaş veya ebeveyn olarak şunu söyleyebilirim ki, devamlı yalanlar aramaktansa insanlara güvenmeyi seçmek çok daha akıllıca.

www.realage.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

__________________

Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.04.09, 00:22   #2
Gerçek Üye

insomniac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 37
Mesajlar: 931
Ettiği Teşekkür: 774
Aldığı Teşekkür: 536
Rep Derecesi : insomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerdeinsomniac Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
insomniac - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Enteresan ama hissediyorum garip bi özelliğim var
__________________
choose your life..
insomniac isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz insomniac'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.05.09, 15:20   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2665
Mesajlar: 31,362
Ettiği Teşekkür: 172699
Aldığı Teşekkür: 186380
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Eğitimli kişilerin yalanını asla anlamayazsınız...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.05.09, 22:26   #4
Yeni Üye

caleydeskop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 1
Mesajlar: 11
Ettiği Teşekkür: 3
Aldığı Teşekkür: 23
Rep Derecesi : caleydeskop Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

en hassas ve eski yöntem şüphelendiğiniz bir olayı zaman geçtikten sonra bir daha anlattırmak. ilk seferde anlatılandan farklı bir nokta yakaladığınızda işlem tamamdır
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
caleydeskop isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz caleydeskop'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.05.09, 22:33   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,429
Ettiği Teşekkür: 87849
Aldığı Teşekkür: 126349
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi caleydeskop Mesajı göster
en hassas ve eski yöntem şüphelendiğiniz bir olayı zaman geçtikten sonra bir daha anlattırmak. ilk seferde anlatılandan farklı bir nokta yakaladığınızda işlem tamamdır
Doğru, en kolay yöntem
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.05.09, 23:32   #6
Üye

Alkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 0
Mesajlar: 28
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 72
Rep Derecesi : Alkan Karimasını arttırmak için doğru yerdeAlkan Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi caleydeskop Mesajı göster
en hassas ve eski yöntem şüphelendiğiniz bir olayı zaman geçtikten sonra bir daha anlattırmak. ilk seferde anlatılandan farklı bir nokta yakaladığınızda işlem tamamdır
Ama zamana bırakmak için zamanınız olmayabilir mesela benim içimde bir kuşku varsa zaman bırakıyım tekrar sorarım diyemem çünkü o kuşku beni öldürrür.
__________________
Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak isteyenlerin hayali, Çoban kulubesinde padişah rüyası görmekten öteye geçemez.
Alkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Alkan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.05.09, 23:33   #7
Yeni Üye

caleydeskop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 1
Mesajlar: 11
Ettiği Teşekkür: 3
Aldığı Teşekkür: 23
Rep Derecesi : caleydeskop Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Ah güzel arkadaşlarım okadar uzun ve geniş bir konuki ağaçlar kalem denizler mürekkep olsa yine yaza yaza bitmez. Ama bazı dipnotlar vermeliyimki tezim bittiğinde mezun olunca psikolojinin dahada içinde olacağım.

-miş'li geçmiş zamanın hikayesinde bir Sultan varmış. O kadar zengin o kadar kudretliymiş ki borçlunun borcunu öder muhtacın arkasında olurmuş.
Bir tutkusu varmışki asla vazgeçemediği atlarmış. çiftliğinde onca atıyla tek tek kendi ilgilenirmiş.
Günlerden bir gün çok yakın bir kadim dostuyla hoş bir sohbete koyulmuşlar. Dostu sultanın atlarını birine binmek için izin istemiş. Sultan bunca yakın dostluğunun bulunduğu insandan o çok sevdiği atını esirgememiş haliyle.
Adam bir tur koşturmuş gelmişken bir daha binmek istemiş, Sultanda haliyle tamam demiş.
Fakat ikinci tura çıkan bir adam atı bir daha geri getirmemiş. Ve Sultanın gözlerinden yaşlar süzülmeye başlamış.
Civarda bulunan insanlar Sultana dönüp
-Sultanım bu kadar malın mülkün binlerce at alacak paran ve onca atın varken bir atın arkasından böyle ağlanır mı? demiş
Sultan:
-Ben ata değil bir insanı kaybettiğime ağlıyorum demiş...

Biraz uzun tuttum lakin anlatmak istediğim özüyle şuyduki, yalan sizin verdiğiniz değerin büyüklüğüyle acı verir.
Kuşku şüphe ve acabalar bir anlık bile olsa içinize yerleşirse sonunda yalan görmesenizde hissetirdiği yetecekdir. Ve önemli olan yalanı önceden anlamak değil, yalanı farkedemeyecek derecede aptalı oynayıp, sizin bu durumunuzdan faydalanmak isteyenleri elemektir.

Buna rağmen yalanı anlamak isteyenlere ilginç ve eski bir yöntem daha
Su içirin. Yalan söyleyen biri asla suyu tamamen içemez bardağın dibinde en az beş damlalık su olur.
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
caleydeskop isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz caleydeskop'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.05.09, 23:38   #8
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2665
Mesajlar: 31,362
Ettiği Teşekkür: 172699
Aldığı Teşekkür: 186380
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Teşekkürler caleydeskop...
Alıntı:
Su içirin. Yalan söyleyen biri asla suyu tamamen içemez bardağın dibinde en az beş damlalık su olur.
İnan bunu deneyeceğim... Sonucu buraya aktarırım... Ama önce yalan söyleme ihtimali olan kişiye denk gelmem gerek...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.05.09, 23:42   #9
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,429
Ettiği Teşekkür: 87849
Aldığı Teşekkür: 126349
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi caleydeskop Mesajı göster

Biraz uzun tuttum lakin anlatmak istediğim özüyle şuyduki, yalan sizin verdiğiniz değerin büyüklüğüyle acı verir.

Kuşku şüphe ve acabalar bir anlık bile olsa içinize yerleşirse sonunda yalan görmesenizde hissetirdiği yetecekdir. Ve önemli olan yalanı önceden anlamak değil, yalanı farkedemeyecek derecede aptalı oynayıp, sizin bu durumunuzdan faydalanmak isteyenleri elemektir.

Elinize sağlık, ne güzel anlatmışınız...
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 05.05.10, 16:31   #10
Süper Üye

Nazlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Konular: 306
Mesajlar: 2,942
Ettiği Teşekkür: 4765
Aldığı Teşekkür: 9548
Rep Derecesi : Nazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmedeNazlı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Hasta
Standart Cevap: Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi caleydeskop Mesajı göster
Ah güzel arkadaşlarım okadar uzun ve geniş bir konuki ağaçlar kalem denizler mürekkep olsa yine yaza yaza bitmez. Ama bazı dipnotlar vermeliyimki tezim bittiğinde mezun olunca psikolojinin dahada içinde olacağım.

-miş'li geçmiş zamanın hikayesinde bir Sultan varmış. O kadar zengin o kadar kudretliymiş ki borçlunun borcunu öder muhtacın arkasında olurmuş.
Bir tutkusu varmışki asla vazgeçemediği atlarmış. çiftliğinde onca atıyla tek tek kendi ilgilenirmiş.
Günlerden bir gün çok yakın bir kadim dostuyla hoş bir sohbete koyulmuşlar. Dostu sultanın atlarını birine binmek için izin istemiş. Sultan bunca yakın dostluğunun bulunduğu insandan o çok sevdiği atını esirgememiş haliyle.
Adam bir tur koşturmuş gelmişken bir daha binmek istemiş, Sultanda haliyle tamam demiş.
Fakat ikinci tura çıkan bir adam atı bir daha geri getirmemiş. Ve Sultanın gözlerinden yaşlar süzülmeye başlamış.
Civarda bulunan insanlar Sultana dönüp
-Sultanım bu kadar malın mülkün binlerce at alacak paran ve onca atın varken bir atın arkasından böyle ağlanır mı? demiş
Sultan:
-Ben ata değil bir insanı kaybettiğime ağlıyorum demiş...

Biraz uzun tuttum lakin anlatmak istediğim özüyle şuyduki, yalan sizin verdiğiniz değerin büyüklüğüyle acı verir.
Kuşku şüphe ve acabalar bir anlık bile olsa içinize yerleşirse sonunda yalan görmesenizde hissetirdiği yetecekdir. Ve önemli olan yalanı önceden anlamak değil, yalanı farkedemeyecek derecede aptalı oynayıp, sizin bu durumunuzdan faydalanmak isteyenleri elemektir.

Buna rağmen yalanı anlamak isteyenlere ilginç ve eski bir yöntem daha
Su içirin. Yalan söyleyen biri asla suyu tamamen içemez bardağın dibinde en az beş damlalık su olur.
Ne kadar güzel anlatmışsınız
__________________
Nazlı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Nazlı'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kişiyi, nasıl, söyleyen


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Essay Nedir? Nasıl Yazılır? OkyanusunKalbi Üniversitelerimiz 4 14.12.16 13:38
Dalış Sporu Hakkında Detaylı Bilgiler - Tarihçesi - Malzemeleri -Her Türlü Kartal Avcılık 7 13.09.15 15:44
Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı? Suzim Psikoloji 1 03.04.15 15:44
Yalan Makinası LaLe İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler 13 06.04.13 15:19
Yalan ve Yalan Makineleri oneyouu Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 0 28.01.09 22:40


WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.