Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 06.08.14, 23:08   #1
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,988
Ettiği Teşekkür: 4166
Aldığı Teşekkür: 9736
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Türkiye Gazeteciler Federasyonu

Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun amacı;

İnsan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği, milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün Türkiye'de tam olarak gerçekleşmesini sağlamak; haber alma ve kamuoyunu bilgilendirme hakkının hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesinin yolunu açmak; basın, yayın, görsel, işitsel ve elektronik yayıncılık mesleğinde çalışanların ve onların bağlı bulundukları kurumların hak ve menfaatlerini koruyarak geliştirmektir

Ayrıca basın, yayın, görsel, işitsel ve elektronik yayıncılık mesleğinde çalışanların kültürel gelişmesine, ekonomik ve sosyal refah düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmak; kişilerin şeref ve haysiyetini ihlal edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayın yapılmasına engel olmak, cevap ve düzeltme hakkına saygı gösterilmesini sağlamak; gazetecilik mesleğinin özel amaçlara ve çıkarlara alet edilmesini engellemek, meslek ilkelerine uyulmasını gözetmek ve mesleğin onurunu korumak; basın, yayın, görsel, işitsel ve elektronik yayıncılık mesleğinde çalışanları bir araya toplamak; aralarındaki maddi ve manevi dayanışma ile yardımlaşmayı sağlamak, mesleği temsil etmek, toplum içindeki onur ve değerini artırıcı yönde önlemler almak ve çalışmak; mesleğin ve ülkenin gelişmesi için her türlü araştırmayı yapmak ve yaptırmak, projeler üretmek, raporlar hazırlamak, hazırlatmak, bunları kitaplaştırmak, gazete, dergi, broşür ve albüm gibi her türlü basılı eser yayınlamak, ülkeye yararlı olacak telif ve tercüme eserlerin yayınlanmasına yardımcı olmak; yurtiçi- yurtdışı diğer dernek ve kuruluşlarla ilişki sağlamak, karşılıklı işbirliği ve yardımlaşmada bulunmak ve bu dernek ve kuruluşların bir birlik halinde toplanmasına çalışmak ve katılmak; bütün bu amaçlara ulaşılması için devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, halkın gerçekleri öğrenme hakkına Anayasa'dan alınan güçle sahip çıkmaktır...

2009 Eylül ayında seçilen yönetim kurulumuz, bugüne kadar, 2’sine Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün de katıldığı 10 Başkanlar Konseyi Toplantısı yapmış, bu toplantılarda Anadolu medyasının sorunları masaya yatırılarak incelenmiş ve hükümet nezdinde bu sorunların çözümü için gereken çalışmalara başlanmıştır.

TÜRK MEDYASI

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye genelinde 2 bin 780 gazete, 3 bin 679 dergi olmak üzere 6 bin 459 basılı yayın halkımızla buluşmaktadır.

2010 yılında gazete ve dergilerin sayısı 2009 yılına göre % 6,4 artmıştır. 2010 yılında 6 459 gazete ve dergi yayımlanmıştır. Bu yayınların % 57’sini dergiler oluşturmaktadır.
Ülkemizde 2010 yılında yayımlanan gazetelerin % 90’ı yerel, % 3,3’ü bölgesel ve % 6,7’si ise ulusal yayın yapmaktadır. Dergilerin ise % 35,8’i yerel, % 7,2’si bölgesel iken, % 57’si ulusal yayın yapmaktadır.

Görsel ve işitsel medyayı kısaca değerlendirmek gerekirse, karasal televizyon lisansına sahip 251 kuruluş bulunmaktadır. Bunlardan 23’ü yaygın, 16’sı bölgesel, 212’si ise yerel kanaldır.

Karasal FM Radyo lisans alan 1082 kuruluş bulunmaktadır. Bunun 35’i yaygın, 99’u bölgesel, 948’i ise yerel radyolardır.

Türkiye’deki medyanın son günlerde güç kazanmasına karşın trajların düşük kalması dikkat çekicidir. Şöyle ki; Dünya Gazeteler Birliği (WAN) verilerine göre 1000 kişi başına 600’den fazla net satışla, dünyada kişi başına en çok gazete satılan ülke Norveçtir.

Bu ülkeyi Japonya, Finlandiya, İsveç, Danimarka, İsviçre, Avusturya, Singapur, Kanada, Almanya, Hollanda, İngiltere, ABD izlemektedir.

123 milyon nüfuslu Japonya’da toplam gazete tirajı 70.4, nüfusu 82.5 milyon olan Almanya’da ise 22.1, nüfusu 300 milyona ulaşan ABD’de gazetelerin toplam tirajı 48.3 milyon civarındadır.

Türkiye’de Yay-Sat ve Merkez Dağıtım verilerine göre bayilerde satışı yapılan gazetelerin net satışı günlük ortalama 4.7 milyon civarındadır.

Yani 1000 kişiye 73 gazete düşüyor.

Gazete sayısındaki yerel medyanın yüzde 90 varlığına karşın, tirajda durum tersinedir. Ulusal yayın yapan ve toplamda yüzde 6.7 ile tanımlayacağımız gazeteler tirajın yüzde 92’sine sahiptir. Yerel gazetelerin satışı ise çok düşük boyutta kalmaktadır.

Dünyanın pek çok ülkesinde yerel gazeteler, yaygın gazetelerden daha çok satmakta iken, Türkiye‘de bunun tam tersi olması üzüntü vericidir.

Yazılı basın sektörü, gazete satışından ziyade, almış olduğu ilan ve reklamlarla ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Gerek Basın İlan Kurumu, gerek özel sektörden alınan reklam ve ilan gelirleri yazılı basına oldukça büyük destek sağlamaktadır.

Avrupa, Amerika veya Japonya’da gazetelerin tiraj kaybetmemesindeki etkenler yavaş yavaş belirmektedir. Bu gazeteler de reklam ve ilana muhtaçtır, ancak onları ayakta tutan nedenlerin en önemlisi halkın okuma alışkanlığıdır. Öyleyse, ilk yapılacak şey: ülkede okuma alışkanlığının yaygınlaştırılmasıdır.

MEDYA TOPLUMUN GÖREN GÖZÜ, İŞİTEN KULAĞI VE KONUŞAN DİLİDİR

10 ocak, 1961′de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gündür ve bugün,”Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bu bayramımızın 51. yılına çalışanlar olarak büyük sıkıntılarla girmekteyiz. Tutuklu gazeteci sayısı 97’ye ulaşmıştır. Uzun tutukluluk sürelerin yanı sıra neden tutuklandıkları henüz belli olmayan meslektaşlarımızın hapiste olduğu bugünde bizim bu bayramı kutlamamız pek de mümkün değildir.

Dünyadaki tüm basın meslek örgütlerinin yanı sıra bir çok ülkenin hükümetin “düşünce özgürlüğü” çerçevesinde Türkiye’de gazetecilerin tututklanmaları ile davalarını yakından izlemektedir.

AB’ye giriş bu tablo Türkiye’ye büyük prestij kaybettirmektedir. En büyük dileğimiz davaların biran önce tamamlanmasıdır.

Yerel medya üzerinde de oluşan baskılar yüzünden basın giderek içine kapanmakta, güvenirliğini yitirmekte, toplumun gören gözü, işiten kulağı, konuşan dili özelliğini gün geçtikte yitirmektedir.

51 yıl önce çıkartılan bu yasayla kazanılan yıpranma hakkımız SGK reformu ile elimizden alınmıştır.

YIPRANMA HAKKI: Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında gazetecilerin elinden alınan yıpranma hakkı, gazetecilere yapılan büyük bir haksızlıktır. Reform öncesi gerçekleştirdiğimiz sayısız girişimin sonuçsuz kalması, mesleğe yeni katılan arkadaşlarımızın yıpranma hakkından mahrum görev yapmalarına neden olmaktadır. Sürekli stres içinde hatta can güvenliği tehdidi altında çalışan Gazeteci, günün 24 saati, haftanın 7, yılın 365 günü görev başındadır, görev bilincindedir. Tüm bu gerçekler ortadayken, gazetecilerin yıpranma hakkını elinden almak, yani bir anlamda gazetecilere “Siz yıpranmıyorsunuz” demek büyük haksızlıktır. Gazeteciler, değil yıpranmak, meslekleri uğruna canlarından olmuştur, olmaktadır.
Bu gerekçeler ışığında, konunun yeniden gündeme getirilerek, elimizden alınan yıpranma hakkımızın iade edilmesini istiyoruz.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ: Türkiye’de gazetecilerin “basın özgürlüğü” sorunu hala devam etmektedir. Türk Ceza Kanunu’nun kabul edilmesiyle başlayan süreçte oraya çıkan sonuçlar, sadece uygulamayan kaynaklanan hatalar olmadığı gibi tek başına uygulamayı eleştirmenin Türk Ceza Yasası ve Terörle Mücadele Yasası’nın madde içeriklerinin ifade özgürlüğünü kısıtlayan düzenlemeler olduğu gerçeğini de ortadan kaldırmamaktadır. Önemli suç davalarının tüm yönleriyle aydınlatılmasında gazetecilerin yazdıkları yazılar, haberler ve kitaplarından dolayı yargılanmaları değil, asıl olan yazılan kitapların içeriği, eleştiri yazılarındaki uyarılar ve bu yöndeki haberler dikkate alınarak bu yönde araştırmalar yapılmak suretiyle gerektiğinde soruşturmalar açılması ve varsa suç işleyen kişiler hakkında ceza davalarının açılabilmesidir.

ÇALIŞANLARIN HAKLARI : Türkiye'de 75-80 bin kişi aktif olarak gazetecilik yapmaktadır. Ancak bunların yalnızca yaklaşık 4 bini 212 sayılı yasadan yararlanmaktadır. Gazetecilerin bir kısmı da kayıtdışı çalıştırılmaktadır. Bu insani değerlere ve hukuka aykırıdır. Fikir işçisi olarak çalışan herkesin 212 sayılı yasaya göre iş sözleşmelerinin yapılması şarttır. 51 yıldır yürürlükte olan yasa sürekli ihlal edilmektedir. Bunun cezası ise yalnızca 200 liradır. Bu cezalar her gazeteci için ayrı ayrı alınmak şartıyla caydırıcı bir niteliğe büründürülmelidir.

Kaynak
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06.08.14, 23:11   #2
PİS_FAKİR
Ziyaretçi
PİS_FAKİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Türkiye Gazeteciler Federasyonu

Türkiye kanarya sevenler federasyonunun daha etkili olduğunu düşünüyorum
  Alıntı ile Cevapla
'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
basın, federasyonu, gazete, gazeteciler, türkiye


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
II. Dünya Savaşı | Savaşın Türkiye'ye Siyasi ve Ekonomik Etkileri OkyanusunKalbi Dünya Tarihi 9 07.03.16 12:31
Türkiye Neden Kore Harbine Katıldı? ReaL Türk Tarihi 8 23.11.14 20:47
İlk'lerle Galatasaray.. denise Galatasaray 31 18.05.13 22:49
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Mustafa Akten Mustafa Akten 0 28.03.13 10:22
Fenerbahçe-Galatasaray Derbisi Basakca Fenerbahçe 3 15.12.12 23:24


WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.