Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Saç, Cilt ve Vücut Bakımı (http://www.forumgercek.com/sac-cilt-ve-vucut-bakimi/)
-   -   Erkeklerde Cilt Bakımı (http://www.forumgercek.com/sac-cilt-ve-vucut-bakimi/99689-erkeklerde-cilt-bakimi.html)

Canan 01.07.13 23:40

Erkeklerde Cilt Bakımı
 Bakım yapmanın kadınlara özgü olduğunu düşünmeyin, artık erkekler de bakım yapıyor. Tıraş sonrası tahriş olan ciltler, yorgun yüzler, siyah noktalar bakımı ihtiyaç haline getiriyor. Bakım bir terapidir. Erkeklerin cildi kadınların cildine oranla daha kalın ve dayanıklıdır ancak, erkek cildinin sakal ve tıraş yüzünden yıpranması sebebi ile bakım yapılması gerekir. Günlük tıraşta yaralanma ve enfeksiyon problemleri ile karşı karşıya olan erkek cildi, kadın cildine oranla daha çok özen ister. Erkek ciltleri de kendi aralarında bireysel farklılıklar gösterir.

Sakal tıraşı aynı zamanda iyi bir cilt bakımıdır. Özellikle eski usül tıraş köpüğü ve tıraş bıçağı kullanarak tıraş olanlar için, tıraş fırçası ciltte masaj etkisi yaratıyor; dokular canlanıyor, kan dolaşımı hızlanıyor; ayrıca tıraş bıçağının sürtünmesiyle de her gün ciltteki ölü hücreler döküldüğü için (yani peeling yapılarak) cilt yenilenmiş, canlandırılmış oluyor.
İyi seçilmiş bir tıraş sabunu yada yumuşak tıraş köpüğü tıraşın yıpratıcı etkisini ortadan kaldırıyor; cildi yumuşatarak
tahrişleri önlüyor ve cildi rahatlatıyor.

Tıraş, cildi kurutur. Ayrıca bazen kıl dönmesi, iltihaplanma gibi sorunlar ortaya çıkar. Uygun olmayan tıraş köpükleri, tıraş jelleri gibi ürünler de cildi tahriş eder. Bunların çoğunda bol miktarda alkol, mentol, nane, potasyum, sodyum hidroksit, kafur ve benzeri maddeler bulunur. En iyisi hassas ciltler için hazırlanan tıraş köpüğü veya jellerdir. Birçok erkek dezenfektan olması için kolonya ya da alkollü after shave'leri tercih eder. Oysa bunlar cilde zarar vermekten başka bir işe yaramazlar.

Tıraşınızı tamamladıktan sonra yüzünüz fazla kızarıyorsa, bunun nedeni büyük bir ihtimalle
kullandığınız after shave'lerdir. Tümü yüksek oranda parfüm, alkol ve daha birçok tahriş edici madde ile doludurlar. After shave olarak en uygun ürünler, cildi tahriş etmeyen alkolsüz toniklerdir. Tıraş kreminin cilt tipine uygun olması gerekir.

Tıraştan önce sıcak su kullanın. Sıcak su, sakalı yumuşatır ve cilt gözeneklerini açar. Böylece sakallar kolayca kesilir. Tıraştan sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Soğuk su cildin açılan gözeneklerini kapatır, doğal dengesini tekrar bulmasına yardım eder.

Tıraş olma olayının kendisi günlük bir bakımdır. Dolayısıyla tıraş olurken kullanılan tıraş sabunları, losyonlar ve emülsiyon gibi yumuşak ve serinletici ürünlerin kullanımı bir bakım oluşturuyor. Ama kozmetiklerden söz edecek olursak, erkekler ciltlerinin özel yapısı sebebiyle yoğun içerikli, yağlı etkisi olan kremleri ciltleri için uygun olmaz. Bu sebeple erkeklere özel kozmetik ürünleri genellikle serinletici etkisi olan ve yağ duygusu vermeyen jel dokusundaki bakım ürünleridir. Birçok kozmetik markasının erkeklere özel bakım ürünleri var.
Enstitüler de erkeklere özel cilt bakımı programları uyguluyorlar. Bu bakımlarda özellikle yağlı, yorgun ve donuk ciltlerin
canlandırılmasına yönelik derinlemesine cilt temizliği, masaj, maske ile toksinleri sürerek cilde renk getiren, tahrişleri onarıp cildi stresten arındıran rahatlatıcı uygulamalara ağırlık veriliyor.

Öncelikle hijyene daha çok önem verilmelidir. Ergenlik çağındaki erkekler, katıldıkları sportif
faaliyetlerin yoğunluğu yüzünden, yaşıtları olan kızlardan daha fazla terlerler. Terlemenin ardından yüzün mutlaka yıkanması ve akneye karşı dezenfektan uygulanması gerekli. Bazı ilaç firmaları, akne tedavisi ilaçlarında, kızlar ve erkekler için ayrı formüller uyguluyor. Erkeklerin kendileri için hazırlanmış formülleri kullanmaları daha iyi sonuç veriyor. Sakal uzamaya başladığında, kıllar, akne iltihabının artmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden sık sık tıraş olmak gereklidir.

Yüzünüzde ortalama 15,000 kıl bulunur, bu kıllar günde 38 mm uzar. 15 yaşın üzerindeki erkeklerin %90′ı istenmeyen kıllardan kurtulmak için düzenli olarak tıraş olur. Tıraş ortalama 3 dakika sürerken, bir tıraş bıçağı da maksimum 9 kez kullanılır. Bu rakamlar kullanıma ve cilt özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Erkeklerin %70′i ıslak tıraşı tercih eder. Islak ya da kuru tıraş, her ikisi de cildi kurutur. Özellikle ıslak tıraşta, yani tıraş bıçağı ile tıraşta kıl kökleri, foliküller daha çok travmaya maruz kalır. Bunun sonucunda kıl dönmeleri ve ihtilaplar ortaya çıkar. Bu cildi rahatsız eder ve dış etkenlere karşı hassaslaştırır. Bu problemleri doğru bir bakım ile en aza indirmek için her şeyden önce hijyene dikkat edilmesi gerekir. Kullanacağınız ürünlerin çok az alkol içermesine ve tıraş kreminin ya da köpüğünün cilt tipine uygun olmasına dikkatetmek gerekir.

Tıraş bıçağı veya tıraş marinası ile tıraş olmanın cilt açısından pek farkı olmamakla birlikte her iki halde de günlük tıraş cildi gerginleştirir. Ayrıca tıraşta meydana gelebilecek problemleri de göz önünde bulundurarak, tıraşa iyi hazırlanmak gerekir. Nazik bir temizlikten sonra, tıraş bıçağının kolayca kayması için sakalları yumuşatan bir şeye ihtiyaç duyulur. Alkol, yumuşatmayı, kremli köpükse bıçağın kolay kaymasını sağlar. Cildinizin tipine göre tıraş köpüğüne veya tıraş kremine karar verebilirsiniz.

Cildi köpürtmeden önce sıcak su ile durulayın. Sıcak su, sakalı yumuşatır ve cildin gözeneklerinin açılarak sakalların kolayca kesilmesini sağlar. Mümkünse banyodan sonra tıraş olun. Çünkü sakallar iyice yumuşamış olur ve daha iyi sonuç alırsınız.

Sıcak su ile durulanmış cilde, tıraş kremi veya tıraş köpüğünü iyice yayarak masaj yapın. Tıraş köpüğü kullanılıyorsa
ayrıca fırça kullanmak gerekmez. Köpük ıslatılmış avuca sıkılarak yüze yayılır.
1. Tıraş malzeme ve aletlerini hazırlayınız.
2. Tıraş öncesi yüzü kontrol ediniz.
3. Sakalı yumuşatınız. (Sakalı tıraşı hazırlamak)
4. Sakalınızı kesiniz. (Favorilerden başlayınız, boyun ve çeneyi sona bırakınız)
5. Bıyığınızı düzeltiniz.
6. İstenmeyen kılları temizleyiniz.
7. Tıraş sonrası ortaya çıkan sorunları gideriniz.
8. Yüzünüzü yıkayınız.
9. Yüzünüze kompres yapınız .(Yüze buhardan geçmiş havlu uygulayınız)
10. Yüzünüze kozmetik ürünlerle masaj yapınız.


  • Kolay bir tıraş için 3 ya da 2 bıçaklı tıraş makineleri tavsiye edilir. Tıraş sırasında makinenizi sık sık sıcak su ile durulamak bıçaklar arasında köpük ve kesilmiş sakalların birikmesini önler.
  • Çene ve boynun en son sırada tıraş edilmesi gerekir. Böylece su ve köpük, sakalların en sert olduğu bu bölgeleri yumuşatmak için cilt üzerinde daha uzun süre kalır.
  • Sakalların büyüdüğü yöne doğru tıraş olursanız akne ve kıl dönmesi riskini önlersiniz.
  • Tıraş işlemi bittikten sonra cildin soğuk su ile durulanması gerekir. Soğuk su cildin açılan gözeneklerini kapatarak, doğal dengesini tekrar bulmasını sağlar.
  • Yumuşak bir havlu ile hafifçe nemi alınan cilde mutlaka tıraş sonrası bir bakım ürünü sürülmesi gerekir. Elektrikli tıraş makinaları pratik tıraş için ayrı bir seçenektir. Günümüzün tıraş makinaları, çok etkili ve kullanımı kolaydır. En iyi özellikleri de tıraştan sonra yüzü temiz ve pürüzsüz olarak bırakmalarıdır. Tasarımda çeşitlilik göstermesine rağmen, elektrikli tıraş makinalarının sahip olduğu temel bazı özellikler vardır. Hangi modelin size daha uygun olduğunu belirlemek için; esneklik ve kontrol, farklı kesme seçenekleri, voltaj uyumluluğu ve şarj süresi gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Kullandığınız after shave parfüm ve alkol içermemeli. Alkol cildin pul pul dökülmesine ve kurumasına
sebep olabilir. Alkolsüz tonik veya after shave tercih edilmelidir.Kaynak


Basakca 02.07.13 00:02

Cevap: Erkeklerde Cilt Bakımı
 
Erkekler sakal traşı olmayı bile çok büyük iş olarak görüyorlar. Kalkıpta bunları mı yapacaklar?

Hele ki konu da sayılan sakal traşına hazırlık aşamasını görseler, her şeyi bırakıp ıssız bir adaya kaçarlar.

İstisnalara söz yok. Göz altı kremi var.:p


Güzel konu beyler. Okumakta fayda var. Uygulama da ise kat kat fayda vardır. :honks:Teşekkürler Canan.
Cliff Durden 02.07.13 00:14

Cevap: Erkeklerde Cilt Bakımı
 
Kadınlar çıkıp ''erkekler bunları mı yapacak peeh'' gibisinden eleştirmeyi severler..

Ancak asla kendilerine itiraf edemedikleri nokta şudur:

Erkekler bunları yapınca çıldırırsınız.. ''Kesin beni aldatıyor'' düşüncesi tüm benliğinize hakim olur.

Canan 02.07.13 17:03

Cevap: Erkeklerde Cilt Bakımı
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Basakca (Mesaj 619270)
Erkekler sakal traşı olmayı bile çok büyük iş olarak görüyorlar. Kalkıpta bunları mı yapacaklar?

İstisnalara söz yok. Göz altı kremi var.:p


Güzel konu beyler. Okumakta fayda var. Uygulama da ise kat kat fayda vardır. :honks:

Teşekkürler Canan.


Hep kadınlara mı demesinler diye bu konu açıldı; Lakin, gelen giden yok Başakça :honks:
Cliff'e de hak vermemek elde değil hani )))

Hasat 02.07.13 23:17

Cevap: Erkeklerde Cilt Bakımı
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Cliff Durden (Mesaj 619278)
Kadınlar çıkıp ''erkekler bunları mı yapacak peeh'' gibisinden eleştirmeyi severler..

Ancak asla kendilerine itiraf edemedikleri nokta şudur:

Erkekler bunları yapınca çıldırırsınız.. ''Kesin beni aldatıyor'' düşüncesi tüm benliğinize hakim olur.

Hakkaten ya bizde var bu durum adam bakımsızken kızarız habi traş ol bişraz bakımlı olsan ölürmüsün falan ama bakımlıysada kimbilir ne halt ediyor kuruntuları başlar


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker