Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 01.04.15, 09:21   #11
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,451
Ettiği Teşekkür: 13986
Aldığı Teşekkür: 10049
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dibi Göreceğiz Galiba...

@Aristo
Durum gerçekten böyleyse vay halimize.
Türkiyeyi ele geçirdiler demektir.
Ben kürt olsam bende AKP'ye verirdim.
Erdoğan'nın yaptıklarını cumhuriyet kurulalı hiç kimse yapamadı.
Hele birde Anayasayı değiştirebilirse kürdistanı kanunlu maddeli kurdu demektir.
Empati yapmak gerekirse haklılar. Aynısını bizde yapardık
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.04.15, 14:29   #12
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1169
Mesajlar: 12,167
Ettiği Teşekkür: 50962
Aldığı Teşekkür: 44385
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dibi Göreceğiz Galiba...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Asena Mesajı göster
@Aristo
Durum gerçekten böyleyse vay halimize.
Türkiyeyi ele geçirdiler demektir.
Ben kürt olsam bende AKP'ye verirdim.
Erdoğan'nın yaptıklarını cumhuriyet kurulalı hiç kimse yapamadı.
Hele birde Anayasayı değiştirebilirse kürdistanı kanunlu maddeli kurdu demektir.
Empati yapmak gerekirse haklılar. Aynısını bizde yapardık
Aynısını biz yapmazdık. Bulgaristan, Yunanistan gibi Balkan ülkelerinde çok sayıda Türk yaşıyor ancak bunların o ülkeleri bölüp ayrı devlet kurmak gibi girişimleri hiç olmamıştır.

İşin bir de şu yanı var ki tamamen gerçektir.

''Türkiye kürtleri ezdi'', ''Türkler kürtleri eziyor'' dediler hep...

Ben ve çevremdeki insanlar hayatımızın hiç bir döneminde kürtleri ezmedik. İsyanlara gelince, yeni Cumhuriyet' e başkaldıran Türkler de olmuş, onlar da bastırılmıştır. Kürt isyanlarının temelinde ise feodal ve dinci sistemin ortadan kaldırılması girişimlerine karşı mevcut ayrıcalıklarını kaybetmek istemeyen toprak ağalarının ve aşiret sisteminin direnişi vardır. Ki Türklerin kürtleri ezmesi zaten coğrafik olarak mümkün değildir. Büyük şehirlere göç eden kürtlere ise son zamanlara kadar en ufak bir tepki gösterilmemiştir ve kardeşçe, komşular, iş arkadaşları ve hatta akrabalar olarak yaşamışızdır. Ve işe bakar mısınız... Bizi İstanbul' da da kürtlerin ne kadar çok olduğuyla tehdit ediyorlar zaman zaman...

Kürtleri ezenler biz değil, kendi aşiret reisleri, toprak ağaları ve töreleri; yani feodalizmdir.

Bir de sosyolojik bir gerçeğe değinmek lazım.

Bir adayı ikiye bölüp bir yarısına 500 kürt kadını ve 500 kürt erkeği, öteki yarısına da 500 Türk kadını ve 500 Türk erkeği yerleştirelim. Bu iki toplumun arasına da bir Çin Seddi çekelim.

25 sene sonra o adada kürt nüfusu 5 bini aşacak, Türk nüfusu ise 1600-1700 kişi civarında kalacaktır. Ve o adadaki Çin Seddi' ni kaldırıp bir ortak seçim yapılsın... Türklerin asla kazanma şansı yoktur.

Bu ülkede il il aile başına ortalama çocuk sayısı istatistikleri var.
En Batı' dan Kırklareli' nde aile başına 1,4 çocuk düşüyor. En Doğu' daki Urfa' da ise aile başına düşen çocuk sayısı 4,5!

Aynı ada üzerinde bir deneyide Türkler ve kürtler olarak değil de, Laikler ve dinciler üzerinde yapalım. Sonuç yine aynı olacaktır. Dinciler önü alınamaz ve hatta adanın kaldırabileceği nüfus kapasitesini bile düşünmeden çılgınca üreyeceklerdir...

Ha bir de Çin Seddi' ni aradan kaldıralım... İlk yapacakları iş Türklerin/Laiklerin yaşadığı alanı talan etmek, adadaki laik/Türk bölgesini ele geçirmek olacaktır.

Ve o adaya geldiklerinde laık/türk toplumu çalı, çırpı, ağaç dalları ve taşlarla obalar kurar ve kendi çapında bir medeniyet geliştirmeye çalışır. Ötekiler ise işe mağara aramakla başlar...

Bunlar bizim konuşmadığımız toplumsal-sosyolojik gerçekler. Bilimin ise ırkçılığı olmaz. Bilim, etnisiteler ve ırklarüstüdür.

Yani lafı uzatmadan söyleyim: Bizim kendi ülkemizde çoğunluk olma şansımız kalmamıştır.

AKP, önümüzdeki seçimleri kaybedebilir. Ama bu durum uzun vadede ''onların'' kazanacağı gerçeğini değiştirmez.

Çünkü demokrasi cahil bir çoğunluk için ellerine geçirdiklerinde kendileri dahil tüm topluma karşı kullanacakları çok etkili bir silahtır aynı zamanda!

Bu ülke en kısa zamanda bölünmez ise, göreceksiniz ki 20 yıl sonra biz Türkler çok ağır bir zulüm altında yaşamak zorunda kalacağız.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.04.15, 15:24   #13
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dibi Göreceğiz Galiba...

Ne yazık ki, daha önceki bir yorumumda ''DİBE NE KALDI Kİ?'' sorusunu ben de sormuştum.
Sözüm meclisten dışarı dostlar!
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Sözüm meclisten dışarı dostlar!

Derler ki;

Bir sürüye kurt saldırdığı zaman, atlar, inekler, keçiler ve koyunlar, kurdun tehlikeli olduğunu bilir. Kendilerince önlem alırlarmış:

Atlar baş başa verip halka oluşturup gelecek kurdu çifteler atarak uzaklaştırırlarmış.
İnekler ise kıç kıça verip,halka oluşturur boynuz darbeleri ile kurdu uzaklaştırmayı düşünürlermiş.
Keçiler ise savunmaz her biri farklı yönlere kaçışarak, kurtulmaya çalışırlarmış.
Koyunlar da sürünün koçu nereye kaçarsa, topluca oraya doğru kaçarlarmış.

Kurdun tehlikeli olduğunu bir tek eşekler bilmez (kaçmak şöyle dursun) sevinçle anırarak kurdun üzerine gider ve yem olurlarmış..

Yoruldum dostlar akıntıya karşı kürek çekmekten,bir ülkedeki halkı aydınlatma görevi olan medyanın, yarısı (TRT) ve tarikatların emrinde olacak, geri kalanının yarısını yandaşların satın alacak, kalanını da cezalarla tehditlerle sindireceksin ve korkusuz kalemleri kovduracaksın ve tüm medya gücü ile halka ninniler, masallar anlatıp uyutacaksın.

Yine halkı aydınlatma görevi olan aydınları uyduruk iftira davalarla ya içeri atacaksın veya korkutup susturacaksın, susmayanın hayatı kayacak.

Telefon dinlemeler ve yatak odası kayıtları ile gözdağı verip yıldıracaksın.

Mesela, Tayyip’in iş adamları ile telefonda görüşüp bizim çocuğa 20 000 falanlı konuşmalarını dinleyip kaydeden ve youtube de yayınlayan kişileri (gazetecileri) hemen bulduracaksın ve yasa dışı telefon dinlemeden içeri attıracaksın ama, kayıtlar yasa dışı dinleme olduğu için mahkemede kanıt olarak ta kullanılamayacak ama kahraman komutanlarımıza iftira atan meçhul telefonları, Deniz BAYKAL ve MHP milletvekili adaylarının yatak odalarını gözleyen ve internette yayınlayanları bir türlü bulamayacaksın ki, kimin adamları olduğu belli olmasın.

Ülkede yabancı mallarının doluşunu, gelişme gibi göstereceksin, ‘’Bir kişiye kırk defa deli dersen deli olur.’’ sözünü haklı çıkarırcasına, Kırk kanaldan ‘’İyi gidiyoruz!’’ sesi gelince, bu kadar medya bombardımanından hipnoza girmiş halk iyi gittiğimizi sanacak.

Bizimkine benzer durum İtalya’da da var. Berlisconi de İtalya’daki medyanın çoğunun patronu ve yıllardır iktidarda, İtalya’nın eğitim seviyesi bizden kat kat yukarılarda onlar bile bu medyadaki narkozdan etkileniyorsa, benim eğitim seviyesi düşük halkım nasıl kanmasın masallara, Ülke batmakta uyutulan %50 iyi gittiğini sanmakta, hani derler ya: Güleriz ağlanacak halimize.

Batmakta olan bir cisim dibe vurmadan tekrar su yüzüne çıkmazmış, batıyor ülke şurada dibe ne kaldı ki?

Mediter

__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.04.15, 22:38   #14
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,451
Ettiği Teşekkür: 13986
Aldığı Teşekkür: 10049
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dibi Göreceğiz Galiba...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Aynısını biz yapmazdık. Bulgaristan, Yunanistan gibi Balkan ülkelerinde çok sayıda Türk yaşıyor ancak bunların o ülkeleri bölüp ayrı devlet kurmak gibi girişimleri hiç olmamıştır.

İşin bir de şu yanı var ki tamamen gerçektir.

''Türkiye kürtleri ezdi'', ''Türkler kürtleri eziyor'' dediler hep...

Ben ve çevremdeki insanlar hayatımızın hiç bir döneminde kürtleri ezmedik. İsyanlara gelince, yeni Cumhuriyet' e başkaldıran Türkler de olmuş, onlar da bastırılmıştır. Kürt isyanlarının temelinde ise feodal ve dinci sistemin ortadan kaldırılması girişimlerine karşı mevcut ayrıcalıklarını kaybetmek istemeyen toprak ağalarının ve aşiret sisteminin direnişi vardır. Ki Türklerin kürtleri ezmesi zaten coğrafik olarak mümkün değildir. Büyük şehirlere göç eden kürtlere ise son zamanlara kadar en ufak bir tepki gösterilmemiştir ve kardeşçe, komşular, iş arkadaşları ve hatta akrabalar olarak yaşamışızdır. Ve işe bakar mısınız... Bizi İstanbul' da da kürtlerin ne kadar çok olduğuyla tehdit ediyorlar zaman zaman...

Kürtleri ezenler biz değil, kendi aşiret reisleri, toprak ağaları ve töreleri; yani feodalizmdir.

Bir de sosyolojik bir gerçeğe değinmek lazım.

Bir adayı ikiye bölüp bir yarısına 500 kürt kadını ve 500 kürt erkeği, öteki yarısına da 500 Türk kadını ve 500 Türk erkeği yerleştirelim. Bu iki toplumun arasına da bir Çin Seddi çekelim.

25 sene sonra o adada kürt nüfusu 5 bini aşacak, Türk nüfusu ise 1600-1700 kişi civarında kalacaktır. Ve o adadaki Çin Seddi' ni kaldırıp bir ortak seçim yapılsın... Türklerin asla kazanma şansı yoktur.

Bu ülkede il il aile başına ortalama çocuk sayısı istatistikleri var.
En Batı' dan Kırklareli' nde aile başına 1,4 çocuk düşüyor. En Doğu' daki Urfa' da ise aile başına düşen çocuk sayısı 4,5!

Aynı ada üzerinde bir deneyide Türkler ve kürtler olarak değil de, Laikler ve dinciler üzerinde yapalım. Sonuç yine aynı olacaktır. Dinciler önü alınamaz ve hatta adanın kaldırabileceği nüfus kapasitesini bile düşünmeden çılgınca üreyeceklerdir...

Ha bir de Çin Seddi' ni aradan kaldıralım... İlk yapacakları iş Türklerin/Laiklerin yaşadığı alanı talan etmek, adadaki laik/Türk bölgesini ele geçirmek olacaktır.

Ve o adaya geldiklerinde laık/türk toplumu çalı, çırpı, ağaç dalları ve taşlarla obalar kurar ve kendi çapında bir medeniyet geliştirmeye çalışır. Ötekiler ise işe mağara aramakla başlar...

Bunlar bizim konuşmadığımız toplumsal-sosyolojik gerçekler. Bilimin ise ırkçılığı olmaz. Bilim, etnisiteler ve ırklarüstüdür.

Yani lafı uzatmadan söyleyim: Bizim kendi ülkemizde çoğunluk olma şansımız kalmamıştır.

AKP, önümüzdeki seçimleri kaybedebilir. Ama bu durum uzun vadede ''onların'' kazanacağı gerçeğini değiştirmez.

Çünkü demokrasi cahil bir çoğunluk için ellerine geçirdiklerinde kendileri dahil tüm topluma karşı kullanacakları çok etkili bir silahtır aynı zamanda!

Bu ülke en kısa zamanda bölünmez ise, göreceksiniz ki 20 yıl sonra biz Türkler çok ağır bir zulüm altında yaşamak zorunda kalacağız.
İnsan sayısının çokluğu fazla bir şey ifade etmez. Arap ülkelerinin toplamı bir Avrupa ülkesi etmediği gibi
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.18, 00:07   #15
Tam Üye

Kel ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2017
Konular: 129
Mesajlar: 301
Ettiği Teşekkür: 448
Aldığı Teşekkür: 948
Rep Derecesi : Kel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dibi Göreceğiz Galiba...

Alıntı:
'Döviz mevduatlarına el konulacak' iddiasına BDDK'dan açıklama

BDDK Başkanı Akben, 'hükümet döviz mevduatlarına el koyacak' dedikodularının abesle iştigal olduğunu söyledi. Akben, bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı ve özkaynak kârlılıklarıyla şoklara karşı korunaklı bir durumda olduğunu kaydetti.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/doviz...jkupJGOZhGS5TQ
**

Bankadaki döviz hesaplarına el konulacak mı?

Yunanistan krizinde bankalardaki mevduatın çekilmesine sınır getirilmişti, yunanistan AB üyesi bir ülke, şimdi türkiye'de vukuu bulacak ağır bir ekonomik buhran durumunda hükümet dese ki ben tüm TC vatandaşlarının döviz hesaplarını TL ye çevirdim ve günlük 500 liradan fazla para çekilmesine izin vermiyorum.

Aranızda bunun olmayacağını iddia edebilecek, bu kadar da yapamazlar diyebilecek olan var mı?
__________________
Koyunlardan oluşan bir ulus, kurtlardan oluşan bir hükümete yol açar.
Kel ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Kel ali'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.18, 00:08   #16
Tam Üye

Kel ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2017
Konular: 129
Mesajlar: 301
Ettiği Teşekkür: 448
Aldığı Teşekkür: 948
Rep Derecesi : Kel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyorKel ali gurur duyuluyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dibi Göreceğiz Galiba...


Artık bütün bankalar Kastelli!

Dünya kapitalizmi krizlere dayanabilmek için Cenevizliler dönemine geri döndü. 21'nci yüzyılda yeniden ticari ve mali imtiyazlar için korsanlık, hırsızlık, gasp, yağma ve talan başladı. G-20 toplantılarında bu uluslararası mali soygunların ve korsanlıkların hukuki alt yapısı da hazırlandı ve dünya halklarının bankalardaki mevduatlarına ve küçük tasarruflarına da göz dikildi.Bu kararlara göre bankalarda mevduat olarak yatan 250 bin doların altındaki sigorta edilmemiş birikimlere el konulabilecek.

İktisatta Ponzi Modeli * olarak bilinen Amerikan malı bu model bizde de Banker Kastelli ve Deniz Feneri modelleri olarak yakından tanınıyor. Başbakan Erdoğan’ın deyimiyle, “Paranızı verirken bana mı sordunuz?” modeli.

YES BE ANNEM

Patenti KKTC’nin Talat ve Annan şakşakçılarına ait, orijinali ise “Yes Be Annem!” olan bu sloganı izinsiz kullandığımız ve tahrif ettiğimiz için müstemleke solundan ve liberallerinden özür dileriz. AB refahı ve pasaportu hayalleri ile bu sloganla kendilerini sokağa atmışlardı. Bu uğurda, kendilerine “Başka bir şey diyemediğim için Karen Fogg’un çocukları diyorum” diyen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı bitirdiklerini ilan etmişlerdi . Bunu yaparken AB’nin açık ve örtülü fonlarından, Başbakan Erdoğan’ın himmetinden ve AKP iktidarının hizmetinden yararlanmışlardı. Şimdi Güney Kıbrıs’daki finansal ve ekonomik çöküntüyü görünce ve tabii arkasından gelecek sosyal patlamaları düşündükçe acaba neler hissediyorlardır? Ve de Türkiye’deki “Ver kurtul” diye köşe yazıları döktüren akil dostları: Mehmet Altanlar, Cengiz Çandarlar, Cengiz Aktarlar, Eser Karakaşlar & Co.

ABD’nin Nobel Ödüllü ekonomi profesörü Paul Krugman New York Times’daki yazısında “Finansal krizi öngöremeyip önlem önermedikleri için ekonomistler utanmalıdır,” demişti. Nerdeee? .. Profesör Krugman bunları ekonomistlerin nasıl CIA’nin maaşlı memurları olduğunu belgeleyen kitap çıkmadan önce söylemiş olmalı.

AB’nin bir demokrasi ve refah projesi olduğuna inanan saflar şimdi gerçekler ortaya çıkınca dahi anlamazlıktan geliyorlar. Halbuki eski sosyalist ülkelerde kendileri gibi hayal dünyasında yaşamış, hayalleri için hapisleri göze almış rejim karşıtları bile AB ve emperyalizm ile tanıştıktan sonra sosyalizmi tekrar keşfetmişlerdi. Bir de öbür uçtan örnek verelim. Fransa’daki son başkanlık seçimlerinde %20’ye yakın oy alan aşırı milliyetçi Le Pen daha dün belirtti:

“Herkes AB’yi terk etmeye çalışırken Türkiye’nin üyelikteki ısrarcılığını anlayamıyorum”

O zaman bir kez daha söyleyelim: Avrupa Birliği, Almanya’nın 1. ve 2. Dünya Savaşları’nda silahla yapamadığını şimdi ekonomik güçle yapmasının projesidir.

KRİZİN GERÇEK NEDENİ

Kamuoyunu yanlış yönlendirme çabası var. Deniliyor ki, AB krizine sorumsuzca davranan Güney ülkeleri neden oldu. İşte bu yanlış! Doğrusu ise şu: Krize ABD ve İngiltere’nin başını çektiği Anglo-Sakson kampın dünya egemenliği için finansal ve askersel gücünü aşırı derecede hoyratça kullanması sebep oldu.

Clinton’nun eski sosyalist ülkeleri NATO’ya alabilmek ve dolayısıyla Rusya’yı daha yakından kuşatabilmek için onları AB üyeliği ile aldatıp Almanya’nın başına dert ettiğini dünyayı takip eden herkes iyi biliyor. ABD yine bu amaçla bir Batı Asya ülkesi olan Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyordu.

Almanya ise ABD’nin bu hamlesine ekonomisini yenileyerek, Rusya ve Çin ile ekonomik ilişkilerini güçlendirerek karşılık verdi. Şimdi başarısının ürünlerini almaya başlıyor. İngilizlerin Osmanlı’yı yıkmak için suni olarak yarattığı ve aslında Güney Slavlarından oluşan Yunanistan’dan başlayarak Almanya’ya empoze edilen ülkeler de birer birer teslim oluyorlar.

Ancak son Güney Kıbrıs krizi ile egemenlik kavgasında yeni bir aşamaya gelindi. Şimdiye kadar İrlanda, Portekiz, İspanya, İtalya ve Yunanistan örneklerinde kurtarma paketinin cezalandırma unsurlarını bütçe kısıntıları ve özelleştirmeler oluşturuyordu. Güney Kıbrıs ile birlikte yeni bir unsur eklendi ki, bu resmen başlı başına kapitalizmin temellerinin sorgulanmasına yol açacak bir olaydır. Elbette AB’nin zenginlerinin batık ekonomileri kurtarmasının bir sınırı vardı değil mi? İşler olgunlaşınca da yeni aşamaya geçilmesi kaçınılmazdı. Nitekim artık Almanya krize düşen ülkeleri ortak fonlardan destekleyerek değil, batan ülkenin vatandaşlarının paralarını gasp ederek çözmeye başladı. Krizlerde işini kaybeden, bütçe kısıntılarına, dolaylı ve dolaysız vergi yüklerine katlanmaya alışmış halk şimdi bankalardaki parasına el konulduğunu görünce şoke oldu. Böylece devlet garantili aleni hırsızlık sonucu bir başka İngiliz kalesi de düşerek Almanların eline geçmiş oldu.

PARALARA EL KONULACAK

Anlaşılabilir şekilde Alman düşmanlığı gıdasıyla beslenenler için de bu iyi bir fırsattı. Ancak işin başka bir yanı daha var. Dünya ekonomisini yakından takip edenler kapitalizmin krizleri arasındaki sürenin gittikçe daraldığını bileceklerdir. Bu krizden çıkınca arkasından yenisi, hatta bazı tahminlere göre çok daha ciddi olanı kapıları çalabilir. İşte bu nedenle, bu krizde olduğu gibi devletin kurtarıcı rolünü bir daha oynayamayacağına kanaat getiren kapitalizmin kaleleri ABD ve İngiltere’deki yetkililer gelecek krizi halka doğrudan bankalardaki parasıyla ödetmek için 2012’den beri hukuki hazırlıklar yapıyor. Bu çerçevede, krize girildiğinde “mali istikrarı koruma bahanesi” ile mevduatlara el koymak için G-20 toplantılarında kararlar alınmış durumda.Bu kararlara göre bankalarda mevduat olarak yatan 250 bin doların altındaki sigorta edilmemiş birikimlere el konulabilecek.

Şimdiye kadar bankalar iflas ettiğinde devlet vatandaşlardan topladığı vergilerle dolaylı yoldan krizi halka ödetirdi ve bu 2009 yılında İsveç’te olduğu gibi kamulaştırmaya kadar varabilirdi. Her ne kadar batık ABD ve İngiliz bankaları şu anda pratik olarak kamulaştırılmış olsa da, her iki ülke de özellikle Obama yönetimi bunu telafuz etmeyi istemiyor. Mali krize çözüm adı altında doğrudan halkın cebine el atmayı, hırsızlığı tercih ediyor. 24 Ocak kararlarıyla küçük tasarruf sahiplerinin paralarını iç edecek Kastelli Modeli (Ponzi Modeli*) üzerinde karar kılmış oluyorlar.

(Gerçi Türkiye’de küçük tasarruf sahiplerini 2001 yılında 50 milyar dolara patlayan ve devlet aracılığı ile faturayı halka çıkaran Banka Hortumlaması Modeli de uygulanmıştı ve bu sayede AKP iktidarı döneminde milyarder sayımız 24’den 45 çıkarılmıştı. Bu arada göçmen işçilerimiz de de Deniz Feneri modeliyle soygundan nasibini almış, Yeşil Sermaye tarafından Deniz Feneri aracılığı ile de soyulmuştu. Başbakan RTE’nin Yeşil sermaye mağdurlarına, “Paranızı verirken bana mı sordunuz?” demekle AKP’nin de yeni soygun modeline hukuki kılıf hazırlamada düşünsel alıştırmalarını yaptığı anlaşılıyor.)

Kısacası Güney Kıbrıs’ta karşımıza çıkan yağmalama ve hırsızlık yeni değil. Sadece eski çağ korsanlarına mesela Cenevizlilere göre tekniği ve yöntemi farklı özel bir hukuki başlangıç yapıldığı söylenebilir.

HANİ KAPİTALİZM ÖZEL MÜLKİYETTİ

Klasik bankacılık ve mevduat sistemlerinde şimdiye kadar mevduat sahibi bankaya borç vermiş kabul ediliyordu. Bundan sonra ise yatırılan para olası bir batakta veya krizde hukuken bankanın parası sayılacak. Hatta Yeni Zelanda bu uygulama için gereken önlemlerini almış bile. İşte kapitalizmde zurnanın zırt dediği yere geldik. Hani kapitalizm özel mülkiyet üzerine kurulmuştu? Kapitalizm özgür yurttaşlar için para, sermaye ve mülk edinme hakkını temsil eden bir toplumsal mutabakat değil miydi? Bundan sonra değil, anlaşılan. Egemenlik savaşlarını, işgalleri finanse etmek için bankalarda biriken tasarrufları horatça harcayacaksın, “türev” diye adlandırılan sanal değerler dünyasında başkalarının parasını har vurup harman savuracaksın, iflas ettikten sonra da faturayı bankada hesabı olana ödeteceksin. İşte size Yeni Dünya Düzeninin yeni kapitalizmi. Korsanların, yağmacıların, hırsızların ve kumarbazların kapitalizmine hoş geldiniz.

Bu arada mevduat olarak bilinen ve yatırımlar için bankalarda toplanan,karşılığında mevduat sahibine pay verilen tasarrufun da anlamı değişmiş durumda. Yeni anlamıyla bankadaki paralar da tasarruf olmaktan çıkıyor rulette numaraların üzerine bastırılan fişlere dönüşüyor. Şimdi daha iyi anlaşılıyor bu krizde dünyanın en zenginlerinin servetinin yüzde 60 oranında artmasının nedeni.

Zaten Soros uyarmıştı: ”Bu krizde dünya çapında gelir yeniden bölüşülecek” diye. Bağımsız dergisinin son sayısındaki çok önemli haberine göre bizim hiçbir uluslararası yayında bir tek makalesi bile yayınlanmamış ama afra tafralarından geçilmeyen çok bilmiş ekonomi profesörlerimizin bunları anlamasını beklemek hayal .

Fakat Kemal Derviş gibi kapitalizmin üstünlüğünü en sonunda gördüğünü iddia ederek sosyalizmden vazgeçip Dünya Bankası’na yönetici olmuş duayenleriin hala sessizliklerini korumalarını anlamak gerçekten zor. Sosyalizm konusunda samimi özeleştiri yapan Dr Kemal Derviş “Bankaları kurtaracağım” diye yola çıkıp halkın soyulmasına neden olduğunu anlayınca neden özeleştiri yapmaz acaba?

Deniliyor ki, Kıbrıs krizinde çok para kaybedecek olan Rus oligarkları Almanlardan intikam amacıyla KGB arşivindeki çıplak Angela Merkel fotoğraflarını yayınlattılar. Ancak Kıbrıs’ta yaşayan en az onlar kadar bir varlıklı ve etkili ve yetkili çevre sahibi İngilizler de var. O nedenle komplo teorisyenlerine, Alman Başbakanı Merkel’in çıplak fotoğraflarının arkasında emekli bir MI6 üyesi İngiliz ajanının da bulunabileceği ihtimalini de hatırlatmak isteriz.

-------------------

Ponzi Modeli*:

24 Ocak döneminin Kastelli modeli ya da Piramit soygunu. Yeni gelenden aldığını eskisine veriyorsun ve bu şekilde büyüyorsun, yaratılan bu balonun sonunda yaşanan iflasta da balon her zamanki gibi son gelenin elinde patlıyor. Adını 1920'lerde ortaya çıkan Ponzi adlı bir dolandırıcıdan alan bu model Arnavutluk hükümetinin çökmesine neden oldu. ABD'de Magdof adlı bir yatırımcı bu şekilde 60 milyar batırdı ve şimdi hayat boyu hapiste. İngiltere'de de geçenlerde bu yöntemi kullanan bir soytarı daha hapis yedi. Banker Kastelli olayı ise 24 Ocak'ta serbest piyasa dolandırıclığının uç verdiği bir olay olarak iktisat tarihimizdeki yerini aldı. Ponzi Modelinin en uyanık takipçileri ise Deniz Feneri dolandırıcıları oldular. Yeşil sermaye destekli bu dolandırıcılar Almanya'da mahkum olurlarken Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı sayesinde kurtarıldılar ve şimdi de "Adalet tarafından aklanmayı" bekliyorlar.


İrfan Taştemur

Odatv.com

https://odatv.com/artik-butun-bankal...404131200.html
__________________
Koyunlardan oluşan bir ulus, kurtlardan oluşan bir hükümete yol açar.
Kel ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Kel ali'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dibi, galiba, göreceğiz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.