Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 04.01.10, 11:42   #1
Megan
Gerçek Üye

Megan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 264
Mesajlar: 930
Ettiği Teşekkür: 672
Aldığı Teşekkür: 3127
Rep Derecesi : Megan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Exclamation "Arkadaş Tarzı Babalar Değil, Baba Gibi Babalar Gerekli"

Pedagog Adem Güneş, Babanın Görevinin Çocuğuna Arkadaş Gibi Olmak Değil, Çocuğunu Çevresi ile Arkadaşlık Kurabilecek Kabiliyetleri Geliştirmek Olduğunu Belirterek, "Çocuklar Babalarını Baba Gibi Hissettikleri Zaman Rahatlar, Arkadaş Gibi Değil. Babanın Varlığı Çocuk İçin Sekine Kaynağıdır, Huzur ve Güven Atmosferinin Soluklandığı Anlardır" Dedi.

Pedagog Adem Güneş, babanın görevinin çocuğuna arkadaş gibi olmak değil, çocuğunu çevresi ile arkadaşlık kurabilecek kabiliyetleri geliştirmek olduğunu belirterek, "Çocuklar babalarını baba gibi hissettikleri zaman rahatlar, arkadaş gibi değil. Babanın varlığı çocuk için sekine kaynağıdır, huzur ve güven atmosferinin soluklandığı anlardır" dedi.

Pedagog Adem Güneş, "çok yoğun" olduğunu iddia eden babaların "Az görsem de çocuklarımı, yine de yeterince ilgileniyorum, onlarla zaten arkadaş gibiyim" mazeretinin arkasına sığınarak babalık görevinden kaçmaya çalıştıklarını söyledi.

Babanın görevinin çocuğuna arkadaş gibi olmak değil, çocuğunu çevresi ile arkadaşlık kurabilecek kabiliyetlerini geliştirmek olduğunu ifade eden Pedagog Adem Güneş, şu görüşlere yer verdi: "Çocuklar babalarını baba gibi hissettikleri zaman rahatlarlar, arkadaş gibi değil. Babanın varlığı çocuk için sekine kaynağıdır, huzur ve güven atmosferinin soluklandığı anlardır. "Ben her ne kadar çok meşgul olsam da çocuğumu ihmal etmemek için elimden geleni yapıyorum" diyemezsiniz. Peki, neden diyemezsiniz? Düşünün ki, doktor yoğun bakımda, oksijen çadırında yatan bir hastanın oksijenini kesse ve "Kusura bakma seninle çok ilgilenemiyorum; görüyorsun işte, çok yoğunum. Her ne kadar oksijenini kessem de sen hiç merak etme, arada bir gelir, senin oksijenini yeniden bağlarım ve bol bol sohbet etme imkanı buluruz" dese, hasta "Bana ne kardeşim senin yoğunluğundan, benim oksijene ihtiyacım var!" demez mi? Hastanın ihtiyacı olan şey, doktorun yoğunluğuna göre, elinden geldiği kadar oksijen soluklanmak değil, bizzat ve en önce oksijen teneffüs etmektir. Çocuk için de durum bundan farklı değildir. Baba çocuğunun yanında bulunduğu dakikalarda hiçbir şey yapmasa da, oksijen çadırındaki hastanın oksijen soluduğu gibi, çocuk da babanın yanında bulunduğu dakikalarda güven ve huzur soluklanır. Çünkü Allah, babaları, çocuklarına huzur hissi verecek kabiliyette yaratmıştır."

BABASIZ ÇOCUKLARDA AYNI DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI GÖRÜLÜYOR

"Günlük işlerin telaşı işte, çocuklarla yeterince ilgilenemiyoruz" bahanesine sığınan babaların çocuklarında genelde aynı davranış sapmalarına rastlandığını kaydeden Pedagog Güneş, "Babasız (babası olduğu halde babasız) büyüyen çocuklar genelde bir istikamet tutturmakta zorluk çekiyorlar. Güçsüz ve dirayetsiz oluyorlar. Aldıkları bir kararı, kırk kez gözden geçiriyor, başarısızlık karşısında hemen hayal kırıklığına uğruyorlar. Sözlerine genelde güven olmuyor. Bir gün şöyle, bir gün böyle görünüyorlar" dedi.

Özellikle kız çocuklarına babalık yapmakla görevli babaların çok dikkatli olması gerektiğini ifade eden Güneş "Kızlarınızı 'iş güç işte' diyerek ihmal etmeyiniz. Çünkü, bir kız çocuğunun babadan alacağı hisler çok özeldir. Kız çocuğu kendi zayıf yanlarının en büyük destekçisi olarak babayı gördüğü için, baba, kız çocukları açısından çok önemlidir. Örneğin, bir babanın kızının saçını okşaması, onu kucağına yatırması ve saçlarını taramasıyla ona verdiği pozitif enerjiyi, çocuk başka hiçbir yerden alamaz… Babasının yanında olduğunu hissettiği anlardaki huzurun boyutu hiçbir şey ile ölçülemez. Baba yokluğu ile büyüyen kız çocuklarında görülen en yaygın davranış bozukluğu, "sığınma ihtiyacı"ndaki doyumsuzluk ve iç dünyadaki huzursuzluk, hırçınlıktır" diye konuştu.

Pedagog Adem Güneş
__________________
Ya çaresizsiniz, yada çare sizsiniz.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
Megan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.10, 11:57   #2
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,270
Ettiği Teşekkür: 36381
Aldığı Teşekkür: 38297
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: "Arkadaş Tarzı Babalar Değil, Baba Gibi Babalar Gerekli"

Aradaki çizgiyi koruyabildiği sürece bence her iki şekilde yaklaşım çocuğa daha fazla güven verir.

Babanın çocuk üzerinde oluşturduğu otorite ve korku belli bir yere kadar çocuğun ileriki yaşamı için etkili olabilir ama arkadaş gibi yaklaşımla baba ile çocuk arasında oluşan bağ da güveni bir o kadar tetikler.

Kendi adıma konuşayım...

Babam ile bu zamana kadar hep arkadaş gibi oldu ilişkimiz. Hayatta yaşadığım iyi veya kötü herşeyi bilir kendisi. Bu onun bana olan güvenini gösterdiği için bende ondan hiç birşeyimi saklamam. Ama bir hata yaptığımda veya başım sıkıştığında "baba" gibi davranacağını, yeri geldiğinde beni azarlayacağını bildiğim için de her zaman bir çekinme, bir baba korkusu var içimde.

O, bu iki karakteri bana yansıtırken o kadar dengeli ki... Bence olması gereken de budur.

Sadece arkadaş gibi davranarak ilişkiyi laçkalaştırmak veya sadece baba gibi davranarak çocukla araya bi sınır çizmek ve çocuğu kendinden uzaklaştırmak iyi değil bence...
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.10, 13:45   #3
Pitsy
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Pitsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 175
Mesajlar: 2,372
Ettiği Teşekkür: 11020
Aldığı Teşekkür: 10447
Rep Derecesi : Pitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: "Arkadaş Tarzı Babalar Değil, Baba Gibi Babalar Gerekli"

haklısın smy benim babamda rahmetlik tam tersine bir kez bile sormamıştır derdin sıkıntın varmı diye eline geçen her fırsattada döverdi zaten benim babamla aramda ne arkadaşça nede baba kız ilişkisi olmuştur öylesine bir şeydi işte.
Pitsy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 04.01.10, 13:49   #4
Smashmouth
Süper Üye

Smashmouth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 40
Konular: 79
Mesajlar: 2,213
Ettiği Teşekkür: 5922
Aldığı Teşekkür: 6062
Rep Derecesi : Smashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: "Arkadaş Tarzı Babalar Değil, Baba Gibi Babalar Gerekli"

Bakalım biz nasıl olcaz şimdilik arkadaşız
__________________
"Canın aşk yoluna vermeyen aşık mıdır?
Cehdeyleyüp ol dosta ermeyen aşık mıdır?
Dost sevgisin gönülde, can ile berkitmeyen
Tul-i emel defterin dürmeyen aşık mıdır?"
Yunus Emre
Smashmouth isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kimse Şah Değil Padişah Değil!...| Tokma Redwine Diğer Köşe Yazıları 1 27.03.15 20:11
Nasıl Yazacağım? SuLTaN Türkçe'miz 39 19.03.15 12:17
Damar Tıkayan Kolesterol Değil, Şeker! Süperman Sağlığımız İçin Püf Noktaları 1 03.06.14 14:41
Anne ve Babalar için Kitapçık -Bilgileriniz Ne Kadar? Kartal Uyuşturucu Maddeler ile Mücadele 0 18.02.09 02:29
Saçmalamak, İsabetli Karara Engel Değil oneyouu Sosyal Bilimler 0 29.01.09 04:52


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.