Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Saygı Öztürk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.08.17, 14:51   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8291
Mesajlar: 30,378
Ettiği Teşekkür: 109660
Aldığı Teşekkür: 159397
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart “Cihat” Liselere İki Kitapla Girecek | Saygı Öztürk

“Cihat” Liselere İki Kitapla Girecek

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, 2018-2019 öğretim yılından geçerli olmak üzere ders programlarında önemli değişiklik yaptı. “Ders programı” dediğiniz eğitimin anayasası sayılır. Bu değişiklikler yapılırken biyoloji dersinden evrim teorisinin, ilkokul ve ortaokulda bazı derslerden Atatürkçülüğün çıkarıldığı ya da azaltıldığı belirtiliyor.
Kitapların incelenmesi dört başlıkta değerlendiriliyordu. Anayasaya, Milli Eğitim Temel Kanunu'na uygunlukları, içeriklerin kazanımları karşılama durumu, görsel tasarım… Yeni düzenlemede buna bir de “Değerlerimiz” eklendi.

DİN ARTTI, AHLAK AZALDI


Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders programlarını değiştirmesi olay olurdu. Üniversiteden o alanın uzmanı öğretim üyeleri ile öğretmenler, Talim ve Terbiye Kurulu uzmanları bir arayla gelir, çalışırdı. Özel ihtisas komisyonları tarafından hazırlanan program taslakları Talim ve Terbiye Kurulu'nun görüşüne sunulurdu. Oysa şimdi ilgili eğitim-öğretim dairesinde görev yapanların hazırladığı taslak Talim ve Terbiye Kurulu'na gönderildi.
Yeni programda çarpıcı değişikliklerden birisi de lise din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin yüzde 90'ının din, yüzde 10'unun ahlak olması. Bakanlık yetkilileri “Değerler eğitimine ağırlık veriyoruz” demelerine rağmen programda ahlak kısmının azaltılmış olması ilginç bir durum.
Sosyal bilgiler dersinde Atatürkçülük bir ünite olarak verilirken, yeni programda sadece bir konu başlığı olarak ele alınmış. Matematik, fen derslerinde Atatürk'ün müspet bilimlerle ilgili sözlerine yer verilirken şimdi tamamen kaldırılmış. Yeni düzenlemede istenirse verilir, istenirse verilmeyecek hale getirilmiş.

SINAV SİSTEMİ DE DEĞİŞECEK


2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9'uncu sınıf programlarına göre Milli Eğitim Bakanlığı'nın yazdırdığı kitaplar okutulacak. 2018-2019 ders yılında diğer sınıfları da içine alacak şekilde yeni programa göre özel sektöre kitap yazdırılacak. Progamlar hazır ama ders kitabı yazımıyla ilgili bir takvim henüz yok.
Ders kitaplarının seçiminde şu yöntem uygulanıyor: Yazar ve yayınevi hazırladığı kitabı bakanlık sitesine yüklüyor. Bakanlık da bu kitapları elektronik ortamda branşlara göre oluşturulan değişik illerdeki yaklaşık 15 bin öğretmene okutuyor. Kitabın değerlendirme aşamasında komisyon bir araya gelip kitapla ilgili raporunu yazıyor, puanını veriyor.
Bakıyorsunuz bir ders kitabı için 30-40 kitap seçiliyor. Bunların ders kitabı okutulmazsa bile sanki okutuluyormuş gibi parasını tıkır tıkır alıyor. Kitabı seçilen yazar ve yayınevleri bu durumdan memnun olduklarını, rüşveti önlediğini belirtiyorlar.
Yayıncılar, yeni ders kitaplarına kademeli geçişi savunuyor. Özellikle matematik ve fen derslerinde bu yola gidilmemesi halinde merkezi sınavlarda soru iptallerinin yaşanacağı, karışıklık olacağı öne sürüyor. Yeni programın uygulamaya konulmasıyla birlikte TEOG ve üniversiteye giriş sınav sisteminin soru bankalarında değişikliklere gidilecek. Bunun şimdilik ön çalışmaları yapılıyor. YÖK ve Milli Eğitim uzmanları bu konuda ortak çalışma yürütecek.

MİLLİ EĞİTİM CEPHESİ


Ders programlarıyla ilgili eleştirileri Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine sordum. Onlara göre hiçbir sorun yok. “Atatürk” diyorsunuz, “Bir kelime bile azaltılma yok” diyorlar. “Evrim teorisi”nin kaldırıldığını hatırlatınca “Sadece ünite başlığı değişti. Biyoloji kitabında evrim teorisi yine yer alıyor. Meseleye ideolojik olarak bakmıyoruz. Ancak siyasi tepişmelerin altında biz eziliyoruz” cevabını alıyorum.
Bakanlık yetkilisi “Program değişikliğiyle konuları hafifletiyoruz, seyrekleştiriyoruz, güncelleştiriyoruz, değerler eğitimi çerçevesinde yeni ilaveler yapıyoruz. ‘Değer' sözcüğünü duyduğunda bazıları zıplıyor. Ama bizim bu eğitimle vermek istediğimiz adalet, hak, hukuk, doğruluktur. İstediğiniz dersin programını getirin, hiçbirinde eksik olmadığı görülecektir. Memleketin hassasiyetlerini biliyoruz. Kitaplardan Atatürk'ün, İsmet İnönü'nün çıkarılacağı iddiası yalan. Hepsi yerli yerinde. Aksini söyleyenleri ispata çağırıyoruz” diyor.

“VATAN, MİLLET SEVGİSİ”

2018-2019 öğretim yılında “cihat” ders kitaplarına girecek. Bakanlık yetkilisi bu kavramın liselerde seçmeli olarak okutulan “Temel Dini Bilgiler” dersi ile imam hatip liselerinde okutulan meslek dersi “Fıkıh”ta yer alacağını söyledi. Bunun nedenini de yetkili şöyle anlattı:
“DEAŞ'ın, FETÖ'nün kullandığı ‘cihat' söylemenin temizlenmesi gerekiyor. Doğru bir cihat bilgisinin anlatılmasını sağlamak amacıyla cihat kitaba girecek. Vatan, millet, devlet sevgisi aşılanacak. 15 Temmuz'da bizim insanımızda vatan, millet, devlet sevgisi olmasaydı, FETÖ'cülerin emrine girilmiş olacaktı.”
Bir kez daha hatırlatalım, gelecek yıl okutulacak kitaplar, öncekilerle aynı olacak. Bugünün tartışmalı konuları ise 2018-2019 öğretim yılında okullara girecek. Durum böyle…


__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.08.17, 01:40   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1531
Mesajlar: 14,700
Ettiği Teşekkür: 60890
Aldığı Teşekkür: 51843
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: “Cihat” Liselere İki Kitapla Girecek | Saygı Öztürk

Ben dinlerin rezalet olduğunu söyleyince bana kızanlar olur.

''Ama onlar gerçek müslüman değil'' falan havaları...

Bazıları kendine çoluk, çocuk, dul mul ne bulduysa 17 kadın/kız alabilen bir adamın ümmeti olmayı sineye çekebiliyorsa ben ne yapayım?

Susayım mı?

Size ''he ya, gerçek müslümanlık 16 erkeğin kul hakkına girip kendine onlara düşecek olan eşleri alan bir uyanığa ümmet olmaktır'' mı diyeyim...

Neyse sustum...

Her zaman siz haklısınız ya...

''Bu gerçek islam değil'', ''bunlar gerçek müslümanlar değil''...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.08.17, 21:47   #3
Üye

murtazaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2017
Yaş: 31
Konular: 21
Mesajlar: 102
Ettiği Teşekkür: 1
Aldığı Teşekkür: 356
Rep Derecesi : murtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: “Cihat” Liselere İki Kitapla Girecek | Saygı Öztürk

Müslümanların bulunduğu her ortamda,
her zaman kavalcı yobazlar ve,
yobazın peşine takılmaya meyilli Aziz Nesin'in yüzdeliğini verdiği güruh bulunur.

__________________
murtazaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
girecek, kitapla, liselere, öztürk, saygı, “cihat”


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 03:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.