Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Anket Sonucunu Göster: Kürtler özerk olmalı mı?
Özerkliğe karşıyım 13 76.47%
Kürtler özerk olmalıdır 4 23.53%
Bilmiyorum, fikrim yok, tarafsızım 0 0%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir. Katılımcı sayısı: 17. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.04.15, 18:09   #31
Üye

AмσηRa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2015
Konular: 2
Mesajlar: 149
Ettiği Teşekkür: 191
Aldığı Teşekkür: 548
Rep Derecesi : AмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmedeAмσηRa muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Tarihte örneği var. En güzel örnek, Kırım'ın durumu. Önce Rus yanlısı birisi yönetime geçti. Sonra Kırım'ı özerk yaptılar. Daha sonra Kırım bağımsızlığını kazandı. Sonra Rus kontrolüne geçti. Yani herşey özerklik ile başlar.
__________________
AмσηRa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz AмσηRa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.15, 18:36   #32
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1170
Mesajlar: 12,178
Ettiği Teşekkür: 50978
Aldığı Teşekkür: 44422
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Benim yorumlarım sanki forumdan bazı kişi/kişileri hedeflemiş gibi oldu galiba? Halbuki hala ''Türkiye bölünmesin'' diyen ama birleştirici bir argüman da getiremeyen kimler varsa hepsine yönelik bir genelleme yapmıştım. Çünkü bu argümansızlık genel bir sorun...

@Mediter güzel bir analiz yapmış. Ben o analizi biraz deşerek kendi görüşlerimi de yansıtmak istiyorum.

1. Artık bir terör örgütünden ve 5 bin civarında peşmergeden bahsetmiyoruz. Tersine artık kitleselleşmiş ve Doğu/Güneydoğu' da hemen hemen her ilde % 90 küsür oy alan geniş bir tabandan bahsediyoruz.

2. Bölücüler ve gericiler Osmanlı dönemi de dahil, özellikle de tüm Cumhuriyet tarihi boyunca sadece ruh ikizleri değil aynı zamanda beden ikizleri de olmuşlardır. Bölücü isyanların hepsinin eksiksiz bir din ayağı vardır.

3. Bugün yerel yönetimlere özerklik olarak başlayıp, devinerek bölünmeye vardırılacak olan süreç, toplumun % 60 civarında bir kesimi tarafından destek görmektedir.

...

Nevruz' da Diyarbakır meydanını HDP/PKK' nın nasıl hınca hınç bölücülüğü destekleyen yüz binlerle doldurduğunu gördünüz.

Daha aynı meydanın o dev mitingden kalan pislikleri temizlenmeden bu seferde Kutlu Doğum Haftası' nı kutlayan (!) yüz binlerce yobaz tarafından doldurulduğunu da gördünüz.

Karşımızda 5 bin PKK' lı ve 3 bin Hizbullahçı yok! Karşımızda son derece köklü ve kitleselleşmiş bölücü ve yobaz bir hareket söz konusu. Bir defa daha tekrarlıyorum: Gidin son yıllarda Doğu ve Güneydoğu illerinin tek tek belediye ve genel seçim sonuçlarına bakın.

Daha dün ABD ile ittifak yapıp kitlesel solcu ve alevi katliamlarını yaparak ABD hesabına bu ülkeyi dikensiz bir gül bahesi yapmak isteyen MHP, bölücülük söz konusu olduğunda yine ABD politikalarına tav olmuş bir şekilde yan gelip yatıyor ve muhalif kesimlerin gazını alacak lafızlarla işi geçiştiriyor...

CHP ise son derece yamuk ve çok sesli politikalarla nabza göre şerbet vermeye devam ediyor...

Bu ülkede bu süreci tersine çevirecek bir irade maalesef mevcut değil. Böyle bir irade olmadığı içindir ki, bazılarının o ''aman memleket bölünmesin'' şeklinde gösterdiği endişenin de hiç bir mühimmiyatı bulunmamaktadır.

Diğer bir sorun da ''defolsun gitsinler'' biçiminde gösterilen tepkidir.

Suriyelileri veya sonradan gelenleri kovarsınız; olur biter... Ama o bölge binlerce yıldır kürtlerin yaşadığı bölgedir. Kaldırıp topraklarından atamazsınız.... Hayaldir bu... Hadi topraklarından atıldılar diyelim... Kim gidip oralara yerleşecek? Şırnak' a tayini çıktığını duyan memur bile alnından kurşun yemiş gibi olurken, oraları kimlerle dolduracaksınız?

Ve biraz daha net ve objektif düşünürseniz, bölücülerin ayrılmasının, bu ülkede yobazların da belini kıracağını görebilirsiniz.

Not: Kürtler ayrılsın derken asla kaderini bizlerle birleştiren kürt kökenli vatandaşlarımızı kast etmiyorum.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.15, 18:44   #33
Uzman Üye

Tanıdık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 71
Mesajlar: 1,969
Ettiği Teşekkür: 4465
Aldığı Teşekkür: 7551
Rep Derecesi : Tanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Ben karşıyım arkadaş, asarım, keserim filan şeklinde hamaset yapmayacağım. Çünkü bu ülkede en bol yapılan şey hamasettir..

Bu sayfaya kadar yapılan yorumların hemen hemen tamamını okudum.. Genelde katılmakla beraber, elbette katılmadığım noktalarda var...Ama son tahlilde . beğeni ile takip ettim...Severim böyle mevzu ve fikir beyanlarını..

Sadede gelirsem... Elbette her türlü ayrıma ve ayrıştırılmaya karşıyım... Lakin benim karşı olup olmamam da netice itibariyle hava ile cıva..

Osmanlı dönemi de dahil olmak üzere, Cumhuriyet dönemi de dahil bir çok kürtçü kalkışmalar olmuştur... Her defasında hüsranla sonuçlanmıştır... Ancak, yorumların birinde bir arkadaşımız, bunun en büyük ve kapsamlı bir kalkışma olduğunu beyan etmiş ki buna kesinlikle katılıyorum..

Hafızam beni yanıltmıyorsa, 1982 yılında Malta' da bir araya gelen emperyalist devletler, dünya üzerindeki bazı ülkelerin iç karışıklıklar çıkartılmak suretiyle bir kaç parçaya ayrıştırılması konusunda fikir birliğine vardıklarını okumuştum..(Komplo teorisi olarakta değerlendirilebilir)

19 yüzyılda başta İngiltere olmak üzere batılı emperyalist devletler Orta Doğu' da kürdistan ismiyle bir devletin kurulması noktasında teorik çalışmaları zaten yapmışlar ve bunu o zamanlarda dillendirmişlerdir..

Uzun lafın kısası, taa o günlerde dillendirilen ve teori aşamasında olan mevzu günümüzde pratiğe dökülüyor olay bundan ibaret...

Ülke olarak karşı koyabilme kudretine sahip miydik...Bana göre HAYIR.. Yine bana göre ancak öteleyebilirdik, bu zamana kadarda bunu yaptık zaten...

Bence hamaset yapmak yerine en az zararla nasıl sıyrılırız bu pisliğin içinden bunun hesaplarını yapmalıyız.. Yok şahin olacaksak onu da olalım, ancak şu saatten sonra bu imkansız...

Bu hain yapılanma arkasını kendilerince sağlam yerlere dayamadın bu kadar pervasız efelenemezler... Çok iyi tanırım bu toplumu...

İnsan nazarıyla baktığımda tarihi süreç içerisinde bir takım haksızlıklara uğradıklarını düşünüyorum şahsen... Horlanıldılar, dillerini konuşmaktan kısmi men edildiler, bu söylediklerim tartışılabilir, bu bana göre böyledir, bir başka arkadaşıma göre farklıdır...

Serserigezgin'e göre saçmalık olarak görülebilen vatan için ölmek mevzuu benim için bir şereftir şahsen... Amaaa, Vatan için ölmek derken, kirli adamların kirli oyunları ve hesapları uğruna değil elbet, bunları birbirinden tefrik etmek gerek..

Şu an bölünmüş müyüz? Bana kalırsa evet bölünmüşüz... Adamlar yaşadıkları bölgelerde, Devlete rağmen inisiyatif belirleyebiliyorlarsa, yollarda, sokaklarda kontroller yapıyorlarsa, kendi özel mahkemelerini kurmuşlar ve ciddi ciddi yargılama işlemlerini uyguluyorlarsa, vergi topluyorlarsa, devlette hiç bir yaptırımda bulunmuyorsa evet BAL GİBİ DE BÖLÜNMÜŞÜZ ARKADAŞ...

Netice olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları dışında kurulacak bir kürdistana itirazım yok, ancak ülkemden toprak verilmesi olayına kesinlikle karşıyım..
__________________
Bizde bilirdik kıkırdak fıkırdak olmasını...Ama kalbe en güzel hüzün yakışıyordu, bizde onu bastık sinemize...

Tanıdık
Tanıdık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Tanıdık'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.15, 18:45   #34
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 339
Mesajlar: 12,172
Ettiği Teşekkür: 136184
Aldığı Teşekkür: 45157
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Insanlikarayan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Halen Mustafa Kemal´in Askerleriyiz sözlerine Kulaklarini kapatip, Hashasilere Toprak verme argümani arayanlar meydanda dolastikca, ne Vatan kalir, ne Saban!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-


Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.15, 18:47   #35
Uzman Üye

Tanıdık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 71
Mesajlar: 1,969
Ettiği Teşekkür: 4465
Aldığı Teşekkür: 7551
Rep Derecesi : Tanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Hemen unutmadan şunu da ilave edeyim, benim hem alevi kökenli hemde kürt kökenli çok eşim, dostum, arkadaşım var, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, yarın bir gün bir iç karışıklık olsun bir tanesini bile diyecek kadar, evet bir tanesini bile devletin yanında zor buluruz.. Ama bu örgütün mutlak güçlü olduğu kanaatine varıldığında olur, yoksa hep olduğu gibi iki arada bir derede durumu hüküm sürer..
__________________
Bizde bilirdik kıkırdak fıkırdak olmasını...Ama kalbe en güzel hüzün yakışıyordu, bizde onu bastık sinemize...

Tanıdık
Tanıdık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Tanıdık'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.15, 19:07   #36
Gerçek Üye

Boray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2013
Yaş: 23
Konular: 109
Mesajlar: 730
Ettiği Teşekkür: 407
Aldığı Teşekkür: 3104
Rep Derecesi : Boray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmedeBoray muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Bulutlarda
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Çözüm belli. Ana dilde eğitim veren devlet destekli okullar, toptan özerklik yerine yerel yönetimlerin özerkliği, bölgede devlet yapılanmasının güçlendirilmesi, o bölgeyi kalkındıracak bir çok proje (tek tek açıklamak istemiyorum fabrikalar,barajlar falan) vs.

Ancak bunların hiçbiri gerçekleşmez çünkü ortada emperyalist Pkk ve uzantısı Hdp gerçeği var. Bu gerçeği de ancak güçlü bir hükumet ortadan kaldırabilir. Ancak Akp bırakın bunu yapmayı milli ve manevi bilincimizi zedeledi, köreltti, yok etti. Ben bu duruma her zaman isyan ettim, her zaman ediyorum ve edeceğim. Her zaman bu bölünmenin karşısında olacağım. Benim gibi milyonlarca insan var bu şekilde. Diğer insanlar kabul etti diye ya da muhalif olanla bile kabul etti diye isyan çıkmayacağını mı zannediyorsunuz? Sanki bölündüğünde güllük gülistanlık mı olacak her şey? Ülkede kaos çıkmayacak mı? Bu kadar mı eminsiniz? Bu ülke vatandaşının nerede patlama göstereceğini anlamanız mümkün değil. Bunu zaten Gezi'de biliyor olmalıydınız.

Ayrıca vatan, millet kavramının da bu kadar içinin boşaltılmasını ve bu milliyetçi insanlara hakaret edilmesini anlamsız buluyorum. Bu kavramları ucuz politikalar için kullanılması bizim suçumuz mu? Herkesi kandırabilirler mi sizce bu yöntemle? Cumhurbaşkanı'nın yaptığı reklam filminde yaptığı milliyetçilik vurgusundan tüm vatanseverler etkilendi mi sence? Etkilenmeyenler neden etkilenmedi? Çünkü araştıran okuyan insanlar etkilenmeyenler. Her şeyin başı eğitimdir. Eğitimli bir toplum olmasaydık bu kavramları bu kadar ucuz bir şekilde kullanamazlardı emin olabilirsiniz ancak sırf bu yüzden bu kavramları saçma bulmakta çok gülünç. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde de bu kavramlar çok güçlüdür ancak insanlar bu kadar kolay yönlendirilemezler.
Boray isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Boray'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.15, 19:07   #37
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1170
Mesajlar: 12,178
Ettiği Teşekkür: 50978
Aldığı Teşekkür: 44422
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Halen Mustafa Kemal´in Askerleriyiz sözlerine Kulaklarini kapatip, Hashasilere Toprak verme argümani arayanlar meydanda dolastikca, ne Vatan kalir, ne Saban!.
Bölünmeye çok olumsuz bakıyorsun. Halbuki bölünmek şu süreçte kanserli ve ölüme giden bedeni yeniden sağlığına kavuşturacak son derece faydalı bir operasyondur. Bir beden uzun süre acil bir operasyon ile urlardan temizlenmeden yaşayamaz. Bölünmemenin aslında çok büyük bir felakatle sonuçlanacağını artık görmemiz gerekiyor.

780 bin km2 olacağına 500-600 bin km2; 77 milyon nüfus olacağına 40-50 milyon nüfus olsun ve temiz olsun.

Ayrıca ''kürtlere verirsek, herkes bölünmek ister, o zaman ne yapacağız?'' diye bir soruyu sadece abartı olarak görüyorum. Lazlarda, çerkezlerde, boşnaklarda böyle bir kitlesel ayrılma iradesi olmadığı gibi bu toplulukların kendi etnik gruplarıyla kürtler gibi bir toprak ve sınır bağları yok. Bu ülkedeki kürtler hemen yanıbaşlarındaki Irak, Suriye ve İran kürtleri ile koyun koyuna yaşıyor ve birbirlerinden büyük ölçüde etkileniyorlar. Böyle bir durum diğer etnik gruplar için söz konusu değil... Bu itibarla ''kürtler bölünürse, öbürleri de bölünür'' diye bir endişe son derece gereksizdir.

@Tanıdık ise kürtlerin bizler tarafından aşağılandığını, horlandığını falan yazmış... Belli ölçülerde doğrudur... Elbette feodal töreleri, kadınlar konusunda bizden daha ilkel oluşları ve diğer bazı sosyal uyumsuzluklar kimi tepkilere yol açmış ancak kürtler hiç bir zaman dışlanmamıştır.

Kürtleri asıl ezen, sömüren ve hayatlarını zindan edenler, tarih boyunca Doğu ve Güneydoğu' daki feodal beyler, toprak ağaları, şeyhler, şıhlar ve aşliret reisleri olmuştur. Hepimizin kürt komşusu olmuştur... Evet, uyumsuzlarsa horlandıkları olmuştur ama aynı şeyler uyumsuz türklerin de, baoşnakların da, lazların da başına gelmiştir... Ben kendi adıma çevremde hiç bir kimsenin sosyal yaşama kendince uyum sağlayan bir kürdü hor gördüğüne veya dışladığına şahit olmadım....

İş yerleride aynıdır... Toprak işçileri, toprak ağalarınına boğaz tokluğuna çalışırken devlet veya özel sektörde kürtler ve kürtler aynı koşullarda çalışır; ayırım yapılmaz...

Kürtleri asıl ezenler yine bölgenin egemen kürtleridir.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 27.04.15, 19:15   #38
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1170
Mesajlar: 12,178
Ettiği Teşekkür: 50978
Aldığı Teşekkür: 44422
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tanıdık Mesajı göster
Hemen unutmadan şunu da ilave edeyim, benim hem alevi kökenli hemde kürt kökenli çok eşim, dostum, arkadaşım var, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, yarın bir gün bir iç karışıklık olsun bir tanesini bile diyecek kadar, evet bir tanesini bile devletin yanında zor buluruz.. Ama bu örgütün mutlak güçlü olduğu kanaatine varıldığında olur, yoksa hep olduğu gibi iki arada bir derede durumu hüküm sürer..
Aleviler türktür. Hem de etnik tüklerdir. Alevileri neden ''devlete karşı'' olarak görüyorsun ben bunu anlamadım açıkçası...

Aleviler Cumhuriyet boyunca her zaman Atatürk ve Cumhuriyet' ten yana oldular...

Benim tüm sülale sunnidir ama aslında tüm Türkiye' nin alevi olmasını isterdim. O zaman en azından bu ülkede laiklik hiç bir zaman tehlikeye girmezdi.

Ayrıca Tunceli kürtleri de alevidir. Ve Tunceli, yanlış hatırlamıyorsam Anayasa referandumunda % 70 küsür oyla hayır dediği gibi 2 milletveili hakkının ikisini de CHP için kullanıyor. Tunceli' den AKP ve HDP milletveili çıkmamıştır.

Keşke hepimiz alevi olsaymışız...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 27.04.15, 19:15   #39
Uzman Üye

Tanıdık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 71
Mesajlar: 1,969
Ettiği Teşekkür: 4465
Aldığı Teşekkür: 7551
Rep Derecesi : Tanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

@Aristo, yanlış anlaşılmış yanılmıyorsam, bizler tarafından değil, devlet tarafından... Ben yıllarca iç içe yaşadım, hiç kimseye kürt olduğu için asla kem gözle bakmadım, ne horladım, nede aşağıladım, benim ait olduğum toplumda yapmadı bunu...
Evet o bölgenin bezirganlarınca ezilmişlerdir en çokta, bu bir realite zaten..
__________________
Bizde bilirdik kıkırdak fıkırdak olmasını...Ama kalbe en güzel hüzün yakışıyordu, bizde onu bastık sinemize...

Tanıdık
Tanıdık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Tanıdık'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.15, 19:19   #40
Uzman Üye

Tanıdık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 71
Mesajlar: 1,969
Ettiği Teşekkür: 4465
Aldığı Teşekkür: 7551
Rep Derecesi : Tanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Alevilerin Türk olduğu konuşula gelen bir mevzuu...Kaynaklarda kahir ekseri böyle ifade ediyor, lakin benim yaşadığım yerde aleviler kendilerini türk olarak değil kürt olarak görüyorlar ve büyük çoğunluğu da pkk nın içindeydi...Bizzat benim okul dönemimde birlikte okuduğum, ya da bir üst sınıflarda olan bir çok alevi vatandaşın dağda ölüsünün geldiğini, dağda örgütün içinde olduğunu da biliyoruz.
__________________
Bizde bilirdik kıkırdak fıkırdak olmasını...Ama kalbe en güzel hüzün yakışıyordu, bizde onu bastık sinemize...

Tanıdık
Tanıdık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tanıdık'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
doğu, düşünüyorsun, güneydoğu, konusunda, kurulması, kürdistan, özerk


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 15:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.