Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Saygı Öztürk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 08.11.17, 10:15   #1
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1709
Mesajlar: 9,996
Ettiği Teşekkür: 59065
Aldığı Teşekkür: 37282
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Bu Sistemin Adı Bile Yok | Saygı Öztürk

Bu sistemin adı bile yok


Hiçbir bilimsel araştırması yapılmadan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteğiyle ortaöğretime yani liselere giriş sistemi değiştirildi. AKP döneminde temel eğitimden ortaöğretime yerleştirme sistemleriyle oynandıkça oynandı. En son Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş yani kısa adıyla TEOG uygulanıyordu.“Emir demiri keser” örneğini sıkça kullanan AKP'liler, sınavla yerleştirilmeyen öğrenciler için “mahalli yerleştirme” dedi ama sınavla öğrenci alacak okullarla ilgili sisteme ise isim bulamadı.
Eğitimle ilgili yapılacak yeni düzenlemeleri en son duyan Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları oluyor. Çünkü yapılan her değişiklik, dinci vakıf ve derneklere, hükümete yakın öğretmen sendikasına bırakılmış durumda… Onların yaptıkları da eğitimi her geçen gün biraz daha uçuruma yaklaştırıyor.

ÖĞRENCİLERİN DURUMU…

Türkiye'nin üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) 2003 yılından bu yana her üç yılda bir yaptığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sınavıyla öğrenci başarısı ölçülüyor. “Eğitimde de çağ atladık” diyenlere değil işte bu verilere inanalım:
– 2015'te 72 ülkede yapılan sınavda öğrencilerimiz okuduklarını anlamada 428 puanla 50'nci sırada yer aldı, 2003 sınavına göre 15 puan geride kaldı. Fen bilimlerinde 425 puanla 52'nci oldu, 2003 sınavına göre 19 puan geriledi. Matematikte 420 puan aldı, 49'uncu sırada yer aldı ve 2003 sınavına göre 14 puan geriledi.
Ülkenin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da okullarımızı“nitelikli”, “niteliksiz” diye ayırdı. “Eğitimde fırsat eşitliğini” sağladıklarını öne sürenleri, bakan bu sözleriyle yalanladı.

AÇIK LİSE OYUNUNA DİKKAT

Bütün genel liselerin tabelalarının başına “Anadolu” eklemekle okullar Anadolu lisesi olmuyor. İsimsiz sistemin getireceği sorunlardan bazılarını sıralayalım:
– TEOG'da, öğrenci 25 okulu tercih edebilirken, bugün sayı 5'e indirildi. 5'nci tercihte yerleşemeyen öğrenci nereye gidecek? Açık liseye… Çünkü açık lisede imam hatip de, meslek lisesi de var. Açık lise, puanı çok düşük olan öğrencilerin yönlendirildiği bir sistem. Bundan sonra ne mi yapılıyor? Açık liseden, örgün eğitime geçişi serbest bırakacaklar, torpil ve kayırmayı görün siz… Açık lisede öğrencilik hakkı kazanacak olanlar, istediği okula kontenjan artırılması suretiyle geçebilecek.
– 2016 yılı verilerine göre; açıköğretim lisesine kayıtlı öğrenci sayısı 2 milyon 632 bin 179. Bunun büyük bir kısmı yurtdışında okuyanlardır. Son derece yanlış olmasına rağmen açıköğretimi çekici hale getirdiler, bundan sonra daha da özendirilecek.

ONLARA İMAM HATİP YOLU

– Sınav isteğe bağlı olacak. 8. sınıfta öğrenim görenlerin yüzde 90'ı yüzde 1 umutları olsa bile “nitelikli” okullar giriş sınavına katılır. Bu yarışta, 6 ve 7. sınıflardan da soru yöneltileceğinin açıklanması, öğrencilerin kaçak dershanelere, etüt merkezlerine gitmesinin, özel ders alınmasının yolunu daha da açar.
– Küçük yerleşim yerlerindeki veli ve öğrenciler çok mağdur olacak. İlçede imam hatip lisesi, bir de çok programlı lise var. Öğrencinin 5 tercih yapması mümkün değil. Sınavı kazanması halinde öğrencinin pansiyonlu okula gitmesi gerekir. Ancak pansiyonlu okulların sayısı da sınırlı…
– Sınavda öğrenciye 60 soru yöneltileceği belirtildi. Soru sayısı az. Çünkü ortaokulun temel dersleri Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi'dir. Türkçe'nin haftalık ders saati sayısı 16, Matematik 15, Fen 12, Sosyal ise 6 saat. Buna İnkılap Tarihi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerini de eklerseniz 5-6 dersten soru yöneltilmesi lazım. Bunu dersin ağırlığına göre mi, ders sayısına göre mi olacağı da belirsiz.

NAKİLLERDE BELİRSİZLİK

– Özel okullar öğrenci alımında kendi sınavlarını yapabilecek. Her okul kendi sınavını yapmaya kalkıştığında sınav tarihleri çakışacağı için öğrenci ve velileri açısından bir curcuna olur. Genel olarak özel okullar, sınavlarını merkezi sınavlardan önce yapıyordu. Halbuki veli ve öğrenci, önce merkezi sınavdaki başarısını, istediği okulu kazanıp kazanamadığını gördükten sonra özel okul sınavına katılıyordu. Dolayısıyla kayıt esnasında da kargaşa yaşanır.
– Sınavsız kayıt yaptıran okullar arasında, öğrenci nakillerinin hangi esaslara göre yapılacağı belirsiz.
Sistemi karmaşık ve içinden çıkılmaz hale getirmek için gerçekten çok çalışmışlar. Eğitimi, siyasete feda etmeyin beyler…
__________________
Gülümsün Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.11.17, 22:54   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1529
Mesajlar: 14,645
Ettiği Teşekkür: 60674
Aldığı Teşekkür: 51734
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Bu Sistemin Adı Bile Yok | Saygı Öztürk

O güya laik ebeveynlerin çocuklarının geleceğine ilişkin vurdumduymazlığı olmasa bunları yapmaya cesaret edemezler.

Ey laikler; susarak çocuklarınızın geleceğinizi satıyorsunuz!
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.11.17, 23:36   #3
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 883
Mesajlar: 7,440
Ettiği Teşekkür: 22248
Aldığı Teşekkür: 25474
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bu Sistemin Adı Bile Yok | Saygı Öztürk

Eğitim sisteminin adına ne gerek var!
Adı belli zaten: Faşizm
Beyler bir de kızıyorlar, kendilerine faşist deniliyor diye, nan siz iki ayyaş dediniz bu ülkenin kurucularına, milliyetçiliği ayaklar altına aldınız, eğitimi dincileştirdiniz, hukuku guguk yaptınız, ekonomiyi rant ekonomisine çevirdiniz, baş örtüsü gibi bir prangayı medeniyet diye kakaladınız millete, müslümanız bizden icat çıkmaz dediniz, okuyan insanı sevmem dediniz, sizi eleştiren herkesi içeri tıktınız...
Faşizm az bile kalır.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Rosebud Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bile, öztürk, saygı, sistemin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.