Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Sağlığımız İçin Püf Noktaları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.09.15, 02:25   #1
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 84
Mesajlar: 2,514
Ettiği Teşekkür: 35077
Aldığı Teşekkür: 12583
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Gıda Kapları | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak kullanılan ambalaj ve gıda kapları çok farklı malzemelerden yapılmaktadır. Bunlardan bazıları ve dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.


Plastik Bardak, Tabak ve Çatal


Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nden Prof. Dr. Mehmet Yaman, mikrodalga fırınlarda kullanılan plastik kapların 70 °C üzerinde ısıtılması durumunda zararlı kimyasal maddelerin ortaya çıktığını belirtiyor.

Gıda maddeleri ile temasta bulunan plastikler, yüksek molekül ağırlıklı polimerlerden oluşmalı ve kimyasal bakımdan inert olmalıdır. Yapılarında kalabilecek monomer miktarları, özel yönetmeliğinde gösterilenden çok olmamalıdır. 70-90 °C arasında polimer malzeme çözünerek monomerlere ayrılır.Monomerler ise tehlikeli kanserojen maddelerdir.

Lokanta, okul, yurt, kreş, hastane gibi toplu beslenme yapılan yerlerde bir kez kullanılıp atılan plastik gereçler, hariç plastikten yapılmış bardak, sürahi, çatal, kaşık, tabak, bıçak ve benzeri mutfak gereçlerinin kullanılması yasaktır.

Kullanılmış plastik ambalaj malzemesi, yeniden işlenip gıda ambalajı olarak satışa verilmez.

Restoranların evlere serviste kullandığı paketler yüksek ısıya dayanamazlar, sakın mikrodalgada kullanmayın!

Plastik kaplarda dikkat edilmesi gereken rakamlar ve açıklamaları için buraya tıklayınız.


Köpük Bardak


Köpük, polimer bir malzemedir. Plastik malzemelere göre ısıya dayanıklı olsa da gözenekli yapısı dolayısıyla 100 °C derece sıcaklıktaki sıvılar bu materyalin (Örneğin; polistiren) çözünmesini sağlar. Bu durumda yine monomerik gruplar sıvıya geçerek toksik etki oluşur.

Kağıt Bardak


Kağıt bardaklar, sıcak su ile etkileşime geçme ihtimali en az olandır. İnsan ve çevre sağlığı açısından geri dönüşümlü materyallerin kullanımı zorunlu ve öncelikli olduğundan soğuk-sıcak her türlü içeceklerin perakende satışı kağıt bardak ile yapılması daha uygundur.

Plastik ve köpük bardakların alternatifi olarak kağıttan bardaklar kullanılmaktadır. Bunların hem içerisine koyulan sıcak maddelere karşı duyarlılığı az hemde geri dönüşümü olan bir maddedir. Bir çok ülkede plastik ve köpük yerine kağıt bardaklar tercih edilmektedir. Özellikle ABD ve AB ülkerinde bu uygulama uygulanırken ülkemizde henüz hedeflenen seviyelere ulaşılmamıştır. Ülkemizde daha çok plastik ve köpük bardaklar tercih edilmektedir.


Su ve Gazlı İçeceklerin Plastik Şişeleri


Su dolumunda kullanılacak kaplar Sağlık Bakanlığının iznine tabidir. Bu kaplar, suyun niteliğini değiştirmeyecek ve su ile etkileşmeyecek bir maddeden yapılır.

Geri dönüşümü olmayan plastik kap ve şişeler polietilen (PET) ve polivinilklorür (PVC) olarak bilinen polimerlerden; depozitolu plastik kaplar ise polikarbonat adı verilen polimerik malzemeler kullanılarak üretilmiş damacanalardan oluşur. Polimerler üretilirken sağlık açısından çok riskli hammaddeler ile kullanılır. Suyla etkileşimi minimal derecede olacak şekilde üretilse de yumuşak memba suyu her zaman iyi bir çözücüdür. Asitli içeceklerde ise çözücü karakter, daha da baskındır. Böyle olunca da tüketicilerin, uzun süre polimerik malzemeli ambalajda beklemiş içecekleri tercih etmemeleri önerilir. Polimerin üretilmesi sırasında, polimerik yapıya hapsolmuş safsızlık ve katalizör denilen kimyasalların da içeceğe geçmesi, dolayısı ile tüketicilerin oldukça tehlikeli kimyasallara maruz kalması olasıdır.

Bu kapların dolum öncesinde özel dedektör ve benzeri sistemler kullanarak polimer niteliğinin değişmediğinin kontrol edilmesi gerekir. Sonuç olarak, maliyeti yüksek olsa da cam malzemeden oluşmuş damacanaların piyasada bulunmasının önemli faydası olacaktır. Polimerik malzemelerin ısı ve ultraviyole ışınlardan etkilenerek bozunabilmesi de muhtemel olduğundan tüketicilerin aynı kapta su veya asitli içecekleri çok uzun süre bekletmemeleri, beklemiş ise kullanmamaları önerilir.

Konserve Tenekeleri
Konserve kaplarının şişmesi, ekşi ve acı tatlar, çeşitli asidik ve kötü kokular, konserveyi oluşturan malzeme ve sıvının rengindeki kararmalar ambalaj veya içerik kaynaklı bir bozukluğu haber verir. Bu tür ürünler tüketilmemeli; kötü ambalaj ve içeriği olan ürün, ilgili firma ve yetkili mercilere derhal bildirilmelidir.

Teneke kaplar, iç yüzeyi inert polimerik malzeme ile kaplı ise standartlara uygundur. Fakat bu tür bir önlem alınmadan salt metal kap ile gıda veya gıda maddesinin suyunun teması söz konusu ise tüketilecek gıdaya çok dikkat edilmelidir. Uzun süre beklemiş gıdaların tüketilmesi riskli olup son kullanma tarihine yakın ürün tüketilirken metalik bir tat hissedilirse tüketilmesi sakıncalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş olsun ya da olmasın bu tür bir tat alınıyorsa gıda maddesi tüketilmemeli; tüketiciler, bu durumu ilgili birimlere bildirmelidir.


Alüminyum Folyo


Isıtma işlemi yapılmaksızın, tamamen koruma amaçlı olarak alüminyum folyo içinde, gıda saklamak uygundur; Ancak yüksek ısıda (fırın, mikrodalga) su oranı yüksek gıdaların folyo içine hapsedilerek pişirilmesi sakıncalıdır. Yüksek ısı ve yiyeceklerin pişirilmesi esnasında çıkan kimyasal içerikli buhar, folyoyu oluşturan alüminyum metalinin, alüminyumun bir bileşiği halinde çözünerek gıdaya karışmasına ve vücutta metal birikimine sebep olur.

Buzdolabının sağladığı 4-6°C derece sıcaklıkta alüminyum folyo ile uzun süreli saklama yapmak, sağlıklıdır. Gıdanın, ıslak asidik ya da bazik karakterde olmamasına dikkat edilmelidir.S
treç Film ve Buzdolabı Poşetleri


Polimerik malzeme olduğu için streç film dikkatli kullanılmalıdır. Dayanıksız bir malzeme olduğu için tek kullanımlık özelliğe sahip bir materyaldir. Streç film, evlerde gıda ile etkileşimi söz konusu olmadan fonksiyonunu yerine getirir, ancak yemeklere karışmaması, ısıtma-pişirme esnasında kaplarda ve gıdaların iç yüzeylerinde bulunmamasına dikkat edilmelidir.


Kaynak: Çoğunlukla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı kaynak kullanılarak derleme yapılmıştır.
__________________Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.09.15, 02:30   #2
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1200
Mesajlar: 6,528
Ettiği Teşekkür: 13559
Aldığı Teşekkür: 21697
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Gıda Kapları | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Faydalı bilgiler için teşekkürler Efruz

__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.09.15, 05:49   #3
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,904
Ettiği Teşekkür: 30536
Aldığı Teşekkür: 30544
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Gıda Kapları | Dikkat Edilmesi GerekenlerZararlarını bilsem de zaman zaman kullanıyorum.

Mikrodalga fırınım hiç olmadı,almam da.

Dışarıda ise birşeyler yiyeceksem asla mikrodalga da ısıtılmasını istemem.

Genelde simit saraylarına gittiğimde ısıtmalarını istemem soğuk da olsa yerim yeterki mikrodalga fırına girmesin.

Çok faydalu bir paylaşım olmuş,emeklerine sağlık.

Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alüminyum folyo, buzdolabı poşeti, dikkat, edilmesi, gerekenler, gıda, kağıt bardak, kapları, köpük bardak, plastik tabak, streç film


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 08:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.