Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 28.08.10, 00:59   #1
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,289
Ettiği Teşekkür: 36502
Aldığı Teşekkür: 38416
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart İstanbul'un Su Altı Yaşamı Projesi | Alptekin Baloğlu

Alptekin Baloğlu Kimdir?

1966 yılında Bursa'da doğan Alptekin Baloğlu, mimarlık eğitimi almış ve basım sektöründe çalışmaktadır. 1994 yılından beri sualtında fotoğraf çekmektedir.
Uluslararası ve ulusal yarışmalarda 47 ödülü bulunmaktadır. 2005 yılında İspanya'da yapılan ve Türkiye'nin ilk kez katıldığı “10. Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasında” 25 ülkeden 50 fotoğrafçının arasından, balık kategorisinde Altın madalya alarak Dünya Şampiyonu olmuştur.

Baloğlu'nun 1999 yılında yayınladığı "Sualtından Yansımalar" adındaki ilk kitabı, sualtı yaşamının fotoğraflarla tanıtıldığı ilk Türkçe kitaptır.

2003 yılında yayınladığı “Sualtının Yıldızları” adındaki kitabı ile Fransa'da yapılan 30. Dünya Sualtı Görüntüleme Festivali'nde “Dünyanın En İyi Sualtı Kitabı” ödülünü kazanarak bir ilki daha gerçekleştirmiştir. Aynı yıl, Malezya'da yapılan “Celebrate the Sea” Festivali'nde de “Denizlerin En İyi Kitabı” ödülünü de almıştır.


2006 yılında, yıllardır üzerinde çalıştığı “İstanbul'un Sualtı Yaşamı” adındaki projesini hayata geçirdi. İki kıtayı birleştiren İstanbul'un gizemli sualtı yaşamını ilk kez belgeledi ve milyonlarca kişi ile paylaştı. İstanbul'un Sualtı Yaşamı projesi, Taksim Meydanında bir ay açık kalan bir açık hava sergisi, 224 sayfalık bir kitap ve 80 dakikalık bir belgesel filmden oluşan çok kapsamlı bir çalışma olarak, çevre koruma bilincini arttıran bir proje olarak büyük ilgi gördü.

2006 yılında “Deniz'de 24 Saat” adındaki proje ile Bodrum Küçük Resifinin 24 saatini sualtında belgelemiş ve bu fotoğraflardan oluşan farklı bir sergi ile izleyicilerin dikkatini sualtına çekmiştir. Gece dalışında çekilen fotoğrafları sergi alanında kurulan karanlık bir çadır içinde sergilemiş ve izleyicilere verdiği fenerler ile gece dalışında kendi gördüğü gibi izlemelerini sağlamıştır.
Açtığı tüm sergilerde ve kitaplarda özel gözlüğü ile bakıldığında üç boyutlu görülen 3-D fotoğraflar kullanmış ve bu konuda da dünyada bir ilki gerçekleştirmiştir.

Alptekin Baloğlu, İstanbul, Berlin, Moskova, Barselona, Brüksel, Antibes ve Paris olmak üzere 11 kişisel sergi açarak sualtı dünyasını tanıtmaya çalışmıştır.

Alptekin Baloğlu, Avustralya, Papua Yeni Gine, Malezya, Tayland, Burma, Sudan, Mısır, Maldivler, Belize, Galapagos Adaları, Endonezya, Filipinler, Fransa, İspanya ve Türkiye'de 80.000 in üzerinde sualtı fotoğrafı çekmiştir.


"İstanbul'un Sualtı Yaşamı" Projesi


İstanbul’un Sualtı Yaşamı projesi 16 Mayıs – 4 Haziran tarihleri arasında, İstanbul Boğazı ve Adalar bölgesinde çekilen sualtı fotoğraf ve video görüntülerinden oluşan bir projedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ tarafından yaptırılan bu proje; kitap, açık hava sergisi ve belgesel film olarak İstanbul’un sualtı yaşamının tanıtılması ile ilgili bir belge olması açısından ilktir.

Alptekin Baloğlu, bu projeyi yapma nedenlerini şöyle açıklıyor;
“Bu projeyi yapılmasını gerektiren o kadar çok soru vardı ki, bunlara kayıtsız kalmak imkânsız idi.

Dünyada eşi benzeri olmayan bu şehrin insanları, etraflarını çevreleyen denizlerinin altında yaşayan güzelliklerden haberdar mı? Marmara Denizi’nde sualtında yaşam devam ediyor mu?


Yapılan çevre temizlik çalışmaları sonuç veriyor mu, yoksa her şey için çok mu geç kalındı?


Çocuklarımıza mavi bir deniz mi yoksa kurak bir çöl mü bırakacağız?Haliç temizleniyor, gözle görülür bu temizlenmede sualtı canlıları da aynı düşüncede mi?

Karadeniz’e kapı olan İstanbul Boğazı kalkandan lüfere kadar balıkların geçiş ve büyüme noktaları olmaya devam edebilecek mi?Yıllar önce koku ve mikroptan geçilmeyen denizlerimizi hayata geri döndürebilmek ve koruyabilmek için birçok yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor, artık nefes almaya başlayan bu suların korunmasına şehrin gerçek sahiplerini yani halkımızı ortak etmeliyiz. Nasıl mı? Bir şeyi koruyabilmek önce onu iyice tanımaktan geçer. İnsan eğer tanır ve özelliklerini öğrenirse onu sever ve sevdiği şeyden mahrum kalmamak için de koruma çabası içine girer.


İşte bu nedenle, Asya ve Avrupa’nın ortak sualtı yaşamının yani dünya şehri İstanbul’un sualtı yaşamının tanıtılması için “İstanbul’un Sualtı Yaşamı” görüntüleme çalışmaları yapıldı".


Alptekin Baloğlu ve ekibi, Mayıs ayında İstanbul’un 20 farklı noktasında dalış yaptı. 15 gün süren araştırma ve görüntüleme dalışlarında 3060 sualtı fotoğrafı, 4100 kara fotoğrafı, 25 saat video görüntüsü çekildi ve ilk kez İstanbul’un sualtı yaşamı belgelenmiş oldu.


Ortaya çıkan bilgi ve belgelerden olaşan açık hava sergisi, 20 gün boyunca Taksim meydanında İstanbullular ile buluştu. 224 sayfalık bir kitap ve 80 dakikalık bir belgesel film hazırlandı.

İçerisinde üç boyutlu fotoğraflarında bulunduğu bu çalışmalara İstanbulluların gösterdiği ilgi çok büyüktü. Her gün gördükleri İstanbul Boğazı’nın altında bu kadar renkli ve çeşitli sualtı canlılarının olacağını tahmin bile edemeyenler, gördükleri fotoğraflardan sonra çok etkilenmişler ve onların korunması için yapılan çalışmalara ortak olmayı öğrenmişlerdi.Anadolu Feneri, Ortaköy, Bebek, Çengelköy gibi İstanbul Boğazı’nda yapılan her dalışta karşılaşılmış olan denizatları en çok ilgi gören balıklardı. İstanbul’un sualtı yaşamına bir sembol olabilecek kadar çok görülmüş olan ve nesli tükenme tehlikesinde bulunan, koruma altına alınmış denizatlarının Boğaziçi’nde varlığı çok sevindiriciydi.

İki hafta içinde görüntülenen canlılardan kalkan balığı, dil balığı, tekir, izmarit, mezgit, istavrit, gümüş, iskorpit, gelincik gibi ticari balıklar Boğaz'da yaşamın hala devam ettiğini gösteriyordu. Sürü balıklar ile beslenen yunusların bolluğu ise bu sürülerin yoğunluğunu gösteriyordu.Haliç gibi, on yıl önce kokudan yanına yaklaşılamayan bir bölgede ilk kez görüntülenen deniztavşanı önemli bir belge niteliğindeydi. Çiftleşen yengeçlerin bolluğu ve denizden alınan örneklerde bolca görülen yengeç larvaları, Haliç’te yaşam zincirinin devam ettiğinin göstergesiydi. Bu tür besinlerle beslenen istavrit gibi sürü balıkların tekrar Haliç’e girmesinin nedeni de bu yaşam ve besin zincirinin başlamış olmasıydı.


Tropik denizlerde görmeye alıştığımız renkli yumuşak mercanların Adalar bölgesinde görüntülenmesi kadar, nesli tükenmeye yüz tutan ıstakozların da hala var olduğunu belgelemek de heyecan vericiydi. Sadece balıklar değil, deniztavşanları, anemonlar, süngerler, örümcek yengeçleri, keşiş yengeçleri, şakayıklar, tekeler gibi diğer sualtı canlılarının da belgelenmiş olması tür çeşitliliği açısından önemliydi.


Alptekin Baloğlu tarafından İstanbul’da yapılan ilk sualtı belgeleme çalışması sonrası ortaya çıkan “İstanbul’un Sualtı Yaşamı” adlı kitap, farklı bir özelliğe de sahip. Özel hazırlanan gözlük ile bakıldığında, üç boyutlu görülen sualtı fotoğrafları sayesinde dalış yapmasanız bile bu güzel sualtı canlılarını gerçekmiş gibi yanı başınızda hissedeceksiniz.


__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.10, 01:05   #2
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1562
Mesajlar: 13,728
Ettiği Teşekkür: 37074
Aldığı Teşekkür: 55075
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Acimasiz
Standart Cevap: İstanbul'un Su Altı Yaşamı Projesi | Alptekin Baloğlu

Bu resimlerin kime ait olduğunu hep merak etmişimdir..Etkileyici gerçekten..
Sayende öğrenmiş oldum canım...

Aslında fotoğrafçılıktan anlasam, bende dalış yaptığım yerleri çekmek isterdim...
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.10, 01:15   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,142
Ettiği Teşekkür: 167470
Aldığı Teşekkür: 186559
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: İstanbul'un Su Altı Yaşamı Projesi | Alptekin Baloğlu

Ellerine sağlık teşekkürler Smyrna...

Yazıya çabuk çabuk göz attımda fotoğraflara tekrar tekrar baktım... Birkaçı hariç çok güzeller...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.10, 01:22   #4
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,289
Ettiği Teşekkür: 36502
Aldığı Teşekkür: 38416
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: İstanbul'un Su Altı Yaşamı Projesi | Alptekin Baloğlu

Fotoğrafçı bunları 10.5 mm Balık gözü objektifi ile yani bir balığın gözünden görülebilen şekilde, makinesinin yarısını su içerisinde yarısını dışında tutarak çekmiş. Bende en çok bunu beğendim;


__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.10, 01:40   #5
Üye

€zgÎ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2010
Yaş: 31
Konular: 2
Mesajlar: 104
Ettiği Teşekkür: 96
Aldığı Teşekkür: 261
Rep Derecesi : €zgÎ Karimasını arttırmak için doğru yerde€zgÎ Karimasını arttırmak için doğru yerde€zgÎ Karimasını arttırmak için doğru yerde€zgÎ Karimasını arttırmak için doğru yerde€zgÎ Karimasını arttırmak için doğru yerde€zgÎ Karimasını arttırmak için doğru yerde€zgÎ Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İstanbul'un Su Altı Yaşamı Projesi | Alptekin Baloğlu

Fotoğraflar harika ve müzikte çok güzel uyum sağlamış..Ellerine sağlık..

Bende böyle fotoğraflar çekmek istiyorum kıskandım çekeni

__________________
€zgÎ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz €zgÎ'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.10, 02:04   #6
Müdavim

Lilium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 33
Konular: 376
Mesajlar: 3,617
Ettiği Teşekkür: 8592
Aldığı Teşekkür: 17627
Rep Derecesi : Lilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İstanbul'un Su Altı Yaşamı Projesi | Alptekin Baloğlu

Ya resimlere bakmaktan alamıyor insan kendini, çok güzeller...

Ben de böyle güzel fotoğraflar çekebilmeyi isterdim, fotoğrafçılığa ilgim var...

Teşekkürler Smyrna...
__________________
Lilium isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Lilium'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.10, 04:35   #7
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,891
Ettiği Teşekkür: 12933
Aldığı Teşekkür: 14323
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: İstanbul'un Su Altı Yaşamı Projesi | Alptekin Baloğlu

Harika bir başarı, 44 yaşına neler sığdırmış adam bizde bişe yaptığımızı zannediyoruz ...

Dolu dolu bir yaşam ve başarılar; tüm yazılanları satır satır okudum ve bir Türk olarak gurur duydum Alptekin Baloğluyla

Hele İstanbul Boğazında ki su altı yaşam projesinin sebeplerini anlattığı bölüme bayıldım çok duyarlı yaklaşımlar ...

Zaten resimler........ süper süper süperr

Araştırıp proje kapsamında çekilen su altındaki resimleride bulmak lazım ...

Teşekkürler Smyrna harika bir paylaşım olmuş canım...
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.10, 04:48   #8
Uzman Üye

Umutgüneşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 226
Mesajlar: 1,109
Ettiği Teşekkür: 3437
Aldığı Teşekkür: 3346
Rep Derecesi : Umutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzelUmutgüneşi gerçekten güzel
Ruh Halim: Mutlu
Standart Cevap: İstanbul'un Su Altı Yaşamı Projesi | Alptekin Baloğlu

Ben bu fotoğrafları daha öncede görmüştüm ve şuandaolduğu gibi hayran kalmıştım..
Bian insan kendisini orada oluvercek gibi sanıyor...Hele büyük ekranda baktığı zaman harika tadından doyulmuyr
__________________
UMUT GÜNEŞİ
bir anlamı olmalı her sabah doğan güneşin, yağan yağmurun, açan çiçeğin...
Uçan kuşun, kelebeğin...
Yüzde beliren bir tebessümün...
yanaktan süzülen damla damla gözyaşının...
Ne çok neden var yaşamak için yorulmamalı yaşanmış acılara direnmeli! yağan yağmur gibi düşsede acılar yüreğine bir bir..
bir gülümseme ile dağıt hüzün bulutlarını!
tıpkı doğan güneşlerin doğayı yeşerttiği gibi... yeşertip umutları filizlenmeli yaşam sevinci!ne yeminler bozdum.....
Umutgüneşi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Umutgüneşi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.08.10, 15:04   #9
Gerçek Üye

Megan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 264
Mesajlar: 931
Ettiği Teşekkür: 672
Aldığı Teşekkür: 3128
Rep Derecesi : Megan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İstanbul'un Su Altı Yaşamı Projesi | Alptekin Baloğlu

Paylaşım için çok teşekkurler ,hepside çok guzel fotograflar .
__________________
Ya çaresizsiniz, yada çare sizsiniz.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
Megan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Megan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alptekin, baloğlu, istanbulun


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.