Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 06.03.14, 16:57   #1
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1420
Mesajlar: 5,735
Ettiği Teşekkür: 18133
Aldığı Teşekkür: 24870
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Sağlıkta Çağ Atlandı mı? Sağlık Ne Kadar Ücretsiz?

Sevgili arkadaşlar bir emekli olarak, bazı sağlık sorunlarım nedeniyle son günlerde bu konular ile biraz fazla haşır neşir oldum, karşılaştığım gerçekler beni şok etti, aşağda bulduğum ve sialerle paylaşmak istediğim makalede ne kadar çağ atlandığını ve ne kadar ücretsiz hizmet aldığımızı veya alacağımızı net olarak açıklıyor.
Ben maalesef, bu sağlık sürecimi mecburen özel hastahanede uygulamak zorunda kaldım.
Neden diye soracak olursanız, bir batın filmi için devlet hastahanesi 1,5 ay sonrasına gün veriyor. Diğer çekilecek muhtelif filmler o kadar olmasada haftalar sonrasına gün veriliyor, doktorlardan artık eski gibi bu günden yarına randevu alınamıyor, oradada durum çok kötü, birkaç gün sonraya ve hatta hafta sonraya gün veriliyor.
Şu an diş için ranvevu aradım.!
8 tane diş doktorundan en yakın randevu tarihi ayın 24 gözüküyor ve o randevuyuda alamıyorum en az 15 gün öncesi gerekiyormuş pc başından ayrılmayıp randevu iptalleri olursa onu kollayacağım.

İşte ballandıra ballandıra anlatılan sağlık sistemimiz bu halde. Aşağıdaki alıntı makalede bazı gerçekleri daha net açıklamakta.
HÜLOGGGLARA ve biryerlere KILLL olmaya meraklılara ilan olunur.!!!


SAĞLIKTA 2014 YILI ZOR YILIMIZ OLACAK
Yine basladilar, "Sosyal guvenlikte acik var" demeye ve korkuyorum yine calisanlar ile emeklilerin paralarina goz dikecekler. Oysa sosyal guvenlikte dunyada en az acik veren ulkeyiz. "Sosyal güvenlik sisteminde açıklar var" denilerek yapılan reformun(!) daha 4'üncü yılı dolar dolmaz yeniden "Reform yapalım" demeye başladılar. "Sosyal güvenlikte açık çok" demeye başladılar, ama doğruyu söylemiyorlar. Sosyal güvenlik açığımız, GSMH'nin yüzde 1'i kadar. Asıl konu ise sosyal güvenlik sistemi ne kadar çok açık verirse o kadar "sosyal devlet", açık vermezse veya az verirse o kadar "kapitalist devlet'tir.

Anayasa'mıza göre biz "sosyal devlet"iz. Yani zenginden alıp fakire veren, bozuk olan gelir dağılımını bu şekilde düzeltmeye çalışan devlete sosyal devlet diyebiliriz. Bunun da tek göstergesi, sosyal güvenlik ve sosyal yardım sisteminin açıklarıdır. Sosyal güvenlik açığımız, 2014 yılı bütçe beklentisine göre yıllık sadece ve sadece 21.6 milyar lira. Bu rakam da milli gelirimizin yüzde 1'i kadarcık. Yani fakire fukaraya, dula, yetime, hastaya tüm ülke gelirinden sadece yüzde 1 yardım ediyoruz. İslam'da bile bu rakam 40'ta bir, yani yüzde 2.5 olmalı.

Ancak girmeye çalıştığımız AB ülkeleri ortalamasında sosyal güvenlik açıkları GSMH'nin yüzde 1 6'sı kadardır. Kuzey ülkeleri olan İsveç, Norveç, Finlandiya gibi ülkelerde ise bu oran GSMH'nin yüzde 19'una kadar çıkmaktadır.

AÇIK VARSA İŞVERENE NİYE PARA VERİYORSUNUZ?
Sosyal güvenlik sistemindeki açığı azaltmanın iki yolu var. Birincisi gelirleri artırmak, yani işverenlerden daha çok prim almak, ikincisi de giderleri kısmak, yani emekli aylıklarını azaltmak, emekliliği bekleyenleri de ötelemek. Hükümet devamlı yaptığı yasa değişiklikleriyle giderlerden emekliye ödenenleri azaltmaya çalışırken, sağlık sistemini piyasalaştırarak sermayeye para aktarmayı da ihmal etmiyor. Öte yandan yapılan yasal değişiklikler ve teşvik uygulamalarıyla işverenlerin ödediği primlerden yüzde 25 oranında indirim yapmayı da gözümüzden kaçırıyor. İş emekliye gelince "Açık var, emekli maaşını azalttık", iş işverene gelince "Açık var ama senden daha az prim istiyorum" demek, lahana ve turşu hikâyesi değil midir? Hem "Açık var" diyeceksiniz, hem de işverenlere "İşçi başına 100 lira prim ödeme, 75 lira öde" diyeceksiniz.

SAĞLIKTA PARA ARTTI, DAHA DA ARTACAK

Özel hastaneleri SGK'hlara açanlar, 2008 yılında vatandaştan yüzde 30 oranlı katkı payı aldırmaya başladılar. Sonra 2010'da bu oranı yüzde 90'a çıkardılar, şimdi de yüzde 200 oldu. Yani, vatandaşın cebinden özel hastaneye verdiğimiz para sadece 5 yılda yüzde 700 arttı. Şimdi de SGK yeni bir düzenleme hazırlığında; 2014 yılından itibaren göz, diş tedavilerinde cebimizden daha fazla para çıkacak. Ve halen SGK tarafından karşılanan bazı ilaçlar da liste dışına çıkarılarak SGK ödemesi olmadan cebimizden satın alacağız. Ayrıca haber yalanlanmakla birlikte çok pahalı olan kanser ve diyaliz tedavileri de artık paralı olacak.

2014 YILI, 2013 YILINI ARATACAK
Sağlıkta 2014'te, 2013 yılını çok arayacağız. Zira 2014 yılı programı, sağlıkta "sıkılaştırma tedbirleri" yürürlüğe girecek. Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı kapsamlı bir çalışmayla "sağlıktaki temel teminat paketi"ni oluşturacak. Temel teminat paketi kapsamı dışında kalan hizmetlerde ise tamamlayıcı sağlık sigortaları devreye girecek. Yani SGK'lı olmak yetmeyecek, bir de özel sağlık sigortasından para verip sağlık paketi satın alacaksınız.

VATANDAŞLARI ÖZEL SAĞLIK SİGORTASINA ZORLAYACAKLAR
SGK tarafından karşılanacak temel teminat paketi, genel sağlık sigortası kapsamında sigorta tarafından ödemesi yapılan tüm tedavi ve ilaçları kapsıyor, ama yapılacak düzenlemelerle bazı sağlık haklarımız elimizden alınacak, "Bunları istiyorsanız ek sağlık paketi satın alacaksınız" denecek. Halen SGK'nın sağlık teminatı, tüp bebekten dişe, göze kadar geniş bir alanda yapılan tedavileri ve birçok ilacı kapsıyor. Ancak 2014 yılından itibaren bunlardan bazıları kapsam dışına çıkarılacak.
Kaynak: sağlık aktüel
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.03.14, 17:13   #2
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,850
Ettiği Teşekkür: 12120
Aldığı Teşekkür: 23863
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Sağlıkta Çağ Atlandı mı? Sağlık Ne Kadar Ücretsiz?

Sizi iyi edecek ilaç 50 kuruş ise onun yerine 3 kuruşluk olanını yazarlar...
Sonra bunun adı çağ atlamak olur... Pehhh.
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.03.14, 17:24   #3
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,533
Ettiği Teşekkür: 29737
Aldığı Teşekkür: 33088
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Sağlıkta Çağ Atlandı mı? Sağlık Ne Kadar Ücretsiz?

Bunlar bişeymi^^

Part time çalışanım ben..

Tabi bunu bilerek yaptım anlaşmalı çalışıyorum ancak böyle maaşımı yüksek alıyorum.. Zorunlu sigortaya zaten karşıyım..

Ama şu SGK'nın çıkardığı GSS (Genel Sağlık Sigortası) nanesi varki bu naneden bende kapsama alanındayım malum part time çalışan olarak gözüküyorsam 15 gün sigortalı primi gösteriyorum. Dolayısıyla geri kalan 15 gün ödenmediği için devlet denilen mafya bu 15 günün primini benden istiyor. Bizim gibi yarı zamanlı çalışanların durumu bir kenara işssizlerin üniversite öğrencilerin sırtında bu sigorta nanesi tam bir yük.. Kan emici sülükler işte..

Bu sigortaya göre işssizler ve part time çalışanlar, üniversite öğrencileri HER AY EN AZ 48 LİRA VEYA MAKSİMUM 240 LİRA prim bedeli olmaksızın para ödemeye zorlanıyor..(Gelir testine göre bu oran hesaplanıyor ve ödediğiniz para hava parası gibi oluyor ne emeklilik ne prim yerine bile geçmiyor tabi her ay hastaneye gidiyorsanız bilemem).. Bu sigortada herkes borçlanıyor hatta imza bile gösterilmeden..

Neyseki ben bu parayı zaten ödemiyorum. Son girişimde yanılmıyorsam 2 bin liranın üzerinde gss borcum var sözde..(Baktım 2 buçuk bin lira olmuş yarasın..ipimde bile değil)

Ama imza atmadığım gelir testine girmeyi reddettiğim için böyle.. ki hayatta imza atmam parada ödemem. Gelsin hapse atsınlar umrumda bile değil.. Ben var olan zorunlu sigortadan kaçmaya çalışırken bunlar gss nanesini kitlemeye çalışıyorlar tam komedi zaten..

Her zaman söylerim devlet denilen model hep mafyadır soyguncudur vergi niyetine sizin paranızı alır size ufak bir hizmet koklatır kalanı cebe indirir.. Para babalarının sigortasıdır devlet.. Vatandaşını becerir.. Ama kendisini kuranları yüceltmekten ileri duramaz..

Bizde devlet vatandaşıyız diye ortalıklarda gurur duyup dolanır dururuz... salak gibi..
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atlandı, kadar, sağlık, sağlıkta, ücretsiz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doktora "Acil Müdahale" Yasağı -- Buda oldu.. SerseriGezgin Ülkemiz ve Dünya Gündemi 5 19.01.14 22:05
Sağlık Hizmetlerinde Muayene Katılım Payı | Katılım Payı Alınmayacak Haller LaLe Sosyal Bilimler 2 21.03.13 21:12
Siirkolik Malefica Resimli, Resimsiz Şiirler 73 01.04.11 16:28
Diksiyon - Fonetik - Artikülasyon oneyouu Tiyatro Haberleri 11 10.05.09 15:23


WEZ Format +3. Şuan Saat: 07:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.