Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Saç, Cilt ve Vücut Bakımı (http://www.forumgercek.com/sac-cilt-ve-vucut-bakimi/)
-   -   Parfümün Sırları (http://www.forumgercek.com/sac-cilt-ve-vucut-bakimi/41484-parfumun-sirlari.html)

ReaL 26.01.09 01:36

Parfümün Sırları
 
Parfümün Sırları


Bir parfum kokusu duyduğunuzda aklınızdan ilk geçen, o parfümün markası mıdır, o kokuyu kullandığını bildiğiniz kişi mi? Araştırmalara göre insanların birbirleriyle olan ilşkilerinde, özellikle özel ilişkilerde, farkında olunsa da olunmasa da içgüdüsel olarak ön plandaki duyu koku. Ortada bir neden yokkeb bir insandan neden hoşlandığınızı ya da hoşlanmadığınızı hiç düşündünüz mü?

İlişkilerimizde bu kadar önemli rol oynayan kokuyla ilgili söylenecek çok şey var. Öncelikle hepimizin kendimize özgü bir kokusu olduğunu söyleyelim, bu kokuyu genellikle kendimiz bilmeyiz. Banyo yapmak, dişleri fırçalamak ve deodorant kullanmak gibi genel hijyen koşullarını uygulamaktan ayrı olarak, bir insanın parfüm kullanması için bir çok neden vardır:

 • - Kutlama yapmak için
 • - Bir mevsime yada zamana özel kokmak için...
 • - Duygularınn aynası olarak...
 • - Yapılan bir aktiviteye uygun olduğu için...
 • - Görünen imajı kuvvetlendirmek, ya da arzu edilen şekilde imaj yaratmak için...
 • - Hayal gücünü geliştirmek için...
 • - Duyuları harekete geçirmek için...
 • - Dikkat çekmek için...
 • - Tutkuyu uyandırmak için...
 • - Hiç bir nedeni yokken...


Parfüm ne ile yapılır?

Parfüm, %78 ile %95 oranında etil alkolden ve temel yağlardan yapılır. En pahalı parfümlerde aromatik yağ oranı yaklaşık %22'dir. Eau de Parfum, %15 ile %22 oranında aromatik yağ içerir. Eau de Toilette'te ise bu oran %8 ile %15 arasındadır. Eau de Cologne sadece %4 oranında aromatik yağ içerir. Kokuya karşı aşırı hasssasiyeti olanların ise içinde %1 ile %3 arasında aromatik yağ bulunan Eau Fraiche kullanmaları önerilir. Aromatik yağ oranı attıkça kokunun kalıcılık oranı da artar, bu yüzden Eau de Parfum daha çok tercih edilir.


Belli başlı koku çeşitleri:

Çiçek kokuları , oryantal kokular (baharatlı doğu kokuları), yosun ve meyve kokuları. Bu kokuların içinde çoğunlukla kullanılan esanslar da şunlardır: Anason, defne yaprağı, bergamut, okaliptüs, sardunya, yasemin, lavanta, limon, leylak, zambak, vadi zambağı, manolya, yosun, portakal, çam, ahududu, gül, adaçayı, sandal ağacı, vanilya, menekşe ve ylang-ylang.


Parfüm kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:
 • Parfümü vücudunuzun nabız noktalarına sürmelisiniz, örneğin; dirseklerin iç bölümü, boynunuzun arkası, bilekler, dizlerinizin aka kısımları...
 • Parfüm sürdüğünüzde bileklerinizi birbirine sürtmeyin...
 • Odanın içine biraz parfüm sıkıp yürüyebilirsiniz, koku daha homojen bir şekilde üzerinize siner...
 • Bir parfümün diğer ürünlerini de kullanın. Örneğin, duş jeliyle yıkandıktan sonra kremini sürüp spreyini sıkabilirsiniz, en son olarak parfümü kullanın. Bu şekilde üzerinizde daha kalıcı bir koku kalır ve kendinizi daha iyi hissedersiniz...
 • Parfümünüzü çok sıcak bri yerde tutmayın ve direk güneş ışığına maruz bırakmayın.
 • Parfümünüzün bozulduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz, çünkü bozulduğunda o çok sevdiğiniz kokuyu adeta tanıyamazsınız, ayrıca bozulan ya da bozulma eğilimi gösteren parfümlerin rengi koyulaşır, aklınızda olsun...
 • Işık geçirmeyen şişede olan parfümler daha uzun süre dayanırlar... parfümünüz için metal bir kutu yaptırabilirsiniz...
 • Bir parfümün üzerinizde nasıl durduğunu sıktıktan en az bir saat sonrasına kadar anlayamazsınız. Bu yüzden parfüm alırken acele karar vermeyin...
 • Astım hastaları ve kimyasal maddelere aşırı duyarlılığı olan insanlarda (10'da bir görülür) parfümler başağrısı, mide bulantısı, kaşıntı gibi zararlı etkiler yapabilirler. Bu yüzden herkesin bir alerji testi yaptırması sadece parfüm seçimi için değil kullandığı her ürünü doğru seçmesi için gereklidir.
 • Duş almadan kullanılan parfüm hiç istemediğiniz sonuçlar doğurabilir; örneğin spor yaptıktan sonra ter kokusunu kamufle etmek için parfüm kullandığınızda neden kimsenin yanınıza gelmediğini düşünün...
 • Belirli bir parfüm onu kullananların hepsinde ayrı ayrı kokabilir. Bir kadında oldukça seksi duran bir parfüm ötekinde ucuz bir kolonya gibi kokabilir. Vücut kimyasıyla parfümün uyuşması çok önemlidir... Mümkünse bir parfümü satın almadan önce onun tester'ını edinin ve bir süre deneyin... Ayrıca teninizde birgün güzel kokmayan parfüm öteki gün gayet iyi durabilir; kadınların vücut kimyası günden güne değişebilir.
 • Tek bir parfüm kullanmak gibi bir zorunluluk yoktur; hergün aynı giysilerimizi giymiyoruz öyle değil mi? Bizim önerimiz, özel günler için çok özel bir koku ve sıradan günler için daha ucuz ve fresh bir koku bulundurmanız. Kokular için özel bir zaman, yer ve bir neden vardır...
 • Unutmayın, nasıl kokuyorsanız akıllarda öyle kalırsınız...


Parfüm nasıl seçilmeli?
 • Kullanacağınız zamana ve mekana elverişli parfüm alın...
 • Aynı anda en fazla 3 koku deneyin. Daha fazla denerseniz burnunuz farkı algılama kapasitesini kaybedecektir. Yanılıp sonradan beğenmeyeceğiniz bir kokuyu satın alabilirsiniz...
 • Parfüm hakkında şişeden koklayarak karar vermeyin. Parfümün kokusu vücut kimyanızla temas edince ortaya çıkar. Bileğinizin içine küçük bir miktar sürün ve bir süre bekledikten sonra koklayın...
 • Parfüm satın almadan önce kokunun oturması için en az 10 dakika bekleyin. Bu sürede alkol buharlaşacak, parfümün vücudunuzun kimyasıyla uyumu tamamlanacak ve gerçek kokusu ve etkisi ortaya çıkacaktır...
 • Başkasında beğendiğiniz bir parfümü vücudunuzda denemeden alma yanılgısına düşmeyin.. Her insanın ten kimyası farklıdır...
 • Koku duyunuz günün ilerleyen saatlerinde keskinleşir.. Parfüm almak için akşam üstlerini tercih edin...
 • Seçim yaparken kendi vücut kokunuzu tamamlayan kokuları tercih edin...
 • Yıl boyu tek kokuya bağımlı kalmayın: ısı farkları kokuların yoğunluğunu etkileyebilir...

http://www.forumgercek.com/forum/Smi...ault/zzzs6.gif

ReaL 06.01.10 19:10

Cevap: Parfümün Sırları
 
Alıntı:

Unutmayın, nasıl kokuyorsanız akıllarda öyle kalırsınız...
:zzpleas:

Parfümsüz hayat düşünemiyorum? :zgd:

Cryasis 06.01.10 19:25

Cevap: Parfümün Sırları
 
Bende:) Teşekkürler Real.

**EMEL** 06.01.10 20:11

Cevap: Parfümün Sırları
 
Çok ayrıntılı açıklayıcı olmuş teşekkürler ReaL:zgd:

OkyanusunKalbi 06.01.10 20:45

Cevap: Parfümün Sırları
 
Daha çok şekerli kokuları tercih ediyorum.Fantasy favori parfümüm harika kokusu var...:minerva:

**EMEL** 25.01.10 19:51

Cevap: Parfümün Sırları
 

http://img685.imageshack.us/img685/9...tankhamun1.jpg
Alabaster Şişe


Yunan mitolojisinde Afrodit olarak bilinen Tanrıça Venüs'ün, antik kaynaklarda yurdu Kıbrıs olarak geçer. Ada'da çalışmalar yapan arkeologlar, dünyanın en eski parfüm fabrikasını bulduklarını açıkladılar. 4000 yıllık oldukları belirlenen parfüm özleri ve parfümü saklamak için kullanılan yaklaşık 60 adet eşya, bugün Roma kentinde bulunan Capitoline Müzesi'nde sergilenmekte. Alabaster şişelerde sergilenen parfümler; zeytinyağı, çam, defne ağacı, bergamot, maydanoz ve acı badem özlerinden yapılmış.


Ulusal Araştırma Konseyi'nde görevli olan arkeolog Maria Rosa Belgiorno, kazı çalışmaları sırasında gün ışığına çıkarttıkları yapının boyutlarından yola çıkarak, burada üretilen parfümlerin endüstriyel boyutta olabileceğini dolayısıyla antik dönemde büyük bir parfüm piyasasının mevcut olduğunu belirtti.


http://img707.imageshack.us/img707/9...ciperfumes.jpg


Güzel kokumayı herkes çok sever. bunun için de kozmetiğin nimetlerinde kadın erkek herkes faydalanır. Kozmetik sanayi sadece kadınlara değil erkeklerede güzel hizmetler sunan bir sektör. Özel günlerde de en çok alınan hediyelerin başında gelir parfüm. Peki parfüm sistemini yakından tanımaya ne dersiniz ?
Parfümler kokularını yaymak için sıcaklık, hareket gibi faktörlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle parfüm sürmek açısından vücudun bazı bölgeleri ayrıcalıklıdır.
Sıcak ve nemli noktalar :Koltuk altları, göğüs araları, ense, kulak arkaları ve göbek .
Kanın fazla pompalandığı noktalar : Bilek içleri, şakaklar ve boyun. Hareketli noktalar. Dirsekler ve diz içleri.
Saç Saçınızı parfümlemek istiyorsanız, öncelikle temiz olmalarına dikkat edin. Kokuların birbirine karışmaması için şampuanınızı kokusuz olanlar arasından seçin. Saçlarınız kısa ise saç diplerinize, uzun ise uçlarına sıkmanız yeterli olacaktır.
Minik bir püf noktası söyleyelim size. eğer saçlarınıza parfüm sıkmaktan hoşlanıyorsanız Saçınızı fırçalamadan önce fırçanıza biraz parfüm sıkın. Giysiler Parfümler pamuklu, yünlü gibi doğal lifle dokunmuş kumaşlarda çok kalıcıdır ve rahat yayılır. Sentetik kumaşlarda yayılımı ve kalıcılığı azdır. Parfümün en kalıcı olduğu dokular ise kürkler ve muslin kumaştan yapılmış eşarplardır.Giyisilerinizi parfümlemenin püf noktaları :

-Parfümünüzü ceket ve mantoların astarlarına, etek ve elbiselerin etek baskı yerlerine sıkın.

- Giysilerinize kullandığınız farfüm hep aynı olsun ki farklı kokular karışıp kötü bir koku ortaya çıkarmasın. Üst - Parfümü ipek giysilerinizin üzerine sıkmayın ki leke kalmasın giysilerinizde.

- Eğer parfümünüzü sık sık değiştiriyorsanız kıyafetlerinizi parfümlemyin sadece teninize parfüm kullanın. Koku zaten giysilerinize de sinecektir.

- Mücevher ve özellikle incilerinizin yakınında parfüm kullanmayın. Parfümlerdeki alkol mücevherlerin parlaklığını yok eder ve incileri sarartabilir.

- Giysi dolabınızı parfümlemeyi unutmayın.

-İç çamaşırlarınızın bulunduğu dolap veya çekmeceye parfümünüzle nemlendirdiğiniz yünlü bir kumaş parçası koyun.


KOKU GRUPLARI

Meyve Kokuları : Taze ve hafif kokulardır. Temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeğidir. Bunlara genellikle çiçek ve şipre kokuları eşlik eder.
Şipre : Kuvvetli esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler. Olgun bayanların tercih ettiği kokulardır. Bergamot,misk,yasemin,gül,ağaç kokularıdır.


Oryantal Kokular : Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımıdır. Temel notaları misk, vanilya, amber, değerli ağaçlardır. Bunlara genellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.


Doğal Kokular : Çimen kokulu parmaklarla ya da sümbülün tazelik notasıyla ovuluyormuş hissi verir. Doğallığı ağaçsı kokuyu yakalarsınız.


Çiçek Kokuları : Çiçek kokuları ile beraber oryantal kokunun etkisini arttırır.


Aldehit: Zarif ve hissedilir bir yumuşaklıkla romantik bir his arasında hoş bir duygu verir.KENDİ PARFÜMÜNÜZÜ KENDİNİZ YAPIN

Parfüm yapımı o kadar da zor bi şey değilmiş. Parfümler malum pahalı ürünler . Akşam gazetesi yazarı Serpil Çevik kendi kendinize yapabileceğiniz parfüm tarifleri yayınlamış . Ben de nette gezerken rastladığım bu bilgiyi sizlere iletmek istedim.


Malzemeler : - Misk - Taze çiçek yada çiçekli ağaç dalı (Elma, limon, portakal, iğde çiçeği, gül, orkide, nilüfer, sandal ağacı, zambak, leylak, yasemin, sümbül, gardenya, hanımeli .... Beğendiğiniz çiçekleri toplayarak dilediğiniz parfümü yaratabilirsiniz.) - Taze çam kozalağı - Bitki yada ağaç kabuklarından elde edilmiş yağlar - 2 fincan saf su, - Bir küçük şişe saf alkol


Yapılışı: Çiçekleri düz bir tahta üzerine yerleştirip, bıçak yardımıyla inceik kıyın. Ardından bir kaba alıp yapraklar sıvı bir hal alıncaya kadar ezin. Aynı işlemi taze çam kozalağı için de yapın. Şimdi sırada özel işlem var. Misk, bitki yada ağaç kabuklarından elde edilmiş yağları hazırladığınız karışıma azar azar dökün. Su ve alkolü de ekleyip, hazırladığınız parfümü sıcak ve kapalı bir ortama koyun. Yaklaşık altı hafta boyunca şişenin ağzını açmayın.
Parfüm yaparken sevdiğiniz parfümlerin içeriğini inceleyip yakın bir koku elde etmeniz mümkündür. Örneğin; Amarige parfümü - Portakal çiçeği, gül ağacı, menekşe yaprağı, gardenya, mimoza, ylang ylang, dağ selvisi, misk, ak amber, vanilya kokularını içeriyor. Koku tercihimiz karakter ve ruh halimizi yansıtır. Tabii çok da abartmamak lazım, yoksa iş tasarruf yapmaktan çıkar ve maliyet daha da çok yükselir.denise 25.01.10 20:41

Cevap: Parfümün Sırları
 
Parfumde en onemli unsur, Oz degeridir. Oz degeri yukseldikce, parfumun icindeki gercek kalici koku orani artar.

Bu yuzden cok kucuk siselerdeki(tanitim amacli) parfumler daha kalici iken, buyuk siselerdeki parfumler daha cabuk ucar.

Minerva 25.01.10 22:16

Cevap: Parfümün Sırları
 
Bilgilendirme için teşekkürler

Bugün edindiğim bilgilerin üzerine ilave hatırlatma oldu.

Fransız bir arkdaşımla parfümü onlar buldu diye ne kadar pis insanlar oldukları üzerine dalga geçerken kendisinden aldığım bilgileri sizinlede paylaşmak istiyorum...

Uzun yıllar önce Fransa da veba salgını başlamış ve bu salgın insanlara banyo yaptıkça bulaştığı için Kral halka banyo yapma yasağı getirmiş. Sadece Kral banyo yapıyormuş oda yılda birkere.Halk kesinlikle su ile temas ettirilmiyormuş.

Sonraları kötü kokmaya başladıkları için kokulu mendiller üretilmeye başlamış kendilerini silmek için. Sonraları parfüm keşfedilmiş bu kötü kokudan dolayı.

Yani bizim padişahlarımızda hamamlar yüzyıllar öncesinde gündemdeyken Fransada banyo yapmama sonucu parfüme ihtiyaç duyulmuş.

Sevda 18.11.18 01:03

Cevap: Parfümün Sırları
 
Alıntı:

bir insanın parfüm kullanması için bir çok neden vardır
Alıntı:

Hiç bir nedeni yokken...
Birçok nedenin yanında hiçbir nedeni yokken de kullanabilirim, parfüm hastasıyım. Parfümün harika kokusunu kendimin duyması bile yeter bana. :oynkiz:

Kendi kendime parfümün çok güzel adı ne diye sormuyorum tabi, şizofren değilim. :crazy:

Teşekkürler ReaL.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 00:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker