Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Sağlığımız İçin Püf Noktaları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 05.07.09, 23:13   #1
Uzman Üye

Minerva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 276
Mesajlar: 1,188
Ettiği Teşekkür: 624
Aldığı Teşekkür: 2290
Rep Derecesi : Minerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmedeMinerva muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Gevşeme Egzersizleri

Gevşeme & Konsantrasyon

Ruhsal Güçleri Geliştirme Teknikleri'nin temeli "Gevşeme" ve "Konsantrasyon" çalışmalarına bağlıdır.Ruhsal Güçleri Geliştirme Teknikleri bu iki temel çalışmanın üzerinde yükselir.

Gevşeme Egzersizleri

Gevşeme egzersizlerinin temeli beyindeki (Alfa) dalgasını arttırmaya dayanır. Uyku ile uyanıklık arasındaki bir şuur halinin yaşanabilmesine olanak sağlayan bu method, ilk anda size büyük bir denge sağlayacak. Modern dünyanın yıpratıcı hayat şartlarını dengeleyecektir. Bu özelliğinden dolayı "Gevşeme Egzersizleri" sadece "Ruhsal Güçler"in geliştirilmesinde deği, enerjilerimizin de dengelenmesinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Günümüz insanı enerjisini çoğu zaman boşu boşuna, her hareketinde, hatta uykusunda bile harcamaktadır.organizmasının haddinden fazla gerilim içinde bulunması,organizmasını vaktinden önce yıpratır ve bir çok düzensizliklere sebep olur.Bunlara örnek olarak : Ülser, sindirim ve dolaşım bozuklukları,psikosomatik rahatsızlıklar, yorgunluklar ve stres söylenebilir. Zihinsel faaliyet de bozulur.Konsantrasyon ve yaratıcılık zorlaşır. Kendine güven eksikliği, olumsuz düşünceler ve sıkıntı halleri genellikle enerjinin bu dengesiz dağılımından kaynaklanır.İlerki yaşamlarda benlik kaybolur, dağılır ve yıpranır. Bunlar karşısında insan içki, teskin edici, uyku verici haplardan yardım umar. Bu gibi şeyler geçici bir rahatlık sağlar ancak çözüm getirmez. Bu kısır döngüden kurtulabilmek tamamen size bağlıdır. yeter ki zamanınızın bir kısmını bu işe ayırın .....
her gün ayıracağınız 30 dk. önünüzdeki aylar içinde arzu edilen mükemmelliği sağlayacak ve yaşamınızı isteğinize bağlı olarak değiştirmenize yardımcı olacaktır.... Tabi ki parapsişik yeteneklerinizin gelişmesine de.....

Fırsat buldukça aşağıdaki teknikleri kendi kendinize tekrarlayınız.

( Alfa ) Ritmine Giriş

Gevşeme egzersizlerinin temeli beyindeki ( Alfa ) dalgasını arttırmaya dayanır demiştik....

Peki Alfa nedir?
Şimdi bir an için gözlerinizi kapayın...ve 10 sn sonra gözlerinizi açın....
...
Evet....Biraz önce kısa bir Alfa dalgası yaydınız.Alfa dalgası beynin düzenli bir elektrik faaliyetidir.Burada sinir hücreleri saniyede 8 ila 12 devirlik bir uyum halindedir.
Alfa dalgası genellikle rüya görürken, vücut salıverilmiş gevşek durumdayken ve bir de zihin sakinken ortaya çıkar. aynı zamanda gözleri yumduktan sonraki saniyelerde de gerçekleşir. Mantıklı düşünme, fiziksel faaliyet Alfa 'yı durdurur. Şuurunuz kendi içinize dönükse daha kolay bir şekilde Alfa durmuna girersiniz. Ama çevrenizle meşgulseniz hakim olan
(Beta) dalgasıdır.
Hedeflenen sonuç : Beta faailiyetini azaltıp, alfayı arttırmaktır.
Kendinizi mükemmel bir hale sokun....Sabır gösterin,...İlk çalışmalardan sonra alfa durumuna girmeniz göreceksiniz ki, daha kolay oolacaktır.

Çalışma Öncesi Hazırlık

Gevşeme egzersizlerine başlamadan önce aşağıdaki hususlara dikkat ediniz :

* Şuurunuzun dış uyaranlarla meşgul olmaması için, gevşeme durumuna geçebileceğiniz sakin, rahat ve sessiz bir yer bulmalısınız.Ve psişik çalışmalarınızı eğer mümkünse hep aynı odada gerçekleştiriniz.Çalışmalar sırasında çevrenize yayacağınız pozitif enerjiler böylece odanızda toplanacak ve başarınıza olumlu yönde etki edecektir.
*Telefonunuzun fişini çekin, kapınıza rahatsız edilmemeniz için bir levha asın ve çevrenizdekileri uyarın.
*Daha kolay konsantre olabilmeniz için odanızdaki ışığı azaltın.Çalışmanızı gece yapıyorsanız, odanınızın aydınlanmasında loş, mavi bir ışık kullanabilirsiniz.
*Odanızın ısısı ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.İdeal ısı 20 derece civarında olmalıdır.
*Üzerinizde sizi sıkmayacak bir giysinin bulunmasına dikkat edin.
*Odada hiç bir şeyin sizi rahatsız etmemesini, sakin, hoş bir hava esmesini sağlayınız.
Bu çalışmaları yemek yedikten hemen sonra ypmaktan kaçının.
*Çalışmalardan önce el ve dişlerinizi yıkamanız, ılık bir duş almanız çok yararlı olacaktır.Suyun negatif enerjileri polarize etme özelliği bulunduğunu unutmayın.
*Kaslarınızı iyice gevşeteblilmeniz için, bacak ve kollarınızı birbirine kavuşturmadan, sırt üstü uzanmanız en iyi durumdur.
*Alfaya geçme isteği zorlamaya dönüşmemelidir.Çünkü zihniniz bu durumda hemen eleştiriye ve mantık yürütmeye başlayacaktır.Bu durum da alfa ritminizin tıkanmasına yol açacaktır.
*Bu çalışmaların başlangıcında çocuklar kadar saf bir zihin halini yakalamaya çalışın.Çocukluğunuzu hatırlayın, hayal gücünüz ne kadar verimliydi, daha mutluyunuz ve çok daha serbesttiniz.
*Çalışmalardan önce çay, sigara, kahve ve alkol gibi yapay gevşetici ve uyarıcı maddeleri almamaya özen gösterin.Bu gibi madddeler çalışmalardaki kontrolü sağlamanıza engel oluştururlar.
*Çok gerginseniz, büyük bir sıkıntınız varsa, ilk başlarda o gün çalışmayı yapmakta ısrar etmeyin.Ancak unutmayın ki bu çalışmaların düzenli yapılması, daha sonra sizin hayatınızda çelişitli baskılardan uzak durmanıza yardımcı olacaktır.
*Gözlerinizi yumduğunuz anda bir alfa demeti ortaya çıktığı için, çalışmaya başamadan önce bu özel duruma kendinizi bir çok kez konsantre etmeli ve bu durumu uzatmaya çalışmalısınız.

Alfa Şuurunun Yakalanması

Rahat bir şekilde uzanın....
Sabit bir noktaya bakışlarınızı odaklayın. Bu noktaya dikkatle bakın.... Bu noktanın bütün ayrıntılarını gözden geçirerek bakın ve sonra gözlerinizi kapatın...
Gözlerinizi kapattığınızda bir anlık gevşeme hissedeceksiniz.Bu gevşeme üzerine konsantre olun ve uzatmaya çalışın. İlk denemede bunu hissedemezseniz,bir daha deneyin...Gevşemeyi bütünüyle hissettiğinizde göz kapaklarınızın çevresindeki minik kasları gevşeterek bunu derinleştirin.
Tekrar gözlerinizi açın....
Çok dikkatli olun....Sanki o nokta kaçıp gidecekmiş gibi davranın.Tüm ayrıntılarına dikkat edin.
Sonra tekrar gözlerinizi kapatın...
Dilinizdeki, çevrenizdeki, yüzünüzdeki bütün kasları gevşetin. Bu gevşek durumun sizi tamamıyle kaplamasına izin verin.
Tekrar gözlerinizi açın....
O anda gözlerinizi kapatmak isteyeceksiniz. Amam kapatmayın....Çok dikkatli olun. Gözlerinizi seçmiş olduğunuz noktaya iyice odaklayın.Zihninizin kayıp gitmesine izin vermeyin.
Tekrar gözlerinizi kapayın.
Alfa dalgasını hissedin ve bunu uzatın.Yavaş yavaş daha önce his hissetmediğiniz kadar bir yumuşama dalgasının sizi iyice sarmaya başladığı duygusuna şahit olacaksınız. Son bir kez gözlerinizi açarak çalışmayı baştan alın noktanıza iyice konsantre olduktan sonra gözlerinizi kapayın ve gevşeme halinin, giderek artarak tüm vücudunuzda ağır ağır dalgalandığını hissedin.

Artık çalışmanız bitene kadar gözlerinizi açmayacaksınız. Ama bu arada doğal olarak esnemek, aksırmak ya da kımıldamak isterseniz bunları da yapabilirsiniz.

Nefes Alma Egzersizleri

Nefes alma egzersizleri gevşeme çalışmalarının en temel uygulamalarından biridir.Gevşemenin sağlanmasında etkin bir rol oynar. Nefes alma tekniklerini uygularken burundan nefes alıp, ağızdan nefes vermek gerekir.

Nefes Alma Teknikleri Üç Safhadan Oluşur:

1. Yavaş nefes alma,
2. Nefes Tutma,
3. Nefes Verme
.

Önce ağır ağır ve derin birkaç kez soluk alıp vermeye başlayın... Bunu yaparken sizi çevreleyen havanın kozmik bir enerji sağlayan sıvı olduğunu ve soluk alırken ciğerlerinize aktığını düşünün.
Artık özel bir teknikle nefes alıp vermeye başlayabilirsiniz:
İçinizden yavaşça 7 ' ye kadarsayarak soluk alın ve içinizden 3'e kadar sayarak soluğunuzu tutun... Gerilmeyi hissedin vebu durumu koruyun... Sonra aynı tempoda 5'e kadar sayarak soluğunuzu yavaşça vermeye başlayın....Soluğunuzu verdikçe sizi kapsayan gevşeme durumuna geçtiğinizi hissedeceksiniz. Bunu 7 kez tekrar edin ve sonra kendi temponuza dönün.
Soluk alıp verme çalışmalarını yaparken ciğerlerinizin üst kısmını da kullanmaya özen gösterin.
Kendinizi içinizden hissedin ve ağır ağır düzenli bir şekilde nefes almaya devam edin....Bu düzenli soluk alış verişi, sizi beşikteymiş gibi ağır ağır sallamaya ve sakinleştirmeye devam edecektir.

Zihninizi tamamen kendi haline bırakın....Şimdiye kadar hiç tatmadığınız büyük bir huzur duygusunun içinizden sizi sarmalamasına izin verin.Bir kaç dakika sonra alfa ritmi ile beyin ritimleriniz tamamen uyum sağlamış olacak. Bugüne kadar hiç tatmadığınız bir huzur ve rahatlık hali içinde olacaksınız.
Be arada kendinize :
"Gevşiyorum.......gevşiyorum...... " diye içinizden telkinde bulunun. Gevşemenin şuuruna varın.Bir süre sonra enerji ve düşüncenizin kaynağı ile tam bir uyyum içinde olacaksınız.
Artık uyku ile uyanıklık arasındaki şuur halinin içindesiniz. Her "gevşiyorum..." diye düşündüğünüz an, vücudunuz, beyniniz, tüm benliğiniz gevşemeye hızla devam edecek....

Olumlu Sözler

Çalışmalarınızı daha olumlu hale getirmek ve kolaylaştırmak için aşağıdaki telkinsel sözleri kendi kendinize içinizden tekrarlayabilirsiniz.

*Vücudumu hissediyorum.

* Ve onu tamamen serbest bırakıyorum.

*Çalışmalarım ilerledikçe daha rahat gevşiyorum.

*Her gün her yönden daha iyiye gidiyorum.

*Güvenimi geliştiriyorum. Hayata güveniyorum.

*Kendime güveniyorum.

*Gayet rahat, gayet sakinim...

Gevşemenin Derinleştirilmesi

Çalışmalarınızın bu bölümünde gerçekleştireceğiniz tekniklerle, gevşeme halinizi daha fazla derinleştireceksiniz. Buraya kadarki uygulamalarınız sizi hafif gevşeme dediğimiz bir şuur hali içine sokacaktır....Şimdi bir adım daha öteye geçiyoruz...Hiç bir endişeye kapılmadan kendinizi tamamen çalışmanın akışına teslim edin.

Bedeninizin bir fabrika olduğunu, hücrelerin de orada çalışan birer işçi olduklarını varsayın. Önce sağ ayak baş parmağınıza konsantre olun ve oradaki işçilerin yavaş yavaş yürüyerek ayağınızın bileğine kadar geldiklerini düşleyinç Daha sonra diğer parmaklarınızdaki işçilerin ayak bileğinize gelip toplanmasına izin verin. Onların ağırlıklarını hissedin. Ayak bileğinizde toplanan işçileri şimdi de yavaşça kaval kemiğinizin üzerinden dizinize, kalçanıza, göğsünüzü takip ederek boynunuza, yanaklarınızdan geçerek tam alnınızın ortasına kadar çıkartın. Hepsi orada toplansınlar....

Daha sonra aynı işlemi sol ayağınız için de uygulayın.
Şimdi de sıra ellerinize geldi....
Aynı metodla sağ baş armağınızdan başlayarak önce tüm parmaklarınızdaki işçilerin bileğinizde toplanmasını daha sonra da kolunuzun üst bölümlerine doğru hareket ederek, omuz ve boynunuzdan geçerek; alnınızın ortasındaki diğer işçilerle buluşmasını sağlayın.Bunun aynısını sol eliniz için de yaptıktan sonra, alnınızda toplanan, iki kaşınızın arasında toplanan tüm işçilerin havaya doğru yükselerek sizi terk ettiklerini düşleyin. Bırakın havaya doğru yükselerek gitsinler. Onların ağırlıkları, yerini büyük bir hafiflemeye bırakmaya başlayacaktır. Bunu hissedin...Gittikçe hafiflediğinizi, adeta havada yüzercesine dalgalanmaya başladığınızı göreceksiniz.

Bu andan itibaren artık vücudunuzu hissedemeyebilirsiniz. Vücudunuzun sanki tüm odayı kaplamışçasına şiştiği duygusuna da kapılabilirsiniz.

Hedeflenen alfa şuuru ve derin gevşeme haline girmiş bulunuyorsunuz.... Tamamen gevşemiş durumdasınız....Kendinizi tam anlamıyla bu şuur içine terk edin....Neler oluyor diye mantık yürüterek olayın akışını engellememeye özen gösterin. Bırakın her şey kendi doğallığı içinde gelişsin. Alfa ritminin getirdiği o olağanüstü gvşeme halini bir müddet daha yaşayın.

Kontrolün Tekrar Ele Alınması


Kendinizi gevşemiş durumdan çıkarmaya, bu alfa şuuru durumunu yavaş yavaş terk etmeye hazırlayın. bu gevşeme durumundan çıkarken,bütün vücudunuz en iyi durumda olacak. Görüş keskinliğiniz artacak, çevrenizi daha canlı göreceksiniz. Büyük bir huzur haliyle beraber aktif bir canlılık hissedeceksiniz.

Kendinizi gevşeme durumundan çıkarmaya en az 1.5 dk kala hazırlayınız....Yavaş yavaş gevşeme halinizin sona erdiğini kendinize telki edin.....
Gözlerinizi açtığınızda bu çalışmanın sonuna gelmiş olacaksınız. Artık gözlerinizi açabilirsiniz.

Bu çalışmanın süresi 25-30 dk ile sınırlıdır. Bu süreleri aşmamaya dikkat ediniz.

20 dk'lık bir gevşeme çalışmasıyla 8 saatlik uykuya eşdeğer bir enerji toplayabilmeniz mümkündür.
__________________
İzlerimi Takip Et
...........................................

2 Saat Mutlu Olmak istiyorsan Alışverişe çık...
2 Gün Mutlu Olmak istiyorsan Saçını Boyat.
2 Ay Mutlu Olmak istiyorsan Evlen .
Ömür Boyu Mutlu Olmak İstiyorsan
Bekar Kal


.......
Yüz Verip Adam Ettiysem
Sıfırla Çarpar Yok Ederim

....

Minerva isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Minerva'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
egzersizleri, gevşeme


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Derin Gevşeme Tekniği / Yoga Minerva Sağlığımız İçin Püf Noktaları 1 04.02.10 21:12
Diksiyon - Fonetik - Artikülasyon oneyouu Tiyatro Haberleri 11 10.05.09 15:23


WEZ Format +3. Şuan Saat: 07:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.