Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 15.11.14, 16:47   #1
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 339
Mesajlar: 12,166
Ettiği Teşekkür: 136154
Aldığı Teşekkür: 45144
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Insanlikarayan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Türkmenler: Türkiye 2003'ten sonra bizi yalnız bıraktı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki CHP heyeti, Kerkük’te yaptığı incelemeler sonrasında bir rapor hazırladı. Irak Türkmenlerinin ve Türkmen göçmenlerin sıkıntılarına yer verilen raporda, Türkiye’nin bölgeye yeterince destek olmadığı iddia edildi.

Türmenlerin asimile olma tehdidi ile karşı karşıya olduğunun belirtildiği raporda, Kerkük ve Erbil yakınlarındaki tüm kampların yaşanılabilir hale getirilebilmesi için Irak Devletinin gerekli tedbirleri alması ve Türkiye’nin de derhal harekete geçmesi gerektiği vurgulandı.

Başbakanlık aracılığıyla daha önce dünyanın dört bir tarafına gönderilmek üzere yürütülen yardım kampanyaların, Kerkük’teki Türkmenler içinde başlatılmasının önemine dikkat çekilen raporda, kadınların IŞİD tehdidi nedeniyle tuvalete bile giderken tedirgin olduğu bilgisine yer verildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Amasya Milletvekili Ramis Topal, Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Afyon Milletvekili Ahmet Toptaş, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan’dan oluşan CHP Heyeti'nin Kerkük ziyareti hakkında bir rapor hazırladı.

“Irak Türkmenleri El Olmuş” başlığını taşıyan raporda, Irak Türkmenlerinin durumu ile ilgili de temaslarda bulunan heyetin, özellikle Telafer bölgesinden göçe zorlanan Türkmenlerin kaldığı kampı yerinde incelediği belirtildi.

Heyetin, CHP’li Kadıköy, Maltepe, Ataşehir, Beşiktaş, Büyükçekmece, Şişli, Bakırköy Belediyelerinin hazırladığı 7 Tırlık yardım konvoyunun teslimini gerçekleştirdiği bilgisinin verildiği raporda, tırlarda kışlık çadır, battaniye, yatak, kuru gıda, konserve ve kışlık giyecek, ayakkabı, çocuk bezi, kadın pedi, temizlik malzemesi, kilim ve yolluk, su, bebek maması, oyuncak, elektrikli soba, yastık gibi insani yardım malzemeleri bulunduğu ifade edildi.

Kerkük’ün genel durumunun, Irak Türkmenlerinin ve Türkmen göçmenlerin sıkıntılarına yer verilen raporda, Irak Türkmenleri sahipsiz bırakıldığı ve kaderlerine terk edildiği, ne Türkiye’den ne de Irak Hükümetinden gerekli yardım alamadıkları belirtilerek, “Irak Türkmenleri ‘el’ olmuş".

Bugüne kadar gördüğümüz gayri insani koşullara sahip en dramatik kampın gerçekleriyle yüzleştik. Kerkük’te savaşın izleri her yerde. Merkezi hükümet bütçesinden Kerkük eyaletine ayrılan payın çok düşük olduğu söyleniyor. Büyük kapsamlı altyapı yatırımlarına ihtiyaç var. Çok ciddi elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Her sokakta jeneratör bulunuyor. Erbil-Kerkük arası karayolu, Kerkük içindeki sokaklar karanlığa mahkûm. Sokak lambaları elektrik sıkıntısı yüzünden çalışmıyor. Sanayi gelişmemiş. Valilik bütçesinin yüzde 80’i maaşları ayrılmış durumda. Kerkük’ün yüzde 80'i Irak Devleti’nin, yüzde 20'si IŞİD'in elinde” denildi.

“PETROLÜN KOKUSU VAR, KENDİSİ YOK”

Petrol sıkıntısının yaşandığının ifade edildiği raporda, Türkmenler’in ‘petrolün üstünde yaşıyoruz ama enerji sıkıntısı çekiyoruz’ dedikleri kaydedilerek, Kerkük’ün hiçbir yerinde petrol istasyonu bulunmadığı, cadde üzerlerindeki tek tek konuşlanmış pompalar ile benzin-mazot satışı yapıldığı, benzin-mazot kalitesinin çok düşük olduğu ve otomobillere zarar verildiği vurgulandı.

Bölgede, Kürtler, Araplar ve Türkmenler arasındaki gerilimin devam ettiğinin belirtildiği raporda, Kerkük’te Irak Ordusunun herhangi bir unsuru bulunmadığı, IŞİD saldırıları olduğunda ise 16 bin kişilik Irak Ordusunun şehri terk ettiği bilgisinin edinildiği ifade edildi.

Kerkük’te güvenliğin polis gücü ile sağlandığının kaydedildiği raporda, “30 bin bin nüfuslu Tuzhurmatu’ya bir kilometre mesafede IŞİD ile savaş hala devam ediyor. Kerkük’teki tüm devlet kurumları yüksek beton bariyerler ile çevrili ve silahlı birlikler tarafından korunuyor.

Herhangi bir IŞİD saldırısına karşı kenti savunacak tek güç polis. Bu polis gücünün hepsinin Kerkük halkından oluşması IŞİD karşı ellerindeki tek avantaj olarak görülüyor. Polis gücünün bu nedenle yurt savunması yapacağına ve kaçmayacağına inanılıyor”
denildi.

EĞİTİM VE SAĞLIK İMKÂNLARI YETERSİZ

Erbil’e Kerkük’ten girişlerin peşmergenin kontrolünde olduğunun ve aşırı güvenlik nedeniyle metrelerce araç konvoyu oluştuğunun vurgulandığı raporda, eğitim ve sağlık koşullarına ilişkin şu bilgilere yer verildi:
“Kerkük genelinde eğitim ve sağlık imkânları yetersiz.

Kerkük genelinde 100 öğretmenin maaşı Irak Devleti tarafından karşılanırken, sadece Türkmeneli Vakfı tarafından sözleşmeli olarak 300 öğretmene maaş sağlanıyor. Kerkük ilkokulunda eğitim araç ve gereçlerinden yoksun bir şekilde çocuklar okuma yazma öğrenmeye çalışıyor.

Türkmeneli Vakfı’na bağlı Şifa Sağlık Merkezi hastane olarak gerekli sağlık hizmetini verecek donanıma sahip değil. İmkânsızlıklar içinde halka sağlık hizmeti vermeye çalışan sağlık çalışanlarının elinde gerekli tıbbi müdahale yapacak imkânlar bulunmuyor.”

Erbil’e Arapların girişinin yasaklandığının, akraba ziyaretleri dışında Erbil’e girmelerinin yasak olduğunun belirtildiği raporda, Türkmenler arasında Sünni-Şii farklılığı ön planda olmadığı, Türkmen kimliğinin mezhepsel farklılığın önünde tutulduğu vurgulandı.

BİR BAŞIMIZA BIRAKILDIK

Kerkük’te halk ile yapılan görüşmelerde CHP Heyetine iletilenlerinde anlatıldığı raporda, milletvekillerinin ziyaretinin olumlu karşılandığı belirtilerek, kendisini sahipsiz hisseden Türkmenlerin CHP’nin ziyaretini anlamlı olarak değerlendirdiği bilgisine yer verildi.

Raporda, Türkmenlerin, “Türkmenler olarak burada sahipsiziz. Bir başımıza bırakıldık. Kaderimize terk edildik. 2003 yılına kadar, Türkiye’den her türlü desteği alırdık. Ama 2003 yılı sonrası, bu yardımlar hiçbir surette yeterli olmayan bir noktaya geldi” değerlendirmesinde bulundukları kaydedildi.

Irak’ta bulunan Sünni Türkmen Köylerinden ve Telafer’de Sünnilerin bir kısmının IŞİD’e destek verdiği ve Kerkük’e bağlı Yengice Köyü’nden 800 gencin IŞİD’e katıldığı iddiasına yer verilen raporda, IŞİD’in kontrolüne geçen Beşir Köyü’nün tamamen boşaltıldığı, katledilen 40 kişinin cenazesinin sokak ortasında bırakıldığı, kız çocuklarına tecavüz edilerek, idam edildiği ve bazı Türkmen kadınların kaçırıldığı ifade edildi.

Türmenlerin, “AKP mezhepçi bir politika yürüttüğü için Türkmenleri görmezden geliyor.
Bu nedenle bizlere sahip çıkmıyor.
Türkiye’nin Irak’ta bölgede kiminle arası bozuluyorsa bunun bedelini burada Irak Türkmenleri olarak biz ödüyoruz.
Türkmenler arasında okuyan, doktor ve mühendis olan çok fazla.

Ancak Türkmen kimlikleri devlet içinde bir yerlere gelmeleri mümkün olmuyor.
Erbil’deki Türkmenler kendini Iraklı olarak tanıtıyor”
şeklindeki görüşlerine de yer verilen raporda, resmi ziyaretlere ilişkin bilgiler de verildi.

İÇERİDE POLİS, DIŞARIDA PEŞMERGE KORUYOR

Raporda, Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in “IŞİD, Musul'a geldiğinden beri buradaki durum kötü. Kerkük'ün genelinde yüzde 80'in kontrolü bizde, yüzde 20'sinin kontrolü IŞİD'e ait. Valiliğimizin de bütçesinin yüzde 80’i maaşa gidiyor.

25 bin kişiye 800-900 dolar maaş veriyoruz.

Kerkük’te güvenlik sorunun yanında ekonomik sorun var. IŞİD’ ten sonra petrol fiyatları çok yükseldi. Şimdi düşüyor ama hala yüksek fiyatı. Haziran ayında IŞİD geldi.

Irak Ordusu kendiliğinden çekildi.

Ordu, unsurlarını Kerkük içine sokmadı. Bizleri içeride polis, dışarıda peşmerge koruyor.

IŞİD, Kerkük'e de girmek istedi ancak peşmerge engelledi”
şeklindeki değerlendirmesine yer verildi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi ile yapılan görüşmeye de değinilen raporda, Salihi’nin şu değerlendirmeleri yer aldı:
“Türkmen köyü Emirli’de çoluk-çocuk kadın genç yaşlı 450 kişi IŞİD’e karşı 82 gün tek başına direndi.
Ne Irak hükümeti ne de başka bir güç Türkmenler’e yardım etmedi.

Türkmen Cephesi olarak 60 gencimizi IŞİD’e karşı mücadele ederken Emirli’de şehit verdik.

Telafer’deki IŞİD zulmünden kaçan Türkmenlerin Türkiye’ye yönlendirilmesini istedik. Telafer’den Erbil’e geldiler.

Ancak Türkiye’ye gitmelerine Barzani engel oldu. Tuzhurmatu’da 4 yıldan beri patlamalar oluyor evlerimiz yerle bir oldu. Türkmen coğrafyası darmadağın oldu.
Binlerce insan öldü. Irak’ta silah ve para güç demek.
Silahınız varsa paranız da varsa güçlüsünüz.
IŞİD zulmünden kaçıp, Necef ve Kerbela’ya giden Türkmenler asimile olma tehdidi ile karşı karşıya.
Çünkü Türkmen kimlikleri ile değil Şii kimlikleri ile Güney Irak’a gidiyorlar. 2003 yılında 850 bin nüfusu olan Kerkük’te Türkmen ve Kürt nüfusu yarı yarıya idi.

Şuan ise 1 milyon 600 bin nüfus var ve yarısı Kürt. Kürtler bu bölgeye planlı bir şekilde getirildi. Barzani’nin girişimleri ile demografik yapı çok bozuldu.

Açıkça bir Kürtleştirme politikası uygulanıyor.

Irak’ta toplam 3 milyon Türkmen var ama Türkmen’im diyebilenlerin sayısı 1,5 milyon.
Irak’la Türkiye’nin arası bozulunca faturayı biz ödedik.
Böyle devam ederse Türkmen kalmaz.
Yanımızda kimseyi görmüyoruz. Herkesin sahibi var bizim yok. Asimile edilmek istemiyoruz. Son seçimlerde Musul bölgesinden Türkmen Cephesinin kadın bir milletvekili adayı hala IŞİD’in elinde.
Akıbetini bilmiyoruz.
Burası vatanımız. Bizler yaşıyoruz burada. Ama Türkiye’nin imza attığı tezkereler yüzünden bizim buradaki varlığımız zarar görüyor.
Türkiye’den Tezkere çıkıyor. Faturasını bu bölgede biz ödüyoruz. Bölge de var olan Türkiye düşmanlığının bedelini Iraklı Türkmenler olarak biz ödüyoruz.”

KADINLAR TUVALETE GİDERKEN DAHİ TEDİRGİN OLUYORLAR

Telafer’den kaçmak zorunda kalan Türkmenlerin, Necef ve Kerbela’dan Kerkük’e geldiği, bunların Türkmen Cephesi’nin olanakları ile kurulan Yahyava(Yahyaova) Köyü’ndeki kampa yerleştiğinin belirtildiği raporda, CHP Heyetinin kampın durumuna ilişkin bu izlenimler anlatıldı:
“Kamp bir Türkmen’in arazisi üzerinde kendi isteğiyle kurulmuş.
Çadırlar AFAD ve TİKA tarafından sağlanmış.
Kamp alanı düzenlenmiş bir zemin üzerinde kurulu değil.
Kamp, toz ve toprak zemin üzerine kurulmuş çadırlardan oluşuyor.
Çadırların üstü naylon hem soğuk hem de yağıştan etkileniyor.
İlkel, insanlık dışı şartlarda barınıyorlar.
Kampta 602 kişi bulunuyor.
Bunların 40’ı bebek.
Kampta hiçbir güvenlik yok.
Kampın güvenliğini Türkmen cephesinin görevlendirdiği silahlı 10 genç sağlıyor. Kampta ciddi elektrik sorunu var. Kent genelinde olduğu gibi kesintiler çokça yaşanıyor.
Temizlik çok ciddi sorun.
6 kişilik derme çatma kurulmuş bir tuvalet bulunuyor.
Kampta bulunan Türkmenlerin çoğu Türkmence bilmiyor ve Arapça konuşuyorlar.
Bu durum Saddam döneminde sürdürülen Araplaştırma politikasını sonucu olarak görülebilir.
Bu durum, Türkmenlerin dillerini ve kültürlerini unutmaya başladıkları, Türkmenlerin asimile edildiği anlamını taşımaktadır.
Sağlık hizmeti verebilecek yeterli donanımda bir yapı bulunmuyor.
Çocukların eğitim ihtiyacı karşılanamıyor.
Yemek ve gıda ihtiyacı gönüllü Türkmenler tarafından karşılanıyor.
Çocuklar yalın ayak, ayakkabısız bir şekilde dolaşıyor.
Kadınlar tuvalete giderken dahi tedirgin oluyorlar.
IŞİD’ ten bu denli korkuyorlar.
Kamp alanı geceleri karasal iklimden dolayı çok soğuk ve ayaz oluyor.”

CHP TÜRKMENLER İÇİN KOMİSYON KURACAK

CHP’nin en kısa sürede Türkmenlerin durumunu incelemek üzere bir komisyon kuracağının belirtildiği raporda, ziyaret sonrasında hazırlanan önerilerin somutlaştırılabilmesi için gerekli çalışmaların başlatılacağı ve bölgeye yapılacak ek yardımların organize edileceği ifade edildi.
Raporda, CHP Heyetinin Türkmenlerin Kerkük’teki durumuna yönelik şu öneriler sıralandı:
“Saddam döneminden beri yurtsuzlaştırma, yerlerinden sürülme, kültürlerini yaşayamama durumu ile karşı karşıya kalan Türkmenlerin durumu, IŞİD’in saldırılarıyla daha da kötüleşmiştir.

Bölgedeki diğer halklara, ABD ve batılı ülkeler sahip çıkarken Türkmenleri savunması gereken ve yanlarında olması gereken Türkiye ne yazık ki yeterince destek olamamıştır.

Türkmenlerin bu yalnızlığı devam ederse asimile olma tehdidi ile karşı karşıya. Türkiye, bir an önce soydaşlarına sahip çıkmalıdır.
Başta Yahyava kampı olmak üzere Kerkük ve Erbil yakınlarındaki tüm kampların yaşanılabilir hale getirilebilmesi için Irak Devleti gerekli tedbirleri almalıdır.
Bu kampların iyileştirilmesi yönünde Türkiye Devleti de derhal harekete geçmelidir.
Nitelikli ve insan hayatına uygun yaşanılabilir kamplar kurulabilmesi adına AFAD ve Kızılay derhal harekete geçmeli.
Mutlaka konteynır kent kurulmalıdır.
Türkiye Devleti acil olarak insani yardımların bölgeye ulaştırılması noktasında Irak Türkmen Cephesi ve diğer tüm Türkmen partileri ile iletişime geçmelidir.

Başbakanlık aracılığıyla daha önce dünyanın dört bir tarafına gönderilmek üzere yürütülen yardım kampanyaları, Kerkük’teki Türkmenler içinde başlatılmalıdır.
Telafer’den kaçmak zorunda kalan ve Kerkük’te bulunana tüm Türkmenlerin Türkiye gelmesi ve sınırlarımız içerisinde kurulacak kamplarda barınabilmeleri sağlanmalıdır.
Kamplarda yaşayanların başta yaşlılar, kadınlar ve çocuklar olmak üzere sağlık hizmetlerinden yaralanabilmelerinin koşulları yaratılmalıdır.
İkametgâh sorunu sebebiyle pasaport alamayanlara ayrıcalık tanınmalı, gerekirse sağlık hizmetinden yurtdışında faydalanabilmeleri sağlanmalıdır.

Kerkük’ün genelinde, çocukların, gençlerin eğitimine katkı sunacak yatırımların acilen başlatılması, kadınların özgüvenlerini arttıracak, sosyalleşmelerini sağlayacak programların başlatılması gerekiyor.

Irak Türkmenleri’nin kendilerini yalnız hissetmemeleri için Türkiye Devleti, 2003 öncesi dönemde sürdürmüş olduğu destek ve yardım politikalarına derhal yeniden başlatmalıdır.

Irak Türkmen Cephesi ile Türkiye arasında iletişimi artırmak adına tarafsız bir komisyon kurulmalı ve ilişkilerin güçlenmesi yönünde ciddi ve kurumsal adımlar atılmalı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bölgedeki Türkmenlerin durumunu derhal araştırmak üzere bir alt Komisyon kurmalıdır. Tüm bu olasılıkları, çözüm önerilerini ve diğer adımları belirlemek üzere TBMM harekete geçmeli. Irak Türkmenleri’nin durumu hakkında Meclis’te acilen Genel Görüşme yapılmalı ve derhal acil eylem planı hazırlanmalıdır.”

Odatv.com


__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-


Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 15.11.14, 17:13   #2
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 339
Mesajlar: 12,166
Ettiği Teşekkür: 136154
Aldığı Teşekkür: 45144
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Insanlikarayan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Türkmenler: Türkiye 2003'ten sonra bizi yalnız bıraktı

Hadi bir taraftan Batili Ülkeleri anlayabiliyorum desem, nede olsa Geliboluyu gecememislerdi, Birinci Dünya Savasindan bir Ciban, bir yerlerine batiyor diye algilardim.

Sadece buna karsi Ankaranin tutumuna hic anlam veremiyorum.
Bu yalani söylerken bile kendimi zor tutuyorum, cünkü:

Irak Türkmenleri Ankaraya danistiginda, "Dogu Anadoluyu" PKK´nin kucagina oturtuklari gibi, Türkmelerede Barzaninin Kucagini gösterdiler.

Gözüme batan yerleri, yeniden Kirmizi olarak isaretlemistim.

Iste bu olaylar Dersim davasini hatirlatmiyormu?.

Bir zamanlar, dis Mihragin Madalyalarini gögsünde tasiyan,Belki 1930 senelerin üzerinden cok gectigi icin hatirimiza getireyim dedim.
Simdiki zamanimizdada, ayni Pozlarla karsilasmamistik?.

Hatirimiza yeniden getirelim; O Tarihlerde, Dis Mihraklarin Kontrolleri altinda, Zazalari Asimile Programlari takip ediliyordu.

Böylelikle Zazalari Kürtlestirme Programlari uygulaniyordu.

Simdiki tarihimizde, yeniden Dis Mihraklarin Madalyalarini, Tablolarini topliyanlar aralarimizda!.Hadi Yahudi Cesaret Madalyasi, Baski üzerine geri verdide, bu Tablonun akibetini bilen varmi?.

Yoksa Izmirin Kurtulusunda oldugu gibi, Kalpten giden Hashasilerin Kalplerinin üzerinde tasidigi gibimi tasimakta?.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-


Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
2003ten, bizi, bıraktı, sonra, türkiye, türkmenler, yalnız


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Konya İli Gelenek ve Görenekleri AFiLi İç Anadolu 34 22.04.16 21:44
Türk Mitolojisi Kartal Türk Tarihi 2 12.10.14 20:36
Et Nasıl Dondurulur? - Dondurucuda Depolama Süreleri Nelerdir? LaLe Pratik Bilgiler & Püf Noktalar 1 02.04.10 16:28
Rammstein (R+) Aldacı Yabancı Grup ve Müzik Adamları 21 01.03.10 00:06
Cumhuriyet Ne Demek? oneyouu Türk Tarihi 0 24.01.09 21:53


WEZ Format +3. Şuan Saat: 14:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.