Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 31.10.14, 22:23   #11
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 28
Konular: 197
Mesajlar: 821
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4394
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Maden Mühendisleri Odası'nın Ermenek Cinayeti İle İlgili Açıklaması

@Aristo , Evet, son gördüğüm Aristo değilsin. Elbette fikirler zamanla değişebilir. Bunu yadırgamıyorum, saygı duyarım.

İşçi sınıfının lümpen olmuş olması bir sonuçtur. Siyasi bir sonuç hem de.
Sonuçlardan yola çıkarak suçlu aramak doğru değildir. Nedenlerden başlamak gerekir. Buna, bu şekilde bakmayı popülizm veya naiflik olarak suçlamanız bu gerçeği değiştirmez.

Kişinin devrimcilikten ne anladığı önemlidir. Ve sizin, işçiyi, AKP'ye oy veren ve oy vermeyen olarak ayırmanız da pek devrimci bir tutum değil zannımca. Sermaye karşıtı veya yandaşı olarak ayırsaydınız size hak verebilirdim.

Hiç kimse durduk yere bir partiye düşman olmaz yada dost olmaz.

Kim en çok çalışır, propaganda eder ve örgütlerse onun borusu daha çok öter. Elbette AKP'nin arkasında sermaye desteği olduğunu, gericilik gibi bir misyonu olduğunu da hesaba katarak...

Hani öyle bir anlatıyorsunuz ki, gören de Karaman/Ermenek'de yıllarca siyasi çalışmalar yaptınız, mücadele verdiniz de o işçiler size sırt çevirdi...

Yok öyle birşey!

Bir örgütteki kimsenin davranışı ile örgütsüz olan bir kimsenin davranışını kıyaslamak da doğru değildir. Öteki hainliktir ama buna hain değil, lümpen denir. Lümpen kavramı Marx'a aittir. Sınıf bilinci olmayan, kendi çıkarına-hesabına bakan ve sınıfına karşı yabancı olan kişiye denir.

Siyaseti oy vermek ve meclisin dört duvarı arasına sıkıştırmaktan çıkardığınız zaman belki bunları tekrar konuşabiliriz.

-----------------------------

@ReaL

1 - CHP'nin nesi var? Evet, buna ben cevap vermeyeyim. Emine Ülker Tarhan bugün verdi :

Alıntı:
"Ülkemizin içinde bulunduğu savaş tehlikesini de içeren koşullar nedeniyle çocuklarımızın geleceği açısından olağanüstü önem kazanan 2015 genel seçimleri öncesi partide demokrasinin işletilmesi, seçim yenilgileri ve özellikle de cumhurbaşkanlığını ilk turda iktidara teslim eden hatalardan dersler çıkartılıp, ciddiyetle yol haritası çizilmesi için yaptığım çağrıyı görmezden gelerek, kurultayı bir koltuk kapma yarışına çeviren;

Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına “ak” denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen;

Türkiye’nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğimi anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP’ den istifa ediyorum.

Emine Ülker TARHAN
Ankara Milletvekili"
Yaşım ile ilgili konuya gelince... Tayyip'de sizin söylediğiniz kavramı kullanıyor bazen...

''Mesela bakın, çok ilginçtir 1920 lerde de ....'' diye...

''1970 lerde de Ecevit şunu yaptı'' gibi argümanlar dışında birşey varsa anlatın, can kulağıyla dinlerim...

2- Karaman/Ermenek'de yaşananlar sadece Karaman/Ermenek'de yaşananlar değildir. Orada yaşananlar Türkiye'nin mevcut gerçeğidir.

Bugün oradaki insanların üzerinde piyasa baskısı var, gericilik var, geleceksizlik korkusu var... Neden 301 madencinin öldüğü ocağa aynı ocakta çalışmış ve belkide yaralı olarak çıkmış işçiler geri çalışmaya gidiyor diye düşünüz mü hiç? Mecburlar çalışmaya da ondan.

Türkiye'de siyaseten alternatifsizlik var!

Halk CHP'den irkiliyor. Ben bile irkiliyorum!
Ne yapacağı ne edeceği, sağı solu belli olmayan söylemlerle kime ne güven verebilir?
Ülkede koskoca Gezi olayları olmuş, ''Devrimci Kemal'', bu direnişten Ekmeleddin, Mansur Yavaş, Sarıgül sonucunu çıkartıyor ve bunları halka dayatıyor.
Cemaatler bu ülkenin gerçeğidir, cemaatlere saygılıyız diyerek gericileri meşrulaştırıyor.
Deniz Feneri davasında ''elimizde dosyalar var, ama siyasi partilerin kapatılmasına karşı olduğumuz için göstermiyoruz'' diyerek AKP'nin suçunu gizlediğini itiraf ediyor.
Gezi direnişinde pasif bir görüntü çizerek AKP'ye can simidi oluyor.
Suriye'ye tezkereyi farklı şekilde meşrulaştırıyor.
Kemalizmin temel ilkesi olan Bağımsızlığın karşısında NATO'culukla, AB'cilikle duruyor.
Kamuculuk deseniz, kendi partisindeki sol unsurları tasfiye etti ve liberal adamlarla yola devam ediyor.
AKP'nin verdiği sadakaya, bilmem şu kadar maaş vereceğiz diye sadaka ile cevap veriyor.
Cumhuriyet ile alakası olmayan bir ''Cumhuriyet'' , halktan kopuk bir ''Halk'' , fikir kulübüne dönmüş, her kafadan farklı bir sesin çıktığı bir ''Parti''... Bu, bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Bunun yanı sıra kendini solda olarak tanımlayan kim olursa olsun, halka tepeden bakmayı bırakmalı, ''aptal'', ''cahil'' gibi ithamları söylemekten vazgeçmelidir.

Eğer bu düzen değişecekse de, değiştirecek olan ancak ve ancak bu halktır.
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz No Pasaran'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.10.14, 23:45   #12
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1167
Mesajlar: 12,159
Ettiği Teşekkür: 50945
Aldığı Teşekkür: 44374
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Maden Mühendisleri Odası'nın Ermenek Cinayeti İle İlgili Açıklaması

@No Pasaran

Bazı şeylerin idraki zaman alır; bu itibarla da seni anlıyor hatta tebrik ediyorum. Yani suçun çoğunu kendinde arayabilecek ve sorumluluğu da üstlenebilecek kadar heyecan dolusun.

İlk olarak ''naiflik'' ve ''popülizm'' konusunda suçlama yapmadım. Bir devrimciye suçlama yapmak zaten haddime değil! Bu sadece bir eliştiriydi ki aslında senin özeline yönelik de değil; solun geneline yönelik bir eleştiriydi.

İşçi sınıfının ''lümpen'' olması elbette bir siyesi sonuçtur ama işte tam da burda bir genellemeden kaçınmak gerekiyor. İşçi sınıfının tümü de ''lümpen'' değildir. Senin yazdığın ''lümpen'' kavramı temelinde ele alırsak; bazıları lümpen ama bazıları sınıf bilinçli devrimci proleterler... Buraya kadar hemfikir olduğumuza eminim.

Bundan sonrasında ise neden ayrı düşüyoruz onu anlayamadım. Birisi sınıf mücadelesi içinde yer alıyor, diğeri ise göz göre göre ve bile bile sınıfını satıyorken, ikisini de sıfatları (!) işçi diye aynı kefeye mi koyacağız? Devrimci tavır, ikisini de bir kefeye koyarak sınıfını satan bir işçiyi devrimci bir işçi seviyesine yükseltmek, devrimci bir işçiyi ise devalüasyona uğratarak sınıfını satan bir işçi durumuna indirmek değildir. Bence kendilerini kartpostallardan ve afişlerden tanıdığımız işçi sınıfını fazla yüceltmeyelim; çünkü aslında işçi sınıfı dünyanın en rezil sınıfıdır da; ki bu da genele yönelik bir sözdür. Şimdi tam hatırlayamıyorum ama Marks bile yaklaşık olarak işçi sınıfının yoz veya ihanete açık olduğundan bahseder. O da işçileri zaman zaman suçlayıcı olmuştur...

Şimdi işçi sınıfını sermaye düşmanı ya da dostu diye ayırırken bunu hangi temelde yapıyoruz? Çalıştığı alandaki tavır ve davranışlarına göre ve mecut siyasi tercihleri konusunda... Zaten AKP' yi destekliyor olmaları aynı zamanda da sermayeyi destekliyor olmalrı anlamına gelir. Dün Demokrat Pariye, Adalet Partisine ya da bugün AKP' ye oy veriyor olması zaten seçimini sermayeden yaptığı anlamına gelir...

Bir de siyaseti Meclis' in dört duvarı arasına falan sıkıştırıyor değilim; tersine hala Parlamento' nun burjuvaların ahırı olduğu görüşündeyim...

Neyse; fazla da uzatmayım...

Yazdıklarım bazen aklına gelsin, başka da bir şey beklemem zaten.

Yanlız bugün örgütlü değilsem bunun bir tek nedeni var; o da solun hala 1900' lü yılların başından kalma bir zemin üzerinde sonu gelmez bir patinaj yapmasındandır. Sol, bu kafayla giderse 100 sene sonra da 500 sene sonra da marjinal olmaktan kurtulamayacaktır.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.11.14, 00:14   #13
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 5,212
Ettiği Teşekkür: 18507
Aldığı Teşekkür: 27332
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Maden Mühendisleri Odası'nın Ermenek Cinayeti İle İlgili Açıklaması

Yürek elvermese de beyin itiraz ediyor ve Hayyam' a bir selam göndermek istiyor;

Celladına aşık olmuşsa bir millet,
İster ezan ister çan dinlet.
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet,
Müstehaktır ona her türlü zillet.

Ömer Hayyam
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.11.14, 00:39   #14
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1167
Mesajlar: 12,159
Ettiği Teşekkür: 50945
Aldığı Teşekkür: 44374
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Maden Mühendisleri Odası'nın Ermenek Cinayeti İle İlgili Açıklaması

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CadII Mesajı göster
Yürek elvermese de beyin itiraz ediyor ve Hayyam' a bir selam göndermek istiyor;

Celladına aşık olmuşsa bir millet,
İster ezan ister çan dinlet.
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet,
Müstehaktır ona her türlü zillet.

Ömer Hayyam
Tamam memleketin yarısı müstehek da...

Ya biz?

Biz müstehak değiliz.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cinayetleri, devam, ediyor, maden, mühendisleri, odası


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
6552 Sayılı Torba Yasa Resmi Gazete’de Yayınlandı Mislina Serbest Kürsü 8 18.09.14 13:17
2014 Yılı İçin Burcunuz Neler Söylüyor... Canan Forum Gerçek Arşivi 15 13.01.14 20:23
TMM Komisyonda Bulunan Tasarı ve Teklifler Mislina Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler 2 04.09.13 13:22
Soda ile maden suyunu karıştırmayın... **EMEL** Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler 11 03.06.10 18:50


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.