Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Sağlığımız İçin Püf Noktaları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.04.09, 15:39   #1
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,289
Ettiği Teşekkür: 36502
Aldığı Teşekkür: 38416
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Exclamation Aşı Takvimi20-26 Nisan 2009 Aşı Haftası


Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun sağlığı ve güvenliği için endişe duyuyor ve onu korumak için çeşitli önlemler alıyorsunuz. Bu önlemler, çocuk kilidinden, çocuk güvenlik koltuğuna kadar her şeyi içerebilir. Benzer şekilde, aşılar çocukları ve gençleri hastalıklardan ve birtakım bulaşıcı enfeksiyonların sebep olacağı ölümlerden korur.

Çocuğunuzun aşı olmasını izlemek sizin için zor olabilir. Hiç kimse çocuğunun tedirgin olmasını veya acı içinde bulunmasını görmek istemez. Çocuğunuzun özelliklede hiç kimsenin artık yakalanmadığı hastalıklar için neden bu kadar çok aşı olması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Çocukların korunmak için aşı oldukları pek çok hastalığın artık seyrek görüldüğü bir gerçektir. Fakat bu durum, aşıların çok etkili olmasının sonucudur.

Bazı hastalıklar nadir görülüyor olabilir, bu durum hastalığın tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmez; hastalıklar hala tehlikeli ve hatta ölümcül olabilirler. Eğer aşı olmayı durdurursak, bu hastalıklar aşıların olmadığı dönemlerdeki gibi yeniden yaygın hale gelebilir ve birçok çocuğun ölümüne sebep olabilir.

Bu nedenle çocuklarımızı hastalıklardan koruyabilmemiz için aşı olmaları gerekmektedir. Aşılar çocuğumuzun güvenliğini sağlar. Bir hastalığın önüne geçmek, her zaman için o hastalığı tedavi etmeye çalışmaktan daha iyidir.

Çocukluk Dönemi Aşıları

Hayatın ilk bir kaç yılında, çocuklar yaklaşık 13 farklı hastalığa karşı aşı olurlar. Çocuklar bu aşılara erken ihtiyaç duyarlar çünkü bu yaşlarda savunmasız ve zayıftırlar.

Bu hastalıklardan herhangi biri bebekleri ciddi şekilde etkileyebilir. Örneğin, Hib hastalığının tüm ağır vakalarının %60’ı, 1 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Rapor edilen boğmaca öksürüğünden ölen çocukların %84’ü 6 aylıktan daha küçüktür. Çocuklar korunmaya erken yaşlarda ihtiyaç duyarlar. Aşılar, çocukların bağışıklık sistemlerine yardım eder ve onların mikroplara karşı daha iyi savaşmalarını sağlar.

Yeni doğan çocukların, annelerinin hastalıklara karşı olan bağışıklıklarının bir kısmını kalıtsal olarak aldıkları doğrudur. Fakat, bu bağışıklık zamanla yok olur. Ayrıca, çocuklar annelerinden tüm hastalıklara karşı bağışıklık almazlar.
Bu nedenlerden dolayı, çocuğunuzun aşıları genel olarak doğumdan sonra veya 2 aylıkken başlar. Yıllar boyu süren bir seri olarak verildiğinden dolayı, aşılar çocukluk döneminin başından sonuna kadar sürer.

Çocuğunuzun hastalıklara karşı korunuyor olduğundan emin olmak için bir zaman çizelgesi tutmak önemlidir. Çocuğunuzun aşıların güncel olup olmadığını öğrenmek için aşı takvimini gözden geçiriniz.Hep B: Hepaitit B aşısı
BCG: Verem aşısı
DaBT-lPA-Hib: Difteri, aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio, Hemofilus influenza tip B aşısı
KKK: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı
OPA: Oral Polio aşısı
Td: Erişkin Tipi Difteri-Tetanoz aşısı
R: Rapel (Pekiştirme dozu)1.HEPATİT B AŞISI Hepatit B aşısı bebek doğar doğmaz yapılmalıdır. Eğer annede hepatit B taşıyıcılığı varsa aşı ile birlikte hiperimmun gammaglobülün uygulanır. Aşının 2. dozu 1 ay sonra 3 dozu 6 ay sonra yapılır. Aşının yan etkisi yoktur. Kas içine uygulanır. Aşı sağlık bakanlığının ulusal aşı takvimi programına alınmışır. Sağlık kuruluşlarında ücretsiz yaptırılabilir.

2.BCG AŞISI 2. Ayda uygulanır tek doz yapılır. 5 yaşında ppd kontrolü ile tekrarlanır. Aşıdan 3-4 hafta sonra aşı yerinde kızarıklık ve kabuklanma görülür. Bu aşının tuttuğunu gösterir. Bazen aşıdan sonra koltuk altında bcg adeniti dediğimiz bir şişlik görülebilir. Böyle durumlarda hekiminize başvurmak gerekir.

3.DİFTERİ-BOĞMACA-TETANOS-ÇOCUKFELCİ-HİB AŞISI 5 li karma aşı dediğimiz aşıdır. İlk dozu 2 ayda BCG aşısı ile beraber uygulanır. 1-2 ay aralıklarla 3 kez yapılır. 18 ayda ve 5 yaşta tekrarlanır. Ulusal aşı takviminde hib aşısı bulunmaz.. Aşı bazen ateşe neden olabilir. Ateş düşürücü ile kontrol altına alınabilir. İthal aşılarda yan etki son derece azdır..

4.PNÖMOKOK AŞISI Zatürye aşısı olarak da bilinir. Gelişmiş ülkelerde 2-3 yıldan beri her bebeğe uygulanmaktadır. Ülkemizde bir yıldan beri yapılmaktadır. 1-2 ay ara ile 3 defa yapılır 1 yıl sonra rapel dozu tekrarlanır. Pnomokoklar bebeklerde ve çocuklarda zatüryeye sinüzite orta kulak iltihabına kana geçerek ağır ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Dünyada her yıl 5 yaşın altında bir milyonun üzerinde bebek pnömokok enfeksiyonları ile yaşamlarını kaybetmektedir. Bu da aşının ne kadar gerekli olduğunun bir kanıtıdır. Sağlık bakanlığının ulusal aşı takviminde yoktur.

5.KIZAMIK-KIZAMIKÇIK-KABAKULAK AŞISI Üçlü karma denilen aşıdır. 1 yaşında ilk dozu uygulanır. 5 yaşta rapeli yapılır. Eğer kızamık salgını varsa 9 aydan itibaren tek olarak kızamık aşısı yapılır 15.ayda üçlü aşı tekrar edilir. Kola kas içine uygulanır. Ulusal aşı takvimine girmiştir. Sağlık kuruluşlarında yaptırılabilir. Yan etkisi yoktur denecek kadar azdır. Bazen kızamığa benzer döküntüler 3-4 gün sonra hafif bir ateşle görülebilir.

6.SU ÇİÇEĞİ AŞISI Tek doz olarak cilt altına uygulanır. 12 aydan sonra yapılır. Ulusal aşı takvimine henüz girmemiştir.

7.HEPATİT A AŞISI Ülkemizde 2 yaşından sonra 6 ay ara ile uygulanır. Kas içine yapılır. Yan etkisi yoktur. Gelişmiş ülkelerde 1 yaşından sonra uygulanabilmektedir.

8.GRİP AŞISI Son yıllarda bebeklik döneminde de uygulanmaya başlanmıştır. 3 yaşın altında 2 doz halinde yarımşar olarak bir ay ara ile uygulanır. 3 yaşın üzerinde tek doz uygulaması yeterlidir. Rutin bir aşı değildir.
Gençlik Dönemi Aşıları

Çocuğunuz ergenlik çağına gelmişse, olması gereken tüm aşıları zaten yaptırdığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat, bu düşünce yanlış olabilir. Aşılarınızın tam olmasından hayat boyu sorumlu olduğunuzu unutmayın. Aşılar aynı zamanda sağlıklı kalmak için de bir anahtardır.
Ergenlik çağındaki tüm gençler şu hastalıklar için aşı olmuş olmalıdırlar:
 • Tetanos ve difteri
 • Suçiçeği
 • Kızamık, kabakulak, kızamıkçık
 • Çocuk felci
 • Hepatit B
 • HİB
 • Boğmaca öksürüğü (boğmaca)
Bununla birlikte, bir çok genç hayat kurtaran bu aşılardan bazılarını kaçırmış olabilir. Örneğin, 1991 yılı öncesi doğmuş olanların pek çoğu Hepatit B aşısını büyük olasılıkla kaçırmıştır. Başka bir ülkede doğduğu ya da zamanında aşı randevuları ihmal edildiği için aşıları eksik kalmış olabilir.
Çocuklukta olmaları gereken bütün aşılarını yaptırmışsalar bile, güçlendirici aşılarının zamanı gelmiş olabilir. Bazı aşıların etkileri kalıcı değildir. Bağışıklık etkileri zamanla azalır ya da yok olur. Bu nedenle yetişkinler de dahil herkesin 10 yılda bir tetanos ve difteri aşısı olması gereklidir.

Bazı gençler diğer başka bazı hastalıklara karşı da risk altındadırlar. Bu kişiler de ilave aşılara ihtiyaç duyabilirler:
 • Çocukların 3 defa Hepatit B aşısı olması gereklidir. Fakat, gençler özel bir risk altındadırlar. Ergenlik çağında genç bir çocuğunuz varsa ve Hepatit B aşısı yaptırmamış ise, bu aşıyı bir an önce yaptırın.
Hepatit B enfeksiyon kapmış birisinin kanı ile temas neticesi bulaşabilir. Bir diş fırçasını, tıraş bıçağını, veya iğneyi paylaşarak bulaştırabilir veya kapabilirsiniz. Korunmasız cinsel ilişki, dövme ya da vücut delme (küpe, hızma, piercing (vücut küpesi) vs.) için sterilize edilmemiş tıbbi cihazların kullanılması ile de bu hastalığı kapabilirsiniz.

Dünyada her hafta yüzlerce genç Hepatit B kapmaktadır. Hepatit B çok ciddi ve bazen ölümcül bir hastalıktır.
 • Çocuğunuz yabancı bir ülkeye seyahat ediyorsa, ilave aşılara ihtiyaç duyabilir. Sarı humma ve kara humma (tifo) gibi hastalıklar dünyanın bazı yerlerinde sıklıkla görülmektedir. Gideceğiniz yerle ilgili hangi aşıları olmaya ihtiyaç duyacağınızı araştırmak iyi bir fikir olacaktır.
 • Seyahat eden gençlerin Hepatit A aşısı olmaları da gerekir. Birtakım sağlık problemleri olan insanların da aynı zamanda bu aşıyı olmaları gerekir. Hepatit A, mikrop kapmış yiyecekler, korunmasız cinsel münasebet, ya da uyuşturucu kullanımı yoluyla yayılabilir.
 • Sağlık sorunları olan gençler, ilave aşılara ihtiyaç duyabilirler. Bunlar arasında grip, Hepatit A, ve Pnömokokların sebep olduğu hastalık akla ilk gelenlerdir.
 • Üniversiteye başlayacak olan gençler menenjit aşısı olmayı düşünmelidirler. Menenjit, yurtlar gibi insanların birbirlerine çok yakın yaşadığı alanlarda kolayca yayılabilir
 • Hamile kadınlar veya ileriki ayda hamile kalabilecek olanlar birtakım aşıları yaptırmamalıdırlar. Siz ya da genç çocuğunuz doktorunuzdan gerekli bilgileri almalısınız.
Genç çocuğunuz aşı olmaya sizinle beraber gitmek konusunda artık rahat değilse, tek başına veya bir arkadaşı ile gidip gidemeyeceğini değerlendiriniz.

Önemli olan, çocuğunuzun aşıyı sorumlu bir yetişkin olmanın bir parçası olarak anlamasını sağlamaktır. Bununla birlikte, aşı sadece çocuğunuzu değil; aynı zamanda ailenizi ve arkadaşlarını da koruyacaktır.

Riskler hakkında neler söylenebilir?

Yan etkilerin pek çoğu ateş, enjeksiyon bölgesinde şişme veya acı gibi hafif şeyler olmakla beraber, aşının yan etkileri olduğu doğrudur. Daha ciddi yan etkiler oldukça ender görülür.

Aslında, aşılar sahip olduğumuz en güvenli ilaçlardandır. Bir ebeveyn olarak, ciddi bir yan etkinin küçük bir risk olması ile, hastalığın gerçekleşmesi durumunda karşı karşıya kalınan daha büyük riskleri kıyaslamalı ve hangisinin ağır basması gerektiğine karar vermelisiniz. Tüm vakalarda, hastalığın kendisi aşısından çok daha tehlikelidir.

Eğer çocuğunuzu aşı yaptırma konusunda endişeleriniz varsa, sıkça sorulan soruları gözden geçirebilirsiniz.

Diğer aşılar

Bazı çocuklar standart aşılardan daha fazlasına ihtiyaç duyabilirler. Eğer bebeğiniz ile yabancı bir ülkeye seyahat ediyorsanız, doktorunuza bebeğinizin hangi aşılara ihtiyacı olup olmayacağını sormalısınız.

Birde, birtakım sağlık problemleri olan çocuklar (mesela bağışıklık sistemini etkileyen rahatsızlığı veya astımı olanlar) yaşıtları olan diğer çocuklardan daha fazla sayıda aşıya ihtiyaç duyabilirler.

Doktorunuza çocuğunuzun özel durumu hakkında danışarak gerekli adımları atmalısınız. Doktorunuz ek aşı veya aşıların çocuğunuz için gerekli olup olmayacağını bilecektir.

Aşıyı Kolaylaştırmak

İki şey kesindir: Çocukların aşı olmaları gereklidir ve çocuklar aşı olmayı sevmezler. Sadece “aşı” kelimesi bile çocukların masa altına girip saklanmasına yetecektir. Fakat, aşı olmayı çocuğunuz için kolaylaştırmanın bazı yolları vardır.

Rahatlık sağlayarak tutma

Aşı sırasında, çocuğunuzu emniyetli ve güven verici bir şekilde tutmak önemlidir. Çocuğu sıkı sıkı tutarak hareketsiz bırakmak zorunda değilsiniz, çünkü bu durum çocuk için korkutucu olabilir. Çocuğunuza aşının enjekte edildiği noktayı (ki genellikle bacak veya üst koldur) sağlam tutmak gereklidir.
 • Bebekler ve yeni yürümeye başlayanlar için, çocuğunuzu kucağınızın üstünde kendinize yakın tutun. Çocuğun sağ tarafını kendinize doğru yaslayın. Sol kolunuz ile bebeğinizin kolunu kontrol altında tutun. Bebeğin bacaklarını da bacaklarınız arasında tutarak güven altına alın.
 • Ana okulu çağındaki ve daha büyük çocuklar için, çocuğunuzu kucağınıza merkezi olarak oturtun. Siz otururken çocuğunuzu önünüzde ayakta tutun. Çocuğun bacaklarını kendi bacaklarınız arasına alın. Kollarınızı kullanarak çocuğu önden kucaklayın.
Aşı olmadan önce
 • Çocuğunuz yaramazlık yaptığı zaman asla “iğneyle” korkutmayın.
 • Büyük çocukların, çocuğunuzu aşı olma konusunda korkutmasına izin vermeyin.
 • Dürüst olun. Çocuğunuza aşının azıcık çimdikleyeceğini, biraz canını yakacağını, ama bu durumun çabucak geçeceğini söyleyin.
 • Sakin olmaya çalışın. Çocuğunuz sizin ruhsal durumunuzu sezebilir. Eğer sinirleriniz gergin ise, aynı zamanda çocuğunuzun da sinirleri gergin olacaktır.
Aşı olurken
 • Çocuğunuzun iğneyi görmesine izin vermeyin.
 • İlgisini başka yere çekmeye çalışın. Aşı sadece bir saniye sürer. Ama, aşı olmayı beklemek zor ve korkutucu olabilir. Bu nedenle, doktorunuza hazırlıklı bir şekilde gidiniz. Yanınızda bir oyuncak ya da peluş hayvan getirin. Aşı olurken, çocuğunuza şişirmesi için bir balon verin ya da çıngırak tutturun. Örneğin bir kukla kullanmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzla güven verici bir şekilde konuşun ya da şarkı söyleyin. Odadaki nesneleri gösterip dikkatini o noktaya çekmeye çalışın.
Aşı olduktan sonra
 • Çocuğunuza sarılın, öpün, ve çocuğunuzu övün. Güven verici olun. İsterseniz, çocuğunuza güzel bir armağanla sürpriz yapın.
 • Doktorunuza aşının olası yan etkileri hakkında soru sorun. Sıklıkla görülen yan etkiler, aşı bölgesinde görülen yanma ve hafif ateş yükselmesidir. Eğer sonraki birkaç gün içerisinde sizi kaygılandıran belirtiler görürseniz, mutlaka doktorunuzu arayın.
 • Doktorunuza çocuğunuzun acı ve ateşe karşı ilaca ihtiyacı olup olmayacağını sorun. Çocuğunuza verebileceğiniz ilaçlar konusunda danışmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Sıklıkla kullanılan bazı ağrı kesiciler çocuklar için tavsiye edilmez. Bu ilaçları hangi sıklıkla ve ne kadar vermeniz gerektiğini öğrenin.
 • Eğer çocuğunuzun aşı olan bölgesi ağrıyor ise, bölgeye soğuk, ıslak bir bez koyun. Eğer hafif şiddette ateşi varsa, süngerle ılık bir banyo yaptırın. Bununla birlikte, eğer çocuğunuzun ateşi 38 derecenin üzerindeyse, doktora başvurun.
 • Çocuğunuza bol miktarda sıvı verin. Çocuğunuzun ertesi gün veya takip eden bir iki gün içinde biraz iştahsız olması normaldir.
 • Doktorunuzun yanından ayrılmadan önce, bir sonraki aşı için ne tarihte gelmeniz gerektiğini mutlaka öğrenin.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.04.09, 15:47   #2
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,891
Ettiği Teşekkür: 12933
Aldığı Teşekkür: 14323
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: Aşı Takvimi

Tesadüfün bu kadarı... Yarım saat olmadı daha, kızımı menenjit aşısı yaptırdım getirdim..

Kuzum yaa çok ağladı ama...

Keşke gitmeden olsaydı bu yazı da yanımda oyuncak götürseydim

Teşekkürler Smyrna...
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.04.09, 15:49   #3
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,289
Ettiği Teşekkür: 36502
Aldığı Teşekkür: 38416
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Aşı Takvimi

Kıyamam ben ona yaa... :z_kiz:

allah sağlık versin fıstığımıza :zy_winka:

vallahi bende bi yandan iş yapıyorum bi yandan konu hazırlıyorum bilseydim daha çabuk bitirirdim konuyu
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 21.04.09, 15:50   #4
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Aşı Takvimi

Haydi Çocuklar aşıya

  Alıntı ile Cevapla
Eski 21.04.09, 16:50   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,135
Ettiği Teşekkür: 85085
Aldığı Teşekkür: 125072
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Aşı Takvimi

Eline saglik Smyrna...

Bir yere koyup saklamali bu bilgileriAlıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi **EMEL** Mesajı göster
Tesadüfün bu kadarı... Yarım saat olmadı daha, kızımı menenjit aşısı yaptırdım getirdim..

Kuzum yaa çok ağladı ama...

Keşke gitmeden olsaydı bu yazı da yanımda oyuncak götürseydim

Teşekkürler Smyrna...

Senin ufakliga da gecmis olsun Emel..
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.02.10, 16:31   #6
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 4,879
Ettiği Teşekkür: 16863
Aldığı Teşekkür: 26013
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Aşı Takvimi

Çok faydalı bilgiler. Teşekkürler...
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
CadII'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 15.02.13, 16:05   #7
DadLuCadI..

Gulbade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 49
Konular: 168
Mesajlar: 551
Ettiği Teşekkür: 1786
Aldığı Teşekkür: 2762
Rep Derecesi : Gulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Aşılar hakkında bilinmesi gerekenler

AŞILAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER


Aşılar milyonlarca çocuğu ölümcül hastalıklardan korumaktadır. Aşılar hastalık yapan mikropların ölü, zayıflatılmış halini veya antijenik olan bir parçasını içerirler. Vücuda verildiğinde hastalık oluşturmadan hastalığa karşı koruyucu antikorların oluşmasını sağlarlar.

Zayıflatılmış canlı virüs aşıları olan suçiçeği, kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşıları sonrası hastalığın bazı hafif belirtileri görülebilir.

Ancak çocuğun hastalığı geçirmesinden çok daha güvenlidir.


Sağlık Bakanlığı aşılama takvimine göre aileler bebeklerine doğar doğmaz hepatit B, 2 aylık olunca BCG verem, difteri-boğmaca-tetanos karma, ağızdan çocuk felci ve hepatit B, 3 ve 4 aylık olunca difteri-boğmaca-tetanos karma ve ağızdan çocuk felci, 12 aylık olunca kızamık ve hepatit B, 16-18 aylık olunca ise yine difteri-boğmaca-tetanos karma ve ağızdan çocuk felci pekiştirme aşılarını ücretsiz yaptırabiliyor.

Önceden 9. ayda yapılan kızamık aşısı, yapılan aşı kampanyalarıyla kızamık görülme oranının belirgin azalması nedeniyle diğer ülkelerdeki gibi 12. ayda yapılmaya başlandı. Daha önceleri 9. ayda yapılan aşının yeterince koruyucu olmaması nedeniyle 15. ayda tekrarlanması gerekiyordu.

Ayrıca 2,3,4. veya 2,4,6. aylarda yapılan karma aşıların, difteri-tetanoz-boğmaca ya ek olarak hemofilus influenza ve çocuk felcini içeren 5 ‘li aşı formları da ülkemizde bulunmakta. Aşı takvimine dahil olmayan zatüre aşısı olarak bilinen pnömokok aşısı da isteğe bağlı olarak karma aşılarla eş zamanlı yapılabiliyor.

Aşı reaksiyonları yan etkileri nelerdir?

•Ateş
•Döküntü gibi hafif yan etkiler görülebilir.

Nadiren boğmaca aşısının yan etkisi olarak epilepsi nöbeti görülebilir. Ancak bu yan etki de bakterinin tamamı yerine bir parçasının kullanıldığı aselüler formdaki aşıda çok daha nadirdir.

Thimerosal içeren aşıların otizme neden olduğu düşünülmüş, ancak uzun yıllar süren çalışmalarda bu aşılarla otizm arasında bir bağlantı saptanmamıştır.

Aşıların koruyuculuk süresi ne kadardır?

Zamanında yapıla kızamık aşısı ve 3 doz yapılmış hepatit B aşısı gibi bazı aşılar hayat boyu koruyuculuk sağlayacaktır. Ancak tetanoz aşısının 5-10 yıl aralarla tekrarlanması gerekmektedir. Boğmaca aşısı hayat boyu koruyucu olmamakla birlikte büyüklerde hastalık hafif seyrettiği için aşılanmamaktadır. Ancak küçüklere bulaştırıcılığı önlemek için ergenlik döneminde 1 doz daha yapılması yeni çalışmalarda önerilmektedir.


Kaynak:ahmetrasimkucukusta.com
__________________
Gulbade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Gulbade'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.01.15, 23:58   #8
-VaveyLa-

Merve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2015
Konular: 13
Mesajlar: 385
Ettiği Teşekkür: 1125
Aldığı Teşekkür: 1528
Rep Derecesi : Merve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerdeMerve Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Aşı Takvimi

Kızımın yaşını doldurduktan 2 gün sonra aşısı var , şubatta yani.. Şimdi bilgileri okudum ama ozamanda okuycam .. Çok faydalı bilgiler , sağlık ocağında vurulan aşılar hakkında hiç bilgi verilmiyor sorduğum halde bu da beni çok sinir ediyordu bu bilgiler süper oldu teşekkür @Simirna ..
__________________
~ Bir Sevdadır ``Ankara ! ~
Merve isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aşilar, aşı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ömer Hayyam (1048 - 1131) Smyrna Türk Edebiyatı Ustaları 14 11.10.18 10:17
Balık Takvimi | Hangi Mevsimde Hangi Balık ReaL Deniz Ürünleri 23 20.11.16 10:16
Ataturkculuk.net - 2009 Atatürk Takvimi ve Genel Bilgiler Kartal Yararlı Linkler 0 16.02.09 15:22
2009 Pirelli Takvimi ReaL Resim | Fotoğraf | Heykel 0 25.01.09 12:34


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.